Meerderheid Tweede Kamer wenst ongelimiteerde prijzen in toto EERST VERLAGING INKOMSTEN- EN VERMOGENSBELASTING FRANSEN MAAKTEN FILM IN NED. NIEUW-GUINEA MAANDAG 29 FEBRUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REEDS AMENDEMENTEN AANGEKONDIGD Voetbalpool biedt mogelijkheden om nood van sport te lenigen Het is duidelijk: de meerderheid van de Tweede Kamer is tegen beperking van de voetbaltoto en tegen beperking van de inzet per keer. De regering zal dus weinig kans hebben haar wetsontwerp tot wijziging van de lote- rijwet, waarvan het voornaamste doel is de voetbaltoto een wettelijke grondslag te verlenen en waarin de hoofdprijs is vastgesteld op maximaal f 25.000 onveranderd aangenomen te krijgen. Zij zal op een aantal amen dementen, die beogen de hoofdprijs ongelimiteerd te laten of op ten minste f 100.000 te stellen moeten rekenen. In de memorie van antwoord op het wetsontwerp, die thans verschenen is, kondigen althans nu al vele leden de indiening van amendementen aan. Vele leden meenden te moeten vaststellen, dat de inhoud van de sportnota een overtuigend bewijs levert van de grote nood, waarin de sport verkeert. Ten einde de personele, materiële en financiële tekorten enigermate op te vangen, zijn grote bedra gen vereist, welke voor een be langrijk deel uit de particuliere sector zullen moeten komen. De voetbalpool biedt daartoe een voor de hand liggende mogelijk heid. Deze leden zouden zich bij de beoor deling van het ontwerp willen plaat sen op de bodem van de realiteit, zoals die inmiddels onder het gezag van ministeriële vergunningen is ont staan. Deze realiteit wordt "«kenmerkt door een maximale inzet per deel nemer in de K.N.V.B -pool van 2 per keer. een minimumleef tijd der deelnemers van 18 jaar, een onbeperkte hoofdprijs en een weinig kosten vergend registra tie- en controlesysteem, voort vloeiend uit de organisatie van de voetbalbond. De hier aan het woord zijnde leden meenden, dat een nationale pool met dezelfde beperking van leeftijd en in zet zou kunnen volstaan, clat het stellen van een limiet voor dc hoofd prijs niet juist ware en dat de re gistratie volgens het wettelijk sy steem evenals thans het geval is, zou dienen te geschieden via de diverse sportverenigingen, welke langs de weg van hun organisaties aan de na tionale pool gaan medewerken. Enkele leden hadden tegen het onder havige wetsontwerp zeer ernstige principiële bezwaren, aangezien het, door wettelijke sanctie aan de voet balpool te verlenen, de gokzucht on der ons volk zou bevorderen, terwijl de overheid deze naar hun overtuiging juist zou behoren tegen te gaan. In brede kringen en, aldus deze le den, met name in kerkelijke kringen wordt de voetbalpool gezien als een. uit etisch oogpunt niet onverschilli ge zaak. Men beschouwt deze vorm van loterij als een bedreiging van de geestelijke volksgezondheid. Enkele leden realiseerden zich ech ter, dat in de tegenwoordige maat schappij-verhouding het gokken niet is uitgesloten, waarbij zij niet alleen dachten aan de staatsloterij, de pre mieleningen en de totalïsator bij harddraverijen en paarderennen doch ook aan de speculatie ter beurze, ter wijl in de tegenwoordige maatschap- Hef toren beklimmen op de Grote Markt te Goes was zaterdagmiddag vooral voor de 'jóngens een grote at tractie van de „Doe Open"-actie waarmee ook in Goes werd gestart. (Foto P.Z.C.). pij-verhoudingen ook het arbeidsloos inkomen niet algemeen wordt ver worpen. Hiermede rekening houdende, zou het onbillijk zijn en als een vorm van discriminatie worden gezien, indien de overheid de sportprijs- vragen, welke tltfnns juist onder personen met kleine en middelma tige Inkomens zulk een belang stelling genieten, zou verbieden. Maximum inzet Enkele leden verklaarden het in so ciaal opzicht belangrijk te achten, dat de inzet wordt beperkt, omdat in gezinnen met een arbeidersinkomen vele belangrijke zaken uit de marge van dat inkomen worden gefinan cierd. