Plan voor pier te Vlissingen Zeeuwse Almanak Chief Whip Uamea-Cefeï BS voor verkoudheid Stakingsbeeld in Zeeland: rustig REORGANISATIECOMMISSIE VAN ZEEUWS GENOOTSCHAP GEREED Jubileumbijdrage van Zierikzeese schipper aan wetenschap Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 10 MAART 1960 RTJEVÏ VIJFTIEN jaar na de be vrijding mist de Vlissingse boule vard nog altijd een befaamde „vooroorlogse trekpleister": de ongeveer 200 meter lange wandel- pier... Aan dit gemis "zal echter spoedig een eind komen als de plannen van enkele Ylïssingers en een Utrechts ingenieursbureau verwezenlijkt kunnen worden! Honderden Vlissingers zullen zich wellicht nog herinneren, dat mi nister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude in 1936 hoogstpersoon lijk de Vlissingse wandelpier open de. Helaas, een lang leven was deze promenade-pier niet bescho ren, want uit vrees voor een... „geallieerde invasie" in Vlissingen braken de Duitsers het bouwwerk in het begin van de oorlog af. Enkele honderden meters ten oosten van dp Leeuwentrap liep de voor oorlogse wandelpier (zie foto) de Schelde in. En het ligt nu in de bedoeling om de nieuwe ..wandel weg over het water" ongeveer op dezelfde plaats te bouwen. Het ingenieursbureau Van Steenis uit Utrecht, dat het initiatief nam voor deze „wederopbouw" ont wierp reeds enkele tekeningen voor die nieuwe pier. Thans tracht dit ingenieursbureau voldoende fi nanciële belangstelling te kweken om het plan tot uitvoer te kunnen brengen. De heer P. Smits, eige naar van hotel Noordzeeboule- vard, zal in het geval dat de pier tot stand komt, de exploitatie van het paviljoen op zich nemen. Volgens de tekeningen zal de nieu we wandelweg-in-de-Schelde weer 200 meter lang worden en acht meter breed. Aan het eind zal een rond paviljoen (zie tekening) verrijzen, waarin een café-restau rant zal komen. Dit paviljoen krijgt een middellijn van IOmeter en zodoende een oppervlakte van ongeveer 200 vierkante meter. Bo vendien zal op dit bouwwerk nog een open dakpaviljoen komen. Zonder twijfel zal de boulevard toe ristisch nog aantrekkelijker wor den met deze wandelpier, vooral ook omdat het scheepvaartver keer op slechts tientallen meters van het met veel glas uitgevoerd paviljoen zal komen... Ondertussen-is men reeds begonnen de plannen aan de desbetreffende overheidsinstanties voor te leggen ten einde de goedkeuring te ver krijgen. VAN TOT VLUCHTELINGEN De koude, die gedurende enkele da gen ook Zeeland in zijn greep had, heeft heel wat vluchtelingen naar het zuiden gejaagd. In de Westhoek bijvoorbeeld signaleerde men grote zwermen koperwieken en kramsvo gels, die anders alleen bij het begin van de winter in zo grote getale Zee land bezoeken. De standvogels, als lijsters en merels, die al aanstalten maken om nesten te bouwen, waren helemaal niet enthousiast over die invasie en ze lieten dat zeer agres sief merken. Dat het in het noorden nog geen lente Js, was ook duidelijk te merken aan de kivieten, die en kele weken geleden naar hun broed gebied trokken, maar de afgelopen dagen in grote groepen weer terug keerden. Ook plevieren waren onder de vogels, die zich voor de kou terug trokken. BRANDWEER BIJEEN In café „Willem Beukelszoon" in Biervliet, waar de heer G. Bracke de scepter zwaait, kwamen de leden van de vrijwillige brandweer met hun da mes bijeen voor het jaarlijkse on deronsje, dat ook ditmaal weer ge- Ïaard ging met een heerlijke maal- ijd, die de dames en heren alle eer aandeden. De rode haan respecteer de de rust van de brandweerlieden, zodat de avond onder het genot van een rokertje en een glaasje kon wor den doorgebracht, zonder dat een alarmsiganal de stemming verstoor de. KNOOP. lHe meneer in Zierikzee met zijn donkere -palt liep toch zo moeilijk. Al enkele maanden lang zette hij zijn voeten voorzichtig neer en maakte slechts met pijn vorderin gen. „17 krijgt steunzolen", zei de dokter. Opgelucht legde de meneer ze na enkele dagen in zijn schoenen, in de stellige overtuiging dat het leed nu wel geleden zou zijn. Groot was ech ter zijn schrik toen de pijnen in ver hevigde mate optraden. Op zijn ge klaag verzekerde men hem dat alles normaal gingomdat steunzolen een ëijnlijke inlooptijd vereisen. 