PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AKKOORD OVER LERARENSALARISSEN „A'dam kan IJ-tunnel zelf financieren" Gecombineerd structuurplan voor Middelburg-Vlissingen dubbelstad de BILT SCHALEN VERLENGD MET TWEE TOT VIER VERHOGINGEN DIRECTEUR-GENERAAL VAN HET LOODSWEZEN BENOEMD 203e jaargang - no. 47 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 60 cent per week. 7.C0 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 febr. '60 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Min lm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maz. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Regeringsvoorstellen werden aanvaard Gisteren is, onder voorzitterschap van de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, een ge combineerde vergadering gehouden met de bijzondere commis sie voor georganiseerd overleg voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, nijverheidsonderwijs en kweekschool- onderwijs. Op deze vergadering werd omtrent de door de rege ring ingediende voorstellen voor herziening van de salarissen van de leraren en rectoren en directeuren bij de genoemde tak ken van onderwijs algehele overeenstemming bereikt. Onder meer wordt do salarisschaal voor leraren voor doctorandi en! bezitters van de B-akte verlengd met twee periodieke verhogingen, waar door het eindsalarïs 1131 per maand wordt (thans 1071), te berei ken na twintig jaar. Voor doctorandi en bezitters van een B-akte, die aangesteld zijn in een volledige betrekking aan één school, ■wordt de schaal daarboven nog met een derde periodieke verhoging ver lengd, zodat voor deze groep het einasalaris 1161 per maand zal be dragen, te bereiken na 21 jaar. Boven deze eindsalarissen wordt aan de doctores nog een extra periodie ke verhoging toegekend, zodat voor hen de eindsalarissen 1161 respec tievelijk f 1191 zullen bedragen (thans 1118). De salarissen voor de rectoren en directeuren worden mede ver hoogd, de eindsalarissen voor de rectoren en directeuren van de 3 groepen van scholen (kleine, mid delgrote en grote scholen) bedra gen volgens de nieuwe regeling 1276, 1338 en 1399 per maand (thans 1195, 1257 en 1304). In de hier genoemde salarisbedra gen zijn niet begrepen de huurcom- pensatie, de A.O.W. compensatie en de nieuwe per 1 januari 1960 in wer king tredende algemene salarisver hoging. Minder snelle stijging Tn de lijn van de periodieke verho- hingen wordt een wijziging aange bracht, waardoor de stijging in inko- Structuurplan Middelburg heeft zijn structuur plan! Er werd daarop reeds lang gewacht: in menige raadsvergadering kon men veront rusting over het uitblijven bij de raadsleden vaststellen, want wilde Middelburg in de toekomst „mee kunnen". dan zou men over de ont wikkeling der gemeente toch wel enige gedachten moeten formuleren. Welnu, die gedachten zijn er dus nu en zij zijn samengevat in een duide lijk plan, dat grote, ja grootse ver wachtingen wekt. Nu is de uitvoering van een derge lijk plan moeilijker dan het ontwer pen. In de loop der tijden pleegt er vrij veel in te worden gewijzigd. De uitvoering is in feite een groei proces, dat zich over vele jaren uit strekt en dat zich bovendien niet strikt laat voegen in een schema, maar een eigen karakter heeft. Maar juist dat eigen karakter is een waar devol element. Alle bewoners van een stad als Middelburg kennen de betekenis van dit eigen karakter en zij zullen wensen dat dit ook be waard blijft in de nieuwe en vergro te vorm van hun stad. Beziet men de situatie van Middel burg thans en legt men er de thans gepubliceerde toekomstvisie naast, dan stuit men op tegenstrijdigheden, dezelfde tegenstrijdigheden overi gens dié ook aan tc wijzen zijn in het reeds eerder gepubliceerde struc tuurplan voor Vlissingen. Beide ste den immers hebben een vertrekover- schot, zodat het gemotiveerd zou zijn eerder aan stabilisatie dan aan groei te denken. De gemeentebesturen van Vlissingen en Middelburg échter hou den rekening met een nieuwe factor: de industrialisatie. Zij hebben groot vertrouwen in de ontwikkelingskan sen van hun steden omdat zij met name geloven in het Zuidsloe. Dit vertrouwen is reëel! De afgelo pen