Kamer wil goedkope woningen van huurverhoging uitsluiten Succes voor Nixon en Kennedy bij voorverkiezing in New Hampshire KLANKBORD Te vroeg voor liberalisatie ONDERTEKENING CHR. AANNEMERS C.A.O. MET UITGESTELD JONGENS VONDEN BIJ CIRCUS IN SYDNEY GROOT GELDBEDRAG DONDERDAG 10 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMENDEMENTEN OP DE HUURWET (Van onze parlementaire redacteur). Na een uitvoerig debat over de door de regering voorgestelde huurver hoging heeft de Tweede Kamer woensdagavond, toen het erop aankwam de juiste tekst van de nieuwe huurwet vast te stellen, getracht de puntjes op do te zetten. Dat wil zeggen, zij heeft, zich beziggehouden met de be spreking van een aantal amendementen. Daar waren enkele technische amendementen bij, met name die van mr. Berkhouwer van de V.V.D. op de overblijvende huurbeschermingsbepalingen in de te liberaliseren gebie den. Deze afgevaardigde verdedigde behalve die amendementen ook een amendement dat bedoelt te verhinderen dat de verhuurder en de huurder van een bedrijfspand, waarvan de huur verhoogd mag worden, moeten terugkomen op de eventueel eerder door deze partijen overeengekomen regeling, dat voor het bedrijfspand de hoogst toelaatbare huur zal gelden. De heer Bommer van de P.v.d.A. probeerde minister Van Aartsen te overtuigen van de juistheid van zijn amendement, dat tot strekking had voor noodwoningen geen twintig pro cent huurverhoging bij de wet voor te schrijven, maar deze van het in zicht van de minister en het gemeen tebestuur afhankelijk te doen zijn. De bewindsman gaf echter de voor keur aan de regeling, die hij zelf had voorgesteld, neerkomende op het wel toepassen van de huurverhoging van twintig procent op de noodwoningen, met de mogelijkheid voor de huurders om een lagere verhoging te bedingen- De goedkope woningen Da heer Van Vliet van de K.V.P. verdedigde een amendement, dat be oogde alle goedkope woningen bene den 9 per week (in de eerste ge- meent eldasse) in beginsel buiten de huurverhoging te houden en niet uit sluitend de woningen, die vóór 1918 zijn gebouwd, zoals het wetsontwerp voorstelt. Op hetzelfde gebied had ook de heer Bommer een amendement ingediend. Het bedoelde ten aanzien van de vóór 1918 gebouwde woningen de wille keurige huurgrenzen te doen verval len en voor al deze woningen slechts huurverhoging toe te staan nadat gebleken is dat ze geen gebreken to nen. De minister bestreed deze amen dementen. Geen bezwaar had hij tegen een amendement van de lieer Van Heivoort van de K.V.P. om de inwerkingtreding van de algemene maatregelen van be stuur, die de liberalisatie van de woningmarkt in een bepaald ge bied regelen, aan een termijn van minstens twee maanden te bin den, teneinde het parlement de ge legenheid te bieden er eventueel zijn bezwaren tegen in te brengen. De bewindsman diende een nota van wijzigingen in, waarin hij de gedachte van het amendement had overgenomen. De heer Van Hei voort trok daarna zijn amende ment in. De heer Aiidriessen van de K.V. P. had tegen liberalisatie ter ge legener. tijd geen bezwaar. Op het ogenblik bestaan echter in de Friese streek, waar de minister met de liberalisatie denkt te be ginnen, nog woningtoestanden „om van te huiveren". Hij vreesde daarom nadelige gevolgen van de invoering van de liberalisatie en zon tegen het desbetreffende wets artikel stemmen. Hij vroeg de mi nister nog minstens twee a drie jaar met do liberalisatie te wach ten. De minister vestigde er de aandacht op, dat de opneming van het artikel in de wet de liberalisatie niet invoert, maar slechts mogelijk maakt. Over de wetsartikelen, over de amen dementen en over de wet in zijn ge heel zal vandaag worden gestemd. Personele- en grondbelasting Pas togen middernacht zette de Tweede Kamer