Verhoging van AOW- en AWW-uitkeringen PRESIDENT VAN PERU PER VLIEGTUIG NAAR PARIJS 'n Waarborg-costuum 89.- - 179.- Kreymborg ST.-PHILIPSLAMS GEZICHT WORDT GRONDIG VERANDERD KASTELEIN HEEFT AMBITIE VOOR PRESIDENTSCHAP DONDERDAG 10 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALS LONEN ZICH GUNSTIG BLIJVEN ONTWIKKELEN Aanpassing overheidspensioenen in georganiseerd overleg (Van onze parlementaire redacteur). Nederland kent een afhankelijke beroepsbevolking- van 3.3 miljoen perso nen. Van dit aantal vallen er 800.000 niet onder een collectieve arbeids overeenkomst of een geldende loonregeling en 500.000 personen vervullen een rijks-, provinciale of een gemeentelijke betrekking en vallen daardoor onder de overheidsregeling. Samen zijn dat 1.300.000 werknemers, zodat dus voor 2 miljoen werknemers in het vrije bedrijf een collectieve arbeids overeenkomst geldt. Van deze twee miljoen habben thans in totaal onge veer 1.700.000 een loonsverhoging ontvangen, dat is iets meer dan 85 procent van hen, die onder een C.A.O. werken. De staatssecretaris van sociale zaken, de heer Róolvinlc, deelde dit woens dag in de Tweede Kamer tijdens het grote debat over de huurverhoging mee. Vooral van socialistische kant was erop aangedrongen dat de huur verhoging niet zal worden ingevoerd dan nadat de werknemers hun aan deel in de algemene welvaartsstij ging ontvangen hebben. De staatsse cretaris nam aan, gezien het percen tage van 85, dat het overgrote deel van de werknemers op. 1 april a.s. enig profijt van de loonsverhoging heeft genoten. Op de vraag,; hoe hèt nu met de rest van de werknemers zal gaan, antwoordde de heer Roolvink, dat er ten aanzien van deze groep eigenlijk niets veranderd is; Vroe ger was zij ongrijpbaar, in begin sel is zij dat thans nog. Hij dacht hierbij aan het hoger personeel in het bedrijfsleven en bijvoorbeeld aan de middelbare beambten in de textielindustrie. Het maakt voor deze mensen geen verschil of zij onder de geleide of onder de ge differentieerde loonpolitiek leven. De ontwikkeling van de kosten van het levensonderhoud achtte de staats secretaris niet ongunstig. Hij ver wachtte, dat in de toekomst sommi ge prijzen zullen dalen. De huurcompensatie zal wat de alge mene ouderdomsverzekering en wat Rapport over toekomst van kernenergie In 1980 zal waarschijnlijk eender de van de elektriciteitsproduktie in de zes landen van de gemeenschap pelijke markt in kerncentrales wor den opgewekt. De jaarlijkse pro- duktiecapaciteit zal dan 43,6 mega watt groot zijn. Dit is de mening van de commissie van Euratom, tot uiting gébracht in een rapport van de heer De Groote, lid van deze commissie. Het rapport is gepubliceerd, na onlangs te zijn aan de bevoegde commissie van het Europese parle ment en aan een inter executieve bijeenkomst van de Europese ge meenschappen over de vooruitzich ten op het gebied van de energie. Woensdagmiddag zijn Sjoukje Dijk stra en Joan Haanappel, die hebben deelgenomen aan de Olympische Win terspelen en de wereldkampioen schappen kunstrijden, met het K.L. M.-lijntoestel uit New York op Schip hol aangekomen. De foto toont beide kunstrijdsters op de trap van het vliegtuig wuivend naar de zeer vele belangstellenden op het vliegveld. de algemene weduwen- en wezenver zekering betreft, aan het rijk 130 miljoen gulden op jaarbasis kosten. De staatssecretaris achtte niet geheel uitgesloten hij drukte zich om geen verwachtingen te wekken voor zichtig uit dat de A.O.W.- en de A.W.W.