Nieuw-Guinea krijgt zelfbestuur als Australische deel rijp is Plotselinge onheilspellende slagzij luidde ondergang „Engonia" in BEDRIJFSLEVEN VRIJ ALS HET MET OVERHEID HARMONIEERT" VRIJSPRAAK VOOR MAKER VAN OMSTREDEN TEKENING DONDERDAG 25 FEBRUARI i960 PHOVINU-IALIü 4 U Li U W 8 b U O U B A N 'l MR. BOT VERKLAART IN NEW YORK J. L van BeugeNiet zeker of heel Melanesië unie kan vormen De Nederlandse staatssecretaris voor Nederlands Nieuw-Guinea, mr. Th. H. Bot, heeft dinsdag in New York verklaard, dat Ne derland niet zal aarzelen het Nederlandse deel van Nieuw-Guinea zelfbestuur te geven, als de Verenigde Naties zouden bepalen dat het door Australië beheerde deel van het eiland rijp is voor zelfbestuur. Mr. Bot, die sprak op een perslunch die door de Nederlandse voorlichtingsdienst in New York was georganiseerd, merkte op dat het Australische deel van Nieuw Guinea wordt gedekt door het Anzus- en het Zoavo-verdrag, terwijl het Nederlandse deel „bloot staat aan elk avontuur, van welke kant ook". Hij geloof de dan ook dat Nederland in plaats van blaam eerder meer mo rele en politieke steun verdiende en, zonodig, wellicht ook mili taire garanties van bepaalde andere landen. Maar in de eerste plaats, zo zei hij, zal men de bevolking1 van dit rijks deel over haar eigen toekomst moe ten laten beslissen. Overigens is het ilan eventueel tot zulk een Unie te _:omen niet van een Nederlander af komstig. Het wordt al enige tijd door de Australische advocaat John Kerr gepropageerd. Het staat daarbij nog te bezien, of geheel Melanesië tot die Unie zal kunnen behoren. Verschei dene gebieden staan immers in ont wikkeling nog ver bij Nieuw-Guinea achter. Spreeknd over do ontwikkeling mede als gevolg van de samenwer king met Australië van Nieuw- Guinea, merkte de heer Van Beuge op, dat goede resultaten zijn bereikt op het gebied van het onderwijs en de volksgezondheid. Zo is bijvoor beeld de kindersterfte van 35 tot 45 procent teruggedrongen tot 5 tot 7 procent. Daarnaast heeft men even wel nu al te maken met het (ge meenschappelijke) probleem van re latieve overbevolking. „Ook al, door dat aan de koppensr.ellerij zo goed als een einde is gemaakt Hij voegde hieraan toe, dat de Pa poea's van Nw.-Guinea in het geheel niet op de Indonesiërs gesteld zijn. Deze laateten maken volgens hem alleen maar uit prestige overwegin gen aanspraken op het Nederlandse deel van Nieuw-Guinea. Tenslotte verklaarde de heer Bot nog dat de Nederlandse regering miljoe- nen dollars voor Nieuw-Guinea uit- j geeft, zonder er iets voor terug te 1 krijgen. Wij doen dit, zo zei hij, om dat wij ons moreel verantwoordelijk voor het gebied achten. Samenwerking Tijdens een woensdagmiddag in Den Haag gehouden-bijeenkomst van het Contactcenti-um op Voorlichtingsge- gied, heeft de heer J. A. Van Beuge, sous-chef Directie Nederlands Nw.- Guinea van het ministerie van bin nenlandse zaken, verklaard, dat cr niets éclatants te verwachten is van de conferentie die van 39 maart tusen hoge Australische en Neder landse bestuursambtenaren in Hol- landia zal worden gehouden. Dat wil, aldus de heer Van Beuge, overigens nog,niet zeggen dat er op het ge bied van de onderlinge samenwer king geen of slechts schaarse succes sen worden geboekt. Het tegendeel is het geval. Die samenwerking lieeft er al toe ge leid, dat de verbindingen, zowel over zee als door de lucht, van betere kwa liteit en kwantiteit zijn geworden. Hetzelfde geldt trouwens voor tele grafische en radio-telefonische ver- kêersmogelijkheden. Als een ander succes vermeldde hij dat op twee middelbare scholen in het Australische gedeelte van Nw,- Guinea de Nederlandse taal facul tatief zal worden onderwezen. Er is zelfs al een Nederlandse onder wijzeres voor aangetrokken. Melanesische Unie