NIEUWS UIT ZEELAND brinta -tawe keelpijn? PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer DEBAT IN RAAD KAPELLE ROND W00NRUIMTEWET Niemand de deur uit zondereen Brinta-i WALCHEREN Steradent INSTALLATIE IN KL0ETINGE VOOR RIOOLWATERZUIVERING 2* deur s\ond op een hier. WOENSDAG 9 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 „NIET NAAR ANDEREN KIJKEN" Raad met zeven tegen vier stemmen vóór opheffing Voordat de gemeenteraad van Kapei- le in zijn maandagavond gehouden vergadering tot de conclusie kwam, dat het mogelijk is de woonruimte- wet 1947 in deze gemeente buiten werking te stellen zoals gemeld besloot de raad daartoe met zeven tegen vier stemmen had de heer C. J. Tramper (arb.) betoogd, dat met opheffing de minder-draag- krachtigen in het gedrang zullen ko men. De heer A. de Neef (arb.) was eveneens van mening, dat men aan een buitenwerkingstelling van de wet nog niet too was. De heren J. Slabbekoorn (sgp) en J. M. Zuijdweg (ch) gaven als hun visie niet te moeten kijken naar wat andere gemeenten doen. Op de vraag van de lieer L. de Koeijer (ch) hoe veel woning-aanvragen er nog zijn, antwoordde de voorzitter dat dit er nog 75 zijn. Raadslid J. de Jager (ar) wees er op, dat er voor de min- der-draagkraehtigen een flinke buf fer-voorraad woningwetwoningen be schikbaar is, terwijl ook hij zich als voorstander van opheffing uitsprak door te zeggen, dat men dient terug te gaan naar een normale verant woordelijkheidsverhouding. Met zeven tegen vier stemmen sprak de raad zich tenslotte uit vóór op- lieffing. Tegen stemden de heren O. J. Tramper en A. de Neef (beiden arb.) L. de Koeijer (ch) en wethou der B. de Jager (ch). Er ontspon zich een debat rond een voorstel tot verhuur van zes woning wetwoningen. Hoewel het voorstel werd aangeno men, zeiden enkele raadsleden niet geweten te hebben, dat vier wonin gen voor personeel van een bedrijf bestemd waren. Bovendien had men enkele weken geleden „op straat" de verdeling al gehoord, die nu ook bleek te kloppen. De voorzitter licht te toe, dat destijds extra volume was verkregen nit de reserve-pot voor de bouw van d© industriehal voor dit bedrijf. De heer L. do Koeijer vroeg zich af, of het met de zes woningen, die thans gebouwd worden, weer zo zal gaan. waarop de voorzitter meedeel de, dat dit geheel anders zal liggen, omdat dit volume niet uit de indus- triepot komt. Besloten werd om twee van deze woningen te Biezelinge te (Advertentie) plaatsen en twee blokken van twee aan de Verlengde Dreef te Kapelle. De heer L. de Koeijer kon zich met de verdeling niet verenigen en vroeg alle woningen te Biezelinge te plaat sen. De heer C. Schout had ook ge dacht er enkele van op Schore te krijgen. Bij de behandeling van het voorbe- reïdingsbesluit op de partiële wijzi ging van het uitbreidingsplan in on derdelen en in hoofdzaak bleken ver schillende raadsleden geen vertrou wen te hebben in het opnemen van nadere bestemmingsvoorschriften voor een strook grond tussen de spoorlijn en de Biezelingse weg. Vooral de heren A. de Schipper (vrije lijst) en P. van Hoorn (wd) achtten de bestemming, die men er aan wil geven duperend voor de 23 kleine zelfstandigen, die er htm be drijf op uitoefenen. De voorzitter wees er op, dat het nemen van dit voorbereidingsbesluit niet inhoudt, dat er dadelijk wat gebeuren gaat. De heer Van Hoorn betoogde, dat de raad destijds niet heeft overzien, dat de gemeente zo snel zou groeien en in plaats van een agrarisch een in dustrieel karakter zou krijgen. Het voorbereidende besluit werd tenslotte aanvaard met de aantekening, dat het uitbreidingsplan in hoofdzaak