Minister Marijnen verdedigde vergoedingsregeling droogteschade Bonn in verlegenheid door „Spaans" plan Van R.: ,Ik zag Lynn Kauffman het laatst twaalf uur voor haar dood' KLANKBORD OP KORTE TERMIJN EEN NOTA TE VERWACHTEN DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 REGERING MOEST EIGEN WEG GAAN (Van onze parlementaire redacteur.) De minister van landbouw en visserij, mr. Marijnen, zal de beide Kamers der Staten-Generaal op korte termijn in een afzonderlijke nota zo volle dig mogelijk inlichten over voorzieningen in verband met de droogte, zo heeft hij woensdagmorgen in de Eerste Kamer in antwoord op de opmer kingen, die dinsdag bij de behandeling van zijn begroting voor 1960 over dit onderwerp zijn gemaakt, geantwoord. In deze nota zal zowel een'be- knopt overzicht worden gegeven van de uitwerking van de droogte in de verschillende sectoren van de land- en tuinbouw als van de verschillende vormen van hulpverlening aan de getroffen bedrijven. De opmerkingen over de financiële tegemoetkoming aan de zwaarst ge troffen bedrijven overziende, consta teerde de minister dat de Kamer met enkele elementen in deze regeling niet erg gelukkig is. Hij had zich zelf aanvankelijk ook een andere re geling der tegemoetkoming in de ge leden schade voorgesteld. Een rege ling die sterker het karakter zou dragen van medewerking van de overheid aan een hulpverleningsac tie van het georganiseerde bedrijfs leven. Een dergelijke opzet verdien de de voorkeur, omdat het risico van de weersinvloeden op de landbouw- produktie in de eerste plaats een ondernemersrisico is, waarin de over heid pas dient te worden betrokken, als dit risico in een bepaald jaar ab normale vormen aanneemt. Een dergelijke opzet zou ook meer in overeenstemming zijn geweest met de uitwerking van de droogte op de verschillende sectoren van de land- en tuinbouw. Deze uitwerking toont een uitermate grillig beeld. In het overleg, dat met het Land bouwschap over deze zaak is gevoerd, bleek een dergelijke opzet echter niet te realiseren, zodat de regering tenslotte haar eigen weg heeft moe ten gaan en een regeling voor fi nanciële hulpverlening aan de zwaarst getroffen bedrijven heeft vastgesteld, aldus de bewindsman. De regeling is Sn overeenstemming met de beginselen, destijds in de Tweede Kamer bij de behandeling van de motie-Biesheuvel ontwikkeld, namelijk dat de regering in beginsel niet afwijzend stond tegenover di recte financiële hulpverlening, maar dat een dergelijke hulp een gericht karakter zou moeten dragen, dat wil zeggen gericht zou moeten wor den op die bedrijven, die financiële hulp het dringendst nodig hebben. In dit licht moeten de normen beoor deeld worden die in de thans vast- Structuurplan (Slot van pag. 1) burg zijn weliswaar op dit terrein gelukkig nog geen knellende proble men, maar daarom is het juist zo verheugend dat de besturen van bei de gemeenten de „dubbelstad-gedach te" als een nieuwe formule vonden. De harmonisering van beide struc tuurplannen betekent in feite het eer ste tastbare resultaat van deze for mule, een resultaat waardoor in de toekomst wellicht vele moeilijkheden en strubbelingen worden vermeden. Tenslotte moet op een bijzonder facet van beide structuurschet sen worden gewezen: bet ge bied, waarover zich de dubbelstad uitstrekt, is aanzienlijk groter dan het huidige territoir van beide ste den. Er is bij het ontwerpen van dit structuurplan dan ook uitgegaan van nieuwe grenzen op Walcheren. Over de na-oorlogse lijdensweg van de Walcherse gemeentegrenzen behoeft op dit ogenblik niet te worden inge gaan, maar wel mag nadrukkelijk worden gesteld dat óók dit plan weer de aandacht vestigt op de urgentie van nieuwe grenzen op het eiland. Als .deze kwestie niet binnen een redelijke termijn tot een oplossing komt, dan heeft het weinig zin om fraaie plannen te maken. Dit nieuwe structuurplan voor Middelburg ook al is het niet meer dan een schets zonder rechtsgevolgen is te vens een pleidooi voor een snelle af wikkeling van de zaak, die al veel te lang traineert: de herindeling dei- gemeenten op Walcheren! BAARDMANS EN TELEVISIE. Na een langdurig onderzoek van de klachten die vrijwel alle T.V.