PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT KAMER VEROORDEELT B0UWPATR00NS Kamer aanvaardde huurverhoging Zeeuwse Culturele Dag: wapenschouw van kunst en cultuur POGINGEN OM TOT AKKOORD VLIEGTUIG VOL MET PRINSEN EN PRINSESSEN TE GERAKEN FAALDEN VERWACHT. 202e jaargang - no. 60 den Boer. Adjunct; W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 1 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 maart 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60. tel. 1 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zterikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Steun voor beleid van regering NAAR GALA-BAL IN STOCKHOLM Aannemers weigerden gegevens te verstrekken (Van onze parlementaire redacteur) Overtuigend heeft de gehele Tweede Kamer zich donderdag achter het beleid geplaatst, dat de regering in de afgelopen weken heeft gevöerd in het grote conflict in de bouwwereld. Zó overtuigend en zó unaniem, dat geen enkele afgevaardigde be hoefte had aan een uitspraak van de Kamer in de vorm van een motie ter ondersteuning van de politiek der regering. Tegelijkertijd is een scherp vonnis geveld over de houding, die de aannemers tegenover de regering hebben aangenomen. In antwoord op de interpellatie van de heer Van Mastrigt (c.h. u.)voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, ant woordde de minister van economische zaken, drs. De Pous, op een voor de bouwpatroons vernietigende wijze, dat zij geen ge gevens hebben verstrekt ter ondersteuning van hun stelling, dat het niet doorberekenen van de loonsverhoging bij lopende werken tot ernstige moeilijkheden aanleiding zou geven. De minister legde de Kamer een aantal gegevens voor, die duidelijk aantoonden, dat de laatste tijd sprake is geweest van een ver laging van de bouwkosten en van een produktiviteitsstijging, zonder dat daar tegenover gestaan heeft een verlaging van de aannemingssommen en een verbetering van de positie van de werknemers. Hij ontleende die cijfers aan een uitvoerige nota van de werkgroep bouwkosten van de Sociaal-Economische Raad over de ontwikkeling van de bouwkosten in Nederland sinds 1953. De minister meende dan ook de con clusie te mogen trekken, dat noch in de periode 1953-1957 noch in de jaren nadien de produktiviteitsstijging in de prijzen tot uitdrukking is geko men. Alle pogingen van de regering om een conflict te vermijden stuitten af op de houding van de werkgevers. En dat ondanks het feit, dat de regering rekening heeft willen houden met de bijzondere omstandigheden van het bouwbedrijf, waarvoor do stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf de aandacht had gevraagd. De regering heeft zich tot enige te gemoetkoming bereid verklaard, niet tegenstaande zij een verzoek aan het bouwbedrijf tot prijsverlaging ach terwege heeft gelaten. Die tegemoet komingen betreffen in de eerste plaats een verlaging van de vorstver- letpremie, die mogelijk is geworden door de zachte winters van de afge lopen jaren. De regering is bovendien bereid ten aanzien van de onderhanden zijnde werken, die vóór 1 mart 1960 zijn aangevangen en die op 1 september 1960 nog niet zijn opgeleverd, te aanvaarden dat de loonkostenstijgin gen geheel of gedeeltelijk in de prij zen tot uitdrukking kunnen komen in die gevallen waarbij en voorzover kan worden aangetoond dat de nood zakelijke kosten van de onderneming tengevolge van de niet-doorbereke- ning van de loonkostenstijgingen niet langer kunnen worden goedgemaakt. Woonruimte De meeste Zeeuwse gemeentera den hebben zich in de achterlig gende weken uitgesproken over het al dan niet opheffen van