PAS OP Schaderegeling voor Veere noodzakelijk Zeeuwse Almanak DR. VAN RHIJN SPRAK VOOR PR0V. KERKVERGADERING tewetfwif| LANDBOUWER VEROORZAAKTE BIJ UITRIT AANRIJDING 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 MAART 1960 (Slot van pag. 1) moetgekomen, maar één enkel posi tief resultaat werd nooit geboekt"', befOogt de heer Huybreeht. „Het gaat hier om liet verlies van over de 100 sissers, die een volle werk week meeles-en in Veere. Ze kopen er alles, brood, vlees, kruidenierswaren, kolen, netten, olie en andere seheeps- behoeften. Bruinisse en Yerseke moe ten maar eens goed kijken svat er in Veere gebeurt. Want onze mid denstand svordt als proefkonijn be handeld." „Het is best mogelijk, dat ik volgend jaar een benzinestation begin", ver volgt hij. „Maar svelke faciliteiten worden er bij die overschakeling ver leend? Wat wordt er gedaan om het goodwill-verües van de bedrijven goed te maken? En welke schade vergoeding krijgen zij, die te oud zijn om over te schakelen?" Dringende noodzaak Het zijn allemaal wagen, die ook de voorzitter van de middenstands- vereniging. de heer S. Kodde, zich stelt. Hij heeft het kort geleden de directeur-generaal voor de midden stand nog duidelijk gemaakt: 't Wordt meer dan tijd, dat de getrof fenen weten waar ze aan toe zijn. Een spoedige regeling is dringende noodzaak. „Maar er werd alleen voor gesteld om te compenseren met een tehuis in Veere voor 120 bejaarden, en er werd ook gesproken over een svelvaartsplan", merkt de heer Kod de spottend op. „Alsof die 120 be jaarden evenveel besteden als de 120 vissers." BAKKER J. BLIEK 60 broden minder.... KAPPER P. J. v. d. HORST ....aansluiten bij grote bond... Hoewel de heer Kodde minder fel is dan zijn secretaris, ziet hij het ech ter even duidelijk: „Ze vinden het allemaal leuk, dat we er over komen praten, maar ze laten ons praten." Ik moet er bij zeggen, dat we veel steun ontvingen van de Zeeuwse Ka merleden, voegt hij er aan toe. Een ander direct gedupeerd bedrijf wordt de vïsmeelfabriek en garnalen- drogerij aan de Molenweg, de zoge naamde „puffabriek." Thans is de af stand fabriekhaven nog geen kilo meter, die gemakkelijk met tractor en aanhanger te overbruggen is, maar als de vissers volgend jaar in Colijnsplaat binnenvaren, moet dit bedrijf overgaan tot uitbreiding van wagenpark en personeel. „We hebben wel plannen", aldus de heer J. C. v. d. Sande, „maar zolang we niet we ten welke regeling er komt, kan er bijna niets gedaan worden." Het smidsbedrijf van de heer L. Meijers wordt voor rond 40 gedu peerd, wanneer de vissers vertrek ken. „We hebben nooit achter werk moeten lopen, maar thans zal het nodig zijn het te zoeken." Hoewel de bijna 65-jarige smid nog wel enkele compensatiemogelijkheden ziet, is hij toch bang, dat zijn tot 5 man ge groeid bedrijf tot 2 of 3 man zal te rugvallen. We moeten steeds blijven aandringen op een regeling, betoogt hij. 80 procent „Niemand van de huidige betrokke nen zal artikel 8 over-leven", verklaart de 62-jarige heer J. Voliner, dife, na-; dat zijn melkveebedrijf bij de inun datie van 1944 werd verwoest, een gas- en smeeroliehandel opbouwde. „Als er wat uit de staatskas moet komen, gaat dat niet zo best", aldus de heer Volmer, wiens handel voor ongeveer 80 van de visserij afhan kelijk is. Hoewel deze middenstander in de loop der jareu wel iets gespaard heeft voor de oude dag, acht hij het evenwel bezwaarlijk alles te moeten opofferen voor het algemeen belang. „Voor zeker 30 c/o gedupeerd", rekent bakker J. Bliek uit. Het vertrek van VAN &2tvui TOT CARNAVAL. De laatste carnavaldag in Sas van Gent is wellicht de leukste dag van de gehele C3ranvalsviering geworden. Spectaculair waren de feestelijkhe den