kussen sloop Radion Kritiek op Waterleiding Mij. „Z. -Vlaanderen"insinuaties die vindt iedereen even lekker! 1 DUITSE WENS NAAR DEPOTS IN SPANJE GERECHTVAARDIGD Nu een geborduurd bij f 1.60 en 15 Radion- merkjes 2 'aspro'5 -enUrfaïtmeek fit! VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SCHERPE REPLIEK RAAD VAN COMMISSARISSEN: De heer R. G. Vrieling handhaaft verschillende bezwaren „Er is beslist geen sprake van een „cabaret der duisternis" evenmin vindt er een „dans 0111 de miljoenen" plaats. Het ver slag, niets anders dan een reeks insinuaties, is nu ontmaskerd' zo verklaren de commissarissen van de waterleiding maatschap pij „Zeeuwsch-Vlaanderen" een vaak scherpe repliek op het kritische verslag dat de heer R. G. Vrieling, die als vertegen woordiger van de gemeente Terneuzen zitting heeft in de vergadering van aandeelhou ders, op 1 oktober 1959 in de raad van Terneuzen uitbracht, al de publieke opinie tegen de maat schappij op te zetten, maar door dat zó te doen, is door de heer Vrieling in ernstige mate het publiek fatsoen geschonden en dat terwijl van het hele zakelijke gedeelte van het betoog hoegenaamd niets overblijft en de inhoud ervan te schatten is als van geen waarde", zo verklaart de raad van commissarissen verder. De repliek waarin het bewuste ver slag zoveel mogelijk op de voet wordt gevolgd, begint met te verklaren dat het betoog van de heer Vrieling al lerminst steekhoudend is voor zijn twee voorstellen aan de raad van Ter neuzen. Zoals bekend had hij voorgesteld dat Terneuzen uit de 'waterleidingmij. zou treden en dat de raad rechtsgel digheid van de vaststelling van de jaarstukken van de waterleidingmij. over 1958 zou betwisten. De commissarissen hadden zich hier over doen adviseren door prof. mr. D. Simons uit Den Haag, die conclu deert dat een overeenkomst als de onderhavige niet eenzijdig kan wor den beëindigd. „Zij is ten nauwste verbonden met het zijn van aandeel houder", aldus prof. Simons. Ten aanzien van het tweede voorstel van de heer Vrieling concludeert hij, dat de rechter z.i. niet op de aangevoer de gronden de vaststelling van de balans en winst- en verliesrekening nietig zou verklaren als in strijd met de wettelijke en statuaire bepa lingen tot stand gekomen. Over de opmerkingen van de heer Vrieling over de statutenwijziging ten aanzien van de vergoeding aan Se commissarissen, wordt opgemerkt dat alle commissarissen op een enkele na, die het na de statutenwij ziging nog niet is al jarenlang ambtenaren in vaste dienst zijn. Door de gewraakte statutenwijziging kun nen betrokkenen nu alleen hun pen sioengrondslag verhogen met de 400 presentiegeld die zij als com missaris ontvangen. Geen geheimzinnigheid Bestreden wordt verder dat er bij de jaarrekening 1958 sprake zou zijn van „geheimzinnigheid of duisternis". „De jaai-rekening is zo duister en zo geheimzinnig als elke jaarrekening voor elke niet ingewijde geheimzinnig en duister is", zo merken de com missarissen scherp op. De rekening Is niet beknopter dan die van ande re soortgelijke bedrijven en zelfs uit gebreider. In de aandeelhoudersvergadering van juni '59 is uitdrukkelijk ge steld, dat bij de volgende jaarre keningen een op het rapport „Drinkwatervoorziening Zeeuwsch-Vlaanderen 1957" afge stemde afschrijvings- en investe ringsstaat zal worden bijgevoegd. Niettemin, zo verwijt men de heer Vrielihg, uit deze toch op dit punt kritiek alsof met de uit de vergadering voortgekomen wen sen geen rekening wordt gehou den. Prof. Simons bestrijdt de kritiek op de jaarrekening aldus: „De jaarver slagen bevatten zeer vele gegevens voor een inzicht in grote lijnen om trent het gevoerde beheer en beleid. De rekeningen moeten in onderling verband worden gezien, ook met de rapporten. Sinds 1949 zijn de jaarre keningen altijd zo geweest." Lening