Steun aan industriecentra en kernen bij de woningverdeling APOLLOHAL kampeerwagens Chief Whip Zeeuwse Almanak HAMEA LEZING VOOR OUD-LEERLINGEN G0ESE LANDBOUWSCHOOL VRACHTAUTOCHAUFFEUR VOND SCHIKKING VAN ƒ50 TE HOOG Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE CO O RAN T DONDERDAG 25 FEBRUARI 1960 Geopend 10-17 uur en 19.30-22.30 uur zondagen .10-18 uur Toegang f. 2.50 Advertentiei 572 HUIZEN VOOR 67 ZEEUWSE GEMEENTEN Bestemming voor^krotopruiming aan gemeentebesturen overgelaten .Ged. Staten van Zeeland hebben het voor 1960 aan Zeeland toegewezen contingent van 600 woningwetwoningen verdeeld. Met het oog op onvoor ziene omstandigheden, die zich in de loop van het jaar kunnen voordoen, zijn 28 woningen in reserve gehouden. De overige woningen zijn verdeeld onder 67 Zeeuwse gemeenten. In hun toelichting wijzen Ged. Staten er op, dat zij in het bijzonder rekening hebben gehouden met de behoeften van de industriecentra, de ontwikkelingskernen en do groeiende gemeenten. Daarnaast is een deel van het beschikbare contingent aan de plattelands gemeenten toegewezen, waarbij mede een scheiding tussen woon- en werkgemeenten in de overwegingen is betrokken, met name voor de ge meenten in Oost Zeeuwsch-Ylaanderen. Voor wat de krotopruiming aangaat zijn Ged. Staten van oordeel dat de bestemming van een deel van het aantal toegewezen woningen voor dit doel aan het beleid der gemeen tebesturen dient te worden overge laten. Het college heeft evenwel aan do gemeentebesturen meegedeeld, dat een niet onbelangrijk deel van het aan Zeeland toegewezen contingent w en dat deze aangelegenl derhalve hun bijzondere aandacht verdient. Te gering Het contingent is te gering om een deel daarvan ter beschikking te stellen voor de bouw van wo- - ningwetwoningen voor bejaarden, zo wijzen Ged. Staten er vervol gens op. De bouw van woningen voor deze groep van ingezetenen zal derhalve in het kader van de premiebouw ter hand moeten worden genomen. In verband hiermee delen Ged. Sta ten nog mee, dat de premiebouw in de particuliere sector evenals in vo rige jaren in beginsel vrij is. Deze is uiteraard beperkt tot de moge lijkheden die de rijksbegroting biedt. De minister voor Volkshuisvesting IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE en Bouwnijverheid heeft echter voor Zeeland een minimumaantai van 1000 premiewoningen gegarandeerd. Wat de verdeling betreft zijn aan de grote gemeenten in Zeeland toege wezen: Vlissingen 80 woningen, Goes en Temeuzen elk 56, Middelburg 52, Zierikzce 18, terwijl Kapelle er 24 en Sas van Gent 20 zal ontvangen. Verdeling De totale verdeling ziet er als volgt uit: Zeeuwsch-VIaauderen: Axel 16, Clln- ge 12, Hoek 6, Hontenisse 12, Hulst 14, St.-Jansteen 10, Koewacht 4, Phi lippine 2, Sas van Gent 20, Terneu- zen 56, Vogelwaarde 4, Westdorpe 4, Zaamslag 2, Zuiddorpe 2, Aarden burg 4, Biervliet 6, Breskens 8. Cad- zand 2, Groede 2, Oostburg 6, Re- tranchement 2, Schoondijke 2, IJzen- dijke 1, Zuidzande 2. Walcheren: Arnemuiden 6, Grijps- kerke 2, Koudekerke 2, Meliskerke 2, Middelburg 52, Souburg 14, Oost kapel le 2, Serooskerke 2, Vlissingen 80, Vrouwenpolder 2. Bevelanden: Goes 56, 's-Gravenpol der 2, 's-Heer-Arendskerke 6, 's-Hee- renhoek 4, Heinkenszand 4. Hoede- kenskerke 3, Kapelle 24, Kattendijke 2, Kloetinge 6, Krabbendijke 10, Krulningen 10, Ovezande 2. Rilland- Bath 2, Waarde 2, Wemeldingo 6, Yerseke 8, Kortgene 2. Tholen: St.