LEXINGTON PZEM-personeel bood jubileumgeschenk aan Zeeuwse Almanak Het merk dat het hardst gaat uitvin Ruiters en lanciers trekken op het Middelburgs stadhuis „ten strijde" 'Teeb/eM goodwill Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 ONTHULLING DOOR JHR. MR. A. F. C. DE CASEMBROOT „Voor raad van bestuur symbool goede verhouding" Tijdens de P.Z.E.M.-feestavond in mei van het vorige jaar ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Zeeuwse elektri citeitsmaatschappij, zegde de heer J. Huser namens het gehele personeel de raad van bestuur een jubileumgeschenk toe. Vrij dagmiddag heeft de voorzitter van de raad van bestuur, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in aanwezigheid van het gehele personeel, dit geschenk onthuld. Het is een fraai kunstsmeed werk naar een ontwerp van de Veerse beeldhouwer Philip ten Klooster, dat een plaats heeft gevonden aan de muur van de hal in het P.Z.E.M.-kantoor te Middelburg. „Voor de raad van bestuur is dit geschenk een sym bool van de goede verhoudingen tussen de raad, de directie en het personeel", aldus verzekerde jhr. De Casembroot. Tevoren had de heer Huser als voor- - zitter van do commissie „tot aan bieding van het geschenk" wel ke commissie was samengesteld uit alle Jagen" van de „P.Z.E.M.- bevolking" betoogd, dat in dit geschenk tot uiting moet komen de blijdschap van het personeel over het jubileum en de dankbaar- - heid voor de thans bereikte sociale positie. De heer Huser verklaarde voorts, dat de commissie voor het ontwerpen van het kunstsmeedwerk contact heeft opgenomen met de stichting „Kunst en Bedrijf" te Amsterdam. De gedelegeerde bij deze stichting, mej. Gischler, heeft de commissie toen aangeraden contact op te ne men met de heer Ten Klooster. „En zodoende is het een volkomen Zeeuws werk geworden", verklaar de de commissie-voorzitter. „Want het ontwerp van de heer Ten Klooster hetgeen wij voortref felijk vinden is op even fraaie wijze gerealiseerd door de 26-ja- rige Veerse smid H. Boone, werk zaam bij de firma Meijer te Veere. Het is een staaltje van voortreffe- Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV Hederstraat 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 lijk vakmanschap, betoogde de lieer Huser. Voorts heeft de Veerse schilder D. Kodde het kunstsmeed werk van kleur en fleur voorzien. Voorts overhandigde de heer Hu ser aan jhr. De Casembroot een oorkonde, ontworpen en gemaakt door de P.Z.E.M.-telcenkamer. Vakmanschap Nadat jlir. De Casembroot het ge schenk had onthuld, verzekerde hij het werk zelf nog mooier te vinden dan het ontwerp, dat hem tijdens de feestavond was aangeboden. Het deed de commissaris der koningin bijzonder genoegen, dat het kunst smeedwerk „van A tot Z" in Zee land is gemaakt. Hij kwalificeerde liet werk als een verheugend staal tje van ouderwets vakmanschap en bracht ontwerper en vervaardiger bijzondere lof. Uit het feit, dat de raad van bestuur weinig .klachten bereiken over de sociale voorzieningen, maakte de heer De Casembroot op, dat de dankbaai-heid van het personeel hierover geen beleefdheidskwestie is. Het was het tweede kunstwerk, dat de jeugdige. Veerse smid Boone, die thans .4 jaar in liet vak is, heeft uitgevoerd. Keeds eerder maakte hij een kunstsmeedwerk ter ver siering van het gebouw van de wa terleidingmaatschappij in Terneu- zen. In het kunstwerk wordt uit gebeeld de strijd om het vuur tus sen Zeus en Prometeus, wélke laatste het vuur van Zeus stal ora het door te geven aan do mensen. C.H.-kiesvereniging Oosterland achter besluit raadsleden De C.H.