niet, maar wel spontaan. Honder den kinderen hadden al of niet voorzien van maskeradepakjes en feestneuzen gehoor gegeven aan de oproep van Prins Karei de Grote en sehaarden zich achter de Sasse Har monie voor een optocht door de stad. Het comité h3d voor feesttoeters ge zorgd en de kleuters pasten deze in strumenten op oorverdovende wijze toe. De Grote Markt was het doel van de optocht. Daar kregen de deelne- Dc bus stopte in Vlissingen en passa giers verlieten het vervoermiddel. Een mevrouw evenwel had moeite met haar -paraplu, die op de grond teas gevallen .met het gevolg dat de bus al weer in beweging was toen zij het zo nuttige gebruiksvoorwerp van de vloer had opgeraapt. Dal verdroot haar, want nu moest zij een halte verder meerijden. Zij liep naar voren en sprak enige krasse formules uit aan het adres van de chauffeur. Deze functionaris evenwel was een beminnelijk en beleefd man en zette uiteen, dat hij echt niet had gezien dat mevrouw ook de. bus wenste te verlaten en voorts dat hij onmogelijk zomaar buiten een halte plaats kon stoppen. Inmiddels was de bus bi) de volgen de stopplaats gearriveerd. Mevrouw nam de uiteenzetting van de buscom mandant niet voor kennisgeving aan en uitte enige krasse beschuldigin gen. ,.,L De man, tot dusver vriendelijk en be leefd, bevroor en werd op slag-for malist. De dame wenste namelijk de bus te verlaten door de ingang. „Achter uitstappenzei de chauf- Maar nog bij het verlaten van het ooertutffriep rij: .Armoedzaaier!" Neen, een dame was het echt niet. mers een bonnetje voor een zakje tates-frites en dat was het sein voor een algemene bestorming van de fri teskraam, waarvan het personeel on der hoogspanning werkte om de vele grettige handjes gevuld te krijgen. CARNAVAL II. De muziekvereniging „ApoUo" en de drumband „De Jantjes" uit Sluis heb ben het carnaval van Heist, dat langs de kust een goede naam heeft, opge luisterd. Met verscheidene Belgische muziekgezelschappen liepen de mu zikanten van „Apollo" mee in de stoet; voor de eerste maal in uni form. Evenalsvorige jaren vergezel de een aantal supporters uit Sluis zijn muziekvereniging. OLIEBOLLEN. In Scherpenisse bakte men oliebol len ten bate van de actie „Vier maal Z. N." Thans is dc opbrengst be kend, namelijk f 328.— netto, die dezer dagen door de organiserende vrouwenvereniging „Bidt en werkt" is afgedragen. ZEEHENGELCONCOURS. Zondag 24 april: zeehengelconcours te IJzendijke. Dat staat in de agen da's van zeehengelaars in Zeeland, in Noord-Holland en zelfs in België. Zondag 24 april zullen zich namelijk honderden mannen en wellicht ook een behoorlijk aantal vrouwen zich verdringen aan de boorden van de Westerschelde om mee te dingen naar de fraaie prijzen als een cen trifuge, een wasmachine en derge lijke nuttige artikelen, welke ver bonden zijn aan het vierde zeehen gelconcours van de faengelaarsver- eniging uit IJzendijke. Behalve deze prijzen staat ook het Scheldekam- pioenschap 1960 op het spel en het comité verwacht, dat een record aantal deelnemers zich voor deze wedstrijd zal opgeven. Men hoopt op ruim duizend inschrijvers. De eer sten hebben zich nu al gemeld. Het kan, zegt men in IJzendijke, want vorig jaar waren er 738 liefhebbers. Iedere deelnemer of hij na iets gevangen heeft of niet krijgt een herinnering. Bovendien zal van iedere vereniging een reputatie door het gemeentebestuur worden ontvan gen. Voorts zal er gelegenheid zijn om na de prijsuitreiking een dansje te maken. Een verloting zal de kos ten moeten dekken. Advertentie/ REDE OUD-STAATSSECRETARIS voor neem tijdig SMID L. MEIJERS ...van 5 tot 2 man? de vissers komt hem per dag op een verlies vanrond 60 broden cn een flink gewicht aan kruidenierswaren te staan. Wat