Overleg in ministerraad over de verdediging van Nieuw-Guinea VROEG OF LAAT ZAL K.L.M. IN LOS ANGELES LANDEN „GEEN VOORKEURSRECHT VAN FRANKRIJK OP KONGO" ZEEUWSE KAMERSTENOGRAFE STARTTE GISTEREN OFFICIEEL HOGE BELANGSTELLING UIT TERNEUZEN gebit... I i WOENSDAG 9 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kwestie geestelijke verzorging van de strijdkrachten (Van onze parlementaire redacteur). De behandeling van de begroting van defensie in de Eerste Kamer droeg een enigszins mat karakter. De senatoren gingen in het algemeen niet in op militaire aspecten, omdat men liever daarmee wilde wachten totdat de minister zijn reeds lang aangekondigde nota over het voor de jaren 1961 tot en met 1963 te voeren defensiebeleid zal hebben ingediend. Daar om bewoog men zich dinsdag in de Eerste Kamer meer op zijwegen, zij het dat de verdediging van Ned. Nieuw-Guinea tot een meer belangrijk punt gerekend mag worden. Tot de zijwegen behoorde in ieder geval da kwestie van de geestelijke verzorging van de strijdkrachten, waarbij de meeste senatoren stelling namen tegen een principiële gelijkstelling van de geestelijke zorg door de kerken en door het humanistisch verbond. Wat Nieuw-Guinea betreft maakte de heer mr. C. Vixseboxse (c.h.) zich zorgen nu daar, volgens hém, een aanval dreigt van Indonesië met be hulp van een Russisch „oceanogra- fisch instituut" op Ambon. Hierdoor is de veiligheid van Ned. Nieuw-Gui nea in een ander licht komen te staan en de chrlstelijk-historische fractie is over de nieuwe ontwikkeling ern stig verontrust, aldus de heer Vixse boxse: In dit verband vroeg hij wat er van de verdediging van Nieuw-Guinea terecht moet komen, indien het grootste deel van de vloot voor de N.A.V.O. wordt gebruikt. De heer H. Algra (a.r.) sprak in dezelfde geest. Indonesië beschikt thans over 170 180 gevechtsvliegtuigen en 175 trans porttoestellen en is daardoor heer en meester in de lucht, terwijl wij slechts wat opgelapte vliegtuigen hebben, aldus de heer Algra. De overheid heeft de plicht het volk van Ned. Nieuw-Guinea te beveiligen en de papoea's hebben daar recht op. Door de huidige situatie laadt de re gering een grote verantwoordelijk heid op zich en de heer Algra ver wachtte, dat de regering op korte termijn maatregelen zal nemen. Als er gevaar is, ligt Nieuw-Guinea voor het grijpen. Minder druk over Nieuw- Guinea maakte zich de heer mr. dr. L. de Gou (k.v.p.), die op het stand punt stond, dat voor alles ook voor Nieuw-Guinea de hoogste priori teit toekomt aan de verdediging van West-Europa. De liberale lieer mr. H. van Riel was wel van mening, dat de verdediging van Nieuw-Guinea veel aandacht ver dient, maar hij deelde niet de vrees van de heer Vixseboxse over de Rus sische basis op Ambon. Vestiging van een Russische basis op Ambon zou ons praktisch van alle zorgen be vrijden, omdat dan de Amerikaanse zevende vloot zich er mee zou gaan bemoeien, en dat zou volgens mr. Van Riel het mooiste zijn, wat kan gebeuren. Minister Visser zei even eens zorgen te hebben over de ver dediging van Nieuw-Guinea. Scep tisch stond de bewindsman tegenover de Indonesische bewering, dat dit ge bied zonder geweldpleging zal wor den verworven. De minister zegde toe, dat de ministerraad op zeer kor te termijn over dit vraagstuk zal be raden. Geestelijke verzorging Rond de kwestie van de geestelijke verzorging van de strijdkrachten ont stond een principieel debat. De so cialistische heer dr. L. M. de Rijk toonde zich er over verheugd, dat de minister principieel de geestelijke verzorging door de kerken en van het humanistisch verbond gelijk heeft ge steld. Niettemin constateerde hij de discriminatie bij het subsidiebeleid, terwijl er aan de gebleken behoefte aan humanistische verzorging be lemmeringen in de weg worden ge legd. De heer Vixseboxse was het niet eens met de minister, die de godsdiensti ge en humanistische levensbeschou wingen gelijk wil behandelen. Dit is het standpunt van de neutrale over heid, doch, aldus de heer Vixseboxse, dit is niet het standpunt van de chris- telijk-historische fractie. Hij achtte het niet genoeg, dat de overheid op treedt als verdeelster van subsidie. De overheid dient, volgens de heer Vixseboxse gebruik te maken en een beroep te doen op de kerken voor me