PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Migpiloot van Indonesische luchtmacht beschoot paleizen van Soekarno Aannemersraad breekt met christelijke bond Jubileumbijdrage van Zierikzeese schipper aan de wetenschap BILT OOK AANVAL OP KVSTDORP; TOTAAL ZESTIEN GEWONDEN e Vandaag... I Afscheid president van Peru PRINSES MARGARET TROUWT 6 MEI IN WESTMINSTER-ABBEY 202e jaargang - no. 59 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 10 mrt. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g i of 8546)Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Pantserwagens patrouilleren; kordons om residenties Een jonge Indonesische piloot heeft gisteren een oefenvlucht met een Mig-17 straaljager, waarmee hij in de middag in een formatie van vier van het vliegveld bij Djakarta was opgestegen, in een schietpartij veranderd. Zeven minuten na de opstijging gierde het toestel boven het presidentiële paleis in Djakarta en vuurde een regen kogels af, die een stukadoor en een schild wacht verwondden. Het vliegtuig wendde en beschoot 30 mijl verder het zomerpaleis in Bogor. Niemand werd gewond. Ten slotte deed de piloot een derde aanval en wel op het kustdorp Tjilitjing, waar 14 mensen gewond bleven liggen. Enkelen hunner verkeren in ernstige toestand. Toestel en piloot verdwe nen na de beschieting. De Indonesische luchtmacht heeft ze als „vermist" opgegeven. President Soekarno was tijdens de beschieting niet in het paleis te Djakarta maar vergaderde met de opperste adviesraad-dicht bij het paleis in zijn kabinet. Minister van voorlichting Maladi kon gisteravond nog niet meedelen, of de actie van de piloot werd ingegeven door wraak of door opzet om ver warring te stichten. „Desondanks moeten wij kalm blijven en waakzaam om niet beïnvloed te worden door provocatieve berichten. Handhaaf de nationale eenheid". Het toestel had voor ongeveer veer tig minuten brandstof in zijn tanks. De drie vliegtuigen die ermee in for matie hadden gevlogen zijn naar de basis Kemajoran teruggekeerd. Schade Volgens officiële kringen is president Soekarno's gezin ongedeerd. De kin deren verbleven in het paleis te Dja karta terwijl de kogels door de gan gen en door de eetkamer vlogen. Po- litietroepen, gewapend met geweren en automatische pistolen, hebben er in kordon een onderzoek ingesteld. De kogels, waarvan er drie werden teruggevonden, hadden splinters ge slagen uit stenen muren en marme ren pilaren; zware kandelaars waren ren pilaren; beschadigd. Volgens de luchtmacht is de vader van de piloot drie weken geleden wegens verboden wapenbezit gear resteerd. In een officiële verklaring noemt het Indonesische leger het voorval „een betreurenswaardig incident". „De regering en 'haar staatsappa raat zijn in staat en sterk genoeg om alle moeilijkheden waarvoor zij gesteld worden te boven te ko men", aldus legerwoordvoerder Soenario. „De regering zal krach tig optreden tegen een ieder die Mig waargenomen Een hoge officier van de Indonesi sche luchtmacht heeft woensdag avond meegedeeld, dat de vermiste Mig-17 straaljager uit de lucht is waargenomen. Hij weigerde echter te zeggen of het vliegtuig gewoon ge land was of neergestort. In Djakarta, de hoofdstad, die overi gens normaal voortleèfde met helder geïllumineerde bioscopen, restaurants en winkels, werd gepatrouilleerd door pantserwagens. In het Merkeda-paleis, gewoonlijk helder verlicht, waren gisteravond de lichten niet ontstoken. President Soekarno bevond zich waarschijnlijk in het aangrenzende staatspaieis. Om het zichtbaar gehavende Merde- kapaleis betrokken militairen de wacht met karabijnen en machine geweren. De weg die naar do twee paleizen voert werd door kordons afgesloten. De 21-jarige Frances Robinson be hoort tot de drie Londense vrouwe lijke agenten, die geoefend worden in het berijden van een motorrijwiel. Indien het experiment van Scotland Yard lukt, zal men in de toekomst meer vrouwelijke agenten op de mo tor in Londen zien. Het is de bedoe ling, dat 12 agentes eind mei haar motorrijbewijs hebben. Weer overlevenden gevonden in Agadir Woensdag heeft men nog drie