Plattelandsvrouwen bespraken toekomst van het platteland DUJARDIN Nieuw kantoor voor ,Ziekenhuisverp!eging' Zeeuwse Almanak Zeeuwse Culturele Dag: een wapenschouw van kunst en cultuur tn SMOKKELAARS NA WILDE RIT IN SAS VAN GENT GEGREPEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 MAART 1960 KADERDAG IN GOES Boeiende inleiding van dr. C. de Galan Een groot aantal kaderleden van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Zeeland, heeft zich tijdens een donderdag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering bezonnen op het vraagstuk van de toekomst van het Zeeuwse platteland. In een boeiend betoog be lichtte dr. C. de Galan, verbonden aan het E.T.I. te Middelburg, dit onder werp, waarna de dames in discussiegroepen nader op deze problematiek ingingen. In de middaguren bewogen de dames zich op meer vertrouwd terrein. De leden van de afdelingen op Schouwen-Duiveland brachten een uitstekend verzorgde modeshow, waarop eigen gemaakte modellen werden getoond. De bijeenkomst stond onder leiding van mevr. W. van Veen-van Loghem uit Oostburg, die in haar openings woord o.a. de echtgenote van de com missaris der koningin de provincie Zeeland, mevr. S. C. de Casembroot baronesse van der Feltz, welkom kon heten. Mevrouw Van Veen her innerde er aan, dat de afdeling Tho- len is gereorganiseerd. Er zijn op dit eiland thans 7 afdelingen. Ook werd een nieuwe afdeling opgericht in Wolfaartsdijk. (Advertentie) 60 Zwitserse kaas-recepten in uniek, geïllustreerd recepten boekje gratis bij 2 doren Ger- berkaas - fijnste kaas uit Zwit serland! In zijn inleiding, getiteld: „De toekomst van het platteland, in het bijzonder in Zeeland", gaf dr. De Galan een uitvoerige schets van de ontwikkeling in de land bouw na de oorlog. Sedert 1947 is de Zeeuwse agrarische bevolking jaarlijks met 2 procent afgeno men. In 58 van de 101 Zeeuwse gemeenten is de bevolking afge nomen, aldus de inleider. Op dit ogenblik is het zo, dat de In dustrie in Zeeland al meer mensen tewerk stelt dan de landbouw. Het platteland ligt thans meer open dan ooit te voren. Het oude platteland „de goede oude tijd" zal men nu al tevergeefs zoeken. De ontwikke ling ten plattelande, zoals men die in de laatste tien jaar heeft kunnen waarnemen, zal verder gaan, zij het, dat het tempo wat zal afzwakken. Dr. De Galan stelde, dat over 40 50 jaa.r nog weinig zal over zijn van het platteland, zoals we dat thans kennen. Dat zal het geval zijn in streken, waar geen compensatie komt in de landbouw, maar ook in gebieden, waar nieuwe industrieën worden gevestigd. Kernen De overgangstijd neemt een reeks van jaren in beslag en daardoor zal men zich gemakkelijker kunnen aan passen. De landbouwer, die alleen blijft staan, zal volgens dr. De Galan met zulke voorzieningen moeten wor den omringd, dat bet voor h?m pret tig wonen blijft. De inleider was van mening, dat men zich tegen deze ontwikkeling niet mag verzetten. Kernen op het platteland zullen er blijven. Bepaalde plaatsen gaan als centrumstad optreden. De mensen zullen zich, naar dr. De Galan zei, steeds meer op grotere plaatsen ori ënteren. Het is daarom zaak de ker nen op het platteland goed te outille ren. Het platteland zal woningen moeten krijgen om de oude te kun nen vervangen. Men zal ook voorge licht moeten worden wat er precies gaat veranderen. Gewenst noemde spreker het, dat de diverse bevol kingsgroepen meer gaan samenwer ken. De dames werden vervolgens in dis cussiegroepen ingedeeld, waarbij zij volop de gelegenheid kregen nader in te gaan op de rede van dr. De Galan. Uit de levendige bespreking bleek, dat dit onderwerp ook de plattelands vrouwen bezighoudt. Nadat in de middagbijeenkomst dr. De Galan nog een samenvatting: had gegeven, traden de dames bit