Lasten Zeeuwse waterschappen blijven te zwaar Zeeuwse Almanak VEERTARIEVEN EN DE BIJDRAGE VAN DE PROVINCIE Muziekkorps „Ons Genoegen" houdt in Vlissingen groots festijn AKKERTJES LEZING OVER KLEINBEDRIJF VOOR NIVE IN TERNEUZEN j Agenda 2 PROVINCIALE ZEEU.WSE COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 EENDAAGSE CONFERENTIE C.BJ.B. Ged. C.Philipse: Teleurgesteld over standpunt van waterstaat Op de donderdag in Goes gehouden ééndaagse conferentie van de Zeeuwse C.B.T.B. heeft het lid van Gedeputeerde Staten de heer C. Philipse op nieuw een pleidooi gehouden voor spoedige inwerkingtreding van de hij- dragewet aanpassingswerken en do algemene bijdragewet ter vervanging van de wet van 1870 op de calamïteuzo polders. De reeds zo veel besprokt a formule 60-40%, waaraan de minister van verkeer en waterstaat blijkens een mededeling in de Tweede Kamer blijft vasthouden, kan geen uit komst bieden. Dat is bij deze verhouding onmogelijk, aldus het lid van G.S. „Ik ben teleurgesteld in het vertrouwen, dat ik in het departement van verkeer en waterstaat heb gesteld", zo drukte de heer Philipse zich uit. De waterschappen komen door de hogere eisen, die aan de beveiliging worden gesteld, voor steeds hogere lasten te staan. Bij de aanvang van zijn betoog ging de heer Philipse een vijfentwintigtal jaren in de geschiedenis terug, toen deconcentratie in Zeeland voor het eerst aan de orde kwam. Dat was in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen, mair pas in 1941 werden daar 76 polders en waterschappen tot één groot water schap samengevoegd. Na de oorlog was er teveel ander werk te doen in de sector van de wederopbouw om onmiddellijk met volle energie nieu we concentratieplannen voor te be reiden. De ramp in 1953 heeft de concentratie echter versneld. In het kort schetste spreker enkele toestanden, zoals die voor de con centratie bestonden. Het was soms gewoon „middeleeuws", aldus de heer Philipse. Overigens zijn deze toe standen geen reden geweest tot con centratie over te gaan. De eerste stappen daartoe werden gedaan dooi de polder- en watersenapsbestuurders uit de streek zelf. Nu er nog altijd geen definitieve bijdragewet is, is men niet gerust over de uiteindelijke afrekening, die voor de Zeeuwse polders en wa terschappen in de miljoenen gul dens loopt. Voor verbetering van zwakke plaatsen heeft het rijk voorschotten gegeven variërend van 50 tot 90 procent. Voor Osse- nisse waar voor verbetering van de zeewering 8 miljoen gulden moet worden uitgetrokken is het voorschot gesteld op 97 pro cent. De resterende drie nrocent is overigens nog zwaar genoeg voor de streek om die zelf te dragen. Gezien de eisen, die thans aan de zeeweringen worden gesteld, kunnen de kleine polders onmogelijk de hoge lasten dragen. Ondanks het feit, dat het rijk voorschotten geeft van soms 80 en in enkele gevallen van 90 pro cent, zijn de lasten voor de zee- werende polders te zwaar. De heer Philipse wees erop, dat ook de ach terliggende polders door de zeedijk worden beveiligd. Is het dan onbil lijk, dat ook deze polders meedragen in de kosten van de totstandhouding van de zeewering?, zo vroeg hij zich af. Hij was van mening, dat dit ze ker niet het geval is. In welke mate deze polders moeten bijdragen zou uiteraard nader kunnen worden ge regeld. Aanpassingswerken Bij een formule van 60-40 komt verhoging van de Westerschelde- dijken waarvoor ƒ400.000.000 benodigd is op een last van 1500 per ha. Dat kan dus onmo gelijk, aldus de inleider. Hij zag hierin een taak voor het gehele Ne derlandse volk. Hij zei, en dat was zijn persoonlijke mening, dat de rijksoverheid