PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DIT WORDT GEEN 0 VERBESTEDINGS J A AR Sneltrein ramde Tankauto: 17 doden In dodenstad Agadir dreigt pestepidemie Schaderegeling voor Veerse middenstanders is dringende noodzaak BILT WEL AANZIENLIJKE INKRIMPING VAN HET OVERSCHOT OP DE BETALINGSBALANS Vandaag... 203e jaargang - no. 53 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 maart '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. i of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 Cb.g;g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. CENTRAAL ECONOMISCH PLAN 1960 Daling werkloosheid tot ongeveer 50.000 man lil 1960 zal het volume der binnenlandse beste dingen naar verwachting met 8,5 procent toe nemen. Hiertegenover staat een geraamde pro- duktietoeneming in bedrijven van 6 procent. Het sneller stijgen van de bestedingen dan van de produktie zal een aanzienlijke inkrimping van liet overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans tot gevolg hebben. Over 1959 werd een overschot bereikt van 1,8 miljard gulden; voor 1960 wordt het overschot geraamd op 0,7 miljard gulden. Aangezien het geraamde betalingsbalansoverschot de meermalen genoem de norm van 500 miljoen gulden overschrijdt, kan het jaar 1960 als geheel niet als een over- bestedingsjaar worden aangemerkt. Dit zijn enkele van de conclusies, die het Cen traal Planbureau heeft neergelegd in het Cen traal Economisch Plan 1960. Aan dit stuk wordt nog het volgende ontleend: Het uitvoervolume zal naar verwachting in 1960 8 pro cent hoger zijn dan in 1959, doch hiertegenover zal een invoerstijging staan van 15,5 procent. De voorziene daling in het groeitempo van do uitvoer zou vooral op het einde van het jaar merkbaar kunnen worden, wan neer het tekort aan arbeidskrachten in betekenis toeneemt. Ten aanzien van de ontwikkeling op de arbeids markt wordt verwacht, dat de geregistreerde arbeidsreserve zal teruglopen van gemiddeld 78.000 personen in 1959 tot 58.000 personen in 1960. Onder de veronderstelling van een gelei delijke daling zou het werkloosheidsniveau op het einde van 1960 circa 50.000 ofwel 1,4 proeent bedragen. Laatstgenoemd percentage is gelijk aan het begin van 1956 bereikte. Een arbeidsproduktiviteitsstijging van bijna 4 procent ligt in het verschiet. Invloed van loon stijging op prijzen gering Naar schatting zal de loonstijging van 1959 op 1960 in totaal 7,5 be dragen. Hierin zijn allereerst begre pen de compensaties voor de aan staande stijging van huren en melk prijs. Deze bedragen 2,8 waar onder 0,4 verhoging van de premie van de kinderbijslagwet'. Op jaar basis, dat wil zeggen voor een vol jaar, is de invloed op de loonsom groter, namelijk 3,6 De loonstij ging uit hoofde van de differentiële loonvorming wordt voor 1960 op 3,5% gesteld (op jaarbasis 4,5%). Tenslotte is aangenomen, dat door incidentele factoren nog een loon stijging van 1 zal plaatsvinden. De invloed van de geraamde loon stijging op het prijspeil zal gering zijn. De richtlijnen welke terzake van regeringswege zijn geformuleerd en welke de steun van het bedrijfs leven hebben, houden immers in, dat de differentiële loonsverhogin gen niet tot prijsstijgingen in het binnenland mogen leiden. Verwacht wordt dat de prijsstijging als ge volg van de totale loonsverhoging niet meer dan 0,2 zal bedragen, mede in aanmerking genomen de voorziene stijging van de arbeids- produktiviteit. In de verwachte toeneming van de binnenlandse bestedingen hebben de investeringen in vaste bedrijfsactiva een groot aandeel. Naar volume zul len deze namelijk naar schatting met 14 toenemen, hetgeen neer komt op 1,2 miljard gulden. De par ticuliere consumptie zal als gevolg van de loonstijging met circa 5,5 in volume toenemen. Rekening hou dend met een stijging van het con sumptieprijspeil, voornamelijk als Uitspraak Te Boston in de