PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BOUWVAKARBEIDERS: HEDEN MOET HOGER LOON INGAAN Drie doden bij botsing tussen twee auto's Zierikzees burgemeester terug van boeiende reis naar Algerije BILT WERKGEVERS WILLEN RISICO-CLAUSULE NIET LATEN VERVALLEN IN SPANJE GEEN WESTDUITSE RAKETTENFABRIEK GEVESTIGD SMOKKELAUTO SLIPTE EN REED TEGEN EEN BOOM 203e jaargang - no. 51 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 maart I960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Vandaag overleg tussen werkgevers en werknemers (Van onze Haagse redactie) De drie organisaties van bouwvakarbeiders hebben maandag avond als hun standpunt bekend gemaakt dat de overeengeko men loonsverhoging 111 het bouwbedrijf beslist op 1 maart, dus vandaag, moet ingaan. Daarom lieben de werknemers-organisa ties besloten aan de werkgevers de eis te stellen dat zij alsnog zullen voldoen aan de wens van het coUege van rijksbemidde laars 0111 de zogenaamde risico-clausule in de contracten tussen aannemers en opdrachtgevers voor de onderbanden zijnde wer ken niet toe te passen. Het college van rijksbemiddelaars bad zich maandagmorgen be reid verklaard de voorgestelde loonsverhoging van 5 procent, alsmede een aantal verbeteringen van de secundaire arbeids voorwaarden in het bouwbedrijf goed te keuren, mits de werk gevers de risico- of doorberekenings-clausule niet zouden toepas sen. De besturen van de bouwvakarbeidersorganisaties hebben nu de werkgevers uitgenodigd de nieuwe C.A.O. alsnog te onder tekenen. I11 een officieel communiqué heeft het college van rijksbemiddelaars zich bereid verklaard de voorgestel de loonsverhoging goed te keuren. Do gewijzigde lonen en de arbeids voorwaarden zullen van kracht kun nen zijn op de na 1 maart 1960 aan te besteden projecten. Volgens het communiqué van de rijksbemiddelaars kunnen de hogere lonen ook worden toegepast op on derhanden zijnde wei'ken, indien de aannemer een daartoe strekkend verzoek bij het college indient. Dit verzoek dient vergezeld te gaan van een nadere overeenkomst tussen de aannemer en de opdrachtgever, waar uit blijkt dat de hogere kosten niet aan de opdrachtgever in rekening worden gebracht. Een collectieve ar beidsovereenkomst, waarbij aan het bovenstaande is voldaan, kan wor den goedgekeurd, aldus het commu nique van de rijksbemiddelaars. De werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf hebben eveneens een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de eis van rijksbemiddelaars de tijdige tot standkoming van een nieuwe C. A.O. op het laatste moment on mogelijk heeft gemaakt. ModeHitsen uit Parijs De datum waarop foto's van de Franse voorjaarsmode worden vrijgegeven, valt dit- n maal samen met de eerste dag van de maand maart, die dus M een lentemuand in de dubbele betekenis van 't woord wordt. Waf de nieuwe voorjaarsmode ons voorzet? Naast bizarre m mode-bedenksels zoals we ze H elk seizoen te zien krijgen (en waarvan geen sterveling een draagbaar kledingstuk kan H creërengelukkig ook nu weer een redelijk aantal crea- H ties, die ons aunknophigspun- ten kunnen geven bij liet sa- li h menstellen van een modieuze ee zomergarderobe. Zoals dit vro- ff lijke jurkje van Maggy Rouff, H H gemaakt vit blauw-wit ge- streepte piqué, waarvan het bovenlijfje is gegarneerd met een zwarte strik waarop ten Hj overvloede een rose roos is be- vestigd. H Op pagina 6 brengen wij nogff een aantal van de voornaamste f§ Parijse „voorjuarsmodeflit- H sen". ff IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI De werkgevers zijn van mening dat door deze eis inbreuk wordt ge maakt op de essentiële bepalingen van reeds eerder afgesloten aanne mingsovereenkomsten. De werkge vers voelen er niets voor een wijzi ging aan te brengen in privaatrech telijke contracten. Zij wijzen er op dat het onjuist is om te spreken van een doorberekenings-clausule. Beter is het de risico-bepaling als verrelte- nings-clausule te betitelen. Deze ver- rekenings-clausule maakt het moge lijk verhogingen of verlagingen van De leden van de werknemers-orga- lönen, sociale lasten en materiaal- nisaties zijn er door hun besturen ?ffe^dihVi^lidvSa^,urs op rr?dat zii, t definitieve prijs van het werk te ver- 1 strikt dienen te houden aan de in rekenen. strocties van de organisaties. Volgens de werkgevers stellen ook de opdrachtgevers prijs op deze clausule in de