alle bestaansmoge lijkheden moet waarborgen en ver sterken en volledige steun dient te geven aan dè pogingen tot behoud van de -aan de zee ontworstelde gronden. Sprekende over de bijdragewet aan-, passingswërken mérkte hij op, dat de bouw van gemalen en aanpassings werken rond de Zandkreek niet als een verbetering moet worden aange merkt. Hij was daarom van mening, dat het rijk de kosten voor de volle 100 procent moét dragen. Wat dat betreft noemde hij de laatste mede delingen van de minister in de Twee de Kamer niet geruststellend. In: zijn causerieging de heer Philipse. ook nog nader in op concentratieplannen voor Walcheren en Oost-Zeeuwseh- Vlaanderen. In afwachting van een beslissing van de regering inzake de financiële as pecten van de dijkverzwaring, wordt op dit ogenblik geen haast gemaakt met het. plan voor Walcheren. In O.- Zeeuwsch-Vlaanderen is de situatie nog moeilijker. De heer Philipse wees erop, dat in deze streek voor de polders en waterschappen, die bij een eventuele calamiteit niet onder water zouden lopen, men misschien enige classificatie onder het oog zou kunnen zien. Tot slot kreeg spreker nog tal van vragen te beantwoorden. Morgenvergadering De morgenvergadering was gewijd aan „De afzet vanlandbouwproduk- ten". Een onderwerp, waarover de heer J. Balkenende uit Kapelle een uitvoerige inleiding hield. Spreker maakte eerst enkele opmerkingen in het algemeen over dit probleem om vervolgens verschillende zaden, 'gra nen en peulvruchten aan een 'nadere beschouwing te onderwérpen. De heer Balkenende kwam tot" dé cori- clusie, dat de Nederlandse landbouw het moet hebben van produkten, waarvan de afzet niet gemakkelijk is. Hij stelde onder meer, dat de kwali teitseisen voor de export de laatste jaren aanzienlijk zijn vérscherpt. In het vervolg van zijn betoog gaf spre ker zijn gehoor gedetailleerde cijfers over export, binnenlandse markt, areaal en beschikbare oppervlakte voor verbouw van landbouwproduk? ten. Met name lichtte hij daarbij en kele sluiers van de internationale handel op dit terrein op. Op de inleiding volgde nog een uit gebreide bespreking, waardoor en kele interessante aspecten nog verder werden verduidelijkt. De voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B., de heer C. de Putter, opende de bijeenkomst 's morgens niet een kort begroetingswoord. (Slot van pag. 1) belastingheffing aan zich getrokken en beslist hoeveel hiervan aan de lagere organen wordt toebedeeld. De provincies krijgen bijdragen uit het provinciefonds, die voor Zeeland ech ter niet zo ruim zijn, dat nu maar in eens een groot bedrag aan het rijk kan worden terugbetaald als bijdra ge in de verentekorten. Het gaat hier niet zomaar om een paar dui zend gulden, maar om tonnen, waar bij moet worden bedacht dat óók de noordelijke veren bijzonder veel geld kosten. De provinciale bijdrage moet dus met grote voorzichtigheid wor den vastgesteld, wil het voorzienin- VAN uitvin TOT Een Benelux-orkestenparade met een Benelux-taptoeDat is één van de vele festiviteiten, die de koninklijke muziekvereniging „Ons Genoegen" in Vlissingen op touw wil zetten. „Ons Genoegen" heeft alle reden tot enige feestelijkheid, want dit korps bestaat in 1960 welgeteld zeventig jaar! Bo- ZON. Het is maar een donkere boel op de winterdagen vooral bij bewolkte hemel Dat was ook aan de vriendelijke vrouw opgevallendie in Tholen een praatje maakte. Ja Avonds... dm merk je het wel dat de dagen lengen, maar 's mor gens vroeg nee, dat gaatmaar 'langzaam"meende zij. Zo'n opmerking in de vroege ochtend te Tholen blijft je even bij, vooral als je dan een paar uur later in 's-H