MAGGI UIENSOEPt HEBT U GISTERAVOND DE REDUCTIEBON UITGEKNIPT VOOR KERKWERVE WIL OPHEFFING VAN W00NRUIMTEWET CETAFLE WALCHEREN Ds. F. J. S. Rumainum vertelde in 's-Heer-Arendskerke over N.-Guinea DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 P K (1 V I N C I A I b. b. k I' W' .V h O II K A N 'I 0 RAAD VERGADERDE Begrafenisrechten werden verhoogd De raad van Kerkwerve heeft zich ia do jongste vergadering onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke, uitgesproken voor ophef fing van de woonruimtevvet. De voor zitter deelde mede, dat de bouw van een postkantoor met woning f 23.CC0 zal gaan kosten volgens de laatste opgave. Daar dit bedrag boven de geraamde kosten ligt, zal een nieu we kostenraming ter goedkeuring worden ingezonden. Indien goedkeu ring volgt zal met de bouw worden aangevangen. Van B. en W. van Amsterdam ont ving de gemeente een dankbetuiging voor de hulp, die men de slachtoffers van de overstroming in Tuindorp Oostzaan heeft geboden. De raad besloot vervolgens om de zangvereniging „Soli Deo Gloria" •een subsidie van f 50 te verlenen. De begrafenisrechten werden met ingang van 20 februari 1960 met f 15 ver hoogd en op respectievelijk f 30 en f 25 gebracht. De heer L. W. van Kooten (c.h.) zeide gaarne te zien, dat gelijk het klassestelsel zou wor den afgeschaft. De voorzitter ver- Vlotte ruiming voorraden Zeeuwse veilingkoelhuizen De laatste weken zijn er met het ruimen van de fruitvoorraden uit de Zuidbevelaudse veilingkoelhuizen weer goede vorderingen gemaakt. De prijzen blijven goed, terwijl ook de kwekers geen risico's nemen voor wat betreft de bewaarbaarheid. De voorraden verminderen in een vrij snel tempo en de verwachting is, dat in vergelijking met voorgaande ja ren de koelhuizen dit jaar enkele weken vroeger leeg zullen zijn. Het gevolg hiervan was een ruim aan bod op de drie belangrijkste veilin gen. Alles kon tegen zeer goede prij zen worden opgenomen. Nog altijd geeft de export een goede toon aan. waarbij West-Duitsland aan de kop blijft staan. Deze week trokken in Goes de prijzen vrij sterk aan, maar te Kapelle was er een dag later weer een lichte daling te zien. Van zeer grote schommelingen is er echter geen sprake. Over het geheel is er eerder een lichte stijging te consta teren. De veiling in Goes had deze week nog een aanbod van 25 ton Conference, die een goede prijs maak te. Voor de maat I 65-75 werd een prijs genoteerd van 93-95 cent en voor de kwaliteit I 55-65 kwam een notering tot stand van 83-85 cent. Het aanbod op de drie Bevelandse veilingen bedroeg de afgelopen week naar schatting ruim 350 ton. Over wegend zijn het nu de rassen Jona than en Golden Delicious en In ge ringere mate Goudrenet en Win ston. Voor stoofperen blijft de markt nog wat zwak met geringe Interesse. Voor de goede Jonathan schommelt de prijs tussen de 70 en 80 cent en voor de Golden Delicious ligt deze op een variant van 80 tot 1Ö0 cent. In de week van 7-13 februari werd er uit ons land 3173 ton appelen ge ëxporteerd. Hiervan nam West-Duits land er 1878 ton voor zijn rekening, Frankrijk 799 ton en België en Lu xemburg 444 ton. Peren werden er in deze week uitgevoerd tot een totaal van 422 ton. De voornaamste afne mer hiervan was Engeland met 203 ton, vervolgens West-Duitsland met 321 ton en België met 87 ton. Burgemeester van Veere opende be»aardensociëteit Woensdagmiddag is in Veere in het nieuwe verenigingsgebouw een be jaardensociëteit opgericht. Burge meester jhr. I. F. den Beer Portu- gael opende de eerste bijeenkomst Mevrouw Den Beer Portugael-Nan- nlnga, die met een damescomité het initiatief genomen heeft voor deze oprichting, sprak een inleidend woord, waarin zij het gemeentebe stuur dank