-uitkeringen nog iets verder verhoogd kunnen worden, als zou blij ken, dat de lonen zic.li gunstig blijven ontwikkelen. De uitkeringen zijn na melijk gekoppeld aan de bewegingen in het algemene loonniveau. De minister van sociale zaken, dr. Van Rooy, deelde de Kamer mee, dat nog niet kan worden uitgemaakt, wat met de lonen van de zogenaamd achtergebleven groepen zal gebeuren, omdat het gemiddelde percentage van alle loonstijgingen nog niet vaststaat. Aan de Kamerleden, die gevraagd hadden, of spoedig de invoering van de algemene kinderbijslagwet kan worden veiwacht zij achtten dat van belang met het oog op de huur compensatie antwoordde de minis ter, dat hij volop met deze wet bezig is en dat hij geen prikkel nodig heeft om ermee op te schieten. De bewindsman deelde mee, dat het voornemen bestaat om in het geor ganiseerd overleg de kwestie van de aanpassing der overheidspensioenen aanhangig te maken. De socialistische heer Baart was met deze antwoorden niet tevreden. Vol gens zijn berekening zullen er op 1 april, als de huurverhoging ingaat, nog 500.000 werknemers zijn, die geen loonsverhoging hebben ontvan gen. Hij vond dat een ernstig be zwaar tegen de huurverhoging. Rivièra-express door sabotage ontspoord Volgens de *Franse politie heeft het voorlopig onderzoek naar de ontspo ring van de Rivièra-express uit Pa rijs die gisteren met een snelheid van 130 km per uur is ontspoord, uitge wezen dat er sabotage in het spel was. Twaalf mensen werden gewond, van wie vier ernstig. Technici van de Franse spoorwegen vermoeden dat er aan de rails is ge knoeid. Op een muur bij de spoorlijn was met krijt „Vive F.L.N." (de F. L.N. is de Algerijnse opstandelingen organisatie) gekrast, maar de politie ziet hier in nog geen bewijs dat Al gerijnse agenten verantwoordelijk zijn voor de ontsporing. De ontsporing gebeürde nabij Vienne, 30 km ten zuiden van Lyon. De lo comotief, de postwagen, drie goede renwagons, en vier personenwagens liepen uit de rails. Een personenrij tuig sloeg over de kop. De spoorbaan was over een afstand van bijna een kilometer opgebroken. Scheepsbouw staat voor kritieke periode De scheepsbouw van de wereld staat voor een kritieke periode van 3 tot 4 jaar, waarin een strijd om bestel lingen van nieuwbouw zal worden uitgevochten. Deze visie wordt ver jaar was met 9.300.000 brt. nieuwe scheepsruimte en dat het niet waar schijnlijk is dat dit cijfer weer eens bereikt zal worden voor dat vele ja ren zijn verstreken. De totale bouw van 8.700.000 ton vo rig jaar, was de eerste daling van de produktie sedert 1947. In het rap port van Lloyds wordt toegelicht dat de bestaande situatie het gevolg is van een serie crises, toen Korea en Suez de factor urgentie lieten gel den, maar bij het maken van plan nen voor de toekomst moet men uitgaan van afwezigheid van zulke crises en van een wereldproduktie die is ingesteld op de normale eisen van vervanging en expansie. Opgemerkt wordt dat aan het eind van 1959 ongeveer 6 miljoen ton was opgelegd wegens gebrek aan emplooi en dat zich 13.5 miljoen ton in de Amerikaanse reserve-vloot bevond. De tendens naar groter afbraak was bemoedigend en het totaal van vo rig jaar, dat de 3 miljoen ton na dert, zal het hoogste zijn dat ooit is genoteerd. Gedurende de kritieke pe riode van waarschijnlijk drie of vier jaar, zal er een zware concurrentie zijn om scheepsbouworders. NAGEWUIFD DOOR KLEINDOCHTERTJES Hoge hoeden waaiden over platvorm Precies tien minutën over half elf is gisteren de president van Peru en mevrouw Prado met een dako- ta van de koninklijke luchtmacht van het vliegveld ïfpenburg ver trokken, waarmee aan het drie daagse staatsbezoek van