Middenstand besprak plan tot oplossing opvolgingsvraagstuk KLANKBORD KONINGIN VERDEELT HET NATIONAAL GESCHENK Instelling van perspectieffonds voor jongeren bepleit MARCONIST VAN R. EEN VRIJ MAN Nog geen beslissing IN VENEZUELA BREIDT GOUDKOORTS ZICH SNEL UIT VRIJDAG 4 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 IN AANSLUITING OP JEUGDSPAARREGELING BEDRAG VOOR GEREPATRIEERDEN GEEST DES TIJDS. Toen men de 2}&-jarige Eileen Bengal dezer dagen in Northfield (in de Amerikaanse staat New York) uit een televisie- mast in de buurt van haar huis haal de. zei ze met een stralend gezicht: ,.Ik probeerde naar de maan te gaan". LOOS DREIGEMENT. De leerlingen en leraren van een middelbare school te Sunland (in de Amerikaanse staat Californië) maakten zich helemaal niet druk over telefonische dreige menten. dat in de aula een bqni was verborgen. De school heeft geen Het Wereldgebeuren Fractiefractuur Labourleider Hugh Todd Naylor Gaitskell laat zich nooit zicht baar op de Lagerhuiskast ja gen. Wel is hij in de loop der laatste jaren steeds meer bedreven geworden in het afsteken van „vurige" toespra ken. maar zelfs als het debat vul kanisch wordt maakt hij de indruk, erboven verheven zijn. Ook dins dag, toen een rebellie in zijn eigen fractie voor het forum der regering openbaar werd. maakte hij niet de indruk, zich bijzonder op te winden. Terwijl de vroegere minister van defensie, zijn partijgenoot Shinwcll hem vurige kolen op het hoofd depo neerde. zat Gaitskell onverstoorbaar met een potloodje te spelen net alsof hij een schooljongen was die luisterde naar een standje dat voor een andere leerling bestemd was. Pas tegen het eind van Shinwells rede voering bracht de Labourleider het potlood op papier, maar niemand kon zeggen of dat voor een serieuze aan tekening dan wel voor een vergader- verveeldheidstekeningetje, een zoge naamde doedel was. Gaitskell behoort tot het type oud-studenten van Oxford, die men op het televisiescherm ziet verschijnen bij quizz-uitzendin- gen en die populair worden met het schrijven van korte verhalen. Maar wie hem beter kent, weet dat hij „dieper graaft". Hij kent de scho lierenhouding niet alleen uit zijn eigen schoolbankentijd, maar ook uit de periode dat hij verbonden was aan de faculteit der politieke en econo mische wetenschappen aan de univer siteit van Londen. Als minister reeds toonde hij indertijd een opval lend praktisch inzicht. Hij weet van taai doorzetten en in het algemeen: van wanten. Als leider van de oppisitie houdt hij zich aan het devies, dat de denk beelden die men propageert uitvoer baar moeten zijn indien men ooit zelf aan de macht zou komen. Op het defensiebeleid, dat dins dag aan de orde was, had hij veel kritiek, maar hij ging bij- overigens met de officiële „partij- voorbeeld in overeenstemming lijn" niet zover als Shinwell die een eenzijdig afzien door Groot- Brittannië van de atoombom eiste. Hoewel de Navo zich naar zijn me ning te veel verlaat op de kernbe wapening, waarbij hij aantekende dat de „tactische" kernwapens de grenzen van wat „tactisch" kan wor den genoemd hebben overschreden, ziet liij verscheidene redenen om atoombommen te behouden. Het voornaamste argument is voor hem, dat men anders bevreesd zou moeten zijn voor zijn beveiliging tegenover de Sowjet-Unie, teveel afhankelijk te worden van de Verenigde Staten. Zijn kritiek op allerlei punten mond de uit in een amendement op de re geringsmotie ter goedkeuring van 't dëfensiewitboek. In dit amendement werd de regering van „weifeling en verwardheid" beticht. Het amendement werd zoals gebruikelijk omdat de conser vatieven de meerderheid hebben verworpen. Maar uit de stemmingscijfers (330 tegen 197) bleek, dat ook 48 Labourleden tegen het amendement hadden gestemd. Shinwell, die „niet langer vertrou wen heeft in de