PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Rusland verleent Indonesië krediet van ongeveer 1 miljard gulden Zeeuwse jeugd begon sleutelactie „Doe Open" VERWACHT... HULP VOOR OPWEKKING KERNENERGIE BRITSE MARINE TRACHTTE IN SPANJE BASES TE VESTIGEN GELUKKIGE VERLOOFDEN Op Royal Lodge te Windsor in Berkshire spelen prinses Margaret en haar verloofde, Antony Robert Armstrong-Jones, die hier bij de En gelse koningin-moeder het weekeinde hebben doorgebracht, met een van de 'lievelingshonden van de prinses. Belangrijke Britse marine- codestukken gestolen De gezagvoerder van het in Londen ingeschreven schip „Wharanui", ei gendom van de „New Zealand Ship ping Company", heeft in Newark (Ver. Staten) aangifte gedaan van diefstal van verzegelde stukken en geld uit een kluis in zijnliut. Hij zei tegen de politie dat de stuk ken zeer geheim zijn en slechts in tijd van oorlog mogen worden ge opend. De politie stelde de FJB.I. en de Marine-inlichtingendienst op de hoogte. Volgens het blad „Newark star- ledger" zou de kapitein gezegd heb ben dat het verloren gaan van de documenten .de marine mogelijk zou noodzaken de gehele Britse marine code te wijzigen. Reuter meldt uit Washington dat Britse marine-autoriteiten aldaar de volgende verklaring hebben uitgege ven „Wij betwijfelen ten zeerste of het gemelde juist is. Het is niet ge bruikelijk, dat dergelijke schepen een Britse marinecode aan boord hebben". Een functionaris van het Britse con sulaat te Newark verklaarde dat het gebruikelijk is dat Britse koopvaar dijschepen in het bezit zijn van last gevingen betreffende hetgeen hen in oorlogstijd te doen staat. Er is ech ter noets speciaals geheimhmhmh ter niets speciaal geheims aan deze niet in code gestelde instructies. Naar gebleken is wordt ook geld uit de brandkast in de hut van de ge zagvoerder vermist. Door het omslaan van een rivier boot in een kanaal nabij Cittagong in Oost-Pakistan zijn ten minste twintig mensen verdronken. De boot was met zestig mensen, onder wie vijftien vrouwen en twintig kinderen op weg naar een Hindoe-feest. Geldig tot hedenavond AANHOUDEND ZACHT WEER Toenemende bewolking maar over wegend droog weer. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Zacht tot zeer zacht voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN 1 maart Zon op 7.27 onder 18.19 Maan-op- 9.03 onder 22.52 203e jaargang - no. 50 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en P B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.: fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4. Lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «ma*. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van L—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. S59300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Besprekingen te Bogor geëindigd Steun voor aanspraken op Nw.-Guinea De besprekingen tussen premier Kroesjtsjew en president Soe- karno zijn zondag te Bogor geëindigd. Er zijn drie documenten getekend: een gemeenschappelijke verklaring, een algemeen akkoord over economische en technische samenwerking en een cultureel akkoord. Op grond van de economische overeenkomst zal de Sowjet-Unie aan Indonesië een krediet van 250 miljoen dollar (ongeveer een miljard gulden) verstrekken. Dit krediet, met een looptijd van zeven jaar, zal worden gebruikt voor de ontwikkeling van de industrie met name voor de bouw van metaal- en chemische fabrieken en de uitbreiding van de land bouw. De twee landen zullen hun culturele samenwerking sterk uit breiden op allerlei terreinen: wetenschap, hoger en technisch onderwijs, openbare gezondheid, kunst en letteren en sport. De uitwisseling van boeken, kranten, films en radio-uitzendingen zal in het bijzonder worden vergemakkelijkt. De burgers van elk der landen zullen vrijeijk toegang tot onderwijsinstellingen van het