PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Christelijke aannemers bereid tot ondertekening nieuwe bouw-C. A.0. Aanleg jachthaven Kortgene zal spoedig beginnen BILT REGERING VERWIERP NIEUWE VOORSTELLEN VAN DE RAAD VAN BESTUUR BOUWBEDRIJF DE GAULLE HANDHAAFT ZIJN ALGERIJNSE POLITIEK NEGENJARIG LUITENANT JE MAAKTE HET AL TE BONT 202e jaargang - no. 57 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 8 maart 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlntm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3808 of S546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel. 2425, adm tel. Sensationeel slot van eerste stakingsdag: (Van onze Haagse redactie) De eerste dag van de staking in liet bouwbedrijf heeft een breuk gebracht in liet aannemersfront, dat aanvankelijk zo hecht leek. De Nederlandse Christelijke Aannemers- en Patroonsbond heeft namelijk maandagavond zijn besluit bekend gemaakt bereid te zijn de nieuwe C.A.O. te ondertekenen. In een verklaring zegt het bestuur van de N.C.A.B., dat het besloten heeft zij het onder handhaving van zijn standpunt ten principale de laat stelijk door de minister van economische zaken tegenover de vertegenwoordigers der gezamenlijke werkgeversorganisaties gedane toezeggingen te aanvaarden en het heeft derhalve zijn vertegenwoordigers in het overleg opgedragen te bevorderen, dat dit conflict thans zo spoedig mogelijk wordt beëindigd. Dit besluit was een enigszins sensationeel slot van een dag, die begon met de hoop dat misschien spoedig een eind zou komen aan het bouwconflict. De urenlange besprekingen welke maandagmorgen om elf uur op het de partement van economische zaken waren begonnen tussen de ministers De Pous en Van Aartsen met de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn., en welke tevens werd bijgewoond door de voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers, dr. ir. F. Q. den Hollander, die zijn bemiddeling tot dit gesprek had verleend, hadden echter geen resultaat opgeleverd. In een verklaring van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf werd gezegd dat nieuwe voorstellen van de werkgevers om tot een oplossing van het conflict te komen, door de regering waren afge wezen. Een woordvoerder van het departement van economische zaken deelde maandagavond mee dat het regeringsstandpunt inzake het loon- en prijsbeleid niet gewijzigd is en ook niet zal worden gewijzigd. Maandagmiddag kreeg men echter al de indruk dat het front van de aan nemers minder hecht was geworden. Het besluit van de Ned. Chr. Aanne- mersbond was niet geheel een ver rassing. Reeds eerder had deze bond blijk gegeven van eigen initiatieven, waaruit kon worden afgeleid dat <le christelijke aannemers niet bepaald de starre houding van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf kouden waar deren. Na afloop van een vergade ring van het hoofdbestuur van de Chr. Aanneinersbond werd verklaard dat men tot een conclusie was geko men, die nog dezelfde avond in de bijeenkomst van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf zou worden mee gedeeld. Voorstel r.-k. aannemers Er was namelijk een spoedverga dering van de raad uitgeschreven dit op verzoek van de voorzitter fa Vrije artsenkeuze voor militairen, die thuis ziek zijn Na langdurig overleg is thans al dus „Medisch „Contact" van 4 maart een oplossing gevonden die het mogelijk maakt dat militairen die thuis ziek zijn en in een plaats wo nen waar geen militair-geneeskundi ge dienst is, zich door hun eigen arts laten behandelen. De inspecteur van de militair genees kundige dienst heeft aan de leden van de landelijke huisartsenvereni ging de voorwaarden en tarieven toe gezonden waartegen dezen zich be reid kunnen verklaren tot het verle nen van hulp aan militairen die recht hebben op geneeskundige behande ling vanwege het rijk. Tot nu toe was de situatie zo dat bo venbedoelde, militairen behandeld moesten worden door zogenaamde contactartsen. Zij waren weliswaar vrij de hulp van hun eigen arts in te roepen, doch moesten deze dan parti culier betalen. van de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond, de heer J. P. A. Nelissen, na overleg met mr. F. J. F. M. van Thiel, de voorzitter van het Verbond van Kath. Werkge vers, teneinde een voorstel van de Katholieke Aannemersbond te be spreken. Do spoedvergadering van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf was al voor acht uur afgelopen, waarna een communiqué wera uitgegeven, waarin alleen melding werd ge maakt van het feit dat de nieuwe werkgeversvoorstellen door de re gering van de hand waren gewe zen. In de loop van de avond werd hierop het besluit van de Chr. Aannemers- bond bekend gemaakt. