Tien maanden geëist voor diefstallen VOOR MIDDENSTAND IN GOES ZIJN ER VELE PERSPECTIEVEN VLISSINGSE STUURMAN BRAND OVER ONDERGANG „ENGONIA' s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 RECHTBANK MIDDELBURG Bredanaar ondernam strooptocht bij Zaamslag ..Ik zie geen kans om een straf te vragen, waarin nog „ie#s van proberen" inzit", aldus ver klaarde de officier van iustitie zieren. Wanneer D. voor zijn baas hü rl#> tn £ïd.t._ is hij verzekerd, maar hij In de derde appelzaak was de officier in beroep gegaan tegen het vonnis van de kantonrechter. Het betrof hier een aanrijding tussen de geen voor- rang gevende Rotterdamse automon teur C. D. en een auto van een Mid delburgse planoloog. De officier was het niet eens met de wijze, waarop dé kantonrechter' omschreven had hoe verdachte zich moest laten ver- bij de rechtbank te Middel burg, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, vrijdag tijdens de behandeling v an de zaak tegen de Bredase 30-jarige F. S„ zon der beroep. Tevoren had de pre sident van de rechtbank, mr. B. S. Sieperda, opgemerkt, dat de justitie S. van de ene naar de andere gevangenis moet sturen. „Nadat hij een tijdje aan 't werk was geweest, kreeg hij weer een bevlieging en dan was het mis", aldus mr. Sieperda. Vorig jaar had S. tijdens zo'n bevlieging een „strooptocht" ondernomen door Zeeuwsch- Vlaandercn. Onder Zaamslag had hij om a an geld te komen 4 kippen gestolen. Een van de kippen wist te ontkomen, maar met de overige drie begaf hij zich op een bromfiets, die hij onder weg meenam, naar Sas van Gent, waar hij in een café de brommer in onderpand gaf en de kippen ver kocht. Daarna nam hij een fiets weg, alsmede een gans, toen hij een boer derij passeerde. De fiets verkocht hij m Bergen op Zoom en de gans aan een bevriende familie. Mr. Schenken berg van Mierop merkte in zijn re- qujsitoir op, dat, nadat S. enkele maanden geleden uit de inrichting Veenhuizen is ontslagen, de reclasse ring momenteel niets meer met vei-- dachte weet te beginnen. De officier eiste een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van 10 maanden, met aftrek. De raadsman van S., mr. M. Vlaming, wees er op. dat zijn cliënt lange tijd in een woonwagenkamp verbleef. De drijfveer voor de diefstal is niet zo zeer toeëigening geweest, aldus de raadsman, maar de ongebondenheid van S.' leven. Voorts vei-klaarde plei ter nog, dat de reclasseringsambte- naar zich al bij voorbaat op het standpunt stelde, dat iemand, die uit Veenhuizen ontslagen is, niet meer te helpen zou zijn. Het leek mr. Vla ming, dat er nog wel iets met S. te beginnen is; die kans moet dan ge paard gaan met onthouding van al cohol. Tot slot vroeg pleiter een rui- 'me voorwaardelijke straf. De presi dent' bepaalde de uitspraak op 11 maait a.s. De Middelburgse kantonrechter had de landbouwer S. M. uit Vrouwenpolder veroordeeld tot een boete van 20, omdat de landbouwer op 15 november een rund op het bouwland van M.'s buurman had laten lopen. M. was in hoger beroep gegaan, omdat de buurman, aldus M.'s verklaring, een gedeelte van de zogenaamde veiligheidsstrook in gebruik geno men had, waardoor het hem on mogelijk werd het rund van buur- mans land te houden. Hoewel dit argument voor de officier van ju stitie mr. J. L. Andreae. nieuw was, wees de officier erop. dat het niet met het feit te maken had. Mr. Andreae vi-oeg dan ook bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Mr. P. van Empel de nresident. bepaalde de uit spraak ook hier op 11 maart. Bermbrand De zaak van een andere