Amerikaanse staat Massachusetts heeft een Nederlander terecht gestaan, die beschuldigd werd van een ernstig misdrijf. In de Nederlandse dagbladen is uit voerig aandacht geschonken aan de ze zaak en daardoor is een groot deel van het Nederlandse publiék weer eens geconfronteerd met een vorm van rechtspraak, die in ons land niet bestaat, namelijk de jury-recht spraak. Bij de verslagen van de rechtszit- ge'n te Boston moesten de meeste Nederlandse kranten beknopte toe lichtingen geven om aan hun lezers duidelijk te maken hoe zo'n ernstig misdrijf voor de Amerikaanse rechter wordt'behandeld en in welke opzich ten de gevolgde procedure verschilt van de rechtspraak in Nederland. Dat is uiteraard heel summier ge beurd, maar toch wel voldoen de om een zeker wantrouwen tegen deze „onbekende" vorm van rechtspraak bij de Nederlandse le zers weg te nemen. Een wantrouwen, dat overigens volkomen begrijpelijk is want wat onbekend is wordt nu eenmaal altijd gewantrouwd totdat men het heeft begrepen. De openbare aanklager te Boston heeft iets van dat „buitenlandse" wantrouwen aangevoeld, want hij heeft tijdens het proces betoogd, dat de jury-rechtspraak een voortreffe lijke vorm van rechtspraak is en de best-denkbare voor de Amerikaanse staat Massachusetts. Hij heeft daarin gelijk. De jury rechtspraak kan voortreffelijk zijn, maar zij heeft evenals alle andere vormen van rechtspraak haar speci fieke gebreken. Het is om die gebre ken, dat zij in Nederland niet wordt toegepast en nu gaat het er maar om hoe hoog men, die gebreken aan slaat. De meeste Nederlanders staan wan trouwend tegenover het feit, dat bij jury-leden het sentiment een heel sterke rol kan spelen. Dat sentiment leidt soms tot opzienbarende veroor delingen of opzienbarende vrijspra ken. Ook kan door de jury al te veel waarde worden toegekend aan mo rele achtergronden, die met de be wijsvoering nauwelijks in enig ver band staan. Ook voor andere vormen van recht spraak gelden soms deze bezwaren, maar men verwijt ze toch in het bij zonder aan de jury-rechtspraak, zelfs als men die vorm van recht spraak nauwelijks kent. (Zie slot pag3 kol1 Investeringen gevolg van de huurverhoging en stijging van de melkprijs, zal het ver bruik naar waarde 1,7 miljard gulden hoger liggen dan in 1959. Mede door de toenemende investerin gen zal er in 1960 een vergrote vraag naar financiële middelen optreden, waarmede het aanbod op de kapitaal markt vermoedelijk geen gelijke tred zal houden. De conclusie hieruit is een grotere schaarste op de kapitaal markt. E6n verkenning van de ontwikkeling op basis van een aantal ver onderstellingen, onder meer betref fende de buitenlandse vraag en de loonkosten in het binnenland (3 stijging t.o.v. 1960) maakt aanneme- (Zie slot pag. 3 kol. 3) ONGELUK IN BAKERSFIELD Reddingsacties belemmerd Een sneltrein die op weg was van San Francisco naar Chicago heeft dinsdagavond een geladen olietank auto geramd. De gevolgen waren ernstig: een ontploffing en brand, waarbij tenminste 17 mensen om kwamen en tenminste nog 50 gewond werden. De doden zijn 14 passagiers, 2 leden van het treinpersoneel en de chauf feur van de tankwagen. Deze wagen was met 40.000 liter dieselolie gela den. De trein, genaamd „San Fran cisco Chief", had 72 passagiers en 11 man treinpersoneel aan boord. Met een snelheid van ongeveer 110 kilometer per uur werd op een over gang 7 km ten westen van Bakers- field de tankauto geramd. De trein bestond uit 11 rijtuigen. De locomo tief en 4 rijtuigen schoten tientallen meters de lucht in. Ze waren zicht baar in Bakersfield, hetgeen tot ge volg had dat talloze nieuwsgierigen zich naar de plaats van het ongeluk spoedden. Daardoor ontstonden verkeersopstop pingen welke de reddingsactie sterk belemmerden. De lichamen der slacht offers zijn zo deerlijk verminkt dat aan identificatie nauwelijks te den ken valt. Pas na twee uur