dagen is dat in de Tweede Ka mer duidelijk gebleken: tot voor kort werd er achter de regeringstafel slechts aarzelend gereageerd als het Sloeplan ter sprake kwam, doch vo rige en deze week werd een ander geluid gehoord en sprak de minis ter van verkeer en waterstaat zelfs over „stimulansen", welke thans van regeringszijde worden overwogen. Dat de gemeentebesturen van Vlis singen en Middelburg zich op hun terrein rekenschap geven van de maatregelen, die door zulk een „Sloe- ontwikkeling" nodig zijn, getuigt van een juist beleid. Een nieuw aspect in dit geheel is het feit, dat de structuurplan nen van Middelburg en Vlis singen thans in het kader van de „Dubbelstad-gedachte" aan elkaar zijn aangepast. Ook dat getuigt van wijs beleid. Want in deze tijd met zijn stormachtige ontwikkeling blijkt bij herhaling, dat gemeentebesturen van snel groeiende plaatsen voor enorme bestuursproblemen worden geplaatst, vraagstukken van zodani ge aard zelfs, dat de huidige wetge ving niet meer voldoet. Er is dan intensieve studie nodig van nieuwe bestuursvormen. De groei evenwel gaat inmiddels verder zonder dat bot beleid zich op de juiste wijze kan aanpassen. In Vlissingen en Middel- (Zie slot pag. 3 kol. 1 men aan het begin van de loopbaan minder snel zal zijn dan thans het geval is. Voor de uren-leraren wordt in de bezoldiging per lesuur een ze kere afvlakking aangebracht, waar door het verschil in bezoldiging tus sen de eerste en de laatste uren ge ringer wordt. Voor de thans in dienst zijnde lera ren zullen door omrekening van de salarisanciennïteit zodanige inpas singsmaatregelen worden getroffen, dat niemand door de nieuwe rege ling in salaris zal achteruitgaan. Het beginsalaris in de volledige be trekking wordt derhalve verhoogd tot 535 per maand (thans 504) en gelijkgemaakt aan dat van de nrenleraar met 29 wekelijkse les uren. Voor onbevoegden Er worden twee bezoldigingsschalen voor onbevoegden ingesteld. De eer ste schaal ligt op 85 procent van de nieuwe bevoegdenschaal, doch heeft een maximumsalarisancienniteit van 18, de tweede schaal ligt, eveneens met een maximumsalarisancienniteit van 18 op 72% procent van de be- voegdènschaal. De hoogste onbevoegdenschaal zal gelden voor bezitters van een M.O. A-akte, kandidaten of met dezen door de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen gelijkgestel- den, de laagste onbevoegdenschaal voor de overige onbevoegden. De datum van inwerkingtreding van de nieuwe regeling is gesteld op 1 januari 1960. WETHOUDER MR. R. VAN DEN BERGH Kansen om „er inkomsten uit te trekken Mr. R. van den Bergh, wethou der van financiën in Amster dam, heeft tijdens de begro tingsbehandeling woensdag middag meegedeeld dat Amster dam de IJ-tunnel zelf kan finan cieren zonder het begrotings beeld te verslechteren. „Het in- vesteringsvraagstuk weegt niet zwaar", aldus de wethouder. „Alleen zullen andere werken getemporiseerd of een jaar ver schoven moeten worden. Het to tale investeringsniveau zal niet oplopen en ons beroep op de be schikbare middelen bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten blijft hetzelfde". De wethouder zei dat ook het sluiten van zelfstandige leningen voor de IJ- tunnel binnen de mogelijkheden ligt; b.v. een burgerzinlening of een spe ciale lening. Hij achtte deze maat regel echter niet nodig omdat ook zonder deze het huidige investerings niveau op ongeveer 250 miljoen per jaar kan blijven. „Wij blijven er echter naar streven", verklaarde de weth., „om voor de tun nel, die immers een bovengemeente- lijke betekenis 'heeft, een rijksbijdra ge te krijgen, aangezien de zaak ern stiger zou worden wanneer de last ook in de toekomst op de gemeente zou blijven drukken". Een speciale regeling met het rijk achtte hij niet nodig maar wel wenselijk. Desnoods kan het geld dat aan de IJ-tunnel wordt gespendeerd langs de omweg van een subjectieve verhoging wor den terugverkregen. Bovendien, zei de wethouder, zien wij kansen om uit de tunnel in komsten te trekken. Dit kan echter pas in de toekomst bekeken wor den. De wethouder besloot zijn verklaring met de woorden: „Ik durf de zekerheid te geven dat we de tunnel kunnen financieren en de