DE KERKEN PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer ZWITSAL maatschappij IN DUITSLAND BESTAAT GEEN JOODS VERENIGINGSLEVEN Verrassend gelijkspel van Will van Zoelen II tegen Wilno II Jneveda .<1 i wol HOEST UW KIND...? 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 en de Het heeft eigenlijk geen zin meer om van een verandering in de so ciale structuur bij de Duitse jo den te spreken zo lezen we in „Herder-Rorrespondenz" want hoe zou men de weinige, vandaag in Duitsland levende joden nog kunnen vergelijken met hen die eens een belangrijke culturele en economische factor waren in DuitslandVijfentwintig procent van de Duitse joden zijn ouder dan zestig jaar en leven van ren ten of sociale voorzieningen; de genen die men door „Wiedergut- macliungsleistungen'' aan een „rustige" levensavond heeft gehol pen zijn beslist niet talrijk. De geestelijke elite is te gronde ge gaan of geëmigreerd. Het aantal beoefenaars van vrije beroepen, voor 1933 ongewoon hoog. is sterk teruggelopen. Er schijnt zelfs gebrek te zijn aan joodse juristen en artsen. Ongeveer 65 procent van de op het ogenblik in Duitsland levende joden komt uit het oosten en zuidoosten van Europa. Zij vor men het eigenlijke leven en voor al jongere element in de gemeen ten en behoren overwegend tot de kleine middenstand. Juist omdat de geestelijke elite ontbreekt bestaat er in Duitsland geen joods verenigingsleven. De 3onge joden die na de oorlog in Duitsland hebben gestudeerd zijn grotendeels na beëindiging van hun studie naar het buitenland ge gaan, niet in de laatste plaats omdat hun de verhoudingen in Duitsland te onzeker waren en zij als joden in Duitsland geen toe komst meer voor zich zagen. Het grootste gedeelte van de Duitse joden leeft in de gro te steden (Berlijn: 6339; Frankfort aan de Main: 2478; München; 2276; Diisseldorl'; 887; Hannover: 412; Dortmund: 394). Er zijn op het ogenblik in Duitsland 73 joodse gemeen ten tegen negen in Oost- Duitsland waarvan enige waarschijnlijk niet meer dan de voorgeschreven tien man nelijke gemeenteleden tellen. Het Jodendom schijnt als gods dienstige gemeenschap in Duits land slechts een ondergeschikte rol te spelen. Zij. die een gemengd" huwelijk hadden gesloten o£ uit een gemengd huwelijk stamden en derhalve nog maar weinig*re ligieuze bindingen met het Joden dom hadden, waren de eersten die kans zagen te overleven, en dezen geven het Duitse Jodendom van vandaag eerder het stempel van een sociale gemeenschap. Ook in het werk van de „Zentralrat der Juden" spelen de vraagstukken van de schadevergoeding of van het bestrijden van het anti-semi- tisme naar het lijkt een grotere rol dan het opnieuw aanwakkeren van het godsdienstige leven. Het zelfde geldt voor de joodse publi- katies, voor zover men daar nog van mag spreken. (Er zijn drie joodse weekbladen, waarvan twee in München verschijnen. Van be tekenis is alleen de „Allgemeine Wochenzeitung der Juden in Deutschland"). Het religieuze niveau is vooral door het emigreren van vele joods opgevoede joden uit het Oosten sterk gedaald. Er 2ijn drie gewes telijke rabbinaten. In Beieren zijn wel een aantal oostduitse rabbij nen, maar geen rabbinaat. Alleen in Berlijn, München, Frankfort en Fürth worden de dagelijkse vroeg en avonddiensten gehouden, in andere grote steden slechts de Sabbat-diensten. In kleine ge meenten vinden diensten slechts op joodse hoogtijdagen plaats. De „jüdische Wissenschaft" (de godsdienstige op wetenschappe lijke grondslag), eens