NESCAFÉ /2.- Nescafe PITTIG KOFFIE-NIEUWS! NU SLECHTS OOK DOMBURGSE RAAD VOOR BEHOUD WOONRUIMTEWET VISHANDELAAR IN BRESKENS KOCHT VERBODEN GARNALEN „ZEELANDIA" IN ROTTERDAM BESTAAT VEERTIG JAAR Thans is er meer dan ooit aanleiding om Uzelf, Uw gezin en Uw gasten de beste Instant Colfee te schenken. Nescafé is immers veel fijner en voller van smaak! 4 PROVISO 1 ALE ZEEUWS COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 UITBREIDING VAN KAMPEERTERREIN Op begraafplaats zal ruime aula verrijzen OOK DE DOMBUIiGSE raad heeft resoluut geprotesteerd tegen het mi nisteriële voornemen om de woon- ruimtewet 19-47 buiten werking te stellen. „De woningsituatie is nu nog iu een stadium", zo zei waarne mend burgemeester A. Passenier, „waarin het funest zou zijn te wer ken zonder deze wet". Hij wees er op, dat voor Domburg het gevaar zou dreigen, dat verschillende wonin gen aan de normale huurbestemming worden onttrokken en uitsluitend worden bestemd voor zomergasten". Hoewel er wel een aantal „moeilijke gevallen" van woningzoekenden is, kan de situatie voor Domburg toch moeilijk precair worden genoemd. Vooral ook omdat thans negen wo ningwetwoningen in aanbouw zijn. Daar staat echter tegenover, dat er voor zeven a acht bunkerbewoners een andere behuizing moet komen. Gezien deze situatie stelden alle raadsleden zich eensgezind achter het advies van B. en W. om bezwaren aan de minister te laten horen. Wet houder J. F. Seijdel (g.b.), die de bezwaren overigens geheel deelde, was echter wel van mening, dat de gemeenten er rekening mee moeten houden, dat deze wet toch zal ver dwijnen... Verder besloot de raad een aula op de begraafplaats te doen bouwen. Destijds is dit plan op de lange baan geraakt door de bestedings- beperlungen. De aula, die zo spoe dig mogelijk zal kunnen worden aanbesteed, is zo ruim van opzet, dat er diensten in kunnen worden gehouden. Het wordt een gebouw tje van 6,5 bij 9 meter, dat zal verrijzen rechts naast de tweede inrit aan de Babelweg. Tijdens de rondvraag deelde de heer Passenier nog mee, dat er momen teel besprekingen gaande zijn tussen de V.V.V. en de Stichting Badplaats- belangen over het kampeerterrein aan de Schelpweg. Thans is dit ter rein nog in beheer bij V.V.V., maar waarschijnlijk zal de stichting de ex ploitatie overnemen. Het ligt in de bedoeling dit terrein nog voor het nieuwe seizoen aanzienlijk uit te breiden en een aantal noodzakelijke voorzieningen aan te brengen. Tijdens de rondvraag pleitte de heer L. Dourleijn (p.v.d.a.) voor de bouw van een bus wachtlokaal op de markt. De heer Joh. de Visser Wz (s.g.p.) wenste naambordjes voor de wegen buiten de bebouwde kom. De heer Passenier deelde echter mee, dat men eerst de grenswijzigingsplannen wil afwachten. Op aandrang van en kele raadsleden beloofde de heer Pas senier echter deze kwestie nog eens ter sprake te brengen in B. en W., Bromfietser verleende geen voorrang Het niet verlenen van voorang resul teerde donderdagochtend rond half tien op het kruispunt Gravenstraat- Zusterstraat te Middelburg in een aanrijding tussen een personenauto en een bromfietser. De bromfietser, J. G. R. uit Middelburg kwam van de Markt en reed door de Graven straat in de richting van de Varkens- markt. Op het kruispunt Zuster straat-Gravenstraat verleende hij echter geen voorrang aan de van rechts Komende personenauto, be stuurd door de Souburger C. D. Beide voertuigen kwamen in botsing met elkaar en werden licht beschadigd. Een plan voor een ondergrondse spoor weg in Zürlch is door de inwoners met vijftigduizend tegen eenentwintigduizend stemmen verworpen. Wel zullen de tram banen zodanig omhoog worden gebracht dat gevaarlijke kruispunten worden op geheven. „want", zo zei men, ,Jiet is toch dui delijk, dat vrijwel alle wegen ook na de grenswijziging de huidige na men zullen behouden". Tengevolge van een lichte griep wa ren zowel burgemeester mr. W. J. E. Crommelin, als gemeentesecretaris B. Goedbloed niet aanwezig. Ook raads lid J. Warners (c.h.), die overigens herstellende is, moest nog verstek la ten gaan. Middelburgse jongeren in actie voor vluchtelingen Commissaris der koningin geeft startsein voor actie „Doe Open" Zaterdag begint in tal van Neder landse plaatsen de zogenaamde sleu telactie van de Nederlandse jeugd onder het motto „Doe Open". Met deze actie wil ook de jeugd een bij drage leveren tot het Nederlandse aandeel in het internationaal