-kiesvereniging te Ooster land heeft donderdagavond in het Nederlands hervormd verenigingsge bouw uitvoerig gesproken over de si tuatie, die is ontstaan door het weer in functie treden van de heer S. W. A. Laurensc als burgemeester. De heer A. Stoutjesdijk, wethouder, gaf een uiteenzetting van de stand van zaken. Daarna hebben de aanwezi gen zich diep over de te nemen maat regelen beraden. Uiteindelijk is men tot de overtuiging gekomen, dat het besluit van de raadsleden om liun ze tel ter beschikking te stellen, juist is geweest. Daarentegen waren er ook stemmen, die meenden, dat de overheid té allen tijde moet worden aanvaard. De opvolgende raadsleden hebben evenwel allen te kennen ge geven, dat zij een eventuele benoe ming niet zullen aanvaarden. Hersenschudding bij va! Het zoontje van de heer M. Lindhout aan de Javadijk te Sint-Annaland kwam zodanig van de zolder te val len, dat het een hersenschudding op liep. Aili'HTtenttoj AMERICA'S BEST TOBACCOS VAN TOT PRINS KAREL DE GROTE. Aan het hof van Prins Karei de Gro te te Sas van Gent heerste de afge lopen dagen grote drukte. In allerijl werden de laatste voorbereidingen voor het carnaval getroffen, want vandaag neemt prins carnaval de sleutels van de stad over van burge meester R. A. J. den Boer. In ver band met do afmetingen van een aantal praalwagens moest men op het laatste ogenblik nog de route van VOORWERP... Een oneer collega's kocht gisteren een huishoudelijk voorwerp. Hij sag het in een etalage en was onmiddel- liik geestdriftig: daar had zijn gezin o'p gewacht en met dat ding konden heerlijke kostjes worden klaarge maakt. Wat het precies was zullen we U niet melden omdat het gevolg van deze geschiedenis zó droevig is, dat hij nadere aanduiding do fabriek wellicht schade zou lijden: stel U voordat U ook zo'n ding wilde ko pen en door dit verhaal daarvan weerhouden zou'worden. En dat is nou echt niet nodig, want wij ver moedendat de oorzaak van alle droefenis gelegen is in het ontbre ken van technisch inzicht bij onze collega. Hij'kocht dus een huishoudelijk voor werp. Opgewekt toog hij huiswaa.rts toonde het vrouw en kind en dwong hen eerbiedig toe te schouwen bij een eerste demonstratie. Pratend als een volleerd standicerker haalde hij de nodige ingrediënten voor de dag, eieren plus een reeds in het bezit van de familie zijnde apparaatdat met het nieuwe voorwerp één ge heel moest vormen. Onze man trok de 'jas uit, stroopte de mouwen op eiv brak. met veel vertoon van macht de eierschalen. .Eet hu op" sprak hij bezwerend, „nu gaat het wonder geschiedenik steek 'het stekkertje in het stopcontact..." JJij voegde de daad bij bit woord. En daarop klonk een enorme klap, stukken' plastic vermengd met eier struif vlogen door de keuken en vrouw en kind 'zochten eengoed heenkomen. Gisteravond om en bu kwart over negen was de keuken weer helemaal schoon. Néén, geen ongevallen, be houdens een liaht meningsverschil lussen man en vrouio. Maar daar ko men ze wel over heen... de optocht wijzigen. Het aantal deel nemers is dit jaar bijzonder groot. Waren er vorig jaar 47 groepen, thans zijn er niet minder dan 73. Het aantal praalwagens nam toe van 5 tot 9. De prinsenwagen is veertien meter lang, maar is nog niet de langste van de stoet. Een wagen van zeventien me ter spant de Jtroon. De kinderoptocht, die zaterdag wordt gehouden, zal wor den opgeluisterd door een kindermu- ziekkorps uit Terneuzen, dat zestig „muzikanten" telt. Maandag zullen prins caranval en zijn gevolg het traditionele bezoek brengen aan het ziekenhuis to Sluiskil, waarna het carnaval zal worden besloten met een vuurwerk, dat dinsdagnacht wordt afgestoken. „SURSUM CORDA" De Scharendijkse zangvereniging „Sursum Corda" mag over gebrek aan medeleven van de zijde der Scha- rendijkers niet klagen. Tijdens de jongste uitvoering was do belangstel ling zo groot, dat verscheidene