Schou- wen-Duïvelnd voor het voetlicht. Op vlotte wijze brachten zij een aan trekkelijke modeshow van japonnen, mantelpakjes enz. De geanimeerde kaderdag werd besloten met gezel schapsspelletjes onder leiding van mej, A. v. d. Lceden. de provinciale secretaresse. (Slot van pag. 1) nieuwe impulsen zal geven aan de Zeeuwso kunst en cultuur. Daar is het uiteindelijk om begonnen De heer Borst is voorts van mening, dat men zeer heslist op de ingeslagen weg dient voort te gaan. Als wapen schouw en als contactdag schrijft hij een grote waarde toe aan de Zeeuwse Culturele Dag. De gelegenheid om eens per jaar de stand van zaken in de culturele sector in Zeeland te pei len. mag men volgens de heer Borst niet voorbij laten gaan. VAN TOT MOSSELSEIZOEN Het einde van het mosselseizoen na dert. Volgende week op 15 maart zal de levering van mosselen aan de inleggerijen en de verzending naar het buitenland, die nu reeds af nemen, worden gestaakt. De nog bin nenkomende orders gaan hoofdzake lijk naar die kwekers, die nog niet 100 proeent van hun standaarde citeit-scijfers leverden. DOE OPEN Het jeugdcomité, dat de .Doe open"- actie in Wolphaartsdijk organiseerde, heeft een buitengewone activiteit ten toon gespreid. De jongelui verkoch ten ruim 3400 pannekoeken, waar- voor de ingrediënten gratis beschik baar waren gesteld. Dit onderdeel van de actie bracht ƒ348.30 op. De opbrengst van een collecte, tijdens een interkerkelijke jeugddienst ge houden en een filmvoorstelling brach ten respectievelijk 212,56 en 41,20 op. Op het programma staan nu nog een grote „Doe open"-avond in het dorpshuis, die morgen (zaterdag) wordt gegeven en een bazaar, die zal worden gehouden in het schoolge bouw te Oud-Sabbinge op 2 april. Bovendien hebben de leden van de plaatselijke voetbal- en korfbalver eniging zich bereid verklaard een wedstrijd voor het goede doel te spelen. AKOESTIEK 'De vriendelijke meneer uit Koudeker- Ice heeft sinds kort het onbehagelij ke gevoel, clat de mensen hem niet meer zo goed'i begrijpen, dat hij het contact met zijn omgeving van tijd tot tijd verliest. Dat werd hem kort geleden goed duidelijktoen hij naar Vlissingen toog om er in een van de grote zalen de opvoering van een toneelstuk bij te wonen. Hij genoot geweldig van het goede spel. In de pauze wilde hij een vriend,, die evenals hij een groot toneellief hebber is, in zijn enthousiasme laten delen. Hij zag hem niet zo gauw, en vroeg een daar toevallig aanwezige kennis of hij die vriend misschien al had gezien. ,Nou, het gaat wel hoor, niets te klagen", antwoordde de kennis, en liep door. Beduusd kroop de man uit Koudekerke achter een tafeltje en bestelde koffie. Toen de ober het kop je netjes voor hem neerzette, bedank te de man hem vriendelijk. „Och kom nou", zei de ober'', zo erg is het niet". De man uit Koudekerke was met stomheid geslagen. „1ïet zal wél aan de akoestiek liggen', meende hij. Bij het betalen van de koffie vroeg hij de ober of de akoestiek in het restau rant wél helemaal in orde was. „Och meneer, wie houdt er nu niet ran het strandleven", antwoordde de ober beleefd. DOE OPEN H Ook de padvindsters en padvinders van Burgh en Haamstede houden op 2 april een bazaar. Daarvoor stellen zij hun clubhuis „De Trek" aan het eind van de Duinweg open. Bordjes zullen de weg wijzen. De jongelui hebben een beroep gedaan op de bevolking van Burgh en Haamstede om deze actie te doen slagen. Volgende week zaterdag zullen zij huis aan huis geld of goederen ophalen en waarschijnlijk zal de drumband van de konink lijke harmonie „Witte van Haem- stede" medewerking verlenen aan die inzameling. GEVEDERDE GAST De heer J. P. C. Boot in Haamstede heeft in zijn tuin, waar hij geregeld voer voor de vogels strooit, een vrij zeldzame gast