vluch- telingenjaar, dat tot doel heeft de op heffing van de beide kampen Ohm stede en Friedrichsfeld nabij Bre men. Ook in Middelburg begint deze jeugdactie „Doe Open" zaterdagmid dag. Na een mars, die omstreeks drie uur begint en waaraan drie korp sen deelnemen, wordt tegen kwart voor vier het „startsein" gegeven voor de actie in heel Zeeland door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin in Zee land. Om vier uur is er dan een kort openingsprogramma in de burger zaal, waar de Vlissingse Pool Billy Strenk zal spreken. In de burgerzaal wordt 's avonds ook een „volksdans- instuif' gehouden. Opnieuw in de Middelburgse burger zaal kan men woensdagavond 2 maart een filmavond beleven, aange boden door de hervormde jeugdraad met films over het vluchtelingenpro bleem. Vrijdagavond 4 maart is er in de burgerzaal een variété-avond, te brengen door leerlingen van de ulo-Olmenlaan. Zaterdag 12 maart is er zelfs een „doorlopend program ma" in de burgerzaal, 's Middags te brengen door de jongeren en 's avonds door de ouderen. Zaterdag wordt er in de gymnastiekzaal van de chr. h.b.s. aan de Kapenlaan een tafeltennistoemooi gehouden. Woens dag 23 maart wordt een originele slotavond In de burgerzaal gehouden: een modeshow te brengen door meis jes van de middelbare en de huis houdscholen. Verschillende Middel burgse zaken zullen hier hun nieuw ste creaties tonen. ROUTES De routes, die de aan de sleutelactie van de Middelburgse jeugd in het kader van het vluchtelingenjaar mee werkende drumbands zullen volgen, zijn thans vastgesteld. Vanuit de buitenwijken zuilen thans twee bands naar de Markt lopen, daar de sig naalafdeling helaas moest afzeggen. Deze drumband heeft zo te lijden van de griep, dat er geen behoorlijke band op de been kan worden ge bracht. Zodoende verschijnen alleen Juliana en de padvindersdrumband in de straten. De route van Juliana is: Singelstraat, Brakstraat, Rotterdamsekaai, Punt, Dwarsstraat, Dampoortstraat, Ne- derstraat, Veersesingel, Jac. Cats- straat, Kon. Julianastraat, Hendrik straat, Zach. Jansenstraat, Jasmijn straat, Leliestraat, Koepoort, Molen water, Noordpoortstraat, KI. Vlaan deren, Seisstraat, Kromme Weele, Vlasmarkt, Markt. De route van de padvindersbandSt.- Jorisstraat, Balans, Abdij, Koorkerk hof, Koorkerkstraat, Lange Delft, Segeersstraat, Houtkaai, Turfkaai, Nieuwe Haven, Hoogstraat, Varkens- markt, Koestraat, Kalvermarkt, Lan ge Geere, Korte Geere, Plein 1940, Zusterstraat, Gravenstraat, Markt, Lange Burg, Groenmarkt, Bogard- straat, Bllndenhoek, Lange Noord straat, Markt. KANTONGERECHT OOSTBURG Ondanks gesloten vismijn werd toch gehandeld Op 17 augustus van het vorig jaar, een van de visserijdagen te Breskens, toen vrijwel iedereen in deze vissers- gemeente aan de Scheldemonding feest vierde en in verband met deze feestelijkheden de vismijn op last van het gemeentebestuur en in overleg met de plaatselijke visserijvereniging was gesloten, is in Breskens toch vis verkocht. Dit geschiedde buiten de mijn om en de handelaar aan wie vis verkocht werd, de heer J. H. van de H. uit Breskens moest zich daarvoor donderdagmorgen tegenover de waar nemend kantonrechter te Oostburg, mr. H. van den Belt, veranwtoorden. Van de H. beriep zich op het feit, dat niet alleen hij vis had gekocht, maar dat ook andere handelaren dit hadden gedaan. Tegen de afspraak in was een aantal vissers ondanks de feestelijk heden toch uitgevaren. Deze vis werd buiten de mijn om aangeboden en Van de H. voelde zich gedwongen op deze „clandestiene" aanvoer een bod te doen- „Want", zo verklaarde hij, „wan neer je concurrenten kopen, kun je niet achterblijven. Dan zou je je klan ten in het buitenland kwijt zijn". Het bleek dat het om een partij garnalen was gegaan. De handela ren zouden onder valse voorwend sels de vismijn zijn binnengedron gen, namelijk onder het mora van „even een slokje water drinken" rn dergelijke „smoesjes". Er zou den sloten zijn geforceerd en en kele „handlangers" van de hande laren zouden het mijnapparaat be diend hebben, terwijl de rnijnmees- ter afwezig was. Van de H. zei, dat hij daar allemaal buiten 6tond. Hij gaf voorts zijn me ning over het volgens hem geheel ver keerde beleid van het gemeentebe stuur inzake het vismijnbedrijf. De handelaar schatte de visverkoop buiten de mijn om op circa 50.000 kilo per jaar. „Ik heb een viswinkel in Breskens, maar ik verkoop slechts voor tien gulden vis per week, terwijl