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf deelde mee dat dit besluit van do N.C.A.B. in de houding en het standpunt van de overige bij de raad aangesloten or ganisaties niet de minste wijziging zal brengen en de kracht van deze organisatie in geen enkele opzicht ondermijnen. Desgevraagd deelde de heer J. P. A. Nelissen, de voorzitter van de Kath. Aannemers- en Patroonsbond mee, dat zijn organisatie nog steeds ach ter het beleid van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf staat. Over het bij de Raad van Bestuur ingediende voorstel van de r.-k. organisatie kon Angstaanjagende verschijning uit de Marokkaanse dodenstad Agadir: een van een desinfecterend masker voor ziene soldaat van het Marokkaanse legerdie deel uitmaakt van een ont- smettingsploeg. de heer Nelissen op dit ogenblik nog niets zeggen, omdat dit voorstel nog in beraad is bij de andere organisa ties, die aangesloten zijn bij de Raad van Bestuur. De heer Nelissen be treurde het besluit van de chr. bond, doch hij geloofde niet dat dit bijzon der veel invloed op de gang van za ken zou hebben. De Chr. Aannemersbond was maan- al onder druk gezet uit eigen kring. Het Convent der Christelijke Sociale Organisaties had in een tele gram er bij de N.C.A.B. op aange drongen een spoedige oplossing van het conflict te bevorderen, dit in het belang van het land en met volledig begrip voor de uiterst moeilijke situ atie. In de officiële verklaring van de Ned. Chr. Aannemersbond wordt gezegd dat gebleken is dat alle mogelijkheden om de regering tot aanvaarding van het bekende standpunt der aannemersorgani saties te bewegen, zijn uitgeput. Het hoofdbestuur betreurt dit zeer ernstig en is van oordeel dat deze houding der regering in feite een (Zie slot pag. 3 kol. 3) Eerste atoomreactor van Israël bijna gereed De bouw van Israels eerste atoom- reactor, aan een eenzaam gedeelte van de kust ten zuiden van Tel Aviv, nadert thans zijn voltooiing. Deze in stallatie zal eerst en vooral gebruikt worden voor de opleiding van kern- deskundigen. Het brandstofelement voor de reactor, een twee kilo we gend pakje verrijkt uranium, wordt uit de Verenigde Staten verwacht. Men wil met de reactor proeven ne men wat. betreft de bestendigheid van materialen tegen straling en de produktie van kunststoffen. Ook zou de reactor isotopen met korte levens duur kunnen produceren. Arabieren ongerust over Ben Goerions reis De ambassadeurs van de tien Arabi sche landen in Washington hebben maandag tegenover minister Herter uiting gegeven aan hun „ernstige on gerustheid" over de consequenties die het bezoek van premier Ben Goer ion van Israël aan de Verenigde Staten kan hebben voor de betrekkingen tus sen de Arabische wereld en de Ver enigde Staten. Minister Herter gaf hun te verstaan, dat het particuliere bezoek van Ben Goerion geen afbreuk zal doen aan de vriendschappelijke betrekkingen tussen de Arabische landen en de Verenigde Staten. Amon Ndoffl de derde, die vorig jaar in Ivoorkust nabij de grens van Ghana een apart koninkrijk vstigde, is te Abid. Jan tot tien Jaar gevangenisstraf n twin tig jaar verbanning veroordeeld. Zijn. rechterhand, Ehonoe Bile, die als „hoofd van de regering over de Sanwi" naar Pa rijs was gezonden om te pleiten voor de instelling van een protectoraat over dit gebied, kreeg dezelfde straffen. Een aan tal beklaagden werd tot gevangenisstraf fen variërend van vijf tot acht Jaar ver oordeeld. ALGERIJNEN KUNNEN KIEZEN Koffie wordt goedkoper Naar uit vakkringen wordt gemeld worden de koffieprijzen als gevolg van de daling op de wereldmarkt met ingang van heden verlaagd. Deze ver laging zal over het algemeen bedra gen 8, 6 en 2 cent per pakje van 250 gram. Oproep aan leger gevolg van uitblijven reacties Dë Franse regering heeft maan dag bekendgemaakt, dat het aanbod van generaal De Gaulle van een wapenstilstand aan de mohammedaanse opstandelin gen gehandhaafd blijft. Deze bekendmaking, die volgt op gissingen over de bedoelingen van de Franse president