atomaire strategie" zei ook ongerust te zijn over de ver waarlozing van de conventionele strijdmacht. Hij had blijkbaar niet minder dan 47 andere Labourleden „meegekregen". Zelfs mannen die een belangrijke rol spelen in het partijbestuur, zoals Crossman en Driberg, die Shinwells opvattingen ongetwijfeld niet geheel delen be- behoorden tot „de oppositie in de oppositie". Het was een merkwaardige gebeur tenis dat deze groep met de rege ringspartij meestemde omdat zij meende dat de regering er in het amendement veel te goed afkwam. Van pacifisten onder de Labour- afgevaardigden wordt altijd ge billijkt dat zij tegen elke mo tie en tegen elk amendement stem men, waarbij rekening wordt ge houden met het voortbestaan van de strijdkrachten. Maar in dit geval waren er ook vele andere tegenstem mers. En de conservatieve parlementsleden konden gnuivend vaststellen, dat op dezè zitting niet de eventuele leemten of uitwassen van het regeringsbeleid de meeste aandacht trokken maar dc tegenstellingen binnen Labour. Vroeger leidde zo'n openbare uitda ging van de partijleider tot uitstoting van de rebellen. Maar Gaitskell zal zich wel ervoor wachten, de verwijde ring te eisen van de invloedrijke lie den. die zich bij de stemming over dit amendement aan Shinwells zijde schaarden. Duidelijker dan ooit is "nu gebleken, hoe ernstig de tegenstellin gen in de partij zijn. Er zullen heel wat doedels en serieuze aantekenin gen op papier worden gezet, voordat met politiek inzicht en doorzettings vermogen het herstel der eensge zindheid wordt bereikt. In het middenstandscentrum op de voorjaarsbeurs in Utrecht heeft de heer H. Post, directeur van het algemeen waarborgfonds voor de midden stand, gisteren een voordracht gehouden over het opvolgingsvraagstuk in de middenstand. Het probleem zou, volgens de heer Post, in de kern kunnen worden aangepakt door in aansluiting op de jeugdspaarregeling te komen tot de instelling van een perspectieffonds voor jonge midden standers, gecombineerd^ met een opleiding tot ondernemer. Hij stelt zich daarbij voor, dat de deelnemers jaarlijks een bedrag van zeshonderd gulden sparen geduren de tenminste zes jaar, dat zij al een vooropleiding hebben op muloniveau en reeds een keuze hebben gemaakt van de branche waarin zij zich te zijner tijd willen vestigen. Tevens dient dan aangenomen te worden, dat de deelnemers in het bezit zijn van de voor vestiging in de betref fende branche voorgeschreven diplo ma's. Gedurende de zes „spaarjaren" zullen zij moeten studeren, dat wil zeggen, zij zullen de ondernemers cursussen moeten volgen die binnen hun bereik komen. De heer Post meent, dat zij in de kosten van dit onderwijs een finan ciële tegemoetkoming moeten ont vangen. Hij stelde tenslotte voor, dat de deelnemers na zes jaar een premie ontvangen, die (inclusief de normale jeugdspaarpremie) 50 pro cent van het gespaarde bedrag, ver meerderd met de rente, beloopt. De ze premie zal, zijns inziens, moeten worden verleend door de overheid en door de publiekrechtelijke bedrijfs organisaties gezamenlijk. Slaagt dit plan, aldus de heer Post, dan ontstaat er allengs een groep van jonge mensen, die een behoor- Akkoord over 5 pet. loons verhoging Horecabedrijf Tussen de werkgevers- en werkne mersorganisaties in het Horeca bedrijf is overeenstemming bereikt over een verhoging van vijf procent van de lonen en garantie-inkomens. Deze wijzigingen van de C.A.O. voor het Horeca en aanverwant bedrijf moet nog worden goedgekeurd door het college van rijksbemiddelaars. Elvis Presley terug in Verenigde Staten Donderdag heeft Elvis Presley voor liet eerst sinds achttien maanden voet aan wal gezet in de Verenig de Staten. Hij landde op de lucht machtbasis Mcguire na aankomst uit Duitsland, waar hij het groot ste deel van zijn tweejarige diensttijd heeft