Stroomafwaarts door een Surinaamse versnelling En vervolgens: vlucht uit de korjaal WESTINDISCH DAGBOEK [van Anthony van Kampen (slot) KROESJTSJEW ZAL DE HAND SCHUDDEN VAN FRANSE BOER VRIJDAG 11 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 (Advertentie) TT7aaraan denkt een mens, die voor de W eerste maal in z'n leven met een bos neger-korjaal door een stroomversnelling gaat Ik kan me daar maar weinig van herinneren. II? geloof dat ik aan allerlei dingen tegelijk dacht. Bijvoorbeeld wat er zou kunnen ge beuren, als je op het laatste moment, vlak voor de' versnelling, zou vragen of je eruit mocht. Je kunt er echter niet meer uit, omdat de stroom veelvoudig sterker is dan alle man kracht samen. Je moét er door, en je kunt je alleen nog maar overgeven aan het beleid en het talent der bosnegers, aan wie je je hebt toevertrouwd. En je moet maar denken dat het hun werk is, hun vak. Daar dacht ik aan, /k zag nog even liet prachtige zwart-glanzende lijf van koela-man Eddy Eersteling, gespannen als een vioolsnaar, met uitpuilende biceps en nat van het overkomend water. Het voorste deel van de korjaal verhief zich en zo gleden we over de drempel. Ik hield m'n adem in en dacht aan niets anders dan aan wat er nu ging gebeuren. Geen moment dacht ilc aan de man die ergens op de oever, boven op de klippen, stond te filmen en fotograferen. Ilc dacht niet aan het water dat naar binnen kwam. Ik dacht maar aan één ding: hoe onbeschrijf lijk heerlijk het was. Hoe angstig en tegelijk hoe verrukkelijk. Ik denk dat ieder mens in zulke ogenblikken dezelfde gedachten heeftdat het een voorrecht is te mogen leven en dit mee te maken. Ik kan me geen moment herinneren gedurende m'n gehele Westindische reis, dat ik zo intens van het leven genoot als op het ogenblik dat we de Aroesoebanja namen. Inbegrepen het per „derde golf" aan land spoelen op Sint Eustatius en Saba. Het was een kwestie van secon den. Toen wist ik dat het al weer achter de rug was. Dat de val genomen was. Aan niets was aan Eddy Eersteling of San- donie te zien dat wc iets bijzon ders hadden meegemaakt. Dat hadden we natuurlijk ook niet. Het was alleen maar voor m ij bij zonder geweest, omdat het tie eerste maal was dat ik door een versnelling ging. En nog niet eens door een bijzonder moeilijke. Er zijn er, waarbij iedere koela-man verscheidene malen zijn moeder aanroept I Wer7c met korjalen is ivèl spor- I tief, maar tevens enorm zwaar. maal maar een grapje was). Ik hoorde de korjaal tegen de stenen slaan en opnieuw kwam er een stuk water over. Zoveel, dat ik er meer dan geiioeg van had en nog uitsluitend belang stelling had voor het verlaten van de korjaal. Hoe eerder hoe liever. Het drong nog vaag tot me door, dat je altijd beter over zulke ervaringen kunt schrijven dan ze zelf meemaken. Tenzij WWWVWSAVV Stroom We voeren een kilometer door en toen, voor het eerst, be gon Eddy Eersteling tegen me te praten. Hij vroeg me wat ik wilde. Afgezet worden aan (ie 'oever, óf proberen dezelfde weg terug te gaan. Het waren m'n on kunde inzake versnellingen en vallen, plus een hoeveelheid over moed, die me het laatste deden kiezen. Wat kon me gebeuren, met mannen als deze bosnegers in de korjaal! Het zou opnieuw lukken. Waarom niét! We gingen terug. En binnen een half uur leerde ik, hoe overmoed in korjalen op Surinaamse rivie ren wordt gestraft. Zelfs al denk je nog zo hard: „prakserie mi mama je", „ik denk aan m'n moeder". We hadden de stroom tegen en het was een harde stroom. On danks het feit dat de motor op volle toeren bijstond, schoten we maar traag, langzaam op. De oevers schenen steeds 'op, dezelfde hoogte te blijven, hoewei het ge donder van het water, de stem van de val, steeds dichterbij klonk. Eddy Eersteling en Sandome be gonnen tegen elkaar te schreeu wen, maar ik verstond er geen woord van. Ik kreeg echter de indruk, dat er iets niet in orde was. Wat dat kon zijn wist ilc niet.'Vervolgens keken ze me zor gelijk aan, een beetje dubieus. Zo op de manier van „wat doen we met hem"? Tenslotte gingen ze zingen. Dat moet een heel oud korjaal-lied zijn geweest. Met lange uithalen