De heer Van Beuge verklaarde voorts wel iets te zien in het idee een Melanesische Unie te vormen, van welke Unie dan ook Nederlands Nieuw-Guinea deel uit zou maken. Leraar gaf gevangenen culturele uitbreekles In de Londense Wandsworth-gevan genis hebben cipiers dezer dagen een inval gedaan tijdens een cul turele cursus. Dertig gevangenen en de leraar werden betrapt tij dens het namaken van sleutels. Zij bleken clandestien radio's te hebben gebouwd, via de leraar post van buitenaf te hebben ont vangen en verder sleutels voor handboeien, snoep, tabak en an dere in de gevangenis ongewenste zaken to bezitten. Drie avonden per week gaf de leraar in de Wandsworth-gevangenis les aan de gevangenen. Onder het mom van een uiteenzetting over Shakespeare doceerde de burger over de fijnere puntjes van het ontsnappen uit de gevangenis. Scotland Yard heeft de leraar ge arresteerd. Het bleek dat de man een bijverdienste had gevonden door als koerier op te treden tus sen de gevangenen en de buiten wereld. Hij bezorgde ze sleutels en uitbreekgerief en vertelde ze interessante details over de ge vangenis Het is overigens niet de eerste keer dat in de Wandsworth-gevangenis een ontsnappingskomplot ontdekt wordt. Deens koningspaar naar Verenigde Staten Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken zullen begin okto ber een staatsiebezoek brengen aan de Verenigde Staten. Zij zullen on der meer een Deense tentoonstelling in New York openen. PROF. ZIJLSTRA IN GRONINGEN Samenhang van lonen en prijzen in het oog houden De minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra heeft dinsdag voor de Gel derse Industriële Club in Arnhem gesproken over de financieel-econo- mische situatie. Hij meende, dat op nieuw bezig is te ontstaan wat men met een zekere overdrijving een wel vaartspsychose zou kunnen noemen. Iedereen'wil zijn deel in de gestegen welvaart en bijna iedereen ziet wel een achterstand als argument daar voor. Sprekend over het te voeren beleid zei hij, dat slechts indien er voldoende harmonie is tussen het be leid van de regering en de gedrags lijn van het bedrijfsleven het moge lijk is dat aan het bedrijfsleven de vrijheid wordt gegeven, eigen ver antwoordelijkheid te dragen en het mogelijk is dat de regering zich we zenlijk terugtrekt op een beleid, dat zich beperkt tot globaal ingrijpen op strategische punten. OUDERKERKERS ERGERDEN ZICH Algemeen secretaris benoemd voor omroepverenigingen De federatie van omroepverenigingen heeft medegedeeld dat de omroep verenigingen zich, in deze tijd van snelle ontwikkeling der televisie en van nieuwe luister- en kijkgewoon ten, gesteld zien voor tal van pro blemen die een diepgaande studie vereisen. Van belang acht men hier bij ook in hoeverre en op welke wijze dé samenwerking tussen de omroep verenigingen versterkt en uitgebreid kan worden. In verband hiermede heeft het be stuur van de federatie van omroep verenigingen gemeend zich van de hulp te moeien verzekeren van eeu algemeen secretaris. Met ingang van 1 maart is hiertoe benoemd de heer G. Sluizer, in de oorlog medewerker van Radio Oranje en daarna gedu rende lange tijd programma leider van Radio Nederland Wereldomroep. De laatste jaren vervulde hij een be langrijke functie bij de ontwikkeling der culturele betrekkingen met het buitenland. Tot de problemen, welke deze functionaris in studie zal ne men behoren ondermeer: schooltele visie, de ontwikkeling van de radio in het televisietijdperk, reclame in de televisie en de scholing van radio- en televisiemedewerkers. Tevens zal de heer Sluizer over problemen van algemeen belang contact onderhou den met de pers, het parlement en de overheid. Commissie onderzoekt kwestie-totoformulier IJc commissie voor geschillen van de K.X.V.B. die rapport