bracht voor het beschik baar stellen van de zaal voor de bijeenkpmsten en voor het schenken van de gelden, die het mogelijk maakten, een tafelbiijart, een sjoel bak en verschillende gezelschapsspe len aan te schaffen. Zij richtte even eens een woord van dank aan de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk, die een be paald percentage van de opbrengst van 'e In Veere gehouden Zeeuwse collecte voor de bejaardensooiëteit beschikbaar stelde. Op deze eerste bijeenkomst, waren, behalve het co mité en een aantal genodigden, vier entwintig bejaarden aanwezig. Et werden enkele films vertoond, ondet meer over Veere en over lente in Walcheren. Het ligt in de bedoeling dat de bejaarden iedere woensdag middag van half drie tot rijf uur bijeenkomen. klaarde, dat dit bij een eventuele uit breiding van de begraafplaats ern stig zal worden overwogen. De raad stelde de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1958 vast. De ge meentelijke subsidie over dat jaar bedroeg f 6223,75. Mejuffrouw P. A. Boone te Noordgouwe werd benoemd tot hoofdleidster aan de openbare kleuterschool. Voor de kleuter school zullen een klimhuis en een zévental krukjes worden aange schaft. De heer C. van de Linde (a.r.) drong er bij de voorzitter op aan om de orders zoveel moge lijk bij de plaatselijke midden stand te plaatsen. Voorts werden de bedragen per leer ling voor de openbare en bijzondere school over het tijdvak van 1953 tot en met 1957 vastgesteld. Hiervoor werd een bedrag van f 1955,62 ge voteerd. Ten behoeve van de brand weer zal een sirene worden aange schaft en een chassis, waarop men een trekker-manschappenwapen wil bouwen. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer A, R. Jonker naar de moeilijkheden met de torenverlich ting. De ontsteking geschiedt zeer onregelmatig en de voorzitter zegde toe de oorzaken te laten opsporen. De heer D. A. Feijtel (p.v.d.a.) had vernomen dat het lichtpunt op het Moriaanshoofd niet op de juiste plaats staat. De voorzitter was ech ter van het tegendeel overtuigd en hij achtte het niet juist langs de oude Hoofdweg meer lichtpunten aan te brengen. Consumenten bestuderen de prijsschommelingen (Van onze Haagse redactie) Op initiatief van het consumenten contactorgaan is een aantal enquête commissies in het leven geroepen, dat zich zal gaan bezighouden met het volgen van de prijsbewegingen in de huishoudelijke sector. Het re sultaat van dat werk zal eens in de maand aan het ministerié van eco nomische zaken worden gerappor teerd. Het ligt in de lijn van de ver wachting, dat de commissies binnen kort met haar werkzaamheden zul len beginnen. Naar ons van de zijde van het C.C.O. werd meegedeeld, zullen de commissies bestaan uit vijf leden vertegenwoordigers van N.V.V., K_A.B. C.N.V., de Nederlandse con sumentenbond en de verbruikscoöpe raties. Zij zullen o.a. hun werkterrein vinden in Middelburg en Bergen op Zoom. Het werk geschiedt op basis van vrijwilligheid, zonder enige vorm van vergoeding. Het C.C.O. gaat deze stap niet al leen zetten om de consumenten van dienst te kunnen zijn, maar ook om de regering te kunnen inlichten. Men verwacht, dat de algemene loonsverhogingen niet zullen nalaten invloed uit te oefenen op de prij zen. Het is daarbij van belang op de hoogte te komen van plaatselijke verschillen. (Advertentie) Lijm fcond alle hout met van Ceta-Bever Van onze adverteerders Vergaderzaal café „De Vriendschap" vernieuwd Woensdagmiddag heeft de heer J. van den Berge te Middelburg zijn geheel vernieuwde feest- en vergaderzaal boven café „De Vriendschap" met een receptie ingebruikgenomen. In een tijdsbestek van enkele weken hebben schilders, elektriciens en vloe- rcnlegers de oude donkere bovenzaal een geheel nieuw aanzien gegeven. De wanden werden in frisse, lichte kleuren geschilderd, terwijl de elek triciens een geheel nieuwe T.L.