PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT West-Duitsland krijgt militaire faciliteiten in Frankrijk Vliegtuig bij Shannon neergestort27 doden Vlissingse grootmoeder van 13(schrikkel)jaar BILT EERST OPSLAGPLAATSEN; PRINSES MARGARET VERLOOFD MET BRITS HOFFOTOGRAAF UITBREIDING MOGELIJK Vand aag. BIJ EXPLOSIE IN FORT TE CÜLEMBORG VIER GEWONDEN 203e jaargang - no. 49 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 60 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 755 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 Cb.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. Begrip gevonden in Parijs „ZO'N GELUKKIG SPAN" Van officiële zijde is vrijdag meegedeeld, dat de Westduitse strijdkrachten faciliteiten in Frankrijk hebben gekregen, in het bijzonder voor de vestiging van opslagplaatsen. Nieuwe rege lingen van deze aard zijn in de toekomst niet uitgesloten. Men legde er de nadruk op dat de Franse regering er volledig begrip voor heeft, dat de bondsrepubliek, door de betrekkelijk geringe omvang van liaar grondgebied, gedwongen is te trachten facili teiten in andere N.A.V.O.-landen te krijgen. Van gezaghebbende Westduitse zijde is opgemerkt dat het Westduitse le ger volgens de voorschriften van de N.A.V.O. voorraden van munitie, brandstoffen, levensmiddelen en me dicamenten voor negentig dagen moet opslaan. Dat betekent een to taal van 2,7 miljoen ton. Op het ogen blik heeft men 500.000 ton op West duits gebied kunnen opslaan en 100.000 ton in het buitenland. Om strategische redenen kan de rest slechts in Zuid-Frankrijk of op het Iberisch schiereiland worden onder gebracht. daar de westkust van Frankrijk reeds overbelast is door de Franse en Amerikaanse behoeften, terwijl Portugal geen voldoende mo gelijkheden kan bieden. Van ge noemde zijde werd voorts aange voerd dat West-Duitsland ook drin gend behoefte heeft aan oefenter reinen voor zijn luchtmacht en deze zouden in het dun bevolkte Spanje mogelijk kunnen worden gevonden. Goedkeuring van Herter? Het Westduitse persbureau D.P.A. heeft vrijdag gemeld dat de Ame rikaanse minister van buitenland se zaken, Herter, op de bijeen komst van de ministers van bui tenlandse zaken in december te Parijs Duitse stappen tot verkrij ging van depots in Spanje heeft se zaken te Bonn zei dat hij het bericht van D.P.A. niet kon beves tigen of tegenspreken. Toen men hem vroeg of als hij dit wel deed, dit in de richting van bevestiging van het bericht zou gaan, zei hij „Ja". „Midas"-kimstmaan niet in baan om aarde Een poging van dc Amerikaanse luchtmacht een „Midas"-aardsatelliet in een baan om de aarde te brengen is mislukt. Drie uur na de lancering werd een bekendmaking uitgegeven waarin wordt gezegd dat aangeno men wordt dat de „Agena", de twee de trap, zich niet heeft losgemaakt van de eerste, een „Atlas". De „Mi- das" is waarschijnlijk op 4000 kilo meter afstand van de lanceerbasis van Cape Canaveral bij de terugkeer in de dampkring verbrand. Een Polaris-raket is vrijdag ander halve minuut na de lancering vanaf de raketbasis van Cape Canaveral tot ontploffing gebracht omdat het projectiel uit zijn koers was ge raakt. Aqn deze mislukking zijn zes geslaagde lanceringen met dit type raketten voorafgegaan. In de oude citadel van Amman zijn amethisten oorringen en juwelen van 1300 jaar voor Christus gevonden. vrijdag over de faciliteiten in zijn land voor West-Duitsland dat Neder land in een soortgelijke positie als de bondsrepubliek verkeert. Frank rijk heeft Nederland vorig jaar in staat gesteld manoeuvres in Midden- Frankrijk te houden, zei hij. Franco heeft Alfred Krupp onlangs aangeboden deel te nemen in een nieuwe wapenfabriek, aldus is in Bonn vernomen. Krupp, die begin de cember vorig jaar als gast van de Spaanse ambassadeur in Bonn, de markies De