eer-Ar ends kerke een nadenkend man hoort verklaren: „We winnen vjel wat met het dag licht in de avondmaar in de mor gen schiet het niet op, dat moest wat vlugger gaan Als twee mensen een paar uur na elkaar zoiets zeggen, dan denk je daarover na. Over het wonderlijke verschijnsel, dat we 's morgens en 's avonds pre cies evenveel minuten „licht" win nen en dat het toch is alsof de avond het beter doet dan de morgen. Misschien omdat we 's morgens altijd haast hébbenen dus nooit tijd genoegEn 's avonds minder haast en.dus een open oor voor de schoonheid van de schepping bij het lengen van de dagen f verdien Is het precies tien jaar gele den, dat de vereniging het predicant „koninklijk" kreeg. Al die festiviteiten, die „Ons Genoe gen" nu al „in het vat" heeft, zullen gehouden worden in de week van 9 tot en met 16 juli. Op het program ma staat het optreden van muziek korpsen, vendelzwaaiers, tamboer mede sportdemonstratiés, een kinder- matinee en een Zeeuwse folklore- avond. Voor het hoogtepunt van de festi viteiten (de Benelux-orkesten parade) hoopt „Ons Genoegen" de medewerking te verkrijgen van Nederlandse, Belgische en Luxem burgse militaire kapellen. Vanzelfsprekend zal deze feestweek de nodige financiën eisen en bere kend is, dat ongeveer 58.000 gulden nodig is. „Ons Genoegen" heeft nu aan de gemeente Vlissingen en aan enkele Vlissingse bedrijven een ga rantiestelling van ƒ30.000 gevraagd, Bovendien is aan de raad een eenma lige subsidie gevraagd ter grote van het bedrag verschuldigd, aan venna- kelijkheidskosten. B. en W. van Vlissingen stellen de Vlissingse raad nu voor om deze sub sidie te verlenen, alsmede om een garantie te verlenen tot 15.000 gul den. De originele pepermuntpïdnt! De originele KING pepermunt! genpeil van de provincie niet in het gedrang komen! Zes jaar geleden rééds toeii was het probleem aan de orde! stelden Gedeputeerde Staten van Zeeland aan de toenmalige minister voor een commissie van deskundigen te be noemen, waarin de ministeries var Verkeer en Waterstaat, Binnenland se Zaken en Financiën en de provin cie zouden zijn vertegenwoordigd, welke commissie zou moeten nagaan hoeveel precies Zeeland, gezien zijn begrotingspositie, in de tekorten kon bijdragen. Bij de Kamerdebatten van vorige en deze week is gebleken, dat liet provinciaal bestuur op dit voor stel nooit een antwoord heeft ont vangen. Ged. Staten menen even wel, dat het nog altijd van kracht is en dat het juist nu actueel is. Voor de buitenstaander is het alle maal nogal vreemd en formalistisch. Het rijk geeft met de ene hand de provincie het geld om haar taak naar behoren uit te oefenen, maar eist met de andere hand een behoorlijk be drag van dat geld terug, omdat de veren zo duur zijn. Terwijl de tekor ten toch uiteindelijk voor rekening van de belastingbetaler komen i Wij geloven, dat het provinciaal be stuur in deze kwestie terecht het been stijf houdt, want tarieven staan inderdaad los van do provinciale fi nanciën. Zou mén liier Wel ecu ver binding leggen, dan betekent dat niets meer en niets minder dat do Staten van Zeeland te zijner tijd zul len moeten kiezen tussen bijvoor beeld bepaalde subsidies en lagere tarieven. En dat is een onaanvaard baar alternatief! Onder de druk der omstandigheden zijn Ged. Staten enige jaren gele den gezwicht voor do eerste „Uc peling", namelijk die van tariev aan een betere outillage. Men moest dat wel doen, want men vreesde de gevolgen van de lange wachttijden. Nu wil men echter van het college dat het nog een stap verder gaat, na melijk, dat het zijn eigen begrotings positie in gevaar brengt in ruil voor lagere