'e eerste dag was een grote kwel ling voor hem. Vroeger dan anders trók hij zijn schoenen uit om de moede bedien in bed rust te gunnen. Met een trieste blik bekeek hij zijn linkervoet die op een plaats zoveel pijn deed dat hij vermoedde dat er een blaar op zou zitten. Teder be tastte hij de voetzool, voorzichtig schoven zijn vingers naar de pijn lijke plaats. En blaar vond hij niet. Wel èen stevig tegen de huid ge plakte jasknoop die 's morgens bij het aankleden op slinkse wijze in tijn sok was geslopen* WEGVERBETERING Enige tijd geleden besloot de raad het wegdek in Stroodorpe te verbe teren. In verband daarmee wordt het trottoir in deze wijk van af de laatste woning in de kom tot aan de spoorweg doorgetrokken. „MOLEN VAN CAPPON" De zogenaamde „molen van Cappon" in Axel wordt - zoals bekend gesloopt. Dezer dagen ontstond brand in de nog overeind staande resten, waarschijnlijk veroorzaakt door de vonken van een snijbrander, die men bij de sloop gebruikt. De brandweer was snel ter plaatse en had de brand in korte tijd bedwongen. De molen kap werd door het vuur vernield. UNIFORMEN „Uniform gekleed muziek com pleet" luidt de slogan, welke een comité in Renesse heeft gelan ceerd. Dit comité spant zich na melijk in voor het verkrijgen van uniformen voor de dertig muzikan ten van muziekvereniging „Luctor et Emergo", een zeer populaire vereniging in Renesse. Tengevolge van de ramp en de oor logsjaren is de kas van de muziek vereniging niet bijster goed gevuld. Men heeft nieuwe instrumenten kunnen kopen, die thans het eigen dom van „Luctor et Emergo" zijn, maar uniformen konden er niet meer af. Vandaar de oprichting van dit comité, dat een beroep op de bevolking doet. POPPENKAST De Oranjevereniging te Axel heeft een gezelschap geëngageerd, dat op koninginnedag met een poppenkast en een marionettentheater de jeugd zal vermaken. Het feestprogramma bevat verder nog diverse kinderspe len en rolschaatswedstrijden. REUZEN GEVELD Langs de provinciale weg tussen Haamstede en Burgh tussen de christelijke school en het postkan toor stonden vier reusachtige bo men. Stóndenwant dezer dagen zijn de reuzen geveld. Met een dreu nende slag. die tot ver in de omge ving te horen was. kwam hun ein de. Een einde, dat noodzakelijk was. want in het stormseizoen leverden de bomen gevaar op voor het verkeer. Herhaaldelijk kwamen dode takken van behoorlijke omvang op de weg terecht. Bovendien vlochten de ster ke wortels hun net onder het wegdek, dat op verscheidene plaatsen tegen de druk geen weerstand kon bieden. Personeel van een bedrijf uit Oud- Vossemeer rooide de „oudgedienden", die volgens oudere inwoners van Haamstede tachtig tot honderd jaar oud waren. Het waren zogenaamde „zwarte populieren", waarvan het hout als timmerhout minder geschikt Auto slipte op rijksweg onder 's-Heer-Arendskerke Op de rijksweg GoesMiddelburg, ter hoogte van net kruispunt Wind hoek te 's-Heer-Arendskerke. reed woensdagavond door de gladheid van de weg een personenauto met aan- hangwagentje op een voor hem rij dende auto, die naar links wilde af slaan, maar zijn snelheid voor het tegemoet komende verkeer sterk moest