het pre sidentiële echtpaar aan Nederland een einde was gekomen. Nage wuifd door koningin Juliana, prins Bernliard, zijn drie kleindochtertjes met hun gouvernante en de vele op het vliegveld aanwezige hoogwaar digheidsbekleders vertrokken de pre sident en zijn vrouw naar Le Bour- get, het vliegveld van Parijs. De president zal daar enkele dagen vertoeven alvorens de thuisreis naar Lima te aanvaarden. Voor hij de vliegtuigtrap betrad werd de bemanning van het vliegtuig onder leiding van kapitein-vlieger waarnemer W. J. Holswilden, aan de resident voorgesteld. ;oven aan de trap van het vlieg tuig draaide hij zich nog eenmaal om ten afscheid, maar niet lang, want, zoals hij zei, het was voor de wachtenden te koud om lang te zwaaien. Hij verscheen nog eenmaal voor de raampjes om een laatste groet te brengen. Inmiddels had koningin Juliana de kleindochtertjes van de president een plaatsje voor haar ge geven, zodat zij alles goed konden zien. Weinige seconden hierna was alleen nog een licht geronk te ho ren van het vliegtuig dat op weg was naar Frankrijk. HOEDEN. Dat er een flinke oostenwind waaide, bleek duidelijk bij het teruglopen tiaar de wachtkamer. Diverse hoeden waaiden over het platform. Aange zien hoge hoeden allemaal op elkaar lijken, kon het gebeuren dat minister Duns die op een gegeven moment zijn weggewaaide hoed weer wilde opzet ten, tot de ontdekking kwam dat de ze hem opeens veel te groot was ge worden. Het bleek de hoed van ba ron van Haersolt.e te zijn, die- met een veel te kleine hoed in zijn hand liep. Na een korte hoedenwisseling was alles weer in orde, en behoorde het staatsbezoek van dr. Manuel Pradopresident van Peru, definitief tot het verleden. Een goed begin: Begin het vootjaar goed en kie» een Waarborg-costuum uit de gloednieuwe collectie „mode 1960". Prachtige wollen kaïngarens, twist-cloth en bannockhuru. In de nieuwste Piëmonte modekleuren... zo vanuit Italië. ó>0 25 ZAKEN IN NEDERLAND. Voor Zeeland Lange Delft 60-62 - Middelburg Walstraat 84 - Vlissingen op aanvrage bezoeken wij U gaarne. OUDE „TRAMPUT" VERDWENEN Tegen Amerikaan in Djakarta doodstraf geëist Do auditeur-militair in het proces tegen de Amerikaanse vlieger Allen Lawrence Pope in Djakarta heeft gisteren het pleidooi van de verdedi ger verworpeu en de doodstraf ge- eist. Het proces tegen de 31-jarige Amerikaan, die bijna twee jaar ge leden in Oo3st-Indonesie werd neer geschoten toen hij in een b-26 bom- menwerper voor do Indonesische re bellen vloog, werd gisteren na ecu reces van twee weken hervat. gisteren zenuwachtig gedroeg, vroeg om een reces van een week om zich voor te bereiden op een laatste plei dooi. Het verzoek werd ingewilligd en de volgende zitting van de krijgsraad werd bepaald op 16 maart. De auditeur-militair, majoor Prodjo- radono van de luchtmacht, verklaar de dat Pope's schuld „voldoende was bewezen" en hij verwierp het argument als zou het proces onwet tig zijn omdat beklaagde niet werd berecht als krijgsgevangene (In de tenlastelegging wordt Pope een avonturier genoemd). „De Geneefse conventies over oor log zijn alleen toepasselijk op vol ledig soevereine landen", zo betoog de Prodjoradono erop wijzend dat de Indonesische opstand „geen bur geroorlog is en een strikt binnen landse aangelegenheid." Het „gezicht" van Sint-Philipsland heeft een grondige verandering onder gaan. Wie tegenwoordig het dorp over de betonweg aan de noordkant in auto of bus voorbijsnort, heeft een aantrekkelijk panorama vanaf de dijk- overgang bij de watertoren. Tot voor kort werd het uitzicht hier aanmer