PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Egyptische strijdkrachten zijn de strook van Gaza binnengetrokken Vliegtuigbotsing eist 78 doden Er wordt weer „gekoppeld" rond de tarieven op de Wester schelde BILT DREIGENDE REDE VAN NASSER IN SYRIË KROESJTSJEW STEUNT EIS VAN INDONESIË OP NIEUW-GUINEA 203e jaargang - no. 48 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F- van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, f 7 00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Volgens berichten uit Tel Aviv In gezaghebbende kringen te Tel Aviv in Israël verluidt dat Egyptische strijdkrachten de strook van Gaza zijn binnenge trokken. Volgens deze kringen is het de eerste keer sinds in 1957 in dit gebied politietroepen van de Verenigde Naties werden ge legerd, dat Egyptische strijdkrachten erin doordringen. Volgens militaire kringen hebben zich in de strook van Gaza nu twee Egyptische divisies geconcentreerd. Israëlische persberichten melden ook dat een wapenvervoer ten oosten van de kanaalzone is waargenomen. Onder deze wapens waarvan de meeste van Russische makelij waren, bevonden zich zware tanks. Voorts werd gezegd dat vernielde wegen in noordelijk Sinai waren hersteld en dat in Birlahfan een nieuwe Egyptische luchtbasis, die geschikt is voor het landen van straal vliegtuigen, is gebouwd. Israël: V.A.R. hitst op tot oorlog Volgens een onofficieel bericht waren de troepenversterkingen geconcen treerd in de voormalige Egyptische steunpunten van El Arish aan de kust van Sinai, 145 km van Port Said, en Aboe Ogeila, 25 km van de Israëlische grens. Beide plaatsen wa ren het terrein van bittere gevechten in oktober 1956. In de berichten, waarin buitenland se en diplomatieke bronnen worden geciteerd, wordt ook gezegd dat alle burgerlijk vervoer in Egypte is ge mobiliseerd en dat burgerartsen zijn gealarmeerd voor de militaire dienst. De Egyptenaren zouden noodhospita len hebben opgezet op het schier eiland Sinai en de politie- en militaire verloven zouden zijn ingetrokken. Politieke waarnemers te Tel Aviv menen echter dat de troepenbewe gingen slechts als propaganda zijn bedoeld om Nassers positie te ver sterken in Syrië en op de huidige zitting van de Arabische Liga, die te Cairo wordt gehouden. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, die op net ogenblik een bezoek brengt aan de provincie Syrië, heeft donderdag een nieuwe scherpe redevoering gehou den. Hij waarschuwde Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten dat elke .inmenging" volgens hun garantie van de status quo in het Midden-Oosten, die van 1950 dateert, 7,ou worden verpletterd. „Wij zullen nooit hun bescherming aanvaarden", Rijkspersoneel 5 mei vrijaf ï)o minister van binnenlandse zaken heeft aan de gemeentebesturen ge schreven dat de regering besloten heeft het rijkspersoneel op 5 mei van dit jaar vrijaf te geven. De regering hoopt dat ook de gemeentebesturen aan het personeel vrijaf zullen ge ven. Daarenboven heeft de regering ten laste van de rijksbegroting een be drag ter beschikking gesteld van het Nationaal Comité viering bevrij dingsdag 5 mei 1960. teneinde dit co mité. dat met haar instemming en aanmoediging werd gevormd in staat te stellen aan de algemene viering de nodige 'leiding en stuwing te geven. De koningin en de prins hebben zich bereid verklaard het beschermvrou weschap en het beschermheerschap van het national comité te aanvaar den. De regering zou het bijzonder op prijs stellen, indien ook de gemeente besturen hun steun en medewerking aan de herdenking en viering van de ze bij uitstek nationale dag zouden willen geven en indien met name de burgemeester aan plaatselijke initia tieven en activiteiten hun gezag en hun steun zouden willen schenken. De regering vertrouwt gaarne, dat op deze wijze, in dit lustrumjaar, 5 mei met aller medewerking zal wor den herdacht en herleefd en als een nationale traditie zal worden be waard voor het nageslacht. Purmerend doet wat voor „schrikkeljarigen" H Alle baby's, die op maandag 29 februari 1960 in Nederland worden geboren zullen van het gemeentebestuur van Purme- p rend een verzilverd lepeltje met het wapen van Purmerend en H de inscriptie 29-2-1960 kunnen verkrijgen. Om het geschenk te ontvangen behoeven de ou- ders van de betreffende ba- by's slechts een geboortckaart- H je te zenden