Jury acht Van R. onschuldig aan moord op mevr. Lynn Kauffman Centraal Planbureau verwacht verdere verkrapping arbeidsmarkt KLANKBORD STANDPUNT CHR. AANNEMERS BIEDT GUNSTIG PERSPECTIEF ENKELE KERNGEGEVENS UIT HET CENTRAAL ECONOMISCH PLAN DONDERDAG 3 MAART 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROCES TE BOSTON GEËINDIGD W. v. R., radiotelegrafist van de „Utrecht", die te Boston terecht heeft gestaan op beschuldiging van moord op de 23-jarige ge scheiden Amerikaanse Lynn Kanfmann, is door de jury onschul dig bevonden aan 't hem ten laste gelegde. Van R. is ontslagen van rechtsvervolging. Van R. stond, nadat de uitspraak bekend was gemaakt, op, in de beklaagbank en dankte de jury. Zijn vrouw Nel veegde snikkend haar tranen af. Rechter Frank J. Murray verklaarde vervolgens dat de beklaagde van rechtsver volging was ontslagen. proces tegen haar man heeft bij gewoond. bevond zich ook woens dag in de rechtszaal. Zij kon, overweldigd door emotie, geen woord uitbrengen, toen verslagge vers met haar wilden spreken en zij reageerde slechts door met het hoofd te knikken. Do heer Bernard G. Roetering, de vertegenwoordiger in de Verenigde Staten van Radio-Holland, deelde na de vrijspraak mede dat zijn organi satie Van R. opnieuw als radiotele grafist zon plaatsen. „Wij hebben nooit aan zijn onschuld getwijfeld", aldus Roetering. Ontslagen van rechtsvervolging De verdediging had aangevoerd dat al het door de openbare aanklager bijeengebrachte bewijsmateriaal op aanwijzingen berustte. Toen de jury, na de gehele nacht te hebben beraadslaagd, haar oordeel bekend maakte, hief Van R. beide armen en drukte zijn handen tegen zijn slapen. Hij liep onvast, toen hij, na vijf maanden opsluiting in de ge vangenis en een proces van drie we ken, als vrij man de rechtszaal ver liet. Hij werd toen door velen om ringd. Verscheidene vrouwen konden hun armen 'om hem heenslaan en hem kussen ondanks het politiege- leide. Hij zei tegen de journalisten: „Ik denk absoluut dat het zelfmoord was. Ik heb vele redenen „daarvoor". Hij weidde echter daarover niet na der uit. „Ik voel tegen niemand wrok", zei hij. „Ik maakte mij gedu rende het proces nooit zorgen. Als men de waarheid vertelt, wint men het altijd". Hij voegde er echter aan toe dat „toen de jury zo lang in be raad bleef, hij zich een beetje onge rust begon te maken". Hij zei dat hij tijdens het proces soms enige moei lijkheden had met het vertalen. „Juristen kunnen sluw met woorden omgaan. Zij vragen dezelfde vraag drie keer en elke keer een beetje an ders". De voorzitter van de jury. Charles Carroll, verklaarde dat de uitslag van de eerste stemming zes tegen zes was. Hij zei dat er in totaal twintig keer gestemd werd voordat de ge zworenen tot hun eenstemmige uit spraak kwamen. Mevrouw Van R., die het gehele Kapitein der mariniers wegens diefstal ontslagen De krijgsraad voor de zeemacht heeft gisteren de 39-jarige kapitein der mariniers J. G. N. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden voorwaardelijk met ontslag uit de militaire dienst. De kapitein had in november 170 uit de porte monnee van een luitenant gestolen, terwijl deze aan tafel zat. De raadsman van de verdachte, ma joor M. G. Fetter, had op de uitzon derlijke moeilijkheden van zijn cliënt gewezen door het gedrag van zijn vader. Er waren ernstige spanningen die op den duur niet meer te dragen vielen. Alles ging nier onder lijden: zijn gedrag, zijn huwelijk, maar vooral zijn geestelijke gesteldheid. De verdediger wees op de uitsteken de staat van dienst van zijn cliënt. BELANGRIJKE DAG VOOR BOUWBEDRIJF Bondsraden komen Marconist Van R. Uitspraak (Slot van pag. 1 Ei heeft in Nederland wel enige vrees bestaan, dat de man, die in Boston terechtstond het slachtoffer zou kunnen worden van de aldaar toegepaste jury-recht spraak met haar systeem van kruis verhoren, van een nogal weinig ac tieve rechter en van een over-actie- ve openbare aanklager. Het slacht offer dus van het systeem en tegelijk van zijn onbekendheid met het sy steem. Na lezing van de uitvoerige versla gen der rechtszittingen moest iedere Nederlandse lezer wel tot de con clusie komen, dat het aangevoerde bewijsmateriaal door elke Neder landse rechtbank geheel ontoereikend zou worden geacht als basis voor een veroordeling. Dat vergrootte in fei te de vrees voor de jury-activiteit. Gisteren is die vrees ongegrond ge bleken. De jury te Boston heeft na lang beraad het aangevoerde bewijs materiaal ontoereikend verklaard voor een veroordeling en daarmee zo ongeveer eenzelfde wijze „uitspraak" gedaan als men van een Nederlandse rechtbank zou mogen verwachten. Daarmee is dan weer eens aange toond. dat de voor Nederlanders zo ongewone vorm van jury-rechtspraak ook een goede vorm van rechtspraak is. die precies even correct kan functioneren als het In Nederland be staande stelsel. WAT ZE ZEGGEN. Lord Ritchie, voorzitter van de Londense effecten beurs: „Niets zou beter zijn dan een groot aantal kleine investeeiders... maar. naar mijn mening, zou niets slechter zijn dan een groot aantal kleine speculanten". De Financial Times: „Wanneer zij voor de keus staan, boeren of vreem delingen te ergeren, kiezen de mees te regeringen het laatste als het minste kwade". vandaag bijeen (Van onze Haagse redactie) Het standpunt van de Nederlands Christelijke aannemers- en bouwpa- troonsbo'nd, volgens hetwelk er nog mogelijkheden zijn om de dreigende staking in het bouwbedrijf te voor komen, biedt gunstige perspectieven. Dit vernamen wij van Bevoegde zijde aan de vooravond van de belangrij ke dag van heden, waarop naar alle waarschijnlijkheid de beslissing zal vallen over oorlog of vrede in de bouwwereld. Woensdag hebben de vertegenwoor digers van de chr. aannemers over de mogelijkheden tot oplossing ge sproken met de andere patroonsor ganisaties en uit dit gesprek is men niet pessimistisch vandaan gekomen. Óver de richting waarin men een op lossing denkt te bereiken, wilde men zich niet uitlaten. Vandaag verga* dert ook de r.-k.-patroonsbond over het initiatief van de chr. aannemers- bond, nadat woensdagmorgen de si tuatie nog eens onder ogen is gezien op de wekelijkse vergadering van de raad van bestuur bouwbedrijf. Van de zijde van de chr. aannemers- bond werden de berichten, volgens welke er een breuk zou zijn ontstaan in het front van de aannemers, „kol der" genoemd. Namens de raad van bestuur bouwbedrijf werd woensdag middag verklaard dat het standpunt van de werkgevers nog altijd onge wijzigd is. Met grote belangstelling wordt ook uitgezien naar de beslissingen, die zullen worden genomen op de van daag te Utrecht te houden vergade ringen van de bondsraden van de drie werknemersorganisaties. Hoewel deze organisaties alles zul len doen om de nieuwe C.A.O. voor de bouwvakarbeiders alsnog gereali seerd te krijgen, waarbij een staking niet bij voorbaat wordt uitgesloten, is het echter nog lang niet zeker, dat een algemene