op dit punt nader zal worden herzien. De grote bouwactiviteit vraagt al di rect doortrekking van de Vijver straat met aansluiting op de Dreef. Besloten werd voor het bouwrijp ma ken hiervan een krediet beschikbaar te stellen van 70.000. De voorzitter deelde mee, dat de grond aan weers zijden van de toekomstige straten al geheel is verkocht. Voor het geschenk aan de nieuwe werkplaats „De Bevelanden" te Goes zal een bijdrage van twee cent per inwoner worden verleend. Bij de rondvraag vroeg de heer J. M. Zuijdweg naar de ontstane moei lijkheden voor kassenbouw langs de Rijksweg te Biezelinge. In eerste in stantie neeft men geweigerd hier voor vergunning te verlenen, maar' het is opniemv aangevraagd. Wet-: honder J. Balkenende wees er ten slotte op, dat de gehoorde veronder stelling, dat B. en W. voor kassen bouw geen medewerking verleend zouden hebben, misplaatst is. Scheepvaartberichten VUsstaigen aangekomen 7-3 Lofjord, Gent; 8-3 Neeltje Bl Antwerpen; Blankenburgh, Maassluis; Ustka, Antwerpen. Vhssingen vertrokken: 7-3 Elda, Spiek; vlissJngen gepasseerd naar Antwerpen 7-3: Oranjefontein, Southampton; Vrede, zee; Abbekerk, Hamburg; Kamperdijk, New York; Prins Alexander, Haifa; Phi dias, Cadiz; 8-3 Houtman, Avonmouth; Maas (sib.), zee; Orion (sleep); Noord, Requejada; Groningen, Basse Indes. VLissingen gepasseerd van Antwerpen 73: Birmingan, zee; Finlandia Dublin; Hennle, Avonmouth; Meres N, Rottaer- dam; Beta, Londen; Celebes, lavergordon: Alpha, Hull; Hendrik Hoiwerda, Cardiff; Eagle, Londen; Pacific, Umuiden; 8-3: Metedor, Limmerick; Fendo, Londen; Sloterdijk, New York; Marco Polo, Esb- jerg; Kreon, Rotterdam; Frans V/. Van nes; Gronitas. Rotterdam; Rien Teekman. Kalmar Stady, Waterford. MIDDELBURG Jong Ambon In spelregelkamp tegen de scheidsrechters De scheidsrechtersverenlging „Wal cheren" blijft actief en zal op vrijdag 18 maart a.s. des avonds om 8 uur in het clubgebouw, café „Het wapen van Zeeland" te Middelburg weer een spelregelwedstrijd houden. De strijd zal ditmaal gaan tussen een team van de voetbalvereniging Jong Ambon" en één van de organiserende vereniging. Evenals bij" de vorige wedstrijden zullen ook nu beide par tijen een 15-tal vragen te beantwoor den krijgen. Wanneer de voetballers van „Jong Ambon", die kampioen zijn geworden in hun afdeling, blijk geven over evenveel theoretische kennis te beschikken, kan zeker een spannende en leerzame wedstrijd worden tegemoet gezien. Lustrumviering „Nihil" Zaterdagavond heeft de Middelburg se gymnasiastenvereniging „Nihil Sine Labore" de viering van haar negentiende lustrum afgesloten met de opvoering van het stuk „De Schat" van de schrijver Olaf Landell, wat gevolgd werd door een bal. In het verslag over deze viering is ech ter een fout geslopen. Hierin werd abusievelijk gemeld, dat Hans van der Slikke in hettoneelstuk de rol van heer Golaen vervulde. Dit is echter niet juist, daar hij wegens ziekte verhinderd was mee te spelen. In zijn plaats trad op Wim Kunst, die zich hoewel hij slechts weinig tijd had om zijn rol in te studeren op voortreffelijke wijze bij de andere spelers aansloot. Biliartwedstrijd De beide B-ploegen van de biljartver enigingen „Onder ons", uit Goes en Onda uit Krabbendijke, speelden de zer dagen de eindwedstrijd in de door deze verenigingen uitgeschreven on derlinge wedstrijd. Na een verlenging slaagde Krabbendijke er in, de voor deze wedstrijd beschikbare beker te winnen. In het café van de heer Boogerheide te Krabbendijke speelde de A-ploeg uit Krabbendijke in het kader van nederlaagwedstrijden een partij te gen K.O.T. uit Kapelle. Na een span nende