overeenkomst, om dat daardoor wordt voorkomen, dat aannemers altijd een risico- bedrag in hun bouwsom opnemen, ook als er in het geheel geen Ioon- of prijsverhogingen van materia len zijn. Het is dus door de ri sico-clausule mogelijk dat de de finitieve prijs van het bouwwerk lager of hoger wordt. Verder vernemen wij dat de werkne mers-organisaties. de werkgevers hebben meegedeeld, dat vóór 1 mei zal moeten zijn beslist over nog een drietal andere punten. Men zal het voor die datum eens moeten zijn over de werkingssfeer van de bouw-C.A.O.. •Men zal een besluit moeten hebben genomen over de arbeidstijdverkor ting. Men zal het eens moeten zijn ge worden over een prestatiebeloning in het bouwbedrijf. De werknemers-organisaties zul len vandaag met ue werkgevers een bespreking hebben over de nieuw ontstane situatie. In een officieel communiqué zeggen de werknemers, dat wanneer de werkgevers onverhoopt niet be reid zouden zijn aan het verlan gen van de werknemers-organisa- ties te voldoen, deze organisaties niet zullen aarzelen met alle hun ten dienste staande middelen de invoering van de nieuwe C.A.O. te realiseren. SELWYN LLOYD IN LAGERHUIS Labourlid Edwards beweert tegenovergestelde De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft maan dag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Westduitse en de Spaanse rege ring hem nadrukkelijk verzekerd hebben dat er van vestiging van een Westduitse raketfabriek in Bilbao geen sprake is. De regering te Bonn had ook verklaard dat zij niet van plan is om kernwapens in de Bonds republiek of ergens anders te maken. Hij zei voorts dat er inderdaad een kleine Westduitse missie naar Spanje is geweest, die echter geen onderhandelingsbevoegdheid had. Lloyd verklaarde ingenomen te zijn met de rede die Adenauer op 27 februari over deze zaak heeft gehouden. De regering te Bonn heeft onomwonden gezegd dat zij slechts onderhandelingen over de ze kwestie zal beginnen, als de Navo hier mee akkoord gaat, zo merkte Lloyd op. Het Labourlid Robert Edwards ver klaarde dat een dochtermaatschappij van de E. G. Farbcn even buiten Bilbao gevestigd is. Deze maatschap pij, die geheel in Westduitse handen is, maalct op het ogenblik raketten voor de Westduitse strijdkrachten. De vorige week maandag, zo ver volgde Edwards, heeft een Westduit se militaire missie besprekingen ge voerd met de Spaanse generale staf eu het enige punt van de agenda was: Armstrong-Jones verkoopt fotozaak Maandag is Antony Armstrong-Jo nes van zijn vrijgezellenflat ver huisd naar de wel wat ruimere kamers op Buckingham Palace waar hij met prinses Margaret de huwelijksplannen zal bespreken. Deze verhuizing wordt algemeen gezien als een aanwijzing dat het huwelijk binnen twee maanden plaats zal hebben. Armstrong houdt op het* ogenblik onderhandelingen om zijn lucra tieve fotozaak te verkopen. Waar schijnlijk zal hij ook binnenkort een koninklijke titel krijgen van zijn schoonzuster koningin Eliza beth. Prinses Margaret verblijft niet in Buckingham Palace maar in Cla rence House waar ook de konin gin-moeder woont. Beide verblij ven liggen echter maar een paar minuten lopen van elkaar verwij derd. Westduitse bases in Spanje. Ook Al fred Krupp«* is in Spanje geweest en wel in december, aldus Edwards. Na dit bezoek heeft de grote staalfabriek in Bilbao een lening gekregen van ruim 30 miljoen gulden. Deze lening werd gegarandeerd door de Westduit se regering, zo zei dit lagerhuislid. Lloyd beantwoordde nog talrijke vragen die hem door Labour-afge- vaardigden werden gesteld, maar liet het Lagerhuis in het onzekere over de verhouding van de Britse regering, zo de eventuele toelating van Spanje tot de Navo tesprake gebracht mocht worden. Ook wilde hij er zich niet over uitlaten of Engeland in de Navo zijn goedkeuring zal onthouden aan een regeling voor faciliteiten in Span je voor de Westduitse strijdkrachten. Prins Bernhard woensdag in ons land terug Prins Bernhard zal woensdag in Ne derland terugkeren. Zoals bekend heeft de prins met de regeringen van de republiek Soedan besprekingen gevoerd over een groot project van samenwerking tussen de Soedan en het Nederlandse bedrijsleven. Aanvaring op Noordzee tussen 2 vrachtschepen Op de Noordzee ter hoogte van het lichtschip „Terschellingerbank" zijn gisteren twee vrachtschepen met el kaar in botsing geweest. Het Joego slavische stoomschip „Kragujevac", dat 4.971 ton meet en dat van Nor- denham afkomstig was, kwam in aanvaring met de Duitse „Line Ro bert Muller'-', een in 1951 gebouwd, 1,494 ton metend motorschip, dat onderweg was van Tripoli naar Ham burg. Het Duitse schip heeft de reis naar Hamburg voortgezet maar de kapi tein van de Kragujevac heeft ge seind, dat men de dichtbijzijnde ha ven, IJmuiden, zal aandoen om een onderzoek in te stellen naar de scha de en eventueel voor repatie te Am sterdam. Het schip behoort toe aan de „At- lantska Plovidba" te Dubrovnik. BESTUURDER WERD ONWEL Een inzittende ernstig gewond Drie mensen zijn gisteren om het leven gekomen, toen de per sonenauto waarin zij zaten op de weg tussen Sneek en Jutrijp in frontale botsing geraakte met een vrachtauto, naderend uit de richting Sneek. De botsing ont stond vermoedelijk doordat de bestuurder van de personenauto onwel werd. Drie van de vier inzittenden uit deze auto kwamen om het leven. Het zijn De Gaulle deze week naar Algerije Generaal De Gaulle zal tegen het ein de van deze week een bezoek van drie of vier dagen aan Algerije bren gen, aldus is officieel in Parijs mede gedeeld. De juiste datum zal op de kabinetszetting van morgen worden vastgesteld. Men neemt echter aan dat de generaal zaterdag 5 maart uit Parijs vertrekt. Het bezoek „zal een strikt militair karakter dragen". De generaal reist „van commandopost tot commando post". Kennelijk wil De Gaulle de on gerustheid die in het leger heerst over zijn voornemen de Algerijnen onder bepaalde voorwaarde zelfbe schikkingsrecht te verlenen wegne men. -M. Band uit Oudedijk, P. Hidjus uit Middele en J. Ruiter uit Wijde Wor- mer. De heer J. Kout uit Wormer werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis te Sneek gebracht. De vier mannen waren van Noord-Hol land naar Friesland gereisd om stie ren te kopen ten behoeve van kunst matige inseminatie-doeleinden. De bestum-der van de vrachtauto, de heer Zandstra bleef vrijwel on gedeerd. Tengevolge van de grote ravage, die de weg versperde, moest het verkeer geruime tijd worden omgelegd. Ontploffing op Russische basis Het Amerikaanse blad „Chicago Tri bune" meldde maandag; in een tele gram uit Helsinki dat de grootste Russische basis voor lange-afstands bommenwerpers en raketten voor aanvallen op de Verenigde Staten is f;eteisterd door eeu enorme ontplof ing. De ontploffing deed zich op 2 februa ri voor op de basis AJakurtti in voormalig Fins gebied even ten noor den van de poolcirkel. Houthakkers die op 55 kilometer afstand van de basis op Fins gebied aan het werk waren, deelden mee zo omstreeks het middaguur een verblindend licht te hebben waargenomen, gevolgd door 'n zware slag. Aangenomenwordt dat een voorraad raketten per ongeluk is ontploft. Er zijn geen tekenen die erop wijzen dat het een kernontplof fing was. GAST VAN „MOUVEMENT NATIONAL DES ÊLUS LOCAUX" Frappante Zeeuwse ontmoetingen in het binnenland van Noord-Afrika AAN ZIJN AL ZO RIJKE schat van reiservaringen heeft de burineester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijclmieester, vorige week nog een bijzonder interessante en tegelijk actuele belevenis toe gevoegd. Zondagavond laat keerde deze Zeeuwse burge meester namelijk op Schouwen- Duïveland terug na een trip van ruim een week naar Algerije. Samen met zijn collega's uit Al melo en Lopik formeerde hij na melijk de Nederlandse delegatie van een groep Europeanen, die op uitnodiging van de Mouve ment national des élus locaux" een Franse vereniging van gemeentebestuurders een oriëntatietrip maakten naar het altijd nog wat rumoerig land aan de Afrikaanse noordkust. Vorig; jaar reeds kreeg burge meester Dijckmeester de invitatie om zich door middel van een soortgelijke excursie naar en door Algerije een beeld te vormen van de ontwikkeling, de interne ver houdingen en ae spanningen, die hier aan de orde van de dag zijn. Toen was evenwel juist de offi ciële opening van het zwembad bij „De Val" aan de orde. Enige tijd geleden werd hem op nieuw gevraagd de reis alsnog mee te maken. „Indrukwekkend en bewonderens waardig" is thans zijn commen taar. En daarmee geeft burge meester Dijckmeester kort en bon dig weer, hoe hij denkt over de prestaties die de Fransen in dit grote, af en toe onherbergzame gebied hebben geleverd. Verbaasde handelaar Hoe vreemd het ook moge lijken, zelfs in het verre Algerije heeft de reizende