VOORJAARSMODEFLITSEN UIT PARIJS MIDDELBURG KAN NU NOG NIET ZONDER WOONRUIMTEWET 1947 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 1 MAART 1960 RAAD UNANIEM ACHTER B. EN W. Verlaging tarieven Lange Jan aangenomen met 9 tegen 7 stemmen eenmaal staakten stemmen De gemeenteraad van Middelburg heeft zich tijdens de maandag gehonden vergadering onder voorzitterschap van burgemeester mr. Joh. de Widt volledig geschaard achter het advies van B. en W. inzake de opheffing van de Woonruimtewet 1947. Unaniem achtten mevrouw en de heren raadsleden de opheffing op het huidige moment onmogelijk, omdat dit speciaal voor de laagst en lager bezoldigden in de gemeente een chaoti sche toestand zou scheppen, hetgeen voor de toekomst fataal zou zijn. „Wij zijn in principe voor de grootst mogelijke, vrijheid, maar het moment daarvoor is nog niet aangebroken", aldus de heer C. A. Kammeraad (v.v. d.), die steun kreeg van de heren T. A. J. W. Schrorer (p.v.d.a.), A. J. Schot (s.g.p.) en B. A. Hesselink (v.v.d.) en tot slot de van gehele raad. Drie maal moest de raad deze mid dag stemmen. De eerste maal bij het voorstel om de tarieven voor de be zichtiging van de Lange Jan te ver lagen. De heer P. H. M. Adriaan- sens (k.v.p.) ging er akkoord mee, hoewel hij niet verwachtte, dat de verlaging stimulerend voor het be zoek zal werken. Maar voor de grote gezinnen vond hij het tarief aan de hoge kant. De heer Hesselink schaar de zich bij de grootst mogelijke min derheid in B. én W., die de tarieven niet wilde verminderen. Dit raadslid wilde wel reductie toepassen voor groepsbezoek. De heer P. H. Geers (p.v.d.a.) schaarde zich achter de heer Adriaansens „Voor een hal ve toren" ook een halve prijs" terwijl de heer Schot zich achter het standpunt van de heer Hesselink stelde. We moeten niet zomaar inkomsten prijs geven, meende wethouder J. W. Kögeler (a.r.J, die de minderheid in B. en W. verdedigde en hierbij op merkte. dat de toren voornamelijk bezocht wordt door toeristen. ..En hiervan laat niemand zich door 50 cent weerhouden", aldus de wethou der. Het „meerderheidsgeluid" kwam van wethouder drs. Th. J. Wester hout (p.v.d.a.). Het betreft hier een herziening van de voorlopige tarie ven zeide deze wethouder. Nadat de heer Adriaansens nog op de propa gandistische waarde gewezen had, maakte de heer Hesselink van zijn minder vérgaande tariefsverlaging een voorstel. Eerst werd echter het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht. Dit werd aangenomen met 9 tegen 7 stemmen: tegen stem den de heren Hesselink, Kamme raad, A. J. Kaland en W. P. Baars (c.h.), Schot, Kögeler en drs. M. de Bruijne (a.r.). Tweede stemming Een tweede stemming werd noodza kelijk over het voorstel van B. en W. afwijzend te beschikken op een sub sidieaanvrage voor de militaire te huizen van het humanistisch thuis front. Het feit. dat het college hier over verschillend oordeelde, was voor de heer Hoek aanleiding een staat- rechtelijke beschouwing te houden over het al of niet behandelen van een dergelijk voorstel. De heer M. A. L. Hubregtse (p.v.d.a.) achtte het afwijzend standpunt van het college een discriminiatie van een bepaald volksdeel. Waarom wordt een lijn getrokken wanneer het aankomt op gezamenlijk schieten, maar niet wan neer de soldaten gezamenlijk zouden moeten schaken of sjoelen, vroeg de heer Hubregtse. Bij de hierop vol gende stemming werd het voorstel met 10 tegen 6 stemmen aangeno men: de P.v.d.A.