Vrouwenpol- derse landbouwer, B. v. d. B., werd eveneens in appel behandeld. De kan tonrechter had deze boer veroordeeld tot een boete van 20, omdat hij in augustus van het vorige jaar vlak bij de pag beplante berm van de Bieweg een slootkant langs zijn land in brand gestoken had zonder vol doende veiligheidsmaatregelen te ne men. Hij was in beroep gegaan, om dat hij de straf te zwaar vond. ..Maar U hebt toch geen maatregelen genomen om de berm te beveiligen", zo wees mr. Van Empel er op. „Wij hebben het toch allen betreurd, dat dè boeren deze zomer zoveel beplante bermstroken verbrand hebben''. De officier wees er nog op, dat Van de B. naar huis is gegaan, toen het vuur flink brandde. Hij bad in elk geval moeten blijven, vond mr. Andreae, die bevestiging van het kanlonrech- terlijke vonnis eiste. Ook hier volgt de uitspraak over 14 dagen. Universitair examen Aan de rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de genees kunde de heer C. W. A. van den Dool. arts te Stolwijk, op het proef schrift „Enige mogelijkheden tot het vroeg opsporen van chronische ziek ten door de huisarts- Dr. Den Dool was tot 1954 arts m Krabbendijke en Waarde. „Lieve Vrouwékerk" vlot getrokken Gisteravond is de „Liéve Vrouwe kerk" van Vlieland vlotgesleept door is dat niet, wanneer hij voor zicïxzelf rijdt. De officier wees er op, dat vol gens een nieuwe wettelijke om schrijving de rechtbank twee mo gelijkheden heeft: D. moet zich laten verzekeren, of hij zal niet meer in een auto rijden zonder verzekerd te zijn. Mr. Andreae vroeg vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en eiste een boete van 60, een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar, alsmede de bijzondere voorwaarde voor de verzekering. Uitspraak 11 maart. drié sleepboten van de rederij Doek- sen. de „Holland", de „Storfe en de „Doggersbank' Het schip, dat sinds de storm van 20 januari op het strand heeft gezeten, zal naar Rotterdam worden gesleept. Daar zal het in een droogdok worden gerepareerd. Het Pakistaanse kabinet heeft besio- ten dat de nieuwe hoofdstad ..Islama bad" nabij Rawalpindi, ongeveer 300 km ten noorden van Lahore, zal ver rijzen. Werkvergaderingen voor 5 mei in alle provincies In de elf provinciën zijn en worden vanwege het „Nationaal Comité Vie ring Bevrijdingsdag 5 mei 1960" bij eenkomsten voor gemeentebestuur ders en verenigingsbestuurders be legd om mogelijkheden voor de vie ring van de bevrijdingsdag te be spreken. Een deskundige van het co mité houdt tijdens die bijeenkomsten inleidingen, die er op gericht zijn tongen en ideeën los te maken. Daarnaast worden, mede met be hulp van maquettes, suggesties voor feestelijkheden, wedstrijden, optoch ten. voorstellingen en bals gegeven. Het bureau heeft affiches laten drukken om de burgerij op te wekken aan de feestelijkheden van 5 mei 1960 deel te nemen. Voor de oudere lagere-school- jeugd vei'schijnt een boekje „Volk in vei-drukking en verzet 1940- 1945" en voorts een door hem te spelen 5 mei-sprookjesspel van Jan Meilof. Vanwege het Rijksin stituut van Oorlogsdocumentatie verschijnt het boek „Toen... 1940- 1945" voor de x'ijpere jeugd. Een bevi'ijdingsspel voor amateurs Ge bed om vrijheid isin overheids- opdi'acht door Ben van Eijssel- steyn met muziek van Hans Schouwman en choreografie van Han Rijnbeek geschreven. Duncan Sandys, Bril3 minister van luchtvaart en voormalig minister van defensie, heeft een verzoek tot echts- scheiding Ingediend. Zijn echtgenote ls Diana, de oudste dochter van sir Winston Churchill. Tien