zich woensdagavond aan de behandeling van de met de huurverhoging samenhangende wets ontwerpen tot wijziging van de grondbelasting en tot wijziging van de personele belasting. De socialistische oud-minister van fi nanciën, de heer Hofstra, oordeelde er niet ongunstig over. Hoewel hij op onderdelen bezwaren had tegen het wetsontwerp betreffende de grondbe lasting, kon hij het in beginsel aan vaarden. Wat de personele belasting betreft, wilde hij de bestaande tarie ven handhaven, waardoor een relatief geringe verlaging optreedt. De ehristelijk-historische heer v. d. Wetering was minder enthousiast. De personele belasting noemde hij een .nare belasting, die hij liefst zo spoedig mogelijk zag verdwijnen. Om kwart vóór één vond de Kamer bet welletjes. De voorzitter schorste toen de beraadslagingen tot vandaag. Middagzitting Minister Van Aartsen deelde in de midagzitting van de Kamer mede,- dat hij nog de mogelijkheid onder- Vijftienhonderd Noordamerikaanse, Braziliaanse, Chileense, Peruaanse, Co- lumbiaanse en Panamese parachutisten hebben ln het kader van inter-Ameri- kaanse oefeningen manoeuvres uitge voerd ln de omgeving van het Panama- kanaal. TE VROEG. Remo Ravetta, 25, in Genua kwam zich op het bureau van de districtsprocureur beklagen omdat hij naar zijn mening een aan tal dagen te laat uit de gevangenis was ontslagen krachtens een recente amnestie. De zaak werd onderzocht maar toen kwam men tot de ontdek king dat Ravetta te vroeg was los gelaten. Hij moest nog een jaar zit ten wegens diefstal. Ravette is in middels weer ingesloten. zocht om de huurverhoging op 1 april a.s. te doen ingaan. De bewindsman deelde voorts mee, dat hij zal nagaan, of het mogelijk ls om het oplopen van de huren in geliberaliseerde gebieden zo huur verhogingen als gevolg van de libera lisatie mochten voorkomen tegen te gaan door grotere toewijzingen voor die gebieden van woningwetwo ningen. Een zekere huurbescherming zal er altijd blijven bestaan. Dit waren wel de voornaamste din gen, die de minister in de loop van zijn lange redevoering aan de Kamer meedeelde. Voor het overige verde digde hij de voorgenomen huurverho ging tegen de aanvallen, die erop wa ren gericht en. gaf hij een nadere uit eenzetting van de bedoelingen van de regering. Wat de liberalisatie betreft zei hij dat de regering het noodzakelijk aelit het er op een gegeven moment in een bepaald gebied „op te wagen". Als zien achteraf moeilijkheden voordoen, dan zal door het treffen van bijzon dere maatregelen getracht worden die moeilijkheden op te lossen. In elk geval betracht de regering bij de liberalisatie de grootst mogelijke voorzichtigheid. Friesland en Zeeland Mr. van Aartsen bestreed, dat ln dit opzicht te grote bevoegdheden in handen van de regering gelegd wor den. Wel had hij kunnen begrijpen, dat gevraagd zou zijn om vóór tot liberalisatie in een bepaalde streek wordt overgegaan, overleg met de Kamercommissie te plegen. Nog geen duidelijk en definitief overzicht had hij van de mening van de ge meenten in Friesland enr. Zeeland, waar misschien het eerst de liberali satie ingevoerd zou kunnen worden. (Slot van pag. 1) heeft gisteravond laten weten dat de vergadering in Den Haag heeft ge duurd van half vier tot ongeveer kwart over vijf. Tot dat tijdstip heeft men ook gewacht woordigers van de I Streven naar oplossing Tijdens de vergadering van de N.C. A.B. en de drie werknemersorgani saties te Utrecht bleek, dat nog steeds pogingen In het werk werden gesteld om op korte termijn tot al gehele beëindiging van het huidige conflict te geraken. Onder ving van het besluit tot onderteke ning van de CA.O. werd daarom be sloten, de uitvoering daarvan enkele dagen op te schorten. Men wilde na- leg nog gelegen konden zijn, op geen enkele wijze