Elf miljoen witte vierkante kilometers op de wereldkaart OPRICHTING VAN SPECIALE MOBIELE NAVO-STRIJDMACHT AMERIKAAN LE0NID0F KOMT ARTIESTEN ENGAGEREN GEZIN WORDT NA TWINTIG JAAR HERENIGD VLISSINGSE KINDEREN BESCHERMEN NATUUR DONDERDAG 3 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT 9 OOK DE LAATSTE „iONONTDEKTE99 GEBIEDEN GAAN VERDWIJNEN Onderzoekers staan vele verrassingen te wachten (Van een medewerker) Wanneer men spreekt over het tijdperk der ontdekkingen, wordt dit onwillekeurig geasso cieerd met de vijftiende en zes tiende eeuw, toen Columbus Magellaen en Vasco di Gama hun koenereizen over zee on dernamen. Nauwelijks iemand kent de namen van de ontdek kers van vandaag. En toch zijn de witte vlekken op de wereld kaart juist in de loop van de laatste honderd jaar als sneeuw voor de zon verdwenen. Overi gens is het karakter van de te genwoordige ontdekkingsreizen wel heel anders dan van de roemruchte tochten in vroeger eeuwen. Nog maar zelden is een expeditie een onbekend avon tuur. Gevechten met inheemse- volksstam men of wilde dieren bestaan nauwe lijks meer. Vandaag moet onroman tische wetenschappelijke arbeid ver richt worden. En uitzonderingen als het zoeken naar de „Verschrikkelijke Sneeuwman" bevestigen hoogstens de regel. De laatste zuidpoolexpedities waren een hard gevecht tegen de ele menten in zekere zin ook wel een avontuur, maar omgeven door zoveel waarborgen en voorafgegaan door zoveel exact onderzoek, dat het woord romantiek er nauwelijks op van toepassing kan zijn. Zijn er eigenlijk nog wel „onontdek te" gebieden? in de zin van het vin den van land, dat niemand vermoedde nauwelijks, of het moest een eilandje zijn ergens in de Stille Oceaan. Maal ais men „onontdekt" synoniem stelt met „onbetreden" dan is de ontdek kingsgeschiedenis van onze aarde nog lang niet afgesloten. Het laatste hoofdstuk daarvan moet nog geschre ven worden. Volgens een voorzichti ge schatting ligt over meer dan elf miljoen vierkante kilometer nog de sluier van het onbekende dat is veertig procent van het land op aar de, meer dan de oppervlakte van Australië en Indonesië tesamen. Het leeuwedeel daarvan valt men ne gen. miljoen ltm2 toe aan het Zuid poolgebied, een half miljoen ligt in Centraal-Azië, een derde miljoen in Arabië, de rest in de oerwoudgebie- den van Zuid-Amerika, Borneo en Su matra en verder nog in enkele gebie den van Australië, Siberië en Cana da. Een aaneengesloten geheel van onbe treden land vormen slechts Antarcti ca en het binnenland van Arabië. In Centraal-Azië wisselen bekende en onbekende gebieden elkaar af als de vierkanten van het schaakbord. Op de wereldbol of in de atlas zoekt men overigens vergeefs naar de witte vlekken. Omdat de cartograaf nu eenmaal een hekel aan ze heeft, mas keerde hij ze kunstig met meridianen namen grenzen en mooie kleuren. Op de kaart herkent men de onbetreden gebieden in Centraal-Azië hier aan, dat de Vermoedelijke loop van de ri vieren met stippellijnen is aangege ven. Aard satellieten Zuiver geografisch verwachten de onderzoekers geen grote ontdekkin gen meer. Hun werk, voorzover nodig zal in de nabije toekomst door aard- satellieten worden overgenomen. Amerikaanse rakettendeskundigen en landmeters hebben reeds nauwkeuri ge plannen klaar om met camera's in aardsatellieten en raketten de ge hele aardbol nauwkeurig af te tasten. Met een vijf meter telescoop zijn van een hoogte van 40.000 kilometer voorwerpen op aarde met een door snee van vijf meter nog te herkennen. Zelfs wanneer men in aanmerking neemt, dat 's nachts niet gefotogra