politiek Over de bij de waterleidingmaat schappij gevoerde leningspolitiek van de laatste drie jaren, die geen genade kon vinden in de ogen van de heer Vrieling, merkt de directeur in zijn repliek aan de raad van com missarissen onder meer op, dat het beslist niet zo is, dat maar in het wilde weg machtigingen worden ge vraagd voor geldleningen die in mil joenen guldens lopen. Toen in de eerste maanden van 1956 zich een sterke tendens openbaarde van het oplopen van de rentevoet voor langlopend geld, gelukte het een lening van 5 miljoen met een looptijd van 40 jaar tegen 3A% af te sluiten. Wegens tijdelijke overliqui- diteit werd een uitgave van 120.000 aan extra rentekosten verwacht. De ze laatste post zal echter tot rond f 75.000 beperkt blijven. Belangrijker is echter zo gaat de repliek ver der dat juist door het afsluiten van deze lening tegen 3A% 't bedrijf over een duur van nu nog 37 jaar, een netto voordeel heeft verworven van 886.000, omdat indien de le ning niet was aangegaan, een rente van minstens 4,5 had moeten wor den betaald. Na nog op tal van andere punten te zijn ingegaan, merken commissaris sen ten aanzien van de heer Vrieling tenslotte o.m. nog op „Hij spreekt zichzelf voortdurend tegen. Hij wil niemand grieven, maar zet grof allen tezamen voor „nul" weg. En dat al lemaal op een toon en in een vorm van kwaadaardige beeldspraak, woordkeus en uitroepen, welke bene den alle peil zijn en tegelijk met de mond vol van sportiviteit, wellevend heid, gebrek aan stijl, aan ethiek, schending van dit en dat". Commentaar In zijn commentaar op deze repliek handhaaft de heer Vrieling onder meer zijn stelling, dat het rapport Drink watervoorzjenin g Zeeuws ch- Vlaanderen 1957" reeds op het mo ment van verschijnen onjuist was. Voor wat betreft het presentiegeld aan commissarissen zegt de heer Vrieling, dat een informatie bij de pensioenraad lopende is. Met betrekking tot de jaarrèkenin- gen blijft hij aandringen op onder verdeling der kostengroepen. Na enkele voorbeelden concludeert de heer Vrieling in zijn commentaar, dat de werkelijke uitgaven in twee jaar anderhalf maal de raming voor acht jaar belopen. Voor wat betreft dé miljoenenleningen zegt de heer Vrieling, dat de gunstige lening in 1956 geenszins maatgevend behoeft te zijn voor de te volgen leningpoli- tiek. Als in 1957 de maatschappij be schikte over naar schatting 4 mil joen gulden liquide middelen, waar van ƒ500.000 in Nederland als dol larobligaties is belegd geweest, bete kent dit volgens de heer Vrieling, dat rond 3,5 miljoen gulden liquide mid delen aan een reële devaluatiedrei ging zijn onderworpen geweest. Een totaal aan geld en machtigingen van meer dan 6 miljoen blijft hij teveel vinden. Vier vragen Na de opmerking van de heer Vrie ling, dat de repliek van de raad van commissarissen „geen ontmaskering is omdat zijn verslag geen masker draagt", eindigd hij met het stellen van de volgende vier vragen; 1. Wat kost de watertoren te Ter neuzen 2. Wat kost de directeurswoning te Terneuzen? 3. Is het voorgekomen, dat in 1958 met een personenauto rond 30.000 km is gereden Zo ja, door wie en hoeveel km precies? Waren dit allemaal zakelijke ritten? 4. Hoeveel bedragen de terzake van commissarissen gemaakte kosten in 1958, gesplitst in: presentie geld, bezoldiging, verblijfkosten en overige kosten. Slag mei doornen tak had fatale gevolgen Een twaalfjarige Apeldoomse jongen sloeg 6 februari het vierjarig meisje B. uit Apeldoorn met een doornentak in het oog. In het ziekenhuis is thans gebleken, dat de kleuter als gevolg van de verwondingen aan dit .oog blind zal blijven. Advertentie) VERKLARING VAN STRAUSS TE BONN fezegd erop te vertrouwen dat indien et Duits-Spaanse vooroverleg over bases in Spanje resultaten heeft, de ze volledig zullen worden ingepast in de