PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BOUWVAKARBEIDERS: C.A.O. OF STAKEN Bulldozers opereren in verlaten Agadir Groeiend Heinkenszand heeft grootse toekomstplannen BILT COMPROMIS-OPLOSSING NOG MOGEUJK ALGERIJNSE VRAAGSTUK IS VOORLOPIG NOG NIET OPGELOST 203e jaargang - no. 54 Dagblad, uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 maart 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties dnax. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 oent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094, Instructieformulieren worden reeds gereedgemaakt (Van onze Haagse redactie) Terwijl de raad van bestuur bouwbedrijf don derdag de gehele dag in spoedzitting te Den Haag vergaderde en zijn voorzitter, de heer J. Dura, tweemaal een onderhoud had met de mi nister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, hebben de hoofdbesturen van de drie werknemers-organisaties per aangetekende brief een ultimatum aan de werkgevers gezon- In Den Haag werd druk geconfereerd De besprekingen in Den Haag hebben onder de grootst mogelij ke geheimhouding plaats gehad. Noch van de zijde van het de partement van economische zaken, noch door de raad van be stuur bouwbedrijf werd enige mededeling over het besprokene gedaan. Niettemin neemt men algemeen aan, dat uit het overleg met de minister van economische zaken een voorstel tot een compromis-oplossing op tafel is gekomen. Dit ontwerp-compromis zou inhouden de instelling van een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van overheid en aanne mers, die tot taak hebben in bepaal de gevallen te onderzoeken of niet- doorberekening van de hogere lonen in de definitieve prijs van de onder handen zijnde werken tot onbillijkhe den aanleiding zou geven. In Den Haag heeft men de indruk, dat de re gering beslist niet verder zou willen gaan, maar dat het de raad van be stuur bouwbedrijf toch veel moeite kost het compromis-voorstel te aan vaarden. Intussen is wel duidelijk geworden, dat de werkgevers niet zo eensge zind zijn als aanvankelijk leek. De Reinheid In een Amerikaans blad heeft een ingezonden-stukken-schrijver zich beklaagd over de vuilheid in Ne derland. Die vuilheid betrof niet de huizen en de lichamen van de Ne derlanders, maar' hun straten, hun stadsgrachten enz. De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, die de zorg heeft voor het „werven" van toeristen in het buitenland, haastte zich deze klacht te publiceren in Ne derland. Blijkbaar om de Nederlan ders aan te sporen tot openbare zin delijkheid en daarnaast misschien wel om even te laten weten hoe ongemakkelijk soms haar propagan- da-arbeid is. Jammer genoeg is niet bekend gemaakt in hoeverre de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer direct geprotesteerd heeft in het be tichtende Amerikaanse blad tegen de aantijging van de ontevreden toerist. De klacht in haar algemeen heid is namelijk volkomen uit de duim gezogen. Het is niet waar dat in het algemeen de Nederlandse straten vuil zouden zijn of dat de grachten meer dan elders op de wereld bergplaatsen zouden zijn voor drijvend vuil. Misschien zijn er in Europa wel en kele steden te vinden, waar de pro perheid groter is dan in Nederland. Bijvoorbeeld Monte Carlo is zo'n stad. maar dat is dan ook de stad, die bekend staat als de properste van de gehele wereld. Vergelijkt men de zindelijkheid van een stad als Amsterdam met die van Venetië, dan wint Amsterdam het. Toch doen de bestuurders van Ve netië alles om hun stad rein te houden. Op de kanalen varen vele schuitjes, waarin zich lieden bevin den, die het wateroppervlak ontdoen van drijvend vuil. Ook de straten in Venetië worden regelmatig geveegd. Desondanks wint Amsterdam het... en Amsterdam is zeker niet de zin- Zulke oude stadswijken kunnen nu eenmaal, wat de hygiëne betreft, nooit een vergelijking met de mo derne stadswijken doorstaan. Be grijpt men dat, dan beseft men ook dat Amsterdam waar de meeste Amerikaanse toeristen komen een der zindelijkste steden van Europa Kijkt nien buiten Amsterdam rond en in het algemeen bui ten onze grote havensteden dan mag men wel zeggen, dat overal in Nederland de zindelijkheid groot is en dat vergelijkingen met het buitenland welk buitenland dan