tarieven. Nogmaals: dat is onaanvaardbaar! De koppeling van minister Korthals dient derhalve te worden afgewezen en bestreden! Dokter Nanninga in nieuwe functie geïnstalleerd Geneesheer-directeur van verpleeghuizen „Midden-Zeeland" In tegenwoordigheid van de genees kundige inspecteur van de volksge- gezondheid in de provincie Zeeland* bestuurs- en directieleden, hoofden van dienst én collega's werd woens dag dokter K. J. Nanninga als ge neesheer-directeur van de verpleeg huizen der stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland" geïn stalleerd. In zijn toespraak.wees de voorzitter der stichting, de heer A. H. S. Ste- merding, erop, dat met de komst van dokter Nanninga een nieuw tijdperk in het leven van de stichting wordt ingeluid. Tot dusver was de medische behandeling van de patiënten in han den van een arts, die tevens een par ticuliere praktijk heeft. De uitbrei ding van het aantal patiënten en meèr nog de algemene ontwikkeling van het verpleeghuiswezen en de nieuwe inzichten op het terrein van de behandeling en reactivering van langdurig zieken, maakte het noodza kelijk nieuwe wegen te gaan bewan delen. Hij sprak de hoop uit, dat de sa menwerking met dokter Nanninga rijpe vruchten zou afwerpen voor de patiënten en wenste hem Gods ze gen toe bij zijn werk. Suikerwerkenfabriek in Breskens breidt uit De N.V. Luteijn in Breskens wil haar suikerwerkenfabriek uitbreiden, waartoe naar schatting 100.000 gul den nodig is. De Amsterdamsche Bank is bereid een lening van 75.000 gulden te verstrekken tegen vijf pro- Tien procent van Schelde- personeel heeft griep J Een griepepidemie, die vanuit 't zuiden via Zeeuwsch-Vlaan- deren steeds verder naar het noorden van de provincie „op- dringt", doet zien thans ook in H Vlissingen danig gelden. Bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" staat ongeveer 10 pet. van het personeel (ruim 350 werknemers) op de zie- s kenlijst. Bij de rest van de H Vlissingse bevolkliig valt on- geveer hetzelfde beeld waar te 1= nemen. De huisartsen vinden H soms hele gezinnen ziek te bed. De griep is niet van kwaad- li aardige aard. Binnen een H week zijn de meeste patiënten H weer op de been. ¥l!!llllllll!llllllll!llllllllllllll!l!lllll!l!ll|lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil KUNST Schilderijen Expositie van G. J. P. Naerebout. In de kunstzaal van boekhandel Bik ker te Vlissingen houdt de kunst schilder G. J. P. Naerebout zijn eer ste volledige expositie van olieverf schilderijen en aquarellen. Naerebout toont zich in zijn doeken een man die met beheerste geladenheid het pen seel hanteert, maar toch ook een man die kennelijk enige schroom moest overwinnen om vlot met de kleuren te spelen. Na jaren lijkt het dat hij de strijd gemakkelijker tot een overwinning kan brengen. Dat blijkt duidelijk als men zijn „Strand met paalhoofden" vergelijkt met „Boulevard gezien naar Leugenaar". Het eerste is een lief plaatje zonder dat het beroert. Het werd dan ook in 1945 geschil derd. Dertien jaar later kwam „Bou levard gezien naar Leugenaar" tot stand. Groene, gele en blauwe kleu ren zijn als het ware verwerkt tot het opkomende licht uit het oosten, een licht dat zich weerspiegelt in de groenachtige in beweging zijnde zee met op de voorgrond het donkere sil houet van de Bomvrije toren. In dit schilderij laat hij zich kennen als een kunstenaar* die gevoel heeft voor de elementen van de natuur en die daarbij de technische kwaliteit bezit om dat tot uitdrukking te bren- Slet bewondering kan men ook kij ken naar „De boulevard met storm gezien naar het Nollehoofd": drei gende zwart-lichte lucht, opgezweep