Blauwmaanzaad gaf laatste jaren een verminderde opbrengst Chopin: Polens onsterfelijke ambassadeur JUSTITIE TREFT SCHIPPERS VRIJWEL ZELDEN „THUIS"... PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 27 FEBRUARI 1960 Z.L.M.-BIJEENKOMST IN GOES Van 1200 kg per ha vóór de oorlog naar 900 kg in laatste decennium De laatste jaren hebben zich enkele verschuivingen voorgedaan ja de teelt van blauwmaanzaad (papaver), die ook aan Zeeland niet ongemerkt voorbij zijn gegaan. Bepaald opvallend is de vrij belangrijke opbrengst- vermindering per ha, die voor de oorlog rond 1200 kg bedroeg en na de oorlog gemiddeld slechts 900 kg. Op de oorzaken hiervan, de toekomst mogelijkheden van de blamvmaanzaadteetl, de verwerking van het zaad en de ziektebestrijding werd vrijdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes nader ingegaan door een viertal inleiders. In Zeeland bestaat deze teelt namelijk nog altijd tussen de 2500 en 3000 ha. Aan het slot van de bijeenkomst gaf de rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, dr. ir. C. W. C. van Beekom een samenvatting, waarin hij de verschillende problemen nog eens nader onder de loep nam. Voor deze door de Z.L.M. belegde „blauumaanzaadmiddag" bestond vrij veel belangstelling. van de teelt, ging hij nader in op' de verwerking. Hij noemde het van groot belang, dat het zaad niet wordt beschadigd door dorsen, drogen of schonen. Hij gaf richtlijnen aan om een zo goed mogelijke kwaliteit van het zaad te bereiken. Voorts belicht te hij het probleem van vraag en De bijeenkomst weid geopend dooi de .voorzitter der Z.L.M., ir. M. A. Geuze, die bij afwezigheid van dc eerste spreker, de landbouwer J. W. Scheele uit Boschkapelle, in korte trekken de blauvvmaanzaadteelt in de praktijk belichtte. Hij herinnerde eraan, dat met name in de oorlog veel belangstelling bestond voor het blauwmaanzaad. Men maakte er o.m. spijsolie van. Hij noemde deze teelt een verrijking van het bouwplan en de vruchtwisseling. In Zeeland is al tijd een zekere belangstelling ge weest voor de blauwmaanzaadteelt. die thans echter ten gevolge van bepaalde omstandigheden wat op dc achtergrond is geraakt, zo zei Ir. Geuze. De tweede inleider, de heer P. Ver- li age van de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst te Goes, sprak over het onderwerp: „Ziekten cn ziektebestrij ding in blauwmaanzaad." Hij ver klaarde, dat ziekten en beschadigin gen van de plant nauw verband hou- den met de uitvoering van de cul- l&n categorie personen, die voor de tuurmaatregelen. De toepassing van «smï, :i.t chemische middelen noemde hij be perkt. Uitvoerig ging de heer Ver- hage in op de verschillende ziekte verwekkers. Tenslotte zei hij, dat door onderzoek diverse onzekerheden omtrent de aard. het optreden en de bestrijding van ziekten zijn opgehe ven. aanbod. Ook in dit opzicht moeten de telers waakzaam zijn. Er wordt nog tc vaak gespeculeerd door de telers. In zijn betoog vertelde ir. Van de Have ook een en ander over het zaaizaad en de prijs daarvan. De kwekers hebben de laatste jaren niet stilgezeten en komen volgens ir. Van de Have beslist met betere rassen voor de dag. Ir. Van Beekom wees er in zijn slot beschouwing op, dat voor de oorlog de opbrengsten op de proefvelden 25% hoger lagen dan bij de telers. Hij noemde dat een aanvaardbaar percentage. Na de oorlog is het ver schil echter opgelopen tot 45%, het geen te denken geeft. Er is dus wat gaande, met betrekking tot de ver zorging van het blauwmaanzaad. Hij was overigens van mening, dat het met het aantal ziekten en plagen niet zo verontrustend is. Ir. Van Beekom zei voorts, dat men het blauwmaanzaad niet moet zien als een noodgewas, maar als een hoofd gewas, waaraan veel zorg besteed moet worden. De telers kunnen hun positie in internationaal verband handhaven door een goed produkt. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Aangenomen naar Heino, predikant voor buitengewone werkzaamheden (vormingsleider Den Alerdinck) H. Kuylman voorheen predikant te Zuidzande. Beroepen te Boskoop W. L. Heijmans te Oudelande. te Ee (Fr.) J. Smit vicaris te Oosterbeek. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Meppel J. P. Matthijs- sen,proponent te Amsterdam die dit beroep ook aannam. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Delfzijl H. van der Werf te Emmen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen ie Tholen Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. RECHTBANK MIDDELBURG Beroepzaak kon vrijdag niet behandeld worden Achteruitgang Ir. E. van Roou, van het proef station voor akker- en weidebouw le Wageningen ging nader in op de mogelijkheden, die het blauw- maandzaad in de toekomst heeft. Sprekende over de verminderde kg-opbrengsten per ha na de oor log noemde hij daarvan als oor zaken achteruitgang in de zorg voor het aantal gelegenheidstelers verkeerde plaats in het bouwplan, het zorgeloos gereedmaken van 't zaaibcd, het vaak te laat en niet fe grote hoeveelheid zaaien, ver ruwing van de oost- en dorstcch- niek door de voortschrijdende me chanisatie en onvoldoende nazorg van het gewas. Wanneer dc telers op deze punten letten, dan zal de op brengst ongetwijfeld kunnen stij gen. Over het algemeen zag spre ker reële kansen voor de toe komst. „Verwerking van blauwmaanzaad", luidde de titel van de causerie, die ir. D. J. van de Have uit Kapelle, hiëld. Na een uitvoerige schets ge geven te hebben van de oorsprong Versnelling van overgangsperiode Euromarkt? In Europese kringen in Den Haag verluidt, dat de Europese commis sie van de E.E.G. de volgende week aan de ministerraad van de gemeen schap voorstellen zal doen voor ver snelling van de overgangsperiode. De voorstellen omvatten een ver sterkte verlaging van de onderlinge tarieven van de „Zes" op 1 juli i960, namelijk 20 inplaats van 10 procent. Tevens zou dan reeds het gemeen schappelijke buitentarief moeten worden ingevoerd, anderhalf jaar vroeger dan in het verdrag is be paald. Als gebaar van goede wil ten aan. zien van de niet-E.E.G.-landen zou de commissie voorstellen om dit ge meenschappelijke buitentarief direct reeds met 20 procent te verlagen, zij hgt op basis van wederkerigheid. Dc E.E.G.-landen hebben op 1 janu ari 1959 hun onderlinge tarieven voor het eerst verlaagd en wel niet 10 pro cent. Deze verlaging werd toen ook aan derde landen toegestaan, zonder dat reciprociteit werd geëist). De E.E.G.-commissie gaat er bij haar voorstellen van uit dat de gemeen- schap van de huidige hoogconjunc tuur gebruik moet maken om de overgangsfase naar de volledig ge meenschappelijke markt te bekorten. Voor Nederland, dat verhoudings gewijs lage tarieven heeft, zal de invoering van het gemeenschappe lijke buitentarief veelal neerko men op een verhoging van cle huidige heffingen op goederen uit landen buiten de E.E.G.zelfs als de verlaging van 20 tot stand zal komen. I Treinongeluk in Australië: 7 doden Bij Roekhampton in de Australische staat Queensland is een passagiers- trein door een brug gezakt. Er zijn zeven doden en vele gewonden. Er is watersnood in dit gebied en vermoe delijk zijn de fundamenten van de •brug verzakt. Daar alle wegen on der water staan, moesten de hulp ploegen per trein worden aangevoerd. is, vormen de binnenvaartschippers, die met hun schepen bijna het ge hele jaar op de rivieren zwerven, maar zelden thuis te vinden zijn. Die „onvindbaarheid" is er oorzaak van gewordert, dat een door de Raamsdonkveerse schipper J. van S. (31) aangetekend hoger beroep tegen een vonnis ran de kanton rechter door de rechtbank te Mid delburg vrijdag niet ontvankelijk Is verklaard. Zo valt er voor cle schipper dus niet te tornen aan de boete van 200, die de kanton rechter hem bij verstek oplegde wegens het veroorzaken van een aanvaring voor de havenmonding ran Wemeldinge, waarbij Van S. vier overtredingen van het binnen- aanvaringsreglement beging. Overigens bleek, dat het openbaar ministerie alle moeite had gedaan om de schipper tijdig te berichten, dat zijn zaak door de kantonrech ter zou worden behandeld, waarna ook pogingen