erbij doen? Bakker Bliek weet het nog niet. .,'t Is een troep", is zijn commentaar. Zijn naamgenoot slager W. Bliek is evenmin best te spreken over het uitblijven van compensatie voor het verlies van vele goede klanten: de vissers, waarschijnlijk de in Veere wonende vissersgezinnen en de 2 ge zinnen, die wellicht met de reddings boot naar Burgsluis vertrekken. De heer Bliek wil graag een varkensmes- terij met een stuk of 20 a 30 dieren beginnen, maar hij kan er dc facili- ten niet voor krijgen. „Maar toch moet ik het volgend jaar belasting betalen over de vooraf gaande jaren", merkt hij op. „Veere is een vergeten hoek geworden", voegt hij er nog aan toe. Zodra met het vertrek van de vissers de welvaart in Veere vermindert, zul len er minder materialen aangevoerd worden. De heer A. C. Caljouw, lid van de Veerse transportfirma met dezelfde naam. vraagt zich dan ook af of zijn autodienst Veere—Middelburg bij 'n rendement van 75 misschien 60 nog wel kan blijven draaien .bij gelijk blijvende kosten. Deze trans portondernemer is van mening, dat de toestand, zich in de toekomst waarschijnlijk wel zal herstellen, maar de verminderde opbrengst zal. volgens zijn overtuiging toch over brugd moeten worden door de over heid. Kapper P. J. v. d. Horst heeft al een compensatie op het oog: hij wil er- een dameszaak bij hebben en heeft daar goede hoop op. Maar wil men iets bereiken voor de gehele Veerse middenstand, dan is het volgens de kapper nodig om aansluiting te be werkstelligen bij een landelijke mid denstandsorganisatie. De heer Van der Horst weet wol, -dat de situatie' bij de plaatselijke vereniging; die le den van al ie gezindten telt, niet zoi gemakkelijk ligt, maar volgens hém is er dan de mogelijkheid federatief aan te sluiten. Ieder wordt dan lid van de bond, die hij verkiest. Oolc acht de heer Van der Horst de op* richting van een middenstands-advies-: commissie noodzakelijk. „Om het ge meentebestuur bij te staan", aldus de kapper. Grote bond." Niet alle Veerenaars zijn overigens vóór aansluiting bij een „grote bond". Als dat doordringt, ligt de midden standsvereniging zo uit elkaar, is van bestuurszijde naar voren gebracht. Bovendien vinden de tegenstanders, dat de „grote bond" toch niets meer bereiken kan. Niet wetend wat te doen, halen vele middenstanders de schou ders op. „We wachten maar af". „Maar ondertussen remt het on ze activiteiten", zeggen de be stuurders van de middenstands vereniging. Zij achten het best mogelijk, dat over een aantal jaren het recreatiegebied in de omgeving van Veere vele toeris ten zal trekken. „Maar daar hebben we volgend jaar en ver der gedurende de winter niets aan. Er is ons gezegd, dat we niet zo ongeduldig moeten zijn. Maar we zijn al bezig van 31 maart 1955. En straks is het 31 maart 1960". Füssingse Wolstraat baadde in - volle - melk Er stroomde gelukkig geen bloed bij de aanrijding, die de automobilist S. uit Amstel- veen woensdagmorgen in de Vlissingse Walstraat veroor- zaakte. Wel melk. heel veel melk! Doordat zijn personen- wagen slipte, ramde hij een met melkflessen geladen bak- fiets van de heer J. uit Sou- burg, waardoor vijf kratten niet flessen volle melk op straat vielen. De flessen kon- den dit niet verdragen, maar de onfortuinlijke automobilist M bleek een heer, want hij ver- H goedde de schade onmiddellijk. IlllllillllllllllllllllllliltllllllillllllllllllU Hervormde predikanten in Goes bijeen Voor de provinciale kerkvergadering- van de Nederlands Hervormde kerk Zeeland heeft de oud-staatssecre taris, dr. A. A. van Rhijn woensdag iu hotel „Centraal" te Goes gespro ken over „Kerk en industrialisatie". In een boeiend betoog zette de in leider de problemen rond zijn onder werp uiteen, waarbij