andere land hebben om een studie voort te zetten. Men zal ook geleerden en onderwijskrachten uitwisselen. Op sport gebied zal er een zeer nauwe samenwerking komen. polikliniek in Djakarta laten bouwen, aldus de gemeenschappelijke verkla ring. Hierin wordt voorts gezegd dat Kroesjtsjew „bibliotheken met Russi sche wetenschappelijke werken, ro mans en gedichtenbundels" aan de In de gemeenschappelijke verklaring van beide staatslieden wordt gezegt dat Kroestjsjew de Indonesische aanspraken op Nederlands Nieuw Guinea volledig steunt. Indonesië staat achter Kroesjtsjews voorstel voor algehele en volledige ontwape ning. Over de topconferentie(s) mer ken heide staatslieden op, dat de be langrijke vraagstukken in verband ïuet het behoud van de wede niet al leen de vier grote mogendheden, maar ook alle andere volkeren aangaan. Daarom hopen Kroesjtsjew en Soe- karno dat ook andere landen behalve de grote vier aan een „eventueel vol gende topconferentie (dus niet de eerstkomende), die van invloed kan zijn op de vrede in de wereld zullen deelnemen. Het krediet van 250 miljoen dollar, dat de Russen aan Indonesië zullen verstrekken, wordt verleend tegen een jaarlijkse rente van 2'2 percent. Het zal niet alleen worden gebruikt voor de bouw van fabrieken, maar ook voor de opwekking van kern energie voor vreedzame doeleinden. Rusland zal Indonesië helpen bij de uitvoering van enkele projecten die vallen onder een program voor het vreedzaam gebruik van kern energie en onder meer een kern reactor voor wetenschappelijk on derzoek aan Indonesië leveren en specialisten op kerngebied oplei den. In de gemeenschappelijke verklaring wordt verder opgemerkt dat beide landen een handelsovereenkomst op lange termijn zullen sluiten, krach tens welke de Sowjet-Unie meer rub ber en andere verbruiksartikelen van Indonesië zal afnemen dan zij tot nu toe heeft gedaan. Indonesië zal de kredieten voor de verschillende projecten afzonderlijk terugbetalen in gelijke jaarlijkse ter mijnen. Rusland zal „bij wijze van geschenk" een ziekenhuis met 200 bedden plus Bijgestaan door Anita en Sigurds, twee vluchteling et jes uit het kamp Ohmstedegaf de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, met het openen van de Middelburgse stadhuisdeuren zater dag het startsein voor de sleutelactie ,,Doe Open". (Foto P.Z.C Indonesische universiteit in Djakar ta en de Gadja Mada-universiteit in Djokjakarta heeft geschonken. In de Russische kringen rond Kroesj tsjew heeft men zondagavond de be richten tegengesproken dat Eisenho wer en Kroesjtsjew een geheime bij eenkomst zullen hebben. De Russen zeiden dat deze berichten kennelijk de wereld zijn ingestuurd na de grappen die Kroesjtsjew en ge neraal Nasoetion met elkaar hebben gemaakt op de cocktailparty, die vrij dagavond op de Russische ambassade werd gehouden. Soekarno zal op uitnodiging van Kroesjtsjew een bezoek aan de Sow jet-Unie brengen, op een door de In donesische president nader te bepalen tijdstip. Prins Bernhard in Khartoen Prins Bernhard Is zondag te Khar toem aangekomen. Hij brengt daar een tweedaags officieel bezoek. Op zijn programma staan ontmoetingen met de president van de Soedan Ab- boud en de minister van financiën Sayed Ahmed. Prins Bernhard zal semi-officiële be sprekingen over economische samen werking tussen Nederland en de Soe dan houden. VOLGENS BERICHTEN UIT WASHINGTON Onderhandelt Duitsland met Zwitserland? De Britse marine heeft, zo is in Wash ington vernomen, drie of vier infor mele pogingen gedaan om in Spanje bevoorradingsbases te verkrijgen voor de Middellandse Zeevloot. Evenals in het geval met West-Duitsland zijn de Spaanse autoriteiten niet op deze ver zoeken ingegaan. Ondanks het feit, dat Engeland geen vlootbases heeft in Spanje is volgens de zegslieden het contact tussen de Britse en Spaanse marine veel nauwer dan dat tussen