oolc nimmer ten ongunste van Nederland uitvallen. Juist onze mid delgrote en kleinere steden en dor pen ontlenen een deel van hun aan trekkelijkheid aan de Hollandse pro- {lerheid, die mede-bepalend is voor iet karakter van deze woonoorden. Dit betekent niet. dat er nooit eens een paar stukken papier over de stra ten dwarrelen of dat er op een gracht nimmer enig afval zou drij ven of dat een slecht-opgevoede hond nooit een trottoir zou bevuilen. Die gebeurtenissen kunnen voorko men, maar het zijn uitzondeiingen. Het A.N.V.V. heeft er verkeerd aan- f;edaan de betichtingen van de korze- ige toerist als verwijt door te geven aan alle Nederlanders. Hier was geen verwijt aan de Nederlanders nodig, maar een protest in het blad, dat het onjuiste verwijt ventileerde. Christelijke Aannemersbond was, in tegenstelling met de andere in de raad van bestuur bouwbedrijf verte genwoordigende organisaties, van oordeel, dat er nog wel mogelijkhe den aanwezig waren om tot een op lossing te komen. In ieder geval heeft de opvatting van de christelijke aan nemers er toe geleid, dat voorzitter Dura met minister De Pous is gaan praten. Het gebrek aan eensgezindheid onder de werkgevers kwam ook tot uiting in de vergadering van de r.-k. bouw den, waarin deze voor de keus worden gesteld: onvoorwaardelijk de nieuwe C.A.O. te onderte kenen of a.s. maandag alle 150.000 georgani seerde bouwvakarbeiders in staking. Met dit ul timatum hebben de hoofdbesturen uitvoering gegeven aan de besluiten, die in de loop van de morgen door de bondsraden van de werknemers organisaties waren genomen. patroons, die donderdag te Arnhem werd gehouden. De voorzitter van de ze organisatie zei van oordeel te zijn, dat de zienswijze van de Chr. Aanne mersbond weinig of geen soulaas gaf. In een officiële verklaring van de r.-k. Aannemersbond werd nog eens geconstateerd, dat de oplossing van het college van rijksbemiddelaars in feite de aannemers in een dwang positie plaatste. De bouwvakarbeiders willen niet de dupe worden van het conflict over de risico-bepaling in de contracten tus sen aannemers en opdrachtgevers. Aan de totstandkoming van deze be paling hebben zij part noch deel ge had. De arbeidersorganisaties heb ben zich' nu ingesteld op staking. Op de bondsbureaus worden thans de in structieformulieren voor de stakers opgesteld. De weerstandskassen van de bonden zullen indien nodig worden aangevuld met speciale fondsen van de vakcentrales. De drie hoofdbesturen van de bonden van bouwvakarbeiders zijn donder dag te Utrecht in vergadering bij eengekomen. Foto v.l.n.r.: zittendde lieren Es- huis (Be voorzitter N.C.B.), Willem- sen (Be voorzitter K.B.BBrouwer (secr. K.B.B.)Cloo (2e voors. A.N. B.)v. d. Meer (notulist), Werkho ven (voorz. K.B.B.), Brandsma (voorz. A.N.B.) en Van Eiber gen (voorz. NiC.B.). V.l.n.r. staand: de heren Nieuwenhuys (rechtsk. advi seur K.B.B.), Kaper (secr. A.N.B.) Umrath (econ. adviseur A.N.B.), 1 Jansen (econ. adviseur K.B.B.), V. d. Ley (secr. N.C.B.) en Van Tilburg secr. N.V.V.). DE GAULLE IN CONSTANTINE Leger moet eerst President Eisenhower was even in Suriname Xa het bezoek, dat president Eisen hower bracht aan enige Zuidamerï- kaanse staten heeft het vliegtuig waarmede hij naar de Verenigde Sta ten terugreisde. een tussenlanding gemaakt op „Zanderij", de luchtha ven die op 60 km afstand van Para maribo ligt. Voor Suriname was dit korte oponthoud (het duurde onge veer een uur) een gebeurtenis, waar naar in brede kringen met veel be langstelling was uitgezien. Eisenhower ontving enkele geschen ken, w.o. een fotoalbum met afbeel dingen van Suriname en een stukje bauxiet (aluminiumerts) op een hou ten voetstukje, versierd met een gou den plaat met inschriptie. De presi dent heeft de afgelopen dagen bezoe ken gebracht aan achtereenvolgens Brazilië. Argentinië, Chili en Uru guay. Voordat hij zondag naar Wash ington terugkeert neemt hij drie da gen vakantie op de luchtbasis Ra- mey, Puerto Rico. Gewonde politieman begon uit woede te schieten jË Ean Italiaanse politieman, die H H na een verkeersongeval ge- ee wond langs de weg lag, heeft 1| uit woede over het feit, dat =f niemand stopte om hem hulp s te verlenen, het vuur geopend op de voorbijrijdende auto's. zj De 40-jarige