was de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, de brand meester. Bij het licht van schijnwerpers en acety- leenlampen werden gewonden uit het puin bevrijd en de stoffelijke over schotten geborgen. Agadir: Wat eens een prachtig bad hotel was, is nu veranderd in een grote puinhoop. Prins Bernhard terug in Nederland Prins Bernhard is gisteren van zijn verblijf in Afrika in Nederland te ruggekeerd. Om vijf uur landde de regerings- Dakota met de prins op de vliegbasis Soesterberg. Holderdebolder ...er zakte een koe door de zolder (Van onze correspondent) Bij de veehouder L. J. Wind in H Ouwsterhaule stond een koe op n kalven en het leek een zware verlossing te zullen worden. Daarom achtte de boer het wel gewenst om het dier dat er- paast op dezelfde stal stond, m naar een andere plaats te bren- gian. Omdat er in de stal geen ruimte over was, werd het beest gedurende de nacht in de schuur vastgebonden. Op on- verklaarbare wijze raakte de koe echter los. De koe ging op ff verkenningstocht door de schuur klom op een klamp hooi. Daarnaast was een klamp hooi, die weer hoger was, maar de koe vond ook deze hoogte geen bezwaar. Van het hooi m stapte het dier over op de slaapkamerzolder. De zolder was echter niet berekend op het zware gewicht en onder een gevaarlijk gekraak schoot n de koe door de zolder en kwam bij de boer in de slaapkamer terecht. Boer Wind en zijn vrouw schrokken geweldig, toen er plotseling een koebeest door de zolder naast hun bed n neerplofte. Wonder boven won- der bleek de koe ongedeerd te zijn. #- De Franse minister van staat voor cul turele zaken, André Malraux, en de Ja panse minister van onderwijs, Takesjijo Matsoeda, hebben te Tokio een akkoord bereikt over een uitbreiding van de culturele uitwisseling tussen de twee landen in 1960 en 1961. TOTALE ONTRUIMING GELAST Gebrek aan vers water De eens welvarende stad aan de Mid dellandse Zee Agadir, is thans een lege troosteloze dodenstad, waar al leen nog maar reddingsploegen wer ken, zoekend naar overlevenden on der de reusachtige puinhopen die door de aardbeving maandagavond zijn veroorzaakt. Tot dusver heeft men ongeveer 1500 gewonden en 8000 doden uit de ruïnes gehaald. Maar In een boodschap aan koning Moham med de Vijfde berichtte 't hoofd van de staatspolitie dat het aantal doden waarschijnlijk tussen de 5000 en 6000 zal liggen. Boven de vernielde stad hangt thans een andere dreiging: het gevaar van een pest-epidemie. De stad is geheel zonder vers water en vele riolen lig gen open. Grote ratten, die in het zonlicht op katten lijken, zoeken in de ruïnes waar de ongetelde doden liggen, naar voedsel. Wegens het ge vaar van een pestepidemie en ook omdat er in de stad geen enkel huis is dat nog een veilige beschutting biedt hebben de Marokkaanse autori teiten totale ontruiming gelast. Langs de wegen trekken de overlevenden van de 50.000 zielen tellende bevol king per auto, te paard of ezel en ka melen naar elders. Zestig grote Amerikaanse transport vliegtuigen vormen een luchtbrug tussen Agadir en Casablanca om ge wonden over te brengen. Op retour vluchten vervoeren zij dekens, voed sel, medicijnen en tenten. Kroonprins Moulay Hassan zeïde in VOORZITTER S. KODDE: Secretaris Huybrecht: Regering wil ons steuntrekker maken „Worden we vergeten? Krijgen we geen vergoeding, geen com pensatie?" Dat vragen vele Veerse middenstanders, die door het vertrek van rond 120 vissers een min of meer belang rijk deel van hun inkomsten verliezen, zich af, nu de schade regeling ingevolge ex-artikel 8 van de Deltawet nog steeds uit blijft. Reeds vijf jaar lang heeft de middenstandsvereniging op een regeling aangedrongen; het bestuur heeft contact opgeno men met alle mogelijke instan ties, met de commissie ex-arti kel 8 Deltawet, met de commis sie uit verkeer en waterstaat, met de Tweede-Kamerleden enz. „Maar we horen niets", zeggen