-ver- lichting voor hun rekening namen. Verder werd een nieuwe vloerbedek king gelegd en moest he oude meubi lair plaatsmaken voor nieuwe tafel tjes en stoeltjes. Om de bezoekers van vergaderingen of feesten op de bovenzaal gemakke lijk te kunnen bedienen werd een bar mot een koelkast geplaatst. Vele re laties en kennissen kwamen de heer Van den Berge woensdagmiddag mot zijn vernieuwde zaal complimenteren. MIDDELBURG Jaarfeest gereformeerde jeugdorganisaties Woensdagavond hebben de leden van de jongens- en meisjesclubs van de I Middelburgse gereformeerde jeugd organisaties (leeftijd 8 tot 12 jaar) in een volle „Schouwburgzaal" him jaarfeest gevierd. Het programma bestond uit enkele aardige toneel stukjes en een quiz „Zeg weet jij het", waaraan de aanwezigen veel piezier beleefden. De algehele lei ding berustte bij de heer Chr. de Bruin. De opening van deze avond bestond uit afwisselend samenzang, declama tie en opvoering van kleine stukjes naar bijbelse taferelen. Onder leiding van de heer P. van Liere had dit en tree van de jeugd een keurig verloop. Hierna kwamen de meisjes met twee toneelstukjes, „Pechvogel en Geluks kind", waarbij vooral de aardige kostuumpjes opvielen. Deze waren het werk van de leidsters mevr. Wat- tel en mej. Noback. De jongens kwa men met een meer avontuurlijk stuk, „Het pakje". Verder vermeldde het programma nog de opvoering van de toneelstuk jes „De gierige kleermaker" en „Prin ses Anita en de toverfee". Zilveren dienst jubileum Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Verhage in dienst trad bij de drukkerij Meulenberg te Middelburg. De jubilaris, die met zijn echtgeno te des morgens ten huize van de familie Meulenberg werd ontvangen, werd door de heer Meulenberg in zeer waarderende bewoordingen toe gesproken. Behalve als uitstekend vakman die nooit voor moeilijkheden op zij gaat, werd hij ook geprezen als verbin dingsschakel tussen bedrijf en cliën ten, die nimmer tevergeefs een be roep op zijn medewerking doen. De heer Meulenberg bood als herin nering aan deze feestdag een gouden polshorloge aan; van zijn collega's kreeg de jubilaris een boekenbon. VLISSINGEN N.V.V.-Vrouwenbond bijeen De afdeling Vlissingen van de N.V. V.-vrouwenbond vergaderde onder leiding van mevrouw J. van Putten- van Thiel in het AJM.M.B.-gebouw. Na behandeling van de huishoudelij ke zaken besloot men een autoreis naar Rotterdam te maken op 28 ju ni, waar onder meer de tentoonstel ling „Floriade" zal worden bezocht. Na de pauze sprak de secretaris penningmeester van de Algemene Metaalbedrijfsbond, de heer J. Bliek over de weduwen- en wezenwet. De uiteenzetting van de heer Bliek was zeer verhelderend. AAGTEKERKE Diploma's uitgereikt in cursus veeverloskunde Op de eindles van de cursus veever loskunde, die dinsdagavond in het ge bouw „Amicitia" te Aagtekerke ge houden werd, kon aan alle 17 cursis ten het diploma veeverloskunde van de commissie voor vakonderwijs in Zeeland uitgereikt worden. Deze cursus werd gegeven door de dieren arts I. C. Klok uit Oostkapelle. Na afloop sprak de burgemeester, de heer J. Geuze zijn waardering uit voor deze cursus, terwijl de heer T. Stol, leeraar belast met het rijkstoe- zacht op het vakonderwijs in Zeeland, de cursisten toesprak. Namens de cursisten dankte de lieer F. Dekker uit Aagtekerke de heer Klok voor de uitstekende cursuslei ding en bood hem een boekenbon aan als blijk van aller erkentelijk heid. De diploma's veeverloskunde werden uitgereikt aan de heren P. Brouwer, F. Dekker. K. Maljaars, N. Minder- houd, S. Slmonse, A. de Visser, Chr. de Visser en J. de Visser te Aagte kerke; A. Jobse en J. Sinke te Dom burg; M. W. Kloet te Nieuw- en St. Joosland; J. Buitelaar, K. Janse, J. Maljaars, A. Smit en L, Wattel te Oostkapelle on J. do Vissot' te Wost- kapelle. Vlissingse h.b.s.