-kijkers die de hulpzender Karlstad „binnen halen" hebben geuit, is de technische dienst van de Zweedse televisie tot de slotsom gekomen dat een man met een zware baard elke dag de uitzendingen stoort. Men is op zoek gegaan, maar heeft de man wiens schecrapparaat de zender stoort-nog niet gevonden. Hij moet in de onmiddellijke nabijheid van de zendermast te Karlstad wo nen. Soms zien de T.V .-kijkers twee maal per dag de inmiddels al ver trouwde storing van Baardmans' scheerapparaat. Er zijn advertenties in alle te Karl stad bezorgde kranten geplaatst. Men belooft de man gratis zijn scheerapparaat te zullen ontstoren, als hij zich maar even wil melden. Maar tot dusver heeft Baardmans niets van zich laten horen. WAT ZE ZEGGEN. Hertogin Wal- ly van Windsor tot wachtende foto grafen: „Alstublieft niet te veel clo se-ups ik ben Sophia Loren niet". V. I. Wladikin. directeur van de Russische staatsuitgeverij te Mos kou in een rede over auteursrechten: „Ik ben blij, dat Dickens en Shake speare geen familie hebben'. gestelde regeling zijn opgenomen. Deze normen zullen juist bij bepaal de grensgevallen bezwaren kunnen opleveren. Bij de uitvoering van de regeling, waarbij de organen van het Landbouwschap in de provincies van advies znllen dienen, zal het mo gelijk zijn onbillijkheden te voorko men, meende de minister. Financiering Het benodigde bedrag voor het ver strekken van de financiële tegemoet koming zal suppletoir bij de Staten- Generaal worden aangevraagd. Het geven van een bepaalde be stemming aan een eventueel saldo der egalisatieheffingen vormt een zaak apart. Wat het karakter van dit saldo betreft, was de minis ter het overigens bepaald niet eens met de wel verkondigende stelling dat dit saldo in beginsel als boerengeld bestempeld dient te worden, omdat het door de ver schillende veehouderijsectoren bij een is gebracht. Naar zijn me ning is dit saldo in de eerste plaats opgebracht door de Neder landse consumenten, die voor een belangrijk kwantum importvoe- d er granen via de prijzen der ver edelde produkten, het hogere bin nenlandse graanprijspeil hebben betaald. Zowel de steeds toene mende consumptie van verede- lingsprodukten, als de teruglopen de produktie van voedergranen in ons eigen land, leiden er reeds langere tijd toe dat een steeds groter kwantum importvoeder- granen in het buitenland wordt geconsumeerd. De heffing op deze granen, die bij import worden opgetrokken tot het binnenlandse graanprijspeil, komt uiteindelijk in het saldo terecht, om dat er op deze granen geen export restitutie behoeft te worden ver strekt. Dit karakter in aanmerking nemende en tevens rekening hou dend met het feit, dat er ten behoe ve van een toeslagregeling voor voe dergranen op de lichtere gronden f 45 miljoen en voor de varkenshou derij f 10 miljoen is uitgetrokken op de begroting van het landbouw- egalisatiefonds, meende de minister dat het alleszins redelijk is een even tueel overschot aan egalisatieheffin gen, nadat aan alle restitutiever- (Zie slot pag, 8 kol. 5) SELWYN LLOYD HAD GEWAARSCHUWD Strauss als de „vader" genoemd De Britse minister van buiten