beperken. In een gistermiddag uitgegeven communiqué van het Katholiek Verbond van Werkgeversvakver enigingen werd meegedeeld, dat „thans door anderen op basis van een voorstel van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Pa troonsbond stappen worden onder nomen". Dit voorstel werd volgens deze verklaring ondersteund door de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. En het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen kon zich ermee verenigen. In de later gehonden vergadering van de Raad van Bestuur Bouwbe drijf is echter volgens het communi qué „liet feit ter sprake gelsomen, dat de herhaaldelijk door de organi saties gedane voorstellen, beogend 'n einde te maken aan het arbeidscon flict in de bouwnijverheid, catego risch door de regering van de hand zijn gewezen". Wrijving in N.C.A.B De afdeling Gelderland van de N.C. A.B. heeft gisteren het hoofdbestuur telegrafisch met klem verzocht, de C-A.O. niet te tekenen alvorens op een met spoed te beleggen ledenver gadering alle leden te hebben voorge licht en te hebben gehoord. Verschei dene Overïjselse plaatselijke afdelin gen van de N.C.A.B. besloten op ec'n vergadering in Zwolle een soortgelijk beroep te doen op het hoofdbestur. Sieunlijsten c_Nadat een driehonderdtal ongeór- ganiseerde bouwvakarbeiders in Den Haag in optocht van een mel- dingsposf naar de zetel der plaat selijke stakingsleiding was getrok ken, kreeg een delegatie daar toe stemming, met steunlijsten die het naamstempel van de plaatselijke Unie Bouwbedrijf dragen, rond te gaan. Het in te zamelen geld wiL men gebruiken om aan gezinnen met kinderen iets meer te geven Sir Winston Churchill en zijn echtge note zijn van het vliegveld Londen naar Gibraltar vertrokkenwaar zij aan board zullen gaan van de „Chris tina", het luxe zeejacht van de Griek se reder Onassis. Verbreking betrekkingen Bonn-Conakry haast zeker De Westduitse ministerraad heeft gisteren besloten de diplomatieke be trekkingen met de Afrikaanse staat Guinee te verbreken, tenzij de rege ring te Conakry binnen de kortst mo gelijke tijd kan bewijzen dat zij géén diplomatieke betrekkingen heeft aangeknoopt met het commu nistische regiem van Oost-Duitsland. Een Oostduitse T.V.-reportage over het aanbieden van geloofsbrieven aan president Pieck door de nieuwe ambassadeur van Guinee alsmede be richten die langs diplomatieke kana len in Bonn ontvangen zijn laten er voor de Westduitse ministerraad geen twijfel aan bestaan dat de erkenning van het Oostduitse regiem door de regering van Sekou Touré een feit is. De verbindingen met Conakry lopen over Parijs, omdat de Guinese am bassadeur te Bonn ook ambassadeur te Parijs is. Men verwacht te Bonn dat minister Von Brenta.no van bui tenlandse zaken nog voor het eind van deze week de beslissing van zijn regering openbaar zal maken. De re den voor het verbreken der diploma tieke betrekkingen met Guinee en het stopzetten van alle hulp en bijr stand van West-Duttsland, is dat de erkenning van het Oostduitse regiem door Bonn als een vijandige daad wordt beschouwd. De Westduitse ambassadeur in Cona kry, Herbert Schroder, is dezer dagen in Bonn aangekomen om de regering verslag uit te brengen en hij zal, hangende de beslissing van Von Bren- tano, niet terugkeren. Tenten en melk naar Agadir verzonden Per eerste gelegenheid zal het Ne derlandse Rode Kruis 50 gezinsten ten zenden naar do Marokkaanse zusterorganisatie als bijdrage in de behoefte van de opvangcentra bij Agadir. Het verzoek om" tenten werd gedaan door de Rode Kruis Liga. De tenten die per vliegtuig of per schip gezonden zullen worden kunnen elk 5 tot 6 mensen herbergen. Zij zijn gemaakt van middelzwaar doek en goed geschikt voor de tro pen. Voorts zal ten behoeve van de na zorg van