99.- Ministeriële nota over droogte geboden aan beide Kamers aan mooie tanden... nu Twen-oostuums Kreymborg B0TERPRIJS DUIKT DIEP NA DECEMBER-TOP SLAPERIGE RUS OORZAAK VAN SPORTINCIDENT AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT TOT KARDINAAL BENOEMD VRIJDAG 4 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT 1 ZEEKLEIGEBIEDEN HADDEN GOED JAAR Schade in het algemeen beperkt gebleven tot de landbouw De door de droogte van het vorige jaar veroorzaakte schade in de agrari sche sector is in het algemeen beperkt gebleven tot de landbouw en be paalde vormen van extensieve opengronds-tuinbouw op de droogte-gevoe lige gronden. De opgetreden schade is in eerste instantie ontstaan door het achterblijven van de kwantitatieve opbrengsten per ha bouwland en per ha grasland. Een gedeelte van deze gewassenschade is echter gecompen seerd door de relatief goede kwaliteit van de gewonnen bouw- en gras- landprodukten en door de voor enkele produkten b.v. consumptie aardappelen, stro, fruit en groenten relatief gunstige ontwikkeling van het prijsniveau. De opbrengstderving per ha cultuurgrond op de droogtegevoelige gronden heeft op de ernstig getroffen bedrijven geleid tot aanmerkelijke financiële schade tengevolge van een geringere geldopbrengst van de produktie en extra uitgaven voor de aankoop van voeder voor het vee. Dit deelt de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen mee in een nota aan de beide Ka mers der Staten-Generaal. De uitwerking van de zeer langduri ge droogteperiode in de zomer en na zomer van 1959 vertoont een grote verscheidenheid al naar gelang de landstreek, de grondsoort en de aard van het bodemgebruik. In de akker bouwsector is alleen op de droogte- gevoelige gronden aanzienlijke scha de ontstaan. Daartegenover hebben de akkerbouwbedrijven in de zeeklei gebieden en de veenkoloniën in het algemeen een goed tot zëer goed jaar gehad. Bij de rundveehouderij is vooral schade ontstaan doordat de veehou ders op de droogtegevoelige gronden krachtvoeder en ruwvoeder hebben moeten aankopen ter vervanging van het tekort aan zelfgewonnen voeder. Daarentegenover is het jaar 1959 voor de veehouders in de weidege bieden in het algemeen een goed tot zeer goed jaar geweest. De totale melkproduktie in Neder land heeft zich ondanks de droogte goed gehandhaafd. In vergelijking met 1958 werd in 1959 ruim 3 pro cent meer melk afgeleverd. De vee houders in de door de droogte getrof fen gebieden hebben in het algemeen gesproken een bruto-opbrengst aan melk en vlees verkregen, die niet veel afwijkt van het voorafgaande jaar. De invloed van de droogte in de tuin bouw is van beperkte omvang ge weest. De nadelige invloed van de droogte op de omvang van de produktie in de ons omringende landen heeft ge leid tot een sterke toename van de vraag naar Nederlandse agrarische produkten. Zo bedroeg de totale agrarische exportwaarde in het 2e halfjaar van 1959 f 2.126 miljoen te gen f 1.774 miljoen in het 2e half jaar van 1958. Voor akkerbouwpro- dukten zijn deze cijfers f 421 miljoen tegen f 377 miljoen, voor zuivelpro- dukten f 521 miljoen tegen f 372 mil joen voor overige veehouderijproduk- ten f 660 miljoen tegen f 598 miljoen en voor tuinbouwprodukten f 524 miljoen tegen f 427 miljoen. Uitvoerig behandelt de minister in zijn nota de hulpverlening ter ver ruiming van de ruwvoederpositie. Om te voorkomen dat de getroffen bedrijven in ewnstige llquiditeits- moeilijkheden zouden komen werden de in uitzicht gestelde voedergraan- toeslagen voor oogst 1959 versneld uitgekeerd, werd de melkprijsgaran tie 1958-59 versneld afgewikkeld en werd een voorschotuitkering op de melkprijsgarantie 