-vereniging bracht „Elck wat wils" „De halve rijksappels" spel van eigen bodem De Vlissingse „Elck wat wils" h.b.s.-vereniging is woensdagavond met een uitvoering voor de dag ge komen, waarin vrij'wel alle interes ses van de leerlingen waren samen gebundeld. Er was ditmaal gebroken met het landgzamerhand traditioneel geworden cabaret. In sneltreinvaart werd nu een veelzijdig geheel van aantrekkelijke programmapunten over het voetlicht van de schouw burgzaal „Britannia" gebracht. Het gebodene vond zijn hoogtepunt in een vrolijk toneelspel: „pe halve rijksappels". De heer J. C. Verkerk, leraar Ne derlands aan de school, had deze vro lijke, drie bedrijven grote komedie voor zijn acterende leerlingen ge schreven. Dc zestien amateurs heb ben zich bijzonder kranig van hun opgave gekweten. De stampvolle zaal werd in „De halve rijksappels" meegevoerd naar het fantasieland Epitania, waar koning Augusto IV (Tim van Kooten) de scepter zwaai de en steeds plannen koesterde om het „andere teken van zijn waardig heid'' volledig in zijn bezit te krij gen. Daartoe diende de vorst met zijn leger een traditionele strijd met het nabuurland Apitania te voeren, elke maand op een vaste dag en een tevoren bepaald uur. Doel van deze schermutselingen was dan een kleine strook grond, die in de loop der ja ren al bijna 300 maal van eigenaar was verwisseld. Beide koningen kregen tenslotte genoeg van deze vermoeiende strijd en zochten naar een vredige oplossing. Smakelijk hebben de h.b.s. ers de verwikkelin gen die bij dit alles ontstonden, uit gebeeld. Zij deden dit onder regie van de heer Verkerk en tegen decors, die de heer H. Smals had ontworpen en door de heren W. Vellekoop en G. .Rol waren vervaardigd. Het veelzijdige programma werd ge completeerd met vrolijke nummers voor de pauze. Niet minder dan vier muziekensembles wisselden elkaar daarin af. Van „The rising musi cians" uit de eerste klassen tot de onvervalste „Rockers", waarbij Adry Pekaar zich een in vele boch ten wringende crooner toonde. Ver der waren er drie spiritual-zangers en een swingband, die de toepasse lijke naam „De ZweetdruDpels" droeg. De meisjes gaven onder lei ding van mevrouw Ter Braker hun gymnastieknummers ten beste en de jongens brachten onder leiding van de neer Euwe enkele gymoefeningen. Vanavond wordt de uitvoering her haald. Selectieavond Stichting d'Oprechte Amateur In de foyer van de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg hebben woensdag negen deelnemers aan de eerste selectieavond van de stich ting d'Oprechte Amateur voor de afdeling klassieke muziek hun beste beentje voorgezet voor een plaatsje in de landelijke finale. Het jas een klein, maar select groepje dat zijn toehoorders heeft laten genieten van een avond van goede muziek. Want de prestaties tijdens deze selectie- avond stonden op bijzonder goed peil en het gebodene kon de toets der amateurkritiek rijkelijk doorstaan. De jury hoefde, zo vertelde de voor zitter van het groepje beoordelaars, Gaby Dirne uit Breda, geen verguld selkwast mee te brengen „voor de bittere pil", die men wel eens op der gelijke avonden moet uitdelen. De neer Dirne werd bijgestaan door Henk Ras uit Hilversum en Henk Mennes uit Middelburg. Nadat fluitist G. Remijnse uit Wol- phaartsdijk de avond geopend had, kwamen achtereenvolgens op het „podium" Jaap Vogelaar uit Krui- ningen, piano, mevrouw Suus Maas- Rotte uit Domburg, die een zeer goe de prestatie leverde met Se tu