neren hun dames op de knie moesten nemen Misschien ging die belangstel ling ook wel uit naar de uniformen, die de leden van de vereniging voor het eerst allemaal droegen. Hoe het zij het was een* uitstekend geslaagde uitvoering. Zangnummers als „De twaalf rovers" en dergelijke vielen bijzonder in de smaak, evenals het blijspel, dat men voor het voetlicht bracht: „Studentenpension". BOEKENBUS. Wie. in 's-Gravenpoldcr boeken cn tijdschriften heeft waar hij geen weg mee weet of die hij voor een goed doel wil afstaan kan deze lec tuur nu kwijt. De plaatselijke Ro de-Kruis afdeling heeft een lec- tuurbus aan de voorgevel van liet gemeentehuis bevestigd. De inhoud de bus wordt regelmatig ge leegd is bestemd voor de pa tiënten in ziekenhuizen, sanato ria e.d. COLLECTE. Johan en Pleuntje Hofman uit Nieu- werkerk wilden iets doen voor de ac tie „vier maal Z.N.". Zij stapten naar het gemeentehuis en vroegen er toe stemming om in de gemeente te col lecteren. De vergunning werd hen graag gegeven en twee dagen later kwamen zij een gesloten collectebus inleveren. Er zat 67.06 in. 53 JAAR GETROUWD. De heer en mevrouw L. Koekoek Jansen, die aan de Oosterstraat in Axel wonen, vieren op 2 maart hun 55-jarïge= bruiloft. i|iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Grootse start actie ff 1 „Doe Openin Goes H De actie „Doe open, daarom M sleutels kopen" in het kader s van het wereldvluchtelingen- jaar start vanmiddag zater- 55 dag in Goes met een mars f§ van de muziekkorpsen „Eupho- H nia", „Hosanna" en „Excel- H sior" door verschillende wijken van de stad. Om half drie ar- riveren de korpsen op dc H markt. Het tamboer- en pij- f§ perkorps „Excelsior" zal zich daarop naar de prof. dr. Koh- stammschool aan de Beesten- markt begeven om de school- kinderen op te halen,"die deel- nemen aan de ballonoptocht. Ë1 In het gymnastieklokaal van de school zullen ballonnen H worden uitgereikt. Aan de bal- H 155 lonwedstrijd zijn fraaie prij- ff zen verbonden, o.m. een paar s rolschaatsen, een tafeltennis- en een badmintonspel, een hal 555 en tal van troostprijzen. ff Mot een rede, uitgesproken op het bordes van het stadhuis, 5f zal burgemeester H. K. Mi- H chaëlis, de actie om half drie officieel openen. Van kwart 555 voor drie tot kwart over drié H zal een handbalwedstrijd - wó'r-. H den gespeeld tussen de junio- m ren van Tonido en Volharding. s Tussen kwart voor vier en H kwart over vier treden de he- ren van Hellas en Tonido tc- M gen elkaar in het Van drie uur af M Grand-Theater een doorlopend filmprogramma, dat 50 minu- ten duurt. Vertoond zal wor- H den het journaal, evenals een tekenfilm, een natuurfilm en een film getiteld: „Jacht op Z5 spons". In „Slot Ostende" is er van drie uur af een mode- ff show door en voor teenagers". Iniinniniiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniii Op de Middelburgse stadhuistoren zijn de ruiters en lansknechten van het speelwerk weer in actie geko men. Enkele dagen geleden werden de ruiters geplaatst en sinds vrijdag hebben zij gezelschap van twee lans knechten. Op de hele uren stormen de ruiters op elkaar af en élk half uur komen de lansknechten in be weging. Foto P.Z.C.) Economie en toerisme Voor het departement Zeeland van do Maatschappij voor Nijverheid en Handel sprak vrijdag j.l. in hotel „De Burg" te Middelburg de heer J. Ni- kerk, die een specialist is-op het ge bied van vreemdelingenverkeer en dan in het bijzonder een specialist in het financieel-economische vlak. Hij heeft heel wat berekeningen ge maakt en allerlei marktonderzoek ge daan, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat Nederland te weinig ver dient aan het vreemdelingenverkeer. In vergelijking met andere landen, slaat