aan p.f. 60 te Purmerend. rr De gemeente Purmerend voert H deze geschenkenactie wegens de viering van 8 tot en met 16 W M juli aanstaande, van het feit dat 550 jaar geleden de stads- rechten werden verkregen. Tij- ff dens deze periode zullen' |j t§ schrikkeljarigen" in Purme- =g rend een reünie houden. f§ liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini zo verklaarde hij onder luide toe juichingen van zijn gehoor. „Wij ver trouwen de oorlogsmisdadigers die ons bloed hebben vergoten niet, al leen de Verenigde Naties hebben het recht om de wereld te organiseren", aldus Nasser. Israël heeft donderdag in een brief aan de Veiligheidsraad de Verenig de Arabische Republiek ervan be schuldigd dat zij een campagne voert waarin „openlijk tot oorlog wordt op gehitst" en dat die campagne een „gevaarlijke omvang" heeft aange nomen. De brief, die gericht is aan de huidige voorzitter van de raad, de Brit Sir Pierson Dixon, verklaart, dat de V.A.R. „haar politiek van ac tieve vijandigheid tegen Israel" moet staken als men de rust in het gebied wil verzekeren. Israël vraagt in de brief niet om on middellijk optreden van de raad. Het herhaalt zijn bereidheid om met Sy rische vertegenwoordigers te spreken over maatregelen die de rust in het grensgebied kunnen verzekeren. In gewoonlijk goedingelichte V.N.- kringen in New York is donderdag verklaard, dat officieren van de V.N.-troepen in het gebied van Gaza Egyptische troepenbewegingen heb ben waargenomen. Hun berichten waren echter niet zo alarmerend als de berichten uit Israëlische bron. Triomfale intocht van Eisenhower in Sao Paulo President Eisenhower heeft donder dag onder stromende regen een triomfale intocht gemaakt in Sao Paulo, de Braziliaanse plaats welke de „snelst groeiende stad ter wereld" wordt genoemd en die een centrum is van handel en industrie. Eisenhower stond gedurende bijna de gehele rit van het vliegveld naai de woning van de gouverneur, een afstand van ongeveer elf kilometer. Ook tijdens een zware regenbui bleef een grote menigte hem toejuichen, zodat Eisenhower een plastieken re genjas aantrok, een vilthoed opzette en achter in zijn auto bleef staan om te antwoorden op de toejuichingen. In Sao Paulo zelf daalde een confetti- regen uit de wolkenkrabbers op de auto van de president neer. Toen Eisenhower in de woning van de gouverneur besprekingen voer de, poogden Braziliaanse verslag gevers en fotografen het gebouw binnen te dringen. Zij werden echter door gewapende wachten tegengehouden, hetgeen leidde tot een soort handgemeen, dat gebro ken fototoestellen, gescheurde kle ren en kneuzingen voor de journa listen opleverde. Prijs voor „Prijs de zee" Op de van 5 tot 11 februari te Wenen door de Oostenrijkse filmjournalisten georganiseerde filmweek is de film „Prijs de zee", van Herman van der Horst aangewezen als de beste film, die in 1959 in de Oostenrijkse biosco pen is vertoond. Bij het standbeeld van de dokwerker op het J. D. Meijerplein te Amster dam is donderdag de februaristaking herdacht. Foto: een overzicht tijdens het défilé van de schoolkinderen. Ramp bij Rio de Janeiro Onder slachtoffers leden marinekapel Achtenzeventig mensen zijn gis teren om het leven gekomen bij een vliegtuigbotsing tussen een Amerikaans en een Braziliaans toestel voor de kust van Rio de Janeiro. Het Amerikaanse vlieg tuig vervoerde 44 man, onder lien bevonden zich leden van een Amerikaanse marinekapel, die donderdagavond zou hebben ge speeld tijdens een receptie, die president Eisenhower aan pre sident Kubitschek van Brazilië zou hebben aangeboden. Deze receptie werd afgelast. In het verongelukte Amerikaanse vliegtuig reisden ook twaalf man van Amerikaanse anti-duikbootdienst, die Nederlander omgekomen bij vloot-oefeningen Bij een vliegongeval, twintig mijl ten oosten van Gibraltar, is de vliegtuig- maker-constabel der eerste klasse A. L. Coenraad, oud 23 jaar, ongehuwd en afkonistig uit Helmond, gisteren om het leven gekomen. Het is niet bekend of het ongeval met een Nederlands maritiem vliegtuig dan wel met een vliegtuig van een andere nationaliteit geschiedde, zo deelt de marine voorlichtingsdienst mee. Op het ogenblik worden in de oefenterreinen nabij Gibraltar geza menlijke en individuele oefeningen gehouden van smaldeel I, waaraan Avengers, behorende bij vliegtuig squadron H, deelnemen. De