Premiespaarregeling ambtenaren treedt op 1 maart in werking Goud voor Carol Heiss en zilver voor Sjoukje Dijkstra GRIEP SLOEG TOE IN ITALIAANS TEHUIS VOOR GEESTESZIEKEN REUSACHTIG ALARMSYSTEEM IN EUROPA IN OPBOUW Alle Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen te Squaw Valley dragen natuurlijk Hollandia Schoenen! PRO VlN I A L L i bj bi U-'w'S bi O O R A N '1 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 0 Aan do Britse filosoof Bertrand Russell is de Somrlngprijs 1960 toegekend. Deze prijs, die een waarde heeft van 100.000 Deense kronen ls enige Jaren geleden In gesteld door de Deense journalist Son- ning ter beloning van verdiensten voor de Europese beschaving. Bij de eerste toekenning, in 1959, ging de prijs naar dr. Albert Schweitzer. 0 Volgens een bericht van het persbu reau „Nieuw China" heeft een Chinese mijnwerker een methode gevonden om ontploffingen van een mengsel van kool stof en waterstof bij het boren in steen koolmijnen te voorkomen. Bij deze me thode wordt gebruik gemaakt van hy draulische druk en niet van boormachi nes. NA VIER JAAR ONTVANGT MEN EEN PREMIE Bij salarisuitbetaling kan men steeds vast bedrag laten inhouden In liet staatsblad van gisteren is opgenomen de premiespaarregeling rijksambtenaren. Deze regeling treedt in werking op 1 maart, aldus verne men wij van het ministerie van algemene zaken. Aan de premiespaarrege ling kunnen globaal gesproken meedoen het burgerlijk rijksperso neel, de militaire ambtenaren, het personeel van rijks- en gemeentepolitie en behoudens enkele uitzonderingen het personeel verbonden aan in richtingen van onderwijs. De uitzonderingen voor het onderwijzend perso neel zullen voornamelijk betreffen hen, die slechts voor korte tijd tijdelijk werkzaam zijn of geen volledige dagtaak hebben. Naar schatting zijn er ongeveer 300.000 belanghebbenden. voldoen. Het gaat dus om uitgaven met een „bezitsvormende strekking". Dit betekent dat bijvoorbeeld ook ambtenaren, die nog niet direct kun nen toekomen aan het sparen bij een spaarinstelling, maar geregeld uit gaven doen voor een of meer van de ze doeleinden, onder bepaalde voor waarden toch aan de regeling kun- nén meedoen en een premie kannen ontvangen. Men kan aan de premiespaarrege ling deelnemen tot een bedrag van maximaal 5 procent van de pen sioengrondslag, met een maximum van 600 per jaar. Daarbij kan men verscheidene mogelijkheden combi neren als men maar niet het maxi mum overschrijdt. Deelnemers met een pensioengrond slag van 7200 of minder krijgen een premie van 25 procent, de ande ren een premie van 15 procent. In het algemeen zal de premie niet meer dan 90 per jaar bedragen. De ambtenaren kunnen telkens bij de salarisuitbetaling een vast bedrag laten inhouden. De salarisadmini stratie stort dat geld eens per maand op een bijzondere spaarrekening, die de deelnemers op hun eigen naam kunnen openen bij een spaarbank, een boerenleenbank, een postkantoor of een algemene bank. Van die bijzondere spaarrekening kunnen de deelnemers ook weer vrij hun geld opnemen. Over hun spaar geld ontvangen zij een normale ren te. Als een spaarsaldo, dat in een be paald jaar is gevormd, daarna nog vier jaar heeft uitgestaan, ontvan gen de deelnemers een spaarpremie. Daarna kunnen zij dat spaargeld en de premie geheel naar eigen inzicht besteden. Als men binnen vier jaar geld op neemt van de bijzondere spaarrege ling en dat besteedt voor een of meer met name genoemde doeleinden, ont vangt men de premie eerder en be hoeft men geen vier jaar te wach ten. Er is ook nog een derde regeling om voor premie in aanmerking te ko men, namelijk, als men regelmatig eens of meermalen per jaar recht streeks dus niet via een bijzon dere spaarrekening betalingen verricht voor genoemde doeleinden, kan men premie ontvangen over die periodieke betalingen. De deelnemers hebben, onder be paalde voorwaarden, recht op premie bij besteding voor de volgende doel einden: premies voor levensverzeke ringen e.d., schoolgeld en andere stu diekosten van de deelnemer, zijn echtgenote en zijn kinderen, aan schaffing van eên huwelijksuitzet door en voor de spaarder-, woning verbetering, aankoop van effecten, aankoop van een huis, of een stuk grond en aflossing van een hypo theek. Bestaande overeenkomsten bijvoor beeld met levensverzekeringsmaat schappijen, spaarkassen, bouwkas- sen', bestaande financiële verplichtin gen t.a.v. studiekosten enz. komen ook in aanmerking voor premie, in dien deze aan bepaalde voorwaarden Negen Franse politiemannen uit Algerije naar Parijs Negen hoge Franse