de „wo ningdistributie". Daarbij is gebleken, dat slechts een beperkt aantal raden geporteerd was voor het beëindigen van die distributie en'dat de meeste raden bevreesd waren voor die be ëindiging. Slechts in enkele gevallen werd de wens tot handhaving van de distri butie met goede argumenten zoals cijfers eri prognoses duidelijk toege licht. Men beperkte zich in hoofdzaak tot het uiten van vrees voor sociale onevenwichtigheden en men ontdekte zelfs in dorpen waar het inwoneraan tal gestadig terugloopt nog een wo ningtekort al durfde men het woord „woningnood" niet meer te gebrui ken. Vanwaar deze aarzeling? Het is wel zeker, dat de" burge meester van Kapelle waar men zich voor opheffing van de woningdistributie uitsprak de spij ker op de kop sloeg, toen hij in een raadszitting verklaarde: „dat de me ningen in andere gemeenten niet vrijelijk zijn gegeven, omdat men bang is, dat men anders geen wonin gen meer toegewezen krijgt". Waren die meningen wel vrijelijk gegeven, dan zouden heel wat meer gemeenten, in Zeeland zich voor op heffing van de woningdistributie hebben uitgesproken. Daaruit kan dan weer geconcludeerd worden, dat het ministerie van maatschappelijk werk een eigen onderzoek zal moeten instellen, om de uitspraken van de gemeenteraden op haar juiste waar de te toetsen. Bij dat onderzoek zal men moeten uitgaan van het statistisch wo ningtekort, met daarop aange bracht bepaalde correcties, die enke le onjuistheden en. onbillijkheden van deze statistiek recht trekken. Het is te betreuren, dat men zich bij het hespreken van de woonruimteverde ling in de Zeeuwse gemeenteraden veel te weinig heeft gebaseerd op dat (Zie slot pag. 3 kol. 1) De minister liet er tenslotte geen twijfel aan bestaan, dat een oplos sing van het conflict geheel zal moe ten passen binnen de door de rege ring gestelde beleidslijnen ten aan zien van de lonen en de prijzen. Er bestond voor deze interpellatie een grote belangstelling. Aanwezig waren de minister-president, prof. De Quay en de ministers De Pous, Van Aartsen, Van Rooy, Visser, Beerman, Tóxopeus en Zijlstra. Ook minister Cals kwam nog een kort ogenblik kijken. Bovendien zaten achtèr de regeringstafel de staatssecretarissen Roolvink en Schmelzer. Aan het de bat namen deel van de zijde van de Kamer, behalve de interpellant, de heren De Groot (c.p.n.), Baart (p.v. d.a.), Andriessen (k.v.p.), Oud (v.v. (Zie slot pag. 3 kol. 2) MET 78 TEGEN 48 STEMMEN Beraadslaging over belastingontwerpen geschorst (Van onze parlementaire redacteur) Met 78 tegen 48 stemmen heeft de Tweede Kamer donderdag na enkele dagen debatteren het wetsontwerp aangenomen tot verhoging van de huren van het merendeel van de Nederlandse woningen met 20 procent. Te gen stemden de P. v. d. A., de C.P.N. en de P.S.P. De P. v. d. A. gaf daarvoor bij monde van de heer Bömmer als redenen op: de huurverhoging past niet in een re delijke inkomensverdeling voor het Nederlandse volk, aangezien de rege ring de inkomens vermeer dering te "enzijdig zoekt in een verhoging van e woninghuren, die alleen de huis eigenaren ten goede komt. Er zijn onvoldoende waarborgen, dat de ver meerderde opbrengst zal worden be steed voor de verbetering van het woningbestand. De P. v. d. A. is on gerust over de liberalisatie. De Kamer hechtte bovendien haar goedkeuring aan het wetsontwerp tot opheffing van het grootboek woning verbetering en wel met 79 tegen 46 stemmen. Ook tegen dit wetsontwerp brachten de P. v. d. A., de C.P.N. en de P.S.P. hun stem uit. De wetsontwerpen tot herstel van het in 1955 verminderde aantal op centen op de grondbelasting en tot het in