-Annaland 2. St.-Maar- tensdijk 8, Oud-Vossemeer 3, Scher- penisse 2, Tholen 6, St.Philipsland 2. Schouwen-DuivclandBrouwershaven 2, Brulnisse 4. Dreïschor 2, Eikerzee 3, Nieuwerkerk 2, Noordgouwe 2, Renesse 2, Zierikzee 18 en Zonnemai- re 2. (Advertentie) Geneest ruwheid en schraalheid KOLONISATIE NOORDOOSTPOLDER Veel belangstelling voor nieuwe polder Voor een klein aantal leden van <le Vereniging van Oud-Leerlingen der Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes heeft de beer A. G. Lindenbergh ran de Domeinen te Zwolle woens dag een causerie gehouden over het onderwerp: „De landbouwkolonisatie in de Noordoostpolder". De inleider gaf aan de hand van kaarten een schets van do bouw van de polder, de bouw van huizen en bedrijfsge bouwen, de uitgifte van het land en de bevolking daarvan. Met films en dia's lichtte hij zijn lezing toe. De heer Lindenbergh wees erop, dat de Noordoostpolder waar vele Zeeuwen een nieuw bestaan hebben gevonden in hoofdzaak uit zavel grond bestaat, die uitstekend ge schikt is voor de akkerbouw. Een jedeelte is echter zandgrond, waarop gemengde bedrijven zijn gevestigd. Eveneens was in de polder ruimte voor een aantal groente- en fruitbe- drijven. VAN TOT ZILVERVLOOT-GELUKKIGE Zoals bekend voeren de boerenleen banken, de algemene spaarbanken en de rijkspostspaarbank een spaaractie onder do naam Zilvervloot-actie. Aan deze actie is een radio-prijs vraag verbonden en maandelijks worden onder de goede oplossers 25 prijzen verloot. Een der prijswin naars van februari is de heer B. Ger ritsen, die onderwijzer is aan de christelijke lagere school te Bruinis- BONTE-AVOND. De accordeonvereniging „Flandria" te IJzendijke gaf in het jeugdge- bouw een bonteavond en zoals ge bruikelijk op deze vrolijke samen komsten werden vele herinneringen opgehaald uit de geshiedenis van de vereniging en werden door de voorzitter, de heer C. Marteijn, al lerlei wetenswaardigheden verteld. Zo vermeldde voorzitter Marteijn onder meer, dat de geestdriftige le den van „Flandria" vaak grote af standen moeten afleggen voor de re petities. Er zijn er onder, die reeds 15.000 kilometer op hun naam heb ben staan. Het resultaat van dit trouwe repetitiebezoek is, dat „Flan dria" uitstekend musicerende leden heeft. In een kort concert werd dat be wezen. Max van Praag trad als gast-zanger op en dc "Vlaamse conferencier Konaal Verwccn KLEINTJE Een heel kleintje vandaag, maar wel een menselijke. Over die man in Sluis, wiens horloge niet meer liep. Weshalve hij het naar de horlogema ker bracht. Hij kreeg het direct weer mee. 't Was niet opgewonden, tl bracht het publiek in de echte bonte avond-stemming. Een wel kome verrassing was het optre den van het Zuidamerikaanse orkest John White. „Flandria" stond vanzelfsprekend weer ondor leiding van do kundige dirigent, de heer Anthonisse. UITSTAPJE NAAR FINLAND De leden van de Hervormde Vrou wenvereniging in Bruinisse maakten onder leiding van mevrouw Rijks uit Oosterland een „uitstapje" naar Fin land. Mevrouw Rijk3 woonde, als dochter van een Finse moeder, lange tijd in het land, dat bekend ls om zijn vele meren. Zij wist de dames in Bruinisse veel te vertellen van de Finse samenleving. Zij belichtte spe ciaal de aspecten, die