staking zal worden ge proclameerd. In de Zaanstreek zijn gisteren enige honderden bouwvakarbei ders in staking gegaan. Zij han delen daarmede tegen de instruc ties der erkende vakbonden. Het betreft hier enige grote bouw werken in de Vijfhoek en het Ko- gerveld van o.a. de Wormerveerse aannemingsmaatschappij en de maatschappij Henselmans. Britse defensiebegroting in Lagerhuis goedgekeurd Het Britse lagerhuis liecft dinsdag avond met 339 tegen 345 stemmen de defensiebegroting goedgekeurd. Een motie van de socialistische oppositie, waarin de rnketpoHtïek werd aange vallen en de defensie-uitgaven te hoog werden genoemd, werd afgewe zen. Deze motie werd ingediend nadat be kend was geworden, dat de minister van defensie Harold Watkinson bin nenkort naar Amerika zal gaan om daar te onderhandelen over de aan koop van twee raketten, de „Skybolt" en de „Polaris", die gelanceerd kun nen worden van vliegtuigen en onder zeeërs. Dit is een uitvloeisel van Wat- kinsons politiek om over te schake len van vaste lanceerbases voor ra ketten op mobiele. In zijn verdediging van de begroting, die 1,6 miljard pond sterling vergt, hield de minister onverkort vast aan de afschrikpolitiek met behulp van kernwapens. Als we onze kernwapens op dit moment zouden wegdoen, Zou den we, naar mijn mening, de zaak van de vrede niet dienen, zei hij. Prinses Margaret, en liaar verloofde Anthony Armstrong Jones hebben dinsdagavond in de Covent, Garden te Londen een uitvoering bijgewoond van het koninklijke ballet. Foto: prinses Margaret en haar verloofde in de hal van het theater. S.O.V.A. wenst bredere auto's op B-wegen De S.O.V.A. (Samenwerkende Organi saties op het gebied van Vrachtauto's en Aanhangwagens) heeft zich tot de, commissarissen van de koningin in de elf provincies gewend met het voor stel, de maximum toegestane breedte van auto's op verharde wegen wel ke nu B-wegen zijn van 3.30 op 3.30 meter te brengen. Als argumentatie wordt in het schrij ven onder meer aangevoerd een doel matiger gebruik en keuze van de be drijfsauto's en het vermijden van de kosten, welke verbonden zijn aan het veelal noodzakelijk versmallen van de bedrijfsauto-chassis. De provincie Friesland, waar men er enkele jaren geleden reeds toe over ging de toegestane breedte met de ge vraagde 10 cm te vergroten, wordt in het adres aan de andere provincies ten voorbeeld gesteld. „De daar op gedane ervaringen zijn van zodanige aard, dat algemene toepassing dooi de wegvervoerorganisaties mogelijk en wenselijk" wordt geacht. Slot van pag. 1 lijk, dat het betalingsbalanssaldo in dat jaar wederom geringer zal zijn en liet streefcijfer van 500 miljoen gulden vermoedelijk niet wordt be reikt. Dit behoeft overigens geen ver slechtering ten opzichte van de si tuatie eind 19(50 te betekenen. Het is bij de gemaakte veronderstellingen dan ook niet uitgesloten geacht, dat de betalingsbalanssituatie zich stabi liseert. Er zijn evenwel geen aanwij zingen, dat de arbeidsmarkt zich zal ontspannen, zodat de gevoeligheid van do uitvoer voor bestedingsver ruiming blijft bestaan. De ruimte voor bestedlngsvergrotonde maatre gelen lijkt dan ook beperkt. Afhan kelijk van het tempo, waariu de be talingsbalanspositie in feite slech ter wordt, kan een zekere mate van „bijsturing" in een eerder stadium noodzakelijk blijken. Tot de veronderstellingen, waarvan het planbureau is uitgegaan bij het opstellen van het Centraal Econo misch Plan 1960, behoort onder meer dat de