overeenstemming brén gen van de personele belasting met de stijging van de huren heb ben de eindstreep nog niet kunnen halen. Er rees namelijk sterk verzet tegen merkwaardig genoeg van de zijde van de regeringsgetrouwe partijen, zodat de oppositie zich genoodzaakt zag de regering tegen hun aanvallen te verdedigen met het gevolg, dat de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, schorsing van de be raadslagingen over deze onderwerpen moest vragen. De nieuwe huurwet zal niet geheel in het Staatsblad verschijnen, zoals zij door de regering bij de Tweede Ka mer werd ingediend. De Kamer nam namelijk bij zitten en opstaan een amendement van de heer Van Vliet van de K.V.P. aan, dat alle goedkope woningen (beneden 9 per week in de eerste gemeenteklasse) buiten de huurverhoging houdt, ongeacht het jaar waarin zij gereed gekomen zijn. De regering had voorgesteld alleen de goedkope woningen beneden 9 per week (in de eerste gemeenteklas- sé) buiten de huurverhoging te la ten, voorzover zij vóór 1918 gebouwd zijn. Prinsen en prinsessen zijn glste- ren om 5 uur per vliegtuig in Stockholm aangekomen om deel 1Ë te nemen aan het bal dal zater- dagavond in het koninklijk pa- leis van de Zweedse koning wordt gegeven. Bij zitten en opstaan nam de Kamer s cechartenle Griekse vliegtuig; kwam vier uur te laat aan we- een amendement-Bommer aan, dat ■tot strekking heeft voor nodwonin- gen geen 20 procent huurverhoging bij de wet voor te schrijven, maar deze van het inzicht van de minister en het gemeentebestuur afhankelijk te doen zijn. gens slechte weersomstandighe- De eerste die uit het toestel kwam was een van de drie gastvrouwen, prinses Birgitta van Zweden, die M in München aan boord was ge- gaan. Vervolgens stapten uit H kroonprins Constantijn van Grie- M$t 77 tegen 48 stemmen verenigde kenland en zijn zuster prinses So- de Kamer zich met het artikel in de nhip prfnrins KVnfe van ttpssph huurwet, dat liberalisatie van de wo ningmarkt mogelijk maakt en de pro cedure van deze liberalisatie regelt. phie, erfprins Kraft van Hessen, prins Karl van Hessen, prins H Ludwig van Baden, prins Max van Beieren en graaf Hans Veit Tegen het artikel stemden de P. v. d. zu Törringiettenbach. A PDW ,1^ DCP /In. Innnn °J de C.P.N., de P.S.P. en de heer Andriessen van de K.V.P. Laatstge noemde wilde de liberalisatie niet in de wet opnemen, omdat hij daarvan op dit ogenblik nog te veel gevaren duchtte. Hij had van de regering de toezegging willen hebben, dat zij er nog minstens twee of drie jaar mee zal wachten. Met 47 tegen 75 stemmen verwierp zij de door de heer Bommer van do P. v. d. A. ingediende motie, waarin de regering verzocht wordt de sub sidieregeling voor nieuw te bouwen woningwetwoningen en eenvoudige zogenaamde eigen woningen deze subsidies zijn onlangs verminderd zodanig te herstellen, dat enige aan passing verkregen wordt bij de huren en de lasten van in het recente verle den tot stand gekomen overeenkom stige woningen. Vóór deze motie wa ren de P. v. d. A., de C.P.N. en de P.S.P. In het vliegtuig bevond zich ook de vriendin van prinses Birgitta, Christina Haggloef, dochter van H de Zweedse ambassadeur in Lon- s[ den. fg Ter begroeting -waren op het H vliegveld Bromma aanwezig prins Bertil van Zweden, de prinsessen Margaretha en Desiree en prinses Irene van Griekenland die giste re ren per trein was gearriveerd. Prins Constantijn kuste prinses Donderdagmorgen zijn koningin Frederika en prinses Irene van Griekenland in Stockholm aange komen. Op het centraal station werden zij verwelkomd door ko ning Gustaaf Adolf en koningin Louise. Foto v.l.n.r.: koningin