1959-60 verleend. De beide centrale boerenleenbanken verruimden de mogelijkheden tot blanco-kredietverlening. Tenslotte werden eventuele vragen tot krediet verlening met inschakeling van het borgstellingsfonds voor de landbouw en bij de invordering van lopende kredieten soepel behandeld. De minister is voornemens, zodra in het kader van de thans lopende aan- meldings- en beoordelingsprocedure nadere gegevens beschikbaar zijn ge komen over de door de kredietne mers ingevolge de wateroverlastre- gelingen 1954 en 1956 geleden scha de, een bepaalde vorm van aanvul lende hulp voor deze groep bedrijven in overweging te nemen. Tenslotte maakt de minister mel ding van de financiële hulpverle ning door de overheid ten bedra ge van maximaal f 27.5 miljoen. Hij is er zich van bewust, dat het hanteren van de gestelde nor men in bepaalde grensgevallen bezwaren zal kunnen opleveren. f Advertentie) K. Baumgarten licht Karatsji voor over V.N. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjöld, heeft woensdag bekendgemaakt, dat de Nederlander E. K. Baumgarten is be noemd tot directeur van het voorlich tingsbureau van de Verenigde Naties te Karatsji. De heer Baumgarten is thans voor lichtingsattaché van de Verenigde Naties in Den Haag. Nederlands - Australisch overleg in Hollandia Gouverneur Platteel heeft te Hollan dia de tweede conferentie geopend van vertegenwoordigers van het Aus tralische. en het Nederlandse deel van Nieuw-Guinea. Zij zullen beraadslagen over de vraag op welke wijze Australië en Neder land dn Nieuw-Guinea hun samenwer king in het belang van een harmo nische ontwikkeling van het gehele eiland kunnen voortzetten. De bij eenkomst zal duren tot 9 maart. De conferentie zal zich bezig houden zowel met het bestuur in beide delen van het eiland als met de samenwer king op ander terrein. (Advertentie) door ARONAt vitamine tandpasta (bij apoth. en drog.) 70, 90, 1.45 (extra groot) 'n kwalitcitjprodukt van de Wytertfabviefcen. Maak, bij de aanvang van het nieuwe seizoen, voordelig kennis met een van de troeven uit de rijke Waarborg-collectie. Nieuwste model Twen-costuum, in prachtige kleuren, moderne dessins en in de vertrouwde Waarborg-kwaliteit. 25 ZAKEN IN NEDERLAND. Voor Zeeland Lange Delft 60-63 - Middelburg Walstraat 84 Vlissingen op aanvrage bezoeken wij U gaarne. Velen in het westen sterven aan hartkwalen De meeste mensen in de westelijke lauden sterven aan hartkwalen, in het bijzonder aan hartvaatziekten. Dit blijkt uit een statisch versla] Het aantal mensen dat in deze lan den aan hartkwalen overlijdt is drie maal zo groot als het aantal dat aan kanker nummer twee op de lijst der meest gevreesde ziekten be zwijkt. Blijkens de cijfers die betrek king hebben op de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, West-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland, sterven er in Engeland en Wales meer mensen aan een hartverlamming dan in de andere vier landen. Maatschappij Nederland: cijfers '59 niet gunstig De verwachting van de directie der N.V. Stoomvaart Maatschappij Ne derland, dat de zich in 1958 manifes terende minder gunstige gaug van zaken nog enige tijd zou aanhouden, is bewaarheid. De met do exploitatie van de schepen behaalde inkomsten vertoonden in de eerste drie maanden van 1959 een verdere daling. Daarna is een langzame verbetering inge treden, maar het uiteindelijk resul taat van exploitatie der schepen is onder dat van 1958 gebleven. Over de vooruitzichten voor 1960 wil de directie slechts opmerken dat er symptomen zijn die erop wijzen, dat vraag en aanbod op de vrachten- markt, en ook in de bjnvaart, dichter bij elkaar komen. De