en een vreemd, zonderling ritme. Ik luisterde ge spannen of er iets van „mama" in voorkwam. Maar dat woord hoorde ilc niet, hetgeen me in aanzienlijke mate geruststelde. We kropen tegen de rivier op en zo kw.am, voor de tweede maal, de val. Maar nu van de andere kant. Toen we op minder dan een '/t kilometer genaderd waren ging het tot me doodvingen wat er aan de hand was. En ging ik langza merhand inzien, dat het hoogte punt komen moest. Het hoogte punt, dat moest bestaan uit het van deze kant nemen van de Aroesoebanja, Laat ons het kort maken. We kwamen opnieuw in het ra vijn terecht, opnieuw was daar de enorme draaikolk en waren daar de gladde, spookachtig glanzc- de, overspoelde klippen en stenen. De val brulde harder dan een uur geleden, maar dat moet verbeel ding geweest zijn. Eddy Eersteling weerde zich als een duivel om er doorheen te ko men en behalve dat het een spor tieve prestatie van de eerste orde was, geloof ik niet dat; ik me bij zonder feestelijk voelde. Er was te véél schuimend water daar, er werden te véél pogingen gedaan om de benauwend smalle vaar geul te houden, en het gezicht van de koela-mnn stond me niet in het minst meer aan. Ik kreeg sterk het gevoel dat het ging mis lukken en dat gevoel was feil loos juist. Het mislukte ook. Mysterie Waarom het mislukte zal wel ten eeuwigen dage een mysterie blij ven. Het was" niet mogelijk zonder hulp op de oever, hulp van een aantal bosnegers die daar gereed moesten staan, de val door te ko men. Halverwege moest de kor jaal namelijk vastgegrepen wor den en zo, door de hulpkrachten op de klippen, door het smalste gedeelte neen gesleurd worden. De klippen waren er wel, maar de hulpkrachten ontbraken. Ze waren er eenvoudig niet. Wel een paar, maar niet voldoende. En dat wreekte zich. Midden in de versnelling wist ik dat we er nooit door konden ko men. Ik wist het vanwege het wil de water dat de korjaal in pro beerde te komen en er ook inder daad in kwam. Een lawine water, die me doorweekte tot aan m'n nek. Ik wist het door het gebrul van de twee mannen in de kor jaal en door de gebaren en gillen 'van de mannen op de oever. Ik verwachtte nog maar twee dingen het verpletteren van de korjaal tegen de klippen en het einde van twee brave bosnegers plus een journalist (die dacht dat het alle- je je dagelijks werk van dit soort sensaties maakt. Er was de nodige verwarring en even ving ik de zorgelijke blikken op, die Eddy Eersteling in m'n richting wierp. Betekenden ze ge vaar Of medelijden Ook dit zal voor eeuwig in de windselen der mysteries verborgen blijven. Ik kwam overeind en zocht een kans om uit die schuimende war reling van steen en water te vluchten. Die kans was vlakbij, de klippen van de oever waren onder handbereik en drie, vier bosnegers stonden er bovenop te springen. Begrepen ze wat ik wil de? In elk geval begreep Eddy Eersteling het. Hij greep zich aan een stuk rots vast en hield zo de korjaal tegen. De man moet enorm sterk geweest zijn, om zich zo te kunnen meten met de Aroesoebanja. Dit was m'n kans. Ik ging overboord en voelde grond. Dat wil zeggenstenen. Ik voelde nog iets: het rukken van het water aan me. Maar toen waren er vier, zes armen die zicli om me heensloegen, en ik wist, dat alle goede kansen er weer wa ren om liet later nog eens te kun nen beschrijven. Drie druipnatte bosnegers trokken en droegen me en die gedachte gaf voldoende moed om niet al te bevreesd de Aroesoebanja door te ko men. Ineens was er overal water. Voor me, naast me, en achter me. De korjaal werd opgeheven en zweefde als het ware naar de drempel. Die drempel was de voornaamste val. Hij was geen meters diep, maar diep genoeg om je adem er bij in te houden. Een drempel van steen en water, en de rnlmte die onze kor jaal had om hem te passeren, was om en na bij anderhalve meter. Dat is niet zo héél veel. Het is zelfs verbijsterend weinig, als je de enorme kracht van het water in aanmerking neemt dat zich door die stenen goot, dat smalravijn, heenwringt. op het droge en daar eindigde dan definitief m'n eerste (en waarschijnlijk laatste) poging de Aroesoebanja stroomopwaarts te