te golven, die een beklemmend gevoel geven. Hij kan ook iets hijzonder zacht uit beelden, zoals sneèuw. Teer, maar niet overgevoelig heeft hij Vlissingen met St. Jacobstoren in de sneeuw ge schilderd. Naerebout laat in deze voor de toe komst nog veelbelovende expositie ook andere kwaliteiten zien. Hij heeft een reeks schilderijen gemaakt van dijkwerkers. Monumentaal zijn de fi- ;uren, waardoor hij verraadt dat ook lij tevens beeldhouwer is. Bonkig is het lichaam van een grote man, die een spade in de grond steekt met als achtergrond de zee. Strak en verbe ten is het gezicht. Zo laat Naerebout zien dat hij het monumentale combineert met een le vendig gevoel voor het expressieve detail dat nodig is. Hij onderstreept daarbij zijn opvatting met felle kleu- cent, De N.V. heeft aan de gemeente gevraagd rente en aflossing te ga randeren. B. en W. van Breskens stellen de raad nu voor 4 rente en aflossing van deze lening te garande ren. Verder vragen B. en W. een krediet van 4000 gulden voor een herziening van het uitbreidingsplan. Het betreft hier een gedeelte buiten de bebouwde kom en ten wésten van de nieuwe veerhaven. Ook B. en W. van Bres' kens stellen hun raad voor bezwaren te uiten tegen het ministeriële voor nemen de woonruimtewet op te hef fen. In verband ook met dq recreatie ve ontwikkeling van Breskens vragen B. en W. de raad in principe te be sluiten om van de weg naar de Nieu we Sluis, het weggedeelte van de veerhaven af tot aan de oprit, in be heer en onderhoud over te nemen. Verder is er een verzoek van de fa. Gebr. Cruson om een terrein aan te kopen in verband met mogelijke uit breiding van het bedrijf in zui< richting verzoek stellen. In 1945 heeft hij een zelfportret ge maakt geheel in de trant van zijn eerste tijd. Voor ons gevoel is het te week en nog te onpersoonlijk. Maar bij zijn latere portretten toont hij een behoorlijke vooruitgang. H-^t zelf- Eortret van 1958 is met overgave e.i racht „getekend". En over het al gemeen zijn deze latere portretten levendig. Hij wijkt weinig van het „gegeven" af, maar weet het toch tot een persoonlijk schilderij te ma ken. Bovendien zijn deze portretten technisch knap uitgevoerd. De expositie van Naerebout duurt nog tot en met zaterdag. Het is een expositie die dwingt tot kijken. De schilder Naerebout, die in Vlissingen een goede bekende is, heeft van 1931 tot 1939 lessen gevolgd aan de Aca demie van beeldende kunsten te Rot terdam en tevens werkt hij als illu strator. In 1953 heeft hij zich gevestigd als kunstschilder. Hij legt zich voorna melijk toe op strand- en boulevard gezichten en op portretten. Stellig verdient hij een gelukwens met deze eerste expositie. Jöelijke B. en W. stellen voor dit om advies In hun handen te kop- Wijkverpleegster benoemd Het Wit-Gele Kruis, afdeling Hoofd plaat én Biervliet, heeft weer een wijkverpleegster in depersoon van zuster ;M. van Houte uit Koewacht-.' Haar laatste standplaats was Sas van Gent. Op 1 maart a.s. zal de zuster haar werkzaamheden begin nen. (Advertentie) GRIEP GRIEP GRIEP GRIEP GRIEP HELPEN OIREKT ERVARING VAN ONDERNEMER Tips voor opbouw van een goede leiding In de donderdagmiddag in hotel „Rot terdam" te Terneuzen gehouden bij eenkomst van de afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Ef ficiency sprak de heer M. Klafter, di recteur van een plasticfabrick te Amersfoort, over ..management van het kleinbedrijf". Na een openings woord van do voorzitter van de afde ling Zeeland van hef N.I.V.E., de heer G. N. vun Ginkefuit Vlissingen, vertelde de heer Klafter over zijn ervaringen opgedaan in eigen be drijf en op een studiereis