minderen. Beide auto's wer den beschadigd. Het aanhangwagen- tje kwam aan de kant van de weg tegen een boom tot stilstand. Geen van de inzittenden van de auto's liep verwondingen op. Benoeming organist Tot organist van de Nederlands her vormde gemeente te 's Heer-Arends- kerke is benoemd de heer Stoffel Gunst te Goes. De heer Gunst is een leerling van de heer Adr. Kousema ker te Goes. (Advertentie) Charme voor Uw handen SCHIPPER BEN SCHOT „bottenvangst". KEELTABLETTEN N.V. PHTT.TPS-DUPHAR In Zeeland is het beeld van de bouw- staking woensdag ongewijzigd geble ven. Het aantal objecten waarop in Zeeland tvordt gestaakt, zal niet meer worden uitgebreid. In de krin gen van de provinciale besturen dor bouwvakorganisaties tracht men thans een modus te vinden om de bouw van de kliniek van het St.-Jo- seph-ziekenhuis te Vlissingen voort te zetten. Toen dit werk tot staldngs- object werd verklaard, meende men, dat het hier om de bouw van een zus terhuis ging, zo verzekerde men ons van de zijde van de plaatselijke sta kingsleiding. Moedige matroos te Temeuzen onderscheiden Burgemeester mr. P. H. W. F. H Teilegen van Temeuzen heeft woensdagmorgen tijdens een korte plechtigheid in het ge- H meentehuis het loffelijk ge- Luigschrift voor moedig ge- drag van het Nederlands Car- m II negieheldenfonds uitgereikt aan de heer K. C. de Quelery, M mati'oos bij de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. De heer De Quelery ontving H deze onderscheiding, omdat hij n i op 5 augustus van het vorig jaar zonder aarzelen, geheel l§ H gekleed te water sprong voor net redden van een drenkeling, H die vóór de haven van Terneu- H zen van de veerboot „Prinses Willem I" gesprongen was. -- Mr. Teilegen onderstreepte, dat in dit geval; het redden p van een drenkeling in een stro- p mende rivier, wel degelijk 6prake was van „met gevaar voor eigen leven." Namens Gedeputeerde Staten p; dankte de heer M. J. van Poel- p je de heer De Quelery voor diens moedige daad. Mr. J. L. Nieuwenhuis, directeur van de n Provinciale Stoombootdiensten en de kapitein van de „Prins Willem I de heer A. W. Ver- sluijs, verklaarden trots te zijn dat de heer Quelery tot het n personeel van de Provinciale Stoombootdiensten behoort. De plechtigheid werd ook bij- gewoond door mevrouw Da Quelery en de agent te Ter- neuzen, do heer J. I. de Waal. n Verhuur verenigingsgebouw St.-Laurens In het woensdag gepubliceerde raads- verslag van St.-Laurens is door het wegvallen van het woordje „niet" een storende fout ontstaan. In de pas over de verhuur van het vereni gingsgebouw moeten worden gelezen, dat burgemeester Baas opmerkte, dat npen zeker van plan is het vereni gingsgebouw niet alleen voor dans partijen te verhuren. BINNENKORT SPECIALE VERGADERING Lezing van drs. P. J. van der Feen Tijdens de woensdagavond te Middelburg gehouden vergade ring van het Zeeuws, Genoot schap der Wetenschappen deel de ïr. J. G. Snip, die wegens ziekte van mr. J. Moolenburgh als voorzitter fungeerde, mede dat de reorganisatiecommissie van het Genootschap deze week gereed is gekomen met haar rapport. Zodra dit rapport is aangeboden, zal het bestuur tot bestudering overgaan, waarna het in de bedoeling ligt een bui tengewone algemene ledenver gadering te houden. Ir. Snip deelde voorts mede, dat aan het provinciaal bestuur van Zeeland in bruikleen zal worden afgestaan 'n portret van mr. Caspar van Citters, die van 1674 tot 1734 raadspensiona ris van Zeeland was. Dit portret zal worden opgehangen in het nieuwe ge bouw van de Provinciale Griffie. Ook het portret van de echtgenote van mr. Van Citters zal voor dit doel in bruikleen worden, afgestaan. Tijdens deze bijeenkomst sprak drs. P. J. van