doorgebracht. Er waren slechts enkele fans op het vliegveld ter begroeting aan wezig. Over enige dagen zal hij definitief afzwaaien, zijn blauwe suède schoenen kunnen aantrek ken en zijn gitaar omhangen. Hij kan zijn zangerscarrière hervat ten. Bedrijfspand uitgebrand in Groningen Het grote bedrijfspand van een betl- denmagazijn in de Poelestraat te Groningen is in de nacht van woens dag op donderdag voor het grootste deel uitgebrand. De brand, die omstreeks twee uur uitbrak, werd ontdekt door voorbij gangers, die rook uit de tweede eta ge zagen komen. Toen de brandweer aankwam, sloegen de vlammen op de eerste etage reeds naar buiten. De brandweer, die het vuur met zes stralen bestreed, scheen aanvanke lijk de brand tot dc eerste etage te kunnen beperken, maar na enige tijd sloegen de vlammen door het plafond over naar de tweede etage, die daarna spoedig in lichterlaaie stond. De aangrenzende gebouwen, waarop een dichte vonkenregen neerdaalde, konden voldoende nat worden gehou den om uitbreiding van de brand te voorkomen. Toen dc brandweer na drie kwartier de brand meester was, was het pand vrijwel geheel uitgebrand. De nablus sing en het naar buiten werpen van smeulende dekens en matrassen nam nog enige tijd in beslag. De schade is zeer groot. Wat niet door het vuur is aangetast, kreeg grote waterschade. lijke ondememersopleiding heeft ge noten welke boven de vereiste minimumopleiding uitgaat en die bovendien over een eigen beginkapi taaltje van rond 6000 voor de stich ting of overneming van een bedrijf beschikt. Voordeel is, dat de waarborgfond sen met een jonge middenstander die via het perspeetieffonds bewezen Voor Antillen en Suriname elk 80.000 gulden Enkele maanden geleden is meege deeld, dat koningin Juliana reeds aan een deel van het bedrag dat ter gelegenheid van haar vijftigste ver jaardag als nationaal geschenk door inwoners van ons koninkrijk en bui tenslands levende Nederlanders was bijeengebracht een bestemming bad gegeven. De koningin bepaalde, dat aan de Nederlandse Antillen en aan Surina me elk een bedrag van 80.000 ten goede zal komen, terwijl ook voor Nederlands-Nieuw-Guinea een be drag van 80.000 bestemd werd. Dit laatste bedrag zal worden aange wend voor het jeugdwerk in de ste delijke centra van Nederlands-Nieuw- Güinea. De 80.000 voor de Neder landse Antillen komen ten goede aan het werk onder de opgroeiende jeugd. Voor Suriname moest de bestemming nog nader worden vastgesteld. De rijksvoorlichtingsdienst deelt thans mee dat na ingewonnen advie zen de koningin besloten heeft, dat de 80.000 voor Suriname zullen wor- bestecd aan de bouw van pavil joens voor nazorg ten behoeve van longlijders. De koningin heeft voorts, wat de verdeling in hoofdzaak betreft, bepaald dat aan de overblijvende som het nationaal geschenk be droeg rond één miljoen gulden een gedeelte bestemd wordt voor In Eindhoven wilde zoon vader vergiftigen De 23-jarigo fabrieksarbeider G. I)., wiens geestestoestand volgens de po litie zodanig is, dat aangenomen moet worden, dat hij do draagwijdte van zijn daad niet ten volle beseft, heeft des avonds, toen hij alleen thuis was de voor zijn vader klaargemaak te boterhammen besmeerd met een rattenverdelgingsmiddel. Hij had dit speciaal voor dit doel ge kocht. De vader, die de volgende rgen gealarmeerd werd door de onaardige reuk en smaak van zijn brood, heelt er niet verder van gege ten. Hij heeft van het weinige veror berde ook geen nadelige gevolgen ondervonden. G. D. is gearresteerd en ingesloten in afwachting van een be slissing van de justitie. ipillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIII!!, Het echtpaar Van R. in een au- j§ t.o in Boston gefotografeerd. Marconist Van R. houdt een krant in zijn hand waarin met grote koppen de uitspraak van i| de jury wordt vermeld. (A.N.P.