in Duits land gegrondvest, naarstiglijk be dreven en gecultiveerd, is prak tisch dood. Niettemin komen in enige gemeenten de „Ostjuden" bijeen voor gemeenschappelijke bestudering van de Talmoed. De huidige situatie wordt vooral bepaald door het verlies van de joodse elite en door het feit dat vele joden die daartoe geroepen zouden zijn, zich niet willen wij den aan het gemeentewerk. Onder de tegenwoordige omstandigheden kan een nieuwe joodse gods dienstig georiënteerde elite ei genlijk slechts uit de kringen van de thans in Duitsland levende „Ostjuden" komen, omdat alleen bij hen een religieus gevormde „Nachwuchs" te verwachten is. honderd jaar voor de vervolging hadden. Tegenwoordig zo be sluit Herder-Korrespondenz dit actuele overzicht gaat het er veel meer om die mensen voor het Jodendom te behouden die jo den zijn en hun een nieuw geeste lijk houvast geven, een taak waarvan men zich, gezien het ver val van de godsdienst in de hele wereld, niet gemakkelijk zal kun nen kwijten. Chinese predikanten werken op het rijstveld, maar Kerk leeft De Amerikaanse predikant Tracey R. Jones heeft talrijke gesprekken met bezoekers van communistisch China gevoerd. Als gemeenschap pelijke indruk van deze bezoekers bleek hem, dat de Kerk in China leeft. Weliswaar heeft zij geleden, toen zij zich aan de politieke en economische doeleinden van dc communistische staat moest aan passen, maar zij is gebleven, aldus rev. Jones, die een vooraanstaand Methodisch zendingsman is. Volgens de verklaringen van ge noemde bezoekers haalt geen en kele Chinees het tegenwoordig in zijn hoofd om zich op een andere grond dan uit diepe geloofsovertui ging christen te noemen. „Rijst- christenen" zijn er niet meer: die hebben zich al lang van de kerk afgekeerd. Dominee Jones ver kreeg ook de bevestiging van vroe gere berichten, dat geestelijken voor arbeid op het land en in de fabrieken worden aangetrokken en dat tegenwoordig vele kerken leeg staan of dienen voor niet-ker kelijke doeleinden. Het aantal protestanten in China wordt op ongeveer 770.000 geschat. Vrouw in het ambt De Duitse Evangelische Presse- dienst EPD bericht uit Genève, waar het hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken gevestigd is, dat meer dan een derde van de 172 bij dc Wereldraad aangesloten kerken vrouwen als voorganger toelaat of hun een beperkte uitoe fening van het geestelijk ambt toe staat. Uit 'n desbetreffend bericht van de Wereldraad blijkt, dat 48 kerken vrouwen tot het volledige geestelijke ambt toelaten, negen kerken vrouwen tot een beperkte uitoefening van het ambt toelaten en 90 in het geheel geen vrouwen in het ambt erkennen. Eenentwin tig kerkgenootschappen stelden de Wereldraad onvoldoende inlichtin gen ter beschikking. Kerken die geen vrouwen tot het ambt toelaten, baseren hun weige ring hoofdzakelijk op uitspraken van de apostel Paulus als „Zoals in alle gemeenten der heiligen moe ten de vrouwen in de gemeenten zwijgenwant het is haar niet ver gund te spreken, maar zij moeten ondergeschikt blijven zoals ook de wet zegt"(l Cor, 14:34) en „..maar ik sla niet toe, dat een vrouw on derricht geeft of gezag over de man heeft..." (i Tim. 2:12) alsme de op de traditie. Tot deze kerken die de vrouw in het ambt niet erkennen behoren de Anglicaanse, Orthodoxe en voor 'n deel ook de Lutherse bij de We reldraad aangesloten kerken. Duizenden r.