Bolarque, Madrid be zocht, sloeg het aanbod echter af. De markies is directeur van de Banco Urquillo, een familie-onderneming die tot de oudste van Spanje behoort en tot de vijf grootste banken des lands kan worden gerekend. De Banco Urquillo wenste een deel name van 32 miljoen mark. Het Krupp-concern neemt echter reeds deel aan grote staalprojecten in In dia en Brazilië en wenste zijn reser ves kennelijk niet te veel aan te spreken. Krupp heeft sinds zijn vrijlating na zijn veroordeling als oorlogsmis dadiger in Neurenberg herhaalde lijk verklaard geen wapens te zullen fabriceren. Muren van kerkhof werden geraakt Een viermotorige DC-7C van de Ita liaanse luchtvaartmaatschappij Ali talia is gisteren vroeg kort nadat het toestel van het Ierse vliegveld Shan non was opgestegen verongelukt. Men vreest dat 27 van de 52 inzittenden om het leven zijn gekomen. Het toestel, dat van Rome op weg was naar New York met 40 passa giers een een bemanning van twaalf leden, had een tussenlanding op Shan non gemaakt om brandstof in te ne men. Het ongeluk gebeurde tussen half drie en drie uor. Volgens func tionarissen scheen zich een ontplof fing voor te doen, waarna men vlam men zag oplaaien die tot op 25 km te zien waren. Twee uur na de ramp werd bekend, dat er waarschijnlijk niet meer dan twintig overlevenden waren. Een taxichauffeur die het eerst op de plek van het ongeluk was, ver klaarde dat de meeste overlevenden ernstige brandwonden hadden. Een woordvoerder van Alitalia te Rome heeft meegedeeld, dat de passagiers voor het merendeel Italianen waren. In Napels, waar de reis was begon nen, waren zes volwassenen en een kind ingestapt, waarna er ïn Rome 27 volwassenen en zes kinderen wa ren bijgekomen. Het toestel kwam op 400 meter voor bij het einde van de startbaan, van waar het vertrokken was, terecht in een moerasachtig terrein. Ds. Thomas Comerford die nabij het vliegveld woont, verklaarde dat het Italiaanse vliegtuig de muren van het kerkhof van Clonlohan had geraakt, waardoor de wielen waren afgerukt en een reeks grafzerken werden ver nield. Over een lengte van 1500 me ter was een branddend spoor over een schapenweide getrokken. Na een uur brandde het wrak nog. Een van de motoren lag 150 meter van het toestel. Binnen tien minuten was de brand weer van het vliegveld ter plaatse. Korte tijd later arriveerden de brand weer en ambulance-auto's uit Ennis en Limerick. Verscheidene geestelij ken verleenden de slachtoffers gees telijke bijstand. Op 5 september 1954 verongeluk te kort na het opstijgen van Shan non de Constalatïon Triton van de K.L.M., waarbij 28 mensen om hot leven kwamen. Er waren 29 over levenden. Op 15 augustus 1958 verongelukte kort na het vertrek van Shannon de K.L.M. Super Constellation Hugo de Groot. Alle 99 inzittenden kwamen om het leven. Beide toestellen waren van Schip hol op weg naar New York. Twee jaar geleden voor het eerst ontmoet In Londen is vrijdagavond officieel bekendgemaakt dat prinses Margaret van plan is te trouwen met de 29-jarige fotograaf Antony Arm- strong-Jones, die vele foto's van de Britse koninklijke fa milie heeft gemaakt. De prinses ontmoette haar verloofde op een avondpartij twee jaar geleden. Het ver loofde paar zal dit weekeinde met de koningin-moeder door brengen in het koninklijk bui tenverblijf van Windsor. De zuster van de prinses, ko ningin Elizabeth, en haar ge maal, prins Philip, hebben verklaard, dat zij „verheugd zijn omdat het zo'n gelukkig span is". De Britse premier, Macmillan, werd vrijdag van de verloving op de hoogte gesteld en na overleg met het kabinet werd een gunstig advies uitgebracht. De huwelijksdatum is nog niet bekend. Prinses Margaret is even als haar toekomstige gemaal 29 jaar; zij is 5 maanden jonger dan De mededeling van Clarence House luidde: „Met grote