de slachtoffers van de aard- beveling een voorraad van enkele duizenden blikken melk naar Ma rokko yrorden gezonden. In oktober van het vorig jaar vond een groep jongens van tus sen de 11 en 18 jaar een groot geldbedrag, dat verborgen was op een terrein in een voor stad van Sydney, dat- door een circus werd ge bruikt als opslagplaats. De jongens besloten zich telkens een klein deel van het geld toe te eigenen voor een extra zakcentje. Maar dezer dagen kon één der jon gens de verleiding 'om meer te nemen niet weerstaan en nam hij 600 Australische pon den (ruim vijfduizend gulden) voor zichzelf en spoedig was de poli tie de bende op het spoor. Hoeveel de jon gens oorspronkelijk hebben gevonden is nog niet bekend. Er is een schatting van 40.000 Australische ponden (ongeveer 370.000 gul den). De politie veron derstelt dat het geld de buit is van een serie bankdiefstall enen dat 't verborgen werd zonder medeweten van het cir cus, dat momenteel op tournee is in Nieuw- Zeeland. Een jongen van 14 bracht de poli tie naar een kist, die onder een hoop rommel was verborgen. In de kist zat 20.000 pond, in pakjes van 100 pond. Na onderzoek, vertelden detectives, dat er min stens 400.000 pond ver- De politie is "van plan het gehele opslag- terrein af te zoeken. De eigenaar van het circus, Stafford Bullen, heeft al verklaard, dat hem omtrent dit geld niets bekend was. ,3et is niet van mij, was het maar waar", verklaar de hij. Hij zeide dat het circus vijf maanden geleden voor het laatst op het terrein is ge weest. Finland geeft zijn jongeren de kans om op latere leeftijd uit te blinken in de sport. Op de foto een skiwedstrijd voor 'meisjes tussen de h en 6 jaar in het Hesperia-park in Helsinki. In de zomermaanden staan atletiek en zwemmen op het programma. dan de hun toegezegde zes gulden per dag en verder om ook aan ongehuwden enige steun te geven. De E.V.C. zal aan haar stakende le den dezelfde uitkering geven als de Uniebonden aan hun leden geven. De E.V.C. zal aanvullende uitkering ver strekken aan haar leden, indien de Unièbonden alsnog besluiten ook uit kering te verstrekken aan de leden der E.V.C. op basis van 6.per dag voor gehuwden en kostwinners. De Amsterdamse Ballast Maatschap pij heeft per brief aan de bij haar stakende arbeiders medegedeeld, dat dezen verplicht zijn zich vanochtend op het werk te melden. Indien de ar beiders dit niet doen zal de maat schappij „die maatregelen nemen, die nodig zijn", aldus de brief. De sta kingsleiding heeft deze arbeiders ge adviseerd, niet op de brief te reage ren. De afdelingen van de drie vakbonden noemen het beeld dat de maandag begonnen staking thans biedt, stabiel De Nederlandse Metselaars Patroons Bond heeft zich in een telegram ge wend tot de Raad van Bestuur Bouw bedrijf, de drie aannemersbonden en de drie centrale werknemersorganisa ties in het bouwbedrijf. Daarin wordt medegedeeld dat wat ook de be slissing zal zijn van de aannemers organisaties in het bouwconfliet de bond er op staat dat door de aan nemers en de onderaannemers-metse- Iaarspatroons eventuele loonsverho gingen zullen worden doorbetaald. Zilveren hroodmand voor H. D. Louwes De Nederlandse vereniging van meelfabrikanten heeft besloten de zilveren broodmand 1959 toe te ken nen aan de heer H. D. Louwes, voorzitter van het landbouwschap. De overhandiging zal op 24 maart in hotel Wittebrug in Den Haag plaatshebben. De zilveren broodmand is in 1956 in gesteld x als onderscheiding wegens bijzondere verdiensten voor de voed selvoorziening. Deze verdiensten kunnen liggen op wetenschappelijk, bestuurlijk, economisch, organisato risch of technisch terrein. De eerste zilveren broodmand is op 14 februari 1957 uitgereikt aan de toenmalige minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt De tweede is over handigd aan prof. dr. B. C. P. Jan sen; ir. W. H. van Leeuwen ont ving de zilveren broodmand 1958. Schip gezonken: vrouw en dochtertje verdronken Gisteravond is op de Nederrijn nabij Götterswicherham in Duitsland het 180 ton metende binnenschip „Roel- fien" aangevaren en gezonken. Hier bij zijn de 33-jarige vrouw van de schippér R. ZuiderhoekDrenth en zijn 5-jarig dochtertje Hennie ver dronken. Het schip is eigendom van schipper H. Zuiderhoek en hoort thuis in Musselkanaal. De schipper en een 12-jarige dochter werden gered. Het Wereldgebeuren Stemproef -r ohn Kennedy heeft dinsdag bij de I voorverkiezingen in de Ameri- I kaanse staat New Hampshire een goede beurt gemaakt. Deze jeugdige dinger naar het Democratische kan didaatschap voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen is er namelijk in geslaagd, meer stemmen te beha len dan Estes Kefauver in 1956 en Kefauver was toen al bijzonder suc cesvol. In New Hampshire zijn de Republikeinen altijd flink in de meer- devheid; Kennedy heeft dan ook niet gehoopt, de Republikeinse kandidaat in deze voorverkiezingen, vice-pre sident Richard Nixon, te verslaan. Het moet intussen prettig voor hem zijn geweest, te constateren dat dit maal de gebruikelijke verhouding tussen de Republikeinse en de Demo cratische stemmen (2-1) ten gunste van de Democraten werd verbroken. Belangrijker voor 'hem was, dat hij de grote meerderheid der Democrati sche kiezers op zich verenigde; dat ballpointfabrikant Paul C. Fisher geen kans had een serieuze tegen stander te worden en dat het aantal kiezers dat de naam van senator Stuart Symington had ingevuld, ver waarloosd kon worden. Overigens had Symington, wiens ster in de krachtmeting om de Democra tische kandidatuur ook stijgende is. zich niet voor deze voorverkiezing la ten inschrijven. Vice-president Richard Nixon, de Re publikeinse kandidaat, had evenmin reden tot klagen. Hij was tevreden over de wijze waarop hij door de Republikeinen werd gesteund. De betekenis van de voorverkie zingen, die elkaar van deze week af tot 7 juni zullen opvolgen in zestien van de Verenigde Staten, is vooral dat de kandidaten te weten komen, of de onderzoekers van de publieke opinie, die hun kan sen voortdurend berekenen, gelijk hebben. Op de uitslag van de con venties der partijen, die in de ko mende zomer worden gehouden om een presidentschapskandidaat aan te wijzen, hebben deze stem-proeven geen beslissende cijfermatige invloed: Het totale aantal gedelegeerden uit die staten maakt op de partijconven ties slechts een minderheid uit. Op de Democratische conventie bij voorbeeld worden 1521 gedelegeerden verwacht, „slechts" 584 van hen komt uit de zestien staten waar voorverkiezingen worden gehouden. Zijn overwinning in New Hampshire bijvoorbeeld kan aan Kennedy slechts acht stemmen in de natio nale conventie opleveren. Des te groter is echter de psychologische betekenis van zo'n voorronde. Con currerende aspirant-presidenten kun nen uit de wederzijdse resultaten vérgaande conclusies trekken, en wanneer een bepaalde kandidaat bij na overal als overwinnaar uit de voorverkiezingsbus komt, kunnen andere gegadigden besluiten, verde re kosten en moeiten te sparen. Kennedy heeft niet op een dollar, een woord of een handdruk meer of minder gekeken toen hij met zijn particuliere vliegtuig in New Hampshire was geland. In winkels, hotelhals, boerderijen, fa brieken en eethuizen trad hij bin nen om zijn „herkenningsquotiënt" dat tot nu toe federaal gezien op 83 stond, in die staat te verhogen. Een zó „alom tegenwoordig" heerschap had men in New Hampshire nog nooit gezien en inen luisterde dan ook gewillig naar zijn aanvallen op het Republikeinse beleid ten aan zien van de defensie, de burgerrech