jaar gevangenis wegens doodslag Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren de 30-jarige chauffeur A. A. uit Rotterdam tot tien jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest veroordeeld wegens doodslag op de 39-jarige administrateur L. P. van W., de echtgenoot van zijn vroe gere minnares. In de nacht van 19 tot 20 november 1954 was de heer Van W. uit het raam op de tweede etage van zijn woning in de Sint Agathastraat te Rotterdam gevallen. Hij was op slag dood. Eerst vier jaar later kreeg de politie het vermoeden dat het een misdrijf geweest zou kunnen zijn. Zowel de echtgenote van Van W. als haar minnaar de chauffeur wer den verdacht. De officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam vor derde tegen de vrouw een gevange nisstraf van zeven jaar, maar de rechtbank ontsloeg haar van rechts vervolging. De chauffeur werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar. Veertien dagen geleden requireerde de procureur-generaal bij het hof in Den Haag een gevan genisstraf van twaalf jaar en ter be schikkingstelling van de regering. De patholoog-anatoom dr. J. Zelden- rust had op 1 december 1958 het lijk geschouwd en de doodsoorzaak nage gaan. Hij kwam tot de conclusie dat de vei-wondingen van het slachtoffer niet alleen door de val uit het raam konden zijn veroorzaakt, maar dat het letsel aan het hoofd door slagen met een hard voorwerp, een hamer bijvoorbeeld, is veroorzaakt. REDE RIJKSMIDDENSTANDSCONSULENT Bijeenkomst van de Evenementscommissie Voor do middenstand in Goes zijn er nog vele perspectieven. Dit verklaar de de rijksmïddenstandsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje, tijdens een causerie, die hij vrijdag avond in hotel „De Korenbeurs" hield voor een klein gezelschap mid denstanders. Deze bijeenkomst was uitgeschreven door de Goese Evene- mentencommissie. De heer Korstanje wees erop, dat de bevolking in Goes de laatste tien jaar met 12 procent of 1567 zielen is toegenomen. In Zeeland bedroeg deze gi'oei 5,5 procent en in Nederland 12,5 procent. Voor de middenstand is een dergelijke groei in alle opzichten gunstig. De heer Korstanje deelde ook enkele cijfers over de „welvaart" van Goes mee. Het gemiddelde Inko men per belastingplichtige bedroeg er in 1955 ruim 4600, in Zeeland ruim ƒ4300 en in Nederland ruim ƒ4200. In Goes zijn voorts per hon derd inwoners 2,7 televisietoestellen, in Zeeland 1,7 en iu Nederland 3.5. Voor personenauto's bedi-agen deze cijfers per honderd inwoners als vólgt: Goes 4,8, Zeeland 3,6 en Ne derland 3,4. Voorts wees de rijksmiddenstands- henroefH en.. <y#»M*»mr! Wetenschappelijk beproefd en...geroemd; vraag het uw tandarts: Poetsen met Aronal is het behoud van uw tanden! „Hoop zoiets nooit meer mee te maken" „En hier werd ik in La Ko ehelle op de kade getrokken". Stuurman J. Q. Brand van de Koudekerkseweg te Vlissin- gen toonde vrijdagavond bij zijn thuiskomst de foto's in de Franse kranten en vertel de voor de zoveelste maal over de ondergang van zijn schip, de kustvaarder „Engo- nia", die in de nacht van dinsdag op woensdag tijdens een storm in de Golf van Bis- caye plotseling zonk. Het gebeurde tijdens de wacht van stuurman Brand. Het storm de. Er stond een zwai'e zee. Ha gelbuien en regenvlagen striem den het schip. Het was echt het weer, dat men in de Golf van Biscaye kan verwachten. Het zal tegen drieën geweest zijn toen Samen met zijn vrouxo bekeek stuurman J. Q. Brand vrijdag avond de foto's in de Franse kranten, die grote aandacht besteedden aan de redding van