KOUD STIJFSEL Grimmige luitenant zorgde voor Ruslands vijfde gouden medaille WATER Waar zijn onze schepen? Minister Marijnen verdedigde vergoedingsregeling droogteschade OKAY'S CASSATA IJS R00MI1STAARTEN G. J. RIJNTEN, Verhoog uw winst, verkoop OKAY IJS, G. J. RIJNTEN Jr., klaar in koud water! Souplex stijft soepel, strijkt prettiger! PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 FEBRUARI 1900 SQUAW VALLEY Dubbele triomf voor Oostenrijkers in slalom: goud voor Hinterseer Squaw Valley, woensdag. Evgeny Grishiii, de grimmige, donkere 28- jarige luitenant van het rode leger, heeft, geheel volgens do verwachting, de eerste gouden medaille bij het hardrijden op de schaats bij de heren gewonnen, door als snelste man de 50 0 meter te rijdeu in 40.2 sec., met welke tijd hij zowel het Olympisch- alsh et wereldrecord egaliseerde. De Rus legde vier jaar geleden té Cortina d'Ampezzo beslag op de gouden medaille op de 500 en de 1500 meter. Van de andere Russen kwam Mali- tsjev in de 21e rit uit tegen onze landgenoot Henk van der Grift, de 24- jarige automonteur uit Breukelen. Het werd tussen dit tweetal een prach tig, gclijkopgaand duel, dat op de eindstreep ten voordele van de Rus „met een neuslengete" werd beslist. Bijna gelijk kwamen zij de laatste bocht uit, terwijl de chronometers op dat niöfnent nog beneden de der tig seconden stonden. Een fantasti sche tijd lag in het verschiet, maar wat tevoren reeds zo menig ander was overkomen, overkwam ook Van der Grift, die op het diamant-harde ijs een misslag maakte en daardoor uit balans ging. Even Was de cadans zoek en teiwijl Van der Grift zich zo snel mogelijk probeerde te her stellen, klauwde Malitsjév naar de eindstreep. Voor beiden werd dezelf de tijd afgedrukt: 41.2 sec, die hen met de Amerikaan Rudolph de tien de plaats bracht. Ofschoon Van der Grift dan niet in de voorste linies had kunnen door dringen en de oorzaak is niet ver te zoeken: die ene, fatale misslag heeft hij zeker aan de verwachtin gen voldaan, die zijn goede start van het seizoen wettigden. Medé, doordat hij in Squaw Valley tijdens de training niet goed opadem kon Luctor II kampioen Z.-Vlaams viertallenbridge Het Terneuzens „Luctor II", be staande uit de heren Meulenberg- van der Goes, Eeckelaar-van der Poel, is kampioen geworden in de hoofdklas van de Zeeuws-Vlaam- se viertallenbridgers. In hun laatste wedstrijd versloegen zij hun naaste concurrent „Sas I" met 42-29 (2-0). Luctor I" klopte het inmiddels gede gradeerde „Oostburg" met 30-2o (2- 0). De nieuwe kampioenen van „Luctor" spelen nu op 7 maart in Breskens te gen de Vlissingse „Fles" om het kampioenschap van Zeeland. De eindstand ziet cr als volgt uit: Luctor II 8 gespeeld, .5, gewonnen, 3 felijk. 0 verloren, 13 punten, Sas I, 4. 2, 2 en 10, Luctor I 8, 4, 1, 3 en 9, Terneuzen I, 8. 2. 2, 4 en 6 en Oostburg 8, 1. 0. 7, 2. In de eerste klasse moest de wed strijd Luctor IV-Hulst wegens ziek te van enkele süelers worden uitge steld. Overigens" zullen de „grieperi ge" Hulstenaren toch wel even in hun vuistje hebben gelachen, want opnieuw verloor het als kampioen gedoodverfde Terheuzen III en wel met de cijfers 39-19 (2-0) van plaatsgenoot Luctor Hl. Dit betekent dat Hulst opnieuw een fraaie kans heeft gekregen om alsnog kampioen te worden. „Sas II' en „Terneuzen' deelden broederlijk de punten. Hier is de stand geworden: Terneuzen III 10 gespeeld, 6 gewonnen, 1 gelijk, 3 verloren, 13 punten. Hulst 9, 5, 2, 2. 12, Sas II 10. 5, 2, 3, 12, Terneuzen II 10, 4, 2. 4. 10. Luctor III, 10, 4, 1, 5, 9 en Luctor IV 9, 1, 0, 8. 2. Aanbesteding chr. lagere school St.