PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grootscheepse poging van de regering tot voorkoming bouwstaking mislukt MoulayHassan:10000 doden in Agadir Streekrapport toont „eigen gezicht" van Schouwen- Duiveland BILT Vandaag... VERWACHT. 203e jaargang - no. 55 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 maart 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. i of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Zienkzee. red. tel 2425. adm tel. 2U94 Centrale organisaties vergeefs ingeschakeld Aannemersvoorstel (afzien van 25 pet van risicobedrag) onaanvaardbaar (Van onze Haagse redactie) De regering heeft vrijdagavond een voorstel van de Baad van Bestuur Bouwbedrijf, waarbij de werkgevers met handhaving van de risico-regeling voor de lopende werken zouden afzien van 25 procent van het hun volgens de risico-regeling toekomende bedrag, van de hand gewezen. Daarmee is een laatste groot scheepse poging die de regering vrijdag ondernam 0111 de werk gevers tot toegeven te bewegen, op niets uitgelopen. Het ziet er naar uit, dat een staking in de bouwwereld nog slechts is te ver mijden wanneer de werkgevers voor twaalf uur vanmiddag liet tijdstip waarop liet door de arbeidersorganisaties gestelde ultimatum afloopt de nieuwe C.A.O. tekenen. De lieer Dura, de voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, zei vrijdag avond, dat het afgewezen voorstel het laatste voorstel is van de zijde der werkgevers in het bouwbedrijf. De afwijzing van dit voorstel door de regering werd door hem ten zeerste betreurd. De afwijzing had plaats tijdens een spoedzitting van het kabinet vrijdagavond aan het einde van een dag, waarop de regering een grootscheepse poging had ge daan om een nationale ramp, Staking De kans is groot, dat Nederland op maandag a.s. het begin van zijn eerste grote na-oorlogse werk staking beleeft. Een staking van 230.000 man en bovendien een officiële staking, waarachter zich de erkende vakbonden scharen. Dat is een heel ernstige zaak, want daarmee wordt een ontwikkeling on derbroken, die Nederland gemaakt heeft tot een land van arbeidsvrede zoals men dat vrijwel nergens ter wereld vindt. Dank zij die arbeids vrede werd in Nederland al jarenlang nagenoeg geen prodnktievenies gele den door staking. Nu moet helaas gevreesd worden voor een groot pro- duktieverlies in een sector, waar men zo'n verlies allerminst kan heb ben. Het gaat om het bouwbedrijf. Werkgevers en werknemers had den overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van vijf pro cent, waarvoor de goedkeuring van de rijksbemiddelaars werd verkre gen. Maar die goedkeuring was gebonden aan de voorwaarde, dat de loonsver hoging niet mocht worden doorbere kend in de prijzen. De werkgevers meenden, dat de rijksbemiddelaars deze voorwaarde niet mochten stel len voor de thans onder handen zijn de bouwwerken, want die werken waren aangenomen via contracten, waarin een risico-regeling was ver vat. Deze risico-regeling bepaalde, dat eventuele loonsverhogingen doorbere kend zouden worden aan de opdracht gevers van de bouwwerken. De minister van economische zaken kwam na bestudering van dit me ningsverschil tot de conclusie, dat de loonbepaling van de risico-rege ling voor de onderhavige loonsverho ging niet kon gelden, omdat er een algemeen voorschrift van niet-door- berekenen voor alle bedrijven was uitgegaan. Hij stelde de rijksbemid delaars in het gelijk. Uitvoerig ministerieel overleg met vertegenwoordigers van de werkgevers leidde daarna niet tot overeenstemming. De werkgevers meenden slechts ten dele te kunnen toegeven en verlang den 25 procent van het bedrag waar op. zij ingevolge de risico-regeling recht zouden hebben. Reeds eerder hadden de organisaties van bouw vakarbeiders een ultimatum gesteld, waarin ondertekening van de nieuwe loonovereenkomst. werd geëist met de