wedstrijd won Kapelle van Krabbendijke met een verschil van 8 punten. Zuid-Beveland WEMELDINGE Overplaatsing wachtmeester De wachtmeester A. Slingerland van de groep Wemeldinge der Rijkspoli tie te water is met ingang van vier maart in gelijke rang over geplaatst naar de groep Gorichem met als standplaats Sliedrecht. Zijn plaats wordt ingenomen door de op dezelf de datum overgeplaatste waehtmeees- ter van de groep Hattum, de heer C. J. van Veldhuizen. NISSE Spaaroverzichf Boerenleenbank Het spaaroverzicht voor de coöpera tieve boerenleenbank Nisse-Ovezande over de maand februari voor Nisse luidt als volgt: in de maand februari werd aan spaargeld ontvangen een bedrag van f 95.451,54 en terugbe taald f 80.232,49. Het saldo bedroeg op het einde der maand f 3.257.825,04. Gedurende de maand februari wer den 7 nieuwe boekjes uitgereikt. Spaarbank in februari Bij de spaarbank der Coöp. Boeren leenbank „Borssele" te Borssele werd in de maand februari ingelegd 74.573.08 en terugbetaald 66.171,63 Het saldo bedroeg op het eind der maand 1.829.902,32. neem dan vlug... helpt snel en afdoende PHIL1PS-DUPHAR NEDERLAND n.v. WL I Afluertrntlr nu ook in handige tabletten kinigsnvan gemakkelijk llL kunstgebit altijd de juiste dosis Steradent reinigt en desinfecteert BOUW BEGINT DEZE ZOMER Project van twee ton Een van de meest urgente proble men van de gemeente Kloetinge de kwestie van de rioolwaterzuive ring is een oplossing nabij. Naar het zich Iaat aanzien zal nog dezt zomer met de bouw van een rioolwa terzuiveringsinstallatie worden be gonnen. Vóór één april aanstaande zal worden beslist of de zuivering zal geschieden middels een open of een gesloten circuit. Het werk, dat een uitgaaf vergt van rond twee ton, zal in D.A.C.W.-verband worden uit gevoerd. Het probleem van de afvoer en zui vering van het rioolwater is reeds vele jaren een doorn in het oog van het gemeentebestuur van Kloetinge. Het huidige riolenstelsel is eroD ge baseerd het afvalwater te lozen op de zogenaamde leiding, die ten zui den van de gemeente loopt. Bij stort buien komen de buizen onder zware druk te staan en kunnen zij het he melwater niet verwerken. Bij het huidige systeem wordt het rioolwa ter verder op de poldersloten ge loosd, hetgeen het polderbestuur nu niet bepaald op hoge prijs stelt. Overigens heeft men van deze zijde altijd veel begrip voor de moeilijke situatie, waarin de gemeente Kloe tinge verkeert. De in de omgeving van de be graafplaats te bouwen zuiverings installatie, brengt een oplossing voor a.1 deze moeilijkheden. Niet alleen zal er dan geen sprake meer zijn van wateroverlast, maar tevens kan gezuiverd riool water op de poldersloten worden geloosd. Al vele jaren bestond In Kloetinge het plan een z.g. conventionele riool waterzuiveringsinstallatie të bouwen, maar dat zou een uitgaaf vergen van vier a, vijf ton. Deze installatie was gepland in het zuiden van de gemeente, zodat de toevoerbuizen de rijksweg zouden moeten doorsnijden. Inmiddels zijn echter nieuwe syste men ontwikkeld. De nieuwe rioolwa terzuiveringsinstallatie van Kloetin ge zal volgens het Pasman-systeem worden gebouwd. Daar de installa tie in de omgeving van de begraaf plaats komt zal de rijksweg niet doorsneden dienen te worden. Dat betekent een aanzienlijke kostenbe sparing. Overigens heeft de gemeente Kloe tinge in de nieuwe uitbreidingsplan nen sedert de oorlog zijn ongeveer tweehonderd nieuwe woningen ge bouwd rekening gehouden met de bouw van een zuiveringsinstallatie. De riolering in deze nieuwe wijken is daaraan geheel aangepast. Na de bouw van de zuiveringsinstal latie, zal alleen in het oude gedeelte van Kloetinge nog een nieuwe rio lering tot stand moeten komen. Bin nen een vijftal jaren versvacht men de gemeente van een geheel nieuw rioleringsstelsel te hebben voorzien. Het probleem van de rioolwaterzui vering zal dan voorgoed tot het ver leden behoren! 