gang van za ken in de scheepvaart is echter van zovele onvoorzienbare omstandighe den afhankelijk, dat het nooit moge lijk zal zijn enigszins betrouwbare voorspellingen, zelfs op korte ter mijn, te doen. Blijkens de verlies- en winstrekening is net voordelig saldo der exploitatie rekening gedaald van 35,1 min. tot 32 min. Ten laste van dit resultaat zijn gebracht de op de aanschaffings- kosten gebaseerde afschrijvingen op de vloot en die op de etablissementen in Nederland en Indonesië, tezamen 17,9 min. Voorts werd toegevoegd aan de reserve voor vernieuwing van vloot en etablissementen 9 min. Het resultaat is dat de maatschappij een ifschrijving op basis van vervan gingswaarde ten laste van de exploi- .atierekening brengt. Ten laste van de verlies- en winstrekening werd geboekt een reservering voor belas tingen ad 1,2 min. Voor gratificaties ersoneal is uitgetrokken 2,9 min. _>e rekening interest en dividenden geeft een voordelig saldo van 5 min. Winst op verkochte schepen leverde op 1 min (v.j. 2,5 min.). Hieruit resulteert een saldo winst van 11,2 min. (v.j. ƒ15,6 min.). Voorgesteld wordt een dividend van negen pro cent in contanten (v.j. 10 pet.). PRODUKTIE GAAT ONVERMINDERD VOORT (Van onze correspondent) Nadat in december de boterprijs in Nederland tot een ongekende hoogte was gestegen is binnen drie maanden weer een dieptepunt bereikt. Van ruim zes gulden per kilo is de groot- handelsprijs nu weer gekomen op 3.65 per kilo, als gevolg van een daling met 99 cent per 1 maart. Voor de huisvrouw komt de prijs van de boter per halfpondspakje nu op 1.04 tot 1.06. Dit is nog wel geen 90 cent per pakje, doch ook deze moge lijkheid ligt dit najaar in het ver schiet als de voorraden koelhuisbo- ter die nu ongetwijfeld gevormd zul len worden aan de markt komen. De boterproduktie ligt in Nederland evenals overal elders in West-Europa ongekend hoog, als gevolg van de ho- fe melkproduktie. Behalve Engeland unnen de meeste landen nu zelf in hun boterbehoefte voorzien. Enge land nam de laatste tijd nog ruim 100 ton per week af van Nederland, terwijl Duitsland op 29 februari juist voor hel moment, dal dé grens dicht §ing nog ongeveer 1000 ton uit Ne erland importeerde. De voorraden in Nederland zijn daarmee praktisch op, maar de produktie gaat onvermin derd door en zal nog wel stijgen, om dat ook de melkproduktie snel toe neemt. Goedkoper dan een gulden per pakje zal de boter voorlopig in Nederland nog wel niet worden, omdat de regering bij deze prijs een bodem in de markt heeft ge legd. Bedacht dient evenwel te worden, dat in april 1958 de rege ring zich genoodzaakt zag: om de zogenaamde inleveringsprijs zowel van boter als klaas en melkpoeder plotseling te verlagen, omdat zich enorme voordaden zuivel begon- n wirwar van stei- i ligt het grootste lijnschip, na de oorlog op een Britse werf gebouwd, in Belfast op de helling bijna gereed voor de te waterlating. Het is de „Canberra", die over twee weken door de echtge note van premier Menzies van Australië gedoopt zal worden. Wan neer het schip, dat met de nieuwste technische snufjes is uitgerust een maal in de vaart zal zijn, zal het op iedere reis 2250 passagiers kunnen vervoeren. Een zeventigjarige Oostenrijker en zes Italianen uit Zuid-Tlrol zullen berecht worden op beschuldiging van het dragen van Duitse legeruniforms uit de Tweede Wereldoorlog tijdens een demonstratie. Vijl mensen waren gearresteerd nadat de politie met gummistokken de demon stranten, die terugkeer van Zuid-Tirol tot Oostenrijk eisten, uiteen had gedre ven. De zes Italianen zouden oud-leden van het nazistische Alpen-regiment zijn. Nïcolai Stelbaum, du Russische» schaatsen