vreugde maakt ko- ningin-moeder Elizabeth de ver loving bekend van haar gelief de dochter prinses Margaret met de heer Antony Robert Arm- strong-Jones, zoon van de heer R. O. L. Armstrong-Jones, Q.C. (Queens Council, advocaat van hoger rang) en de gravin Van Rosse, waarvoor de koningin gaarne haar toestemming heeft gegeven". Na dit weekeinde zal de verloofde van de prinses in het Bucking- ham-paleis verblijven om contact te onderhouden met degenen die de regelingen voor het huwelijk treffen. Zijn fotografische bezigheden heeft hij in de afgelopen weken vaarwel gezegd. Hij heeft de laatste verjaardagsfoto's van de prinses gemaakt die in augustus werden gepubliceerd. Verwacht wordt dat het verloofde paar dinsdagavond voor het eerst samen in het openbaar zal ver schijnen als het de koningin-moe der vergezelt naar een uitvoering in het Royal Opera House ten bate van het weldadigheidsfonds van het Royal Ballet. Gast van koningin Een woordvoerder van Clarence House deelde mee, dat de prinses en Armstrong-Jones elkaar twee jaar geleden op een party in Lon den hebben ontmoet. Deze woordvoerder, majoor John Grif fin, voegde hier aan toe: „Zij hebben elkaar sindsdien voortdu rend ontmoet op verschillende plaatsen, maar -voornamelijk op Balmoral en Sandringham. Bal moral is de koninklijke residentie in Schotland, Sandringham het buitenverblijf in Oost-Engeland. De heer Armstrong-Jones was af gelopen zomer met de prinses op Balmoral en in januari op San dringham. Bij beide gelegenheden was hij de gast van de koningin", aldus majoor Griffin. Ex-mod etekenaar Armstrong-Jones is blond en iets langer dan prinses Marga ret. Hij had zijn studio aan Pim- lico Road, niet ver van het ko ninklijk paleis. Prinses Marga rets toekomstige gemaal heeft Cambridge en Eton bezocht. Hij is een leerling geweest van „Baron", de societyfotograaf die enkele jaren geleden stierf. Ook modetekenaar is hij ge weest. onder meer ontwierp hij skitoiletten. Antony heeft een korte maar spec taculaire en succesvolle carrière als fotograaf gemaakt. In 1956 exposeerde hij in Kodak House, een jaar later publiceerde hij een fotoboek over Londen en een over Malta (dit laatste in samenwer king met Sacheverell Sitwell). Hij vervaardigde de eerste fotografi sche decors die ooit in Engeland zijn gebruikt, voor de revue „Keep your hair on". Zijn eerste foto's van de konink lijke familie dateren van 1956. Talrijke malen fotografeerde hij prins Charles en prinses Anne. Armstrong-Jones is zelden met prinses Margaret in het open baar gezien. Vorig jaar mei gingen zij onder meer naar de musical „West Side Story". ...viert de Dominicaanse repu- n |1 bliek haar onafhankelijkheids- §j dag. n p ...bestaat de Labour partij in p Engeland 60 jaar-. KRATER MET 25 METER MIDDELLIJN Ook commandant van school voor explosieven onder slachtoffers Gistermiddag omstreeks hall vier heeft zich in het fort „Werk aan het Spoel" aan de Lek bij Culemborg een ernstige ontplof fing voorgedaan, waarbij vier mensen zijn gewond. Zij zijn op genomen m het St.-Barbarazïe- kenhuis in Culemborg. De ex plosie ontstond in een bunker waar afgekeurde munitie lag op geslagen. De ontploffing veroor zaakte een krater met een mid dellijn van 25 meter. De namen van de gewonden zijn: de commandant van de School voor explosieven, kapitein J. J. Blommaert uit Culemborg. 