kelijk bekort en belemmerd door een wat functieloze, bochtige dijk met ernaast een onooglijke, metersdiepe kuil, ook wél de „Tramput" genoemd. Deze obstakels en oneffenheden in het beeld van huizen en torentjes van Sint-Phüipsland dateerde nog van een tiental jaren geleden, toen hier dagelijks enkele malen de tram van Anna-Jacobapolder naar Steenbergen voorbij tufte. De spoorbaan van de Rotterdamsche Tram,wegmaatschappij kruiste toen ter hoogte van het dorp de weg en had op de dijk bij Sint- Philipsland, waar momenteel de bushalte van de B.B.A. is, een rustpunt. Met de later ontstane „dode hoekbij de entree van het dorp heeft men op het ogenblik grote verfraaiingsplannen. De tramdijk en de tramput zijn al verdwenen en het gehele terrein is reeds geëgaliseerd. Het is na melijk de bedoeling van het gemeentebestuur om hier een aantrekkelijk plantsoen aan te leggen, waarvoor de paden al zijn uitgezet. Verder zal hier voor de jeugd en het sportminnende deel van de bevolking een speel weide worden gecreëerd. Een soort compensatie voor de vrome wens van Sint-Philipsland naar een sportterrein. En om het terrein tenslotte een beetje te „breken", heeft men een 500 mS grote brandput gegraven, die naast de preventieve functie wel als een vijver kan worden beschouwd. Alles bij elkaar dus een verbetering, die Sint-Philipsland meer cachet zal geven. (Foto P.Z.C.) Fraude Bladelse notaris minstens f 80.000 Gisteren heeft de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Hehrtogen- bosch, mr. A. Baron van Imhoff, na dere mededelingen verstrekt over de fraudes die gepleegd zijn door nota ris Ch. van M. uit Bladel. Het onder zoek, dat nog lang niet is afgesloten, heeft tot nu toe 23 gevallen van frau de aan het licht gebracht, met welke een totaal bedrag van plus minus 80.000 gemoeid is. De bedragen variëren van .2000 tot 10.000 per geval. Zo zijn afschrif ten van akten uitgegeven, waarvan geen origineel bestond. Soms ook las de notaris andere bedragen voor dan die welke in de akten vermeld ston den en in sommige gevallen werden in het geheel geen afschriften afge geven. Door een nalatigheid van de notaris is de eerste zaak aan het licht ge komen, Een driemaandelijks routine- onderzoek van een accountantskan toor had tot enig wantrouwen aanlei ding gegeven. Bij het daarop door de justitie ingestelde onderzoek kreeg men een afschrift van een akte in handen, dat gedateerd was 15 augus tus. Op deze r.-k. feestdag worden in Bladel nooit akten gepasseerd. Toen men dit geval verder onderzocht, bleek van de betrokken akte geen origineel te bestaan. Voor zover de situatie thans duidelijk is, meent de officier van justitie, dat ook in geval van faillissement de baten nog vol doende zullen zijn om de gedupeerden schadeloos te kunnen stellen. Koningin Elisabeth verhief haar artsen in adelstand Koningin Elisabeth van Engeland heeft de twee artsen die haar bij de bevalling hebben bijgestaan in de adelstand verheven. Dokter John Peel, haar gyneacoloog mag zich voortaan Sir John Peel noemen als lid van de „Knight Commander of the Royal Victorian Order". De nar- cotiseur dr. Vernon Hall, evenals dr. Peel 55 jaar oud, viel dezelfde onder scheiding ten deel. De kraamverpleegster, zuster Helen Rowe, die zestig jaar oud is, mag zich lid noemen van de „Victorian Order" fifth class. De koningin en haar baby zullen de Belgische suite waar het prinsje werd geboren, vrij spoedig verlaten. Britse „harding" tegen hersenspoelingen Het Britse leger maakt bij speciale oefeningen gebruik van „hersenspoe lingen" als ondervragingsmethode, aldus