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat bij een maximtimin- zet van 2 per keer bij voortzetting van de pool op de huidige basis ma ximaal 80 per jaar verspeeld kan worden. Vele deelnemers aan de staatsloterij verspelen daarin jaar lijks een bedrag, dat het veelvoud is van het totaal, dat men op deze wij ze bij de voetbalpool zou kunnen in zetten. Leeftijdsgrens Algemeen kon men zich verenigen met het stellen van een leeftijds grens. De in het ontwerp voorgestel de grens van 18 jaren vond bij zeer vele leden instemming, sommige leden achtten deze grens te laag. Maximum prijzen Enige leden zouden er de voorkeur aan hebben gegeven, indien het ma ximum op een lager bedrag dan 25.000 zou zijn gesteld. Tegen een verhoging van dit bedrag van 25.000 zouden zij dan ook bezwaar1 hebben, zij het, dat zij zich wel zou den kunnen verenigen met een sys teem, krachtens hetwelk het wette lijke maximum niet geldt per prijs, doch per rechthebbende op een (deel van een) prijs. Vele leden vreesden, dat door beper king van de prijs tot ten hoogste 25.000 niet de kanalisering van de speelzucht zou worden bereikt, welke naar hun oordeel het eerst oogmerk was van de voorgenomen wetswijzi ging. Wie contact heeft met „de toto- wereld" te onzent, aldus deze le den, en op do hoogte is van wat er leeft in het Nederlandse volk, weet, dat een vast maximum, en zeker een vast maximum van f 25.000 niet voldoende aantrek kelijk is om de sporttotalisator te doen slagen, zodat; reeds het hoofddoel van de voorgestelde re gering zou worden gemist. De hier aan het woord zijnde leden achtten de destijds door het kabinet- Beel gevolgde weg1, d.w.z. géén be perking van de prijs, de juiste! Meer dan één.... Zeer vele andere leden stelden de zelfde vraag, welke redenen de rege ring hebben bewogen, om slechts één sporttotalisator in het leven te roe pen of, anders gezegd, waarom de re gering gekant is tegen differentiatie bij sportprijsvragen. Zij achtten het voor de hand liggen, dat er bezwaren zijn verbonden aan het openen van de mogelijkheid een groot aantal sporttotalïsatoren toe te staan Vele leden gaven reeds nu te kennen dat naar hun opvatting bij de verde ling prioriteit gegeven zou moeten worden aan de sport en de lichame lijke opvoeding, maar dat ook het maatschappelijk werk, de gezond heidszorg en de culturele arbeid in zekere mate in de opbrengsten van de sportprijsvragen zouden behoren te delen. Enige leden hadden uit hetgeen in de nota betreffende lichamelijke vor ming en sport geconstateerd, dat de gemeenten niet onaanzienlijke gelde lijke bijdragen geven en dat de rege ring de gemeenten op de tot dusver bewandelde weg wenst te zien voort gaan. Zij vroegen of het dan niet in de lijn der redelijkheid ligt de op brengst uit de belasting, die zou worden geheven, te doen vloeien in het gemeentefonds om daardoor te bevorderen dat deze belasting ener zijds de zware geldelijke lasten van de gemeenten enigermate verlicht en anderzijds de mogelijkheden opent om de gemeenten op de ingeslagen weg van financiële steunverlening aan lichamelijke opvoeding en sport sneller te doen voortgaan. De voorgestelde belasting op in goede ren verstrekte prijzen ontmoette be denkingen van verschillende zijden. Vele leden hadden de indruk dat de regering zich onvoldoende reken schap had gegeven van de conse quenties. Vele leden hadden er bezwaar tegen inkomstenbelasting uit buitenlandse kansspelen onder de voorgestelde lo terijbelasting te brengen. Zij wezen erop dat de regering blijkens de me morie van toelichting zelf reeds moeilijkheden voorziet ten gevolge van de naamloosheid van de prijswin- Vrijdagmidddg heeft zich in het fort „Werk aan liet Spoel" aan de Lek bij Culemborg een ernstige ontplof fing voorgedaan, waarbij vier per sonen zijn gewond. Onder de gewon den bevindt zich de commandant van de school voor explosieven, kapitein J. J. Blommaert, die de leiding heeft gehad bij het onderzoek van liet gat te Wormer. Deze foto geeft een over zicht van de enorme ravage. Op de plaats van dè otnploffing is een kra ter ontstaan met een doorsnee van 25 meter. De New Yorkse Metropolitan Opera" heeft de Amerikaanse com ponist Mare Blïtzstein verzocht een opera te componeren over de ge schiedenis van Sacco en Vanzetti. Het werk, dat voor het einde van het jaar klaar moet zijn, zal door de „Metropolitan Opera" worden ge bracht. Sacco en Vanzetti zijn in 1927 terechtgesteld wegens