de huisvrouw interesseren en vertelde tevens nog iets van de omstandigheden, waar onder de Lappen in het noorden van Finland leven. Al met al was het een boeiend ver haal, dat mevrouw Rijks vertelde en het bracht haar toehoorsters gedu rende enige tijd in een interessante omgeving. DIERENPARK. Het dierenpark in Stavenisse, dat in de omgeving reeds grote be kendheid geniet voornamelijk om de grote verscheidenheid van vogels, die er te zien is heeft er twee gasten bij. Het zijn twee mandarijneenden, een geschenk van de heer W. v Oud-Vossemeer. van Engelen uit AFSCHEID De oprit naar de toekomstige Gre- velingendam bij Bruinisse is gereed gekomen en het personeel van de firma, die dit werk uitvoerde, heeft afscheid genomen van Bruinisse. De woonark van ir. Van der Ree is uit de haven verdwenen en ook de woonark van de draglinemachinist bij Zijpe is als laatste weggesleept. De bedrijfsgrootte varieert van 12 tot 48 ha. Bijna 3 bedrijven Is twaalf tot achttien ha groot, 45 procent 24 tot 30 ha en^O procent 36 ha en groter. Zestig pi cent der bedrijven is zuiver akker bouw, 25 procent gemengd bedrijf met overwegend bouwland en 15 pro cent gemengd bedrijf met overwe gend grasland. Dat houdt namelijk verband met de grondsoort. Het grootste probleem is geweest de uitgifte van de landerijen.Alle ak kerbouwbedrijven zijn uitgegeven in pacht; een aantal van de groente- en fruitbedrijven in erfpacht. In totaal zijn in deze nieuwe polder 1600 boer derijen, waarvoor in de loop van tien jaar 23.500 solicitaties zijn binnen gekomen, afkomstig van ruim 10.000 reflectanten. Er zijn dus boeren ge weest, die meer dan éénmaal hebben gesolliciteerd. In de 42.500 ha gro te polder liggen op de daarvoor ge schikte gronden, geconcentreerd in drie gebieden, ruim 310 groentebedrij ven en 100 fruitteeltbedrijven. Do in leider wees ook nog op de economi sche en sociale problemen, die aan de orde kwamen bij de uitgifte van het land. In de sociaal-maatschappe lijke sector zijn inmiddels al 600 ver enigingen opgericht. Uit de door dc aanwezige jonge boeren gestelde vragen bleek, dat de Zeeuwen veel belangstelling hebben voor de gang van zaken in de nieuwe polder. In de morgenbijeenkomst was het huishoudelijk deel der verj afgewerkt. In zijn openingswoon memoreerde de voorzitter, de heer N. Filius te Kortgene. de verschil lende activiteiten van de vereniging. Over 1959 was er een batig saldo. Het ledental steeg met twintig tot ongeveer 380 leden. In het bestuur werden gekozen de heren N. Filius, A. Bolijn, W. van Nieuwenhuyze, C. v. d. Linde en D. Wiskerke. De neer Van de Linde werd gekozen tot hoofd- en plaatsvervangend hoofd bestuurslid van de Z.L.M. Liftende verpleegster bij Vlissingen aangereden Woensdagavond omstreeks zes uur liep de 30-jarige verpleegster mcj. M. J. Z. uit ffxvadcndanime te liften op de rijbaan van de Wcstsouburgse weg te Vlissingen. Zij werd daarbij aangereden door een haar tegemoet komende bestelauto, bestuurd door E. K. uit Vlissingen, die juist op de plaats waar het meisje liep, een voor hem rijdende vrachtwagen wilde in halen. De verpleegster werd in de berm geslingerd en liep daarbij een beenbreuk en inwendige kneuzingen op. Zij werd ter verpleging in het ziekenhuis St.