Nederland nog geen goed fi guur. De heer Nikerk, die aan zijn lezing de titel had gegeven „Economie en toerisme", gaf enkele cijferanalyses van het vreemdelingenverkeer in di verse landen en diverse streken van Nederland. Hij besprak ook enkele mogelijkheden tot uitbreiden van het vreemdelingenverkeer in Nederland en hij gaf daarbij zoveel cijfers, dat het ondoenlijk is daarvan in een kort krantenverslag enigerlei indruk te geven. De voorzitter van het departement Zeeland, ir. J. P. Berdenis van Berle- kom dankte de heer Nikerk voor zijn belangwekkende voordracht. Plannen voor sportterreinen in Pluimpot St.-Maartensdijk Raad tegen opheffing van woonruimtewet De raad van Sint-Maartensdijk heeft vrijdagmorgen besloten, dc Neder landse Heidemïj. opdracht te geven tot het maken van plannen voor sportterreinen in do Pluimpot. Hier voor werd een krediet beschikbaar gesteld van f 2700. De heer Polderman (rechtse groep) informeerde, of de gemeente het be heer in eigen hand zal houden. De voorzitter verklaarde, dat dit niet aan de orde was, maar dat de raad to zijner tijd een geheel vrije beslis sing kan nemen. Burgemeester D. C. Bouwense verklaarde verheugd te zijn, dat men algemeen van mening isj dat op het gebied van sport Iets voor de jeugd gedaan moet worden. In verband met de geringe wo ningtoewijzing voor 1960, het gro te aantal woningzoekenden en het grote aantal krotwoningen, be sloot de raad, de minister van maatschappelijk werk te berich ten, dat de opheffing van de woonruimtewet 1947 in geen en- OP HELE EN HALVE UREN Stadhuistoren heeft weer een speelwerk SINDS ENIGE DAGEN staan twee lansknechten en ruiters van het nieuwe speelwerk van de Mid delburgse stadhuistoren broeder lijk naast elkaar op de hele en halve uren te wachten. Zodra dc stadhuisklok het hele uur slaat, springen op elke klokslag de twee ruiters achteruit om vervolgens op elkaar in te stormen. De bei de lansknechten moeten geduldig tot de halve uren wachten om op elkaar af te kunnen schieten... Al enkele dagen doen de beide ruiters op de hele uren hun taak, maar voor het merendeel der Mid delburgers is dit verborgen geble ven, omdat de belde ridders voor de helft achter een grote steiger- balk verscholen zitten. Vrijdag heeft I. van Loo beide lansknech ten op hun plaatsen boven de rui ters geïnstalleerd, van waaruit zij thans' van de begane grond af be ter zichtbaar zijn. De beide lans knechten zijn zo afgesteld, dat zij op elke slag van het halve uur on geveer veertig centimeter achter uit „schieten'r om dan met gevel de lans op elkaar in te gaan. Ge lukkig zijn belde lanciers evenals de ruiters zo „afgesteld", dat zij elkaar niet raken, maar trouw zullen zij precies op tijd hun plicht blijven doen... Wanneer het weer goed is, zal uitvoerder Van Loo volgende week de rest van het speelwerk, be staande uit twee piekeniers en hellebaardiers, op hun hoge post installeren. De twee piekeniers is een plaatsje toebedacht naast de beide lansknechten, terwijl de hel lebaardiers met hun lange helle baarden in de hand een trapje la ger de beide ruiters zullen flan keren. Versiering Deze figuren, staan er slechts ter versiering en storen zich dan ook niet aan de tijd. Zij worden ge dwongen lijdelijk toe to zien wan neer hun „buren" ten strijde trekken... De beeldjes zijn ongeveer zestig centimeter hoog, uit teakhout vervaardigd en met bladgoud be legd. Hoog in de toren staan zij onder een afdakje beschut tegen wind en gedeeltelijk ook tegen re gen. Toen Middelburg verwoest werd. en het stadhuis zwaar beschadigd werd was er gelukkig een helle baardier in reparatie, zodat men deze als voorbeeld heeft kunnen gebruiken bij het vervaardigen van het nieuwe speelwerk. Ook had men