1423-„Sanny je moest eens weten hoe Hef je er uitziet als je kwaad bent!" trachtte piloot Storm met 'n grapje de boze bul van z'n verloofde te verdrijven. Maar Sandra Het zich niet zo gauw ver murwen. „Neen Je valt me lelijk tegen, manneke!" foe terde zij. „Je had beloofd, dat je voorlopig die waag halzerijen en dat testvliegen aan anderen zou overlaten". Arend hief de handen in een wanhoopsgebaar ten hemel. „Maar dat is het nu juist! Er is momenteel niemand om dat aan over te laten! En daarom... Enfin!, laat Buck je dat maar uitleggen!" Buck had zo los jesweg beweerd, dat hij Sandra wel voor zijn rekening zou nemen, doch nu het zover was moest hij zich toch even vermannen. Het meisje scheen het ditmaal ernstig te me nen. Maar nadat hij haar even apart genomen en uitvoerig beschreven had in welk 'n lastig parket hij zich bevond door het auto-ongeluk dat Lucky Reynolds, de andere testpiloot, was overkomen, liet Sandra zich tenslotte bepraten. Kwasi onverschillig haalde zij de schouders op en mopperde: „Och wat geeft 't ook eigen lijk of ik me ertegen verzet. Als hij zich een maal iets in zijn stugge hoofd gezet heeft, praat niemand het er weer uit. Dat ik voort durend in angst zit komt er immers helemaal niet op aan!" Oostburg-Yerseke 7-0 De Oostburgse voetbalploeg heeft zondagmiddag tegen het bezoekende favoriete Yerseke een verrassende 70 zege bevochten. Ondanks het feit dat de thuisclub te gen de wind in moest beginnen, kon de voorhoede al direct ten aanval trekken, vooral door de prima spe lende middenlinie, bestaande uit E. de Croo, K. van Halst en H. Tas. Zo kreeg de midvoor C. Moerman al vrij spoedig de kans te doelpunten, doch zijn schot kwam veilig in de handen van de keeper der gasten. De ze overmacht moest toch nog 10 mi nuten duren, eer genoemde speler de 1-0 stand konden aantekenen, toen hij de bal, na een hard schot van linksbinnen J. de Croo dat de keeper niet onder controle kon krijgen, plot seling voor de linkervoet kreeg en net net deed trillen. In de 20e min. zag rechtsbinnen P. van de Bekke de kans een keihard schot af te weren dat echter door de paal wérd ge keerd en daarna door rechtsbuiten J. Verhulst toch in een doelpunt werd omgezet (2-0). De Oostburgse voor hoede kreeg nog enkele goede kan sen doch de schoten waren te onzui ver gericht om gevaar voor de Yer seke goalie te kunnen betekenen. Midvoor Meerman wist de bal nog wel eenmaal over de doellijn te plaat sen, doch de scheidsrechter keurde dit doelpunt zeer terecht af omdat de bal met de hand was gespeeld. Na de thee ging de doelpuntenma- chine pas op toeren draaien, waar bij wel moet worden opgemerkt, dat de keeper van de gasten in de tweede helft een zeer onbetrouwba re indruk maakte. Het reeds na 2 minuten gescoorde doelpunt door J. - de Croo, die vanaf het middenveld de ba! opdreef en toen zeker vanaf 16 meter een laag en hard schot afvuurde, dat doel trof. was hiervan zeker het overduidelijk be- bewijs (3-0). Spil K. van Halst profiteerde ook van deze onzekerheid en zag zijn hoog schot, van nog grotere afstand achter de keeper tegen het net be landen (4-0). Nadat C. Moerman nog een goede kans onbenut had gelaten zag even later rechtsbinnen P. van de Bekke zijn ijver beloond met het vijfde doelpunt (5-0) een voor sprong die nog binnen de vijf minu ten tot 6-0 werd vergroot