in het werk werden gesteld om een eventueel door Van S. aan te tekenen hoger beroep mo gelijk te maken. Nadat de eerste dagvaarding vei'keerd was bezorgd, schreef het parket van het open baar ministerie er een voor een latere datum. Die kwam wel goed terecht, namelijk bij Van S.' zuster, bij wie dc schipper in huis was. Deze kon haar broer evenwel niet bereiken. De kantonrechter behandelde de zaak dus bij verstek en verzond ook de verstekmedcdeling weer aan het adres van Van S.' zuster. Maar ook die bereikte de schipper, die ergens in Nederland voer. niet. Van 21 december tot 4 januari had Van S. gelegenheid hoger beroep aan te teltenen. Zijn zuster verrichtte deze handeling, maar zij bezat geen Advertentie schip gepasseerd, was weken zonder signaal machtiging om te tekenen, terwijl de schipper haar die ook niet had gegeven. Bij zijn terugkomst te kende de schipper hoger beroep aan, maar dit kwam binnen op 6 januari, zodat de rechtbank het hoger beroep niet in behandeling kon nemen. Van S. had bij het uitvaren van de haven van wemeldinge een ander uitvarend schf" daarbij üitgew te geven, liet daarop de doorvaart voor het schip niet vrij en maak te vervolgens een verkeerde ma noeuvre door naar bakboord uit te wijken, waardoor een naar stuurboord uitwijkend binnenva rend schip aangevaren werd. Dat waren vier overtredingen, waarvoor de schipper werd veroordeeld tot een gezamenlijke boete van ƒ200. Geen schuld Wanneer de schippers In Zeeland wo nen, kunnen de ambtenaren van liet Middelburgse openbaar ministerie s.de schippers nog wel eens bereiken. Zodoende kon de Kamperlandse schipper L. P. de B. van de ..El- ma" persoonlijk aan de rechtbank meedelen, waarom hij hoger beroep had aangetekend tegen een vonnis van de kantonrechter, die hem ver oordeelde, omdat hij in de haven van Hansweert een aanvaring zou hebben veroorzaakt. „Ik heb geen schuld aan deze aanvaring", zo verklaarde hij tegenover de presi dent, mr. P. van Empel. Schipper De B. moest met de „Elma" en nog enkele andere schepen, zo vertelde hij, wachten om geschut te worden door een der sluizen te Hansweert. „Plotseling kwam een schip, de „Clement", volle kracht achteruit varen en botste tegeu de „Elma" op betoogde Dc B Schipper F. D. uit Terneuzen, die op de „Pro Contra" voer, verklaar de als getuige echter het tegenover gestelde. Volgens D. kwam de „El ma" vooruit gevaren en sloeg niet tijdig genoeg achteruit toen dc „Clement" de sluis invoer, waarbij dit laatste schip een moment ach teruit moest varen. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, was van mening, dat de Kamperlandse schipper te laat had gereageerd en eiste tegen hem een boete van 40. De rechtbank zal uitspraak dqen op 11 maart a.s. De dirigent die zich bijtijden aan twee- of viertakt pleegt te wijden de Bachsolist die vaak vervoerd aan zijn versnellingsHandel J"jj roert de primadonna met haar kuren die beter zingen kan. dan sturen zij roepen allen even luid: met ESSO bent u bete HONDERDVIJFTIG JAAR GELEDEN GEBOREN ..Polen, urm land, zingend en wenend mijn hart behoort U. het zal rusten in uw aarde, die het met haar zachte geuren zal zuiveren. Rusten-eindelijk Wie Cliopin wiens lionderdvijftigste geboortejaar men deze week heelt herdacht in zijn kunst wil verklaren, moet deze woorden, die hij doodziek in zijn dagboek opschreef, tot uitgangspunt nemen. Zijn lijden en ballingschap, zijn vurig pa triottisme en zijn heimwee naar Polen zijn de wereld tot een wel daad geworden, want uit dit alles is zijn kunst opgebloeid. In zijn muziek is Polen de dramatische hoofdpersoon, In zijn werk is de componist geheel opgegaan en heeft hij gesproken als niemand anders het vermocht. Zijn onvergankelijke muziek zal eeuwig de mens, maar vooral de Pool een lafenis en verkwik king zijn. POLEN DE INSPIRATIEBRON. De klank en het ritme in zijn muziek zijn niets anders dan het stemgeluid van de Poolse volksziel. Niet zonder reden verklaarde Liszt, dat men in Polen moet zijn geweest om Chopin goed te begrijpen. Het Poolse land