-telefoto). De 25 kloosters in Kazereth gaan voor het eerst sedert 1885 gemeentelijke be lasting betalen om bij te dragen aan dc stadsontwikkeling. Dc betrokken in stellingen hebben een-derde van het ge meentelijke grondgebied in eigendom. Kerken blijven vrij van belastingplicht. heeft uit het goede hout gesneden te zijn, met veel meer vertrouwen „in zee" kunnen gaan: een hogere kre dietverlening wordt mogelijk en de kans op mislukkingen en daarmede het risico kleiner. De heer Post zei voorts, dat aan het door hem voorgestelde project vrijwel geen kosten verbonden mo gen zijn. Hij acht het noodzakelijk, dat er een nieuw apparaat komt en dat het perspectieffonds de vorm krijgt van een bestuur, bestaande uit jonge deelnemers zelf, die wor den bijgestaan door deskundige advi seurs uit de middenstandwereld. Hij suggereerde, de uitvoering van de spaarregeling in handen te leg gen van de Nederlandsclie Midden- standsbank N.V. Overweging ver dient, volgens hem, ook bij dit werk do districtscommissarissen van de borgstellingsfondsen tc betrekken en de jonge mensen op te nemen als aspirantlid in een der centrale mid denstandsorganisaties. over ontslag van Van R. De directie van Radio-Holland N.V. lieeft nog geen beslissing genomen over het al dan niet ontslaan van de radiotelegrafist Willem van Rie. „Zowel berichten, dat wij een gun stige regeling met hem hebben ge troffen als berichten, dat hij wordt ontslagen, zijn voorbarig. Pas als hij weer in Nederland terug is, zal wor den bekeken, wat er met hem zal gebeuren", aldus werd ons door de directie van Radio-Holland N.V. me degedeeld. Men voegde hier nog aan toe: „On. der normale omstandigheden zou het geen vraag zijn. Het kan nu eenmaal niet getolereerd worden, dat opva renden van schepen intieme relaties aanknopen met passagiers. Dit is altijd een reden voor ontslag. Boven dien, als wij hem al in dienst houden, dan is het nog de vraag, of er geen rederijen zijn, die bezwaar maken tegen zijn aanwezigheid op hun sche pen. In dit geval echter wordt de zaak nog bekeken. De beslissing valt, als Van Rie terug is. Wij hebben er geen enkele behoefte aan, dat hij in Nederland met veel vertoon wordt ingehaald". De marconist W. van Rie, die woens dag te Boston is vrijgesproken van moord op de Amerikaanse Lvnn Kauffman, heeft aan de pers meege deeld, dat hij en zijn vrouw donder dagavond per vliegtuig naar Neder land zouden vertrekken» HUGH GAITSKELL —....niet op de kast clubhuiswerk der kruisverenigin gen in de zogenaamde ontwikke lingsgebieden, een gedeelte voor de mindervalidenzorg, een gedeel te voor enige individuele instel lingen op het gebied van maat schappelijke zorg, een gedeelte voor het werk ten behoeve van de gerepatrieerden, terwijl ten slotte nog een bedrag werd gere serveerd tot hulpverlening in bij zondere noden. De voor het werk ten behoeve van de gerepatrieerden bestemde som komt ten goede aan de stichting „Zorg voor gerepatrieerden" en het voor bijzonder noden gereserveerde bedrag zal door het fonds voor bij zondere noden afzonderlijk beheerd worden. Ten aanzien van de verdeling van de, voor de zorg voor mindervaliden en voor individuele instellingen van maatschappelijke zorg uitgetrokken bedragen, zullen nog enige beslissin gen volgen. Foto boven: op de Franse marine- luchtbasis bij Agadir worden drie kindertjes vertroeteld door een Fran se matroos, alvorens -zij naar Cusa- blanca worden overgevlogen. Foto onder: een hangar op de Franse ma- rinebasis is ingericht als noodhospi taal De dood op de weg Ofschoon aanvankelijk het vermoeden bestond dat de heer R. uit Rotterdam die woensdag dood bij een houtwerf in de Hollandse IJsel is aangetroffen door een misdrijf om het leven zou zijn gekomen, bleek gisteren dat hij vermoedelijk tengevolge van een ver keersongeval de dood