wereldhandel in 1960 een uit breiding met 8 procent te zien zal geven. Produktiestijging in 1959 5,5 pet. De expansie van de produktïe, die reeds in 1958 een aanvang had ge nomen na de voorafgaande kleine re cessie, zette zich in 1959 voort, en wel in versneld tenipo, zo staat te lezen in het Centraal Economisch Plan 1960. De stijging bedroeg in 1959 5,5 Opmerkelijk was de stijging van de arbeidsproduktivlteit die in de industrie zelfs 7,5 liedroeg. Doch ook de werkgelegenheid nam toe en. de werkloosheid daalde gelei delijk tot een peil, dat tegen het einde van het jaar voor seizoensin vloeden gecorrigeerd ongeveer 65.000 personen bedroeg. De geleidelijke verkrapping van de arbeidsmarkt leidde voor enkele sectoren en in sommige gebieden tot spanningen tussen vraag en aanbod. Wat de landbouw betreft, gold de bijzondere omstandigheid, dat de netto produktie ten gevolge van de weersomstandigheden onge veer 8 beneden die van het voor gaande jaar bleef. Voor liet jaar als geheel was de in vloed van de verkrapping van de ar beidsmarkt op de afzet evenwel be trekkelijk gering. Dientengevolge konden de boven verwachting gun stige exportmogelijkheden nagenoeg volledig worden benut en kon net ex portvolume stijgen met 13 Tege lijkertijd deelde het volume der par ticuliere consumptie met een toene ming van 3,5 in de expansie, dit bij aanvankelijk dalende, doch later stijgende prijzen, in casu van land- bouwprodukten. De vraag naar duurzame consumptie goederen liep in deze periode met on geveer 6 op. Vooral in het begin van het jaar bevond het consumptie volume zich op een vrij hoog peil. alhoewel de lonen toen nog niet in beweging waren gekomen. Later de den de differentiële loonsverhogingen hun invloed gelden. De daling der investeringen in outil lage die sedert 1957 viel waar te ne men en vrij aanzienlijk van omvang was, sloeg om in een stijging. Het volume der bruto-investeringen in be drijven, waaronder de woningbouw, lag in 1959 8,5 hoger dan in 1958 voor de overheidsinvesteringen be liep dit percentage bijna 20. De consumptieprijzen ondergingen in de tweede nelft van 1959 de invloed van de minder goede oogsten in bin nen- en buitenland, als gevolg waar van in het bijzonder gToentcn, frujt en aardappelen sterk in prijs oplie pen. De invloed daarvan op de kosten van levensonderhoud bedroeg circa 2,5 De lonen zijn in 1959 niet veel ge stegen. De stijging van de loonsom per werknemer bleef naar schatting tot 3 beperkt. Rotterdam bouwt in 5 jaar voor 90 miljoen scholen De eerstkomende vijf jaren zal in Rotterdam voor negentig miljoen gulden aan scholen worden gebouwd, waarvan voor zestig miljoen in sys teembouw. Het rijk biedt de zeker heid, dat het geraamde aantal scho len binnen dit tijdsbestek zal worden gebouwd. Daar deze scholen voor het grootste deel volgens een arbeids besparend systeem zullen worden ge bouwd zullen er binnen genoemde tijd meer worden gebouwd dan het contingent toestaat. In dit tijdsbe stek had zonder systeembouw slechts vijftig procent van het nu geraamde aantal kunnen worden gebouwd. Dit 2ei gisteren de directeur-generaal van het onderwijs, mr. J. G. M. Broekman, nadat hij aan de Donker singel in Rotterdam-Schiebroek de eerste paal had geslagen voor een kleuterschool die deel uitmaakt van een serie van negen lagere en zes kleuterscholen, alsmede zes gymnas tieklokalen. Deze scholen, die ruim negen miljoen gulden kosten, vormen tezamen het programma voor het eerste jaar, dat