m'ami van Pergolesi, Rina van der Hage, eveneens uit Domburg, piano, mevr. A. Tamminga-Buthfer uit Goes, zang J. van Adrichem uit Vlissingen, pia no, mevrouw A. A. Scheltens-Koops uit Middelburg, zang, mr. C. J. v. d. Putte uit Middelburg, piano, waarna het geheel besloten werd met het op treden van de AVRO-wisselbeker winnaars van 't vorige jaar. de leden van het Middelburgs Kamerkoor on der leiding van Bart Leijnse. Gaby Dirne nam aan het slot van de avond de prestaties van deze deelnemers in het kort onder de loep. Terwijl de jury zich enkele momenten terugge trokken had, zorgden mr. Van de* Putte en het Middelburgs Kamerkoor dat de bezoekers zich niet hoefden te vervelen. Binnenkort zal de tweede selectie- avond worden gehouden. (Advertentie) Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: J. Dijkstra—Jonkman, d.; C- M. Rlrls—Lekahena, z.; J. T. Leidel- meljer—Gimberg, z.; S. P. J. Beenhou wer—Capello, d.; P. S. J. Solleveld—van Belzen, d.; N. C. Zachariasse—van Dijk, Z-; M. Hufman—de Rijke, z.; R. J. Given —van Steenhuijsen, d.; C- Engels—van der Kooij. d.; S. Harinck—wiertnga, z.; A. Dertde Ble. z,; C. W. Nijsen—Masolljn. zoon. Ondertrouwd: N. Snijders, 23 Jaar en W. P. Pouwelse( 23 jaar; M. Heijnen, 35 Jaar en L. M. vader, 33 jaar; P. de Waal, 24 jaar en S. Y, Th. J Warren, 21 Jaar; A. A. Belzer, 44 jaar en M. J. Meester, 44 Jaar; A. Krijger, 19 jaar en E. M. Wijg- jnan, 24 Jaar; C. P. Boer, 28 Jaar en J. J. M. Zwcedljk, 31 Jaar. Getrouwd: D. J. de Jongh, 69 Jaar en C. van Haveren, 03 jaar; T. Ras, 24 Jaar en J. A- van Olm, 21 Jaar; H. vaat As, 18 Jaar en B. A. Warman, 16 jaar; L. J. van Neerven, 26 jaar en M. J. de Waard 23 Jaar; Overleden: J. F. Nobels, 77 Jaar, e. van T. H. de Kraker; F. Minderhoud, 82 Jaar. wed. van M. Nouse; G Schroevers, 79 jaar, wed van C. de Nooljer; C van den Driest, 04 Jaar, e. van L. de RooU; M. C. Tabbernee, 71 Jaar, wed. van A. C. Rlb- bens; W. H. van As, 3 weken. VROUWENPOLDER A.R.-kiesvereniging bijeen De a.-r. kiesvereniging te Vrouwen polder vergaderde onder vooratter- schap van de heer C. Joziasse. De jaarverslagen getuigden van een ge zond verenigingsleven. In de vacatu re N. Mesu koos de vergadering de heer C. P. Lous tot bestuurslid. De heer De Wolf uit Serooskerke hield een causerie over het onderwerp: „Rome en wij", die gevolgd werd door een geanimeerde bespreking. Biljartclub vergaderde Uit de tijdens de jaarvergadering van de biljartclub „Vrouwenpolder" uitgebrachte jaarverslagen bleek, dat de vereniging zeventien leden telt en dat er een batig saldo in kas is. De aftredende bestuursleden, de heren J. Hollestelle, secretaris L. Geldof, penningmeester, werden her kozen. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer C. van Zweden. Tij dens de vergadering gaven zich twee leden op, zodat het ledental tot 19 steeg. De bedoeling is om ook te gen de club in Oostkapelle uit- en thuiswedstrijden te gaan spelen, zo als dat nu reeds tegen Vlissingen ge schiedt. De vergadering werd geleid door voorzitter P. Polderman. Samenkomst N.C.V.B. De afdeling Vrouwenpolder van de N.C.V.B. hield haar zesde jaarver gadering onder leiding van de vice- Dresidente, mevrouw E. de Kam-de Feijter. Met medewerking van het zangkoortje werden enkele fraaie tableaux gevormd. Voorts kregen de dames kleurendia's over Frank rijk, Amerika, België en het eigen land te zien. Enkele aardige voor drachten vielen zeer in de smaak. Officiële publikaties RAADSVERGADERING. De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis dat op maandag 29 februari 1960, des namiddags te 2.00 uur een openbare vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden ten gemeentehuize. Vlissingen, 20 februari I960. Marktberichten AMSTERDAMSE AARD APPELTERMIJN MARKT De totale dagomzet op de heden gehou den aardappeltermijnmarkt beliep 697 contracten. Prijzen consumptierassen Furore mrt 12, apr 13, Alpha mrt 11.50. apr. 13, 13.50, 13,10. 