PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Staking blijft beperkt tot belangrijke nieuwbouw- en wegenbouwobjecten Bouwvakstaking treft Midden-Zeeland ALLEEN WERKNEMERS IN B0UW-C.A.0. STAKEN KONING MOHAMMED REED DOOR RESTEN VAN AGADIR VERWACHT. 203e jaargang - no. 56 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hooldred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 maart 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Werknemersorganisaties stelden plannen vast Door de Vlissingse sluizen gleed za- en werd door de bak Colossus uit terdagmorgen een enorme lading zo- Terneuzen naar Vlissingen gebracht, genaamde torpedonetten, die nodig j Een sleepboot, een drijvende bok en zijn bij de afsluiting van het Veer se- I twee boten van het bergingsbedrijf gat. Deze enorme hoop wriemelend Van der Tak vergezelden deze la- staal weegt niet minder dan 250 ton ding. (Foto P.Z.C.). (Van onze redactie) Verder geldt de staking alleen voor hen die val len onder de C.A.O. voor het bouwbedrijf. De arbeiders, die vallen onder de C.A.O. voor het schildersbedrijf, stukadoorsbedrijf, granitobe- drijf, steenhouwersbedrijf en voor de timmerfa brieken, dienen volgens de instructies van de werknemersorganisaties niet. aan de staking deel te nemen. Niettemin omvat de staking tiendui zenden arbeiders, hoewel bet hier en daar ge noemde cijfer van 150.000 in bevoegde kringen te hoog wordt beschouwd. De plaatsen en streken waar de arbeiders, werkzaam op belangrijke nieuwbouwobjecten of wegenbonwprojecten, het werk hebben neergelegd, zijn de volgende; Leeuwar den, Drachten, stad Groningen, Emmen, Hengelo, En schede, Arnhem, stad Utrecht, Amsterdam, Velsen, IJmuiden, Haarlem, de Zaanstreek, Den Haag, Delft, Rotterdam, Vlissingen, Middelburg, Goes, Domburg, Eindhoven, Tilburg, Kerkrade, Maastricht en voor de mijnstreek in Heerlen. werkgevers afstand doen van 25 pro cent van het hun op grond van de risico-bepaling toekomende bedrag. Bij herhaling hebben wij, aldus de heer Dura, de bevoegde overheid er op attent gemaakt dat het voor de aannemer onmogelijk is de kosten van een niet-doorberekenbare verho ging van lonen en sociale lasten „er- fens" weg te halen. De aannemer evindt zich niet in de gelukkige po sitie als de ondernemers in de overi ge bedrijfstakken waar, door de lan ge serie-produkties, de produktiekos- De door de werknemersorganisaties in het bouwbedrijf met ingang van vandaag uitgeroe pen staking, nadat de aannemers niet voldaan hadden aan het ultimatum van de nieuwe C.A.O. vóór zaterdag 5 maart te 12 uur te onderteke nen, draagt geen algemeen karakter. De staking is wel landelijk, maar blijft beperkt tot de be langrijke nieuwbouwobjecten of wegenbouw projecten in bepaalde plaatsen en streken van het land. Het onderhoudswerk en de kleine nieuwbouw blijven buiten de staking. De ar beidersorganisaties zijn van oordeel, dat? het gezien het doel van de staking: de grote werk gevers te dwingen de nieuwe C.A.O. te tekenen weinig 'zin heeft het onderhoudswerk of de kleine nieuwbouw in de staking te betrekken. De schade, die de staking met zich meebrengt, zou er onnodig groter door worden. Half inkomen voor georganiseerden; geen steun voor niet-aangeslotenen De hoofdbesturen van de drie arbeidersorganisaties in het bouw bedrijf hebben hun leden meegedeeld, dat zij recht zullen heb ben op de stakingsuitkeringen, zoals deze in de huishoudelijke reglementen van de betrokken organisaties zijn vastgesteld. De uitkeringen geschieden via de afdelingspenningmeesters. De sta king eist niettemin een groot offer van de georganiseerde ar beiders. Van bevoegde zijde vernamen wij dat de stakers onge veer de helft van de inkomsten die zij anders genoten, zullen moeten missen. De drie werknemersorganisaties in het bouwbedrijf hebben besloten, dat ongeorganiseerde stakers geen financiële steun zullen krijgen uitgekeerd uit de stakingskassen, aldus vernemen wij van bevoegde zijde. In totaal is ongeveer 70 procent van de bouwvakarbeiders in een van de drie erkende werknemersorganisaties georganiseerd. Al zouden zij deelnemen aan de staking, tocb zullen de ongeorganiseerden niet van de jarenlang door de georganiseerden bijeengebrachte gelden kunnen