-k. slacht offers van communisme in China „In China zijn meer d.»n 14.000 priesters, zusters en leken het slachtoffer geworden van het com munisme. In mijn aartsbisdom Pe king zijn 15 van de 19 katholieke kerken in beslag genomen en aan do godsdienst onttrokken". Aldus kardinaal Thomas Tien, de ver bannen aartsbisschop van Peking Dc kardinaal sprak dc hoop uit, dat hij zijn oude dag nog in China zou kunnen doorbrengen en daar zou sterven. Westduits journalist krijgt een lijfwacht „Rode Hand" dreigt Een vijfendertigjarige Westduitse journalist, Hans Hofmann, die twee weken geleden een dreigend telefoon tje kreeg van de Franse terreurorga nisatie ,.De Rode Hand", is bij zijn huis in Frankfort op ernstige wijze toegetakeld door drie mannen. Hij is ervan overtuigd, dat de aanvallers le den waren van „De Rode Hand" of waarschijnlijk huurlingen van deze organisatie, omdat het Duitsers wa ren. Hij kreeg messteken in zijn ge zicht en aan zijn linkerarm en stok slagen op het hoofd. Hofmann heeft reeds enkele maan den gewerkt aan een serie artikelen over de Franse terreurorganisatie. De eerste artikelen zijn inmiddels al verschenen. Toen hij via. de telefoon bedreigd werd wegens dit werk, bood de politie hem twee lijfwachten aan, zoals zij ook bescherming heeft aan geboden aan een aantal andere jour nalisten, zakenlui en het socialisti sche parlementslid Hans-Jürgen Wischnesski, die zich vaak ten gun ste van de Algerijnse rebellen heeft uitgesproken. Hofmann wees aanvan kelijk de politiebescherming van de hand en werkte door aan zijn ar tik e- Na de aanval heeft hij echter twee lijfwachten van de politie aan vaard. Hij gaat door met zijn arti kelen. „De Rode Hand" wordt verantwoor delijk gesteld voor zes geslaagde en vele niet geslaagde moordaanslagen die de laatste drie jaar in West- Duitsland zijn gepleegd, en ook voor het opblazen van een schip. Het laat ste slachtoffer was een Algerijn die in West-Duitsland inkopen deed voor de rebellen. Een bom, die licm via de post werd toegestuurd, rukte hem beide handen af. KERKNIEUWS NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Heino C. van der Steen te Gasselternijveen. Beroepen te Hei no als predikant voor buitengewone werkzaamheden (vormingsleider alerdinck) H. Kuylman voorheen predikant te Zuidzande. Beroepen te Aalst (Gld.) J. C. dc Bie, kandidaat te Sprang. Bedankt voor Huizen N. H. (vacature S. Gerssen) L. Blok te Capelle aan de IJssel. BAPTISTENGEMEENTEX. Beroepen te Groningen-Zuid S. Zijl stra te Eindhoven. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Westeremden W. Bak ker, kandidaat te Amsterdam. Aan genomen naar Montreal-Quibec (Ca nada) Christian Reformeed Church N. B. Knoppers te Edmonton, Alber ta (Canada) voor heen te Hilversum. Bedankt voor Berlikum A. Corpo- raal te Edam. ZEEUWSE TAFELTENNIS COMPETITIE Na 5-2 voorsprong voor Will van Zoelen II In de eerste klas van de Zeeuwse ta- feltenniscompetitie was het gelijke spel van Wul van Zoelen H tegen Wilno I de verrassing van de week. Een zeer goed resultaat van hekke- sluiter Will van Zoelen H dat met dc nog te spelen wedstrijd tegen Sla Raak II een goede kans heeft uit de impasse te geraken. De Middelbur gers troffen een volkomen uit vorm zijnde Verboven waardoor na zeven partijen de stand reeds 2-5 in bun voordeel was. P. van der Ivuijl van Wilno had toen reeds twee wedstrij den gespeeld en ook gewonnen zo dat het er voor' de Vlissingers maar somber uitzag. De derde partij van Van der Ivuijl, tegen B. van Gilst, bracht de stand op 3-5 waarna Stre- lis tegen Bogaard voor een verras sing zorgde