feerd kan worden en dat sterke wol kenvorming vaak belemmerend werkt zou toch een satelliet met een levens duur van een jaar in het ongunstigste geval zes maal een volledig beeld van het gehele aardoppervlak kunnen op nemen Het onderzoek van de natuur, van de dieren- en plantenwereld blijft echter als vanouds aan de mensen voorbe houden. En in vakkringen is men er zeker ,van, dat ons op dit gebied nog verrassingen te wachten staan. Zo meldden kortgeleden Russische on derzoekers uit nog ononderzochte ijs woestijnen in Noord-Siberië een biologisch wonder in de bes te zin van het woord. Paarden die daar duizenden jaren in het ijs had den gelegen en in een natuurlijke ijs kast goed waren geconserveerd, had den nog plantenzaden tussen de ka ken, die na een warmtebehandeling ontkiemden. Verder spreken berich ten over mammoetachtige dieren, groter dan olifanten, die in het toen dra-ijs volledig bewaard zijn geble ven. Onbetreden Een groot terrein van onderzoek vor men ook de gebieden, die onder een tropische zon, veraf van alle handels wegen al duizenden jaren lang geen blanke hebben gezien. Bepaalde stre ken van Zuid-Amerika, met name in Brazilië de Amazone-gebieden, zijn even weinig bekend als de binnenlan den van Midden-Afrika, waar moeras sen en merengebieden zijn, die waar schijnlijk geen blanke ooit heeft be treden. Volkomen onberoerd zijn nog de Ad- dar-moerassen in Centraal-Afrika met een oppervlakte van tweeduizend vierkante kilometer. Slechts nu en dan doet een roekeloze enkeling een poging om met behulp van inheemsen door te dringen in dit door muskieten krokodillen en gifslangen verpeste terrein. Hij brengt dan soms planten en dieren mee, waarvan de biologie tot dusverre niet gehoord had. Een systematisch onderzoek zou echter ongetwijfeld nog veel meer wetens waardigs aan het licht brengen. On dernomen is het nog niet. De maan trekt meer Record-produktie bij Nat. Levensverzekering Bank De Nationale Levensverzekering- Bank N.V. te Rotterdam heeft, blij kens het verslag, in 1959 wederom 'n record-produktie bereikt, n.l. van 572 min. Het totaal verzekerde bedrag steeg per ultimo 1959 tot ruim 4.136 min. Het bedrag aar geboeide tennijn-premiën en koop sommen steeg van f 112 tot ruim 128 min. Medio 1959 werd een elektronische machine in gebruik genomen ter ver vanging van een reeds sedert 1957 in bedrijf gestelde kleinere computer. Van het in 1959 te beleggen bedrag van rond 174 min. werd meer dan de helft (ruim 90 min.) belegd in leningen op schuldbekentenis. De ba- lanspost „vaste eigendommen" steeg met ruim ƒ3,5 min. tot 41,9 min." Het verslag constateert een ruimer worden van de woningmarkt in enke le gedeelten van ons land. Het ware te wensen, zo zegt de directie, dat de regering voor de eerstvolgende jaren de te volgen koers inzake de hoogte van de huurprijzen en de subsidie-re geling voor de nieuwbouw duidelijk uitstippelt, opdat de belegger weet waarmee hij rekening heeft te hou den. Zolang dit nog niet het geval is betracht de directie enige terughou dendheid wat betreft de verwerving van huizenbezit. Van het in 1959 vertrekt bedrag aan leningen op schuldbekentenis ad ruim 90 min. werd 59 min. of ruim 65 pet. verstrekt aan handel, industrie en scheepvaart. De totale premiere serve heeft de een miljard gulden overschreden. Zij bedroeg per ultimo 1959 ruim 1063 min. De gemiddelde gekweekte interest beliep 4,12 pet. (v. j. 4,02 pet.) MEDEDELING VAN GENERAAL NORSTAD Aanvankelijke sterkte drie bataljons De NAVO zal het volgend jaar een speciale mobiele strijdmacht, uitge rust met