-fractie stemde te gen. Nogmaals werd een stemming nood zakelijk, toen B. en W. voorstelden om de afdeling burgerlijke stand van de secretarie 's middags te sluiten vopr publiek. „Waarom nog meer be perken", vroegen verschillende raads leden zich af. Zij uilden de openstel ling ook des middags, meer zien als een service voor het publiek. Toen het voorstel in stemming gebracht werd, staakten de stemmen op 8 te gen 8, waarop het dus aangehouden moest worden tot de volgende verga dering. De door het college voorgestelde ver plaatsing van de patatesfriteskraam bij school J. in de Nederstraat bracht eveneens de tongen in beweging. De leden van de commissie van bij stand, de heren Geers, Hubregtse en Kammeraad, waren tegen de ver plaatsing naar het Dampoortplant soen. Volgens de heer Geers is het niet doenlijk de kraam te verplaat sen en aan het oog van de toeristen te onttrekken op het moment, dat er nog geen nieuwe school J. is. Burge meester De Widt verklaarde, dat de plaats van deze kraam al eerder moeilijkheden gegeven heeft Waarop wethouder Kögeler betoogde, dat het gemeentebelang toch moef voorgaan boven het belang van de kraameige- naar. Wethouder Kaland maakte een I einde aan het „frites-debat" door voor te stellen de eigenaar tot het eind van het jaar toestemming te ge ven zijn kraam op de huidige plaats te laten staan, zodat B. en W. in die tijd een uitweg kunnen vinden. Aldus werd besloten. Gasverliezen Bij het: vaststellen van de reke ning der gemeente over 1956 vroeg de heer Hoek naar de oor zaak van de hoge gasverliezen en wat hiertegen gedaan is. Wethou der Westerhout merkte op, dat het verliespercentage in vergelij king met andere vergelijkbare be drijven niet verontrustend is. Hoewel de wethouder het resul taat van een onderzoek niet zo bijster bevredigend kon noemen, deelde hij mee dat dank zij een voortdurende controle op meters en huisaansluitingen de verliezen niet meer gestegen zijn. In de rondvraag deelde de wethouder mee, dat kort geleden de nieuwe wa terleiding en de gastoevoer naar het grootindustrieterrein in gebruik ge nomen zijn. Op een vraag van de heer Kammeraad werd meegedeeld, dat nog dit jaar een wandelbruggetjc de afstand naar het Torenvlledt-park voor de bewoners van Lageweg en omstreken aanmerkelijk zal verkor ten. De dood op de weg Op de rijksweg tussen Castricum en Oegstgeest is gisteren de 80-jarige bestuurder van een motor met zij span, de heer J. B. uit Den Haag, op een uit de richting Alkmaar komen de vrachtauto ingereden. Hierbij werd de echtgenote van de heer B. die met haar drie-jarig doch tertje in het zijspan zat op slag ge dood. De heer B. en zijn dochtertje werden met ernstige verwondingen in een ziekenhuis te Beverwijk opge nomen. De bestuurder van de vracht auto liep een shock op. Erös assistent-dirigent Concertgebouworkest Met ingang van 1 maart 1960 is aan de heer Jan Brussen op eigen ver zoek eervol ontslag verleend als as sistent der dirigenten van het Con certgebouworkest. Zulks in verband met zijn benoeming tot dirigent en artistiek leider van het Overijssels Philharmonisch Orkest. Met ingang van diezelfde datura is tot assistent der dirigenten ran het Concertgebouworkest benoemd de heer Peter Erös. Peter Erös werd 22 september 1932 te Boedapest geboren. Hij kreeg van zijn 5e jaar af pianolessen en stu deerde van 1946 af aan de Franz-List muziekacademie te Boedapest piano, compositie en directie bij Laszlo So- mogyi (de" dirigent, die binnenkort enige concerten van het Concertge bouworkest zal leiden), Janos Viski, Leo Weiner en Zoltan Kodaly. Van 1953 tot 1956 was hij assistent leraar voor operaregie aan bovenge noemde academie. Sedert 1953 heeft hij herhaaldelijk uitvoeringen geleid van het stedelijk orkest, net Radio Philharmonisch