landse zakenSelwyn Lloyd, heeft zich verscheidene weken geleden met kracht uitgespro ken tegen het Westduitse plan om militaire bevoorradingsbases in Spanje te verkrijgen, aldus is woensdag in gewoonlijk be trouwbare kringen te Londen meegedeeld. Lloyd deed dit tijdens gesprek ken met Westduitse vertegen woordigers nadat hij het voor nemen van Bonn had vernomen. De minister zou hebben gezegd dat het politiek gezien een dwaasheid zou zijn indien de Westduitsers verder zouden gaan met hun plan. De Westduitse minister van de fensie, Strauss," wordt in door gaans welingelichte kringen te Bonn als de „vader" van liet door de Amerikanen en Britten gekriti seerde plan beschouwd. De publi citeit en de buitenlandse reacties hebben Bonn in grote verlegen heid gebracht. De algemene hou ding in West-Duitsland tegenover Spanje verschilt van die in de an dere Westeuropese landen en West-Duitsland zou zich zeker niet tegen het opnemen van Span je in de Nooraatlantissche ver dragsorganisatie verzetten. Dit verschil in klimaat en de uitslui tende overweging van militaire factoren kunnen minister Strauss ertoe hebben gebracht de politie ke aspecten van zijn plan te ver onachtzamen. Over tegenspraken van Bonn en Ma drid merken waarnemers te Londen op dat deze zich beperken tot het weerspreken van de berichten dat er „onderhandelingen" in de strikte zin van het woord zijn geweest. In door gaans welingelichte kringen te Bonn verklaart men echter dat een West duitse generaal en twee vertegen woordigers van het ministerie van defensie reeds een bezoek aan Ma drid hebben gebracht voor het polsen van de Spaanse autoriteiten aan gaande de mogelijkheid van het in richten van depots. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van defensie zei woensdag dat er „informatieve be sprekingen" waren gevoerd tussen West-Duitsland en alle landen die ge schikt worden geacht voor het in richten van Westduitse bevoorra dingsdepots. Verder verklaarde Fe lix von Eckhardt, de voornaamste re geringswoordvoerder, dat het minis terie van defensie een logistiek plan opstelt dat allo mogelijkheden voor militaire bevoorrading catalogiseert. Wanneer het plan klaar is zal liet aan de NAVO ter bespreking worden voorgelegd, aldus Von Eckhardt. Het Wereldgebeuren Kabinetscrisis in Italië De Italiaanse regering onder lei ding van de christen-democraat Segni, heeft woensdagavond be sloten af te treden. Het besluit viel in een kabinets vergadering van bijna ander half uur. Premier Segni is het besluit onmiddellijk aan presi dent Gronchi gaan mededelen. Het aftreden werd verwacht. Na een onderhoud van 50 minuten met president Gronchi verklaarde Segni woensdagavond, dat de presi dent het ontslag nog niet heeft aan vaard. Hangende het overleg, dat de president vandaag begint, blijft de regering de lopende zaken waarne men. Het bestuur van Segni's christen democratische partij en de partij- fracties in de beide Kamers van het Italiaanse parlement hadden leeds besloten dat het kabinet moest aftreden, nadat de kleine liberale partij had besloten de re gering niet meer te steunen omdat zij „teveel naar links afgleed" en steun bij de socialisten van Nenni zocht. Segni's kabinet steunde tot dusver op de christen-democraten, de libe ralen, de rechtse monarchisten en nco-fascisten. Na het besluit van de liberalen bezat de regering nog wel een meerderheid in net parlement, doch Segni wilde, naar verluidt, niet alleen maar van monarchisten en neo-fascisten afhankelijk zijn. Politieke waarnemers voorspelden dat de crisis lang zal duren. Onder aanvoering van AUal el Fassi (midden voorgrond), president van de Istiqlal, hébben 