een over val op de kas van een fabriek, waar bij zij twee mensen neerschoten. Sommigen zijn van mening dat de anarchistische opvattingen van beide mannen het werkelijke motief voor de terechtstelling is geweest. BLIJKENS MEMORIE VAN ANTWOORD Niet tornen aan hogere grondbelasting Bij een verlaging van te hoog ge worden belastingen gaan de gedach ten in de eerste plaats uit naar de inkomstenbelasting en de loonbelas ting, in verband met de automati sche verzwaring van de druk van deze belastingen als gevolg van haar progressieve tarief. Het herstellen van het oude opcentengetal van de grondbelasting en het handhaven van liet tarief van de personele be lasting verkleint dan ook niet de mo gelijkheid tot een evenwichtige ver lichting van lasten te geraken, doch vergroot deze juist. Immers, door deze maatregel wordt1 voorkomen, dat de ruimte voor een verlichting van lasten, juist in die sfeer, waarin deze het meest dringend is, wordt verkleind. Dit betogen de staatssecretaris van financiën en de minister van binnen landse zaken in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in verband met de wetsontwerpen tot wijziging van de grondbelasting en de personele belasting. Wat de opmerkingen in het voorlo pig verslag betreft over de lasten verzwaring die verhoging van de grondbelasting meebrengt zeggen de heren Van den Berge en Toxo- peus, dat voor bepaalde oudere wo ningen het niveau van de netto-op brengst en daardoor ook de waar de dezer woningen door de vroe gere huurverhogingen verhoudings gewijs te hoog is geworden, zodat de vroeger genoten verlaging van de grondbelasting daarvoor niet noodza kelijk is geweest. Van een evidente onbillijkheid is is naar het oordeel van de bewinds lieden dan ook geen sprake. De re gering is zich ervan bewust, dat het herstel van het oude opcentenaantal het niveau van de kostprijshuren van nieuwe woningen verhoogt. Het herstel van het oude opcentenaantal mag niet uitsluitend worden beoor deeld op grond van dit geringe effect op het huurniveau. Ook de an dere omstandigheden spelen een rol, omstandigheden, welke naar de me ning van de regering de balans naar het opnieuw invoeren van de opeen, ten doen doorslaan. Personele belasting De regering acht het een normaal verschijnsel, zo wordt verder in de memorie van antwoord opgemerkt, dat er een natuurlijke meestijging van de personele belasting met de huurverhoging is. In verband met de ruime compensa tie in de loonsfeer is voor het maken van een uitzondering op de normale regel door een tarief ver laging van de personele belasting tot stand te brengen, geen grond. Het enige andere motief voor 't ma ken van een uitzondering op de nor male gang van zaken kan zijn gele gen in de wens tot geleidelijke af schaffing van de personele belasting. De bewindslieden kunnen het een stemmige verzoek om een verlaging van het tarief dan ook alleen ver klaren. indien deze wens daaraan ten grondslag ligt. Immers, nu het tarief, dat aanvankelijk 10 pet. be droeg, in 1953 is verlaagd tot 41» pet en in 1955 tot 45i pet is wel de grens bereikt van wat nog een reële belastingheffing mag heten. Een verdere tariefverlaging kan slechts worden aangemerkt als een anticipe ren op de uiteindelijke afschaffing van deze belasting, te meer, nu moet worden aangenomen, dat de thans aanhangige huurverhoging niet te vens de laatste zal zijn. Geen reden tot uitstel van huurverhoging Wellicht onderhoudsfonds woningwetwoningen Uit de memorie van antwoord op de voorgestelde wijziging van de huur wet blijkt, dat de regering geen re den tot uitstel van de voorgenomen huurverhoging ziet. De verhoging per 1 april wordt, verantwoord technisch uitvoerbaar genoemd. In grote lijnen zegt de memorie, dat de huurverhoging gepaard gaat aan verlaagde subsidiëring van de wo ningbouw, dat gestreefd wordt naar terugkeer tot normale verhoudingen en dat enige correcties op het sedert 1940 gevoerde automatische systeem aangebracht worden om een even wichtige huurmarkt te krijgen. De regering wil geen bespreking aan brengen, omdat het Grootboek Wo- ningbouwverbetering wordt opgehe ven. Een discussie over verdere ver hogingen zou moeten worden uitge steld totdat de S.EJt. een