mededeling, dat bij niet-tekenen de arbeid in alle bouwbedrijven maan dag a.s. zal worden stilgelegd. Dat wordt een staking, waarachter zich het N.V.V.. het C.N.V. en de K. A.B. zullen plaatsen en dat wordt dan een echte ouderwetse machtsstrijd zo als vele jongeren in Nederland die nimmer hebben gekend. Zo'n machtsstrijd dat is in een wat verder verleden duidelijk gebleken kan heel lang duren eri hij kan grote verbittering wekken. Niemand is er in feite mee gebaat. Te bemiddelen valt er op dit ogenblik niet veel meer. Hoe de regering uit de impasse zal ge raken is op dit ogenblik niet te zien. Zij kan bezwaarlijk aan liet bouw bedrijf de doorberekening toestaan, wanneer die aan andere bedrijfstak ken wordt geweigerd. Er is gesproken over enigerlei andere vorm van compensatie, maar daarover werd de laatste dagen een volkomen stilzwijgen bewaard. Er is ook een mogelijkheid, dat de loonsverhoging tijdelijk wordt „op gelegd" aan het bouwbedrijf en dat men intussen toch weer gaat praten. Dat alles is weinig opwekkend. Het ziet er maar somber uit voor maan dag a.s.. de dag van mogelijk de eerste grote staking in het na oorlogse Nederland. zoals een staking in de bouwwe reld zeker kan worden genoemd, te voorkomen. Op de wekelijkse kabinetsvergadering, die zoals gebruikelijk, op vrijdagmorgen werd gehouden, besloot de rege ring de medewerking in te roe pen van de centrale organisa ties van werkgevers en werkne mers. Omvangrijke delegatie Hierop volgde vrijdagmiddag een be spreking tussen een groot aantal mi nisters en staatssecretarissen met vertegenwoordigers van deze organi saties. Tijdens dit gesprek verzoch ten de ministers aan de centrale or ganisaties zich te willen verstaan met de organisaties in het bouwbe drijf. De vertegenwoordigers van de centrale organisaties toonden zich hiertoe bereid. Tegen half zeven ontving de Raad van Eestuur Bouwbedrijf in zijn gebouw aan de Benoordenhoutse- weg te Den Haag een omvangrij ke delegatie van de centrale or ganisaties. Deze delegatie stond onder leiding van het Tweede Ka merlid, oud-minister mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van het Algemeen Katholiek Werkgevers verbond. De heer Van Thiel trad als woordvoerder op en onder streepte het grote belang dat de centrale organisaties heenten aan het door de regering uitgestippel de loon- en prijsbeleid. De neer Van Thiel deed tenslotte een drin gend beroep op de aannemers dit beleid te aanvaarden en een voor stel te doen dat aan het regerings beleid tegemoet kwam. Hoopvol na voorstel De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft hierna weer vergaderd. Het in de aanhef genoemde voorstel werd ontworpen, dat spoedig daarop bij de minister van economische zaken, drs. .T. W. de I'ous, werd ingediend. Het kabinet, dat vervolgens in spoedzit- (Zie slot pag. 3 kot. 1) Nog 1000 dekens naar Agadir Naar aanleiding van een dringend beroep van de Liga van Rode-Kruis verenigingen te Genève om toezen ding van onder meer dekens voor de slachtoffers van Agadir, heeft het Nederlandse Rode Kruis besloten hiervan wederom duizend stuks be- sehikbaar te stellen. De dekens zul len samen met de tweede zending bloedplasma van 400 sets, vandaag per dakato van de Koninklijke lucht macht naar het rampgebied worden verzonden. Het ligabestuur verzocht om behalve de gistermorgen van Schiphol ver trokken zuster M. A. de Groot, nog een verpleegster beschikbaar te stel len. Hiertoe heeft het Nederlandsche Roode Kruis zuster G. Hofstee, ver bonden aan het Bronovoziekenhuis in Den Haag en colonnelid van het Rode-Kruiskorps bereid gevonden. Kroonprins Moulay Hassan van Marokko heeft de commandant van het Nederlandse smaldeel-1 gisteren doen weten dat de hulp van de Nederlanders bij reddingsr en opruimingswerkzaamheden in Agadir niet meer nodig is. DESINFECTIEPLOEGEN AAN HET WERK Dynamiet, geen