hij erop wees, dat aan de kerk een grote taak is toebedeeld in dit opzicht. De provinciale kerkvergadering was op het onderwerp van dr. Van Rhijn voorbereid door een nota van de commissie voor kerk en samenleving. De recreatie, die ook door spreker zou worden behandeld, is in verband met tijdgebrek niet meer aan de or de gekomen. Dit punt zal op een vol gende vergadering worden belicht. In zijn betoog wees de oud-staatsse cretaris erop, dat de bevolking in Nederland jaarlijks toeneemt met ongeveer 150.000 zielen. Elk jaar moeten 50.000 jonge mensen in het produktieproces worden opgenomen. Bovendien heeft de landbouw minder werkkrachten nodig dan vroeger het geval was. Deze industrialisatie heeft gevolgen. Ten eerste in het persoonlijk leven. Een landarbeider werkt in de natuur, heeft te maken met planten en die ren, hij heeft een zekere vrijheid in zijn werk. Hij heeft wel langere ar beidstijden, maar kent afwisselende arbeid. Het probleem van de vrije tijdsbesteding ls bij hem niet nijpend daar hij zelf meestal ook een stuk grond heeft. De industriearbeider werkt in de fabriek, heeft te maken met machines, ls gebonden aan stren ge arbeidstijden en voorwaarden, heeft geen afwisselende arbeidstijd en zoekt voor zijn vrije tijd een vul ling. Dit alles is van invloed op zijn persoonlijk leven, aldus dr. Van Rhijn. Ook het gezinsleven ondervindt de invloed van de verandering van landbouw naar industrialisatie. In de landbouw is er een band tussen gezin en bedrijf. Dit valt weg bij Advertentie die lekkere drop heet KLAROPT de industrie. Hier lieeft het gezin geen gezamenlijk doel, waarvoor men werkt. Dit heeft grote gevol gen voor het gezinsleven. Men krijgt hier als vanzelf een split sing in het gezin doordat gezins leden andere arbeid hebben. Met voorbeelden uit andere provincies lichtte de spreker dit toe. Voorts wordt ook het maatschappe lijk milieu in zijn geheel door de in dustrialisatie sterk beïnvloed. In mo derne flatgebouwen vervreemden mensen van elkaar. Pendelen is een grote ellende voor het gezin, ten minste wanneer de afstand tot het werk groot is. Allerlei nare gevol gen kunnen hieruit voortkomen. Met nadruk zei de spreker dat de kerk in dezen een taak heeft en zal blij ven behouden. Hij stelde dat deze taak met het veranderen van het aangezicht van ons land, ook zal veranderen. De kerk moet gemeen schapvormend werken en zij zal daarop alle nadruk moeten blijven leggen. Op deze inleiding volgde een interessante bespreking, waarbij de pendelarbeid, de woningpolitiek, de recreatie, de industrialisatie in inter nationaal verband en andere zaken ter sprake kwamen. Verkiezing De vergadering stond onder voorzit terschap van ds. S. J. M. Hulsbergen als oudste der aanwezige predikan ten. Als praeses werd herkozen ds. P. Kloosterman te Vlissingen. Als assessor koos de Provinciale kerk vergadering ouderling P. van Kleu nen te Goes. Tot lid van het breed- moderamen werden benoemd diaken J. W. de Vrieze te Kloetinge, kerk voogd M. J. Bevelander te Oud-Vos- semeer, ouderling J. P. Slager te Aardenburg en ds. P. J. Pennings te Axel. Tot secundes-assessor werd gekozen ouderling M. Krijger te Bruinisse. Tot lid van de commissie voor het opzicht werden benoemd ouderling P. van Kleunen (voorz.) ds. K. W. Slik (secr.) kerkvoogd. C. A. de Kra ker en de predikanten Y. v. d. Schoot en C. Bezemer. Gedelegeerde voor de toelating tot de evangeliebediening is geworden ou derling P. van Kleunen, terwijl ds. A, van Haarlem een plaats zal inne men ln de provinciale diacona'e com missie en de heer J. Mol te Vlissin gen ook in de komende tijd in de provinciale kerkvoogdijcommissie zit ting zal hebben. Ds. G. van Dijk te 's-Heer-Hendrlks- kinderen