overlevenden uitgegraven uit de ruïnes van het vorige week door een aardbeving verwoeste Aga dir. Men zet thans de naspeu ringen met hernieuwde ijver voort. De Marokkaanse politie heeft Inter- no! verzocht uit te zien naar een bui- .enlands schip dat er met uit Agadir gestolen koopwaar vandoor zou zijn gegaan. Te Casablanca heeft de douane aan zienlijke hoeveelheden levensmidde len, materialen en medicamenten in beslag genomen, die voor de slacht offers van de ramp van Agadir be stemd waren maar clandestien aan boord van treilers waren gebracht. Ook zijn kisten met conserven, die door smokkelaars in zee waren ge worpen, opgevist. Men schat dat voor een waarde van meer dan twintig' miljoen Marokkanse franks aan wa ren gestolen is. ...treedt prinses Soega, de jong- §f M ste dochter van keizer Hirohito van Japan, in het huwelijk met de Japanse bankbediende Hi- sagana Sjimaoe, zoon van de voormalige opper-cerimonie- H meester van het keizerlijk hof. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllü „DISSIDENTE HOUDING" N.C.A.B. laat protest horen In een gistermiddag gehouden verga dering van de organisaties in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf is be sloten, de samenwerking met de (op deze bijeenkomst niet vertegenwoor digde) Nederlandse Christelijke Aan nemers- en Bouwvakpatroonsbond te verbreken. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf sprak zijn ernstige af keuring uit over de dissidente hou ding, welke de N.C.A.B. in het huidi ge conflict tussen de werkgevers en de overheid heeft ingenomen. Vastgesteld werd, dat er tussen de aannemersorganisaties geen enkel verschil van mening bestaat wat betreft het standpunt, dat de strijd om het principe, dat een in vrije wilsovereenstemming geslo ten contract behoort te worden na gekomen, zo nodig tot het einde zal worden gestreden. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond heeft meegedeeld, op juridisch, en formele gronden pro test aan te tekenen tegen het besluit van de Raad van Bestuur Bouwbe drijf tot verbreking van de samen werking. Vrijwillig uittreden" Volgens de N.C.A.B. heeft de voor zitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer Dura, gister middag om kwart over drie, toen het hoofdbestuur van de N.C.A.B. ten kantore van de r.-k. bouwvakarbei dersbond St. Joseph te Utrecht be sprekingen voerde met de drie sa menwerkende werkn emersorganisa- ties, de N.C.A.B. tegen half vier in Den Haag uitgenodigd voor de verga dering van de Raad van Bestuur om er kennis te nemen van het voorne men van de raad. De N.C.A.B. zou daar in de gelegenheid worden ge steld, vrijwillig uit de Raad van Be stuur Bouwbedrijf te treden en even tueel dit besluit toe te lichten. Gezien de belangrijkheid van de besprekin gen in Utrecht en de korte termijn waarop de vergadering was gecon voceerd, zagen de hoofdbestuursle den van de N.C.A.B. volgens deze in lichtingen geen kans tijdig in Den Haag te zijn. Men heeft aan het se cretariaat van de Raad van Bestuur te kennen gegeven, waarbij men aan tekende niet vrijwillig uit de Raad van Bestuur Bouwbedrij'f te willen treden. Reeds is mondeling geprotes teerd. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf (Zie slot pag. 3 kol. 3) Dr. Manuel Prado en zijn echtgenote hebben woensdagmorgen S op de vliegbasis Ypenburg afscheid genomen van H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en hun kleindochters. Kamercommissie in België akkoord met Unieverdrag De commissie voor buitenlandse za ken van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft Afoensdag eenstemmig het wetsont- Ïïrp tot goedkeuring van het ver lag voor de Economische Benelux- Lnie goedgekeurd. De commissie besloot hiertoe na een uiteenzetting van de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, Wig- ny, te hebben aangehoord, waarin de ze de noodzaak van een spoedige ra tificatie van het verdrag onder- sleepte. De Belgische senaat heeft lf«t verdrag reeds-eerder aanvaard. Minister Wigny herinnerde er in zijn dichting aan, dat de jongste Bene- TtS-'cónferentie in Brussel een aantal vraagstukken