opgemerkt, een zwart kop tuin fluiter, die zich prima thuis- voelt tussen mezen en roodborstjes. De „vogelgids" vermeldt enkele ge vallen, waarin deze vogel in Neder- land overwinterde. Het is echter een zeldzame klant. Verleden jaar meen de een vakantieganger, do heer Van Noord, het geluid van de zwartkop- tuinfluiter te hebben gehoord. Steeds groter wordt het aantal „zeldzame vogels", dat in de omgeving van Haamstede door de actieve vogel vrienden wordt gesignaleerd. OLIEBOLLEN De Souburgers hebben al enkele ma len getoond dol op oliebollen te zijn. Olïebollenacfcies werden althans in deze gemeente steeds een succes. Thans hebben de leden van de mu ziekvereniging „Vlijt en Volharding" gemeend de Souburgers weer eens op deze lekkernij te moeten vergas ten, ding. ten, zij het tegen een kleine vergoo ding, die in de pot voor de nieuwe uniformen terecht zal komen. De kwaliteit van de oliebollen zal prima zijn, verzekeren de leden van „Vlijt en Volharding", die willen bewijzen niet alleen flinke blazers, maar ook goede bakkers te zijn. (Advertentie nieuwe modellen nieuwe |!!S?i||jn| prijzen IfegglSJ] ffjauknecht koelkasten reeds vanaf f 535.- Zo denkt ook mevrouw E. J. van den Broeckede Man uit Aardenburg, lid van de toneelcommissie van de Zeeuwse Culturele Adviesraad, er over. Mevrouw Van den Broecke vindt de dag op zichzelf erg belang rijk voor de Zeeuwse kunst en cul tuur. Op een gegeven moment moet men laten zien wat op dit gebied in de provincie leeft. Als het aan me vrouw Van den Broecke lag, dan zou men niet spreken van een Zeeuwse Culturele Dag, maar van Zeeuwse Culturele Dagen Misschien zijn de resultaten niet di rect te zien, maar over de gehele li nie genomen zijn ze er toch, meende zij. Bijzonder belangrijk noemde me vrouw Van den Broecke het ook, dat deze dagen jaarlijks in een andere plaats worden gehouden. Alle delen van de provincie hebben reeds een „beurt" gehad. Mevrouw H. A. de VinkOlthof te Middelburg, vice-voorzitster van de Z.V.U., verklaarde ons desgevraagd, dat van deze dag een stimulerende invloed uitgaat. Zij is van mening, dat bij de samenstelling van de pro gramma's beslist geen starre lijn wordt gevolgd. Men zoekt elk jaar opnieuw naar een juiste vorm en slaagt daarin natuurlijk de ene keer wel eens iets beter dan de andere. Het Instituut Culturele Dag staat nog maar in zijn kinderschoenen, voegde mevrouw De Vink eraan toe. De directeur van de Zeeuwse Muziek school te Middelburg, Henk Stam, staat positief tegenover het houden van een Zeeuwse Culturele Dag. Pas na een aantal jaren krijgt men vol gens hem enig inzicht in hetgeen op de Culturele Dag wordt gepresteerd. Door continuëring wordt een derge lijke dag de moeite waard, waarbij men uiteraard jaarlijks met een an der programma moet komen. Onderwijzer benoemd De lieer J. M. Raas uit Lewedorp, onderwijzer aan de St.-Petrusschool te Vlissingen, is mot ingang van 1 september g.s. benoemd als zeven de leerkracht aan de St.-Paulus- uloschool te Vlissingen. Examen Bij de examens der E.N.M.V. te Breda slaagde voor coupeur-leider de heer Ph. Sinay te West-Souburg en voor costumière mej. J. F. Wis se te Koudekerke. Advertentie I Koop nü IVOROL Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. De rijksmiddelbare landbouwscholen uit Goes en Schoondijke hielden don derdag haar jaarlijkse sportontmoe- tlng op het sportterrein te Goes. Op de foto belagen de Schoondijkse aanvallers in een langgerekte aanval het Goese doel. Foto P.Z.C.). Mieenverkoop WENNEKER Schiedam Na een wilde achtervolging van ruira een half uur hebben douaneambtena ren van de centrale volddienstpost Axel, woensdagavond omstreeks 10 uur een bestelauto met 1100 kg roomboter in beslag genomen. Tijdens de surveillancedienst zagen de douaniers