dewerking. De heer Algra (a.r.) be toogde, dat een vergelijking van het werk van de kerken met dat van het humanistisch verbond niet opgaat. De kerk van Jezus Christus kan niet als een genootschap worden 1 schouwd. Bij de replieken zei de heer Algra verontrust te zijn, dat nu nog in de ministerraad overleg gepleegd moet worden over de verdediging van Nieuw-Guinea. Tenslotte aanvaardde de Kamer de begroting zonder hoof delijke stemming onder aantekening, dat de heer Polak (c.p.n.) geacht v worden te hebben tegengestemd. (Advertentie) de moderne wijze van pijnstillen is: snel! AKKERTJES flitsen de pijn weg PRESIDENT-DIRECTEUR ALER: Helaas heeft ons land geen „nuisance-value" De heer I. A. Aler, president- directeur van de K.L.M.heeft op een gistermiddag in het hoofdkantoor van zijn maat schappij in Den Haag gehouden persconferentie onder meer me degedeeld dat het de K.L.M. niet duidelijk is, wat de roerselen zijn die de Amerikaanse lucht vaartinstanties bewegen andere luchtvaartmaatschappijen wel toe te staan wat zij de K.L.M. onthouden. De K.L.M. is van me ning dat haar verlangens om in het bezit te worden gesteld van landingsrechten in Los Angeles gerechtvaardigde verlangens zijn.. De heer Aler zeide er van overtuigd te zijn dat de K.L.M. vroeg of laat die landingsrechten zal krijgen. De K.L.M. is van plan die landingsrech ten te krijgen, de Nederlandse rege ring steunt dat plan, het Nederland se volk staat er achter en Califomië zelf staat er achter. Californië voelt zich gefrusteerd door de weigerachti ge houding van Washington. De heer Aler zeide de indruk te heb ben dat de luchtvaartautoriteiten van de Verenigde Staten die landings rechten alleen geven op basis van het „quid pro quo". Als men nu als natie bij de onderhandelingen óver de landingsrechten daar een zekere „nu isance-value" (bedreigingswaarde) voor de Amerikanen heeft, dan krijgt men die landingsrechten wel. Maar zulk een „nuisance-value" heeft ons land niet. De heer Aler bracht, naar aanleiding van een opmerking van Amerikaanse zijde daarover, in herinnering dat de K.L.M. sinds het einde van de Twee de Wereldoorlog geen subsidie meer ontvangt van ae regering. Voor de Tweede Wereldoorlog heeft de maat schappij van tijd tot tijd betrekkelijk kleine bedragen als subsidie ontvan gen, maar deze zijn in-de vorm van winst op de aandelen van de staat in het kapitaal van de K.L.M. ruim schoots terugbetaald. Als alle con verteerbare obligaties inderdaad ge converteerd zouden worden, dan heeft de staat 51 procent van de aan delen der K.L.M. in handen. Men kan dus geenszins spreken over de K.L.M. als een gesubsidieerde staatsmaat- schappij. Marinebasis Den Helder voor buitenlanders verboden (Van onze Haagse redactie) De V.V.V. van Den Helder zal geen excursie's meer naar de marinebasis mogen organiseren, aldus een recent besluit van de minister van defen sie, dat beoogt, ongewenste buiten landers te weren. Het wil dus niet zeggen, dat de ma rinebasis hiermee tot verboden ge bied is verklaard. De Koninklijke Ma rine zelf zal namelijk gewoon blij ven doorgaan met het ontvangen avn Nederlandse verenigings-, school- of bedrijfsgroepen, die op de tot nu toe gebruikelijke manier zullen worden vergast op een bezoek aan een van de oorlogsbodems en een rondvaart door de havens. Zoals de zaken tot nu toé reilden en zeilden, was het de marine veelal on mogelijk een controle op de bezoe kers uit te oefenen. Overigens kan hierbij worden gezegd dat de Neder landse marine een uitzonderingsposi tie met haar grote gastvrijheid in nam: in alle andere Europese lan den is een militaire, dus ook een marinebasis sinds jaar en dag ver boden terrein. Ook Centraal-Afrikaanse suggestie betreurd „België zal op generlei wijze kunnen aanvaarden, dat een an dere mogendheid van de ont voogding van l£ongo gebruik zou maken om de Belgische soevereiniteit te vervangen door (Advertenttel STERK, KREUKHERSTELLEND, WASBAAR, PLOOIHOUDEND MINISTER WIGNY: (Van onze parlementaire redacteur) Het was een bijzondere verras sing voor de 23-jarige mej. Maria A. van Eek, die dins dag officieel als de eerste Ne derlandse vrouwelijke parle- mentsstenograaf in dienst trad, toen in een der commis siekamers van het Tweede- Kamergebouw, waarin een kleine bijeenkomst was be