schap was de bron van Choplus in spiratie. Hii dankt ook veel in zui ver artistieke zin aan de Poolse volkskunst. Het valt niet te ontken nen, dat het karakteristieke, liet ei gene van zijn muziek een spcifiek Pools element is, al wijzen de klaar heid. het kunstzinnige, de subtiele verfijning en elegantie van stijl en vorm, op een Franse verbeelding. Chopin is de grootste klavierdichter. „Er zijn misschien grotere musici, schrijft Gidc, maar geen volmaak ter". In alles overheerst bij Chopin orde en regelmaat, getuigend van een wonderbaarlijke stofbeheersing. Hij geeft ons een schitterende illus tratie: niet zozeer van het uiterlijk geweld der Romantiek, doch veel meer van een lyrische vlucht van een melancholisch, dromend en in alles ideld gemoed. Toen hij op reis zou gaan, zei hem een somber voorgevoel, dat hij Polen nimmer meer terug zou zien. Hij schrijft aan zijn beste vriend Titus Wojciechowski: „Ik heb er een voorgevoel van, mijn ouderlijk huis nooit te zullen weerzien, als ik Warschau verlaat. Ik verbeeld mij, dat ik heenga om te sterven. Oh wat moet het sclijk zijn, niet de dood te vinden, waar men altijd heeft gewoond..." Op 1 november 1830 vertrekt hij naar Wenen. Zijn professer en vriend, directeur van het Warschau* conser vatorium, Jozef Eisner, biedt hom bij het afscheid een zilveren beker aan, gevuld met Poolse aarde: „Ver geet Polen nooit, maar blijf het steeds en overal liefhebben met een hart, altijd vurig en. trouw Hierdoor is Chopin zo ontroerd, dat hij In tranen uitbarst Van deze hand vol Poolse aarde is hij nooit geschei den. Hij heeft die bij zich in zijn kof fer gehouden, is ermee door de we reld getrokken als met de kostbaar ste relikwie. Met deze handvol Pool- Tcr gelegenheid van het feit, dat deze week honderdvijftig jaar geleden op 22 februari 1810 FKÉDERIC CHOPIN ue grootste klavierdichter al ler tijden in Polen werd gebo ren, publiceren wij hiernaast een speciaal voor deze herden king geschreven artikel van* onze bijzondere medewerker dc Poolse journalist Billy Strenk. se aarde is hij ook negentien jaar la ter te Parijs begraven. Chopins vaderlandsliefde laait nog heviger op bij Polens ondergang in 1831. Zijn polonaises zijn de muzikale epopéën der Poolse natie. Zij dragen een krijgshaftig karakter en weer galmen van strijd en heroïsme. Uit zijn patriottisme ontspruit zijn haat jegens de Russen, die zijn land alle vrijheid ontroven. Als hij in septem ber 1831 verneemt, dat Warschau is ingenomen, hijgt hij in zijn vertwij feling uit: „Welk een gebeurtenisWat een ellendeDc voorsteden hebben zij in brand gestoken Stellig zijn Titus en Matuszynski doodgeschotenPaskiewicz en de hond van een Mohilew maken zich meester vaii mijn innig ge liefde stad... Mijn arme vader...' Misschien heeft mijn moeder niets om brood te kopenMisschien zijn mijn zusters onder het ge weld van Moskouse soldaten om gekomenMoskou regeert de wereld! O God, bestaat Gij en wreekt dit kwaad niet? Hebben de Russen nog niet genoeg schandda den bedreven In die tijd schept hij de beroemde „Etude revolutionaire" (C-mineur), waarvan men heeft gezegd, dat zij als een bajonet is, gericht op de borst van de tsaar. De gedachte aan zijn vaderland ver laat hem nimmer. Waar hij ook is: in Wenen, Parijs of Londen, overal voelt hij zich een balling. Er zijn iiUderij can Chopin door F. Ru m pi geen eigenschappen zo karakteristiek voor een Pool. als vaderlandsliefde en onafhankelijkheidszin. Deze genschappen vinden wij ook ten volle bij Chopin. Niets heeft zo bijgedragen tot Chopins patriottisme, niets maakt hem zich zo bewust van zijn Poolse aard en zijn roeping als Pool. als zijn buitenlandse jaren en de strijd voor de Poolse zelfstandigheid. Na de mislukking van de Poolse op stand in 1831 lieert Chopin niet meer naar Polen terug. Hij weigert zich te melden op de Russsische ambassade voor een verlenging van zijn pas poort. Ilij heeft zich voorgenomen, evenals heden' de honderdduizenden Poolse emigranten en vluchtelingen, eerst dan naar Polen terug te keren, wanneer