de tien Nederlandse zeelui, die in de „Golf van Biscaye" dins dagnacht hun schip verloren. (Foto P.Z.C stuui'man Brand een verandering in de beweging van het schip op merkte. De „Engonia" slingerde niet meer zo regelmatig. Luttele minuten later was duidelijk tc merken, dat het schip niet meer recht lag en de aanvankelijk ge ringe slagzij verergerde met de minuut. Nog iets lager stond het water reeds in het gangboord. T eamgeest Stuurman Brand begreep, dat het mis ging. Hij wekte de kapitein en liet de bemanning waarschu wen. Dat daarna alles zo vlot ver liep schreef stuurman Brand toe aan de teamgeest onder de be manning. Terwijl hij de positie bepaalde, zond de kapitein het S.O.S.-teken uit. Want in een oog wenk had deze de gevaarlijk sir tuatie doorzien. Het schip helde steeds meer over bakboord en één sloep was niet meer te strijken. De tweede sloep leverde ook moeilijkheden op, nxaar met behulp van een der rie men wist men de zaak te klaren. Met vereende krachten werd de reddingssloep gestreken. Het was nauwelijks tien minuten over drie, toen de kapitein, stuurman Brand en de eerste machinist als laatsten de „Engonia" verlieten, nadat zij eerst nog een lijn. had den vastgemaakt. Het was de bedoeling om op die manier het schip weer te be reiken, wanneer het zou blijven drijven. Het was echter niet nodig geweest. Duidelijk voelde men hoe de lijn strak ging staan cn bleef staan toen men steeds ver der vierde; een zeker teken, dat de „Engonia" verder wegzakte. Gezonken De bemanning heeft het schip niet zien ondergaan. Dat moet gebeurd zijn toen de „Engonia" door de woedende elementen aan het zicht was onttrokken. Lang kan het evenwel niet geduurd hebben. Daarvoor was alles te snel in zijn werk gegaan. Totaal verkleumd, doornat en on voldoende gekleed zaten de tien mannen in de sloep. Zij moesten alle krachten inspannen om het notedopje met de kop op de gol ven te houden, en er waren mo menten, dat het er om spande. De geest onder de tien mannen was echter goed en de twee matrozen Willem Twijnstra en zijn maat G. Postma grepen de riemen om ze pas na negen uur weer uit han den te geven. Zij stonden niet toe, dat iemand hen afloste. Zij waren de enigen, die de voorraad scheepsbeschuit aanspraken. Lichtkogels Van tijd tot tijd werden licht kogels ontstoken om de aandacht te trekken van de scheepvaart. Om een uur of vier dacht men dat dit zou lukken, toen een schip hen zeer dicht jmsseerde, maar liet silhouet verdween uit het zicht, 's Morgens om zeven uur zag men weer een schip, maar ook dit keer werd de sloep niet opge merkt, hoewel toch op alle sche pen naar de schipbreukelingen werd uitgekeken. „Dat was het ergste. Öm een schip te zien verdwijnen, terwijl je. niets kon doen dan afwachten of men je soms ook zou zien", zei stuurman Brand gisteravond vei lig bij de kachel. Op de tafel in de huiskamer stonden talriike bloemen, die vrienden, en familie hem hadden gestuurd. Met enkele woorden beschreef hij de angstige uren, die de opvarenden van de „Engonia" in de sloep doorbrach ten en hoe zij tenslotte werden gered. Uren na de ramp, tegen het mid daguur, naderde een Frans vis sersvaartuig. Ijlings stak men 't laatste signaal af, een rooksein, dat een rode gloed verspreidde en angstig wachtte men af. Toen zag men opgelucht, dat het teken was opgemerkt. Aan boord van de „Capitaine Quémerais" werden de Nederland se zeelui bijzonder hartelijk ont vangen. „We kregen onmiddellijk droge kleding en werden met al cohol gemasseerd tot we weer een beetje op ons verhaal