20.000 Marokka nen in Casablanca een anti-Franse demonstratie gehouden. De demon stranten eisten de terugtrekking ran alle Franse troepen uit Marok ko en de Sahara. Op 25 februari gaat in het Mer- maidtheater te Londen de première van een hernieuwde opvoering van Shakespeare's Henry V". De ac teurs zullen op het toneel in krijgs- kleding uit de Ticeede Wereldoorlog „operéren". Foto: William Peacock als koning Henry V (midden) houdt hier krijgsraad met zijn mannen voor de grote slag ontbrandt. Van mishandeling verdachte Chileen aangehouden De Amsterdamse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de 20-jarige, in Nederland werkende, Chileen R. D. B. aangehouden, 'ver dacht van mishandeling van 'n vrouw van lichte zeden in een hotel aan de Zeedijk, De man zou de vrouw met wie hij een deel van de nacht had doorge bracht, een klap met een schoen hebben gegeven, waardoor zij ach terover op een bed viel. Hij zou haar toen nog enkele malen op het hoofd hebben geslagen en zich toen haar geld hebben toegeëigend. Hij had met zijn aftocht echter buiten de waard gerekend. De eigenaar van het hotel had verdachte geluiden ge hoord, de deur op slot gedraaid en de politie gewaarschuwd. Deze kon de vreemdeling zónder moeite arres teren. Mutaties vlagofficieren Koninklijke Marine Vice-admiraal G. B. Fortuyn, thans belast met de functie van comman dant der zeemacht in Nederland, zal omstreeks 1 oktober 1960 worden afgelost door commandeur mr, A. N. baron De Vos van Steenwijk. Laatst genoemde officier vervult thans de functie van plaatsvervangend chef van de marinestaf. Schout-bij-nacht G. B. M. van Erkel, thans belast met de functie van in specteur van het onderwijs bij de zeemacht, zal op I september 1960 in deze functie worden opgevolgd door de huidige commandant van smaldeel V, commandeur H. A. W. Goossens. Commandeur Goossens zal als com mandant smaldeel V worden opge volgd door commandeur A. P. Fer- werda, thans belast met het bevel over smaldeel I. Het bevel over smaldeel I wordt op bovengenoemde datum in handen gesteld van de ka pitein ter zee J. A. Bientjes, thans commandant van het Koninklijk In stituut voor de Marine te Willems oord. Kapitein ter zee M. J. Vos is be stemd om op 25 april 1960 te wor den belast met de functie van ma rine attaché te Washington, als mede met de functie van liaison officier bij de Supreme Allied Com mander Atlantic (Saclant). Hij lost in bovenvermelde functies af schout-bij-nacht A. H. J. van dei- Schatte Olivier, die hierna bestemd zal worden de functie te aanvaar den van vlagofficier materieel bij het departement van defensie. Laatstgenoemde functie wordt nu bekleed door vice-admiraal W. J. Kruys. Kolonel der mariniers J. G. M. Nass zal op 1 juli 1960 worden belast met het bevel over het korps mariniers, ter aflossing van genereaal-majoor der marinier H. Lieftinck. Kapitein ter zee arts T. A. de Haan zal omstreeks 1 juli 1960 worden be last met de functie van inspecteur van de geneeskundige dienst der zee macht ter aflossing van schout-bij nacht arts W. A. Borgeld. Filmsterrenstaking dreigt in Hollywood Het gilde van Amerikaanse filmac teurs heeft een staking uitgeroepen die op 7 maart zal beginnen. De lei ders van de bond, onder wie Dana Andrews en Gregory Peck, verklaar den dinsdagavond dat de grote film maatschappijen de eisen van de bond hebben verworpen. De voornaamste j hiervan was dat de filmacteurs een deel van de opbrengst moesten krij gen van alle films die na 1948 zijn gemaakt en die aan televisie-maat schappijen worden verkocht. Bok HET PROCES TE BOSTON 's Middags via patrijspoort met haar gesproken In het