de middenstanders, die de afsluiting van de zeegaten een algemeen belang achten, maar zich daarvoor niet opge offerd willen zien. We hebben 'n gesprek gehad met een aantal middenstanders, die ons onom wonden hun mening hebben ge zegd. „Het lijkt erop of de overheid een groep Veerse middenstan ders tot pauperisme wil bren gen, hen tot steuntrekkers wil maken". Dat is de mening van de heer L. J. A. Huybrecht, de secretaris van de middenstands vereniging in Veere. „Het is een ernstige beschuldiging", zegt de heer Huybrecht, „maar ik neem die ten volle voor mijn verant woording. Het is de enige con clusie waartoe ik gekomen ben, nadat van Veerse zijde nu al 5 jaar op een regeling is aange drongen. Maar de heren in „Den Haag" horen ons tientallen ma len aan, vergaderen dan en doen verder niets. Niets. Ze zitten gewoon te wachten tot de moei lijkheden in Veere zich vanzelf oplossen"... (\VW\WWVWWAWWWA haalt moedeloos de schouders op als hij over de onderhandelingen spreekt, die de middenstandsdeputatie her haaldelijk in Den Haag voerde; over de antwoorden op de talloze brieven, die geschreven zijnover besprekin gen en de „hearing", die in Veere ge houden zijn. „We werden altijd vriendelijk tege- Geen opoffering voor het algemeen belang T eleurgesteld De toon van Huybrechts woorden is bitter. Hij is teleurgesteld en met hem talrijke andere Veerse middenstan ders, die voor een belangrijk deel voor hun levensonderhoud direct of indirect afhankelijk zijn van de vis serij. Van rond 100 tot 120 vissers, die over amper tien maanden met hun 30 scheepjes naar de Colijns- plaatse haven moeten verhuizen. En de middenstanders blijven achter, zonder dat zij momenteel weten of er een behoorlijke schadevergoeding of compensatie voor hen uit de bus komt. Secretaris Huybrecht, die tot de di rect gedupeerden behoort met zijn handel in olie en sclieepsbehoeften, een verklaring dat de gehele stad moet worden gesloopt alvorens met de wederopbouw kan worden begon nen. Maar hij verzekerde dat Agadir tegen 2 maart 1961 weer zal zijn op- ;ebouwd. (Twee maart is Marok- :o's onafhankelijkheidsdag) Het ministerie van buitenlandse za ken heeft vart de Nederlandse am bassade in Rabat bericht ontvangen dat alle Nederlanders in Agadir be houden zijn. 2 mei nieuwe datum executie Chessman Rechter Clement D. Nye heeft woensdag als nieuwe datum voor te- rechtsteUing in de gaskamer van Caryl Chessman 2 mei vastgesteld. Het Chessman verleende uitstel van zestig dagen loopt op 18 april af. Vele doden bij brand in Zuidkoreaanse fabriek Bij een zware brand in een rubber fabriek te Poesan (Zoid-Korea) zijn woensdagochtend circa 50 arbeiders om het leven gekomen. Twintig: arbeids zijn gewond, voorna melijk in het gedrang dat ontstond toen de brand uitbrak en de arbei ders in paniek naar de fabrieksuit- gangen drongen. Een 200 man kon zich redden door uit de ramen op de eerste verdieping te springen. De brand, die vermoedelijk is ont staan door een weggeworpen eindje sigaret, verspreidde zich in enkele minuten tijds door het gehele pand. Achte negers zijn maandag in Nairobi ter dood veroordeeld wegens moord op een 77-jarige blanke boer. De boer John Hutson werd in augustus ver- j| is het 15 jaar geleden, dat bij vergissing het Bezui- H denhoutkwartier en het Korte n Voorhout te Den Haag door 'n zz Engels bombardement weiden H verwoest, bij welke ramp 511 g s personen werden gedood en 3250 woningen en 307 bedrijfs- ff ruimten verloren gingen. il!llllllllllll!!ll!llllllllllllllll!ll!!lllllllllllllllllll!ll!ll!!!llllllllll|||||||||:l (Zie slot pag2 kol. 1) VERWACHT. Geldig tot hedenavond AANHOUDEND ZACHT Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Rlatige, tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN 4 maart Zon op 7.20 onder 18.25 Maan op 10.32 onder 0.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1