de land- en luchtstrijd krachten der twee landen. Naar verluidt is men in Britse mili taire kringen ook sinds lang van me ning, diat het een strategisch ana chronisme is, dat Spanje niet in de NAVO is opgenomen. Een woordvoerder van de Spaanse Urquijo bank heeft zaterdag ver klaard, dat een bericht uit Bonn volgens welk de bank met Krupp zou onderhandelen over de ves tiging van een wapenfabriek in Bilbao „volslagen belachelijk" was. In Bonn is vernomen dat West-Duits land spoedig een nieuwe poging zal. doen om richtlijnen van de Navo te krijgen voor de vestiging van opslag plaatsen en opleidingscentra voor de Westduitse strijdkrachten. Deze nieuwe stap is eigenlijk al aan gekondigd door bondskanselier Ade nauer en wel in de verklaring die hij zaterdagavond over deze kwestie heeft afgelegd. Een woordvoerder van het Westduit se ministerie van defensie, verklaarde zondagavond, dat de Bondsrepubliek opslagplaatsen buiten haar grandge- bied zal moeten krijgen, wil zij aan haar verplichtingen, voortvloeiend uit het lidmaatschap van de NAVO, kunnen voldoen. Het Oostduitsc communistische par tijorgaan „Neucs Deutsland" schreef zondag, dat het Westduitse leger geheime besprekingen heeft gevoerd met regeringsvertegenwoordigers van Zwitserland voor het vestigen van militaire depots in Zwitserland. Het blad zegt dat Bonn als tegenprestatie heeft aangeboden meer militaire goe deren in Zwitserland te zullen kopen. Het blad zegt zijn wetenschap te ont lenen aan betrouwbare bronnen in de Westduitse hoofdstad Bonn. Fraaie verlovingsring voor prinses Margaret Prinses Margaret hield haar verlo vingsring zaterdag zo voor de fotograaf, dat zij er zeker van kon zijn, dat de robijn en de dia manten goed tot hun recht zou den komen. Een beetje verlegen stond zij hand in hand met Tony Armstrong-Jones in de zon bij het kasteel Windsor. De prinses droeg een deux-pièces. Arm- strong-Jones was in colbert. Niettegenstaande zijn ervaring met camera's, gedroeg hij zich wat stijfjes en kwam alleen wat los ser toen hem gevraagd werd arm in arm met de prinses een paar voetstappen te zetten. Antony Armstrong-Jones heeft een langdurige bespreking gehad met zijn aanstaande schoonmoeder en zwager over de huwelijksplan nen. Men verwacht dat het hu welijk in april of juni zal plaats hebben. Het is nog niet zeker of dat gepaard zal gaan met een staatsie door de inzegening te doen plaatsvinden in Westminster Abbey, of dat men het wat inge togener zal doen in een kerkge bouw met minder historie. De prinses, die door een ruim bezit aan juwelen-en edelstenen, waar lijk niet op de eerste plaats daar aan gebrek heeft, scheen bijzon der ingenomen met haar verlo vingsring. Hij bestaat uit een ro bijn in gouden zetting, omringd door kleine diamanten in de vorm van een bloem. Zij koesterde de ring onafgebroken al moet hij, naar de standaard die de welge stelde Windsors zich kunnen ver oorloven, bescheiden worden ge noemd. Gedeeltelijk herstel voor slachtoffers van olievergiftiging De medici tlie onder auspiciën van de wereldgezondheidsorganisatie en liet internationale Rode Kruis naar Marokko zijn gekomen voor de be handeling van de 10.000 slachtoffers van een olievergiftiging, zijn van oordeel dat de patiënten voor het merendeel slechts gedeeltelijk zullen herstellen. Slechts voor één op de vijf zou volledig herstel mogelijk zijn, maar het zou minstens vijf jaar duren voor dat dit herstel is bereikt. Zoals gemeld is de vergiftiging een gevolg van het nuttigen van olie die gebruikt was als reinigingsmiddel voor turbine-straalmotoren. Deze •olie. die afkomstig was uit Ameri kaanse overtollige voorraden, was na met andere olie vermengd te zijn, als spijsolie in de handel gebracht. Tot dusver zijn 27 mensen in ver band hiermee aangehouden. Alle patiënten vertonen verlam mingsverschijnselen. Ongeveer een derde van