door de Verenigde Staten. De heer Klafter somde een aantal eisen op, waaraan in de eerste plaats moet worden voldaan om het Klein bedrijf op een gezonde basis te schoeien. Spreker ging uit van de veronderstelling, dat in het kleinbe drijf vele problemen bestaan, die een oplossing vragen. Het aanpakken van deze problemen kost veel geld. Om het zo efficiënt mogelijk te doen, is het van belang om alles ineens aan te pakken. De heer Klafter was van mening, dat de sanering moet beginnen met marktonderzoek. Marktonderzoek en marketing noemde hij de sleutels tot de verbetering van het bedrijf. Vaak is «en kleine ondernemer een goed technicus, maar een slecht verkoper. Dit schept de noodzaak om externe adviseurs aan te trekken. „Zij zijn duur, maar onmisbaar", meende spreker. Met betrekking tot het markton derzoek zei spreker verder, dat het voor de fabrikant van de grootste betekenis is om op de hoogte te zijn van de gcbruiksgewoontcii van het publiek, van de voorkeur van do klant, voor do kleur, vorm en grootte van bet produkt, dat men maakt of uil gaan fnaken. Dit marktonderzoek zal systematisch moeten worden opgezet. Voorts bracht spreker „de filosofie van hot bedrijf" ter sprake. De on dernemer dient een conceptie op te stellen, waarin het doel van de on derneming tot uiting komt. Hiernaar dient men dan de verkooppolitiek, loonpolitiek en het personeelsbeleid te bepalen. De heer Klafter noemde het dele geren van bevoegdheden in het kleinbedrijf noodzakelijk, wanneer de ondernemer een goed functio nerend geheel wil opbouwen. Na de interessante causerie van de lieer Klafter stelde de heer Van Gin- kcl de aanwezigen in de gelegenheid vragen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De heer Van Ginkel sprak een slotwoord. AAAA*VV\*WV\<VVV\*VVVV\A Douane Nieuw Namen nam 250 kg. boter in beslag Surveillerende ambtenaren van de douanepost Nieuw-Namen hebben woensdagavond in de Prosperpolder aldaar de hand weten te leggen op 250 kilo roomboter, bestemd voor smokkel naar België. De smokkelaars wisten door het veld te ontkomen. De in be slag genomen boter vertegenwoordig de een waarde van f 1250. Advertentie» ier prijsverhoging. Vraag uw drogisi. MEENK'S POED^S helpen! Er zijn Mccnk'S Poedershoofdpijn, kies pijn. hoest, griep. j»irrheï, influenza, rhcumatick, koorisipicid bij gevatte kou, periodieke pijnen enz. Verkrijgbaar etuis met 6 poeders maar ook in handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis i 6 poeders), zonder prijsverhoging Vraag uw drogisi. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Voor Zeeuws nieuws zie ook do pagina's 4, 5, 7 en 10. VVVVVV\*VN*VVWV\*VVVVVV VANDAAG. Middelburg Electrot Meisjes lal uni form, 19 en 31.15 uur, 14 jaar;'Schouw burg: De strijd om Iwo Jima, 20 uur, 10 jaar; Gouden Poorte: bijeenkomst plattelandsvrouwen, 20 uur; Schutters hof: toneeluitvoering chr. hb.s., 19.30 uur- Vlissingen Luxor: Valstrik, 20 uur, 18 jaar; Alhambra: Come prima, 19 en 21.' uur. a.l.; Kunsthandel Bikker: ten toonstelling schilderijen G. J. F. Naerebout, 9—12.30 en 14—18 uur; Bri- tannla: V P.R^O-ensemble met „Pam pus", 20 uur. Goes Grand: Tarzan en zijn vijanden. 20 uur, 14 jaar; Prins van Oranje: Blauwmaanzaadmlddag Z.L.M., 14.00 uur; Centraal: propagandabijeenkomst Walcherse Zweef vliegclub, 20.00 uur; Korenbeurs: Bijeenkomst Evene mentscommissie „De problemen van het bedrijfsleven", 20.00 uur; Land bouw: Jaarverg. afd. Goes, Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond, 20.00 uur; Prins van Oranje: verg. Centraal Stleren- etatlon Zeeland, 13.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2