desbetref fend advies heeft uitgebracht. De regering neemt een advies van de Commissie Woningbouw corporaties om een gedeelte van de huurverhoging van vooroorlog se woningwetwoningen te bestem men voor een fonds voor groot onderhoud en verbetering in ern- sige overweging. De huurverhoging zal naar schatting de subsidies voor bestaande woning wetwoningen met 30 miljoen gulden verminderen, ongerekend verhoging van nonnen voor onderhouds- en al gemene kosten. De regering is van mening, dat bij bedrijfspanden meer aanleiding be staat tot terugkeer naar meer norma le verhoudingen dan bij wonineen. Zij is verder van mening, dat ophef fing van de liuurprijsbeheersing en huurbescherming voor bedrijfspanden met een huurprijs boven 5000, 3500,of 2500,(naar gelang van de gemeenteklasse) niet tot on aanvaardbare gevolgen zal leiden. In de periode van 1 januari 1954 tot 1 oktober 1957 werd aan de huurad viescommissies slechts in 371 geval len verzocht te intei*veniëren bij een geschil omtrent de huurprijs van be drijfspanden, waarvan de huurprijs hoger is dan bovengenoemde bedra gen. Nederlandse kustvaarder „Herta" gestrand De 296 ton metende Nederlandse kustvaarder „Herta" afkomstig uit Groningen, is zaterdag gestrand bij het eiland Domsjo in de Grote Belt (Denemarken). Het schip werd aan de voorzijde ern stig beschadigd en het zal waar schijnlijk nodig zijn de lading te los. sen alvorens tot het bergingswerk kan worden overgegaan. Een ber gingsschip ligt bij de „Herta". Er bestaat geen gevaar voor de zes be manningsleden. Het Nederlandse vaartuig was op weg van Frederiks- sund in Denemarken naar Engeland. Het zal waarschijnlijk naar Korsor worden gesleept voor herstelwerk zaamheden. Er is veel water in het schip doorgedrongen. Enige werkloosheid onder Nederlanders in Canada De secretaris van de Nederlands- Canadcsc. eiuigratieraad in Ottawa, de heer Van der Vliet, heeft gezegd, dat er ouder de Nederlandse immi granten in Canada enige wcrldoos- iteid heerst, maar het percentage is volgens hem vrij laag. Hij meende dat Nederlanders zich door de situatie op de Canadese ar beidsmarkt niet moeten laten weer houden te emigreren. Een functio naris van de Nederlandse ambassade in Ottawa legde eenzelfde verkla ring af. Hij zei, dat nog geen enkele Nederlander zich om steun tot één van de ambassadebureaus had ge wend. De werkloosheidsuitkeringen van de Canadese regering zijn onvoldoende om een periode zonder werk te over bruggen, zo meende hij. Hij voegde eraan toe, dat Nederland graag een continuïteit houdt in de emigratie naar Canada, die in de zesduizend, mensen per jaar beloopt. TEVREDEN OVER RESULTATEN Over drie maanden rolprent gereed Tony Saulnier, fotoreporter en Gil bert Sarthre, de Franse cineast, bei den leden van de Frans-Nederlandse fihnexpeditie naar Nederlands Nieuw Guinea, stapten zondag mèt volle haard en zware lokken uit het R.L. .-toestel, dat het van Biak naar Am sterdam had gebracht. In september begon de expeditie, die uit zes mensen bestond, begeleid door zes man politie en tientallen dragers aan do zware taak een grote docu mentaire te maken. De leider, de be kende Franse cineast en publicist Pierre Dominique Gaisseau, die nog steeds op Nieuw Guinea vertoeft en daar de laatste opnamen maakt, had gedacht dat men in drie maan den met het filmen gereed zou zijn. Maar het zijn er zes maanden ge worden en in plaats van met Kerst mis in Parijs te zitten, bivakkeerden dc leden van de expeditie in de kerst nacht ergens in de oerwouden van Nederlands Nieuw Guinea. In dat halve jaar heeft men 15.000 meter 1 35 mm kleurenfilm opgenomen. De i f leden van de expeditie hebben 400 km gelopen onder de meest moeilij ke omstandigheden. Er zijn dagen geweest dat de groep slechts één kilometer vorderde. De expeditie beschikte niet over bruikbare kaarten. Er moest veel met het kompas worden gewerkt. Drie papoea's, alle dragers, zijn door uitputting en ziekte onderweg ge storven. De leden van de expeditie zijn met stammen in aanraking ge komen, die nog nooit blanke mensen hadden gezien en met wie men zich niet kon onderhouden. Het bleek dat deze stammen nog volkomen in het stenen tijdperk leefden. Zij weiger