ten, de volkshuisvesting, het onder wijs en de research óp het gebied van raketten. In New Hampshire wordt hij nu door méér dan 83 van de honderd mensen herkend. Materiële grenzen bestonden er voor Kennedy in deze campag ne niet en zij zullen ook bij volgende campagnes ontbreken. Hij behoeft namelijk niet elke dollar een keer om te draaien voordat hij hem uitgeeft: hij is miljonair en heeft vrijwel de hele wereld al „politiek" bereisd om zich op een eventuele ver kiezing tot president voor te berei den. Tot handenschudden en praat- tjes langs de weg beperkt hij zich overigens niet: reeds heeft hij zich door een vergelijk met zijn me- de-rooms-katholïek, gouverneur Pat Brown, verzekerd van de helft der conventie-stemmen uit het machtige Californië. Invloedrijke politici heeft hij versteld doen staan vati het aan tal beroemde mannen dat hij in on alledaagse toespraken weet te citeren en dat heeft de stemming in de par tijleiding wat gunstiger voor hem gemaakt. Opiniepeilers hebben al vastgesteld, dat de verhouding van de populari teit van Nixon en Kennedy, die en kele maanden geleden nog kon wor den gesteld op 53 tegen 47 procent in het voordeel van Nixon,. nu fifty- fifty is. Meer stemmen behaald dan hun voorgangers In de Amerikaanse staat New Hampshire zijn verkiezingen ge houden voor het aanwijzen van kiesmannen door de Democrati sche en Republikeinse partij, die op de in juli aanstaande te houden partijconventies de kan didaten voor het presidentschap en het vice-presidentschap der Verenigde Staten zullen kiezen (de presidentsverkiezingen wor den, als bekend, in november aanstaanden gehouden). Tevo ren stond reeds vast dat de.Re publikeinse vice-president Nixon en de Democratische r.-k. sena tor Kennedy, die er. officieel meedongen, als de stersten uit de bus zouden Komen. Op Nixon worden 65.077 en op Ken nedy 42.969 stemmen uitgebracht. Beiden verkregen hiermee meer stem men dau hun voorgangers bij de vo rige voorverkiezingen in New Hamps hire, toen op de Republikeinse kan didaat, president Eisenhower, en de Democratische vertegenwoordiger, senator Kefanver respectievelijk 56.464 en 21.701 stemmen werden uit gebracht. Kennedy verkreeg dus tweemaal zo veel stemmen als Kefauver. Hij boog de traditionele meerderheid der Re publikeinen in New Hampshire van twee tegen een om in een verhouding van ongeveer drie tegen twee. Een andere conclusie, die uit de voor- verkiezingen in New Hampshire ge trokken is, dat Nixon in het Republi keinse kamp blijkbaar geen ernstige mededinger heeft voor de kandidaat stelling voor het presidentschap. Waarnemers, die nadden uitgekeken naar vele voorkeursstemmen voor gouverneur Rockefeller van New York die besloten heeft zich niét als kandidaat voor de komende presi dentsverkiezingen beschikbaar te stellen werden teleurgesteld. New Hampshire vaardigt veertien Republikeinen en- twintig Democra ten naar de respectievelijke partij conventies af. De gekozenen zijn, als verwacht werd, allen aanhangers van respectievelijk Nixon en Kennedy. Van de twintig Democraten hébben er echter slechts tien stemrecht op de partijconventie. De voorverldezingen in New Hamps hire zijn de eerste van een reeks van dergelijke verkiezingen in de Ame rikaanse staten, waarbij de kiesman nen worden aangewezen, die op de komende Democratische en Republi keinse partijconventies de kandidaten der twee grote Amerikaanse partijen voor het presidentschap en het vice- president.schap der Verenigde Staten zullen aanwijzen, JOHN KENNEDY ..hoger herkenningsquotiënt. He expresstrein Parijs—Marseille !s nabij Serezin du Rhone. 20 km zuidelijk van Lyon, ontspoord. Zes wagens liepen uit de rails. Twee passagiers raakten zwaay gewond, 12 licht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 17