eerste burger van Zierikzee een paar frappante Zeeuwse ontmoe tingen gehad. Op de eerste „rondrit- ron>' landde hij plotseling in Sidi-Ferruch waar een bekend beeld van vaten en manden zijn aandacht trok. Het ge zelschap bleek terecht gekomen te zijn in een oester- en mosselplaats. Een grossier in dit ook voor Fransen zo verrukkelijke zeebanket, beschikt hier over overdekte bassins, waarin manden zijn opgehangen om de zoals later bleek Zeeuwse produk- ten fris te houden. „J. Prins, Yerseke, 19 januari I960", was de tekst op een label, die Zierikzees burgemeester tus sen de emballage vond. Vanzelf sprekend keek de Algerijnse han delaar wel even verbaasd toen hij een toerist ontmoette, die over zijn zaken wel een woordje kon meespreken. Dieper in het binnen land, kwam burgemeester Dijck meester in contact met een inge nieur die nog niet zo heel lang ge leden Zierikzee had bezocht, tij dens een excursie naar de Delta werken. „Dat zijn natuurlijk dingen die je niet direct verwacht", zo voegde mr. Dijckmeester eraan toe, toen hij ons gisteren over deze buitenlandse reis vertelde. Hij was verder vol lof over de uitstekend verzorgde organisatie van het geheel, dat uiteraard gepaard ging met dagelijks ettelijke officiële tingen gehad. Op de eerste „rondrit- /"7* o L-a tendag"- rondom de stad Algiers be- \t*ie SLOt pQgROL, **J Een grote vrachtauto op de rijksweg van Etten naar St.-Willibrord is gis teren geslipt, en na een boom ge schampt te hebben tegen een twee de boom te pletter gevlogen. De chauffeur en een inzittende bleken wonder boven wonder ongedeerd te zijn. De activiteiten die zij na het ongeluk ontwikkelden onthulden al spoedig de ware aard van de vrachtauto en zijn inhoud: 2000 kg voor smokkel be stemde boter. In minder dan geen tijd hadden de mannen de nummerborden van de wagen gehaald, alle eventuele kentekens verwijderd en ook nog de omwonenden geattendeerd op de aan wezigheid van „heel veel goede boter die U allemaal mag hebben". Toen verdwenen beiden in een taxi. De smokkelauto was in zijn soort een zeer goed geoutilleerde wagen, en had onder andere dubbele wanden. De politie verklaarde nog nooit zo'n perfect voor smokkel-doeleinden uit- Êeruste wagen te hebben gezien. 1 de omgeving van Etten is de chauffeur van de vrachtauto, die een grote partij smokkelboter vervoerde, en vanmorgen verongelukte, aange houden. Het is de Volendammer N. P., van beroep chauffeur. N. P. is geen bekende van de douane. Alle bo ter is niet in handen van de douane gevallen. Men schat dat er in de vrachtauto ongeveer 2000 kilo boter zat. Op ongeveer 700 kilo kon beslag worden gelegd. De rest is meegeno men door mensen in de buurt en door passerende forenzen. De foto toont de volkomen vernielde wagen tegen de boom. Kiel voor supertankschip gelegd bij R.D.M. In het bijzijn van enkele vertegen woordigers van Shell Tanker» N.V. en de directie van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij N.V. werd gisteren op deze werf de kiel gelegd voor een supertankschip, dat voor Shell Tankers N.V. zal worden ge bouwd. Dit schip, dat het grootste is, dat door Shell Tankers N.V. tot mi toe aan een Nederlandse werf in op dracht is gegeven, zal een draagver mogen van ongeveer 48.000 ton krij gen. De kiel werd gelegd op de nog in aan bouw zijnde nieuwe helling van de R.D.M., welke met een breedte van meer dan vijftig meter en een voorlo pig uit te voeren lengte van meer dan driehonderd meter tot de groot ste hellingen ter wereld zal behoren. De verdere bouw van de helling zal in een dusdanig tempo geschieden, dat de bouw van jiet supertankschip ongestoord zal kunnen verlopen. Brandstichter aan het werk in Charleroi? De politie te Charleroi heeft zondag meegedeeld dat een brand die zondag een restaurant in die Belgische stad heeft geteisterd, waarschijnlijk is aangestoken. De brand was de negende in Charle roi in een week tijds die aanleiding heeft gegeven tot politie-onderzoek. Eerder werden twee restaurants, een vrachtauto, drie personenauto's, een kantoor en een woonhuis onder ver dachte omstandigheden door brand verwoest of zwaar beschadigd. VERWACHT. Geldig tot hedenavond MINDER ZACHT Verspreide opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minder zacht dan gisteren. ZON EN MAAN 2 maart Zon op 7.25 onder 18.21 Maan op 9.30 onder 23.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1