rijder is ongowiid de aanleiding gewor den van een scherpe uitval van de Russi sche minister van sport, Nicolai Roma nov, tegenover Ameri kaanse journalisten op het vliegveld van New York, waar de Russi sche Olympische ploeg een korte stop had op haar terugreis naar Moskou. Het begin was heel on schuldig. Stelbaum versliep zich in San Francisco en terwijl iedereen van het Rus sische gezelschap al op het vliegveld was, ont brak nog steeds Stel baum. De tijd drong een Zweedse ver slaggever, die getuige was van het vertrek der Russen, conclu deerde uit de afwezig heid van de schaatsen rijder, dat deze er de voorkeur aan had ge geven in Amerika te blijven, als politieke vluchteling. Met: grote voortva rendheid maakte de Zweed zijn „primeur" wereldkundig en zag daardoor over het hoofd, dat vlak voor het vertrek van het vliegtuig Stelbaum met gezwinde pas ar riveerde om even later de Amerikaanse grond onder zich te zien weg glijden Van de tussenlanding te New York maakten Amerikaanse verslag gevers gebruik om de Russen, voor wie Ro manov als woordvoer der optrad, naar hun indrukken over Ame rika en speciaal over de Olympische winterspe len te vragen. Het was het gebruikelijke vraag- en antwoord spel, dat in de meest prettige sfeer verliep. Tot een der verslagge vers aan Romanov be vestiging vroeg van het (Zweedse) bericht over Stelbaum. De Rus ont plofte als een kruitvat: „De jongen is hier. Dit is provocatie. Waarom wilt U proberen mod der op te werpen en onze goede indruk van Amerika bederven?" Verbaasd keken de Olympische deelnemers toe, geschrokken van de uitbarsting van hun leider. Op een teken van een official rezen ze als een man op en verlieten gezamenlijk de kamer, waar de journalisten eenzaam achterbleven. BESLUIT VAN PAUS JOHANNES XXIII College van kardinalen met zeven uitgebreid Paus Johannes XXIH heeft de aarts bisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, benoemd tot kardinaal van de rooms-katholieke Kerk. Het Vati- caan heeft de benoeming gisteren be kendgemaakt. Gistermiddag maak ten de minister-president, prof. dr. E. J. de Quay en de burgemeester van Utrecht, jhr. m. C. J. A. de Ranitz reeds hun opwachting op het aarts bisschoppelijk paleis te Utrecht om als eersten hun gelukwensen aan te bieden. De paus heeft gisteren tevens be kendgemaakt dat hij op 28 maart ze ven nieuwe kardinalen zal creëren, o. w. de aartsbisschoppen van Utrecht, Tokio en Manilla. Hierdoor zal het aantal „prinsen der kerk" op 85 wor den gebracht. Dit is het hoogste aan tal uit de geschiedenis. Mgr. Bernardus Johannes Alfrink is thans 59 jaar. De in Nijkerk geboren aannemerszoon slaagde op twaalfja rige leeftijd als een der besten voor het toelatingsexamen tot het klein seminarie te Culemborg. Hij voltooi de zijn studie aan het groot-semina rie te ZeistDriebergen en werd in 1924 tot priester gewijd. Gedurende de jaren 19301933 was mgr. Alfrink kapelaan te Maarssen. Daarna was hij vele jaren professor in de theolo gie aan het groot seminarie Rijssen- burg te ZeistDriebergen. In 1945 volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de r.-k. universiteit te Nijmegen. In 1951 moest kardinaal De Jong een groot deel van zijn werk om gezondheidsredenen neerleggen. 'p 28 mei 1951 benoemde paus Pius XII mgr. Alfrink tot coadju tor van het aartsbisdom en op 13 juni daaropvolgend werd hij plechtig tot bisschop gewijd. Toen kardinaal De Jong in 1955 kwam te overlijden werd mgr. Alfrink door de paus tot aartsbisschop van Utrecht benoemd, en tevens tot apostolisch administrateur. Mgr. Alfrink werd in 1957 militair bis schop. Hij is voorzitter van de Mgr. dr. B. J. Alfrink r.