legd, plotseling haar vader en haar moeder naar binnen stapten, vergezeld van de burgemeester en de gemeen tesecretaris van Terneuzen. Mej. Van Eek is in Terneuzen geboren, heeft daar de vijf jarige h.b.s. bezocht en is er een aantal jaren op de ge meentesecretarie als steno typiste werkzaam geweest. Vandaar de hoge belangstel ling uit Terneuzen voor haar indiensttreding in Den Haag. Verder woonden de bijeenkomst bij de voorzitter van de Tweede Ka mer, benevens de griffier, de voorzitter van de gemengde com missie voor de stenografie, dr. Ti- lanus en enige leden van die com missie leden van de Eerste en Tweede Kamer de parlements- stenografen en de parlementaire pers. GEEN BEZWAREN De directeur van dé stenografische inrichting, de heer H. van der Velde, deelde mee, dat voor het eerst na 1956 het aantal steno grafen weer op volle sterkte was en dat hij niet uit nood een vrou welijke stenograaf had aangetrok ken, maar omdat hij nooit de be zwaren, die wel tegen het werk van vrouwelijke stenografen in Mej. Van Eek krijgt hier bloemen aangeboden van haar directeur de heer H. van der Velde. Links de heer Tilanus, die de eerste stenografe toe sprak. het parlement zijn ingebracht, heeft kunnen delen. In zijn prak tijk had hij een Belgische moeder van een aantal kinderen ontmoet, die voortreffelijk stenografeerde. België, Denemarken, Frankrijk en Zwitserland hebben ook vrouwe lijke stenografen. West-Duitsland nog niet. Onlangs was het bijna „genoodzaakt", zoals het in de of ficiële stukken heette, om er een aan te stellen. „Gelukkig" is het niet nodig geweest. De heer Van der Velde vestigde er de aandacht op, dat mej. Van Eek evenals hijzelf het systeem Pont toepaste; dat zij op zeventienjari ge leeftijd de vijfjarige h.b.s. had doorlopen met prachtige eindcij fers; dat hij in Terneuzen de bes te inlichtingen over haar had ge kregen en dat men het daar zeer betreurde dat zij wegging, hoewel men haar de eervolle benoeming in Den Haag graag gunde; dat zij in juni van het vorig jaar al de 250 lettergrepen per minuut haal de en dat zij voortaan geheel zelf standig zal moeten werken en dan verantwoordelijk zal zijn voor de inhoud van haar stenogrammen. De heer Van der Velde wenste de ouders geluk en hij hoopte, dal mej. Van Eek, aan wie hij bloe men aanbood, nog vele jaren bij de stenografische inrichting werk zaam zou zijn. Ook de voorzitter van de gemengde commissie voor de stenografie, dr. Tilanus, sprak mejuffrouw Van Eek toe. Hij noemde het steno graferen een hoogst belangrijk werk, niet alleen van technisclie, muur ook van intellectuele aard. De stenografen moeten voortdu rend goed hun hersens gebruiken, do gang van zaken in het parle ment door en door kennen en zich geheel inleven in het onderwerp en van veel kwesties kennis ne men. Zij verrichten werk voor de historie. Dat doet nu ook mej. Van Eek, die hij namens de com missie uit de beide Kamers zijn hartelijke gelukwensen aanbood. Korte tijd later zat mej. Van Eek in de Tweede Kamer druk te ste nograferen. andere vormen van onderge schiktheid of door banden, waaruit een vreemde mogend heid voordeel zou kunnen be halen". Dit heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken, de heer Wigny, dinsdagochtend in de Belgische kamer van volksver tegenwoordigers medegedeeld. Minister Wigny legde deze ver klaring af naar aanleiding van Franse diplomatieke stappen bij de Belgische regering, waarin werd gezegd dat „het voor keursrecht van Frankrijk op de Kongo nog steeds bestaat en zou blijven bestaan". De Franse regering baseert dit standpunt, dat in België grote ver ontwaardiging heeft veroorzaakt en ook tot scherpe reacties leidde van leiders van Kongo, dat op 30 juni onafhankelijk zal worden, op een briefwisseling van 1884, waarin werd gezegd, dat „Frankrijk een voorkeur recht zal worden verleend indien de bezittingen in Kongo door onvoor ziene omstandigheden zouden wor den verkocht." Minister Wigny betoogde, dat latere overeenkomsten voor deze briefwis seling in de plaats waren gekomen. „Voorts kan men zich afvragen of een dergelijk recht thans nog be staat. Gebieden en hun bevolkingen zijn geen goederen meer, die het on derwerp kunnen uitmaken van in ternationale handelsovereenkomsten". De Belgische minister verklaarde