NAVO. West-Duitsland heeft, al dus de generaal, speciale problemen op het gebied van de opleiding en de logistiek. In politieke kringen te Bonn is donderdag vernomen dat het plan om munitie-, brandstof- en medi sche voorraden in Spanje op te slaan werkelijk bestaan heeft maar dat het al minstens een maand ge leden is opgegeven wegens het ver zet dat het plan in het Atlantisch Hoofdkwartier heeft ondervonden. Generaal Norstad heeft, zo zei men, persoonlijk minister Strauss op de hoogte gesteld van de bezwa ren van zijn hoofdkwartier. Bespreking van kwestie in Engelse Lagerhuis De Westduitse minister van defensie, Strauss, heeft donderdag over het Duitse verlangen naar depots in Spanje gezegd van oordeel te zijn dat er niet aan kan worden getwij feld dat de Duitse plannen gerecht vaardigd zijn. Minister Strauss wordt beschouwd als degene van wie het plan tot mi litaire depots in Spanje is uitgegaan. Hij bracht donderdag de commissie voor defensie van de Bondsdag ver slag uit over de kwestie. Na de ver- radering, die twee uur duurde, zei Ie minister „zeer voldaan" te zijn, Een woordvoerder van het Westduit- se ministerie van defensie, kolonel Schmückle, heeft donderdag gezegd dat elke stap bij elk land is-gedaan met medeweten van de NAVO. Socialistische leden van de defensie commissie van de Bondsdag hebben na de vergadering een verklaring uit gegeven waarin wordt gezegd dat hun partij zich niet kan verenigen met de inzichten van minister Strauss De partij beschouwt in het bijzonder samenwerking met het regime van Franco als een in hoge mate twijfel achtige zaak. De Britse minister van buitenlandse zaken, Lloyd, heeft donderdagavond in het Lagerhuis gezegd de West- duitse regering te hebben meegedeeld dat het verstandiger voor haar zou zijn de nodige militaire faciliteiten aan NAVO-landen te verzoeken in plaats van aan Spanje. Lloyd zei dit in een verklaring over de- YVestdüitse stap bij Spanje. Lloyd zei dat hij de vorige maand had gehoord van de mogelijkheid van een Westduits-Spaanse overeenkomst De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, de Ameri kaanse generaal Norstad, heeft don derdag bij zijn aankomst te Oslo Daggeld verhoogd Nadat de geldmarkt dinsdag nog zeer ruim was gebleven, zijn woens dag en donderdag grote opvragin gen gevolgd onder invloed van de naderende ultimo. Dientengevolge is de geldmarkt krapper geworden en hebben de bankiers gisteren be sloten het officiële tarief van call money (daggeld), dat tot. dusver dit jaar onveranderd lJ/2 procent be droeg, te verhogen tot 1% procent. Praktisch wordt op de geldmarkt reeds twee procent betaald. Van R. werd urenlang ondervraagd In het proces te Boston tegen de van moord beschuldigde Nederlandse marconist Van R. is rechter Murray donderdag enkele keren tussenbeide gekomen bij vragen van de openbare aanklager Mc. Auliffe aangaande de verklaring die Van R. woensdag heeft afgelegd over zijn verhouding met de omgekomen mevrouw Kauffman en zijn verhoor door de Amerikaanse politie. Dat gebeurde, toen Mc Auliffe Van R. vroeg of een getuige van de poli tie, die eerder in het proces is op getreden, de waarheid gesproken had, cn of het hoofd van de afdeling moordzaken van de politie in Boston, Fallon, gelogen had voor de recht bank. „Daarover dient de 'jury te be slissen", kwam rechter Murray snel tusenbeide. En toen de openbare aan klager over dit punt een apart on derhoud vroeg met de rechter en ver dediger, weigerde Murray ook dit. De ondervraging van de openbare aanklager duurde uren. Van R. ant woordde rustig, zij het wat vermoeid op de vele vragen over zijn verhou ding met de 23-jarige Lynn Kauff man. 1-Iij bevestigde eerdere verklaringen, dat de verhouding begonnen was in Djiboeti, Frans Somaliland, op de ne gende dag van de reis. Ook bevestig de hij, dat