na zijn jong ste bezoek aan Algerije, werd ge daan op een persconferentie door de Franse minister van voorlich ting Terrenoire. Maar daar het voorstel hoegenaamd geen reactie heeft uitgelokt van degenen tot wie het gericht was, is het nodig, dat het Franse leger rechtstreeks het herstel van de orde tot stand brengt, aldus het door Terrenoire over de jongste Algerijnse reis van generaal De Gaulle gepubli ceerde communiqué. Terrenoire zei, dat wanneer het juis te ogenblik gekomen is, de Algerij nen uit drie mogelijkheden een keus zouden kunnen doen Terugkeer naar rechtstreekse over heersing van het Franse moeder land, Afscheiding, en een met Frankrijk verbonden Al gerije. De officiële, aan de pers voorgelezen verklaring, bevatte een samenvatting van wat generaal De Gaulle de le gerofficieren gezegd had tijdens zijn ïnspectiebezoeK van drie dagen, dat hij vorige week aan Algerije heeft gebracht. Hoewel de drie oplossingen, waar uit de Algerijnen kunnen kiezen na een periode van vrede en rust, worden herhaald, wordt niet ge rept over „zelfbeschikking", waar voor de Franse kolonisten in Al gerije niets voelen. In het communiqué heet liet, dat bij „de verfoeilijke veronderstelling" van afscheiding noodzakelijkerwijs gedacht moet worden aan „een reus achtige hergroepering van bevolkin gen op enkele gebiedsdelen, die zeer ernstige gevolgen zou meebrengen voor de toekomst van Algerije". Ter renoire zei, dat generaal De Gaulle het uitgesloten acht, dat in Algerije 'een meerderheid voor afscheiding zal stemmen. Maandagochtend is de president van Perudr. Manuel Prado met zijn ge volg in Den Haag aangekomen voor een staatsiebezoeJc aan ons land. De foto toont de begroeting op het station Staatsspoor in Den Haag door H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard en Prinses Beatrix. (Voor verslag zie pagina 3). Prinsessen per vliegtuig naar galabal te Stockholm Prinses Beatrix en Prinses Irene zul len vrijdag per K.L.M .-vliegtuig van Schiphol naar Stockholm vliegen waar zij het grote galabal zullen meemaken. De vlucht wordt gemaakt met een toestel van het type Lock heed „Electra". Een soldaat van een Amerikaanse legereen heid in München heeft een klacht ingediend over het optreden van 'n negenjarig kolonels zoontje Ricky Juer- gens, die op 26 februa ri zijn vader in een lui tenantsuniform verge zelde op e eninspectie en zich daarbij als een volleerde dienstklopper gedroeg. Hij wees een sergeant op enkele fou ten en maakte aante keningen in een boekje. Rondstappend met een officiersstokje onder de arm bracht hij de spullen in de war die zij zorgvuldig voor de inspectie hadden klaar gelegd. Een woordvoerder van het zevende Ameri kaanse leger heeft be vestigd, dat de klacht van de soldaat onder zocht wordt, maar hij wist niets van klachten die volgens een Lon- dens blad ook al zou den zijn ingediend bij leden van het Ameri kaanse congres. De woordvoerder zei erbij, dat er een mis verstand in het spel moet zijn geweest, aangezien de jongen was uitgenodigd bij de inspectie aanwezig te zijn „als maskotte". De soldaten hadden zelf een centje bijge dragen om hem een uniform te kopen. Maar waarschijnlijk maakte hij het een beetje te bont, aldus de woordvoerder. REEDS DEZE ZOMER GEDEELTELIJK KLAAR OVER ENKELE WEKEN gaat op de schorren bij Kortgene de eerste spade in de grond voor het graven van een jachthaven- bassin ter grootte van 4*4 ha. Mogelijk binnen twee a drie jaar, maar uiterlijk binnen vijf jaar, zal deze haven worden ge realiseerd. Tevens zal dan een 15 ha groot scliorrengebïed ten oosten van de nieuw aan te leg gen haven bouwrijp zijn ge maakt. Dit is een gevolg van een tweetal besluiten, dat de ge meenteraad van Kortgene in de maandagavond gehouden spoed eisende vergadering heeft geno men. De raad besloot op voor stel van B. en W. tot het aan gaan van een overeenkomst met de West-Nederland N.V. te Lei den inzake de verzorging van 'n jachthavencomplex te Kortgene en tot het in erfpacht geven aan de Stichting Benelux Jachtha ven van een gedeelte van het terrein schorren ten oosten van de Veerdam ter grootte van 4}4 ha en een gedeelte van de daar- gelegen slikken, ter grootte van ha. Reeds eind mei 1960 zal het begin te zien zijn van het internationale watersportcentrum, dat Kortgene in de toekomst moet worden. De West-Nederland N.V. zal op korte termijn