lasten van de financiering kun nen dragen". Houten-hakkenfabriek te Oisterwijk in de as Een zware uitslaande brand heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een grote opslagplaats van het aan nemersbedrijf van de firma Schil ders te Oisterwijk in de as gelegd. De opslagplaats dient tevens als timmerwerkplaats en hakkenfabriek. De brandweer, die het vuur met groot materiaal bestreed, is er in ge slaagd de omringende panden te be houden. De. omvang van de schade is nog nL> bekend. De eigenaar is verze kerd. De Spaanse politieagent Jose Diaz Rodriguez (foto), vader van acht' kinderen en woonachtig in La Linea, maakt er aanspraak op de zoon van groothertogin Anastasia van Rus land te zijn. De Duitse advocaat Kurt Vermehen heeft bij de- recht bank te Hamburg enige documenten, gedeponeerd, die gevoegd zijn bij de andere papieren betreffende de zaak Anastasia. Volgens het geboortecer tificaat is de Spanjaard door een bui tenlandse vrouw op 21 februari 1921 te Cadiz in een tehuis voor ontheem den aan zijn lot overgelaten. Was de, vrouw Anastasiatvas zij Anna An- derssonf Mogelijk komt er een op lossing, wanneer de politieman naar Duitsland gaat om Anna Andersson te ontmoetten. Hij wacht nu op een brief van haar. BESLUIT BAART OPZIEN Minister week af van voordracht (Vau onze Haagse redactie) Tot opvolger van schout-bij- nacht H. Tichelman, die binnen kort zijn functie van directeur- generaal van het loodswezen wegens het bereiken van de pensioengerechtige leeftijd zal neerleggen, is benoemd schout bij-nacht A. M. Valkenburg, tot voor kort commandant van de marine in Nieuw-Guinea en thans werkzaam bij het comité van de verenigde chefs van sta ven. Hij zal schout-bij-nacht Tichelman omstreeks 1 januari 1961 aflossen. De benoeming van schout-bij-nacht Valkenburg heeft in de kringen van het loodswezen enig opzien gebaard. Met deze benoeming is minister Vis ser namelijk, zo vernemen wij uit be trouwbare bron, afgeweken van de voordracht die bij hem was inge diend. Bovendien wordt hiermee ge broken met een in de loop der jaren ontstane traditie. Die gewoonte wilde dat de directeur- generaal werd gekozen uit de vier marine-officieren (kapiteins-ter-zee) die de directie voeren van de zes dis- Door ontwikkeling in het Zuid-Sloe dichter bij-één DE SLOEPLANNEN zullen Zeelands grootste steden Middelburg en Vlissingen letterlijk en figuurlijk steeds dichter naar elkaar „toedrij- ven"Dat bleek woens dagmorgen nog weer eens, toen in het Vlissingse ge meentehuis de stadsbesturen van beide plaatsen één ge combineerd structuurplan voor deze Walcherse „dubbel stad" in de openbaarheid brachten. De ontwerpers van dit structuurplan zeggen zelf, dat de ontwikkeling in het Zuid-Sloe „dé gangmaker-bij- uitstek" is voor de verre gaande samenwerking tussen Middelburg en Vlissingen! 1 Al weer ruim twee jaar gele den in januari 1958 lan ceerde Vlissingen reeds een structuurplan, dat groten deels gebaseerd was op de realisering van de Sloeplan- nen en dat een beeld schetste van een „groot-stad" voor 80.000 zielen. Ongeveer een jaar na het publiceren van dit Vlissingse structuurplan ontsproot de „dubbelstad-ge dachte" in Middelburg en Vlissingen. Het lag toen ui teraard voor de hand, dat de ze dubbelstad-gedachte op de duur verder zou reiken dan bijvoorbeeld een gezamenlijk streven naar de aanleg van een overdekt zwembad En inderdaad zijn nu dus zelfs de structuurplannen van beide gemeenten tot één gesmeed Overigens behoefde het twee jaar ou de Vlissingse structuurplan door dit aanéénsmeden niet ingrijpend veranderd te worden: het plan Lammerenburg en liet plan West- Souburg werden enigszins uitge breid, terwijl bovendien een nieu we woonwijk werd geprojecteerd ten oosten van Souburg. Middelburg had zijn structuurplan echter nog niet gepubliceerd en zodoende is het nieuwe gecombi neerde plan vooral belangwekkend voor de Zeeuwse hoofdstad. Als een waaiervorm zijn rond de hele stad nieuwe woonwijken geprojec teerd: in het noorden en het wes ten, maar ook in het zuiden ter weerszijden van het kanaal door Walcheren. Hoe dit toekomstbeeld wordt voorgesteld, laat een teke ning elders in dit nummer