en het vierde punt voor Wilno in de wacht sleepte. Ook het dubbelspel ontging nog dc Will van Zoelenspelers. Will van Zoelen I had geen moeite met Sorry UI dat met een 8-2 ne derlaag de terugreis moest aan vaarden. J. Bouff van Sorry kwam goed voor de dag met twee over winningen respectievelijk op J. Sin- ke en J. Poppc. Hofman van Will van Zoelen bleef ongeslagen al was het tegen van Vugt maar op 't nip pertje met 24-22 in de derde game na een 18-20 achterstand. De stand luidt: Sla Raak I 10 10 0 0 20 72-28 Will v. Zoelen I 10 8 1 1 17 78-22 Wilno I 11 5 3 3 13 56-54 Goes 10 4 4 2 12 52-4S Sorry II 10 4 3 3 11 48-52 Sorry III 11 2 2 7 6 48-62 Sla Raak II 9 1 0 8 2 28-62 W. v. Zoelen II 11 0 1 10 1 18-92 In de tweede klas maakte P.Z.E.M. I ook deze week geen fout en zond het bezoekende Spirit I met een 7-3 nederlaag naar huis. Olijve won van Vos en Janse terwijl Vos óok nog van de Kok verloor. Sony IV en V. S.V, bleven goed volgen, al behaal den ze beiden maar een benauwde 6-4 zege op respectievelijk Wilno II en Will van Zoelen UI. Door deze nederlaag verloor Wilno II de aan sluiting met de kopgroep. Invaller Reynders van Sorry bleef zonder winst en Provoost verloor van me vrouw Wijnen. V.S.V. had het tegen een steeds beter spelende Will van Zoelen III niet gemakkelijk. Een 5-2 voorsprong van V.S.V. werd inr pen tot 5-4 maar dankzij het dul spel haalden de Vitritespclers de vol le buit binnen. Dirven van V.S.V. verloor drie maal terwijl de Vries verrassend van Caljouw verloor. Dc stand luidt: P.Z.E.M. I 11 8 2 1 18 75-35 Sorry IV 11 8 0 3 16 78-32 V.S.V. Wilno II Wilno III P.T.T. I HOOG EN LAAG WATER 27 februari Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge -1- nap uur meter 2.08 2.18 2.40 2.32 3.27 2.38 3.36 1.43 4.09 1.73 •h nap uur meter 14.36 2.39 15.05 15.58 16.20 16.34 2.53 2.64 1.77 2.08 8.47 9.21 9.56 9.15 9.35 2.38 2.55 2.68 1.89 2.14 nap uur meter 20.57 2.06 21.31 22.06 21.42 22.04 2.23 2.36 1.51 1.76 9 Het aantal emigrerende Denen gaat omlaag. In 1957 verlieten ruim 9U00 De nen het land, in 1953 waren het er niet meer dan 2000 en het vorig Jaar is dit getal, blijkens nog niet complete gege vens, nog lager geweest. De meeste emi granten gaan naar de Ver. Staten en Canada. (Advertentie) hs 'n klasse apart WmamtmÊ&fo ik spaar de wikkels voor 6 Nieuwe series sprookjes-borduurkaartjes 1413. Bij zijn laatste avon tuur heeft piloot Storm de bewoners van de planeet Valeron dusdanig goede diensten bewezen, dat zij hem hiervoor hun dank be tuigden, door hem diverse geheimen voor de ruimte vaart te onthullen en hem de bouwplannen voor ra ketschepen te overhandi gen. Hij mag er mee han- delen naar eigen inzicht, onder voorwaarde dat hij zijn geheimen pas dan openbaart, wanneer dc mensheid mentaal „rijp" genoeg is om de mysterieën van het universum te doorvorsen. Dc verant woordelijkheid drukt zwaar op onze vriend n het eerste wat hij doet na zijn terugkeer is, een grondige studie te maken van de politieke verhoudingen en spanningen in de wereld. Da genlang doorsnuffelden hij en Sandra hele stapels kranten en tijdschriften. Naarmate hij vorderde, daalde echter Arends optimisme en tenslotte moest hij tot de conclusie komen, dat de tijd nog lang niet rijp was! Wat kon men vernachten van een ras. dat op zijn eigen we reld nog niet eens de onderlinge vrede wist te bewaren. Het was niet moeilijk te raden wat er zou gebeuren als deze naar macht er gewin strevende mensheid de weg naar andere we relden geopenbaard werd. Uranium, goud-, en diamantjagers zouden zonder enig respect voor vreemde levensvormen de planeten be stormen 11 7 2 2 16 68-42 11 4 2 5 10 50-60 10 3 1 6 7 46-54 10 3 1 6 7 37-63 Spirit 1 11 3 1 7 7 40-70 W. v. Zoelen III 11 1 3 5 5 37-73 Ook in de derde klas deden de kop lopers het goed. Will van Zoelen IV. dat P.Z.E.M. II op bezoek kreeg, liep ontzettend hard van stapel en stond na zes partijen met 6-0 voor. Daarna lukte het bij dc P.Z.E.M.