hij tegen de purser An dreas van Oosten gezegd had, dat hij geen alibi had voor tien minuten van oe dag waarop mevrouw Kauffman omkwam. Mc. Auliffe bracht naar voren, dat Van R. zijn eigen hut en de radio hut doorzocht had, toen bekend ge worden was, dat mevrouw Kauffman vermist werd. De marconist gaf dit toe en zei, dat hij dit ook eerder al gezegd had. Leidsch Dagblad bestaat 100 jaar Dinsdag 1 maart is het honderd jaar geleden, dat het „Leidsch Dagblad" werd opgericht. Het was de heer A. W. Sijthoff, die het bind als een uit gave van de in 1850 door hem op gerichte A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij deed verschijnen. Aan vankelijk bedroeg de oplage slechts 180 exemplaren en het duurde wel tien jaar voordat dit aantal wias ge stegen tot 300. Na de afschaffing van het dagblad zegel in 1869 waarvoor de strijd reeds in het nummer van 2 maart 1860 werd aangebonden steeg de oplage vrij snel. Zij bedraagt thans 22.500 exemplaren. Van de oprichting af heeft het blad ernaar gestreefd een politiek onafhankelijk orgaan te zijn, behoudens een korte periode 1869 tot 1873 toen het een uit gesproken liberaal karakter droeg. De oprichter van het Leidsch Dag blad, de heer A. W. Sijthoff richt te tezamen met Marinus Nijhoff en D. A. Thieme in 1869 „Het Vaderland" op en gaf ook de stoot tot de oprichting van het Rotterdams Nieuwsblad (1879) en de Haagsche Courant (1883). Het beheer van het Leidsch Dagblad berustte van 1886 tot 1917 bij de jongste zoon van de oprichter, de neer G. H, Sijthoff, van 1917 tot 1959 bij de heer J. W. Henny, oud voorzitter van de Nederlandse dagbladpers en sedert 1959 bij de heer E. A. E. van Dishoeck. Als hoofdredacteur hebben het blad gediend de heren J. van den Dop, J. W. Henny en de heer W. W. Menk- horst. Thans treedt de heer J. W. Brouwer Op als hoofdredacteur van het blad. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest wordt aanstaande dinsdagmiddag van drie tot vijf uur een receptie ge houden in het stedelijk museum „De Lakenhal". Vooraf zal dit jubileum in intieme kring worden herdacht. Mr. Milius voor concentratie van jaarbeurswezen Mr. J. Milius, vice-voorzitter van de raad van beheer der Koninklij ke Nederlandse Jaarbeurs, heeft gistermiddag pp een persconferen tie te Utrecht ter inleiding van de 74ste jaarbeurs (29 februari tot en met 5 maart) een overzicht ge geven van de algemene richtlijnen van beleid, zoals de jaarbeurs de ze voor de toekomst ziet. Hij legde er de nadruk op, hoe on der de invloed van de economische ontwikkeling, vooruitlopende op eventuele gevolgen van de Euro- markt, allerwege nationaal en in ternationaal ter versterking van het concurrentievermogen concen traties tot stand komen. De vraag of juist onder deze omstandighe den waar enigszins mogelijk de veelheid van de jaarbeursevene menten niet weer tot een grotere concentratie zal moeten leiden, beantwoordde mr. Milius bevesti gend. Anderzijds dient, naar zijn me ning, ook ernstig rekening te wor den gehouden met de behoeften van de deelnemers aan jaarbeurs- gebruik, die aanzienlijk uiteenlo pen. Hij wees in dit verband op het verschil in belangen van" im porteurs en exporteurs. Wil Nederland, dat als een klein land bij een zo ver door gevoerde differentiatie in het beurswezen op de duur, gezien de ontwikkeling yan de wereld om zich heen, bepaaldelijk geen belang heeft, zijn beurs pp in ternationaal peil kunnen hand haven, en versterken, dan zal men ongetwijfeld tot een ver dere concentratie moeten gera ken en zich daarvoor een com promis moeten willen getroos ten, zo zei de heer Milius. Mr. Milius pleitte voor een uit breiding van de bestaande expo sitiecapaciteit zowel in gebouwen als in open ruimte. Gelet op de eisen van vervoer "en verkeer dei- deelnemers en bezoekerszal, vol gens hem, ook