PROVINCIALE ZEEUWSE COUQAHT Werknemersbonden geven ondersteuning aan ongeorganiseerde stakers Sluis zal heropening van Belfort vieren met een driedaags feest BEREIDHEID TOT ONDERTEKENING C.A.0. MET VERDEELDECHR. AANNEMERSBOND Vandaag... PERU'S PRESIDENTIEEL PAAR VOER DOOR R'DAMS HAVENS VAN RIE OP SCHIPHOL: NAAR PLEK OM TE RUSTEN Historisch spel of optocht Wanneer aanstaande zomer het uit zijn puinhopen herrezen Bel fort van Sluis weer als stadhuis in gebruik wordt genomen, cir ca zestien jaar na de verwoes ting, dan zal in het oude stadje drie dagen feest worden ge vierd. Daarmee willen de Sluize- naren hun blijdschap tonen over liet herstel van liun Bel fort, dat sinds de elfde oktober van 1944 niet veel meer was dan een zielig overblijfsel van een bouwwerk, dat eens een toonbeeld was van Middeleeuw se bouwkunst, zoals men in Ne derland verder niet aantreft. Duizenden hebben Sluis bezocht 0111 dit voorbeeld te aanschou wen. De laatste jaren, wanneer de toeristen over de kasseien van de markt slenterden en probeerden achter de steigers en de beschadigingen het oude Middeleeuwse machtssymbool te herkennen, bleef men in Sluis liever binnen. Lange tijd leefde men er in onzekerheid of het Belfort wel ooit in zijn oude glorie zou worden hersteld. Het was die elfde oktober -1944 niet de eerste maal, dat het trotse bouw werk werd verwoest. Nadat men in 1375 met de bouw ervan begonnen was brak in 1393 brand uit tussen de O.L. Vrouwekerk en het Belfort, dat toen het schepenhuis heette. Het moet een enorme brand zijn geweest, waartegen men met de beperkte blusmiddelen, die de poorters toen ten dienste stonden weinig kon be ginnen. De stadsrekening uit die tijd vermeldt, dat twee personen gedu rende twee dagen en twee nachten in het gebouw voor de nablussing zorgden. In de loop der eeuwen heeft men toen grote bedragen besteed aan het herstel, de uitbreiding en de ver fraaiing van het Belfort en uit de veelheid van historische gegevens kan men opmaken, dat de Sluizenaar (Zie slot pag, 2 kol. 5) VERWACHT... Geldig tot hedenavond OOSTENWIND. Meer bewolking met hier en daar enige sneeuw. Krachtige tot harde oostelijke wind. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. ZON EN MAAN 10 maart Zon op 7.07 onder 18.35 Maan op 15.37 onder 5.35 202e jaargang - no. 58 Dagblad, uitgave van do firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per week, f 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 mrt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnim. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 Cb.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm tel. 2094 Voor gehuwden en kostwinners, zes gulden per dag De marconist Van Rie en zijn echt genote zijn dinsdagmiddag op de luchthaven Schiphol aangekomen. Foto: het echtpaar wuift hier naar enkele inwoners uit Rijen, die op de balustrade stonden. Rijen. Hij hoopt zich dezer dagen terug te trekken op een plek waar hij kan rusten. Met een hoofse handkus begroet mi nister Luns zijn gast, mevrouio Pra- do, die haar man vergezelde naar de ambtsiconing van de minister, waar. een lunch werd aangeboden. I|llllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll!lll!llllllillllll!lil| Koudegolf 1 jl (Van onze weerkundige p medewerker.) =e Na een week lang te zijn ver- wend met vrij hoge voorjaars- temperaturen, moesten wij maandagmorgen al weer naar de winterjas grijpen. Een sterk m hogedruk gebied met het een- trum niet ver van Moskou, H voert met oostelijke winden koude lucht via Duitsland naar n ee onze omgeving. Overdag komt de temperatuur maar een paar graden boven het vriespunt, en overal in ons land komt 's nachts lichte vorst voor, in het ij noordoosten tot 5 graden j| Celsius. De opklaringen kun- nen af en toe worden af gewis- seld door wolkenvelden, maar neerslag wordt er voorlopig n niet verwacht. Dit te koude weer zal nog enkele dagen H voortduren, maar de krachtige ee oostenwind kan later wat af- nemen. In Polen en West- Duitsland komt 's nachts nog ij strnge vorst voor en in de om- geving van Moskou nog meer f§ dan 20 graden