-Maartensdijk De uitslag van de aanbesteding voor de christelijke lagere school te Sint- Maartensdijk, waarvoor het ontwerp gemaakt is door het architectenbu reau irs. Rothuizen en 't Hooft te Middelburg, luidt als volgt: L. de Jong, Vlissingen 102.450; Bouwbedrijf De Raad, St.-Philipsland f 100.150; Muller-Francke, St.-Maar tensdijk 99.439; P. C. Soffer, Hoo- gerheide 98.900; T. Hoppenbrou wers, Bergen op Zoom 98.400; Fa- Verhoeven Zoon, Klundert 98.230 A. J. Rijnberg Zoon, St.-Maaitens- dijk 97.980; Gebrs. Van den Berg, Bergen op Zoom 97.918 en Vos' aan nemersbedrijf te Tholen 89.973. komen, hetgeen de mening deed post vatten, dat hij iets over zijn hoogte punt heen zou zijn, of hinder had van dé ijlere lucht hier, in dit hoog gelegen wintersportoord. Met 41.2 verbeterde hij zijn persoonlijke bes te tijd met niet minder dan 1.2 se conde. Op de wereldranglijst schoof hij van de veertigste naar een ge deelde twaalfde plaats... En weer was er, evenals de dag tevoren over de successen van onze kunst rijdsters, vreugde in de Neder landse harten. Pesman reed de 500 meter, met als tegenstander de Fransman Gilloz slechts als training en met de val partijen^ die hij voor zijn ogen had gezien, deed hij het voorzichtig aan, waarbij hij niettemin nog tot de voor hem goede tijd van 43.4 sec. kwam. De Graaff, onze derde ver tegenwoordiger op deze afstand, kon moeilijk uit de voeten komen, ge tuige zijn tijd op de eerste honderd meter, 11 seconden. De streek van de Rotterdammer is te lang voor een goede sprint en hij kwam hier mee niet verder dan 42.9 sec., het geen een 28ste plaats betekende. De leden van de Oostenrijkse Olym pische ski-ploeg durven weer te la chen en daar hebben ze sinds woens dag alle reden voor, want na de te leurstellingen van do afdaling en de reuzeslalom kreeg Oostenrijlc bij de spelen van Cortina d'Ampezzo door Toni Sailer in de alpine-wed strijden ongenaakbaar dan woens dag eindelijk de eerste gouden me daille. Het werd, bij de slalom zelfs een dubbele triomf voor de Oostenrij kers. Winnaar werd Ernst Hinter seer, de tweede plaats was voor diens landgenoot Hias Leitner en de derde voor de Fransman Charles Bozon. Medailles Goud Zilver Brons Na de zesde dag van de Olympische winterspelen ziet de verdeling van Rusland 5 3 6 Duitsland 3 4 0 Zweden 2 1 0 Zwitserland 2 1 0 Amerika 1 3 3 Oostenrijk 1 2 2 Noorwegen 1 1 0 Frankrijk 1 0 2 Canada 1 0 0 Finland 0 1 2 Polen 0 1 1 Nederland 0 1 0 Italië 0 0 1 De eerste zes dagen der Olym pische Spelen hebben het bezoe kerstotaal op 138.150 gebracht. Dinsdag waren het er naar schat ting 15.650. Meer dan de helft daarvan kwam naar de kunst- rijdsters kijken. Wegvervoerders klagen bij minister over Frankrijk Tijdens een gisteren in Utrecht ge houden vergadering van de lationa- le organisatie voor het beroepsgoe- derenvervoer zijn de moeilijkheden besproken die zijn ontstaan door de beperking van de afgifte van industrie zowel van Franse ,,ls Ne derlandse kant in zeer ernstige moeilijkheden raken wanneer deze beperking wordt doorgezet, ïii een telegram aan de minister van verkeer en waterstaat hebben de transportondernemers die op Frank rijk vervoer verrichten thans mede gedeeld, dat zij bedreigd worden met stilstand door gebrek aan vergunnin gen, waardoor stagnatie zal optre den in de steeds belangrijker wor dende handel met Frankrijk. De E.E.G., de verlaging van de invoerrechten en de liberalisatie van de handel brengen, aldus het telegram, voor verladers en ver voerders de noodzaak van een on gestoord wegvervoer met zich mee. De transportondernemers dringen er bij de minister op aan, in on derhandelingen met de Franse re gering