napalmbommen voor afbraak Kroonprins Moelay Hassan van Marokko lieeft vrijdagavond op een persconferentie in zijn hoofdkwartier te Inezgan, nabij Agadir, verklaard het aantal personen, dat bij de aardbe- vingsramp te Agadir bet leven heeft verloren, op tienduizend te schatten. Er zijn tot nu toe vierduizend lijken geborgen, ter wijl er, naar schatting, nog vijf- Een tiental wegemoachtcomb'niaties zal op korte termijn met een mobilo fooninstallatie aan het zijspan wor den uitgerust. Hierdoor staan zij dan in verbinding met het nu nog in aanbomo zijnde wegenwachtstati on nabij de Pauicmolen onder Delft. Gestrande automobilistendie via de telefoon langs de rijksweg alarm hebben geslagen, kunnen dan nog sneller hulp verivachten, dan tot nog toe het geval was. Indien de proef met dit wegenwachtstation, slaagt zal het gehele Nederlandse wegen- wachtnet.op deze wijze worden be veiligd. tot zesduizend doden ouder de puinhopen liggen. De kroonprins had de Amerikaan se luchtmacht gevraagd napalm bommen naar net vliegveld van Agadir te brengen. De medici van de gemeenten hadden gezegd dat het enige middel om het gevaar van epidemieën af te wenden, het in brand steken van de ruïnes zou zijn. Maar daar er nog steeds hoop bestaat dat er overlevenden gevonden zullen worden, schortte de kroonprins zijn besluit op. Een woordvoerder van de prins deelde mede dat in plaats van napalm, dynamiet zou worden gebruikt om de wankele ruïnes een voor een op te blazen. Hyena's Hyena's en jakhalzen hebben zich bij de ratten gevoegd. De ratten waren zo brutaal dat zij zelfs mensen aan vielen. Een Franse legerofficier werd door een van die beesten in het been gebeten en moest de nacht in het ziekenhuis doorbrengen waar hem een reeks injecties werd toegediend tegen mogelijke ziekten waarmee de rat besmet zou kunnen zijn. Om het gevaar van ziekten te be perken zijn slechts 300 man aan gewezen om de ruines te desinfec teren met ongebluste kalk, waar na helikopters nog DDT boven de stad zullen uitstrooien. Vervol- fens zullen de mannen aantreden ie tot taak hebben de dynamiet- ladingen aan te brengen. De desinfectie-ploegen leken we zens van een andere planeet, in Onmiddellijk na de ramp te Agadir is 'n luchtbrug opgezet om de slacht offers te evacueren. Hier een kijkje in een Amerikaans toestel, dat ge toonde bewoners van de getroffen stad in veiligheid brengt. Kaasprijs ook op het inleveringspeil 'Van onze correspondent) Hè kaasprijs op de Leeuwarderbeurs is gistermiddag evenals de boterprijs eerder in de week, teruggegaan naar het inleveringspeil. Er ging 12 cent van do kaasprijs af en de twee-week- se volvette Goudse kosten nu 1.70 tot 1.72 per kilo, wat overeenkomt met een prijspeil van 1.87 voor twec-maandse kaas. De overheid neemt de kaas pas over wanneer de ze 2 maanden oud is tegen 1.87. Met ingang van zaterdag heeft het Produktschap voor Zuivei een ophef fing gelegd op kaas bij export naar Duitsland. De heffing bedraagt 10 cent voor volvette kaas en 9 cent voor 40+ kaas. is het 200 jaar geleden M dat in de Grote Kerk te Den s M Haag de huwelijksplechtigheid plaatshad van prinses Wilhel- mina Carolina (zuster van H prins Willem V) en Karei Christiaan vorst van Nassau- Weilburg, generaal-majoor in p Ned. dienst en gouverneur der vesting Maastricht. MORGEN.. viert Ghana (Afrika) zijn p onafhankelijkheidsdag; dag. gedenkt keizerin Nagako Japan haar 57e verjaar- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii hun witte pakken en maskers. Terwijl zij aan het werk gingen, reden bulldozers vooruit om wan kele muren omver te werpen, en trokken de reddingsploegen zich terug. Men verwacht dat vandaag het reddingswerk geheel zal wor den opgegeven. (Zie ook pagina 4) Deskundigen zien gunstig perspectief voor landbouw, industrie en toerisme In liet streekrapport over de economische ontwikkeling