vorst. lllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllililll Ministers parafeerden een verklaring De ministers van buitenlandse zaken van Peru en Nederland dr. Paul Por ras Barrenechea en mr. J. M. A. H. Luns hebben dinsdag in het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag 'n verklaring geparafeerd waar in zij zeggen dat zij ter gelegenheid van het officiële bezoek aan Den Haag van president Manuel Prado de hechtheid van de vriendschaps banden hebben onderstreept, welke hun respectievelijke regeringen en M viert de Sowjet-Russische ji politicus W. N, Skrjabin (zich noemend Molotov), oud-minis- n ee ter van buitenlandse zaken, H die in 1957 op beschuldiging van partijvijandige activiteit ee van alle regerings- en partij- functies werd ontheven, te Ulan Bator (Buiten-Mongolië) zijn ee 70ste verjaardag. ee iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN Honderdduizend er uit In de staatsloterij is de honderddui zend gevallen op lot 13435. Van het winnende lot werd serie a verkocht door F. Driessen, te Amsterdam, se rie b door C. van Velthoven te Delft, serie c door mevrouw E. Hartmans, Den Haag, serie d door mevrouw E. Meijer-van der Veer, te Groningen, serie e door mevrouw A. Stokvis- Koningswinter, Eindhoven, serie f door L. van Beekom, Den Haag. AAN BOORD VAN ,£RASMUS" volkeren verbinden. Zij hechten dan ook grote waarde aan de resultaten van de belangrijke economische mis sie welke Peru onlangs heeft bezocht. De ministers hebben besloten een zorgvuldige studie te maken van de mogelijkheid van een georganiseerde emigratie van Nederlandse zelfstan dige boeren naar Peru, waaraan de Peruviaanse regering alle nodige fa ciliteiten zal verlenen. De president en zijn echtgenote en rinses Beatrix hebben gisteren een ezoek gebracht aan Rotterdam. Bij de ingang van het clubgebouw van de koninklijke roei- en zeilvereniging „De Maas" werden zij verwelkomd door de burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum. Vervolgens werd een tocht gemaakt met de boot „Erasmus". In de ambtswoning van minister Luns werd het noenmaal gebruikt. Dit werd aangeboden door de pre sident van Peru. Aan het noenmaal zaten ook koningin Juliana en prins Bernhard aan. In de middag maakte het gezelschap een korte rijtoer door Den Haag en Scheveningen. In Hotel des Indes De president van Peru heeft gis teravond in Hotel des Indes in Den Haag aan koningin Juliana en prins Bernhard een diner aan- feboden. Gedurende dit staats- iner van Peru waren de zalen, waar dit diner plaats, had, Peru viaans grondgebied. Door de tafelversiering, bestaan de uit zacht-oranje azalea mollis, hier en daar afgewisseld met toe ven heerlijk geurende paarse maartse viooltjes en donkerblau we hyacinten, eerde de president zijn vorstelijke gasten met de kleuren van de vlag van het huis van Oranje-Nassau. Aan de u-vormige tafel waren links van de koningin gezeten de presi dent van Peru, prins Bernhard, prin ses Beatrix en de minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Rechts van koningin Juliana zat mevrouw Prado, daarnaast de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, prinses Irene en de minister van buitenlandse zaken van Peru dr. Raul Porras Barrenechea. Er wa ren zeventig gasten. Onder de supervisie van de eerste maitre d'hotel, de heer M. Gloude- mans hebben twintig kelners het ho ge gezelschap bediend. De muziek tijdens het galadiner werd verzorgd door het Trio Lorenzo. De drie hoofdbesturen van de samenwerkende werknemers organisaties in het bouwbedrijf hebben gisteravond tijdens een gezamenlijke vergadering te Utrecht besloten, aan de ongeorga niseerde gehuwde stakers en kostwinners een ondersteuning te verlenen van zes gulden per dag. Deze regeling geldt voorlopig alleen voor deze week. De bonden tekenden hierbij aan, dat de ongeorganiseerden op enige financiële steun van de zijde der. vakbonden geen enkele aanspraak kunnen doen gelden. De hoofdbesturen van de drie werknemersvakbonden hebben op een gister middag te Utrecht gehouden gezamenlijke bijeenkomst besloten, de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf aan te gaan met leden van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond. In de nacht van dinsdag op woensdag nog zouden telegrafische instructies uitgaan naar de mobiele stakingscomité's die plaatselijk met de leden van de N.C.A.B. voorlopige contracten kunnen aangaan die als voorloper moe ten worden gezien van de definitieve contracten die ten overstaan van het college van Rijksbemiddelaars moeten worden ondertekend. Door deze nieuwe situatie bestaat thans ook de mogelijkheid, zo deelde de heer C. Brandsma gisteravond na mens de drie werknemersvakbonden mede, dat niet-georganïseerde werk gevers op basis van de C.A.O. die gesloten wordt met leden van de N.C. A.B. een contract met de vakbonden aangaan. Verwacht wordt dat reeds vandaag het werk zal worden hervat op dio bouwobjeeten waarvan de di recties tot ondertekening van 't con tract zijn overgegaan. De C.A.O. geldt niet alleen voor de nieuwe werken doch ook voor de lo pende werken, waarbij door de werk gevers afstand moet worden gedaan an de zogenaamde doorberekenings- clausule. De overeenkomsten worden J-eacht te zijn ingegaan op 1 maart ongstleden. Protesten uit N.C.A.B. Binnen de Nederlandse Christelij ke Aannemers- en Bouwvakpa- troonsboiw is men het intussen niet overal met het beleid van het hoofdbestuur eens. De afdeling Drente zond aan het hoofdbestuur een telegram waarin werd gezegd dat men er ten zeerste geschokt is over de gang van zaken. De afdeling verzoent het hoofdbe stuur dringend vóór de onderteke ning van de C.A.O. een algemene ledenvergadering uit te schrijven. De provinciale afdelingen in Fries land en Groningen protesteerden telegrafisch bij het hoofdbestuur tegen het besluit, de C.A.O. te te kenen. Het Friese telegram luidde „Gaan niet akkoord. Zeggen vertrouwen in het bestuur op. Achten ons niet ge bonden. Staken door. Teken niet". De inhoud van het Groningse was „Zijn zeer teleurgesteld in de houding van het bestuur. Vertrouwen ge schonden. Gaan niet akkoord met uw besluit". Ook de afdeling Zuid-Beveland heeft zich bij deze protesten aangesloten. Het convent der christelijk-sociale organisaties zond echter het volgen de telegram „Hebben met grote waardering en voldoening kennisge nomen van besluit G'.A.O.-bouwbe- drijf te tekenen. Respecteren dat U, eigen opvattingen staande houdende, niettemin nationale, sociale en econo mische belangen hebt doen prevale ren. Hopen zeer dat uw besluit bij draagt tot snelle beëindiging con flict Uitbreiding staking? De landelijke stakingsleiding van do drie werknemersbonden in het bouw bedrijf te Utrecht zal van dag tot dag de ontwikkeling van de situatie rond het stakingsfront nauwkeurig volgen. De heer Brandsma zei gister avond dat het niet tot de onmoge lijkheden behoort, dat uitbreiding aan de staking zal worden gegeven nu van vandaag af in verschillende delen van het land op bouwobjeeten van leden van de Christelijke Aan- (Zie slot pag. 3 kol. 3) Staking De eerste stakingsdagen in het bouwbedrijf zijn kalm verlopen. Van verhitte gemoederen be hoeft gelukkig! nog niet ge sproken te worden. De vakbonden demonstreerden een gezonde zelf beheersing door de staking te be perken tot een reeks belangrijke objecten. De werkgeversbonden betoonden zich zwijgzaam met uitzondering van de christelijke (protestantse) aannemersbond, die zich om re denen van algemeen belang be reid verklaarde het nieuwe collec tieve arbeidscontract te tekenen op de voorwaarden, welke de minister van economische zaken als com promis had gesteld. Algemeen verwacht men een spoe dig einde van de staking al zijn daarvoor op dit ogenblik geen con crete argumenten aan te voeren. De meest gehoorde opmerkingen zijn wel, dat de staking een „vervelen de", of een „ellendige" of een „on gewenste" zaak is. Zulke woorden gebruikt men alleen in een kalme sfeer. Deze kalme sfeer leent er zich toe om aandacht te vragen voor een „zijlijn" van deze stakingsactie. Een zijlijn, die wel licht van nog groter betekenis kan zijn dan de staking zelve, aange nomen althans dat die staking bin nen enkele dagen afloopt. Zoals men