overwinnen. Nee, een overwinning was het bepaald niet. Ergens op een vooruitgeschoven klip stond m'n vriend te filmen en te fotograferen. Hij schreeuw de ook. Van enthousiasme. Hij vond het alleen maar jammei', dat ik net te vroeg de korjaal ver laten had. Het was een scène, zei hij me later, om nooit te verge- tot letterlijke weergave in de ten. Of ik bereid was het nog eens over te doen M'n commentaar leent zich niet krant. Stroomafwaarts Toch ging ik die dag nog één maal door het vallen-complex van de Aroesoebanja, opnieuw stroomafwaarts. Een tocht van enkele uren in de richting van ons volgend reisdoel. Opnieuw met Eddy Eersteling aan de koela en Sandome. aan de motor. De avond begon te vallen toen we de rivier opgingen en de zon was al gezonken achter het oerbos, toen we de versnellingen namen. Het was even sensationeel en even plezierig als de eerste maal, die middag. 'Dat wil zeggen: stroom afwaarts Toen de zon bluste achter de top pen van de hoogste palmen, ging de wereld van het bos en de rivier zich wonderbaarlijk verkleuren. Snel viel de duisternis in, een duis ternis vol sidderende, vibrérende bliksemstralen. In de verte, ach ter ons, donderde de val. Vóór ons was een overtrekkend onweer, waarvan de donder nu eens dicht bij, dan weer veraf was. Waar de zon nagloeide in de hemel, leek een smidse van Vulcanus te branden. En de gloed scheen op de gladde, scherpe cyelopenkoppen die in de rivier omhoog staken. Het was griezelig, beklemmend daar in de avond voorbij te schieten, hoewel ik wist hoezeer we 'ons verlaten konden op de toverstok van de koela-man. De stem van de wal verdween en het onweer dreef af. Toen werd 't heel stil op de rivier en heel don ker ,de maan kwam op en tege lijk de sterren. Hun licht dreef mee in die oude, mysterieuze rivier, aan weerskanten voorzien van een muur van groen. We voeren door een eindeloze laan. Door een magi sche tunnel, dwars door de nacht. Niemand sprak meer een woord. De bosnegers zongen niet, in dat uur. Er was alleen nog het geluid van het voorbijschietend water. En het stemmen van het orkest in het bos, waar we soms rakelings langs voeren. Een oude, vreemde, aan grijpende wereld. Een wereld, die haast niet meer van deze tijd is. Een verloren stuk wildernis in een der uithoeken van deze planeet. De korjaal zocht zijn weg door de nachtelijke wereld. Soms was er even een woord, een klank van de koela-man t egen de motorist. Daarna weer stilte. Vlakbij dan in eens de schreeuw van een vogel. En om de bocht van de rivier plot seling een boom vol vuurvliegen. Een levende toorts in een eindeloos woud. Er zijn weinig dingen zó boeiend, zó verheven, zó weergaloos indruk wekkend als dit soort korjaaltoch- ten dwars door het hart van Suri name. Wie ze beleeft, zal altijd naeir dat land terug verlangen. Een deel van z'n droom laat hij er ach ter. Hij zal er heimwee naar blij ven houden, alle dagen dat hij weêr gedoemd is in die andere wereld, de wereld waarin hij thuishoort, te verblijven. Bedankt Eddie Eersteling. Be dankt Sandome. Bedanktnach ten van Suriname De schrijver van dit artikel, een riviertje overstekend. Met korjalen gaat dat anders OCTAVE NOEL TREFT VOORBEREIDINGEN Richtlijnen voor communisten De Russische premier Nikita kroesjtsjew zal tijdens zijn staatsbezoek aan Frankrijk de hand schudden van een „typi sche" Franse boer en een blik werpen op zijn Normandische varkens. De uitgekozen boer, Octave Noel en zijn vrouw, ziju al druk in de weer om de Rus sische gast op 25 maart waardig te ontvangen. Kroesjtsjew komt niet speciaal naar mijn boerde rij, maar om een indruk te krij- §en van de Normandische pro- ukten die wij hier hebben", al dus Noel. Hij hoopt dat Kroesjtsjew onder de indruk zal komen van zijn pluimvee, een ras ontwikkeld door zijn oom in 1913. De vrouw van boer Noel zal mevrouw Kroesjt sjew een boeket bloemen en een glas typische Normandische cider aanbieden. Zij zal haar gaste voorstellen aan meisjes in het nationale kostuum van de streek. Het woonhuis van Noel's boerde rij stamt uit de middeleeuwen en is gelegen aan een weelderige groene vallei bij de rivier