-k. universiteit te Nijmegen, groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau en grootofficier in de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg. Onder de zeven nieuwe kardinalen bevindt zich voorts de eerste neger kardinaal. mgr. Laurian Roegam- bwa, bisschop van Roetabo in Tan- ganjika. De anderen zijn: mgr. Luigi Traglia te Rome, mgr. Peter Tat- soeo, aartsbisschop van Tokio, mgr. Joseph Lefèbvre, aartsbisschop van Bourges, mgr. Rufino Santos, aarts bisschop van Manilla en mgr. Antonio Bacci die een hoge functie in Rome vervult. In het college van 85 kardinalen zijn 28 landen vertegenwoordigd. nen te vormen, die pas tegen sterk verlaagde prijs in de loop van dat jaar geruimd konden wor den. De internationale situatie op de zuivelmarkt is niet dusdanig, dat een dergelijke ontwikkeling nu uitgesloten is. Veel zal er van afhangen, hoe de melkproduktie zich bij de overgang van de stal- naar de weideperiode zal ontwik kelen. Bevordering bakkwaliteit van inlandse tarwe Het bestuur van het produbtschap voor granen, zadeu en peulvruchten is met algemene stemmen in principe akkoord gegaan met een regeling voor het toekennen van een kwekers- preaaie ter bevordering van de bak kwaliteit van inlandse tarwe. Een ont werpverordening terzake zal worden opgesteld. De regeling, op verzoek van het pro- duktschap ontworpen door het Ne derlands graancentrum, houdt in dat ingaande 1 augustus 1963 een premie kan worden toegekend aan de kwe ker van tarweras, dat een wezenlijke bijdrage levert tot de verbetering van het bakkwaliteitsniveau. Aange nomen wordt, dat de regeling kan worden gefinancierd uit een heffing van 2 cent per 100 kg inlandse tarwe ten laste van dq télersprijs en een heffing van 1 cent op importtarwe, die ten laste zou komen van de consu menten. Adenauer zal niet worden vervolgd De openbare aanklager te Bonn heeft woensdag besloten de West- duitse bondskanselier, Adenauer, niet te vervolgen op grond van aanklach ten wegens een toespraak van de bondskanselier in januari waarin hij zei dat men degenen die hakenkrui sen en antisemitische leuzen op mu ren kalkten ter plaatse moest af ranselen. Volgens de openbare aanklager wa ren de uitlatingen van de bondskan selier geen uitnodiging tot het ma ken van inbreuken op de wet. Ver scheidene mensen, onder wie een Hamburgse politieman, hadden de bondskanselier aangeklaagd wegens het aanzetten tot geweldpleging. Adenauer heeft gezegd, aldus de openbare aanklager, dat hij alleen heeft willen zeggen dat de mensen van hun vuisten gebruik zouden moe ten maken, zoals het recht dat toe staat in geval van noodweer. Gaudeamus-kwartet gaat op tournee Het Gaudeamus-kwartet gaat van 6 tot 16 maart op tournee. Het zal zo wel voor de radio spelen als in za len te Mainz, Karlsruhe, Turijn, Lu gano, Luzern en Basel (2x). Het programma bevat uitsluitend wer ken van hedendaagse componisten en wel de Nederlands: Stam, Ge- ra edts, De Leeuw en Schat (allen bij de Stichting Gaudeamus aange sloten), voorts Pijper, Strawinsky. Webern en Berg. Op 28 maart zal het kwartet te Parijs concerteren. Voor schrikkelkindertjes lepeltjes uit Purmerend De schrikkeldagbaby-actie van het gemeentebestuur van Purmerend is een groot succes geworden. Rond 250 geboortekaartjes van babies die 29 februari in Nederland zijn geboren zijn al op het raadhuis binnengeko men. Al deze schrikkelkindertjes on der wie zich vijf tweelingen bevinden, krijgen een lepeltje met het stadswa pen van Purmerend ter gelegenheid van het feit dat Purmerend cüt jaar zijn stadsfeesten viert, onder andere met een reünie van schrikkeljarigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7