profiteren. E.V.C. doet mee maar betaalt niet Het verbondsbestuur der Eenheids Vak Centrale uit de Vondelstraat te Amsterdam heeft gisteren de bouwvakarbeiders en in het bijzonder ook de leden van de E.V.C. opgeroepen zich bij de staking aan te sluiten. Het bestuur voegt er aan toe, dat het de plicht is van de Unie-órganisaties, die de staking geproclameerd hebben, „ook de financiële verantwoordelijk heid te nemen voor alle bouwvakarbeiders, die aan hun oproep gehoor geven". van' hun organisaties bericht ont vangen, dat zij geen andere lonen mogen betalen dan die welke voor De erkende werknemersorganisaties hebben op hun stakende leden een beroep gedaan om de actie op waar dige wijze te voeren met inachtne ming van de aanwijzingen, welke door de districtsbesturen aan de af delingsbesturen zullen worden gege ven. Dit houdt in, dat niet moét wor den deelgenomen aan ongeorgani seerde acties van extreme elementen. De duur en de omvang van de sta king zullen van dag tot dag door de bondsbesturen van de werknemers organisaties worden bepaald. Aannemers hopen nog De voorzitter van de raad van be stuur bouwbedrijf, de heer J. Du- ra Dzn.. deelde zaterdagavond aan het. A.N.P. mee dat in de aanne merswereld de hoop bestond, dat maandag (vandaag) of dinsdag toch nog een overeenstemming wordt bereikt, die aan het con flict een eind maakt. Gebleken is echter niet dat tijdens het week einde serieuze pogingen zijn on dernomen om de staking te voor komen. De aannemers hebben wel „HIER WORDT GESTAAKT" Dit biljet werd in de afgelopen nacht aangebracht op de directiekeet van het bouwwerk hotel „Britannia" te Vlissingen. Naar schatting zullen in Zeeland ruim 1000 bouiovakarbeiders aan de staking deelnemen. (Foto P.Z.C.). maart golden. Tevens worden de werkgevers geadviseerd aan de werknemers die in staking gaan bij aangetekende brief op staande voet ontslag te verlenen wegens weigering van de door werkge vers opgedragen werkzaamheden. Dit ontslag zou alleen worden aangezegd, wanneer er geen spra ke is van algemene of plaatse lijke staking. Regering verantwoordelijk" Tijdens een zaterdag te Den Haag gehouden persconferentie heeft de voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn., betoogd dat de werkgevers zeer ver zijn gegaan door de regering voor te stellen een zodanige regeling te tref fen waarbij met handhaving van de contractuele risico-verrekening, de (Zie slot pag. 4 kol. 1) Munitieschip in Havanna ontploft: zeventig doden Csstro geeft V. 5. de schuld De Cubaanse premier, Fid^l Castro, heeft zaterdagavond ter gelegenheid van de begrafenis van slachtoffers van een ontploffing aan boord van het Franse vrachtschip „La Coubre" dat Belgische wapens uit Antwerpen naar Cuba had vervoerd, de Verenigde Sta ten in een scherpe toespraak ervan be schuldigd de hand te hebben gehad in deze explosie, die meer dan zeventig mensen het leven heeft gekost en waarbij ongeveer 250 mensen werden gewond. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft nadruk kelijk ontkend, dat de Verenigde Staten de hand hebben gehad in de ontploffing. Amerika zal krachtig Srotesteren tegen deze „ongegron- e en onverantwoordelijke beschul diging". In antwoord op een vraag, of de Amerikaanse autoriteiten stappen bij de Belgische regering hadden gedaan om de verkoop van Belgische wapens aan Cuba en de verscheping ervan naar dat land te voorkomen verklaarde een woord voerder „Wij hebben de aandacht van een aantal bevriende regerin gen gevestigd op onze ongerust heid over wapenverschepingen naar het gebied van de Caraïbische Zee, die de daar bestaande span ning slechts kunnen vergroten". Een Amerikaanse passagier op het Franse munitieschip, Donald Chap man, is door de Cubaanse politie ge arresteerd terwijl hij na de explosie bezig was, foto's te maken. Ten tijde van de ontploffing bevond hij zich op het schip. Wassenaars hotel door brand vernield In de vroege morgenuren ïs zondag aan de Katwïjkse weg dicht bij het vliegveld Valkenburg te Wassenaar hotel-restaurant „Dutch Inn" door brand vrijwel geheel vernield. Het vuur is ontstaan op de bovenverdie ping in de kamer van een Inwonend kelner. Hij had omstreeks 2 uur in de nacht van zaterdag op zondag een si garet opgestoken en was in slaap