-Josepli opgenomen. Haar toestand is ernstig. Nieuwe rector aan chr. lyceum Goes benoemd Tot rector aan het Christelijk Ly ceum voor Zeeland te Goes is met ingang van 1 september a.s. be noemd drs. K. de Jong uit Dokkum. Drs. De Jong, die dr. D. Barends op volgt, is momenteel conrector aan het Christelijk Lyceum te Dokkum. De nieuw benoemde rector is 34 jaar. Hij studeerde geschiedenis aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij is lid van de Gereformeerd® Kerk. Rapport oesterproef nu bij minister Marijnen (Van onze parlementaire redacteur) De toezegging, die de minister van landbouw en visserij, mr. Marij nen, woensdag in de Eerste Ka mer tijdens de verdediging van zijn begroting voor 1960 aan ir. M. A. Geuze van de C.H.U. deed, namelijk dat hij met zijn ambt genoot van verkeer en waterstaat, drs. Korthals, in overleg zal tre den over het proefbassin voor de oestercnltuur in het Veerse Gat was deze Zeeuwse afgevaardigde niet genoeg. De heer Geuze vond namelijk, dat er gelden voor dit proefbassin be schikbaar gesteld moeten worden. Het deed hem in elk geval goed, dat de bewindsman wil overleg gen. Hij trok daaruit de conclu sie, dat de minister het proefbas sin wenselijk acht. Bij dit overleg behoort het echter niet te blijven. Daarom kwam hij bij de replie ken nog eens op de zaak terug. Heel erg schoot hij er niet mee on. Wel kon do bewindsman van land bouw en visserij meedelen, dat hij juist op do dag van de Kamer vergadering dat was woensdag een technisch rapport van de Deltadienst over de zaak had ont vangen. Hij had het nog niet be studeerd. Gewapend met dit rap port, zo deelde hij de Kamer mee, zou hij zich met de minister van verkeer en waterstaat verstaan. 's-Heer-Ablskerke vóór opheffing uioonruimteuiet De gemeenteraad van 's-Heer-Abts- kerke besloot woensdagavond op voorstel van B. en W. om aan de ministers van maatschappelijk werk en volkshuisvesting te adviseren vóór deze gemeente de woonruimtewet buiten werking te stellen. Het voorstel ontmoette alleen be zwaar bij de heren Praam en De Jonge, die de woningzoekenden pro- centsgewijs op een bevolking van 400 inwoners nog te hoog in aantal achtten om de woonruimtewet te kunnen missen. De overige raadsle den achtten de tijd gekomen om tot normale verhoudingen te geraken. Zij geloven dat het buiten werking stellen weLkan geschieden. Los van de behoefte aan bouwvolume voor. woningwetwoningen, want juist door een eerlijke toewijzing kan in een kleie gemeente aan de behoefte wor den voorzien. Het voorstel werd ten slotte aangenomen met de stemmen van de heren Braam en De Jonge tegen. Tot lid van de woonruimtecommis sie werden herkozen do heren J. Tol- hoek, P. J. Elenbaas, B. Markusse, J. Minnaard en J. Blok. Aan de ge meente 's-Gra venpolder werd een kasgeldlening verstrekt voor een jaar, groot j 20.000 tegen een rente van 3V4 In samenwerking met Nisse werd aan de ambtenaren die in beide ge meenten werkzaam zijn een rijwiel toelage van 60 per jaar toegekend. .Het voorschot van 3 op de jaar- weddeverhoging over het eerste kwartaal 1960 werd eveneens ver leend. Tijdens een proefvaart deed de bij Bijker's aannemingsbedrijf te Oorin- chem gebouwde gastanker „Fred H. Billups" de Vlissingse haven aan. Foto: de voor butaan- en propaangas bestemde tanker in de haven van Vlissingen. KANTONRECHTER MIDDELBURG Op niet mis te verstane wijze hebben de officier van justitie en de Mid