voorts, dat bovendien Kongo volgens artikel 73 van het handvest van de Verenigde Naties onafhankelijk zal worden en dat alleen al daarom het Franse voorkeursrecht, zo het nog zou bestaan, niet van toepassing kan zijn omdat de regering die op 1 juli van dit jaar 't gezag zal overnemen niet als een vreemde mogendheid kan worden beschouwd. Minister Wigny bracht in zijn verklaring vooi-ts nog een tweede kwestie ter sprake, die op de po litieke toekomst van de Kongo betrekking heeft. Hij herinnerde aan een opmerking van de eerste minister van de 'Federatie van Rhodesia en Nyassaland over de mogelijkheid van aansluiting van de Kongolese provincie Katanga bij de federatie en zeide, dat de Belgische regering deze opmerking „betreurt en als ongelegen be stempelt." Minister Wigny voegde hier onmid dellijk aan toe. dat naar het oordeel van de Belgische regering deze „in cidenten" niet moeten worden over dreven. „Zij maakt echter van deze gelegenheid gebruik om nadrukkelijk haar beleid te bevestigen en daar voor de vriendschappelijke medewer king van anderen te vragen." Geleerden te Leningrad hebben vast gesteld dat de aarde viereneenhalf mil jard Jaar oud Is. De geleerden die onder leiding stonden van Polkanow, hebben een absolute datering vastgesteld voor de gesteenten van het baltische schild (Noorwegen, Zweden, Finland, Karehe en het schiereiland Kola). „DEFENSIE" IN EERSTE KAMER Interpellatie over staking in Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft in haar dinsdag gehouden vergadering aan het christelijk-historisehe lid de heer Van Mastrigt, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, verlof verleend tot het houden van een interpellatie tot de ministers van economische zaken, van sociale za ken en volksgezondheid en van volks huisvesting en bouwnijverheid „in verband met de thans uitgebroken staking in de bouwnijverheid". Op voorstel van de voorzitster, me vrouw Stoffels-Van Haaften, besloot de Kamer de interpellatie, die een spoedeisend karakter heeft, op korte termijn te houden. De voorzitster wilde er de behandeling van de huur wet, die eveneens grote haast heeft en waarmee de Kamer dinsdag be gonnen is, er echter niet voor onder breken. Daarom gaf zij te kennen de interpellatie op de agenda te zullen plaatsen onmiddellijk na afhandeling van de huurwet en de Kamer daar voor zo nodig bijeen te roepen op vrijdag a.s. Dat is tegen de gewoonte in, aangezien de Kamer op vrijdag nooit of zelden vergadert. Mr. Burger, de fractievoorzitter van de P.v.d.A., gaf er de voorkeur aan de interpellatie aan de orde te stellen op woensdag aan het be gin van de vergadering, dus wel met onderbreking van het huurde- bat en wel omdat de staking op enigerlei wijze met de huurverho ging te maken heeft. Hij verzette zich evenwel niet tegen het voor stel van de voorzitster, waarmee de gehele Kamer zich verenigde. „Operatie Rijn nul graden" Terwijl het carnaval in Schaffhau- sen nog hoogtij viert, is de Fran se kikvorsman Louis Lourmais daar onder overweldigende be langstelling in het ijskoude water van de Rijn gedoken. Doordat het vliegtuig waarmee hij zou aanko men wegens een felle sneeuw storm niet kon opstijgen is hij gisteren inplaats van te zes om elf uur gestart. Zoals bekend is wil Lourmais in on geveer veertien dagen de gehele Rijn afzwemmen tot in Rotter dam. Zijn bedoeling hiermee is aan te tonen, dat het mogelijk is het tijdenlang in ijskoud water uit te houden mits men maar gekleed is in een speciale uitrusting. Na dit derde en laatste experiment hoopt Louis Lourmais de ijskoude Poolzee te gaan veroveren. Hij is ervan overtuigd dat het van het grootste belang is „de enorme voedselkelder" van ijszeeën te on derhoeken. Overigens ondervindt de heer Lour mais een grote steun van zijn vrouw. Zo heeft mevrouw Lour mais die ex-kampioene duiken is, de barre tocht van haar man dooi de met ijsschotsen bedekte Ca nadese St. Laurensrivier meege- zwommen. Ook deze keer zal zij van.de partij zijn. Verwacht wordt dat zij haai man tijdens de „operatie Rijn nul graden" vanaf Straatsburg zal gaan vergezellen. Advertentie door ARONAL tandpasta (bij apoth. en drog.) §70, 90, 11.45 (extra:.-grogt) kwaliteitsprodókt van de Wybertfabriefcen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5