heelt gevonden. Gisteren is men er in geslaagd met behulp van een takelwagen de zeven meter onder water liggende auto op het droge te brengen en naar een ga rage te slepen. Deze auto was zwaar beschadigd, vermoedelijk door het feit dat hij enige malen over de kop is geslagen, toen hij de dijk is afge stort. Enkele ruiten waven verbrij zeld. Het vermoeden bestaat dat tij dens de val de bestuurder uit de wa gen geslingerd is, waarna hij bij hoog water stroomopwaarts naar de hout- werf is gedreven. Gisteren is de 35-jarige P. Deli caat uit Heerlen te Heerlerheide met zijn bromfiets overreden door een zandauto. Het slachtoffer, ge huwd en vader van vijf kinderen, was op slag dood. Hoger dividend van Hollandsche Sociëteit Dc directie van de „Hollandsche So ciëteit van Levensverzekeringen" N.V. in Amsterdam heeft medege deeld dat over 195S een dividend van dertien procent (v.j. elf procent) wordt voorgesteld. Vechtpartij in het parlement van Formosa In de Nationale Vergadering van Formosa (nationalistisch China) is donderdag bij een debat over een mogelijke ver- lenging van de derde ambts- termijn van president Tsjiang H Kai-Sjek een vechtpartij ont- staan. Tijdens het debat over proce- durekwesties geraakten de ge- moederen van enkele afge- ee vaardigden zo verhit, dat zij H naar voren renden en een re- geringsaanhanger die aan het woord was te lijf gingen. Voor' de vechtenden gescheiden kon- ei den worden, waren van een H van hen twee tanden uitgesla- gen. Er was een kort reces nodig om de gemoederen zover te laten bekoelen dat bet debat ee kon worden voortgezet. ÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIM Journalist Tj'eerd Adema onderscheiden Na afloop van de donderdag gehou den raadsvergadering, die door de nestor van de Alkmaarse journalis ten, de heer Tjeerd Adema, oud hoofdredacteur van de Alkmaarse Courant, voor de laatste maal als raadsoverzichtschrijver van dit blad werd bijgewoond en waarmee een 50- jarige journalistieke loopbaan werd afgesloten, heeft de burgemeester van Alkmaar mr. H. J. Wytema na mens het gemeentebestuur de heer Adema de zilveren ere-penning van de stad aangeboden. De heer Tjeerd Adema begon zijn journalistieke loop baan bij de Middelburgse Courant. In zijn toespraak gaf .burgemeester Wytema uitdrukking aan zijn grote waardering voor de voortreffelijke wijze, waarop de heer Adema van 1918 tot 1960 dooi- zijn journalistiek werk en in het bijzonder door zijn raadsoverzichten de openbaarheid van het gemeentebestuur had ge diend. Ook in de inscriptie van de ere medaille werd aan deze gedachte uit drukking gegeven. Een oude ziekte blijkt niet uitgestorven: de goudkoorts is weer op gestoken, nu in Vene zuela, en blijkt met zo'n besmetting om zich heen te grijpen dat dc autoriteiten - racas zich ongerust maken en gv-pa&re maatregelen bestude ren. Onder de duizen den diamantgravers voor het grootste deel uit Brazilië afkomstig van Uriman, Aiea- baru en Car'oni deed het gerucht de ronde dat het fabelachtige eldorado uit Clumbus' dagen in het oerwoud van het amzonegebied zou zijn teruggevonden. Zeer velen trokken te voet naar hét binnen land van de provincie Bolivar waar op een hoogvlakte op 80 km van de gevangenis el dorado de oude rijke goudader zou zijn her ontdekt. Intussen ont trekt de beweging te veel arbeidskrachten aan dc Venezolaanse diamantmijnen en zoekt het ministerie van mijnwezen ook al koortsachtig naar mid delen om de produktie op peil te houden. De oude Spaanse en Por tugesechroniquers be schreven Eldorado als een land waar het stof goud zo overvloedig voor het grijpen lag dat de Inlandse vorst zich er elke morgen mee poederde. Zo ont stond de naam el dora do, de vergulde man, hetgeen al gauw de naam van dc streek werd: Eldorado.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5