in het arbeidsbespa rend systeem wordt uitgevoerd. De aannemer hoopt de eerste school eind september a.s. te kunnen opleve ren, waarna ongeveer elke week een gebouw gereed zal kunnen komen. Het gehele 21 projecten omvattende bouwprogramma zal volgens het werkschema op ca. 1 maart 1961 voltooid kunnen zijn. Zeven gewonden bij auto-ongeluk in Limburg Dinsdagavond omstreeks acht uur is nabij de gemeentegrens VenloTege- len een personenauto op een stil staande auto gereden. Hierbij werden zeven inzittenden ernstig rauar niet levensgevaarlijk gewond. Twee broertjes van tien en twaalf jaar en een meisje werden naar het r.-k. ziekenhuis in Tegelen overge bracht, de andere gewonden, even eens jeugdige personen, zijn in het St. Josephziekenhuis in Venlo opge nomen. In dit schema zijn enkele kerngegevens van het Centraal Economisch Plan 1960 bijeengebracht Werkloosheid Produktievolume van bedrijven Produktie per werknemer in be drijven Overschot op de lopende rekening H Invoervolume van goederen H Loonsom per werknemer Consumptieprijspeil Consumptievolume II Consumptievolume per hoofd van de bevolking Investeringsvolume in vaste be ll drijfsactiva H Investeringen in voorraden s Materiële overbestodingen H Consumptie volume I|j Investeringsvolume Reëel nationaal inkomen Reëel nationaal inkomen per hoofd H van de bevolking Reëel loon per werknemer llllllllllllllllllllllllllllllllllilflflllllllllllllinilllllllllllllllllïllllllllllH eenheid 1958 1959 1960 1.000 pers. 98 78 58 ,1959 100 94,5 100 106 96,5 100 104 miljard gld. 1.6 1.8 0,7 1959 100 89 100 108 88.5 100 115,5 97 100 107,5 99 100 102 96,5 100 105,5 98 100 104 92 100 114 miljard gld. 0.3 0,5 1,1 1959 100 102 100 104 84,5 100 110 94,5 100 106 95,5 100 104,5 97.5 100 104.5 Het Wereldgebeuren Op kampeerbed Lyndon Bayncs Johnson is een machtig man in de Amerikaanse senaat. Hij leidt er immers de Democratische fractie. En de Demo craten hebben er de meerderheid. Maar Johnson zit niet „op rozen". Deze week zit hij zelfs, in verband met de verdeeldheid binnen zijn ei gen fractie, op een kampeerbed in het senaatsgebouw. Doet hij er een dutje, dan kan hij daaruit plotseling worden opgeschrikt door een alarm: „zuidelijke" Democraten die bezig zijn met pogingen een campagne om een nieuw wetsontwerp over de burgerrechten dood te praten, vragen nu en dari om een stemming in de hoop, dat niet voldoende senatoren voor zo'n stemming aanwezig zullen zijn. Kan de stemming niet doorgaan, clan betekent dat een hun zeer wel kome verdaging van de zitting: zij kunnen dan „op hun verhaal komen". Maar Johnson heeft tot dusver vol doende voorstanders wakend of sla pend in het Capitool kunnen houden om zo'n uitstel te voorkomen. John son, die zelf voorstander is van een nu aanhangig wetsontwerp over de burgerrechten, gunt de tegenstanders geen respijt. Maar de „zuiderlingen" hebben deze ..filibuster" goed voorbe reid. Met zijn zestienen hebben zij afgesproken, om beurten vier uur achter elkaar te spreken. Slechts zes per dag doen op die manier dienst; de anderen kunnen uitrusten of zich voorbereiden op de overdaad aan hollen frazen die zii zullen afsteken als zij zelf aan de beurt zijn. Niemand van hen heeft nog lust getoond, het spreekrecord van senator Strom Thurmond te bre ken. Thurmnd (afgevaardigde van Zuid-Carolina) trachtte in 1947 ver geefs de aanneming van het toen malige ontwerp voor de burgerrech ten te voorkomen met een toespraak, die 24 uur en 18 