door mid voor Moerman, die uit een lage voorzet ineens de bal met de rech tervoet in de rechterbovenhoek deed FEllll.l.ETON Door BERKELEY GRAY 17 En toen alsof alles wat ik gezien had nog niet genoeg was, vond ik de was tafel m de badkamer vol met met bloederig water, toen ik hier terug kwam! Dat scheen in zekere zin nog erger te zijn. dan wat ik in Val's flat had gezien" Hii keek Conquest met een wilde blik aan. „Bloederig water! Hier in mijn badkamer! Hoe kan dat? Mijn bloed ls het niet. Ik had nergens bloedvlekken op nergens". Conquest merkte, dat Joy hem aan keek; er lag twijfel tn haar bruine ogen, maar ook een smeekbede. Sprak deze ontredderde man de waarheid üf vertelde hij de ene leu gen na de andere in een wanhopige poging om zijn schuld te verdoeze- „Je zet me wel aan het denken", zei Conquest brommerig. „Het klinkt allemaal erg overtui gend Ik zou je haast gaan geloven, maar Ie verhaal klopt toch nog nlel helemaal" „Dus je gelooft me?" vroeg Hay- ward gretig. „Ik wil nog veel meer van je horen, voor ik daar een antwoord op geef. Barbara Marris bijvoorbeeld... Je ontkent niet, dat je werkelijke naam Robert Archer is en dat je twaalf laai geleden wegens moord veroor deeld werd en naar Broadmoor ge zonden?" ..Hoe zou ik het kunnen ontkennen?" steunde Hayward, terwijl hij in zijn stoel terugzonk. „Je wist het al, voor dat 1e me zag. Hoe wist ie dat dan? Wie heeft het je verteld? Waarom heb je me opgebeld en me gevraagd of je hier kon komen Ik geloof, dat je liegt. Je hebt me niet opgebeld". Conquest negeerde deze vragen. „Vertel me alles eens over Barbara Marris" zei hij. „Maar je wilt toch niet, dat ik dat wee» helemaal oprakel „Ik wil, dat Je me die hele geschiede nis over Barbara Marris vertelt." hield Norman aan „Wat betekende ze voor je waarom heb 1e haar ver moord?" ,Jk heb haar niet vermoord!" schreeuwde Hayward heftig. „Het was een afschuwelijke, spook achtige vergissingHij beheer ste zich en zweeg, hijgend. „Je ge bitter verder. „Niemand geloofde më toen, dus ik kan niet verwachten, dat jij mo nu wel zult geloven. Alle schuldige misdadigers zweren, dat ze onschuldig zijn. Maar het is hard als een man die zweert, dat hij onschul dig is omdat hij dat werkelijk is, niet geloofd wordt!" „Vertel me over Barbara Marris", hield Conquest aan. Zijn rustige stem en zijn zelfverzekerde houding had den een kalmerende uitwerking op Hayward. „Goed dan, als je er zo op gesteld bent Ik was toen nog maar een jon gen van net twintig jaar. Het was in het begin van de oorlog. Ik was in Oxford en ik vond het vreselijk om daar te zijn, omdat ik erg graag dienst wilde nemen bij de luchtmacht. Maar mijn vader wilde geen toestem ming geven. Hij zei, dat ik eerst mijn studie moest afmaken. Mijn va der was geestelijke van de Church of Engeland in Hampshire. Het was mijn tweede jaar in Oxford en tij dens de vakantie, voordat ik naar de saaie, oude pastorie zou gaan, wou ik een paar dagen in Londen doorbren gen. Dat was niets bijzonders. Dat deden zoveel jongens Op een avond in een club ontmoette ik Barbara, een aardig meisje. Vergis ie niet, wat haar betreft. Misschien een t'-etje hard en te wijs voor haar leeftijd, maar respectabel. Zij was geen meis je van de straat, zoals de kranten het deden voorkomen. Dat was gemene laster over het arme kind". „Goed. We zullen daar niet verder op ingaan. Je ontmoette haar dus in een nachtclub. En toen?" „Ik was nog maar een jongen, zoals ik al vertelde, én ik werd verliefd op haar. Ze was, wat je zou kunnen noemen: boeiend. Vol levenslust en vitaüteit. Ik ben een paar keer bij haar op bezoek geweest