heeft kunnen oplossen en andere belangrijke problemen op de weg naar een oplossing heeft ge bracht. Wigny noemde vervolgens de volgen de drie punten, die pleiten voor een spoedige ratificatie van het verdrag: de grote economische voordelen voor de drie landen; aanvaarding is dringend om het sluiten van handelsovereenkom sten van Benelux met andere lan den mogelijk te maken (de Sow- jet-Unie heeft onlangs geweigerd met de Benelux als zodanig te onderhandelen omdat het verdrag nog niet door alle drie landen was geratificeerd) O de noodzaak van solidariteit van de Benelux in de Europese ge meenschap. De drie landen zijn de kleinste in de gemeenschap en hun belangen zijn het nauwst aan elkaar verwant. Minister Wigny voegde hier aan toe, dat ook gezien dit laatste punt aan vaarding van de economische unie noodzakelijk is „om belangrijke poli tieke redenen". Het is nog niet bekend, wanneer het verdrag in de Belgische Kamer in behandeling zal komen. Voorzitter van N.V.V. in ziekenhuis De lieer D. Roemers, verbondsvoor zitter van het N.V.V., is zo ver nemen wij opgenomen in het Dia- conessenziekenhuis te Amsterdam voor het ondergaan van een maag operatie. KLEURRIJKE GEBEURTENIS Staatsfeest voor dignitarissen Prinses Margaret van Engeland zal op zes mei met de hof-foto graaf Antony Armstrong-Jones in het huwelijk treden, zo werd gis teren officieel bekendgemaakt. Het huwelijk zal in de Westmin ster Abbey worden voltrokken. Prins Philip zal degene zijn die volgens de Engelse traditie Mar garet zal „weggeven" aan Antony Armstrong-Jones. De dienst in de kathedraal zal worden geleid door de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher. De bekendmaking volgde nadat een Londense krant, de Daily Mail woensdagmorgen verscheen met een artikel onder een grote kop, waarin werd gemeld dat het paar op zes mei zou trouwen. De offi ciële verklaring van prinses Mar garets residentie, Clarence House, luidde als volgt: „Het huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Margaret met de heer An tony Armstrong-Jones zal op vrij dagmorgen zes mei om half twaalf in Westminster-Abbey worden in gezegend. Er ïs nog geen aanwijzing wie Tony's „best-man" zal zijn. In leringen die nauwe betrekkingen met liet hof onderhouden wordt ge zegd dat „het zeker schijnt te zijn" dat de bruiloft een magni fieke en kleurrijke gebeurtenis zal worden. Er zijn reeds plannen ge maakt om de verwachte grotè toe vloed van bezoekers naar Enge land te ontvangen. Toen premier Maemillan dinsdag avond Buckingham Palace offi cieel bezocht zou koningin Elisa beth hem de datum van prinses Margarets huwelijk hebben laten weten. De plannen voor 't huwelijksfeest worden nu in versneld tempo uit gewerkt. Armstrong-Jones woont nog steeds in enkele vertrekken op Buckingham Palace, waarheen hij op uitnodiging van koningin en prins was verhuisd om dichter bij Margarets residentie Clarence- House te kunnen vertoeven. Ver wacht wordt dat prinses Margaret op zes mei per koninklijke koets rechtstreeks naar Westminster- Abbey zal rijden. Haar toekomsti ge echtgenoot zal van Bucking ham Palace vertrekken. Schitterend feest De festiviteiten zullen reeds en kele dagen voor de plechtigheid aanvangen. Volgens de koninklij ke traditie zal in Buckinham Pan late een schitterend staatsfeest worden gegeven, dat door alle buitenlandse dignitarissen die voor het huwelijk naar Londen zullen, komen, zal worden bijgewoond. Volgens de Londense Daily Mirror zou Antony Armstrong-Jones de ruwe schetsen voor het ontwerp voor de bruidsjapon reeds hebben vervaardigd. De hofcouturier, Nor man Hartnell, zal zich hierdoor ook laten inspireren bij het ver vaardigen van de jurkjes voor de bruidsmeisjes. Een der bruids meisjes zal de negenjarige doch ter van de koningin, prinses Anne zijn. De omstandigheid dat de ouders van de bruidegom gescheiden zijn vormt een moeilijk probleem. In elite-kringen in Londen vraagt men zich af welke voorrang aan de ouders van de bruidegom zal worden gegeven, zowel in de Ab bey als aan het bruiloftsmaal in het paleis. De moeder van de bruidegom is thans