het bevrijd zal zijn van liet Russische juk. WEEMOED EN VROLIJKHEID De muziek van Chopin is volkskunst in de meest verheven zin. Daar is een aandoenlijke melancholie ln zijn mu ziek, vol van diep aangrijpende, dra matische tederheid. Ik denk hier aan zijn „zal". Dat „zal" is een bij uit stek Pools begrip. Het betekent machteloze bitterheid, ijzige wraak zucht, maar vooral ook opstandig heid, geloof en hoop. Maar naast de weemoed staat altijd dc zich weer oprichtende levensmoed en vrolijk heid. Naust de moltoon de durtoon. In 1831 schroef hij aan zijn vriend Titus Wojciechowski: „U weet, hoe ik mijn best licb gedaan en hoe ik er ten dele in bon geslaagd, onze nationale muziek te begrij pen". „Ik geef alle syniphonieën van Beet hoven, begrijpt U. alle syniphonieën, voor een enkele ballade van Chopin" met voldoening noteert Gide deze woorden van Alibcrt. Zo reageert ook de eenvoudige Pool se luisteraar, voor wie meestal de werken van Bach, Mozart, Beethoven en Wagner vreemd en onverstaan baar zijn. Maar de talloze klavier- composities van Chopin: of het dc mazurka's of dc weemoedige noctur nes zijn, dc vrolijke krakowiaki, dt geheimzinnige preludes of de pittige polonaises, de dmmtische sonaten of de wonderbare études de Poolse hoorder begrijpt dat alles, voelt dat alles; want het is zijn- eigrn Pool se kunst. „Chopin heeft ln de diepte van de Poolse ziel de kostbaarste stenen ontdekt, en daaruit de mooiste briljanten geslepen. Chopin wist misschien zelf niet, hoe groot hij A.R.-vrouwen hielden conferentie in Rotterdam In Utrecht is donderdag onder voor zitterschap van dr. W. I'. Berghuis een vrouwenconferentie van dc A.-R-- partij gehouden. Dc heer Berghuis merkte in zijn openingswoord op dat het de bedoeling is dat de activitei ten van do vrouwelijke A.-R.-lcden van grotere waarde zullen worden in verschillende organen van de partij. De conferentie/ was bedoeld 0111 een nieuwe stimulans te geven aan deze activiteiten. De presidente van dc A.R.-vrouwen- contactcommlssie. mevrouw dr. F. T. DienierLindeboom te Rotterdam, sprak over de wereld van vandaag en het kind. Zij gaf een uiteenzetting over het werk der Verenigde Naties speciaal ten behoeve van het kind en de verschillende onderdelen van het door de V.N. aangenomen manifest van de rechten van het kind. Tijdens de middagvergadering sprak mej. J. van Leeuwen. Rijswijk, over „Schouder aan schouder". Aan de hand var) de gehouden uiteen zettingen besprak de conferentie de mogelijkheden tot een hernieuwde aanpak van studie en de behandeling van allerlei onderwerpen in dc kring van A.-R.. vrouwen. 9 Het Deense ministerie van onder wijs heeft waarschijnlijk meer aan popu lariteit gewonnen bij de schooljeugd dan bij de ouders doordat hte, vanwege het tekort aan onderwijskrachten, het aantal schooluren lieert verminderd, in sommige gevallen lot 26 uur per week. In augus tus J.l. waren er 2700 onderwijzcrsvacaui- was. Maar wij weten, dat hij groot is door onze kracht. Hij is de xmze en wij zijn dc zijnen, want in hem weerspiegeit zich on ze gehele gemeenschappelijke Poolse ziel". (Padcrewski). Een paar maanden voor zijn dood, in het jaar 1848 schreef Chopin: „Het zal niet zonder schrikke lijke gebeurtenissen aflopen. Aan het eind van dat alles echter daagt iets schitterends, iets groots Pole n". Doodziek, geeft hij in de Guildhal tc Londen zijn laatste concert ten bate van dc Poolse emigranten. ONSTERFELIJKE AMBASSADEUR De onsterfelijke ambassadeur van Polen! De geestelijke verdediger van Polens onafhankelijkheid! Dat is Chopin! Hij is, zoals Padereswski. dc grote Poolse pianist cn staatsman hot neeft gezegd, de priester dlo de wijding van net vaderland brengt aan de Po len in de verstrooiing. Dat is zijn roe ping. Een roeping aie begon met het mislukken van de Poolse opstand in 1831, wanneer hij met zijn leven en zijn werk een protest uitvaardigt te gen de Russische bezetters. Een pro- lest, dat duurt tot heden ten dage! BILLY STRENK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 16