moet opmaken over het zoekgeraakte totoformulier uit Oosthuizen is als volgt samenge steld: mr. R. W. Pieck uit Rotter dam. de heer M. Welle uit Utrecht en mr. P. J. Blauwhof uit Amster dam. De commissie Is nog niet bij een geweest doch men verwacht wel, dat dit spoedig zal geschieden. JIc K.X.V.B. hoopt dat de commissie haar bevindingen zo spoedig mogelijk aan notaris Bolt kan overleggen, dat nog deze week een definitieve uit spraak gedaan ban worden. Intussen is de Haagse politie nog steeds bezig met het onderzoek naar het vermiste formulier. „Wij hebben hiermee helaas nog geen resultaat geboekt. Er is geen bewijs, dat het formulier is zoekgeraakt, er is even min een bewijs, dat we hier met een misdrijf te maken te hebben" *''i,.« een zegsman van de politie. Officier van justitie noemt werk „uiterst bescheiden" De tekenaar van het „naakt van Ou derkerk" is conform de eis vrijge sproken. Woensdag moest de 45-jarige teke naar C. A. B. B. uit Ouderkerk zich voor het kantongerecht te Amster dam verantwoorden in verband met zijn tekening van een naakte vrouw. In december had hij een tekening in do etalage van zijn atelier geplaatst en na vier dagen kreeg hij bezoek van een plaatselijke politieagent. Er waren enkele dorpsbewoners komen klagen. Zij vonden de tekening onze dig en ergerden er zich aan, dat hun kinderen het naakt konden zien. „Gezien deze klachten verleende de tekenaar er zijn medewerking aan om de tekening te laten fotografe ren. De foto werd opgezonden aan de commissie ter bestrijding van de pornografie in Den Haag. Het ant woord van deze commissie luidde, dat de tekening onmogelijk als por nografie beschouwd kon worden. Toch werd er een vervolging inge steld en wel op grond van artikel 451 Van het wetboek van strafrecht (overtreding betreffende de zeden). Aan B. werd ten laste gelegd, dat hij openlijk een tekening tentoon had gesteld, „geschikt om de zinne lijkheid van de jeugd te prikkelen". Montmartre De heer B. had het origineel ter zit ting meegebracht en toonde het aan de kantonrechter, mr. G. F. Haase en de officier van justitie mr. J. H. Bergsma. Een slager uit Ouderkerk, vader van 11 kinderen, had volgens het procesverbaal verklaard van mening te zijn, dat deze tekening niet in Ouderkerk, doch in Mont martre te Parijs, thuishoorde, tekening zelf was een vrij vage schets. De officier van justitie noemde in •zijn requisitoir de omstreden teke ning „uiterst bescheiden". Hij was het met de tenlastelegging helemaal niet eens en zei zich niet te kunnen voorstellen, dat een kind door deze tekening „zedengeprikkeld* zou wor den in de ongunstige zin, die de wet bedoelt en vroeg vrijspraak. De kantonrechter deelde dit stand punt geheel. Nog 79 mannen in mijn van Zwickau ingesloten Premier Groiewohl van Oost-Duits- Iaud heeft woensdag opdracht gege ven het reddingswerk voor de inge sloten mijnwerkers van Zwickau voort te zetten, „zolang er nog een sprankeitje hoop is". Er zijn nu nog 79 mannen ingeslo ten van de 173 die maandagmorgen door een felle brand verrast werden. De hoop dat zij nog in leven zijn, is zeer gering. Woensdag werden weer 25 slacht offers geborgen, waardoor liet offi ciële dodencijfer op 44 kwam. Tn totaal werden 49 mijnwerkers ge red. de meesten dadelijk na het uit breken van de brand en enkelen dinsdagmorgen. De toestand van eni- fm van hen is kritiek, ij de reddingswerkzaamheden zijn 460 man betrokken. In asbestpakkeu en met gasmaskers voor trachten zij zich een weg te banen door de vlam men en giftige gassen. Honderden meters vol felle vlammen scheiden hen nog van de ingeslotenen. Premier Grotewohl heeft aanstaan de zaterdag uitgeroepen tot natio nale rouwdag. /Advertentie) Ook Nederlands verzet tegen wijziging visserijgrenzen Vertegenwoordigers