een beschuldiging in de Lon- dense Daily Mail van woensdag. Een geheime verhoor-eeuheid zou met deze hersenspoelingsmethoden „har ding" v an elite-eenheden op het oog hebben die voorbereid moeten zijn op communistische verhoormethoden. Het Britse ministerie van oorlog heeft woensdag toegegeven, dat er bepaal de methoden van „hersenspoeling" worden gebruikt bij de opleiding van groepen vrijwilligers. Zo worden deze vrijwilligers, die slechts ondergoed aan hebben, aan kettingen gebonden of ook wel aan „blokken" vastgeke tend. Gehurkt zitten op een speciaal ontworpen krukje met één poot vormt een andere oefening. In een verklaring van het mini sterie wordt gezegd dat het hier niet gaat om methoden die door de Britse stijdkrachten worden gebruikt, maar om de opleiding van vrijwilligers, die in geval van oorlog door de vijand gevangen genomen zouden worden en een hersenspoeling zouden moeten on dergaan. Alleen vrijwilligers vol gen deze opleiding, die gegeven wordt in aanwezigheid van een arts, aldus de verklaring. O De U.N.K.-af gevaar digde Raymond Schmittlein. is gekozen tot opvolger van Louis Terrenolre als leider van de U.N.R.- fraetle in de Franse nationale vergade ring. Terrenoire is, zoals bekend, eni ge tijd geleden minister van voorlichting geworden. Schmttlein kreeg bij een stemming 94 stemmen tegen And ré Vala- bregue 78. „PARTIJ VAN DE ARME MAN" Verkiezingslied: „Hay Krajewski, hay, hay polka Caféhouder Henry Krajewski in Trenton (New Jersey) heeft zich formeel kandidaat gesteld voor 't presidentschap der Verenigde Sta ten. Krajewski (47), een vroegere varkensboel* en een man die al vele jaren poogt een hoge officie- Sergeant gewond tijdens oefening Gisteren is tijdens een militaire pe- lotonsoefening in de buurt van Annen (bij Asseu) de 2I-jarige dienstplich tige sergeant Ch. van Duyn uit De Bilt door een losse patroon in de zij geraakt en ernstig gewond. Zijn patrouille was bij de oefening van de B-compagnie van het 43e ba taljon infanterie uit Assen gevangen genomen. Bij een ontvluchtingspo ging geraakte de sergeant in gevecht met een slodaat, die de vinger aan de trekker van zijn geweer had. Tij dens de worsteling moet het schot zijn afgegaan. De gewonde onder officier is overgebracht naar het r.-k. ziekenhuis in Groningen. le functie te krijgen, probeert het dit jaar als vertegenwoordiger van de „Partij van de arme man." Hij heeft ten burele van de minister van buitenlandse zaken z.g. nomi natie-petities gedeponeerd welke door 1751 mensen zijn onderte kend. Hij plaatste een koffergrammofoon in genoemd bureau en draaide het lied van zijn verkiezingscampag ne de „Hay Krajewski, hay, hay. polka." Hij deelde exemplaren uit van het program van zijn partij: geen varkenszaakjes in Wash ington. Stuur alle misdadige politici naar de gevangenis, die van het vet van het land leven en die corruptie kweken in een nette re gering. Begin met een verplichte opleiding van een jaar voor jon gens ergens in de agrarische sec tor. Zorg ervoor dat de jongelui, 's morgens om 5 uur de rock and roll kunnen beginnen met de kip pen, varkens en koeien. Krajewski poseerde samen met zijn kandidaat voor het vice-president - schap, mevrouw Anne Marie Ye- zo, 41, uit North Bergen, New Jersey. Maar Robert M. Falcey, hoofdklerk van het bureau van de minister, deelde later aan de pers mee dat de petities van Kra jewski zullen worden terugge stuurd en dat de federale wet de verkiezing van een president en een vice-president uit dezelfde staat uitsluit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3