delburgse kantonrechter woensdagochtend de chauffeur 51. J. L. uit Big- gekerka de les gelezen. Deze stond terecht, omdat liij op 28 januari op rijksweg 58 te Kloetinge, terwijl het zicht slecht was, met zijn vracht wagen was gaan inhalen. Hierbij kwam de zware vrachtauto op de lin kerweghelft, terwijl van de andere kant een personenauto naderde. Deze had de chauffeur, zoals lüj zei, te laat opgemerkt. Terug kon hij niet meer, zodat hij zijn inhaalmanoeuvre moest afmaken. Om een botsing te voorkomen was de chauffeur van de personenauto genoodzaakt bard remmen en zijn heil in de berm zoeken! Wanneer hij dit niet gedaan liad was vrijwel zeker een frontale botsing gevolgd, aldus stond in het proces verbaal. „Groentehandelaar had er een tientje voor over" „U bent één van de gevaren op de weg", zei de kantonrechter. „Van deze fouten komen de dodelijke on gelukken en de ziekcnhuisgevallen. Hier is geen enkel excuus". De chauffeur had van de officier van justitie een schikking van 50 thuis gestuurd gekregen, maar besloot voor te gaan, omdat hij dit bedrag aan de hógé kant vond. Mi*. Moolenburgh vond dat achter het schikkingsbedrag best nog een nul geplaatst kon worden. Ook mr. J. L. Andreae, de officier van justitie, noemde de inhaalma noeuvre van verdachte bijzonder ge vaarlijk. Wanneer een ernstig onge luk was gebeurd met zwaar lichame lijk letsel of dodelijke afloop had het uw rijbewijs gekost, zei mr. An dreae, die 50 subs. 10 dagen eiste. Hieraan voegde hij toe, dat der gelijke straffen tegenwoordig speciaal worden geadministreerd. ,.Bij herhaling kost het ook uw rijbewijs", aldus de officier. De eerste de beste keer, dat U in dit kanton weer zoiets uithaalt blijft bet niet bij twee bankjes van 25, voegde mr. Moolen- lmrg hier nog aan toe. Hij wil de niet boven de eis gaan en strafte conform met 50. De Middelburgse groente- en fruit handelaar A. F. stond terecht, om dat zijn knechtje, dat nog geen zes tien jaar was, op een bakfiets had gereden. Hiervoor was de groente handelaar een jaar geleden ook al 'eens bekeurd met ƒ6. Meisje te Hulst na val van wagen overleden Het zesjarigo dochtertje van de land bouwer F. van de Waart van de Tra gel do verbindingsverkeersweg tussen Hulst en Sint-Jansteen heeft woensdagmiddag een noodlot tige val van een wagen gemaakt. Zoals dit dikwijls gebeurde, reden en kele kinderen met de vrachtrijder A. D. H. uit Clinge mee naar school. Zo ging ook het meisje P. M. van de Waard mee. Door tot nog toe onbe kende oorzaak is het meisje onder weg van de paardewagen gevallen en ongelukkigerwijze onder de wielen terecht gekomen. Toen het kind van onder de wagen gehaald werd, ver toonde het nog tekenen van leven, maar kort na aankomst in het r.-k. ziekenhuis te Hulst ls het aan de op gelopen verwondingen overleden. Het meisje behoorde tot een gezin van elf kinderen. Het medeleven met de familie is groot. De rijkspolitie heeft het geval m verder onderzoek geno men. Niet erg Togen de verbalisant zou F. gezegd hebben: „Ik vind het helemaal niet erg, dat dc jongen op een bakfiets rijdt. Ik heb er best een tientje voor over". ,.Dlt is in mijn drift gebeurd", zei de groentehandelaar. „Ik had de jon gen gewaarschuwd om het niet meer te doen". De officier eiste een boete van 10 of 2 dagen waarbij de kantonrechter zich conform aansloot. In