Orkest, en van de Opera te Boedapest. In 1956 kwam Peter Erös naar Nederland. Hij volg de de dirigentencursussen van de Nederlandse Radio Unie in 1957 en 1958, onder Albert Wolff en Willem van Otterloo. Als gastdirigent leidde hij o.m. concerten van de Groninger Orkest Vereniging en van enkele radio-orkèsten Tijdens hel Holland- Festival 1959 werkte Erös als assis tent van Otto Klemperet en Ferdi nand Leitner; ook assisteerde hij Ferrenc Fricsay bij opname door de Deutsche Grammophon Gesellschaft. Gedurende het seizoen 1959-1960 doorliep hij een stage bij het Con certgebouworkest. (Van onze redactrice) Het lijkt de Parijse cou turiers elk seizoen moei lijker te vallen, om een mode te brengen die men „dé mode" van het seizoen kan noemen. De tijden waarin een Dior, een Fath schijnbaar zonder moeite een markante modelijn wisten te scheppen die over de gehele linie zij het niet altijd zonder te genstand! als de-lijn- voor-ltomend-seizoen werd aanvaard, lijken voorgoed tot het verleden te beho ren Ook dit voorjaar is de Pa rijse mode allerminst over zichtelijk te noemen. Er zijn twee lijnen die in ver scheidene collecties terug keren: de tunieklijn en de prinsessenlijn, en van een waarlijk nieuwe mode kan men dus ook ditmaal niet spreken. Het is een terug keren naar en voortbordu ren op 2 motieven uit vori ge seizoenen, al zijn het dan ook twee motieven die voor een bekwaam coutu rier vele mogelijkheden in zich bergen. E*n enkele ontwerper heeft zich laten inspireren door het verre Oosten, en dat is dan ook wel zo grondig gebeurd dat men zelfs uitgespro ken Oosterse typen als mannequins koos voor het lanceren van de kleding. Wel is de algemene indruk dat de meeste ontwerpers een voorkeur hebben voor gemakkelijk zittende kle ding. vy Gezin in Thomson doodgevroren De politie van Illinois heeft bij Thomson aan do Mississippi in een geheel ingesneeuwd huis de stoffe lijke overschotten gevonden van een echtpaar en zes kinderen, die een week geleden allen griep kregen en in hun bedden doodvroren. In de kelder vond men een nog le vende, maar uitgehongerde hond. Maggy Rouff heeft veel inspiratie gevonden in het succesvolle optreden van Mariene Dietrich in Parijs: een typisch „Dietrïch-hoedje" completeert dan ook haar naturel shantung tailleur (geheel linies), die met zwart lint is afgezet. De zijden japon met. grote zwart-wit bloemmotieven (midden) is van Madeleine de Ranch, die ook de bijpassende hoed ontwierp. Jean Paton verwerkte al zijn mode-ideeën van dit voorjaar in de katoenen piqué mantel die geheel rechts staat afgebeeld: de jas is Jcraagloos, heeft grote opgestikte zakken, zevenachtste mouwen, grote knopen en een wijd uitstaande zoom. Vier creaties uit twee toonaangeven de Parijse modehuizen: Dior en Car- din. Op cle eerste foto het ensemble Rencontres" van Dior, bestaande uit mantel, japon en vestDe japon en het vest zijn van zwarte kant, de mantel is gemaakt uit zivart-witte tweed en heeft een brede franjerand. Het tweede plaatje toont een tailleur van Cardin, gemaakt uit parelgrijze fijne wollen stof. Het jasje is ver sierd met een grote kraag van witte kant. Eveneens van Cardin is het derde ensemble; het is bestemd voor de middaguren en bestaat uit een bruine wollen mantel, die gedragen wordt over een japon van wollen mousse line, bedrukt in de. tinten groen en bordeaux. Van Dior is weer de creatie op de vierde foto. Het is een pakje van koraalkleurige zachte wollen stof, waarvan het jasje recht en bijna sexe-loos van lijn is tericijl de iets klokkende rok vrij kort werd gehou den. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6