minuten in beslag nam. Het schijnt dat de zuidelijke Democraten het nu al erg genoeg vinden, vier uur aan een stuk te pra ten. Zij hebben Johnson tenminste verweten, dat deze dag- en nachtzit tingen ..wreed, ongebruikelijk, af schuwelijk. tyranniek, barbaars en duivels" zijn en zij stelden hem bij voorbaat verantwoordelijk voor een eventuele instorting van 'bejaarde se natoren. De Democratische leider heeft die verantwoordelijkheid intus sen van zijn schouders gelegd door over het al of niet doorlonend verga deren te laten stemmen. Zijn voorstel werd met 67 tegen 10 stemmen aan genomen. Dat de tegenstand tegen de nieu we wetsontwerpen betreffende de burgerrechten aardrijkskun dig is bepaald zij komt zoals ge zegd uit het zuiden, beter gezegd het zuidoosten van de Verenigde Staten duidt er reeds op dat hier de po sitie van de negers in het geding is. Hoe dieper men in het zuiden van de Verenigde Staten verzeild raakt, hoe opvallender discriminatie ten nadele van de grote negerminderheden men er aantreft. De blanke zuiderlingen, die bij traditie Democratisch stem men. kanten zich tegen de garanties, die het nieuwe wetsontwerp aan de negers kan bieden voor het uitoefe nen van hun democratische rechten, met name bij verkiezingen. De Ame rikaanse burger kan slechts zijn stem uitbrengen wanneer hij zélf vooraf heeft gevraagd in de kiesie- gisters te worden ingeschreven. Die inschrijving geschiedt op persoonlij ke aanvraag, volgens criteria die soeverein door elk van de staten zijn vastgelegd. Onder deze voorwaarden zijn er in de zuidelijke staten, die op neming van het merendeel der negers op de kieslijsten verhinderen zodat miljoenen negers niet aan federale staats- of gemeenteraadsverkiezin gen kunnen deelnemen. Zo is het te verklaren, dat van de blanken 60 nro- cent doch van de negers niet meer dan 25 procent in de kiesregistei s pleegt te worden ingeschreven. Volgens een der wetsontwerpen dat de steun van Johnson heeft en waartegen de blanke zuiderlingen zich verzetten, zou deze discriminatie kunnen worden tegen gegaan door de plaatselijke ambte naren in het zuiden, dié belast zijn met de opstelling van de kiezerslijs ten. door federale te vervangen. Mi nister van justitie William P. Ro gers wil verder gaan: hij heeft "voor gesteld dat de federale gerechtsho ven scheidsrechters aanwijzen, die niet alleen controle zouden uitoefenen bij de inschrijving van de kiezers, maar ook bij de stemming en bij het tellen van de stemmen, zowel bij de federale als bij de staatsverkiezingen. Terwijl Johnson, die uit het zuidelij ke Texas afkomstig is maar zich lie ver een westerling 'noemt, terecht de uitbreiding van de Democratische rechten verdedigt, vragen sommigen zich af of hij zijn kans op een presi dentszetel niet verspeelt door zijn „zuidelijke" steun in de waagschaal te stellen. Maar behalve de in de rest van Amerika sterk meebepalend de morele kant van de zaak. is er voor hem op lange termijn gezien ook een zeer praktische karit aan bevor dering van de belangen der kleurlin gen: doen „liberale" Democraten dat niet dan zullen de negers die vroe ger of later toch hun stemrecht ten volle zullen verkrijgen zich bij toekomstige verkiezingen tegen dé Democraten uitspreken. De negers zouden dan zelfs de stoot kunnen ge ven voor een min of meer permanen te Republikeinse meerderheid in het Congres. LYNDON BAINES JOHNSON „-.„.fier tegen filibnster

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3