ge- Vallen. Toen de brand om zes uur zon dagmorgen werd ontdekt had het vuur al een weg gevonden naar het rieten dak, dat weldra fel brandde. De Wassenaarse brandweer en brand weerploegen van het marinevlieg kamp Valkenburg bestreden het vuur met groot materiaal, maar het rieten dak was niet te behouden. Het brand de met de bovenverdieping geheel af. Het nablussen heeft vele uren ge duurd. De eigenaar van het hotel, dat een tiental bedden telde, was verze kerd. De eerste brandweerwagen van het marinevliegkamp Valkenburg ge raakte op een gegeven moment on klaar en toen riep men de hulp in van een tweede brandweerwagen van het vliegkamp. Deze raakte op weg naar de brand in een sloot. Het heeft geruime tijd geduurd, voor men die tweede wagen met behulp van zwaar materiaal weer op het droge had. Wordt prinses Margarets verloofde markies? De „Sunday Express' meldde gisteren dat de verloofde van prinses Mar garet, de hoffotograaf Anthony Armstrong-Jones, de titel van mar kies zal verkrijgen. Het blad voegt hieraan toe dat dit overwogen wordt opdat de kinderen, die even tueel uit het huwelijk van de zuster van koningin Elizabeth geboren worden, een adellijke titel zullen kunnen voeren. Een markies heeft altijd een tweede titel, meestal die van graaf, die overgaat op de oudste zoon. Prin ses Margaret zou dan heten „prin ses Margaret, markiezin van..." DRAMATISCHE TOCHT Onder slachtoffers zouden 3000 buitenlanders zijn (Telefonisch van onze speciale verslaggever Link van Bruggen). Casablanca, zondagavond In Agadir ïs het doek eindelijk gevallen. De bijna totaal verwoeste stad heeft een tol betaald, die aanzienlijk hoger ligt dan aanvankelijk werd geschat en heeft een nieuwe huivering van schrik door Marokko doen varen. Twaalfduizend doden, wordt nu offi cieel gezegd, ofwel een kwart van de totale bevolking. De helft hiervan is geborgen en ter aarde besteld. Maar de andere helft bevindt zich nog in de ruïnes der gebouwen buizen. Aan het bergen van de dui zenden lichamen valt niet te denken. Gisteren heeft koning Mohammed V van Marokko een tweede bezoek aan de dodenstad gebracht, vergezeld door de hoofden van vele diplomatie ke missies. Met het mondmasker voor reed het gezelschap door de ge teisterde straten. Het was een dra matische tocht, die nogmaals duide lijk onderstreepte hoezeer deze Ma rokkaanse stad met zijn door Neder landers gebouwde haven getroffen is. Een rattenplaag dreigt in Agadir, want de zwarte en bruine mon sters worden steeds brutaler. De leden van de ontsmettingsploegen, die balen DDT boven de puinho pen verstuiven of chloor in onge kende hoeveelheden verspreiden, zijn tegen alle mogelijke besmet telijke ziekten ingeënt. Alleen doktoren mogen de lichamen waarop men stuit nog aanraken. Aangeraden is het trieste massa graf voorlopig ongemoeid te laten, in ieder geval tot het tijdstip, waarop het besmettingsgevaar ge weken zal zijn. Wat er precies met de dodenstad gaat gebeuren, weet eigenlijk nog niemand. Zaterdag is de maatregel afgekondigd, dat de grondvesten, waarop Agadir eens heeft gestaan, gedurende een periode van tenminste zes weken in quarantaine gaan. Af- Vlissingen, Middelburg, Goes, Domburg Op Deltawerken wordt niet gestaakt De staking in het bouwbedrijf treft in Zeeland vier plaatsen: Vlissingen, Middelburg, Dom burg en Goes. Vanmorgen vroeg maandag is een groot aantal werken in deze gemeen ten „besmet" verklaard. Indien het nodig mocht blijken, zal de staking over een aantal andere plaatsen in Zeeland worden uit gebreid. Dit werd medegedeeld tijdens de zaterdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden spoedeisende kader vergadering van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, district Zeeland, West-Brabant en Goeree-Overflakkee. De werkobjecten in Zeeland, waar voor de staking geldt, zijn: Vlissingen: uitbreiding „Britannia", 367 woningen van de aannemer Christiaansen, zusterhuis „St. Jo- sephziekenhuis, nieuwbouw kantoren en kosterij St. Jacobskerk in de Branderijstraat. Middelburg: 82 woningen (continu- bouw) fa. Broek, bioscoopgebouw, bouw lagere school Stromenwijk, verbouwing postkantoor, nieuwbouw kazerne, combinatie gymnastieklo kaal en verenigingsgebouw Bach- tenstene. Goes: alle