zien. „Grootstad" voor 200.000 zielen Dit nieuwe gecombineerde structuur plan, het Zuid-Sloe inbegrepen, heslaat ongeveer een vierde ge deelte van Walcheren: 5800 hec tare van 22.650 hectare. De be staande stadsbebouwing in het structuurplan (Vlissingen, Mid delburg en Souburg samen dus) beslaan thans nog „slechts" 730 hectare. Het Vlissings-Middelburgse struc tuurplan voorspelt nu de volgende uitbreidingen van de bebouwing, in Middelburg-Noord 317 ha (vol doende voor 11.095 woningen met in totaal 44.500 inwoners); in Middelburg-Zuid 158 ha (5530 woningen met 22.000 inwoners in Vlissingen Paauwènburg en Lammerenburg 265 ha (9275 wo ningen met 37.000 inwoners) en in Oost- en West-Souburg 279 ha (9765 woningen met 39.000 inwo ners). Dit nieuwe structuurplan voor Mid- burg en Vlissingen houdt zodoen de de mogelijkheid in zich voor een „dubbelstad" met bijna 200.000 inwoners Tijdens een speciale persbijeenkomst in het Vlissingse raadhuis werden deze plannen ontvouwd door de colleges van B. en W. van Mid delburg en Vlissingen. Burge meester Joh. de Widt wees er daarbij in het bijzonder op, dat het toekomstbeeld van ccn „groot stad voor 200.000 inwoners" niet als een propagandastunt voor dit structuurplan gezien moet worden. „Die 200.000 is slechts één van de cijfers om de gedachten te bepa len", aldus de heer De Widt. Burgemeester mr. B. Kolff wees er nóg op, dat sociaal-cultureel sa menwerking tussen Vlissingen en Middelburg voor het scheppen van 'n aantrekkelijke „woon-dubbel- stad" de beide gemeenten figuur lijk reeds dichtbij elkaar heeft gebracht. Nu worden echter Mid delburg en Vlissingen ook letter lijk naar elkaar gedreven... De in het structuurplan geprojecteer de bebouwingen van Middelburg en Vlissingen naderen elkaar na melijk tot op 600 meter! Later vertelde burgemeester De Widt, dat dit 600 meter brede niemands- Zie slot pag7 kol. 2) tricten waarin het Nederlandse loodswezen is verdeeld. (Twee direc teuren, namelijk die in Harlingen en Rotterdam, beheren ieder twee dis tricten). Gewoonlijk werd bij het openvallen van de topfunctie van de ze vier directeuren de oudste in diensttijd tot directeur-generaal be noemd, waarbij men overigens van mening blijkt te kunnen verschillen of den de oudste in diensttijd bij de marine dan wel de man met de mees te dienstjaren bij het loodswezen in aanmerking zou komen. De voordracht was in overeenstem ming met deze gewoonte opgemaakt. Men vraagt zich thans bevreemd af, waarom minister Visser de voor dracht niet heeft gevolgd en nu een vlagofficier heeft benoemd die in het loodswezen geen enkele ervaring heeft. Het ministerie van marine gaf desgevraagd op deze vraag een min of meer ontwijkend uitsluitsel. Dit keer is de aandacht gevallen op iemand buiten het loodswezen, werd ons verzekerd, en wel op een vlagof ficier met uitzonderlijke kwaliteiten. I^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllj^ Veel zachter na regen H (Van onze weerkundige M medewerker) H Een rug van hoge luchtdruk, M die gisteren passeerde, bracht m nog opklaringen, maar de H temperatuur kwam op dc meeste plaatsen niet hoger dan ëe vijf of zes graden. Inmiddels H is er een stormdepressïe tot Ierland doorgedrongen en de fronten hiervan zullen vandaag ee met veel bewolking passeren en ook is er enige neerslag te verwachten. Na de fronten H ruimt de wind naar zuidwest h en wordt er belangrijk zach- e§ ee tere lucht uit de omgeving van eë de Azoren afkomstig, naar ons land geblazen. De wind ee neemt in kracht toe en de s temperatuur zal geleidelijk f§ stijgen. In geheel Scandinavië ëe duurt de winter nog voort. In ee Zweden en Finland komt op ee ee de meeste plaatsen 's nachts nog strenge vorst voor. In ëe onze omgeving mogen wij deze eë ee laatste februaridagen tempe- ëe ee raturen verwachten, die be- H Iangrijk boven normaal liggen ee met maxima, die de tien gra- ëe den Celsius kunnen overschrij- ëe den. ëe lllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VERWACHT. Geldig tot hedenavond VRIJ ZACHT Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN 26 februari Zon op Maan op onder 18.12 onder 18.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1