12,70, 12,90, 12,60 12.50 12,30. 12,40, Bintje 35 mrt 14,60. 15, 15,40. apr 16, 16,10. 16. 15.60 15 50, 15-20. 15. 15 10 15.40. 1550, 15.60. 15.70, 15 80. 15.90. 5 80. 15.70, 15.60, 15 50, 15.40, Bintje 45 mrt. 18- 17, apr. 1750, 17.60. 17.80. 18. 18.30, 1850. 18.70, 1850, 18.30, 18.10, 13.30.. VEILING KAPELLE Jonathan I 80-85 70—75, 75-80 74—79, 70-75 76-81, 65*70 71—78. 60-65 65—70. II 80-85 58—72, 75-80 70-76, 70-75 64—76. 65-70 62- 71, 60-65 55—66, Hd 49-57. Illgrof 59—66. Illfijn 43—58. Golden Delicious I 80-85 91— 92, 75-80 90—95, 70-75 92—96. 65-70 80—83. 60-65 69—74, 80"85 90. 75-80 82—90. 70-75 77- 88, 65-70 74—80, 60-65 68—73. lid 55—58. lil jrof 59—76, Illfijn 46—54. Winston I 75-80 77-84, 65-75 73—85. 55-65 59-64, II 75-85 70, 65-75 63—72, 55-65 59-60, lid 41. Illgroi 60 —61, Illfijn 42—50. Goudrenet lid 53, 111 grof 58—64, Illfijn 47—51, Zoete Ermgaaro I 55-65 67, lid 44, Illfijn 37, appelen kroel 12—31, appelen rotvlek 14—34. Saint-Remy I 65-75 30—31, II 75-85 29. 65-75 28—30, lid 28, Illgrof 28. Illfijn 25, Brederode n 60- 70 31. Illgrof 33. Illfijn 24, Comtesse de Paris lid 18, r-ieser Wildeman I 60-70 70. 50 64. Groenten' aardappelen 8.5—12, spruitkool 41—75, rode kool 32—36, prei 53 —75, witlof 48, uien 9—17. Idem stek 56 VEILING GOES Knolselderij 3.50-9. bosselderlj 11. Bprul ten AU 47-54. BH 21-23. afw. 15—43. witlof All 3948. rodekool 1642, prei II 30—58. peen 6—24, uien 6—17. aardappe len 8U. VOORZITTER EVANGELISCH CHR. KERK Duidelijk beeld van moeizame arbeid Dinsdagavond heeft ds. F. J. S. Ru mainum, voorzitter van do Evange lische Christelijke Kerk van Nieuvv- Guinea in het kerkgebouw van de hervormde gemeente van 's-Heer- Arendskerke gesproken over de wor dingsgeschiedenis van de kerk op Niemv-Guinea. Ds. Rumainum, die op uitnodiging van de Raad voor de zending op het ogenblik een bezoek brengt aau Ne derland, stelde het zeer op prijs, dat hij in een „adempauze" in zijn druk bezet programma gelegenheid had om naar Zeeland te komen. Voor hij zijn toespraak begon leid de ds. D J Baars, hervormd predi kant te 's-Heer-Arendskerke en oud- zendingspredikant op Niemv-Guinea hem in. Deze stond stil bij het grote gebeuren in het Oosten, namelijk dat na een moeilijk en schijnbaar vruch teloos werken op het arbeidsveld thans een grote evangelische kerk is gegroeid. Ds. Rumainum stelde in zijn toespraak als hoofdthema, dat in de huidige wereld ondanks alles Gods werk doorgaat". De geschie denis van de Evangelische Christe lijke Kerk op Nieuw-Guinea noem de hij een bijzonder voorbeeld daar van „Men heeft, en dat zeker niet ten onrechte althans voor de laat ste wereldoorlog dit gebied het „vergeten land'' genoemd De zending die op dit grote eiland voor het eerst voet aan wal zette in 1855 was behalve de handel de eni-' ge schakel met de westerse wereld. Het eerste evangeliewoord werd ge bracht door zendelingen van een Duits Zendingsgenootschap. Zo ging de spreker nader op de geschiedenis in. Pas de zoon van de eerste zen deling Van Hasselt kon de eerste tekenen van toenadering tot de Boodschap ontwaren. Zijn vader had meer dan dertig jaar gear beid zonder vrucht te zien. Van de koppensnellers kocht deze ge roofde kinderen en liet hen in zijn huis opvoeden. Van deze Papoese kinderen werden de eerste in landse zendelingen opgeleid. In 1955 heeft een kerk van meer dan 130.000 leden op feestelijke wijze 't feest herdacht, dat honderd jaar ge leden de zending op Nieuw-Guinea kwam Van dit