- reserves ineens veel beter waardoor met drie tegenpunten nog een dra gelijke uitslag verkregen werd. Nieuweling S.S.V.V. doet het nog altijd uitstekend want de wedstrijd tegen hekkeslulter Spirit III werd maar liefst met 9-1 gewonnen. Ple- lanen van S.S.V.V." was de man die zijn tegenstander eenmaal moest fe liciteren. Spirit II behield zijn mi- mimale kans op de bovenste plaats door een goede 2-8 zege op Sorry V. Mej. Warren en Eysink wonnen ie der eenmaal voor Sorry. De stand in de derde klas luidt: W. v. Zoelen IV 11 8 2 1 18 78-31 S.S.V.V. Spirit II P.T.T. II P.Z.EM. II Wilno IV Sorry V Spirit Hl 10 8 1 11 7 2 10 6 2 10 4 0 6 10 4 0 5 11 1 1 9 11 0 0 11 1 17 69-31 2 16 74-36 2 14 62-38 6 8 50-50 5 8 34-66 9 3 29-81 0 25-85 De uitslagen zijn: Eerste lilas: Wilno IWill van Zoer len II 55; Will van Zoelen ISor ry III 8—2. Tweede klas: Wilno IISorry IV 4 6; P.ZE.M. I—Spirit I 7-2; P.T.T. I —Wilno m uitgesteld; V.S.V.—Will van Zoelen III 64. Derde klas: Sorry VSpirit II 2— 8; S.S.V.V.—Spirit IH 9—1; Will van Zoelen IV—P.Z.E.M. II 7-^3. Russische minister legt een eerste steen op Ambon De 'Sowjet-minister van cultuur Michailow, heeft woensdag de eerste steen gelegd voor het Indonesische instituut voor zee-onderzoek, dat met Russische hulp op Ambon wordt ge bouwd. De kosten zullen 18.7 miljoen gulden bedragen. Prinses Irene zal Keukenhof openen Als prinses Ireno op 80 maart dc „Elfde Keukenhof" te Lisse opent, zal in elk geval de kas met 700 soorten bloemen in volle bloei staan. Dit beloofde de nieuwe voorz. van do nationale^ bloemententoonstelling Keukenhof mr, Th. M. J. do Graaf gisteren tijdens een- persconferentie. Spectaculaire veranderingen zal het 25 hectare grote terrein dit jaar niet bieden. Naast kostbare, doch on zichtbare technische verbeteringen echter zal men een verdere verfij ning van arrangementen in soorten en vormen van de inzendingen kun nen zien. Voor de komende jaren staan wel grote veranderingen op papier, na melijk In het gebouwenarrangement. Steeds meer. zo zeide dc heer De Graaf, is Keukenhof van de oor spronkelijke opzet als gezamenlijke presentatie van bloembollenkwekevs gegroeid naar een nationale instel ling, naar een nationale lente-pre sentatie van grote internationale faam. De betekenis van het park is ver uitgegroeid boven de opzet dei- stichters. Verleden jaar bezochten 650.000 liefhebbers uit binnen- en buitenland de Keukenhof. „Ondanks of dankzij de Floriade verwachten wij dit jaar evenveel of meer bezoe kers, tenminste als het weer niet tegenwerkt", zo zeide mr. De Graaf. (Advertentie) Talm niet langer, grijp dadelijk iii! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP^ FEUILLETON deur sioud op eew Door BERKELEY GRAY Des te beter. Over een paar dagen ga ik langzaam „herstellen". Ik hoop, dat U tegen die tijd uw opdracht uitgevoerd zult hebben." „U bedoelt dat moordje?" „Ik noem het liever geen moord", zei Brownley scherp. „Hoe moet "men „iemand doden" dan anders noemen?" „Ik noem het gerechtigheid lang uitgestelde gerechtigheid. De man, die U moet doden „Wacht eens even. Voordat U ver der gaat voordat U teveel vertelt moet ik U waarschuwen, dat ik niet voor een moord te vinden ben", viel Conquest hem in de rede. Hij w van mening, dat dokter Meadow» midden in de roos geschoten had: Sir Montague had inderdaad zijn ver stand verloren. „Waarom vraagt U dit eigenlijk aan mij? Waarom laat U mij hier komen en „U bent de enige persoon, die er voor in aanmerking komt. Conquest. Ik heb uw opvallende carrière met bijzondere belangstelling gevolgd. U bent een moedige, avontuurlijke jon geman, die absoluut niet om gevaar en om de wetgeeft. Het is een tweede natuur van U geworden. Meer dan eens heb ik U gekenschetst als een bedreiging voor de gemeen schap, hoewel ik geneigd was uw activiteiten te bewonderen." „Dat is aardig van U, Sir Montague." „Ik heb bewondering voor wat U bereikt hebt niet voor dc manier waarop. Ik had nooit kunnen dro men, dat ik zelf nog eens in zo'n afschuwelijke situatie zou komen, dat slechts een m: n van uw reputa tie mij zou kunnen helpen. En U kunt me helpen, Conquest. Ik weet niemand anders, die er toe in staat is. Daarom bent U hier. Ik ben rijk. Ik zal U tienduizend pond betalen, als U slaagt." Conquest moest inwendig lachen. Tienduizend pond was een grote som en Sir Montague dacht blijkbaar, dat het een onweerstaanbare verleiding betekende. De oude man wist echter niet, dat Conquest in de paar jaar, dat hij tegen de wetschenners in ac tie was geweest, een kwart miljoen had weten over te houden. Hij was in één woord rijk en tienduizend pond betekende maar een fooi voor hem. „Tienduizend pond", herhaalde Sir Montague met nadruk. „Het is een grote som, tienduizend pond. con tant, als U uw opdracht uitvoert." Er kwam een harde uitdrukking in Norman's ogen. Hij vatte het niet be paald als een compliment op. Deze ex-advocaat, deze meedogenloze of ficier van justitie, die honderden strafzaken tegen bekende misdadi gers geleid had, nam als vanzelf sprekend aan, dat ook hij Con- auest tot deze categorie behoor- c. Hij dacht, dat Norman zich er toe zon lenen tegen betaling een dergelijk vuil werkje op te knappen. Maar de dappere „1066", die er een eigen strenge erecode op na hield, waar hij nooit van afweek, voelde zich gekwetst. Zijn intuïtie zei hem, dat hij Sir Montague onverwijld van repliek moest dienen; zijn nieuws gierigheid dwonf hem, eenter deze neiging niet te laten merken. „Ik geloof nog steeds, dat het be ter is dat ik vertrek, voordat U nog meer zegt, Sir Montague", zei hij voorzichtig. „Als U er echter op staal verder te gaan, kan ik U dat niet beletten." Hij zweeg en stak een si garet op. „Wie moet ik om zeep bren gen?" „Miles Hayward." „Miles Hay......! De man van uw dochter?" „Alleen In naam, gelukkig!" zei Sir Montague heftig. „Zoals U weet, zijn ze vandaag getrouwd. Dit zou hun huwelijksnacht zijn geweest 1 en al leen door te simuleren, zoals U dat noemt, was het me mogelijk mijn dochter te bewegen hier te blijven en haar zover te krijgen, dat ze haar man wegstuurde." Conquest begon te begrijpen, dat de oude man toch nog niet zo gek was. Er school een onheilspellende grim migheid achter zijn schijnbare waan zin. „Ik geef U opdracht, Miles Hay ward te doden", vervolgde Brownley. Hij wie.rp zijn half-opgerookte sigaar in het vuur en richtte zijn vreemde starende ogen op zijn bezoeker. „U beschouwt dit als een gekke opdracht daar hebt U ook gelijk in. Ik leg er ''an ook de nadruk op. dat