te komen tot een onge stoorde wegvervoersvoorziening. HELICON p. 23 KMp I r MOZAMBIQUE 3 SOESTDIJK 2 KHASIELLA CLEVEMENT BOSKOOP 33 CAMPHUYS 39 1 LEOPOLDSKERK LOENERKEAK 34 EINDHOVEN DAHOMEVKUST 24 Cristobal DAPHNIS 24 CALAMARES S MOLENKERK 3 TJIPANAS 23 V Port Swctunha I ROTTERDAM 2Ï WAIKCLO 33 i CAASTERKERK (Slot van pag. 3) plichtingen volledig is voldaan en een zodanige reserve wordt aange houden dat nakoming daarvan ook in de toekomst gewaarborgd is, te beschouwen als overheidsgeld en er bestemming aan te geven die daar mede in overeenstemming is. Verhogen van het plafond van f 27,5 miljoen ten behoeve van de tege moetkoming in verband met de droogte ten lasto van het saldo van do egalisatieheffingen zou in wezen betekenen een verhoging ten laste van 's rijks schatkist, zo betoogde do minister. Het bedrag van 27,5 miljioen gulden is gebaseerd op een vergoeding van de afwijking van do normale op brengst van 15 tot 25 procent. Minister Marijnen vertrouwt erop, dat de produktiviteitsverhoging in de landbouw het mogelijk zal maken een redelijke verhouding te handha ven tussen de inkomens in de land bouw en met de landbouw vergelijk bare bedrijfstakken. In feite houdt dit in, dat er in de landbouwsector sprake kan zijn van een harmonie tussen een op het handhaven van een redelijk bestaan gericiit gerantiebe- leid en het gedifferentieerde loonbe- leid. Mocht het te dien aanzien be staande vertrouwen straks blijken te zijn, resulterende dis harmonie tussen liet garantiebéleid en het gedifferentieerde loonbeleid automatisch het vraagstuk der coör- Boekjes yoor jeugd over bezettingstijd B. en W. van Amsterdam constate ren, dat vele jongeren in onvoldoende mate bekend blijken te zijn met de geschiedenis van ons land in de pe riode 1940-1945 en daardoor te wéi nig begrip tonen voor de gezamen lijke klachtsinspanning die nodig was om Nederland zijn onafhanke lijkheid te doen herkrijgen. Het col lege meent dat in dit tekort dient te worden voorzien en zij stellen daar om de gemeenteraad voor het on derwijzend personeel en de leerlin gen van alle scholen voor voortge zet onderwijs en de onderwijzers der lagere scholen het boekje „Volk in verdrukking en verzet" uit te rei ken. Dit boekje, geschreven door J. W. Rengelink en I. Mug, wordt uit gegeven onder auspiciën van het na tionaal comité „Viering Bevrijdings dag 1960". B. en W. stellen voor een krediet van 40.000 gulden te voteren voor het aanschaffen van 60.000 exemplaren dezer boekjes alsmede van enkele andere boekwerkjes over deze ge schiedenisperiode, bestemd voor het onderwijzend personeel. De uitrei king zal geschieden als onderdeel voor de komende herdenking der be vrijding. dinatie in de gedifferentieerde loon vorming aan de orde stellen. Boter en belasting De opbrengst van de tot zuivelpro- dukten verwerkte melk heeft tenge volge van het ontbreken van vol doende afzetmogelijkheden voor de steeds wassende melkstroom, een neiging tot dalen. Zelfs op dit mo ment na de droge zomer van 1959 hebben we weer te kampen met grote moeilijkheden bij de zuivelafzet, om dat de melkproduktie bijna 20 pro cent hoger ligt dan het vorig jaar, zo klaagde de bewindsman. Dit beeld geeft aanleiding tot be zorgdheid. De minister zegde toe in gezamenlijk overleg tussen overheid en bedrijfsleven bijzondere aandacht aan dit vraagstuk te besteden. In het kader van het huidige melk- ijsbeleid benadeelt de omzetbelas- ig op boter de opbrengst van de melk. Zij is inderdaad van invloed op het bodemprijsniveau dat via de in- averingsprijzen in de markt wordt ;elegd. Het al of niet vrijstellen van e boter van omzetbelasting, is