proces, dat thans in de Ame rikaanse havenstad Boston wordt ge voerd tegen de Nederlandse radio telegrafist W. v. R., die beschuldigd wordt, van moord op de 23-jarige ge scheiden Amerikaanse Lynn Kauff man, doehtter van een zeer vermo gend fabrikant te Chicago, was het woensdag de beurt van de beklaagde zelf om een verklaring te zijner ver dediging af te leggen. V. It., die on der ede werd gehoord, verklaarde dat hij de Amerikaanse het laatst op 18 september 1959, te ongeveer acht nur 's morgens, dat is bijna twaalf uur voor haar dood, had 'ge zien. Volgens Van R. begal' Lynn Kaufman zich op dat tijdstip haar de conversatiezaal in verband niet het verrichten van immigratieforma liteiten. Langdon Powers (een der twee ver dedigers van Van R.: „Verliet me vrouw Kauffman daarop het ver trek weer?" Van R.: „Ja", Verdediger: „Waar ging zij heen?" Van R.: ,dat weet ik niet, mijnheer". Verdediger: „Hebt U Lynn Kauff man nadien nog gezien?" Van R.: „Neen, mijnheer". Op een vraag, hoe mevrouw Kauff man er had uitgezien (het schip lag toen nog in Boston en de immigratie ambtenaren waren in de eetzaal om de passagiers te ondervragen), ant woordde van R.: „Zij had iets ziekelijks". „Zou U zeggen dat zij een opgewekt en levendig type was", vroeg verde diger Langdon Powers. „Ja", antwoordde Van R. ..Vindt U dat zij die morgen opge wekt en levendig was". „Neen", zei Van R. Niet aan tafel Van R. verklaarde verder dat hij, al had hij mevrouw Kauffman die dag niet meer persoonlijk gezien, wel te ongeveer twaalf uur 's-mid- dags, via de geopende patrijspoort van haar hut, met haar had ge sproken. Hij had haar gevraagd hoe of zij zich gevoelde en of zij iets nodig had. Zij had geantwoord niets no dig te hebben en daarmede was het gesprek beëindigd. Hij voegde hieraan too dat Lynn Kanffman die dag niet aan tafel was verschenen, hetgeen voor haar een ongewone handelwijze was. Van R. verklaarde voorts nimmer niet de Amerikaanse te hebben ge twist. De beklaagde zei voorts die dag zelf zijn avondmaal te 18.00 of 18.10 uur te hebben gebruikt. Voor het eten had hij in de conversatiezaal met enkele der aan boord aanwezige kin deren gespeeld, waarna hij voorbe reidingen had getroffen voor het op vangen van een weerbericht. Hij was aan zijn radiotoestel gaan zitten, doch hvj had het gewenste weerbericht niet kunnen opvangen. Daarop had hij een douche genomen waarna hij weer naar de conversatie zaal was teruggegaan. Gespannen Van R., die een gespannen indruk maakte, droeg een donker pak. Hij sprak Engels met een zwaar accent, terwijl hij met zijn elebogen op de rand van de getuigenbank leunde. Van tijd tot tijd omklemde hij deze rand met beide handen. Van R.'s 31-jarige echtgenote Nella woonde de zitting van woensdag bij. Zij sloeg haar man bij het afleggen van zijn verklaring nauwlettend ga de. Franz Josef Strauss heeft zijn snelle politieke carrière, die tot het ministerschap van defensie in West-Duitsland heeft geleid, onder meer te danken aan zijn redenaars talent en aan de in Duitsland vrij zeldzame gave, de toehoorders te la ten lachen. Bij het politieke spel waarin hij nu verzeild is geraakt, is echter zelfs van een glimlach geen sprake: wel van grimmigheid. De uit Londen afkomstige en in Bonn beves tigde onthullingen, dat hij op zoek is naar „militaire faciliteiten" in Span je, heeft in de hele westelijke wereld groot opzien gebaard en tot de con clusie geleid, dat de Westduitse mi nister te snel heeft vergeten, hoezeer de Spaanse dictator Franco, die nog steeds in het Madrileense regerings zadel zit en van het Spaanse ros geen ontevreden gegrom duldt, met het nationaal-socialistische