kwamen. Daarna stond de bemanning spontaan haar kooien af en moes ten we onder de wol", vertelde stuurman Brand, die in de twaalf jaren, dat hij de zeven zeeën be vaart. nog nimmer schipbreuk leed of een stranding meemaakte. T elegram De kapitein van de vissersboot seinde het relaas van de redding naar de wal en niet lang daarna ontving mevrouw Brand in Vlis- singen het opluchting brengende telegram: „Alle opvarenden ge red". Met een dik pak Franse en Nederlandse kranten onder de arm arriveerde stuurman Brand gisteren in Vlissingen.,, Het was een narrow escape", was zijn me ning. „Ik hoop liet nooit meer mee te maken". Pleidooi voor particuliere woningbouw Inleiding voor a.r.-kiesvereniging Op de vrijdagavond in „De Prins van Oranje" te Goes belegde vergadering van de A.R. kiesvereniging „Voor Nederland en Oranje", heeft de heer J. Oranje, directeur van gemeente werken te Goes, een pleidooi gehou den voor pai'ticuliere woningbouw. De heer Oranje deed dit in een inleiding, die als titel droeg „Woonmilieu en le vensbeschouwing". De heer Oranje bracht zijn gehoor de jaren 1920 tot 1930 in herinnering, toen door particulieren duizenden en duizenden woningen uit de grond werden „gestampt". Er was toen spx-akc van een ruime woningmarkt. Sinds de Tweede Wereldoorlog is de woningbouw echter in handen geko men van de overheid. Do pai'ticu liere wonlngproduktie bleef tot voor kort benoden peil. Nu, 15 jaar na de oorlog, is er in Nederland nog altijd sprake van een grote woningbehoefte, wanrbij de heer Oranje de conclusie trok, dat staatsmonopolie altijd moeilijkheden geeft. Kapitalen zijn er door de over heid besteed aan openbare werken, zoals de bouw van scholen, stadhui zen, provinciehuizen enz., waardoor zeer vele aannemers vervreemd zijn van de woningbouw. De heer Oranje wees cr vervolgens op, dat cr sinds 1945 tot 1955 een overmatige produktie is geweest van minimale woningen, dio te klein van opzet zijn, omdat men een bepaald huurprijsbeleid op het oog had. Dit grote aantal minimale woningen, had volgens spreker ook het huurbeleid in moeilijT Aan het bi «pri in moeilijkheden gebracht. Aan het begin van zijn inleiding de heer Oranje verklaard, dat hij niet uit hoofde van zijn functie sprak, had Vijf schepelingen door spiritus drinken overleden Het Zweedse vrachtschip „Cassio peia" (13.655 ton), dat twee dagen geleden uit Yokohama naar Znidoost- Afrika was vertrokken, heeft met de grootste spoed koers gezet naar Na- na op Okinawa nadat een aantal be manningsleden ziek was geworden en sommigen van hen waren overleden na het drinken van onzuivere alcohoL De vloeistof, die in Japan was ge kocht, bleek spiritus voor schoon- maakdoeleinden te zijn. De beman ning had het in het Japans gestelde etiket op de fles niet kunnen lezen. Bij aankomst in Naha vertelde de ka pitein dat donderdagochtend om half negen zich het eerste ziektegeval voordeed. Kort daarop klaagden ook anderen over ziekte en binnen een uur waren drie man dood. Vrijdag ochtend bezweek de vierde. Acht le den van de 41 koppen tellende be manning zijn ziek. Het schip had geen dokter aan boord. doch als particulier. Uitvoerig schets te hij hierna het begrip woonmilieu. Hieronder moet volgens spreker wor den verstaan de plaatsing van de woningen, de blokindeling, de recrea tieruimte, de kerken, scholen en ver enigingsgebouwen. Van hieruit had hij het woningprobleem besproken, waarbij hij als zijn mening uitsprak, dat een groot deel van de flats van vandaag de krotten van morgen zul len zijn. Ook bracht hij de