zal een plaats in de pro vinciale jeugdraad innemen. fijn FAAM fantastisch KANTONRECHTER MIDDELBURG Woensdagochtend verscheen de landbouwer C. L. uit Gapingo voor do tweede maal voor de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolcnburgh. Op 10 februari was hij voor de eerste maal „op bezoek" geweest in het kantongerechtsgebouw aan de Balans om zich te verantwoorden voor een verkeersovertreding. Op 10 december 1959 was L. met zijn jeep vanuit een uitrit de Noordweg te Middelburg opgereden, waarbij hij in botsing kwam met een personenauto. Tijdens de eerste behandeling op de zitting van 10 februari werd besloten tot aanhouding, omdat een getuige niet was verschenen. Aan een tweede oproep om voor te komen had deze, de koop man M. C. van der H. uit Middelburg, wel gehoor gegeven. SLAGER W. BLIEK ...vergeten hoek ^AAA^AAAAAAAAA^AAAAA^AAA Voor Zeeuws nieuws zie ook do pagina's 5, 7, 9 en 10. Vlissingse reed zonder rijbewijs in auto Naast een toelichting op de aanrij ding gaf deze getuige nog een ver klaring van zijn wegblijven van de eerste maal. Dit bleek geheel te wij ten aan onkunde over de hiervoor geldende regels. Hij verkeerde in de mening, aldus bleek uit zijn verkla ring, dat hij als getuige niet ver plicht was om aan de oproep gehoor te geven. Toen hij enige tijd later zijn oproep eens goed had doorgeno men was hem echter gebleken, dat dit wel degelijk vereist was. Betreffende het ongeluk verklaarde de koopman, dat hij op enige af stand ae jeep van verdachte bij de uitrit van een hofstede had zien staan. Toen hij met zijn auto pas seerde kwam de landbouwer juist de weg opgereden wat een botsing tot gevolg had. Dc landbouwer had op zijn beurt betoogd, dat hij goed had uitge keken voordat hij de weg was op gegaan. Hieraan voegde hij toe, dat het uitzicht ter plaatse niet bijster goed is. Zijn conclusie was, dat de getuige erg hard luid ge reden. In dit verband wees bij op de heschadigingen aan de jeep. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, benadrukte in zijn requisitoir, dat de getuige de jeep op enige af stand had waargenomen, zodat de landbouwer op zijn beurt do auto van de koopman had kunnen zien naderen. Een boete van f 30.sub sidiair 6 dagen was zijn eis. De kantonrechter verlaagde in zijn von nis tot f 20.subs. 4 dagen. De Vlissingse mevrouw J. H.-T. stond terecht, omdat zij op 9 febru ari in haar woonplaats op een afge sloten weggedeelte zou hebben gere den. Daar de zaak niet helemaal uit de doeken kwam werd besloten tot aanhouding om dc verbalisant als getuige op te roepen. Hoorn Rijden op een motorfiets zonder hoorn niet een vaste toonhoogte stond In het procesverbaal tegen de chauffeur-monteur A. do N. uit Souburg. Bij een coutrole op G fe bruari op do Nieuwe Vlissingseweg was dit aan het licht gekomen. Ver dachte verklaarde, dat zijn claxon het even voor de aanhouding nog i geluld gegeven had. Een hoogst belangrijk instrument noemde de officier de hoorn, dat op do meest kritieke momenten moet werken. Een boete van f 15.subs. 3 dagen luidde de eis. Mr. Moolen- burgh vonniste met f 6. Toen de 19-jarige mej. M. A. de M. te Vlissingen in de Paul Kruger- straat in haar auto door een politie agent werd aangehouden kon zij geen rijbewijs tonen. Tegen de kan tonrechter verklaarde zij, dat ze vlug een boodschap moest doen. De officier vroeg een boete van f 25. die mr. Moolenburgh verminderde tot f 20.of 4 dagen. Mej. J. A. K. uit Middelburg stond terecht, omdat zij op 10 februari te Middelburg op een afgesloten deel van de Ventweg tussen de Trompstraat en de Poelendaele- weg had gefietst. Van de eis van f 5.deed de kantonrechter in zijn vonnis nog één gulden af en vonniste met f 4.of 2 dagen. De matroos W. S. uit Vlissingen had zonder licht op zijn fiets gereden. De eis luidde f 5.Het vonnis was f 4.