nieuwbouwprojecten, waaronder ook de huizenbouw. Hier onder vallen: lagere technische school Bergweg, bouw 72 en 78 wo ningen fa Broek, resp. in Zuid-oost en Valckeslot, consulentengebouw Westsingel, veiling Fruitweg, volks wagengarage Wilhelminastraat, ge reformeerd bejaardentehuis tegen over hotel „Oekenburg, uitbreiding hotel „Terminus", bouw kunstker- senfabriek aan de Fruitweg en di verse andere werken. Domburg: school aan Tramstation, woningbouw In 't Veld, bungalow- bouw, hotelbouw „De Wigwam". In de zaterdag' in Goes gehouden vergadering van het kader van de bouwvakarbeidersbond een ver gadering, die een ordelijk verloop had gaf de districtsbestuurder, de heer J. v. d. Hout uit Vlissingen, allereerst een uitvoerig overzicht van de onderhandelingen over de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf. Hij verklaarde voorts, dat het niet in de bedoeling: ligt het gehele bouwbedrijf in Nederland stil te leg gen. Men heeft er alleen de „knel- gebieden" uitgenomen. De drie or ganisaties van werknemers werken in dezen nauw samen. DELTAWERKEN. Hij deelde mede, dat het voorts niet in do bedoeling ligt een sta king te proclameren op de objec ten van de Deltawerken. Deze worden van te groot nationaal en internationaal belang geacht, al dus de heer v. d. Hout. Inmiddels zijn reeds pamfletten ge drukt, die maandag op de „besmet te" werken zullen worden aange bracht. De heer v. d. Hout ver klaarde voorts, dat in de gemeenten waar wordt gestaakt, het werk wel voortgang vindt in de onderhouds- (Zie slot pag. 2 kol. 2) branden achten de meeste deskundi gen de beste oplossing, desnoods door het afwerpen vanuit de lucht van napalmbommen. De religieuze bezwa ren, die de moslems tegen het ver branden van hun doden hebben, zijn op 't ogenblik echter nog zo groot, dat aan de toepassing van deze me thode nog niet te denken valt. Bull dozers zullen dan waarschijnlijk ook wel het werk moeten doen, hoewel hier, in hygiënisch opzicht, grote nadelen aan kleven. ,,N ieuw-Agadir Dat Agadir niet meer zal worden op gebouwd, acht men in Rabat en Ca sablanca zeer onwaarschijnlijk. In de eerste plaats heeft koning Moham med V al de belofte gedaan, dat de stad als „Nieuw Agadir" zal herrij zen en zelfs, dat hij over een jaar al bewoond zal zijn. Deze wijd en zijd gepubliceerde woorden mogen mis schien uitgesproken zijn, toen de ramp nog niet in zijn volle omvang was te overzien, vast staat, dat de zo goed als geheel verdwenen haven plaats van groot economisch belang voor Marokko is. De stad moet, hoe dan ook, zo gauw mogelijk vrijgegeven worden, daar het achterland er bijna geheel van leeft. Honderden tonnen groenten en fruit staan ten zuiden van Agadir al te bederven, omdat het meer dan vijf honderd kilometer verder liggende Casablanca thans de enige uitvoerha- ven is en het transport er naar toe over smalle, kronkelende bergwegen gaat. Terwijl de luchtbruggen, die geslagen zijn, nog intact gehouden worden Deense vliegtuigen hebben dit week einde nog enkele honderden gewon den uit Tarodout naar de ziekenhui zen van Rabat en Casablanca ge- evacueerd varen voor de baai van Agadir alleen nog enkele Franse oor logsbodems heen en weer. Ze gaan geen moment meer voor anker, daar het gevaar voor nieuwe aardschok ken nog steeds niet geweken is. Nederlands slachtoffer Naar we zaterdagavond van de Ne derlandse consul in Casablanca, de heer J. N. Kersten, vernamen, is er toch nog een Nederlandse in Agadir omgekomen. Het is de zesentwintig jarige mevrouw Riet RenouOver- water uit de Kwakel bij Amsterdam. Met haar Franse man ligt ze nog in de puinhopen van haar huis be graven. Een woordvoerder van kroonprins Moelah Hassan van Marokko heeft gezegd dat volgens de voorlopige lijst 3000 buitenlanders de dood vonden bij de aardbeving in Agadir. De meesten van hen waren Fransen. Voorts waren er Spaanse, Duitse, Italiaanse, Noorse, Britse, Ameri kaanse, Deense, Belgische en Neder landse slachtoffers. Geldig tot hedenavond OOSTELIJKE WIND Droog, chraal en tamelijk koud, maar overwegend zonnig weer met een ma tige, af en toe vrij krachtige oostelij ke wind. ZON EN MAAN 8 maart Zon op 7.11 onder 18.32 Maan op 13.34: onder 4.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1