Louise, ko ningin Frederika, koning Gustaaf Adolf en prinses Irene. eek niet op die van een paar dat op het punt staat zijn verloving bekend te maken, zoals hardnekkige geruchten het willen. Deze geruchten waren er de oor zaak van dat ruim.honderd jour nalisten en fotografen op het vliegveld aanwezig waren. De meeste koninklijke gasten zijn thans gearriveerd. Vandaag wor den de prinsessen Beatrix en Ire ne, de hertog van Kent en zijn zuster prinses Alexandra, en de Deense prinsessen Magrethe en Elisabeth verwacht. Kroonprins Harald van Noorwe gen en prinses Astrid zullen za terdagmorgen arriveren. Ex-koning Semeon van Bulgarije was woensdagavond aangekomen. De 22-jarige ex-koning reisde op een Italiaans diplomatiek pas poort onder naam van gTaaf Rils- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Toen de Marokkaanse stad Agadir door een aardbeving werd getroffen, geraakten naar schatting 12.000 men sen onder het puin bedolven. Onder hen bevond zich ook een Arabische vrouwdie ieder ogenblik kon beval len. Na twee dagen werd de aan staande moeder door de reddings ploegen onder het puin vandaan ge haald. Zij werd ogenblikkelijk naar de Franse marine-luchtbasis over ge- bracht. In een als hospitaal ingerich- i te hangar schonk zij het leven aan 1 een zoon. Moeder en kind maken het Verzoekschrift van Chessman verworpen Het hooggerechtshof van Californië heeft woensdag het laatste verzoek schrift van Chessman, waarin de wet tigheid van het vaststellen van een nieuwe datum 'voor de terechtstelling werd betwist, verworpen. Toen gouverneur Brown op 19 febru ari Chessman 60 dagen uitstel van executie verleende, zei hij dat hij Chessman zou laten terechtstellen als het verzoek tot afschaffing van de doodstraf zou worden afgewezen. Chessman zelf verklaarde woensdag avond zijn twaalfjarige strijd om aan de gaskamer te ontsnappen opgege ven te hebben. De wetgevende juridische commissie van de senaat heeft donderdag gou verneur Browns wetsontwerp tot af schaffing van de doodstraf vewor- pen met 8 tegen 7 stemmen, na een bespreking van twaalf en een half uur. Het lot van Chessman ligt nu weer in handen van gouverneur Brown. JAARLIJKSE MANIFESTATIE DE ZEEUWSE CULTURELE DAGr, sedert 1954 jaarlijks in deze provincie gehouden, is een evenement, dat vele kunstmin nende Zeeuwen niet graag meer zouden willen missenDe dag is een wapenschouw geworden van de Zeeuwse kunst en cul tuur en verstevigt het contact tussen de kunstbroeders en -zusters in belangrijke mate. Alleen daarom al heeft deze cul turele manifestatie volgens in siders recht van bestaan. De ze vende Zeeuwse Culturele Dag, waarvoor nu alweer wordt ge tracht een aantrekkelijk en op hoog peil staand programma sa men te stellen, zal eind juni of begin juli in Terneuzen worden gehouden. De Zeeuwse Culturele Dag georga niseerd door de Zeeuwse Culturele Adviesraad en gefinancierd door de provincie heeft zijn „geboorte" te danken aan het Zeeuws Landjuweel. Aanvankelijk was deze dag bedoeld als een prijsuitreiking, aan de win naars van het Zeeuws Landjuweel, waarbij de eerste prijswinnaar in de gelegenheid zou worden gesteld het bekroonde toneelstuk nogmaals op de planken te zetten. Men heeft het daarbij niet willen laten andere culturele evenementen werden aan deze dag verbonden en zo kwam de eerste Zeeuwse Culturele Dag bijna als vanzelf tot stand. Voor eén goed begrip dient gezegd te worden, dat de eerste culturele dag, op 12 juni 1954 in Hulst gehouden, nog sterk onder de invloed stond van de oor spronkelijke opzet. In de loop der jaren is de verandering echter snel en zeker ook met succes