de auto, voorzien van Belgische nummerplaten, in de grens streek, waarna ze onmiddellijk de achtervolging inzetten. Gedurende meer dan een half uur stoven de bei de auto's over de hobbelige keien en slechte wegen van de grensstreek, waarbij zij zich soms op Nederlands en dan weer op Belgisch grondgebied bevonden. Tijdens die achtervolging wierpen de vluchtende smokkelaars tal van kraaiepoten achter zich neer om de banden van de douanewagen te vernielen. Onder de gemeente Sas van Gent wisten de douaniers naast de smokkelauto te komen, die hard nekkig trachtte de dienstauto van de weg af en in de sloot te drukken. Toen dat niet gelukte, capituleerden de botersmokelaars en sloegen in de duisternis op de vlucht. Een van hen, de 34-jarige J. V. uit Maldegem (B.) werd gegrepen en in verzekerde be waring gesteld. De bestelauto en de 1100 kg boter hebben naar schatting een waarde van ruim 5000. Bij het zij-aan-zij-gevecht op het laatste stuk weggedeelte, liepen beide auto's nogal wat schade op. Weekend „In dienst der Kerk" te Hedenesse Do provinciale organisatie van ge meenteleden „In Dienst der Kerk" heeft op 28 en 29 mei a.s., tezamen met gemeenteleden uit Belgisch Vlaanderen, een weekend op „Hede nesse" belegd. Het thema voor het weekend luidt: „De Kerk van morgen in Nederland en België". Als spre kers treden op ds. H. M. Stratlng, directeur van het maatschappelijk werk van de herv. kerk in Zeeland uit Goes en ds. J. van Stipiriaan Lul- cius, predikant te Gent. De kerk dienst zal worden bijgewoond te Brugge. Bijna geen kandidaten meer voor Oosterlandse raad De kandidatenlijsten van de P.v. d.A., C.H.U. en V.V.D.-fracties in Oostei'land raken langzamerhand uitgeput. Nu een van de deze week nieuw benoemde raadsleden, de V.VJD.-er H. C. Barendse, voor de functie heeft bedankt, heeft de voorzitter van het cen traal stembureau te Oosterland, burgemeester S. W. A. Laurense, onmiddellijk diens opvolger op de kandidatenlijst, de heer J. Kwaak benoemd. Van de andere vier be noemde raadsleden in tweede instantie, is nog geen ant. woord binnen. De C.H.U.-kandidatenlijst is reeds geheel afgewerkt, omdat de laat ste kandidaat familierelatie heeft met een van de nog steeds in functie zijnde S.G.P.-raadsleden, Op de lijsten van de P.v.d.A. en van de V.VJ3. komen elk nog één naam voor. OP DE BLAUWEDIJK HET IS NIET verwonderlijk, dat burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke als voorzitter van de vereniging „Ziekenhuis- verpleging op Walcheren", donderdag van een „buitengewoon belangrijke dag" sprak. Want die dag heeft de vereniging te Middelburg haar nieuwe kantoor aan de Blauwedijk nummer 13 in gebruik genomen een riant, fleurig en bovenal prettig onder komen, waarmee het bestuur door talrijke sprekers, tijdens een bijeenkomst in hotel „De Nieuwe Doelen" van harte gelukge wenst werd. Hit Walcherse vereniging heeft thans „eigen home" Na do genodigden welkom te hebben geheten vertelde de heer Drogmans, dat hot idee om een „eigen home" in gebruik te nemen, niet van de laatste tijd is. Reeds jaren heeft dit name lijk een punt van overweging in het bestuur uitgemaakt. Maar de kansen om een geschikt huis te vinden, wa ren niet zo verschrikkelijk groot, al dus de bestuursvoorzitter. Vorig jaar juli besloot het bestuur evenwel offi cieel tot de aankoop van het pand aan de Blauwedijk voor een bedrag van 22.000 „We voelen ons aller minst bekocht", aldus de heer Dreg mans waarna nog een investering van 7500 noodzakelijk was om het geheel geschikt to maken voor het doel, waarvoor het gebruikt moet worden. Op 21 september van het vorigo jaar werden do restauratie en verbouwing aanbesteed en ongeveer een maand leden kwam het kantoor gereed, iermee Is aan een ruim 10-jarige samenwoning