32 jaar oud, kapitein C. M. Mulder uit Monlfoort, 41 jaar oud, dienst plichtig soldaat-messbediende C. G. R. Eenkhoorn, 20 jaar oud, af komstig uit Lekkerkerk en bur gerambtenaar F. de Keijzer uit Gellicum. In de bunker wordt de afgekeurde munitie door de E.O.D. (Explosieven Opruimngsdienst) opgeruimd. Vol gens de tot nu toe verstrekte gege vens was men er gistermiddag in de bunker bezig geweerpatronen, waar in zich trotyl bevindt, leeg te bran den. Door de ontploffing is een deel van het fort, waarin twee instructieloka len van de School voor Explosieven gevestigd zijn, in de lucht gevlogen. Van in de omgeving gelegen boerde rijen zijn vele ruiten vernield en zelfs hier en daar kozijnen wegeslagen. Er ontstond een grote ravage. Perziës keizerin in verwachting Volgens welingelichte Perzische kringen verwacht keizerin Fa- rah Diba van Perzië in het eind van de herfst een baby. De keizerin brengt op het ogenblik met haar gemaal een bezoek aan Pakistan. Motorisering P.T.T. op het platteland Met ingang van volgende week zul len de P.T.T.-bestellers in het lan delijke gedeelte van de uitgestrekte gemeente Venray op drie routes de post met behulp van kleine be stelwagens gaan rondbrengen. De auto's zullen in de P.T.T.-kleuren op de weg verschijnen. Zij zullen een fiets meevoeren, die gebruikt kan worden op binnenwegen, die te slecht zijn voor autoverkeer. Zes Venrayse P.T.T.-bestellers heb ben na een rij-opleiding het diplo ma van de rijksautomobielcentrales verworven. Vier wagens staan te hunner beschikking, waarvan er een als reserve gereed wordt ge houden. Naar wij van de zijde van de P.T.T. vernemen is dit een vervolg op de motorisering van de postbezorging op het platteland, waarmee reeds in de Noordoostpolder en de Wie-, rïngermeerpolder begonnen is. Ook de nieuwe bestclwijze te Venray past in het onderzoek naar de mo gelijkheden van verdere motorise ring der P.T.T. op het platteland. DIE MERKWAARDIGE 29 FEBRUARI.. Mevr. C. M. van Loenen-v. d. Hout ...met mijn dertien jaren al grootmoeder-. HET IS EEN BEETJE merk waardige zaak met de maand februariNiet alleen om dat deze maand twee of drie dagen korter is dan zijn soortgenoten, maar meer omdat februari om de vier jaar een dag langer is: 29 in plaats van 28 dagen! De ken ners van het heelal kunnen daar wel een verklaring voor geven, maar voor de „gewo ne man" blijft het een enigs zins merkwaardige zaak. En dan te weten, dat er mensen zijn, die uitgerekend op deze dag hun verjaardag vieren. Zoals die Vlissingse me vrouw, die al grootmoeder is en dat op een leeftijd van 13 (schrikkel) jaren of die Goe- se meneer, die drie kleinkin deren heeft, maar eigenlijk niet ouder is cfan 14 (schrik kel) jaren... Is do kans gvoot op 29 februari geboren te worden? Een moeilijk te beantwoorden vraag, waarop zelfs de statistici van het Centraal Bureau voor de Statistiek het antwoord moeten schuldig blijven. Toch is aan de hand van een een voudige rekensom te bepalen hoeveel mannen, vrouwen en kin deren in de provincie Zeeland aanstaande maandag 29 fe bruari dus na vier jaar weer eens „echt" hun verjaardag kun nen vieren. Men heeft daarvoor twee uit gangspunten, die beide het totaal aantal op 29 februari geboren Zeeuwen vrij dicht benaderen. Natuurlijk zijn er vele onzekere factoren, maar globaal genomen liggen deze uitkomsten niet ver bezijden de waarheid. Gezien het feit, dat in 1959 pre cies 5554 kinderen in Zeeland zijn geboren, kan gesteld worden, dat in het „schrikkeljaar" 1956 ongeveer 5500 kinderen op de we reld zijn gekomen. Dat jaar ken de 366 dagen, zodat dus gemid deld per dag 15 kinderen zijn ge boren (5500 gedeeld door 366). Men kan dus stellen, dat op 29 februari 1956: 15 baby's het le venslicht aanschouwden. Stellen we, dat de Zeeuwen gemiddeld 72 jaar oud worden, dan komen in die periode van 72 jaar 18 „schrik keljaren" voor. Elk schrikkeljaar worden zoals reeds gezegd op 29 februari 15 Icinde- ren geboren. Gedurende 18 schrikkeljaren dus 15 maal 18 is 270. Theoretisch zijn er in Zeeland Maandag rond 270 jarigen in Zeeland! dus 270 mensen, die op 29 febru ari hun verjaardag vieren. Na tuurlijk is dit axioma aanvecht baar, maar toch benadert dit aan tal de werkelijkheid. De tweede berekening bewijst dat min of