en dan bood ze mij een borrel aan. Verder niets. Ik zweer je. dat er verder niets ge- gebeurd is. Ze was niet van dat soort. Die vreselijke avond, toen ik naar haar op weg was. begonnen de sire nes te loeien. Het afweergeschut kwam in actie en er vielen ook bom men Sommige kwamen tamelijk dichtbij neer en ik moet toegeven, dat ik wel een beetje bang was. Ik ging naar Barbara's kamer, met de bedoeling haar naar de kelder te brengen, omdat zij op de bovenste verdieping woonde en ik dat gevaar lijk vond. Haar deur stond op een kier. Ik ging naar binnen en daar lag ze op de grond, met afgesneden keel Ik heb haar niet vermoord! Iedereen zei, dat ik het gedaan had, maar het is niet waar!" „Je had bloed aan je handen en op 1e kleren". „Ja" „Dat geef Je toe?" „Ja". „Hoe kwam dat dan?" „Hoewel ik begreep, dat zij dood moest zijn, kon ik het de eerste ogenblikken niet geloven. Ik was bui ten mezelf, toen ik haar zo zag. Ik ging op mijn knieën naast haar lig gen en trachtte haar op te tillen. Toen ik zag, dat mijn handen vol bloed kwamen té zitten, raakte ik in paniek. Ik had maar één wens: weg te komen". „Liet je haar daar liggen?" „Wat kon ik anders doen? De kalk viei van de muren en het hele huis stond te schudden, omdat er een zwa re bom in de aangrenzende straat ontplofte. Verscheidene mensen za gen mij uit het huis komen en ze dachten, dat ik een slachtoffer van de bomaanval was. Niemand trachtte me dus tegen te houden. Iedereen liep opgewonden rond; de politie en de mensen van de luchtbescherming waren op de beenJe zult je wel herinneren, hoe dat ging. in de buurt van een voltreffer. Ik ging naar mijn hotel terug en slaagde er in mijn ka mer te bereiken zonder gezien te worden. De hele nacht zat ik op mijn bed, waanzinnig van angst. Ik kon dat beeld van Barbara niet kwijtra ken. Wie had haar vermoord? En waarom? Het moest gedaan zijn door iemand, die vlak voordat ik kwam nog bij haar was". „Werd die „iemand" door de ospita gezien of door iemand anders in het huis?" „Nee. Dat is luist een van de dingen, die zo sterk tégen mij hebben gepleit. Maar het zou nog niet zo'n sterk be wijs tegen mij zijn geweest, als de officier van justitie er niet zo de na druk op had gelegd en wel op zulk een manier, dat de jury uiteindelijk tot de overtuiging kwam, dat er in derdaad niemand anders in Barbara's kamer kon zijn geweest Dat was niet eerlijk, maar afschuwelijk, dui vels oneerlijk", barstte Hayward in woede uit. „Het was een pension, waar allerlei mensen geregeld in en uit gingen; die nacht dus, op dat uur, was er een luchtaanval; de hospita en bijna alle anderen waren naar de schuilkelder gegaan. De voordeur stond open en iedereen kon naar bin nen ol naar buiten zijn gegaan zon der opgemerkt te worden. Misschien is de moordenaar een half uur bij Barbara geweest voor de sirenes be gonnen te loeien eri toen hij wegging, was er niemand .4) de trap of in de gang, die hem kon zien wegsluipen". Hayward sprak zo ernstig, zo na drukkelijk, dat het moeilijk was te geloven, dat hij loog. Toch was zijn verhaal over een mysterieus „iemand" er nooit ingegaan; zelfs zijn eigen verdediging was niet in staat gebleken een getuige te vinden, die een vreemde in de nabijheid van het huis had gezien. „Werd ie de volgende morgen gear resteerd?" vroeg Conquest. „Ja, heel vroeg in de ochtend. Ze kwamen ongeveer half zeven mijn kamer binnen. Ik herinner me, dat het all clear signaal Juist ging. Ze vonden me daar, met het bloed nog op m'n kleren. Ik had m'n handen gewassen, maar ik had niet aan m'n kleren gedacht". (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11