ik er van overtuigd ben, dat er in de gemeente iedere week minstens dui zend kilo vis wordt gegeten", zei Van de H. Hij had er al eens met de burgemees ter over gesproken, maar dat had geen resultaat opgeleverd. Volgens hem is er geen voldoende controle. In antwoord op een vraag van de of ficier van justitie, mr. T. Lebret, zei Van de H. niet te verwachten, dat de vissera tijdens de aanstaande visserij- dagen binnen zullen blijven. Evenmin achtte hij de kans groot, dat de han delaren zullen nalaten buiten de mijn om te kopen. „Dan was deze overtreding waarschijn lijk een voorproefje van de wijze, waarop U de aanstaande visserijdagen denkt te vieren", meende de officier die een boete van f 25— subsidiair 5 dager eiste. De kantonrechter legde de vishande laar een boete van f 10.— op, maar V; de H. verklaarde daar niet mee akkoord te kunnen gaan. Volgens hem had hij de steun van zijn collega's en bij tekende dan ook beroep aan. Vrachtauto reed achteruit tegen personenauto op Toen de chauffeur H. V. uit Koude- kerke, donderdagmiddag tegen half vier, met zijn vrachtwagen achteruit een uitrit op de Blauwe Dijk te Mid delburg wilde inrijden, kwam hij in botsing met een personenauto, be stuurd door A. van H. uit De Meern, die achter zijn vrachtwagen was ge stopt. Dé personenauto werd aan de voorzijde flink beschadigd. O Een Deense fotograaf, zekere H. Knud- sen, die onlangs veertig dagen hechtenis kreeg omdat hij in 6taat van dronken schap een auto had bestuurd, behoeft zich geen zorgen te maken over zijn be drijf, want de directeur van de gevan genis heeft hem toegestaan, besteld ver- grotingswerk en dergelijke in zijn eel te verrichten. Een cftllega zorgt voor de „buitendienst" en een twaalfjarige Jon gen, die overdag Knudsens winkel be heert, zorgt dat de gevangene de af te werken foto-opnamen krijgt. Knudsen kan overigens nu beter met zijn werk op schieten want hij wordt niet door de te lefoon gestoord.... OUDSTE HIER TE LANDE Acties in Maasstad voor het getroffen Zeeland Dn oudste 'Zeeuwse vereniging in Ne derland („Zeelandia" in Rotterdam) viert zaterdag 5 maart het veertig jarig bestaan™.. Reeds op 9 januari 1920 werd deze vereniging door en kele Zeeuwen opgericht met het doel de Rotterdamse Zeeuwen regelmatig met elkaar in contact te brengen. Al spoedig werden 'n Zeeuwse toneel groep en een zangkoor opgericht, later bovendien een Hollandse toneel groep, een jeugdvereniging en zelfs een reisclub. Mossel- en oesteravon den, excursies en reizen brachten de Zeeuwen keer op keer bij elkaar. De benoeming van een sociale commis sie en de verschijning van een maand blad behoorden in de dertiger jaren zelfs tot de activiteiten van het'Rot terdamse „Zeelandia". Vanzelfsprekend kwam tijdens de Tweede Wereldoorlog een inzin king in het verenigingsleven. „Zeelandia" verloor door de bom bardementen zelfs al haar bezit tingen. Niettemin zette de vere niging na de bevrijding in Rotter dam onmiddellijk een actie op touw voor het getroffen Zeeland: de Scheldemond-actie. Zo werd Souburg geadopteerd en een inzameling onder de leden had onder meer tot gevolg, dat in deze Wal- cherse plaats bomen konden worden geplaatst. De plaats waar dit ge schiedde kreeg de naam Zeelandia- plein. Om deze acties te doen slagen wer den onder meer honderden lepeltjes met het Zeeuwse wapen in de handel gebracht. Een deputatie van Rotter damse Zeeuwen bood in 1946 zelfs een dozijn lepeltjes aan koningin Wilhelmina aan. Bij bezoeken van gezelschappen ou den van dagen uit Zeeland aan Rot terdam zette de vereniging „Zeelan dia" een r ed programma in elkaar voor dit bezoek aan de Maasstad. En ook bij andere Zeemvse bezoeken (bijvoorbeeld van schoolkinderen) aan Rotterdam bood „Zeelandia" haar diensten aan. Het Rotterdamse „Zeelandia" is mo menteel weer een bloeiende vereni- g'ng met een actief jong bestuur: J. de Jong, voorzitter: J. C. v. d. Linde en P. C. v. d. Heuvel jr. Op 5 maart a.s. zal het in de Flevozaal aan de Hoogsti-aat 111 zeker niet aan belangstelling ontbreken. (Advertentie) VERLAAGDE PRIJZEN: Junior bus 4 25 gram f 1.20 Normale bus k 50 gram f 2.- Familie bus a 200 gram f 7.25 Coffèïnevrijt Normale bus a 50 gram f 2.25 Familie bus a 200 gram f 835 Espresso i Normale bus 4 50 gram f 230 Nescafé is een gedeponeerd handelsmerk van Nestlé Instant Coffee MET ZORG BEREID UIT OE BESTE KOFFIEBONEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 14