het vraagstuk van de aan- en afvoerwegen en het parkeren aanzienlijke eisen aan de beschikbare ruimte met zich brengen. Het betrachten van voortvarendheid bij het tot stand brengen van de geprojecteerde bouw, zal, naar zijn mening, voor de jaarbeurstoekomst dringend nodig zijn. Franse a-divisie in opbouw Het voorlichtingsbulletin van het Franse ministerie van defensie meldt donderdag dat een divisie met kern bewapening wordt gevormd, die is aangepast aan de eisen van de atoom- oorlogsvoering. Deze divisie, genaamd „de Franse divisie 1959", wordt geheel gemoto riseerd en zal bestaan uit twee in fanteriebrigades en een pantserbri gade. Verder maken er logistieke eenheden, verkenningsgroepen en af delingen lichte vliegtuigen en heli kopters deel van uit. De divisie zal zowel met kernwapens als met conventionele zware artille rie worden uitgerust. De brigades beschikken over semi-onafhankelijke logistieke eenheden waardoor zij een tijdlang geheel alleen strijd kunnen leveren. De kernwapens echter blij ven onder rechtstreeks bevel van de divisie. Sociologisch onderzoek in twee havens Met hulp van de tegenwaardereke- uing van het ministerie van economi sche zaken heeft de „Stichting socio logisch onderzoek in de Amsterdam se en Rotterdamse havens „S.O.R. A.H." aan het sociologisch instituut van de Leidse universiteit opdracht tot het verrichten van een dergelijk onderzoek gegeven. Het ministerie draagt voorlopig twee ton tot dit onderzoek bij. De S.O.R. A.H. is gevormd door de scheepvaart verenigingen Noord en Zuid met de drie werknemersbonden van haven arbeiders, waarmee een c.a.o. geslo ten is. Aan het Leidse instituut van prof. dr. F. van Heek,, dat ook het Twentse textielonderzoek heeft uitgevoerd, is opgedragen: „Het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van het verschijn sel, dat onder de stadsbevolking van Rotterdam en Amsterdam zo weinig belangstelling bestaat voor het wer ken in de havens, dat uit deze steden zelf zich niet voldoende arbeids krachten voor het havenwerk beschik baar stellen." De leiding van het project heeft dr. Th. J. IJzerman met de heer P. J. A. ter Hoeven als hoofdmedewerker. Deze heren en hun medewerkers zullen door enquête en interview bij werknemers en leidende functionaris sen gegevens met betrekking tot het onderwerp verzamelen en uitwerken. Veel aandacht zal worden besteed aan scholing en het pendelen. Het Oostenrijkse ministerie van on derwijs heeft er op aangedrongen dat op de middelbare zowel als de hogescho len meer aandacht wordt besteed aan de Slavische talen, met name het Russisch. (Advertentie Voor slechts krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEEN EEN SPAARKAART BIJ UW LEVERANCIER ASPROtegen griep, verkoudheid, keelpijn Indonesisch persbureau moet alle diensten staken Alle diensten, welke worden ver zorgd door het Indonesische persbu reau „Pia" moeten met ingang van vandaag worden gestaakt wegens een verschijningsverbod, opgelegd door de militaire autoriteiten. Een woordvoerder van het militaire commando deelde mede. dat deze maatregel is genomen wegens een be richt in het Indonesische bulletin van „Pia" van donderdagmorgen, dat als volgt werd aangekondigd: „tijde lijke afwijking van het verbod tot het houden van openbare bijeenkom sten, ten behoeve van de ontvangst van de officiële Russische gast." „Pia" vermeldde in het bericht, dat openbare bijeenkomsten toegestaan waren tijdens het gehele verblijf van Kroesjtsjew in Indonesië, terwijl het leger daarvoor alleen toestemming had gegeven voor de dag van zijn aankomst. Dit is voor het eerst, dat het militaire commando een verbod oplegt, dat alle diensten treft van „Pia", dat voor verschillende Indonesische persoi'ga- nen de voornaamste nieuwsbron is»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3