van de visserij in negen Westeuropese landen, waar onder Nederland, hebben te Londen besloten vastberaden verzet te bie den aan pogingen tot wijziging van de bestaande en erkende visserijgren zen. Dit is de inhoud van een resolutie die 36 vertegenwoordigers op de West europese visserijconferentie dinsdag met algemene stemmen hebben aan genomen'. Behalve uit Nederland kwamen de vertegenwoordigers uit België, Denemarken. Frankrijk. Groot-Britannië, Portugal. Spanje, West-Duitsland en Zweden. De bijeenkomst was bijeengeroepen tér bespreking van de tweede wet van de zeeconferentie die op 17 maart te Genève wordt geopend. De Britse bond van treilvissers heeft woensdagochtend meegedeeld dat er een openhartige uitwisseling van ge dachten en gegevens is geweest. Onderofficieren vragen salarisverbetering l)o minister van defensie ir. S. H. Visser, lieeft dinsdag het dagelijks bestuur van de bij het C.N.V. aange sloten christelijk sociale onderoffi- cïerenvereniging in audiëntie ont vangen ter bespreking van de bezol diging en huisvesting van liet mili taire berocpspersoneel beneden de rang van tweede luitenant. De minister werd een memoradum aangeboden, waarin gevraagd wordt om een spoedig overlég over een sa larisverbetering mot terugwerkende kracht tot 1 april 3 958. De laatste jaren zijn de eisen van vakbekwaamheid cn vakkennis als gevolg van modernere methoden van oorlogsvoering sterk opgevoerd, ter wijl de bezoldiging bij deze ontwik kelingsgang is achtergebleven. Bo vendien zijn de beroepsmilitairen tot dusver 'verstoken gebleven van sala ris verbeteringen, zoals die sinds 1958 wel voor het burger-overheidsperso neel zijn doorgevoerd, In het memo randum wordt voorts aangedrongen op een aparte toelage voor arbeids- verzwarende omstandigheden (zoals overwerk, buitenlandse oefeningen en dergelijke) van tenminste 15 pro cent van het basissalaris. Op het ogenblik is eèn dergelijke toelage in het basissalaris begrepen, waardoor, aldus liet bestuur, ten onrechte de in druk wordt gewekt dat het salaris van het beroepspersoneel nog vrij goed te noemen is. Naar van de zijde van het C.N.V. wordt medegedeeld, heeft minister Visser volledig begrip voor de wen sen getoond. Met betrekking tot de lonen heeft de regering in overleg tot het bedrijfs leven het door de Stateri-Generaal aanvaarde beleid uitgestippeld, dat de loonontwikkeling binnen de per ken van de produktiviteit moet blij ven. Dat geldt voor alle loonsverhogin gen. Ook die welke straks nodig zijn voor compensatie voor de huurverho ging. Wanneer in betekenende mate tegen deze stelregel zal worden ge zondigd. benadrukte minister Zijl stra, kunnen de gevolgen niet uitblij ven. „Ik spreek mij over de cijfers op .dit ogenblik niet uit, maar ik geloof dat niemand de indruk heeft, dat de tot stand gekomen en voorgenomen loonsverhogingen de produktiviteits- ontwikkeling niet tenminste volledig zouden absorberen. Daarnaast is er. mede natuurlijk in directe samen hang met de lonen, de prijspolitiek. Ook hier is het in de eerste plaats aan het bedrijfsleven om het beleid waar te maken, dat in onderling overleg is overeengekomen, wanneer de lonen boven de produktiviteit uit gaan, is prijsverhoging natuurlijk nauwelijks te keren. Een van de essentiële punten van het loon. en prijsbeleid is, dat werkge vers en werknemers in de bedrijfs takken bij de besprekingen de sa menhang tussen lonen en prijzen vol ledig in het oog houden. Ontkoppe ling tussen loon- en prijsbeleid zal de regering niet kunnen accepteren, al dus de minister. Onderzoek drinkbaarheid zeewater nog niet gereed De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, heeft het drinken van zeewater door schipbreukelingen onder alle omstan digheden ten sterkste ontraden. Dit is bekendgemaakt