gekomen. Vast punt Een vast punt is nog steeds de op voering van het bekroonde toneel spel. Dit hoogtepunt van de Cul turele Dag valt in de avonduren te beleven. Het ziet er bepaald niet naar uit, dat men dit pro grammapunt op toekomstige Cul turele Dagen zal laten vallen. „Het publiek wil nu eenmaal de opvoering van een toneelspel", vertelde ons de heer A. L. A. Borst, adjunct-directeur van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel werk, die namens de Zeeuwse Culturele Ad viesraad met de organisatie van dit evenement is belast. Geen gemakkelijke taak overigens om een aantrekkelijk, paedagogisch verantwoord en op hoog peil staand programma samen te stellen, meende de heer Borst. De meeste zorg maakt hij zich over de kwaliteit van het gebodene. Keus is er genoeg, maar daarmee alleen komt men er niet. Wat er gebracht wordt, moet ook goed zijn, want anders zou de dag niet meer aan zijn dqpl beantwoor den. Tot nu toe is men er nog altijd in geslaagd een vrij gevarieerd pro- de en zang vermeldde, en in "mindere mate cabaret, ballet, lekespel en poppen theater. Op een van de dagen is bijvoorbeeld ook het probleem van het culturele werk in Zeeland uitvoerig belicht, zo- AAAAAAA/V^VWW^'VW>A^A In juni of juli in Terneuzen VWVWW\A)WWVVWWVWV dat het programma geen „sleur" werd. Tweemaal «'as tot nu toe een tentoonstelling van beeldende kun sten aan de dag verbonden. „De gan gen zijn wel hetzelfde, maar de maal tijden nietbetoogde de heer Borst. Wisseling Opmerkelijk is, vervolgde de heer Borst, dat voor het middagprogram ma altijd veel minder belangstelling bestaat dan voor de toneelopvoering 's avonds. De liefhebbers van toneel kunnen het blijkbaar niet opbrengen de overige culturele evenementen bij te wonen, voegde hij eraan toe. De pogingen om telkenjare wisse ling in het programma te brengen, stellen de organisator vaak voor problemen. Voor de toekomst wordt gedacht aan een culturele uitwisseling met Belgisch Vlaan deren, hetgeen naar men verwacht (Zie slot pag. 2 kol. 2) Drre mensen gedood bij auto-ongeluk Op de verkeersweg Heerlen-Beek ter hoogte van Spaubeek Is gisteren een verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie mensen het leven hebben verlo- Omstreeks half acht reed de heer C. J. F. Snijders (33), directeur van het Europa-hotel in Heerlen over deze verkeersweg, op weg naar zijn wo ning in Geleen. Ter hoogte van Spau beek kwam zijn auto in aanraking met een autobusje, waarna hij fron taal tegen een hem tegemoetkomen de personenwagen botste. Bij deze botsing werd hij op slag gedood. De hem tegemoetkomende wagen werd bestuurd door de heer A. Geerts (48) uit Geleen. Deze werd eveneens ge dood. Ook zijn vrouw (50) verloor het leven. Het echtpaar Geerts had vier kinde ren. De medepassagier van het echt paar Geerts, een dame uit Geleen, werd zwaar gewond. Zij liep onder meer een sehedelbasisfractuur op. De heer Snijders was gehuwd en vader van drie kinderen. Minister Herter is ziek Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat minister Herter, ziek is en al zijn afspraken heeft geannuleerd. De minister heeft, volgens de woord voerder van het ministerie, last van zijn maag en heeft kougevat. De 24-jarige Antonio Abad Donose, die ter dood was veroordeeld voor zijn aandeel in de bomaanslagen te Madrid op 19 februari, is terechtgesteld.. Geldig tot hedenavond PLAATSELIJK REGEN. Veel bewolking met plaatselijk re gen. Zwakke tot matige wind, over wegend tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 12 maart Zon op 7.02 onder 18.39 Maan op 17.53 onder 6.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1