ech ter een kwestie, die onder de verant woordelijkheid van de minister van financiën valt, aldus deelde de be windsman mee. De minister vestigde er voorts de aandacht op, dat het voedergraanbe- leid vastere vorm heeft aangenomen. Indien zich op dit terrein geen onver wachte ontwikkelingen voordoen, zal de fabrioksaardappelprijs die in het kader van de overeengekomen uit voeringsregelingen zal worden ge hanteerd, binnenkort worden vastge steld op 7.10 per 100 kg. Cultuurtechnische werken leurstelling over 1 regering nog geen beslissing heeft genomen over het meerjarenplan voor ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken. De re gering ziet zich gesteld zo ant woordde hij hierop voor de noodzaak verscheidene belang rijke investeringswerken in do toekomst uit te voeren. Men moet daarbij een keuze maken niet al leen naar de aard der uit te voe ren werken, maar vooral ook ten aanzien van het" tempo, waarin men de gekozen werken wil uit voeren. De minister beloofde de beslissing over de uitvoering van cultuurtechnische werken zoveel als in zijn vermogen ligt te be spoedigen. Voorts deelde hij mee rekening (e willen houden met bezwaren tegen de minimumnorm van 15 ha voor het verlenen van subsidie bij de bouw van een boerenwoning met bedrijfs gebouwen. Hij was bereid na te gaan of een uitwijkmogelijkheid kan wor den gevonden, overigens bij handha ving van het principe, dat in dit soort zaken zoveel mogelijk rtiet ob- jectievo normen moet worden ge werkt, aangezien men anders spoe dig in de sfeer van willekeur terecht komt. Heden overleed, zacht en kalm, nog onver wachts, mijn lieve vrouw, onze moeder, behuwd- en grootmoe der, CORNELIA WAGEN AAK, echtgenote van L. KAAISTEKER, in de ouderdom van 77 jaar. 's-H.-H.kinderen L. Kaaisteker. .T. Kaaisteker. J. C. Kaaisteker Zweedijk. Córrie en Leon. M. Weststrate— Kaaisteker. J. J. Weststrate. Jannie. 's-H.-Hendrikskinderen 24 februari 1960. Oude Rijksweg 46. De begrafenis zal plaatsvinden op zater dag 27 februari a.s. op de alg. begraafplaats te 's-H.-Hendrikskin deren om 2 uur. Voor de vele bewijzen van deelneming ons betoond na het overlijden van onze ge liefde man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, de heer IZAAK ABRAHAM BECU, betuigen wij onze oprechte dank. Mede namens de familie, H. D. Becu— van Dijke. Groede, februari 1960. mogen op geen enkel feest ontbreken. Vraag uw leverancier om inlichtingen. Voor de handel Herenstraat 4, Middelburg Tel. 01180-4208 grote sortering, prima service, maarneem nu reeds contact op met de grossier om tijdig gereed te zijn. Herenstraat 4, Middelburg Tel. 01180-4208. De P.Z.C. het meest gelezen dagblad in Zeeland met bijna 29.000 abonnees I Verbluffende ontdekking SOUPLEX koud-water stijfsel Nü veel gemakkelijker stijven! Nu kunt u veel gemakkelijker en veel sneller stijven, mevrouw! Want nu Is er Souplex, de stijfsel die direct klaar Is In koud water. U hoeft nu geen water meer te koken, geen papje meer te maken. Souplex koud-water stijfsel strooit u direct uit het pak In koud water - terwijl u roert - en het stijfselbad is gereed Nü veel soepeler stijven en... r~~- - - strijken! Het valt direct op. Uw goed ziet er veel mooier uit als u het met Souplex hebt gesteven. Want door Souplex behoudt het zijn natuurlijke soepelheid. En u merkt het bij 't strijken! UtMÉM ?lakt gegarandeerd niet. Souplex plakt gegarandeerd niet! Uw bout vliegt wer kelijk over het strijkgoed. Stijf nu soepel. Strijk nu prettiger. Stijf met Souplex. Haal vandaag nog een pak In huls. Een groot pak Souplex slechts 54 cent

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8