Duitsland van Hitier heulde en hoe Spanje in de burgeroorlog werd gebruikt als bloe dig oefenterrein voor de nazi-strijd krachten. In de Tweede Wereldoorlog heeft de nu 45-jarige slagerszoon Strauss, die zou worden opge leid tot onderwijzer, de rang van luitenant der artillerie behaald. Hij bofte bijzonder met zijn gevangenne ming door de Amerikanen, want na de Duitse capitulatie stelde de Ame rikaanse militaire gouverneur hem aan tot plaatsvervangend regionaal commissaris in Sehongau. Hij behoor de tot de oprichters van de Beierse zusterorganisatie der Westduitse christendemocratische partij. de Christelijk Sociale'Unie. werd in de Bondsdag gekozen en reeds op 38- jarige leeftijd als minister toen nog voor speciale opdrachten ge ïnstalleerd. Diverse speciale opdrach ten vervulde hij zo goed, dat hij la ter tot minister voor de atoomener gie werd benoemd en in 1956 in zijn huidige dcfensiefunetie. Het is begrijpelijk, dat minister Strauss tracht te ontkomen aan de strategische nadelen. die Duitsland huidige gespletenheid met zich heeft meegebracht: in het eerste stadium van een oorlog zouden de militaire opslagplaatsen en bases wel eens onder de voet gelopen kun nen worden. Vandaar dat ten westen van het éigen grondgebied gezocht wordt naar de bevoorradings- en verzorgingsinrichtingen. Dat men daarin, zelfs in het kader van de Noordatlantische verdragsorganisa tie, niet gemakkelijk slaagt, is even eens begrijpelijk: alle Westeuropese landen behalve Spanje hebben ge zucht onder Duitse laarzen. Strategisch zowel als wat het „kli maat" betreft, zou daarom Spanje het meest voor zulke bevoorradïngs- en verzorgingscentra in aanmerking komen. Volgens berichten uit Wash ington had Strauss zelfs gedacht aan oefenfaciliteiten voor de West duitse luchtmacht in Spanje. Nadat de storm over de Westduit se plannen dinsdag was opge trokken, heeft minister Strauss op vragen van de Frankfurter All- gemeine Zeitung ontkend, dat ze van hem zouden zijn uitgegaan hij noemde het vanzelfsprekend, dat de plannenmakers van de Navo over wegen om trainings- en voorraadeta- blissementen op het Iberische schier eiland te plaatsen. „Weliswaar heb ben de Westduitse strijdkrachten be hoefte aan meer opleidingsgelegen heid en depots, maar voor de plan ning van de Navo", aldus de minis ter, „ben ik niet verantwoordelijk". Daartegenover staan berichten uit Parijs volgens welke een plan om Spaanse havens, vliegvelden en proefterreinen voor verreikende wa pens toegankelijk te maken voor de Navo-bondgenoten en in het bijzon der voor het met ruimtegebrek wor stelende West-Duitsland door hem zijn gelanceerd. Heftige debatten zouden de laatste weken over deze kwestie in de Navo-raad zijn ge voerd, waarbij vooral Groot-Brittan- nië en Noorwegen met overwegende bezwaren zouden zijn gekomen, om dat op die manier het ondemocrati sche Spanje door een achterdeur in de ter verdediging van de democra tie opgerichte Navo zou binnenko men. Het is waar, dat de Verenigde Staten reeds over strategische bases in Spanje beschikken zij kunnen zich die als verdedigers van de democratische zaak in de Tweede Wereldoorlog veroorloven, in tegenstelling tot Duitsland dat hoezeer het momenteel dan ook een waardig Navolid kan zijn spe ciaal met betrekking tot Spanje in politiek opzicht bijzonder voorzich tig moet zijn. De veelbelovende Strauss, van wie sommigen menen dat hij een kans heeft, de opvolger van bondskanse lier Adenauer te worden, wordt er nu in elk geval op aangezien, dat hij een Pyrenese bergbok geschoten heeft. FRANZ JOSEF STRAUSS ►..last van „Spaanse"- plannen.^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5