van Scliouwen-Duiveland, dat opgemaakt is door het E.T.I. voor Zee land en vrijdag tijdens een bijeenkomst te Zierikzee officieel is aangeboden door de gezamenlijke gemeentebesturen van het eiland in samenwerking met de N.V..Koninklijke Zeelandia te Zierikzee, wil men door het aangeven van het economische en sociale potentieel van de streek het „eigen gezicht" van Schou- wen-Duiveland in het heden en vooral in de toekomst schetsen. Gunstige perspectieven zien de deskundigen, die aan de samen stelling meewerkten, voor de landbouw, mogelijkheden voor de industrialisatie en een sterke toeneming van het toerisme. Momenteel bezit Schouwen-Duiveland slechts een gezonde landbouw. Door een tekort aan ontwikkeling der ove rige bestaansbronnen is de constant heid van de bevolking sinds 1920 rond de 24.000 blijven schommelen. Terwijl in diezelfde periode de bevolking van overig Zeeland met 15 en die van Nederland zelfs met 64 steeg... Het vertrekoverschot, vooral van jon geren, is bijzonder groot. Wil men de lijn van veroudering der bevolking in de meeste gemeenten, van achter uitgang zelfs, ombuigen, dan dienen de bestaansbronnen to worden uitge breid. Een gunstige periode verwachten de deskundigen voor de landbouw; het aantal kleine bedrijven zal af nemen, het bouwplan wordt inten siever, terwijl de mechanisatie en rationalisatie in afnemend tempo zullen doorgaan. Voor de verdere ontwikkeling van de landbouw zijn vooral van belang: het stimuleren van het volgen van landbouwonder wijs voor toekomstige landarbei ders, de ontwikkeling van een ge zonde loonwerkersstand, een wijzi ging van de „kredietmentaliteit" der bedrijfshoofden, welke punten primair door het bedrijfsleven zelf ter hand moeten worden genomen. Tuinbouw Voor uitbreiding van de tuinbouw zijn de produktie-omstandigheden gunstig, wordt verder in het rap port opgemerkt. Om de ontplooiing van eigen initiatieven te bevorderen, dienen deze omstandigheden dan ook optimaal te worden gemaakt. Vooral opheffing van verdroging en verzil- ting is hierbij urgent, naast de ver betering' der verbindingen. Bovendien zijn een goede financiering en een juiste afzetorganisatie van betekenis, terwijl het tuinbouwonderwijs dient te worden bevorderd. Een gezamen lijke actie vanuit Zeeland acht men noodzakelijk voor afschaffing of het soepeler maken van de praktijkeisen uit de teeltregeling. Afgezien van een niet-waarschijnlij- ke zeer snelle uitbreiding- van de tuinbouw is niet te verwachten, dat do werkgelegenheid in de agrarische bedrijfstak zal toenemen. Men ver wacht integendeel een verdere, zij het langzame afneming, hetgeen een langzame daling van de bevolking betekent, tenzij de niet-agrarische werkgelegenheid op het eiland zich uitbreidt. Industrie Voor een verdere Industrialisatie zijn de initiatieven vanuit het eiland zelf en het aantrekken van bedrijven van elders van beslissende betekenis, me nen de deskundigen. Hierbij wordt aangetekend, dat de transpo'rtfactor in de toekomst een aanzienlijke ver betering zal ondergaan. Men dient aan te dringen op een spoedige vol tooiing van de vaste verbinding naar het noorden, evenals op de totstand koming van een snelle, frequente veerdienst met flinke capaciteit tus sen Zierikzee en Kats. Verlaging van de waterleidingtarieven is eveneens van belang. Thans is, vooral rond de ontwikke lingskern Zierikzee, vestiging van buiten af mogelijk. Met name de ves tiging van kleine bedrijven, onder an dere toeleveringsbedrijven voor het Nieuwe-Watenveggebied, zou pas send zijn om de bevolking van Schou wen-Duiveland vast te houden. Ter compensatie van de schade, die het Deltaplan aan de visserijcultures van Bruinïsse zal toebrengen, ver dient liet, aldus blijkt uit het rap port, aanbeveling een programma op te stellen waarin onder meer de toe kenning van premies aan industriële vestigingen wordt