in de Staatscou rant van vandaag. Aan het drinken van zeewater zijn in het algemeen grote gevaren voor ernstige licha melijke storingen verbonden, die de dood tot gevolg kunnen hebben. Se dert enige tijd worden proeven geno men met het doel vast te stellen of zeewater gedurende een nader te be palen periode en in een bepaalde do cering naar hoeveelheid en tijdsin terval zonder nadelige uitwerking kan worden gedronken door schip breukelingen als aanvulling van zoet water. Deze proeven zijn nog niet beëindigd en tot dusevrre werd daar mede niet aangetoond, dat het ge bruik van zeewater volgens een be paald systeem, waarbij zowel nauw gezet werd gelet op de hoeveelheid als op de tijd, waarop deze hoeveel heid werd gedronken, al dan niet schadelijk voor de gezondheid van betrokkenen is. Aanvulling bestuur Rotterdams Kamerorkest Het bestuur van do nieuwe stichting Rotterdams Kamerorkest is aange vuld en bestaat nu uit de volgende leden: ir. W. Vermeer, voorzitter, meji mr. S. G. Engels, secretaresse, mej. J. Vlaskamp, ponningnieeste- resse, en de heren A. G. J. Klfnktfm en B. Weijts. Deze laatste is voorzit ter van dé orkestcomniissie. Als con certsecretaris fungeert de heer D. G. Hazelzet. De directie van het R.K.O. is in handen van de heren 1*. Ket ting. artistiek directeur en dirigent alsmede de heer C'. Pronk als zake lijk directeur. In de eerste vergadering van het aangevulde bestuur werd besloten in de naaste toekomst het bestuur ver der uit te breiden. Voorts werd onder meer besloten na tc gaan hoe uit de nu bijna 2000 donateurs tellende vriendenkring een vertegenwoordigende instantie kan worden gevormd die met het bestuur zal samenwerken. KAPITEIN ROS DOET RE LAAS IN LA ROCHELLE Dankbaarheid jegens Franse redders „Ik zal nooit vergeten hoe blij wij waren toen wij de „Capitai- ne Quémerais" zagen en hoe goed wij door de bemanning van dat vissersvaartuig, dat ons redde, zijn verzorgd". Met deze bewogen woorden vertolkte ka pitein S. Ros de gevoelens van alle opvarenden van zijn schip de „Engonia", nadat zij woens dagmiddag door hun redders in de Franse vissersplaats La Ro- chelle aan land waren gebracht. aldus Als wassen niet meer helpt De Nederlandse zeelieden, die meren deels gehuld waren in kleren die zij van hun redders hadden geleend, wa ren direct na aankomst overgebracht naar een café aan de haven, waar ka- kitcin Ros In de veilige warmte het relaas deed van de ondergang van zijn schip, de 498 ton metende „En gonia" in de Golf van Biscayc. Wc waren maandagavond om elf' uur uit de Spaanse haven Pasajes vertrokken met 840 ton zinkerts, met bestemming Antwerpen, zo vertelde hij. Er stond een hoge zee, met een krachtige westelijke wind. 's Nachts om 2.40 uur waarschuwde de officier van de wacht mij. omdat het schip plotseling onheilspelend slagzij maakte, zover dat de machinekamer spoedig onder water kwam te staan. Het scnip was niet te houden en na dat wij noodseinen hadden uitgezon den gingen wij in dc sloep. De tien opvarenden werden urenlang in de sloep op dc hoge golven heen en weer geslingerd. Verscheidenen van hen waren zo uit dc kooi, in py jama, in de sloep gesprongen. De mannen wisten niet of hun noodsei nen opgevangen waren. Zij staken van tijd tot tijd lichtkogels af. Toen het dag werd zagen zij verscheidene schepen zoeken, doch het duurde tot twaalf uur 's middags voor hun laat ste lichtkogel werd opgemerkt dooi de uitkijk van de Franse treiler „Ca- pitaine Quémerais" die 's ochtends om half zeven het vissen had ge staakt om naar de „Engonia" te speuren. Lading verschoven? Kapitein Ros vermoedt, dat door het hevige rollen van zijn schip op de zware zee de lading is gaan verschui ven en de luiken waren ontzet, en dat daardoor zijn in 1956 gebouwde schip onder