meer. Men kan het probleem ook langs een geheel andere kant benaderen. We gaan daarbij uit van het to taal aantal inwoners in Zeeland: op 1 januari 1960 ruim 283.000. Deze 283.000 mensen vieren een maal per jaar hun verjaardag, hetgeen dus gemiddeld 1050 per dag isDe dag 29 februari komt echter slechts eenmaal in de vier jaar voor, zodat het aantal personen, dat op deze dag zijn verjaardag viert gemiddeld be draagt 1050 gedeeld door 4 is 262. Men ziet: bij de eerste berekening komt men op een aantal van 270 en bij de tweede op 262. Ver bezij den dc waarheid kunnen we dus niet zijn Problemen Kom je nu voor problemen te staan, als je op 29 februari jarig bent. „Ja", beaamt mevrouw C. M. van Loenen-v. d. Hout uit de Jacob Marislaan te Vlissingen, die maandag haar 13e schrikkel- verjaardag viert. „De ene helft, van de familie en kennissen komt haar op 28 februari gelukwensen en een ander deel houdt het ge makshalve op 1 maart! Dat bete kent dus min of meer twee feest dagen, hetgeen voor mevrouw Y'an Loenen wel eens wat druk is. „Met mijn dertien jaren ben ik al grootmoeder van een anderhalf jaar oude baby", vertelt ze trots. Lachend voegt ze eraan toe: „Hoe bestaat het hè?Haar man en jongste zoon betogen, dat een maal in de vier jaar de verjaar dag van mevrouw Van Loenen op grootse wijze wordt gevierd. Ca- (Zie slot pag. 4 kol. 1) KORTE PREDIKATIE „Zie, wij gaan op naar Jeruza lem, en al wat door de profeten geschreven is, zal aan de Zoon des Mensen volbracht worden". Lucas 18 Sl. Jeruzalem is er één plaatsnaam op de wereldkaart aan te icijzen met zo'n geladen betekenisAan deze naam knoopte het volk Israël al zijn idealen en vencachtingenal zijn ge loof en hoop. Eens een machtige burcht van een sterk volk, de Jebu- sieten, in een vijandig land maar dan door David veroverd en tot hoofdstad van het groeiende Israël gemaakt. En Salomo bouv;t er een tempel voor de Heer. Jeruzalem: centrum van Staat en Godsdienst, levend middelpunt van het Leven. En jaarlijks trekken de pelgrims op naar de grote feesten, vooral naar het Paasfeest, waar de verlossing uit het Diensthuis gevierd wordt. „Jeruzalem is gebouwd als een stad, die wél samengevoegd is; want daar staan de zetels ten gerichte, de zetels van het huis van David". En óók Jezus trekt op Tiaar Jeruza lem de evangeliën beschrijven eigenlijk Zijn leven als één grote tocht naar Jeruzalem: „Zie, wij gaan op naar Jeruzalem", de oude Gods stad. De Heer komt tot Zijn heilige Tempel maar Jeruzalem was zo van zichzelf vervuld, liet nationale gevoel en de godsdienstigheid wa ren zo belangrijk, dat er voor de Héér van de Tempel geen plaats meer was. De feestweg der pelgrims wordt voor de Heer die de enige Zingever van de pelgrimstocht is een weg der smarten. Omdat alles wat door de profeten geschreven is aan de Zoon des Mensen volbracht moet v:orden. We kunnen ook zeggenomdat Jeru zalem uiteindelijk toch Jeruzalem blijft, n.l. de Stad des Vredes. Hiér wordt inderdaad, door God de ware Vrede gesticht, want hier staan de zetels ten gerichte. De Vrede wordt slechts bereikt door het gericht, om dat alles „reclit" gezet wordt. Maar de boodschap in deze Lijdensweken luidt: dit gericht heeft God zélf op Zicli genomen. „Zie, wij gaan op naar Jeruzalem, om veroordeeld te wor den in uw plaats, om liet gericht te dragen, voor U". Ritthem. J. C. NENNIE. VERWACHT. Geldig tot hedenavond TAMELIJK ZACHT WEER Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen maar later ook enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige wind ruimend naar zuidwestelijke richting. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 28 februari Zon op 7.31 onder 18.16 Maan op 8.12 onder 20.35 29 februari Zon op 7.29 onder 18.18 Maan op S.37 onder 21.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1