beginnen met het graven van een 1200 vierkante meter gro te havenkom, die deze zomer al ligplaats zal kunnen bieden aan rond 40 jachten. Met de N.V. is overeengekomen, dat zij de bijna 400 meter lange en 125 meter brede havenkom zal graven en het terrein voor de bouw van 84 bungalows en zomerwoningen bouw rijp zal maken. Als tegenprestatie krijgt de N.V. de beschikking over de klei en het zand, die uit de haven komen. Burgemeester A. Schuit van Kortge ne gaf in de gisteravond gehouden spoedeisende vergadering een uitvoe rige toelichting op het voorstel van B. en W. Hij wees erop, dat de plan nen om Kortgene tot een internatio naal jachthaveneentrum te maken drie jaar geleden werden gelanceerd. Van het begin af heeft het gemeente bestuur contact gehad met de Royal Yacht Club de Belgique te Antwer pen, die met beide handen de kans greep haar vloot in Kortgene te sta tioneren. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de Belgen zelf de jachthaven zouden aanleggen, maar om diverse redenen is men van dit voornemen afgestapt. Nieuw stadium De laatste twee jaar heeft het ge meentebestuur van Kortgene vele we gen bewandeld om de aanleg van de jachthaven te kunnen realiseren. Door het graven van de haven en het afgraven vim de klei op de schorren, zou een basis geschapen kunnen wor den, waarop men zou kunnen voort- Grootse plannen worden gerealiseerd W\*W\N'VV\*\'VVV*VVV*\*V bouwen. Pogingen om de klei te ver kopen hadden evenwel geen succes, evenmin als een verzoek aan de Dienst Aanvullende Civieltechnische Werken om dit project in DA.C.W.- verband uit te voeren. Toen alle on derhandelingen op niets waren uit gelopen, kwam het gemeentebestuur van Kortgene in contact met de West-Nederland N.V., een combinatie van vijf aannemers. De N.V. heeft het aanbod gedaan de jachthaven te graven en het terrein van de bungalow- en zomerhuisbouw bouwrijp te maken, mits zij de be schikking krijgt over de vrijkomende zand en klei. De raadsleden van Kortgene toonden zich zonder uitzon dering bijzonder ingenomen met het «g' plan. Zonder hoofdelijke stemming t een in de konden zij i i strek- Zie slot pag. 2 kol2) Advies gevraagd aan S.E.R. over pensioenbedrag Uit een nota der regering naar aan leiding Van het eindverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet blijkf, dat thans aan de Sociale Economi sche Raad advies is gevraagd over de in het onderhavige verband voor genomen verhoging van pensioenen krachtens de A.O.W. en de A.WAV. In deze adviesaanvrage is uitgegaan van de volgende verhogingen: Het ongehuwden pensioen voor be jaarden van 972 tot 1086 per jaar. Het gehuwdenpensioen voor bejaar den van 1584 tot 1740 per jaar. Het pensioen voor weduwen zonder kinderen, alsmede de tijdelijke we- duwenuitkering van 1326 tot 1458 per jaar. Het pensioen voor weduwen met kin deren van 1968 tot 2148 per jaar. Het pensioen voor wezen tot 10 jaar van 438 tot 480 per jaar. Het pensioen voor wezen van 10 tot 16 jaar van 660 tot 720 per jaar. En het pensioen voor wezen van 16 tot 27 jaar van 864 tot 948 per jaar. Het ligt in het voornemen reeds van de maand april af de volgende maan delijkse voorschotten op de verhogin gen te verlenen: aan ongehuwde bejaarden 7, aan gehuwde bejaarden 11, aan wedu wen zonder Icinderen 9, aan wedu wen met kinderen 14. aan wezen tot 10 jaar 3, aan wezen van 10 tot 16 jaar 4.50. aan wezen van 16 tot 27 jaar 6. Kopergravure van Jan Bruegel gestolen Uit het museum van Hannover is zaterdag een kopergravure van Jan Bruegel (bijgenaamd de fluwelen Bruegel) ter waarde van ongeveer 5000 gulden gestolen. De gravure, die een doorsnede van 12.5 centime ter heeft, stelt een groep schippers voor. De diefstal werd pas ontdekt na sluitingstijd van het museum. Er is een beloning van 1000 gulden uitgeloofd voor degene, die bijdraagt tot het terugvinden van de gravure. In oktober vorig jaar verdween ook een kunstwerk van klein formaat. In januari arresteerde de politie een tuinmansknecht die met behulp van een ladder trachtte het museum bin nen te komen en die een werk van de Nederlandse schilder De Vries wilde bemachtigen. VERWACHT. Geldig tot hedenavond OOSTELIJKE WIND. Droog, koud en schraal weer met en kele overdrijvende wolkenvelden. ZON EN MAAN 9 maart Zon op 7.09 Maan op 14.33 onder 18.33 onder 5.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1