gravin van Rosse en woont in Ierland. De vader, Queens Coun sel Ronald Armstrong-Jones, is juist voor de derde maal getrouwd, thans met een voormalige stewar- des. De houding van het hof tegenover echtscheidingen is altijd duidelijk en streng geweest. Gescheiden personen werden nimmer bij par ticuliere feesten, zoals een huwe lijk, uitgenodigd. Maar niemand verwacht dat de ouders van de bruidegom niet zullen worden uit genodigd. Men vraagt zich alleen maar af hoe zij ontvangen zullen worden. TIENDE VISTOCHT NAAR FOSSIELEN OP DE SCHELDE EEN PAAR FORSE HANDEN geklemd om het stuurrad van zijn rappe stalen kotter „ZZ-8" en de blik strak gericht over het al dan niet woelige water van de Schelde.... Zo zal schip per Ben W. Schot (64) uit Zie rikzee de komende zomer een jn- bileumbijdrage leveren aan de archeologie. Voor de tiende ach tereenvolgende maal puft zijn schip dan het langgerekte ha venkanaal van Zierikzee uit met aan boord een bijzonder exclu sief en hevig geïnteresseerd ge zelschap. Een groep weten schapsmensen uit het hele land: biologen, geologen en antropo logen. Maar ook enthousiaste amateurs op deze terreinen, voor wie de jaarlijkse trip naar de „mammouth-kerkhoven" in de Wester- en Oosterschelde eveneens een unieke belevenis is. Kortom, passagiers van de meest uiteenlopende aard, die deze dag een uitzonderlijk be langstellende eenheid vormen. Vooral bij de hoogtepunten. Telkens, wanneer de sleepnet ten op de vindplaatsen van de fossiele resten langzaam naar beneden worden gelaten om eni ge tijd later met de mogelijk kostbare lading, gevangen in de kleine mazen van de „kor", voorzichtig te worden binnenge loodst. Negen keer is schipper Schot nu al uitgevaren op zoek naar resten van uitgestorven dieren. In de musea van Zierikzee en Middelburg en het rijksmuseum van geologie eh mine ralogie te Leiden hebben al vele be langrijke wetenschappelijke resulta ten vam deze wat vreemde vistoch- ten een plaatsje gekregen. En de wetenschapsmensen, die daarvoor hebben gezorgd zijn verrukt over dit zeldzame initiatief van de Zierikzeese mosselsehipper en zijn zoon Jaap, die op het ogenblik het seizoen door brengen op de Waddenzee. Want Schot is de enige in Europa, die jaarlijks een zeereisje organi seert met een zo bijzonder, voor opgesteld doel. „En het is allemaal zo lieel ge woon en toevallig begonnen", zo vertelde liij ons achter de kachel in zijn woning aan de Nieuwe Ha- ven. In de Westerschelde en bij Domburg brachten de korren af en toe met een lading- mosselen een paar stom pe, kale botten naar boven. Ballast dus, die voor schipper Schot in het begin even weinig- betekende als de krabben en het wier, dat meekwam. „Je kan er zelfs geon soep van ko ken, want er is geen mergpijpje bij"» Vele waardevolle vangsten in korren moet hij toen soms hebben gedacht. Toen de vangst wat vaker met de ze „bijprodukten vertroebeld" werd, dacht Schot, dat er misschien wel mensen zouden zijn, die voor deze dingen interesse hebben. Wel weg mee Dus stapte hij op een goede dag met zijn „botten-oogst" naar het Zierik- zees museum, waar stadsarchivaris P. van Beveren met de fossielen wel weg wist. Het oud-schoolhoofd van Renesse, de heer J. M. de Nooyer, toonde ook bijzondere belangstel ling voor de historische vangsten van de heer Schot. En toen duurde het niet lang meer of er rijpte een plan voro een wetenschappelijke ex cursie. Ben Schot trok er een dagje voor uit (Zie slot pag. 2 kol. 4) Farah Diba verwacht baby in november Thans is definitief verklaard, dat kiezerin Farah Diba van Perzië iu verwachting- is. De bevalling wordt in november verwacht. Dit werd gis teren meegedeeld door een hoge functionaris aan het hof van de Sjah. Het hof zal een communiqué uitge ven voor het Perzisch nieuwjaar, aat op 21 maart valt. De Sjah en de kei zerin zijn in Teheran terug; van een reis van 18 dagen langs de olievelden in hun land. VERWACHT. Geldig tot hedenavond MINDER WIND. Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 11 maart Zon op 7.04 onder 18.37 Maan op 16.43 ondei; 6.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1