enige houvast aan enkele oude foto's waarop het. speelwerk was vereeuwigd. Bijna klaar Zo ïs de restauratie, van de toren al weer een eind verder gekomen. De rest van het speelwerk wordt, zoals reeds gezegd, waarschijnlijk volgende week geplaatst, terwijl het werkprogramma van de lood gieter nog het aanleggen van de afvoerpijpen van de torenomgang en een deel van de bliksemafleider vermeldt. Nadat deze werkzaam heden zijn uitgevoerd kan de ont sierende houten steiger rond de stadhuistoren worden afgebroken. kei opzicht te verantwoorden is. Aan de neer D. Smit werd, wegens zijn vertrek uit Sint-Maartensdijk eervol ontslag verleend als gemeen tegeneesheer. In zijn plaats werd met ingang van 35 januari benoemd de heer J. M. van der Bel. De raad had geen bezwaar tegen een garantie voor een lening van het rusthuis „Ten Anker" van 7745. De ambtenaren krijgen over het eer ste kwartaal van 1960 op hun sala ris een voorschot van 3 c/0. De raad verklaarde zich akkoord met het voorstel van B. en W. om in Plan- West gronden aan te kopen voor ont sluiting van het plan en de bouw van woningen. Grond wordt gekocht van D. van der Rhee, S. M. de Bruijn, W. M. Langejan, F. D. Bentschap Knook en J. J. de Vliet. Ook voor het in uitvoering zijnde Plan-Oost zal grond worden gekocht van de bewo ners van de Oostsingel. De verorde- Jgemeen woningbedrijf en de gemeentereke ning werden voorlopig vastgesteld. De gemeentebegrotingen voor 1959 en 1960 werden gewijzigd. De raad besloot de slop aan de West- vest over te nemen. Bij de rondvraag verklaarde de heer A. J. op den Brouw (p.v.d.a.) dat hij graag een rijwielstalling bij de open bare lagere school zou zien. De voor zitter deelde mee, dat deze kwestie grondig moet worden onderzocht, voornamelijk wat de plaats betreft. V.V.V. Noord-Beveland zal wegwijzers plaatsen Dezer dagen werd in het café „Ha venzicht" te Kamperland een verga dering gehouden van V.V.V. NoorcI- Beveland, onder leiding van de voor zitter, do heer G. P. Leendertse. Na een opwekkend openingswoord werd de agenda vlot afgewerkt. De aftre dende bestuursleden, de heren R. Slotema en J. P. de Regt, werden beiden herkozen. Verder werden de plannen voor 1960 besproken. De ver gadering was goed bezocht. Er kon den nog enkele nieuwe leden inge schreven worden. Besloten werd om nieuwe folders van Noord-Beveland te laten drukken cn voor het a.s. seizoen vele wegwijzers op Noord- Beveland te plaatsen. (Advertentie) B1NNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED VANDAAG. Middelburg Electro: Meisjes In uni form, 19 en 21-15 uur, 14 Jaar; Schouw burg: De strijd om Iwo Jima, 20 uur, 38 jaar. Gouden Poorte: Jagersvereni ging „Walcheren", 14 uur. Burgerzaal Stadhuis: start vluchtellngenactie „Doe Open", 15.45 uur. Vllssingcn Luxor: Valstrik, 19 en 21 jaar, 18 jaar. Alhambra: Come prima, 19 en 21 uur,a.|. Britannia: feestavond h.t.s., 20 uur. Delta: Walcherse Jazz- Soclety, 20 uur. Kunsthandel Bikker: expositie schilderijen G. J. F. Naere- bout, 912.30 en 1418 uur. Goes Grand: Tarzan en zijn vijanden, -19 en 21 uur, 14 Jaar. Prins van Oran je: vergadering „Indienst der kerk", 14.30 uur. Prins van Oranje: toneel avond P.T.T., 20 uur. Opril: vergade. ring Chr. Zangersbond, 14 uur. Stad huis: start actie „Doe Open", 14.30 u. MORGEN Middelburg Electro: Meisjes ln uni form, 1530, 19 en 21.15 uur, 14 Jaar. Schouwburg: Houten koppen, 14 30 u.. al. De strijd om Iwo Jima, 20 uur, 18 jaar. VUssingcn Luxor: Rusty en de vluch teling. 15 uur, a.l. Valstrik, 19 en 21 uur, 18 jaar. Alhambra: Come prima. 15, 19 cn 21 uur, a.l. Goes Grand: St. Louis blues, 15 uur. a.1. Tarzan cn zijn vijanden, 19 en 21 uur, U jaar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2