der Feen over het ontstaan van de Zeeuwse delta. Spreker ging daarbij terug tot een tijdvak van 270 miljoen jaar geleden, toen het z.g. Wales-Brabant-island bestond, aan de noordflank waarvan het hui dige Zeeland is gelegen. Vervolgens behandelde de heer Van der Feen in grote lijnen de daarop volgende tijd vakken met de daarbij optredende verschijnselen. Tevens schonk hij aandacht aan de vegetatie in deze tijdvakken. (Slot van pag. 1) en stelde zijn mosselvaartuig geheel belangeloos ter beschikking. De bejclo Schouwse vorsers, die do heer Schot van zijn onderzeese ont dekkingen in kennis had gesteld, hadden zo overal hun contacten zij zijn onder meer regionaal adviseur van de rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek en weldra had een rijtje geleerden laten weten dat zij graag de tocht wilden mee maken En zo toog in 1950 voor het eerst een gemengd gezelschap als gast van schipper Schot het Zierikzeese zee gat uit. Op zoek naar fossiele pot- vistanden van twintig tot dertig mil joen jaren oud, versteende algen, die daar nog vele eeuwen langer onder de waterspiegel van de Schelde ver borgen waren geweest en resten van prehistorische dieren, daterend uit het zo onbekende en mysterieuze ijs- tijdperk. De eerste tocht werd een groot suc ces en dat heeft zich zo ieder jaar herhaald. Afhankelijk van het weer „je moet ook een beetje om je on wennige passagiers denken" voer de heer Schot naar de zogenaamde „mammouth-kerkhoven" in de Wes ter- of de Oosterschelde. De korren, kreunend aan de sterke kabels in de wind, klaar voor een wetenschappe lijke vangst. Grote ervaring ,En aan boord was het altijd een erg genoeglijke boel", zo vertel de de bekende geoloog, prof. M. van der Vlerk, directeur van het Geologische Museum te Lei den, die met zijn assistent de heer C. Kortenbout van der Sluys ie der jaar van de partij Is. „Schip per Schot heeft een grote erva ring bij het zoeken naar de histo rische fossielen", zo liet hij er nog op volgen, toen wij hem opbel den. Mevrouw Schot zorgt op de kotter tussen de bedrijven door voor de in wendige mens met een geurig kopje koffie en de gasten worden bij hiin picknick-op-zee verrast met hoe kan het ook anders! een heerlijk maaltje mosselen. Onder meer dank zij deze jaarlijks door dc heer Schot georganiseerde tochten kent de oudheidkundige wetenschap thans uit de Zeeuwse wateren reeds 24 soor ten fossiele zoogdieren, die zeker niet allemaal tegelijkertijd hebben ge leefd. Samen met zijn zoon is schipper Schot langzamerhand ook zelf een enthousiast verzamelaar geworden. Met gepaste trots kan hij zijn bezoe ker bijvoorbeeld een geheel versteen de denneappel laten zien, die in een van zijn korren naar boven is geko men. De buit is natuurlijk niet elk jaar even groot soms staan cr bij de terugzeis naar Zierikzee enkele manden vol fossielen aan dek. maar het is ook een keer voorgekomen, dat de „ZZ-8" met een enkel waardevol botje 's avonds de haven van Zierik zee indraaide. Erkentelijkheid Deze bijdrage aan de wetenschap van schipper Schot wordt overal gewel dig op prijs gesteld. Dat blijkt bij voorbeeld uit de bezoeken, die som mige geleerden wel eens bij hem thuis aan de Zierikzeese Nieuwe Ha ven komen afleggen. Ook kwam de erkentelijkheid duidelijk tot uiting, toen hij bij een jubileum van de vis sersvereniging „Helpt Elkander" de heer Schot is er al meer dan 40 jaar lid en 20 jaar voorzitter van een paar prachtige boekwerken van zijn „wetenschappelijke vrienden" kreeg thuisgestuurd. Eu nu komt dus aanstaande zo mer de tiende en de jubileum-vis- tocht. „Ik weet, dat men er iets bijzonders van wil maken" Schip- Kcr Schot vertelt het als een ge- eim, omdat hij er eigenlijk zo min mogelijk ruchtbaarheid aan wil geven, In leder geval zal het traditionele diner na de excursie in ,,'t Wapen van Zeeland" aan de haven wel een feestelijk tintje krijgen. In het verloop van zijn met grote aandacht aangehoorde causerie wees spreker op het onderzoe kingswerk op dit terrein verricht door leden van het genootschap. Met name schonk hij daarbij aan dacht aan de arbeid van de Mid delburgse h.b.s.