opgenomen. Voor de vestiging van een werf is Bruinis- se. met zijn nieuwe haven, zeer gun stig gelegen aan de internationale binnenvaartweg tussen Rotterdam en Antwerpen en in de buurt van centra voor zeilsport. Het E.TJ. voor Zee land heeft hiervoor reeds een uitvoe rig project uitgewerkt. Voor een in. dustrialisatieprogranmia voor Brui nïsse dienen echter van overheidswe- ge de nodige faciliteiten, onder ande re op financieel gebied, te worden verleend. Overigens kunnen ter bevordering van de industrialisatie nog bepaalde maatregelen worden getroffen. In het rapport denkt men hierbij naast de verkeersvoorzieningen aan doel treffende woningbouw en het schep- (Zie slot pag2 kol. 3 P.Z.C.-zaterdagnumraer f§ De veertiendaagse streekre- portage, die men vindt op pa- li gina zeven, handelt ditmaal H over het gebruik van giftige stoffen in land- en tuinbouw. Verder in dit 18 pagina's tel- lende P.Z.C.-zaterdagnummer: „Stemmen uit de kerken (pag. 3); onze speciale verslaggever, Link van Bruggen, bezocht de rampstad Agadir (pag. 4); Radio- en T.V.-rubriek (pag. 8); markante figuren in klei- ne Zeeuwse gemeenschappen (pag. 9); feuilleton (pag. 10); letterkundige kroniek en kunst (pag. 13); Uw pagina, me- H vrouw! (pag. 14), en de kin- p derkrant plus puzzelrubriek op pag. 16. lilllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll KORTE PREDIKATIE „...en wij hebben Hem niet geacht" Jes. 53 3 e. Achteloosheid is een gevaarlijk iets. Het achteloos wegwerpen van een nog brandend sigarettepeukje kan veel natuurschoon in één oogwenk vernietigen. Door achteloosheid gaat dikioijls veel verloren tot schade van onszelf en van de gemeenschap. Ook in geestelijk opzicht zijn wij vaak zo achteloos. Dat is eigenlijk vreemd. In materieel opzicht probe ren we achteloosheid zoveel mogelijk te vermijden. Daartoe is oplettend heid nodig en daar oefenen wij ons in. Het is ook een gebiedende eis. Het vreemde is nu, dat zeer velen in gees telijk opzicht plotsklaps zo achteloos zijn. Bij velen schijnt het vermogen om hier scherp op te letten bijna rudi mentair. Het kan dan ook niet uit blijven, dat dit om en anderen schade moet berokkenen. Onze achteloosheid hieromtrent is vaak ontstellend. Dat geldt allereerst de boodschap der Kerk, die ons verkondigt, dat er Eén is, die niét achteloos was, maar uit onbegrijpelijke Liefde acht gaf op de ze in schuld en dood verzonken we reld. Die Ene draagt ónze smarten; in het diepste lijden is Hij geweest, in de diepste aanvechtinger is geen diepte in het mensenleven, waar Hij niet geweest is. De Kerk getuigt van deze Man van Smarten en zij weet, dat in Hem on ze schuld reeds veroordeeld is en dat in Hem God ons opnieuw aanneemt als Zijn kinderen. De Kerk begrijpt dit wonder vaak zelf niet goed. Zij in de eerste plaats gaat maar al te vaak achteloos voor bij aan deze Ene, die niet kwam om gediend te worden, maar om te die nen. Zij gaat achteloos voorbij aan Zijn gevende en vergevende Liefde. „Wij hebben Hem niet geacht''. Die ,wijis allereerst de Kerk zelf en dit woord mag haar steeds weer oot moedig maken. Dit woord roept haar terug van haar onuitroeibare neiging tot afdwalen. Gelukkig de Kerk, die tot inkeer komt en belijdt, dat zij Hem niet geacht heeft. Ook U indien U niet tot de Kerk be hoort, zou ik willen vragen, niet ach teloos voorbij te gaan aan die Ene. die ook uw smarten gedragen heeft en die ook uw leven wil redden van de grote schade, die U bezig bent Uzelf en anderen toe te brengen. Om Christusu ilga niet achteloos aan Hem voorbij. Wilhelminadorp H. Lindeboom. Geldig tot hedenavond RUSTIG WEER Droog weer met opklaringen en zwakke wind. Iets hogere middag- temperaturen. ZON EN MAAN 6 maart Zon op 7.16 onder 18.28 Maan op 11.52 onder 2.50 7 maart Zon op 7.13 onder 18.30 Maan op 12.40 onder 3.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1