conventionele en kernwapens oprichten, zo heeft de Navo-opperbe- velhebber, generaal Norstad, woens dag op een persconferentie nabij Pa rijs aangekondigd- De strijdmacht zal op Multi-nationale basis aanvankelijk op een sterkte van drie bataljons ge bracht worden: een van Amerika. Engeland en Frankrijk. De dood op de weg In Den Haag is gisteren de 12-jarige W. A. Richel in Den Haag door een bus van de W. S. M. gegrepen en ernstig gewond naar het ziekenhuis Westeinde overgebracht. In de avond is hij overleden. De jongen fietste op de Soestdijkse- kade in de richting van de Loosduin- sekade, toen de bus die bestuurd werd door de 40-jarige H. A. K., hem achterop kwam. Bij de scherpe draai naar links, die de bus maakte om de Veenendaalkade op te rijden, werd de jongen door de achterkant van de bus geraakt en tegen de straat ge worpen. Een Belgische auto, bestuurd door de 40-jarige C. uit Gent, is gisteren op de beruchte kruising van Panheel- Grathem door onbekende oorzaak te gen een boom gereden. De bestuur der werd daarbij gedood. Woensdagmorgen is onder de ge meente Echt in Limburg een per sonenauto in botsing gekomen met een trailer van een firma uit Reuver. In de personenauto zat de 33-jarige mevrouw H. Vergoossen uit Echt, die haar zoontje naar school bracht. Op de kruising van de rijksweg zag; zij de trailer te laat en beide wagens vlogen op elkaar. Het portier van de personenauto sloeg open en mevrouw Vergoossen kwam voor de wielen van de trailer terecht. Zij was op slag dood. Haar enig zoontje bleef ongedeerd. Een vertegenwoordiger van de Amerikaanse amusementswereld ar riveerde gisteren op Schiphol om in ons land artiesten te engageren voor een typisch Hol landse show in Ameri ka. Het was de heer Leoni Leonidof, presi dent van de Radio City Music Hall te New York, die vergezeld van zijn vrouw uit het K.L. M.-vliegtuig uit New York stapte. Op Schiphol verklaar de hij: „Ik wil tegen het einde van deze maand een groot aan tal artiesten naar Ame rika laten komen, om met hen een show op te zetten die helemaal op Nederland zal zijn afgestemd. Daarvoor heb ik een koor nodig van ongeveer 30 men sen en verder alle ac teurs. zangers, ballet dansers en andere ar tiesten die in een Hol landse show zouden opmerkzaam werd ge maakt op het feit dat hij daarmee wel wat laat was op 29 maart moeten de me dewerkers reeds in New York zijnkeek hij wat vreemd op. „Ik acht een maand voor bereiding ruimschoots voldoende", zo zei hij. Vele Nederlandse ar tiesten hebben echter al contracten afgeslo ten voor de eerstvol gende twee maanden. Maai' de heer Leonidof bleef optimistisch. „Wanneer ik hier niet voldoende talenten kan vinden haal ik ze uit Parijs en Londen", zo zei hij „als we die in Hollandse klederdracht steken lijkt het ook net echt. Maar ik vertrouw er op dat we hier sla gen. Als alles door gaat zal de show vijf weken lang, de gehele maand maart en de eer ste week van mei, in New York draaien. Volgens Norstad zal de strijdmacht be schikking krijgen over eigen trans porttoestellen, een tactische lucht macht en marinesteun, en onder een hoofdig commando staan. De opperbe velhebber zei te hopen dat er nog twee andere landen bij betrokken zouden worden en dat uiteindelijk nog meer landen eraan deel zullen nemen. Norstad achtte de maatregel van gróót militair belang. De speciale strijdmacht kan terstond op het juiste tijdstip naar de juiste plaats worden gedirigeerd en zou zichzelf geheel kunnen behelpen. Norstand deed op zijn persconferen tie ook de volgende mededelingen: De sterkte van de NAVO is in het