Hay- wards dood het gevolg van een onge val moet lijken. Dat is nodig ter wll- van Valerie." Ik wil niet. dat zij er te veel door zal lijden. Zij is jong en zal er wel overheen komen. Het Is dus van groot belang, dat Hayward schijnbaar door een ongeluk om het leven komt. Ik laat het aan U over..." Conquest hief zijn hand op. Hij vond het nu welletjes. „Houd maar op, Sir Montague", zei hij kortaf. „U beziet me verkeerd. Ik stel me beslist niet beschikbaar als betaald moordenaar. Dat is nu echt de U eigen onbeschaamdheid om te denken dat dat wel het geval zal zijn, Misschien neem ik het niet zo nauw met de wet, als de situatie dat eist, maar het is niet miin gewoonte om mensen met messen te steken, of ze dood te schieten of te wurgen of op zo'n manier om zeep te brengen, dat het een ongeluk lijkt." Hij stond op. „Ik geloof, dat ik duidelijk genoeg geweest ben. U bent al veel te veel gezegd, maar U kunt er van opaan, dat ik het gesprek als vertrouwelijk zal beschouwen. Neem mijn raad aan en zwijg er verder over Het gezicht van de oude man was een ogenblik vertrokken van woede, om dan een uitdrukking van schrik en angst te krijgen. „Wacht nog even, Conquest, alsje blieft!" zei hij dringend. „Als ik het hele verhaal verteld heb, weet ik ze ker, dat U de opdracht zult aanvaar den. De omstandigheden zijn... kun nen alleen aangeduid worden met „fantastisch." „Blij het te horen", zei Norman koel. „Het is zeker fantastisch, dat een man van uw reputatie tracht ie mand over te halen, tegen betaling een moord te begaan. Ik begin te ge loven, dat U niet meer weet, wat U zegt „Met andere woorden, dat ik gek ben?" viel Brownley hem in do 're de. „Ga nog even zitten, Conquest cn laat me uitsproken." Norman ging weer zitten. Hij was onder de indruk van het drin gende, dat uit de smeekbede van de oude man opklonk. Maar hij was evengoed woedend, dat Sir Montague aannam, dat hij bereid was de rol van een huur-moordenaar op zich te nemen. Hij voelde een diepe afkeer in zich opkomen. Zijn gastheer ver keerde blijkbaar in de waan, dat de bijnaam „Vrolijke Desperado" letter lijk opgevat diende te worden dat Conquest feitelijk dus een gewone boef was. Een ogenblik later begon zijn woede te zakken. Tenslotte hadden vele an deren dezelfde vergissing begaan. Misschien een logische vergissing, omdat zijn verleden verre van smet teloos was en omdat men wist, dat hij lak had aan de wet. Sir Monta gue Brownley had, als vertegenwoor diger van die wet, vanzelfsprekend een andere opvatting over zijn be-: ginselen, Nu stelde hij pogingen in het werk, Conquest met geld over te halen, omdat hij nu eenmaal ge loofde dat deze een door de wol ge verfde schurk was. „U wilde me iets vertellen. Sir Mon tague, over de fantastische omstan digheden. Ga door. Maar ik moet U waarschuwen, dat het tijd verknoei en is, en dat ik beter kan vertrek ken, voordat U zich helemaal bloot hebt gegeven „Vanmiddag", zei de ander, alsof hij Conquest's opmerking niet had ge hoord. „was ik een gelukkig man. Mijn dochter, van wie ik heel veel houd, huwde de man van haar keuze een man van uitstekende reputatie, met een goede positie en bovendien een charmante persoonlijkheid. Miles Hayward, D.S.Ó., D.F.C., eertijds Group Captain van de Royal Air For ce, held van de beroemde Pathfinder- aanvallen tijdens de laatste oorlog en thans jongste vennoot van een wel varende vliegtuigonderneming en de belangrijkste testpiloot daarvan. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 18