weet hebben de aanne mersbonden geweigerd met cijfers op tafel te komen, waaruit de geste gen produktiviteit zou blijken, wel ke de basis moet zijn voor het toe staan van een loonsveihoging. Ze gaven toe, dat die produktivi- teitsstijging er was, maar door de concurrentie in de bouwwereld kwam die stijging tot nog toe geheel ten goede aan de opdrachtgevers via lagere prijzen. Vandaar dat de aannemers de loons verhoging alleen maar wensten te aanvaarden als zc die verhoging mochten doorberekenen in de lo pende contraeten. De minister van economische zaken wees dat af. Hij wilde niet van doorberekenen we ten althans niet op de lopende con tracten. Hoe zit het echter met de nieuwe contracten? Uit de publikaties over de onderhandelingen met minister De Pous valt alleen maar af te lelden, dat blijkbaar voor nieuw te sluiten bouwcontracten (Zie slot pag3 kol. 1) Misschien daarna studie in de elektronica Do marconist Willem van Rie, die na in Boston beschuldigd te zijn van moord op Lynn Kaufmann, door de jury werd vrijgesproken, is gis termiddag in ons land teruggekeerd. Tezamen met zijn echtgenote mevr. Nel van Rie stapte hij om 14.50 uur uit het K.L.M.-vliegtuig, dat hem van New York naar Amsterdam had gebracht. Fotografen namen een plaatje en omstroomd door een gro te schare journalisten wandelde het echtpaar Van Rie naar de wachtka mer „Europa" van de luchthaven, waar Van Rie begroet werd door zijn ouders, die uit Rijen waren overge komen on door de moeder van me vrouw Nel van Rie. Op de balustrade bij het restaurant „De wijde blik" stonden talrijke inwoners van het Brabantse Rijen. In de VJ.P.-kamer, welke gewoonlijk alleen wordt gereserveerd voor be langrijke personen, die op Schiphol aankomen en vertrekken, richtte va der Van Rie enkele ernstige woorden tot zijn zoon en daarna verschenen Van Rie en zijn echtgenote voor de schare journalisten in de wachtka mer. Op vragen van verslaggevers ant- woordde de heer Van Rie, die kennelijk nerveus was, dat hij zich weer te Utrecht zal vestigen op zijn oude adres. Hij verklaarde nog 'steeds in dienst van Radio Holland tc zijn, maar nog niet te weten wat hij in de toekomst zou gaan doen. Zijn gedachten gingen uit naar studie van de elektroni ca. Desgevraagd verklaarde de heer Van Rie verder, dat hem van verschillende zijden betrekkingen zijn aangeboden, waaronder er warén die hem zeer aanlokkelijk leken. De heer Van Rie vertrok na het vraaggesprek met zijn fa milieleden in een busje naar In Agadir weer levenden gevonden In de wijk Talborj van Agadir, die acht dagen geleden door een aardbeving voor 90 procent werd verwoest, zijn dinsdag een Marokkaan en zijn zoon levend onder het puin aangetroffen. Hei Britse fonds „Redt de kinderen" heejt dinsdag In Londen meegedeeld, da* er zo om en nabij de 20.000 kin dereu tengevolge A an de aardbeving die Agadir heeft getroffen, in behoef tige omstandigheden zouden verke ren. Er worden op het ogenblik pogingen gedaan om tie ouders of andere bloed verwanten van ruim 4500 kinderen op te sporen, waarnaar nog steeds niet is geArraagd. Terwijl de reddingswerkzaamheden en het desinfecteren in Agadir voort gang vonden, werden in het gebied van de stad nog zware aardschokken waargenomen. De schokken waren echter dermate zwak dat zij alleen door seismografen konden worden geregistreerd. Er moeten naar schatting 15.000 tot 20.000 mensen gehuisvest worden. Drie kampen worden gebouwd om slachtoffers van de aardbeving die de afgelopen dagen doelloos hebben rondgedwaald, te huisvesten. Amerikaanse raketbataljons naar West-Duitsland Het Amerikaanse leger heeft bekend- femaakt dat in maart en april twee merikaanse. legerbatalions, uitge rust met Lacrosse-projectielen, naar West-Duitsland zullen worden gezon den. Dit type projectiel kan van ccn ge wone legervrachtwagen worden ge lanceerd en voorzien worden van een atoomkop of een conventioneel wa pen. Onlangs werd bekendgemaakt dat het leger van plan was dit jaar zeven Lacrosse-bataljons op te leiden en uit te rusten. IN HET BEGIN VAN SEPTEMBER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1