afgelopen jaar bevredigend toegeno men. Bijvoorbeeld is het aantal een heden dat met projectielen is uitge rust, verdubbeld. Hij zeide „sympathiek" te staan te genover de behoefte van West-Duits- land aan bases buiten het eigen ge bied, bijvoorbeeld in Spanje. Wat betreft de integratie van de Fran se luchtverdediging met de NAVO, verklaarde Norstad: „Ik ben zeer op timistisch en heb zeer goede hoop dat we een oplossing kunnen vinden". Sultan Mohammed V van Marokko heeft zich onmiddellijk na het be kend worden van de ramp te Agadir naar het getroffen gebied begeven. Hier spreekt hij een gewonde op een draagbaar moed in. Gevangenhouding gelast van sportvlieger S. De rechtbank te Maastricht heeft het verzoek van jhr. mr. L. A. M. Sasse van Ysselt, raadsman van de 42-jari- ge sport- en reclamevlieger M. S. uit Maastricht om schorsing van de in bewaringstelling tegen borgstorting afgewezen en met ingang- van van daag de gevangenhouding van S. gelast. De heer S. is zondag 14 februari op last van de officier van justitie aan gehouden op grond van het vermoe den dat hij schuldig was aan het doen verongelukken van een reclame- sleepvliegtuig van zijn luchtrêclame- bedrijf „Trekair" een Fokker S-ll, met 't doel het verzekeringsbedrag ad 30.000 bij de N.V. Luchtvaart Pool uit Amsterdam te ontvangen. Bij het verongelukken van het vlieg tuig is de bestuurder, de piloot B. Kleyn verdronken. De heer S. werd door de rechter-commissaris op grond van poging tot oplichting van de ver zekeringsmaatschappij in voorlopige verzekerde bewaring gehouden en de de rechtbank heeft om dezelfde rede nen het bevel tot gevangenhouding uitgevaardigd. De verdediger mr. Sasse van Yssel heeft, naar wij ver nemen, thans in overweging om bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch tegen de beslissing van de rechtbank appél aan te tekenen. Nijmegens inwonertal steeg tot honderddertigduizend Woensdag is de 130.000ste inwoner van Nijmegen aangegeven. Het is 'n zoontje van de heer F. C. van Lem- men, die werkzaam is bij Philips te Nijmegen. De gemeente Nijmegen heeft een spaarbankboekje met f 130 voor de boreling geschonken. „DROOM WORDT WERKELIJKHEID" Een machinist uit Cleveland en zijn 24-jarige dochter zijn gisteren naar Kopenhagen vertrokken voor een hereniging met zijn Litause vrouw en zoon na een scheiding van 20 jaar-. „Dit is een droom die werkelijk heid wordt", zei John Aromas, 55 jaar, toen hij aan boord van het S.A.S.-vliegtuig ging. Armonas was in 1940 gedwongen zijn vrouw Barbara en zijn zoon John jr., 20 jaar, in Litauen achter te laten toen de Russen het land binnen vielen. Verleden zomer toen Kroesjtsjew Amerika bezocht, had zijn dochter Donna Armonas een beroep ge daan op de hoofdredacteur van de Cleveland Press, Seltzer, die met behulp van de gouverneur van Pennsylvania. David Lawrence, wist te bewerkstelligen dat Don- Wetenschappelijke atlas van Nederland Mof subsidie van het ministerie van ouderwijs, kunsten en wetenschappen zal de stichting „Wetenschappelijke atlas van Nederland" die is onder gebracht bij de rijksdienst voor het nationale plan een atlas gaan uit geven. Deze atlas zal onder meer klimatologische, geologische, geofy sische, floristisehe, fannistische, his torische, geografische, waterhuis- houdkundige, planologische, agrari sche en hevolkings-statistisehe kaar ten bevatten. Het bureau Wetenschappelijke atlas van Nederland is het coördinatiebu reau van de stichting „Wetenschap pelijke atlas van Nederland". Aan het hoofd van dit bureau staat se dert 1 maart de heer P. Pronk. De heer Pronk