Neder landse vliegtuigen opereren vanuit Gibraltar. in Argentinië waren geweest in ver band met de jacht op de geheimzin nige duikboot in Golfo Nuevo. In het Braziliaanse vliegtuig zaten 25 mensen. De vliegtuigen kwamen met elkaar in botsing enkele uren nadat g-esident Eisenhower zijn bezoek aan io de Janeiro had beëindigd. De jachtclub van Rio de Janeiro werd het hoofdkwartier van de reddings actie. Jachten, motorboten en Ame rikaanse helikopters gingen naar de plaats van de ramp om eventueel overlevenden uit het water te redden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Herter die president Eisenhower op zijn reis vergezelt, toonde zich diep geschokt toen hij het nieuws vernam. „Woorden schieten hier tekort", zo zei hij. „Ik kan slechts mijn grote ontzetting erover uitspreken en mijn oprechte gevoelens van medeleven met dè verwanten van de slachtof fers". Op het terrein van de Douglas-fa- brieken in Californië wordt de laat ste hand gelegd aan de eerste DC-8 voor de K.L.M., de PH-DCA, die naar dr. Albert Plesman zal worden ge noemd. Het vliegtuig wordt omstreeks SS maart in Nederland verwacht. Begin april zal de K.L.M. dit straalvlieg tuig op de lijn Amsterdam-New York inzetten. „Alitalia" wél in Los Angeles In gezaghebbende kring te Washing ton wonit vernomen dat de Italiaan se regering binnenkort de medede ling zal ontvangen dat het verzoek om landingsrechten van de „Alitalia" in Los Angeles, door verlenging van de lijn RomeMontreal, zal worden ingewilligd. Drie weken geleden is de Italiaanse delegatie uit Washington naar Róme teruggereisd. Naar. verluidt hebben de Italianen gedreigd de Amerikaan se landingsrechten in Italië te zul len beeprken, en in plaats van twee nog maar één Amerikaanse maat schappij toe te laten, als het verzoek zou worden afgewezen. De Italiaanse delegatie had nog an dere verzoeken voor een verlening van de lijn op New York tot in La- tijns-Amerika, en voor het opnemen te Montreal van reizigers voor Chi cago. Maar deze verzoeken zouden worden afgewezen. TIJDENS REDE OP BALI Hulp van Rusland voor kernenergie? Voor het eerst tijdens zijn Indonesi sche reis heeft premier Kroesjtsjew donderdagochtend te Den Pasar op Bali uitdrukking gegeven aan zijn steun voor de Indonesische eisen op Nieuw-Guinea. Voor een geestdriftig gehoor van een 50.000» Balinezen ver klaarde Kroesjtsjew dat zijn bespre kingen met Soekarno zeer nuttig wa ren voor de wereldvrede. Hij her nieuwde zijn aanvaten op het kolonia lisme en imperialisme en ried de Indo nesiërs aan hun „duur verworven vrij heid" te consolideren. PROVINCIAAL BESTUUR AFWIJZEND HET WOORD „KOPPELING" is weer eens rond de veergel den gevallen. Enkele jaren geleden, toen voor liet eerst sprake was van de thans geldende tarieven dook dat woord voor het eerst in de stukken op: de „koppeling" namelijk van een betere outillage der veren (tweede grote boot) aan hogere tarieven. Het woord is dus nu teruggekeerd, zij het niet in een zelfde ver band als in 1958. De „koppeling van '60" om het zo maar eens te zeggen heeft namelijk niets met dc vercn-outillage te ma ken, maar is een door de minister gelegde verbinding tussen lagere tarieven en een bijdrage in de veertekorten door de pro vincie. Het is .dus deze „koppeling", die de afgelopen dagen in het parlement aan de orde is geweest. Om de achtergronden van deze kwes tie duidelijk te maken, dienen hier enige „veren-feiten" te worden op gesomd. Deze feiten namelijk: De Westerschelde-veren worden geëxploiteerd door het provinciaal bestuur van Zeeland; en de tekorten van deze veren voor 1960 geraamd op ruim 4 mil joen komen sinds een vijftien tal jaren geheel voor rekening- van het rijk, dat derhalve op de exploitatie grote invloed uitoefent, o.a. bij de vaststelling der tarie ven. Nu is er de laatste jaren steeds sprake van geweest, dat het provin ciaal bestuur van Zeeland ook zou bijdragen in de grote tekorten van deze veerdiensten, doch tot dusver bleek daarover nog geen overeen stemming met de minister van Ver keer en waterstaat mogelijk. Sinds het optreden van minister Korthals is deze zaak weer aan de orde ge komen, waarbij bleek dat de nieuwe bewindsman verband legt tussen de hoogte der tarieven en dc bijdrage, die Zeeland in de tekorten zal moe ten dragen. Aan die tarieven moet wel iets worden gedaan, want de minister kan niet