huidige wijze van bouwen in verband met het grote aantal ziektegevallen, dat na de oorlog sterk is toegenomen. De heer Oranje wekte aan het einde van zijn betoog de aanwezigen op om een eigen standpunt te krijgen over het woningprobleem, „een standpunt dat geligneerd is aan ons christen- denken en christen zijn", aldus spre ker. De vergadering stond onder lei ding van voorzitter P. de Kam. Veiling Kapelle wil verder uitbreiden Op zaterdag 5 maart de3 middags om 2 uur zal de veilingvereniging „Kapelle-Biezclingc en Omgeving" te Kapelle in de kantine haar algemene vergadering houden. Naast net ge bruikelijke jaarverslag vermeldt de agenda een bestuursvoorstel tot het bouwen van een overkapping tussen loods 1 en 2 en het verlengen van de perronbouw Westzijde. Bij de be stuursverkiezing zijn aan de beurt van aftreden, de heren B. Leys te Kruiningen, A. J. van Liere te Ka pelle en H. Zulchveg te Biezellnge. consulent op de goede verstandhou ding tussen Goes en de dorpen op Zuid-Beveland. Met name prees hij in dezen het beleid van het Goese col lege van B. en W. De industrievesti ging in Goes stimuleert volgens spre ker ook de middenstand. De winkel- planning in de nieuwe wijken noem de hij minder geslaagd. Hij had lie ver een winkelgalerij gezien. De heer Korstanje ging in zijn cau serie nader in op verschillende pro blemen in het bedrijfsleven, waarbij hij veel aandacht schonk aan de de tailhandel en de ambacht. Voorts gaf hij een schets van het overheids beleid met beti'ekking tot de midden stand. Ook wees hij de aanwezige middenstanders op de vele krediet mogelijkheden, die men thans voor deze categorie kent. Betreffende de bedrijfseconomische voorlichting merkte hij op, dat aan produktivi- teitsverhoging hier en daar nog wel een en anaer kan worden gedaan. Hij was evenwel van mening, dat men dit ook weer niet teveel moet overdrij ven. Een stap in de goede richting noemde hij o.a. invoering van de nieuwe bedrijfsadministratie. In dat verband wees hij op het werk, dat het Economisch Instituut voor de Middenstand verricht. In de discus sie kwamen nog diverse problemen ter sprake. De bijeenkomst stond on der leiding van burgemeester H. K. Michaëlis. Nagekomen advertenties. Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon PIETER JOH AN (Pièro) J. de Kok A. J. de Kok-la Soe Souburg, 26 februari 1960 VJlssingsestraat 63 Heden overleed na langdurig lijden in het Wllhelminagasthuis te Amsterdam, onze lieve dochter, zuster, schoon zuster en tante VINA LOUWERSE, in de bloeiende leeftijd van 26 jaar. Haar geloof geeft ons de hoop, dat zij, verlost van leed en smart, juicht voor Gods troon. Gezang 56 1 Gapinge: W. Louwerse L. Louwerse- Maljaars Jac. Louwerse G. Louwexse-Haak Vrouwenpolder: Joh. Louwerse J. J. Louwerse-Bliek Grijpskei'ke: H. Louwei'se E. Louwei'se- Louwcrse Sint-Laurens: S. Sturnx-Ixiuwerse J. J. Sturm Gapinge: J. Louwerse Gapinge, 26 febr. 1960 De begrafenis zal D.V. plaatshebben op dins dag 1 nxaart op de be graafplaats te Gapinge. vertrek van Eendekots- weg 2 om 12 uur. Heden overleed na een kortstondige ziekte, on ze geliefde vrouw, moe der en oma MARIA HAARTSEN, geboren Beaxifort, in de ouderdom van 74 jaar cn zeven maanden. Wolphaa rtsdi jk w. Haartsen M. J. Haartsen E. M. Haartsen-Dek Wim en Coby Amersfoort: J. P. Kruiderink- Haartsen H. Kruidcrink P. J. Haartsen Wolphaartsdijk, 26 februari 1960 Villa Nova straat 7 De begrafenis zal plaatshebben D.V. op dinsdag 1 maart. Ver trek sterfhuis om 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4