zijn requisitoir tegen de Mid delburgse kantoorbediende C. W. V., die zich moest verantwoorden voor te hard rijden op zijn brom fiets. zei mr. Andreae, dat voor dit soort overtredingen de boetes bepaald niet te laag gesteld moe ten worden. Dit is al tijden aan de gang en het houdt maar niet op. De bromfietsers moeten we ten, dat zij geen motorfietsers zijn. Hij eiste een boete van 20. De kantonrechter volstond echter met 15 of 3 dagen. Ook de varensgezel I. van der H. uit Vlissingen had zich aan te hard rij den in de bebouwde kom schuldig ge maakt. Gezien zijn financiële positie werd echter volstaan met een boete van 12,50, die conform de eis werd opgelegd. Mevr. S. van B.-van W. uit Arnemui den was met haar bromfiets door een straat gereden, die afgesloten was. De eis van 6 verlaagde mr. Moolenburgh tot 4. De voorrem van de bromfiets van de Souburgse vertegenwoordiger A. W. voldeed niet aan de eisen, wat hem conform, de eis op 10 kwam tc staan. Voorrang Op 10 december had de Vlissingse zeilmaker S. M. op het kruispunt Zusterstraat-Gravenstraat te Middel burg met zijn auto geen voorrang verleend aan de accountant G. H. L. te Middelburg wat resulteerde in een botsing. De zeilmaker werd bij ver stek conform veroordeeld tot 80 subs. 6 dagen. Voor het fietsen zonder voorlicht stond de Middelburger P. M. terecht. De eis van 5 verlaagde de kanton rechter tot 2. De VliSsingse leer ling stations-ambtenaar J. J. J. S. had niet alleen zonder voorlicht, maar ook zonder achterlicht gere den, wat conform de eis werd beboet met 4 en 3. De Souburger A. de V. was op 2 fe bruari zonder te stoppen de kruising Scheldestraat-Paul Kruj gereden. De eis was i 7 of 2 dagen. De landbouwer K. M. uit Oost,ka pelle hoorde een boete van 15 tegen zich eisen, omdat hij zijn luisterbijdrage niet tijdig had vol daan. Het vonnis was 10. Te gen de l08werkman C. S. uit Ar nemuiden, die zich aan eenzelfde feit had schuldig gemaakt, eiste de officier 12. Ook hier luidde het vonnis 10. Voor het weg gooien van afval werd de fruit koopman A. van H. uit Bergen op Zoom conform beboet met 10. 'Terwijl het waarschuwingssignaal al werd gegeven, was de technisch ambtenaar J. W. T. uit Goes de over weg toch opgereden. Conform werd hij veroordeeld tot 20 subs. 4 da gen. De Middelburgse administrateur L. v. d. B. was geverbaliseerd, om dat hij op 21 december op de Kle- verskerkseweg bromde inplaats van op het langs de weg gelegen rijwiel pad. De officier eiste 10, die de kantonrechter veranderde in 7,50 subs. 2 dagen. VANDAAG. Middelburg Electro: The Horse's mouth, 2D uur, al.; De Vergenoeging: vergadering ver. voor K I. „Naar pro- duktief vee op Walcheren", 9-30 uur; ,.De Vergenoeging: filmavond kon. ver. „Oost en West", 20 uur; Gouden Poorte: d' Oprechte amateur, amuse ment, 20 uur; Schuttershof: toneeluit voering chr- h.b.s., 19.30 uur. Vlissingen Lux°r Ils ben schuldig, 20 uur, 14 Jaar; Alhambra: Gigi, 20 uur, 14 Jaar; Kunsthandel Bikker: ten toonstelling schilderijen G. J. F. Naerebout, 912.30 en 1418 uur; Scheldekwartler feestavond afdeling Vlissingen „PhilateUca", 20 uur; Bri tannia: feestavond h.b.s.-verenlging „E.W.W.", 20 uur. Goes Grand: Vrouwenarts dr. Bertram, 20 uur, 18 Jaar; Prins van Oranje: Eóndaags» conferentie Zeeuwse C.B. TJ3„ 10 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2