Gerardo Appino =|j was met zijn motor tegen een H boom gereden, waardoor hij ernstig werd gewond. Gedu- H rende twee uur trachtte hij te- H vergeefs de aandacht van de H passerenden te trekken. Ten- slotte vuurde hij uit woede op iedere auto een salvo af. maar zj de automobilisten verhoogden alleen hun snelheid, omdat zij §1 m dachten met bandieten te doen H te hebben. Pas na enkele uren. werd de onfortuinlijke politie- M hz man gevonden door 'n vracht- H auto vol zwaarbewapende, .col- s= lega's die waren uitgezonden H om de „bandieten" te arreste- ren- liiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïifi Geen Amerikaanse vluchten op grote hoogte naar Berlijn In diplomatieke kringen in Washing ton Is donderdag verklaard dat de Amerikanen de plannen voor hervat ting van de vluchten op grote hoogte door de luchtcorrldors tussen West- Duitsland en West-Berlïjn hebben uitgesteld. Dezer dagen was gemeld, dat de Verenigde Staten, Frankrijk en En geland waren overeengekomen dat voor turbineschroefvliegtuigen vluch ten op grote hoogte moesten worden hervat. De Russen verzetten zich hiertegen. Zij stellen dat in de corri dors naar Berlijn niet hoger dan 3000 meter mag worden gevlogen. Voor het uitstel der plannen werd donderdag geen reden gegeven. Men zei slechts dat de westelijke mogend heden hun overleg over de kwestie voortzetten. Puin, puin j Een beeld van de 1 catastrofe in I Agadir. Ook Nederlandse marine ingezet Bulldozers trokken gisteren de doden stad Agadir binnen om datgene wat nog in deze havenplaats overeind staat te slopen. Deze maatregel is genomen om het dreigende gevaar van epidemie tegen te gaan. Slechts enkele blokken zijn door de autori teiten afgebakend waar nog een re delijke kans bestaat op het vinden van overlevenden van de aardbeving. De stad is thans bezwangerd van een ziekmakende stank. Hoewel kroonprins Moulay Hassan heeft bevolen de stad weer op te bou wen schijnen vele inwoners het geloof in de toekomst van de stad te heb ben verloren; zij geven er de voor keur aan naar elders te vertrekken. Zij vrezen nieuwe aardbevingen en ij wezen tevens de spookachtige herinneringen aan de doden, die on- overwinning behalen President Do Gaulle heeft in Constan tino tot Franse officieren verklaard dat het- nog lang zal duren voordat het Algerijnse waagstuk zal kunnen worden opgelost. „Dat zal pas zijn na de overwinning van de Franse troepen. Frankrijk moet in Algerije blijven. In welke vorm „dat zal van de Algerijnen afhangen", aldus de generaal. „Maar eerst moet de vrede hersteld worden". Hij zei dat de militaire ac ties nog lang zullen duren. „Men is op de goede weg. Het succes wordt rroter maar is nog niet algeheel. Ons ïger moet definitief de overwinning ichalen. Alles hangt daarvan af". Voorts merkte de president op dat Algerije niet het enige vraagstuk is waarvoor Frankrijk zich gesteld ziet. „Frankrijk is een wereldmogendheid. Het heft zich omhoog. Het zal een >laats hernemen die het waardig is. )it herstel gaat pas beginnen. Er is dus niet slechts de Algerijnse kwes tie. Ik moet rekening houden met het geheel. Heel Frankrijk naar binnen en naar buiten". Tenslotte herhaalde hij niet te kun nen preciseren in welke vorm Frank rijk in Algerije zal blijven. „Maar ik ben er zeker van dat het er zal blij ven. Daarvoor strudt U. Om dit te bereiken, heb ik vertrouwen in U". Slachtoffer van carnaval overleden In het ziekenhuis te Heerlen overleed ;isteren de 49-jarige mevrouw M. H.- j. uit het gehucht Kaker. Het slacht offer was maandag tijdens de carna valsoptocht in Schaarsbergen van 'n praalwagen gevallen. De overledene was moeder van 5 kinderen. BIJDRAGE TOT VERHOGING WELVAARTSPEIL Voorlopig uitbreidingsplan voor ruim tweehonderdveertig woningen Heinkenszand is een van de weinige plattelandsgemeenten, waar de bevolking in liet afgelopen jaar is toegenomen. Dat wil echter niet zeggen, dat Heinkenszand een gemeente is zonder proble men. Verre van dat zelfs! In een gesprek met de vorig jaar ge- installeerde burgemeester van deze gemeente, de heer N. W. Ei sen, komt men wel tot deze overtuiging. Heinkenszand heeft ve le plannen om het „woonklimaat" voor de bevolking te verbete ren en als voornaamste kunnen worden genoemd, een vrijwel ge heel nieuwe riolering, het bouwen van nieuwe lagere scholen, bet- stichten van een verenigingsgebouw, de bouw van een streek- zwembad en intensivering van de tuinbouw. In zijn dezer dagen in de raad gehou den nieuwjaarsrede heeft burge meester Eisen deze zaken aan de or de gesteld. Het zijn alle plannen, die men op kortere of langere termijn verwacht te kunnen realiseren. In 1959 is op een ander vlak al het een en ander tot stand gebracht. De Dorpsstraat en Clara's Pad werden aanzienlijk verbeterd. Naast de nieu- r.