hen moet het bed hou den. Er zijn zes centra ingericht om de patiënten te helpen. Vooral aan de revalidatie wordt veel aandacht besteed. Ben Goerion zal bezoek brengen aan Amerika Premier Ben Goerion van Israël zal binnenkort naar Amerika vertrek ken, zo is zondag in Jeruzalem be kendgemaakt. Op 9 maart zal een universiteit in Boston hem het ere doctoraat in de rechten verlenen. Dit nieuws is in Israël ontvangen als een aanduiding voor een komende ontspanning. Zoals bekend is de toe stand aan Israels grenzen de laatste tijd zeer gespannen geweest. BOTERPRIJS OMLAAG (Van onze Haagse redactie) Verwacht wordt, dat de marktprijs van boter met ingang van 1 maart met 70 cent per kilo zal dalen, om dat van die datum af geen boter meer naar Duitsland zal worden ge ëxporteerd. De Duitse invoervergun ningen lopen namelijk op maandag 29 februari af en aan nieuwe vergun ningen bestaat op het ogenblik geen behoefte, omdat de boterproduktie in Duitsland zelf hoog genoeg is. Een daling van de marktprijs van boter met 70 cent betekent nog niet, dat de prijs van het pakje boter in de winkel in dezelfde mate zal gaan da len. De prijs hiervan hangt namelijk af van de wijze waarop het binnen landse verbruik op de lagere prijs zal reageren. Wanneer de lagere boter- prijs een grotere waag tot gevolg heeft, dan is te verwachten, dat de prijs in de winkel niet evenredig zal dalen met de marktprijs. Mede in aanmerking genomen het feit, dat de melkstroom in Nederland 20 procent hoger is dan vorig jaar, kan men verwachten, dat ook de kaasprijzen in de komende weken zullen dalen. COMMISSARIS DER KONINGIN GAF STARTSEIN Anita en Sigurds bij openingsplecbtigheid ENTHOUSIAST IS DE Zeeuw- se jeugd zaterdagmiddag 11a het in Middelburg gegeven officiële startsein door de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, begonuen met de sleutelactie „Doe Open" voor een revalidatie- en gemeen schapscentrum in de vluchtelin genkampen Ohmstede en Frie- drichsfeld in West-Duitsland. Reeds 15, soms 20 jaar, huizen daar honderden Lettische en Poolse jongeren en ouderen in kale barakken, zonder enige ontspanning, zonder enig con tact met de buitenwereld. Anita en Sigurds hebben met eigen ogen de geestdrift van de Zeeuwse jongeren gezien. Het waren een Lettisch meisje en een Lettische jongen van 17 jaar uit het kamp Ohmstede, die met actieleider P. van Haa ien uit Amsterdam een tocht door Nederland maakten en die zaterdag in Goes en Middelburg getuige van waren, dat Zeeuwse jongens en meisjes hen en de vele andere Anita's en Sigurds' als hun naasten beschouwen. De Zeeuwse jeugd is in beweging ge komen, scholieren, padvinders en pad- vindsters, en vele andere jeugdorga nisaties, elk op zijn of haar manier. Zij hebben wellicht gedacht dat Wil Surink, leerlinge van de klëuterleid- sstersopleiding aan de chr. kweek school tijdens de provinciale ope ningsplechtigheid in de Burgerzaal van Middelburgs stadhuis aan het slot van haar zelf geschreven ge dicht onder woorden bracht: Zij gaan misschien nauwelijks naar school, zij hebben geen spo.rt, geen thuis alleen leven, zonder ideaal, omdat zij „vrif' wilden zijn. Wij moeten ons haasten en komen, elkaar zienelkaar ont dekken, omdat zij mensen zijn, zoals jij zoals ik, Geef hen de sleutel van je hart: ,J)oe Open". Startsein Om precies 7 minuten voor drie had de commissaris der koningin het startsein gegeven. Jhr. De Casem broot zei verheugd te zijn. dat de Zeeuwse jeugd zo enthousiast wil meewerken aan deze actie. „Want wij leven thans in een vrij land, dat de jongen en het meisje, die nu uit het kamp naar Zeeland gekomen zijn, nooit gekend hebben. Het noodlot heeft kinderen en ouders meege sleurd", aldus de commissaris der koningin, die hoopte, dat het voor beeld van de jeugd stimulerend mag (Zie slot pag.2 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1