met het Middelburgs Ziekenfonds In de Wagenaarstraat een einde gekomen. „Dat betekent evenwel niet, dat dezo samenwoning met het A.M.Z. voor ons een last is Smvorden", verzekerde burgemeester ireginans. „De behuizing was alleen moeilijk, met name voor onze ad ministratie. We zijn in de beste ver standhouding uit elkaar gegaan", zo betoogde hij. De heer Dregmans dankte het Mid delburgse fonds voor het onderdak, dat zo vele jaren aan de „Ziekenhuis- vcrpleging op Walcheren" gegeven is. Ook bracht hij dank aan het gemeen tebestuur van Middelburg voor de vergunning om de woning te mogen betrekken. En tot slot dankte de heer Dregmans al degenen, die tot groot genoegen van het bestuur heb- en meegewerkt aan de totstandko ming van het nieuwe kantoor. De voorzitter van het Middelburgs Ziekenfonds, mr. P. van Empel, acht te het bijzonder prettig, dat er 10 jaar lang in „vrede en vriendschap" van hetzelfde kantoor in de „Gouden Poortc" gebruik gemaakt is Het zie kenfonds had een klok aangeboden, die gisteren reeds een plaatsje ge vonden had in het nieuwe kantoor. „Ik hoop, dat de klok vele goede uren voor uw vereniging zal slaan", zo merkte mr. Van Empel tot slot op. Veel leed voorkomen Namens- het gemeentebestuur van Middelburg bracht wethouder A. J. Berenpas gelukwensen over. De wet houder merkte op, dat door de op richting van de vereniging veel leed in talrijke gezinnen is voorkomen. Het verheugde de heer Berenpas naast de ingebruikneming nog meer, dat „Ziekenhuisverpleging op Wal cheren" steeds groeiende is. De heer A. de Lange uit Goes sprak namens het bestuur van de zuster vereniging voor de Bevelanden. Hij wees erop, dat beide verenigingen in .1928 opgericht zijn en dat ei gedu rende ae afgelopen jaren vele goede contacten zijn ontstaan. De heer De Lange achtte het belangrijk, dat het werk thans geschieden kan in een 'ftirino* Womene rl O vor- De vereniging Ziekenhuisverpleging op Walcheren" nam donderdagmid dag officieel haar nieuwe kantoor aan de Blauioedijk te Middelburg in gebruik. Fotovoorzitter Joh. Dreg mans rechtstoont met trots de nieuwe aanwinst nan de vereniging aan de secretaris-penningmeester van de Bevelandse zustervereniging, de heer A. de Lange uit Goes (links). (Foto P.Z.C.). prettige omgeving. Namens de ver eniging „Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland" bood hij een ets van Veere aan. Vervolgens werd nog het woord ge voerd aoor dokter L. Sloos uit Koude kerke, als voorziiter van het „Zieken fonds Walcheren", die betoogde, dat de naar „Ziekenhuisverpleging op "Valcheren" overstappende leden ln ;oede handen terechtkomen, door de heer B. A. Hesselink, namens het bestuur der Godshuizen te Middel burg, onder welke instelling ook het gasthuis ressorteert, en tenslotte door de heer J. Clarisse, die namens de boden der vereniging gelukwensen aanbood. Burgeemeester Dregmans bracht de sprekers dank voor hun vriendelijke woorden. Hierna maakten talrijke ge nodigden van de gelegenheid gebruik om het fraaie kantoor nader te be kijken. Collecte De te Bruinisse gehouden collecte voor het t.b.c.-fonds Draagt Elkan ders Lasten (van het -C.N.V.) heeft 117 opgebracht. (Advertentie) GRIEP heerst overal neem vlug „Akkertjes" in huis AKKERTJES helpen direkt VANDAAG. Middelburg Electro: „Dlc glüchlichste Frau der Welt", 19 en 21.15 uur, a.l Schuttershof: feestavond rijkskweek school, 20 uur. Gebouw Zeeuws Ge- nootschap der Wetenschappen: lezing Nederlands klassiek verbond, 20 uur. Vleeshal Stadhuis: bazaar ten bate van bouwfondB .Vrijzinnig hervorm den, 15—18 en 19JO23 uur. Vlissingen Lux or: „Schiet of aterf', 20 uur. Alhambra: „The nun's story", 20 uur. U jaar. Goes Grand: „Zij vochten als helden", 30 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2