deed in 1953 doctoraal examen in de sociale geografie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Ook Vlissingen heeft nu zijn jeugdnatuurwacht, een legertje van 26Jj jongens en meisjes uit de vijfde klas en van zestien verschillende lagere scholen, die alle gewassen en dieren met hand en tand gaan be schermen. In een stampvolle zaal van Britannia zijn ze woensdagmiddag bij elkaar gekomen om dooi de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff te wor den geïnstalleerd. Daartoe speldde de burgemeester twee kinderen van elke school het insigne op de borst, voorts reikte hij hen de oorkonde uit, om daarmee alle 26Jf kinderen lid van de jeugdnatuur- wacht te maken. Als voorzitter van het Comité Jeugdnatuur- wacht Vlissingen, dat zich sinds mei van het vorig jaar voor de op richting van de Vlissing- so afdeling beijvert, heet te wethouder Ch. J. Gil- lissen-Verschage de kin deren met hun onderwij zers hartelijk welkom. Hij sprak zijn vreugde uit over het grote aan tal opgaven voor het lid maatschap en meende hiervoor in het bijzonder de betrokken onderwij zers der vijfde klassen van de zestien scholen te moeten bedanken. Dc burgemeester van Vlissingen zei de kinde ren, dat zij nu lid zijn van een grote landelijke vereniging, namelijk de Stichting „Natuur en •Jeugd", waarin zij iets van de natuur moeten gaan begrijpen, en van planten en dieren moe ten gaan houden. „Er zijn", zo zei hij, „in het land reeds zeventig af delingen. In Vlissingen gaat het nu ook lukken, nu er zich 264 kinderen voor het lidmaatschap hebben opgegeven." Ook de burgemeester zei blij te zijn met het gro te aantal leden. Hij wees erop, dat de 264 kinde ren van de zestien scho len een gemiddelde be tekent van zestien en een half kind per school, wat de jongens en meis jes, die nog weinig be grip hebben van statis tiek e.d., blijkbaar een lioogstvermakelijke me dedeling vonden. „Kom niet meer aan planten en neem je voor niets meer te vernielen", vermaande de burgemeester. Hij meende dat de stads kinderen, die het contact met de natuur hebben verloren, weer opnieuw moeten kennis maken met alles wat groeit. Daarna ging hij over tot het installeren van de 32 kinderen, twee vertegen woordigers van elke school. De heer C. H. Voorhoeve te Voorburg, directeur van de stichting „Natuur en Jeugd" wees de jon gens en meisjes op hun taak. „Het betekent niet dat jullie nu grote men sen uit de plantsoenen moeten jagen", ver maande hij, „maar jullie moeten een goed voor beeld geven en je ont houden van elke vernie ling". Hij zei de kinde ren, dat ze nu tot een „keurkorps" van 85.000 jeugdnatuurwachters be horen waar voortdurend op wordt gelet. De heer Voorhoeve illustreerde dit met enkele lotgeval- na Kroesjtsjew te spreken kon krijgen op een receptie in Cleve land. Nadat Kroesjtsjew het ver haal van Donna had gehoord, be loofde hij ervoor te zullen zorgen dat mevr. Armonas en haar zoon paspoorten zouden krijgen. Hij heeft zijn woord gehouden en mevr. Armonas en zoon zijn naar Kopenhagen vertrokken. len van jonge leden. Hij maande hen aan om toch vooral geregeld het clubblad te lezen. Na een korte pauze, waarin de kinderen een verfrissing werd aange boden. konden ze door middel van enkele films, waaronder ook geluids films, kennis maken met de natuur. De volle zaal genoot hoorbaar van de belevenissen van eek hoorns en andere voor hen veelal onbekende dieren. Het ligt in de be doeling ook met de Vlis- singse afdeling excursies te gaan maken, onder meer naar het waterwin gebied te Dishoek. In Vlissingen zal binucn- Burgemeester