is gegaan in het „Zee manskerkhof", zoals de Golf van Bïskayc in de zestiende eeuw reeds door Nederlandse zeelieden werd ge noemd. De tien opvarenden van de „Engo nia" zullen per trein van La Rochclle naar Nederland reizeri. Zij worden vrijdagochtend thuis verwacht. Het zijn: kapitein: S. Ros, 28 jaar, onge huwd, uit Den Hang: stuurman: J. Q. Brand, 39 jaar, gehuwd, zonder kin doren, uit Vlissingen: eerste machi nist: H. Mclgers, 36 jaar, ongehuwd, uit Vlaardingcn; tweede maehinst: B. M. Biltcnhoorn, 22 jaar, ongehuwd uit Schiedam; leerling-machinst: P. A. Vierstraate. 16 jaar, uit Nijmegen matroos: W. Twijnstra, 29 jaar, on gehuwd, woonachtig in Canada; ma troos G. Postma, 21 jaar, ongehuwd, uit Kollumerland; lichtmatroos G. Wiersma, 19 jaar, ongehuwd, even eens uit Kollumerland; matroos on der de gage: A. van Beien, 18 jaar, ongehuwd, uit Noordwijk aan Zee; kok: T. Wicbe, 31 jaar, uit Arnhem. LEZERS SCHRIJVEN Oproep bewoners strandhuisjes Koudekerke Het mag als een bekend feit worden verondersteld dat de Koudekerksc stranden „Westduin" en „Dishoek" zich in toenemende mate in de be langstelling van het publiek mogen verheugen. Terecht beroept men zicli er op dat Westduin" en „Dishoek" veilige stranden zijn, maar men is zich er toch ook van bewust dat met het toenemen van het aantal bezoe kers de veiligheid van het strand af neemt! Temeer zo, nu zicli onder de bezoekers de laatste jaren een groot aantal buitenlanders bevindt, waar van velen nog nooit de zee gezien hebben, laat staan, dat zij enige er varing zouden hebben in het zwem men in zee. Het voortvarende ge meentebestuur van Koudekerke heeft zich dit zeer wel gerealiseerd en is zich dan ook nu reeds aan het bera den om de veiligheidsmaatregelen nog meer te perfectioneren, hetgeen in betekenende mate zou zijn te be reiken door het oprichten van een vrijwillige reddingsbrigade. Do Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen heeft haar red dingsbrigades in vrijwel alle kust plaatsen; de leden van deze reddings brigades pattrouilleren langs het strand of zijn op varende patrouille waarhij zij met hun vlugge en zee waardige motorboten langs de kust varen, klaar, om bij het eerste sein van alarm in te grijpen. In vele bad plaatsen zijn deze oranjekleurige, ge heel van plastic vervaardigde motor boten voor de badgasten een symbool voor veiligheid geworden. De K.N.B.R.D. streeft er thans naar om ook in Koudekerke een vrijwil lige reddingsbrigade op te richten en doet bij deze niet alleen een beroep op de inwoners van Koudekerke om zich als lid van de op te richten red dingsbrigade te melden, maar vooral ook op de bewoners van strandhuis jes. Het is ons bekend dat onder de ze categorie badgasten zich vele zwemmers bevinden die, na een korte opleiding, tot uitstekende redders zouden zijn te vormen. En juist zij zouden voor een reddingsbrigade dé meest waardevolle mensen zijn om dat zij gedurende het zomerseizoen min of meer permanent op het strand aanwezig zijn. De K.N.B.R.D. doet dan ook een dringend beroep op die ingezetenen van Middelburg en Vlis singen die gedurende de zomermaan den naar het Koudekerksc strand emigreren, om zich beschikbaar te st .en voor de op te richten reddings brigade. Men hoeft geen .superman (of -vrouw!) te zijn; slechts goed kunnen zwemmen is vol.doende. Dc instructeurs van de K.N.B.R.D. doen dan de rest om de zwemmers op te leiden tot allround redders. Gaarne spoedige aanmelding bij de heer J. Vex-straate, Vlissingse straat 130a te Koudekerke of bij om' gete kende, Nieuwe Vlissingse Weg 82 te Middelburg. Een briefkaart met naam en adres is voldoende; zo spoe dig mogelijk volgt dan een bespre king. I. van Bel Districtssecretaris K.N.B.R.D.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12