gTote wonder wilde ds. Rumainum getuigenis afleggen „De betekenis van de Evangelische Chr. Kerk van Nieuw-Guinea als or ganisatie is bijzonder groot", aldus ds. Rumainum. „zowel in sociaal, po litiek en economisch opzicht". De spreker wees er nog op, dat men in Nederland als beeld van Nieuw- Guinea weinig meer kent dan de door televisie en pers vermenigvuldi- ge voorstelling van een pas ontdekte inboorling uit het binnenland, „Men beseft niet altijd, dat aan de kust ongeveer 300.000 ontwikkelde Papoea's leven en dat deze mensen eigenlijk de bevolking van Nieuw Guinea uitmaken. Tenslotte vertoonde de predikant dia's van liet leven en werken op Nieuw-Guinea. „Achilles" kon in 1959 het turnwerk niet ontplooien Post zaalhuur geeft vereniging zorgen De Middelburgse gymnastiekvereni ging „Achilles" heeft in het afgelo pen jaar het turnwerk niet in die mate kunnen ontplooien als meu graag zou willen. De oorzaak hier van was, dat de moderne gymnas- tiektoestelleu niet geplaatst mochten worden in de zalen, die „Achilles" huurt voor het geven \an les. Dit deelde de secretaris, de heer J. A. Bal woensdagavond op do jaarver gadering mee, die in het „Neder lands Koffiehuis" was belegd. Als gevolg hiervan heeft men zich voor namelijk moeten bepalen tot de jaar lijkse uitvoeringen, demonstraties en tot het deelnemen aan de ndspiran- tendag die te 's-Heer-Arendskerke werd gehouden. Verder memoreerde de secretaris het besluit om een grote inzameling te houden ter versteviging van het in strumentenfonds. De toestand van de instrumenten van de signaalafdeling is van dien aard, dat tot aanschaf van nieuwe moet worden overge- faan. Hiertoe werd reeds een prilc- aartenactie gehouden en in janua ri gestart met een grote loterij. In 1959 hebben „Achilles"-leden mee gedaan aan 7 gymnastiekuitvoerin- gen, 8 wandeltochten en rukte de signaalafdeling totaal 14 maal uit. Voorts memoreerde secretaris Bal de prettige samenwerking tussen .Achil les" en de muziekvereniging „Ex celsior". Aan het slot van zijn ver slag kwam hij tot de conclusie, dat met voldoening kan worden terugge zien op de activiteiten en de oehaalde resultaten in 1959. Voorzitter C. J. Nieuwenburg dankte de secretaris voor het vele werk, dat hij ondanks zijn hoge leeftijd, nog steeds voor „Achilles" doet en bood hem een cadeau onder couvert aan. Penningmeester J. Arnoldus maakte in zijn jaaroverzicht melding van een klein batig saldo, in tegenstelling tol 1958 toen „Achilles" een verlies boekte van 1400. „Het is de post zaalhuur voor 1959 957 die „Achilles" de grootste zorgen geeft, bijna de nek breekt," aldus de pen ningmeester. De jaarlijkse uitvoering zal worden gehouden op 2 april. Deze uitvoering zal opgeluisterd worden door enkele keurturners, onder wie Jac. van de Sande van „Astrow", M. A. Mazu- re van „Olympia" en W. Müller van „Prins Hendrik". De aftredende bestuurleden, de he ren J. Arnoldus, J. A. Bal, P Koo- man en J. Nieuwenburg. werden al len herkozen. Door het vertrek van de heer P. Rijkse naar Groningen was een vacature ontstaan. Besloten werd echter de benoeming .-an een nieuw bestuurslid nog even aan te houden. Op deze vergadering kwam voorts nog het werkprogramma 1960 in be handeling. Aankoop grond voor nieuwe uloschool te Middelburg B. en W. doen voorstel aan de raad B. en W van Middelburg stellen de raad voor de grond op de hoek Ko- mnginnelaan- -Breeweg aan te ko pen, Deze grond is bestemd voor de bouw vau een u.l.o.-school voor de vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag. Met de eigenaar van de grond is thans overeenstemming be reikt over de koopprijs, aldus deelt het college in het voorstel mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3