—. H. M. A. van Schendel in Breda begraven In Breda is onder grote belangstel ling de zaterdag jongstleden overle den districts-inspecteur van 't Brand- weerwezen in Zeeland en Noord-Bra bant de heer H. M. A. van Schendel ten grave gedragen. Vertegenwoor digers van het provinciaal bestuur van Noord-Brabant en van het pro vinciaal bestuur van Zeeland, colle ga's van de Inspectie van het Brand weerwezen uit Den Haag en andere districten en vele tientallen comman danten van de brandweren in steden en dorpen in beide provincies waren in de kerk aanwezig. Pastoor C. van Duyse van de H. Saseramentsparo- chie droeg de plechtige H. Requiem mis op met assistentie van de kape laans J. van Boxtel en P. van Velt- hoven. Een lange stoet begeleidde het stof felijk overschot na de H. Mis naar het kerkhof Zuilen, waar kapelaan J. van Eoxtel de absolutie aan het graf verrichtte. De plechtigheid vol trok zich in soberheid en eenvoud. Er werd aan het graf niet gespro kken. Kamerlid Kodde kreeg antwoord op vragen over W.A.-verzekering De ministers Beerman en Korthals hebben gisteren geantwoord op -41e schriftelijke vragen van het, Twee de-Kamerlid de lieer D. Kodde (s.g. p.) uit Zoutelande over vonnissen, waarin bepalingen waren opgenomen inzake YV.A.-verzekeringen voor au to's. De heer Kodde had uit uitspraken van de kantonrechter te Middelburg en van de hoge raad geconcludeerd, dat aan personen, die met een auto een aanrijding hadden veroorzaakt, een zwaardere straf was opgelegd omdat de auto niet W.A. was verze kerd. Hij had gevraagd of de minis ters het juist achten, dat de rechter lijke macht door middel van het op leggen van straffen tot het sluiten van een W.A.-verzekering dringt. In hun antwoord zeggen de ministers dat in de vonnissen niets wordt ge zegd over zwaardere straffen we gens het niet-verzekerd zijn van de auto's. Zij delen mede, dat in de ge noemde zaken voorwaardelijke straf fen werden opgelegd, met de voor waarde, dat 'n verzekering zou wor den gesloten. Op de vraag inzake het „dringen tot het sluiten van een W. A.-verzekering" antwoorden de mi nisters, dat de rechterlijke macht on afhankelijk is en dat zij het daarom onjuist achten zich over deze vraag uit te laten. „Vluchtelingen"-singelIoop in Goes In het kader van de vluchtelingen- actie „Doe Open", zal aanstaande za terdag in Goes een singelloop op de Oostwal worden gehouden, waaraan rond 80 hardlopers deelnemen. De op brengst van de programmuverkoop komt ten goede aan de actie voor do vluchtelingen. Favoriet voor de P.Z.C.wisselbeker bij de senioren is de Middelburger Hein Cujé. De Middelburger Borste laar en Schillemans uit Halsteren worden beschouwd als zijn naaste concurrenten. De Middelburger Kal- jouw is favoriet bij de C- en D-junio- ren. Voorts zullen zestig scholieren, verdeeld over twee leeftijdsgroepen, het parcours van 1100 meter eenmaal afleggen. De wedstrijden beginnen om drie uur. Verzwaring dijk bij Waarde voorbereid In de dinsdagavond gehouden verga dering van de gemeenteraad van Waarde werd medegedeeld dat het waterschap „De Breede Watering" voorbereidingen heeft getroffen voor de dijkverzwaring. De autobusdienst te Waarde zal met ingang van de zomerdienstregeling met een rit uitgebreid worden. Voor de twee toegewezen woning wetwoningen werd de heer C. J. Klap als architect aangewezen. Men zal met de bouw van deze wo ningen op het terrein aan de Julla- nastraat zo spoedig mogelijk begin nen. De raad besloot aan de heer N. van der Maas een premie van f 500. toe te kennen voor de verbetering van zijn woning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2