-ieraar dr; Seel- beim, die onder meer boringen on derzocht, verricht in de vorige eeuw in het „Huis van arrest en bewaring" te Goes. Tijdens de lezing werd een groot aan tal diapositieven vertoond, o.a. van bodemprofielen, die een duidelijke illustratie vormden van hetgeen drs. Van der Feen met zo veel deskundig heid naar voren bracht. Enkele van plaatjes waren genomen bij Nieuw-Namen, de z.g. Kouter, de enige „rots" in Zeeland. Deze uit geologisch oogpunt zo belangrijke formatie is een miljoen jaar geleden uit een strand ontstaan. Het terrein is thans aangekocht door het mini sterie van onderwijs, kunsten en we tenschappen. Aan het slot van zijn lezing ging spreker in op de „jongste" geschie denis van de Zeeuwse delta, te be- _nnen ca. 5000 jaar voor Christus, .'evens behandelde spreker de resul taten van de opgravingen uit de laat ste tijd. Advertentie) op ieders ITp! IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE Speciale N.I.v.E.-dag over „Overheid en efficiency" De afdeling Zeeland van het Neder landse instituut voor efficiency (NJ. v.E.) belegt op donderdag 24 maart a.s. in „Britannia" te Vlissingen een speoiale dag, die gewijd zal zijn aan het onderwerp „Overheid en efficiën- cy". Een aantal ter zake deskundige spre kers zal het een en ander vertellen over zijn ervaringen in de praktijk van deze materie, waardoor net vol gende programma opgesteld kon worden Om 10 uur 's morgens opent voorzit ter G. N. van Ginkel deze dag, waar op Gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes, tevens voorzitter van de vereni ging van Nederlandse gemeenten, af deling Zeeland, een inleiding zal hou den. De gemeente-secretaris van Haarlem, mr. H. E. Phaff, zal ver volgens spreken over „Overheid en waarop, na een gemeen- koffiemaaltijd, s mid- 0_ Jrs. F. D. Zandstra, medewer ker van het accountantskantoor te Amsterdam, een inleiding zal houden over het onderwerp „De gemeente en het organisatie-onderzoek". De heer D. Ravestijn, hoofd van de afdeling organisatie van de vereni ging van het bureau personeelsbe heer en organisatie van de vereniging van Nederlandse gemeenten, geeft vervolgens enkele praktijkvoorbeel den van de efficiëncy-bevorderlng, waarna drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, de dag zal besluiten met een uiteenzetting over hetgeen in Zeeland gedaan werd op het gebied van de cfficiëncy- bevordering. Benoemingen Chr. Burgerschool voor Ulo te Middelburg Aan de chr. burgerschool voor u.l.o. aan de Olmenlaan te Middelburg is met ingang van 1 mei benoemd de heer C. H. de Bruin uit Kamperland. Per 1 september zijn aangesteld de heren A. Wiskerke uit Kruiningen en C. Nicuwenhuizen te Bodegraven. VANDAAG. Middelburg Electro: Orfeu Negro, 20 uur, 14 jaar; Ned. Koffiehuis: Jaar vergadering „Wilhelmina", 20 uur; De Vriendschap: bijeenkomst slecht horenden, 19.30 uur. Vlissingen Alhambra: Geen liefde duurt eeuwig, 20 uur, 18 Jaar: Luxor: The Beat Generation, 20 uur. 18 Jaar. Britannia: Lezing van de heer P Verhoog voor „Onze Vloot", 20 uur. Goes Grand: De glorie van het moeder schap, 20 uur, 13 Jaar; Prins van Oran je: kaderdag afd. Zeeland Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, 19 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2