den messen of bijlen van metaal aan te nemen, zij waren er kennelijk bang voor. De cineasten zijn er in geslaagd ook opnamen van deze stammen te maken. Trouwens, Sarthre die als eerste cameraman had gefungeerd, was meer dan tevreden met de be haalde resultaten. Over drie maanden zal de film gereed zijn. Het ligt in de bedoeling dat de afgewerkte film in anderhalf uur kan worden vertoond. Een kopie staat ter beschikking van de Ne derlandse regering. De dood op de weg De 55-jarige mm. C. Schellekens- Willigenburg te Rotterdam is zater dag door een tram aangereden. In het ziekenhuis Coolsingel moest men constateren dat zij was overleden. De 57-jarige voorman van de Stero- vita melkfabriek W. H. Meyer te Amsterdam is zaterdag bij een be drijfsongeval op de Oranje Vrijstaat- kade te Amsterdam om het leven ge komen. Een mede-arbeider, de 45- jarige W. van der Steeg uit Utrecht, liep ernstige verwondingen op en is later overleden. De twee mannen wilden een aanhan ger, die geheel beladen was met kratten lege melkflessen, zo ma noeuvreren, dat zij aan een even verder gereed staande trekker kon worden gekoppeld. Waarschijnlijk door het ongelijke wegdek ter plaat, se, kantelde de aanhanger plotseling en verpletterde Meyer, die geheel on der het gevaarte terechtkwam. Ook de Utrechtse arbeider kwam er on der, maar zijn hoofd bleef vrij. In In het St.-Jansziekenhuis te Weert overleed zaterdag de 29-jarige heer J. Maartens uit Haarlem, die enige uren tevoren een ongeluk had ge had. Met zijn personenauto reed hij op de Roermondseweg, even voorbij Weert. Nadat hij een autobus was gepas seerd, begon zijn wagen plotseling te slingeren en botste aan de rechter kant van de weg tegen een boom. Zaterdagnacht is de 25-jarige onge huwde metselaar W. Festen tussen Wychen en Niftrik met zijn motor uit de bocht gevlogen, tegen een te lefoonpaal gereden en daarna in een sloot geslingerd. Hij was op slag dood. „Lynn Kauffman niet geslagen voor zij verdronk" Dr. Milton Helpern, chef van de dienst voor geneeskundig onderzoek van de stad New York, heeft zater dag op het proces te Boston tegen de Nederlandse marconist Van R. onder ede verklaard, dat naar zijn mening mevrouw Lynn Kauffman niet wa9 geslagen voor zij op 18 september j.l. in de haven van Bos ton verdronk. Volgens hem was zij in leven en bij kennis toen zij overboord viel. Van R. wordt, zoals bekend, ervan be schuldigd dat hij aan boord van het Nederlandse schip „Utrecht" een verhouding met mevrouw Kauffman zou hebben gehad en dat hij haar op 18 september bewusteloos zou hebben geslagen en overboord gezet, kort nadat de „Utrecht" uit Boston was vertrokken. Dr. Helperns getuigenis staat lijn recht in tegenspraak met de verkla ring van dr. Luongo, van de genees kundige dienst in Boston, die de vo rige week zaterdag als zijn mening gaf dat mevrouw Kaufnmnn wel geslagen was voor zij verdronk. Reddingspogingen in Zwickau gestaakt De pogingen om de 74 in dc „Karl Marx" mijn te Zwickau in Oost-Dnits- land ingesloten mijnwerkers te red den, zijn zondag opgegeven, nadat er een nieuwe hevige brand was uitge broken. Er is geen hoop meer dat de mannen nog in leven zijn. De ramp, die afge lopen maandag de mijn trof, heeft 123 mijnwerkers het leven gekost. 51 man- werd gered. Reddingsploegen hadden bij hun werkzaamheden met grote moeilijk heden te kampen. De nieuwe brand maakte verdere vorderingen echter onmogelijk. Tsjou en Lai in april naar India De Chinese premier, Tsjou en Lai. heeft ingestemd met een voorstel van premier Nehroe van India om naar New Delhi te komen voor het bespre ken van het geschil over de grens tussen India en China. Hij gaat in april n3ar New Delhi, maar de pre cieze datum moet nog langs diplo matieke weg worden vastgesteld. Tsjou zegt in een brief aan de Indi sche premier dat de Chinese regering e; steeds naar heeft gestreefd de grenskwestie op een vriendschappe lijke en vreedzame wijze te regelen, ondanks de „tijdelijke meningsver schillen en bepaalde ongelukkige en onverwachte (grens) incidenten". De premier zegt er grote prijs op te stel len dat de vriendschap tussen beide landen zal voortduren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 11