Kolft in stalleert de trotse Peter Geldof (10) tot jeugdna tuurwachter door hem het insigne op de borst te spelden. (Foto P.Z.C.). kort duidelijk worden geïllustreerd dat er een afdeling van de Jeugd natuurwacht bestaat door middel van de gele papierbakken, die voor lopig nog alleen bij de zestien scholen zullen worden opgesteld. Deze hakken dragen het ken teken van de Jeugdna tuurwacht en zullen de jongens en meisjes voort durend op hun taak at tenderen. Loonvoorstellen N.S. zijn goedgekeurd De minister van verkeer en water staat heeft in overeenstemming met het college van rijksbemiddelaars aan de directie van de N.V. Nederland- sche Spoorwegen medegedeeld, dat men er mee akkoord gaat, dat de werknemers bij de N".S. met ingang van 1 april aanstaande een loons verhoging ontvangen van 5 procent. Tevens is goedkeuring gehecht aan het desbetreffende voorstel om per 1 april aanstaande en per 1 oktober aanstaande eenmalig een uitkering te geven van 1 procent, van de jaarbe zoldiging. Postkoets van Turkije neemt brieven mee Sinds het bekend worden van de plan nen om met een postkoets van Turkije naar de internationale tuinbouwten toonstelling Floriade te Rotterdam te reizen, is van vele kanten gevraagt of het mogelijk is brieven mee te geven. In een wereld, waarin de postverbin dingen steeds sneller worden, zou den brieven die anno 1960 langs een moeilijke route van 3404 km zijn ver voerd op de wijze van eeuwen her, een aantrekkelijk bezit kunnen zijn. Het comité voorbereiding tocht post koets stelt nu hen die een dergelijke brief willen verzenden, in de gelegen heid een daartoe uitgegeven envelop pe te kopen. Deze is, zolang de be perkte voorraad strekt, voor f 2.50 verkrijgbaar bij de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel. Jan van Nas- saustraat 3 te Den Haag. De brief in de speciale omslag met het adres van degene voor wie hij be stemd is, moet dan in een gewone enveloppe worden gestuurd aan: Flo riade p.a. K.L.M.. Taksim Meydani, Istanbul. Met de normale portokosten moet de brief dan op uiterlijk 22 maart gepost zijn. In Istanbul zal vervolgens worden gezorgd, dat de speciale omslag van Turkse postzegels en een postkoets stempel worden- voorzien en in de koets belandt. Van Rotterdam uit worden de brieven dan doorgezonden naar het adres van bestemming, dat overal ter wereld kan zijn. Toekomst nazi-ambtenaren in Duitsland onzeker De joodse organisatie B'nai B'rith heeft woensdag te New York meege deeld dat de Wcstduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, de leider van de Amerikaanse bond te gen smaad B'nai B'rith, Epstein, heeft meegedeeld dat de toekomst van een aantal vooraanstande figuren in het VVestduitse staatsapparaat, in het bij zonder bij de justitie, twijfelchtïg is geworden door nieuwe gegevens over hun nazi-activiteit in het verleden. De Westduitse regering heeft, aldus von Brentano's boodschap aan Ep stein, niet geaarzeld gegevens die door Oost-Duitsland werden verstrekt, te bestuderen. In antwoord op het rapport van de bond over de recente anti-joodse uit latingen in Duitsland dat een tüd ge leden werd ingediend op de bijeen komst van de internationale raad van de B'nai B'rith te Amsterdam, zegt Von Brentano dat de ministers van onderwijs van de Westduitse deelsta ten op 12 februari tot een reeks gron dige maatregelen hebben besloten om de Duitse jeugd in te lichten over het verleden- Een afschrift van het nip- port van de bond was aan de Duitse minister van buitenlandse zaken ge zonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5