de Saire die uitmondt in de Atlantische Oceaan een kilometer verderop. De communistische partij, die be weert 500.000 aanhangers te heb ben heeft gisteren instructies uit gegeven naar aanleiding van het komende bezoek van de Russische Èremier aan Frankrijk. »e communisten die zich langs de wegen opstellen, mogen „leve Kroesjtsjew" roepen, maar niet „leve De Gaulle". In Hollywood werden gouden globes uitgereikt De buitenlandse persvereniging in Hollywood heeft haar jaarlijkse filmprijzen toegekend, de z.g. gou den globes. Rock Hudson werd gekozen als de acteur die de grootste favoriet van de wereld is en Doris Day als de grootste favoriete. Als beste in Holly wood gemaakte film in de categorie „drama" werd gekozen „Ben Hur" (M.G.M.) en de keuze wat betreft de beste film die buiten de Verenig de Staten is gemaakt, viel op Room at the Top (British-Lion-Indepen- dent). „Some like it hot" (United Artists) werd gekozen als beste „co medy" en „Porgy and Bess" (Colum bia relase) als de beste „musical". Het dagboek van Anne Frank (20the century-fox) werd aangewezen als de film die het meest heeft hijgedra gen tot beter internationaal begrip. Voorts werd nog een groot aantal prijzen toegekend op elk denkbaar gebied van de film. Zo werd Pat Boone in de categorie televisie aan gewezen als de populairste zanger. De prijzen werden bekendgemaakt en uitgereikt aan een diner in de „Cocoa- nut grove", dat door 1200 persoon lijkheden uit de filmindustrie werd bijgewoond. Volgens het conservatieve blad „Le Figaro", waren de aanwijzin gen opgesteld op een vergadering van Jiet partijsecretariaat in Pa rijs. De communisten en hun sympathisanten wei'den opgeroe pen overal waar de Russische lei der verschijnt, en masse aanwe zig te zijn. Overigens zou alle discipline in de Franse C.P. niet zo voorbeel dig zijn. Een blok binnen de par tij zou de aanwezigheid van Kroesjtsjew in Frankrijk willen aangrijpen om zich te beklagen over de partijbaas Maurice Tho- rez. Deze „brief aan kameraad Kroesjtsjew" zou Thorez en zijn adjudant ervan beschuldigen dat zij de maxistisch-Leninistische principes de rug hadden toege keerd. dat zij weigeren de partij te „destaliniseren", en dat zij het feit zouden verdoezelen dat het ledental van de partij sinds het aan de macht komen van De Gaul le tot 237.000 is gedaald. Politie van Frankfort mishandelde jood Een gepensioneerde joodse winkelier uit Toronto, Canada, is tijdens het carnavalsweekeinde in Frankfort op twee verschillende politiebureaus af geranseld, omdat hij zich wilde be klagen over het optreden van een na- Chaim Kuflik, een Canadees van Poolse origine, kreeg op 27 februari, omstreeks middernacht, moeilijkhe den met een Duitser die zich prijzend over Hitier uitliet. Kuflik merkte op dat Hitier een misdadiger was, waar op Duitser hem in het gezicht sloeg. Kuflik ging naar een politiepost in de nabijheid, maar de agent weigerde zijn klacht in behandeling te nemen of naar het restaui'ant te gaan om getuigen te horen. Toen Kuflik aan drong kreeg hij enkele klappen en werd hij naar buiten gegooid. Nog dezelfde nacht ging Kuflik naar het hoofdbureau van politie. Ook hier weigerde men zijn klacht te onder zoeken. Hij werd opnieuw geslagen en men gaf hem te verstaan zo spoe dig mogelijk te vertrekken. Een woordvoerder van de politie van Frankfort heeft woensdag de mede delingen van Kuflik bevestigd en ver klaard dat „een onderzoek wordt in gesteld". Alkmaarse vervalser kreeg een maand gevangenisstraf Conform de eis van de officier van justitie, jonkheer mr. A. J. Reigers man, is de 30-jarige Alkmaarse iso leerder G. J. van S. vandaag door de politierechter tc Alkmaar, mr. P. Nolet, veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf wegens valsheid in ge schrifte. Van S. had een lot vervalst van de door de Alkmaarse winke liers ten bate van het Koningin Wil- helminafonds georganiseerde gratis loterij. Na van het lot enkele cijfers te hebben veranderd, ontving hij de hoofdprijs in deze verloting: een au to. Een uur later kwam de verval- sing.aan het licht, 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13