-k. kleuterschool werd eon aan vang gemaakt met de bouw van een protestants christelijke kleuterschool die zaterdag 26 maart aanstaand* xal worden geopend. Inmiddels zijn bijna alle woningen in de gemeente op 'het elektrisch net aangesloten en met de waterleidingaanslmtingen gaat het ook in de goede richting. Toekomsiplannen De nieuwe burgemeester van Hein kenszand heeft de zaken in zijn ge meente energiek aangepakt. Een van de eerste problemen, die hij aan de orde wil stellen ia de kwestie van de rioltrlnfr, 0p dit terrein komt Hein kenszand ver achter bij tal van ande re plattelandsgemeenten. In Clara's Pad en de Stationstraat geschiedt de riolering via een open watergang, waarin verschillende bewoners in de loop der jaren dammen hebben ge legd. Wel heeft men de verbinding opengehouden door het leggen van buizen, maar de huidige situatie kan niet bestendigd worden. Momenteel wordt een rioleringsplan opgesteld, dat vele tienduizenden guldens zal vergen. Binnen één a twee jaar ver wacht men de uitvoering van dit pro ject te kunnen aanvangen. U itbreid ingsplannen In het reeds goedgekeurde uitbrei dingsplan aan de westkant van het dorp is de grond thans vrijwel geheel in het bezit van de gemeente. Spoe dig zal begonnen worden de grond bouwrijp te maken. In dit plan is plaats voor rond dertig woningen. Veel grootser van opzet is het voorlopige uitbreidingsplan, dat tussen de Dorpsstraat, Clara's Pad en Kraaiendijk is gelegen. Wanneer en of dit plan ooit zal worden gerealiseerd staat nog lang niet vast. Burgemeester Ei sen is echter van mening, dat men als gemeentebestuur iedere nieu we ontwikkeling vóór moet blij- (Zie slot pag. 2 kol. 4) der de nieuwe stad begraven zullen blijven. Gisterochtend reeds waren de bull dozers in actie, maar nog slechts daar waar de reddingsploegen hun werk hadden gedaan. De bulldozers maken alles gelijk met de grond en zij worden gevolgd door ploegen die snel ongebluste kalk strooien. Het „bulldozer-legér" bestaat uit 10.000 Marokkaanse, Franse, en Amerikaanse en Nederlandse mili tairen. Na aankomst van het Nederlandse smaldeel heeft de commandant van dit vlootverband, commandeur A. P. Ferwerda zich onmiddellijk naar de wal begeven om aan de kroonprins van Marokko, Moulay Hassan, de aan komst van de Nederlandse schepen te melden en de hulp van de Konink lijke Marine aan te bieden. Onder eigen ieiding werden toen ploegen van 300 Nederlandse marine mannen ingezet om puin te ruimen en doden te bergen in een daarvoor aangewezen deel van de verwoeste stad. terwijl gewonden naar elders werden overgebracht. Twee Neder landse ploegen en vier doktoren van het smaldeel assisteren tijdens de bergingswerkzaamheden. Voeding en water werden in grote hoeveelheden van de schepen aan wal gebracht om over de noodlijdende bevolking ge distribueerd te worden. De Wereldraad van Kerken heeft te legrammen doen uitgaan naar de ker kelijke Jiulpverleningsorganen in de verschillende landen. In deze tele grammen «orden giften gevraagd om een effectieve hulp door het team dat onmiddellijk in het rampgebied van Agadir werd ingezet, mogelijk te maken. De Nederlandse stichting „Oecu menische hulp" heeft voorlopig een bedrag van drieduizend dol lar toegezegd. Giften van particu lieren worden gaarne ingewacht op giro 5261 ten name van de stichting „Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen" te Rot terdam. VERWACHT. Geldig tot hedenavond IETS MINDER ZACHT Verspreide opklaringen, maar aan vankelijk hier en daar buien. Krach tige later tot matige afnemende noordwestelijke wind. Iets minder zacht. ZON EN MAAN 5 maart Zon op 7.18 onder 18.26 Maan op 11.09 onder 1.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1