negeren, dat de Kamer in 1958 een tweetal moties aannam, waarin o.m. gesteld werd, dat de in dat jaar ingevoerde verho ging van de veergelden slechts van tijdelijke aard mocht zijn in verband met de toestand van 's lands finan ciën. En in de afgelopen jaren ook deze week nog is duidelijk gebleken, dat de Kamer deze moties niet als afgedaan beschouwd, zodat de minister wel iets aan de tarieven moet doen. Dat wil de bewindsman, maar: „laat Zeeland dan ook maar bij dragen in de tekorten" zei on langs excellentie Korthals tot het provinciaal bestuur. Hier dook dus de bestaande „koppeling" op! Het provinciaal bestuur reageerde scherp; „Neen. excellentie! Daar be ginnen we niet aan! Het is onjuist de tarievenkwestie te verbinden aan een door ons te betalen bijdrage in de tekorten". Waarom het provinciaal bestuur dit standpunt inneemt kan als volgt worden gemotiveerd: Bij de vaststelling van tarieven voor de veren over de Wester- schelde gaat het er voornamelijk om, dat Zeeuw,sch-Vlaanderen als deel van Nederland wordt be schouwd. Bij de instelling van de vrije veren in 1945 werd de alge hele vrijstelling alléén om die re den gegeven. „De verbindingen over de Westerschelde moeten als een landsbelang worden be schouwd" zei de toenmalige rege ring destijds, een standpunt dat het provinciaal bestuur nog steeds onderschrijft. De hoogte van de tarieven dient dus te wor den bepaald door het bedrag, dat het rijk voor de integratie van Zeeuwsch-Vlaanderen wil uitge ven. De kwestie van een bijdrage in de exploitatietekorten op de veren heeft daarmede niets te maken en dus ook niets met de tarieven, maar is uitsluitend een aangele genheid, die de financiële verhou ding tussen rijk en provincie aan gaat. Ziedaar het standpunt van d9 provincie. Minister Korthals heeft overigens een voorlopige „ontkoppeling" ge accepteerd: hij heeft deze week de Kamer meegedeeld toch aan andere tarieven te zullen medewerken, al heeft hij de verwachting, dat de kwestie van de provinciale bijdrage zal worden opgelost. In dit verband is het van belang na te gaan welk standpunt het provin ciaal bestuur inneemt ten aanzien van een provinciale bijdrage in de veertarieven, dus geheel afgezien van de tarieven. Het bleek ons, dat het provinciaal bestuur in beginsel geen enkel be zwaar heeft in deze tekorten bij te dragen. Een dergelijke bijdrage kan echter pas dan worden verleend als er geld is! En in deze tijd heeft het rijk vrijwel elke mogelijkheid tot (Zie slot pag. 2 kol. 2) „Wij steunen elke eis betreffende een gebied dat weer met het moe derland verenigd -wil worden. Onze sympathie gaat dus uit naar Indo nesië wanneer dit land Nieuw-Gui nea opeist", aldus Kroesjtsjews woorden. Soekamo antwoordde: „Wij zullen vrienden zijn met alle landen die ons steunen in onze eisen en verlangens. De anderen negeren wij". Van gezaghebbende Indonesische zijde is donderdag meegedeeld, dat premier Kroesjtsjew mogelijk enkele dagen eerder uit Indonesië zal vertrekken als zijn besprekingen met de Indonesi sche leiders spoedig tot een succesvol einde leiden. In persberichten wordt gezegd, dat Kroesjtsjew en Soekamo al een basis voor overeenstemming hebben bevon den. Het blad „Meraeta" schrijft, dat de beide staatslieden gesproken heb ben over hulp aan Indonesië op het gebied van de kernenergie. De Russische minister van cultuur en zijn Indonesische ambtgenoot hebben woensdag op Ambon de eerste steen gelegd voor een oceanografisch insti tuut, waar Russische deskundigen In donesiërs zullen opleiden in oceano grafie, meteorologie en scheepsbouw. Tevens zullen zij, met behulp van het Russische instrumentarium dat in het instituut zal worden geplaatst, waar schijnlijk de wateren rond Ambon in kaart brengen. Men vermoedt dat het instituut, dat bijna 20 miljoen gulden kost, de Russen zal dienen als een ba sis voor opnemings- en karterings- werkzaamheden in de verre omtrek. VERWACHT... Geldig tot hedenavond PLAATSELIJKE OPKLARINGEN Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk regen, later enkele op klaringen voornamelijk in het zuid westen van het land. Krachtige tot matige wind uit westelijke richtin gen, aan de Waddenkust echter krachtige tot harde zuidoostelijke wind later afnemend. Iets hogere temperaturen. Zon op Maan op onder 1S.14 onder 19.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1