politiefunctiona rissen zijn dinsdag uit Algiers naar Frankrijk vertrokken. Dit vertrek moet gezien worden als een uitvloei sel van de hervorming van het Fran se bestuur in Algerije na de opstand van de kolonisten. Deze negen man waren allen in Algiers werkzaam. Zij zijn „ter beschikking" gesteld van het hoofdkwartier van de Franse po litie te Parijs, hangende hun over plaatsing. De wijzigingen in het burgerlijke, mi litaire en politiële bestuursapparaat van Algerije worden uitgevoerd krachtens de speciale bevoegdheden, die de Franse regering heeft gekre gen. Ze kan deze mensen overplaat sen zonder de formaliteiten in acht te nemen, die daarvoor vroeger ver eist waren en die vaak een lang uit stel met zich meebrachten. 0 Halvard Lange, de Noorse minister van buitenlandse zaken, heeft in een persgesprek gepleit voor uitbreiding van de Noorse buitenlandse dienst zowel In politiek als in commercieel opzicht, dit vooral met het oog op de snelle ontwik keling ln Afrika. 0 Acht van de 435 negers van wie alge meen aangenomen wordt dat zij bij de mijnramp te Coslbrook ln Zuld-Afrika on. het leven zijn gekomen, blijken ln leven te zijn. De betrokkenen bevonden zich kennelijk niet onder de grond toen het ongeluk zich voordeed In de hele regeling neemt het ele ment van vrijwilligheid een be langrijke plaats in. Men is vrij om mee te doen, om eens per jaar het spaarbedrag te ver anderen of ook om ermee op te houden. Men kan een bijzondere spaarrekening openen bij een in stelling naar eigen keus, mits de ze bereid is zich te houden aan de voorschriften, welke terzake gel. den. Men kan het spaargeld eventueel geheel of gedeeltelijk opnemen, en het naar eigen inzicht beste den. Echter men ontvangt alleen premie bij besteding voor de bo vengenoemde doeleinden of nadat het saldo vier jaren heeft uitge staan. BIJ VERKOUDHEID, H0ESTEH EN NIEZEN X«v«n «en p*ar Pottertje» in de mor.d snel verlichtine. Duizenden vinden er dadelijks baat bij. Potter'* Lini* is te- liefd bij roker», xingtre «n spreker». GEEN WEERSTAND Epidemie eiste 41 slachtoffers In tien dagen tijcis heeft een griep epidemie onder de 500 inwoonsters van een tehuis voor vrouwelijke geesteszieken to Pontevico 41 doden geëist. Van zeven vrouwen die in het ziekenzaaltje worden verpleegd is de toestand kntiek. Het tehuis is gevestigd in een oud kasteel, dat in 1901 verbouwd werd. Alle verpleegden zijn ongeneeslijk ziek, en de gezondheidstoestand van de meesten was ook voor de griep epidemie zeer zwak. De medische staf van het gesticht heeft medege deeld dat de griep zoveel slachtoffers kon maken omdat de weerstand van de geesteszieke vrouwen zo zwak was. In het ziekenzaaltje en een in het nabijgelegen dorp ingerichte nood ziekenhuis worden op het ogenblik Mr. J. 0. de Rijke afgezet als advocaat en procureur Bij gouvernementsbesluit van 22 fe bruari 1960 is, overeenkomstig een daartoe strekkende opdracht van het hof van justitie in Nederlands Nieuw- Guinea, nir. J. O. de Rijke te Hollan- dia, afgezet als advocaat en procu reur. Op 1 december van het vorige jaar werd mr. De Rijke veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden, waarvan 2 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 1 jaar. Aan mr. De Rijke was valsheid in ge schrifte en opzettelijk gebruik van het valse geschrift ten laste gelegd. Hij zou deze middelen hebben aan gewend om het voogdijschap over 'n minderjarig kind te verkrijgen. De officier van justitie heeft er in zijn requisitoir rekening mee gehouden, dat mr. De R. geen enkele financieel voordeel had beoogd of genoten en ook met het feit dat een der getui gen, te wiens bate de valsheid in ge schrifte was gepleegd, zelf te eigen bate de vervalsing had gesugge reerd. nog zestig grieppatiënten verpleegd. Een oude non, die reeds lange tijd in het tehuis werkt vertelde maan dag: „Onze strijd tegen de dood in de slangenkuil was een vreselijke nachtmerrie. Ik heb vele epidemie- en gezien, maar dit is de eerste keer dat ik mens volkomen machteloos tegenover de dood heb gezien. Alle verpleegden zijn eigenlijk zo zwak dat zij niét tegen de griep bestand zijn". Hogere produktie bij Nederlandse werven Bij een daling van de wereldproduk- tie van schepen met ongeveer 6 is do produktie van de Nederlandse scheepswerven in het afgelopen jaar met ongeveer 9 gestegen tot 607.497 bruto registerton, vergele ken met een produktie van 555.697 ton in 1958. De Nederlandse produktie, die in to taal 145 schepen omvatte, maakt 6.95 uit van de wereldproduktie. Nederland kwam hiermee op de vijf de plaats na Japan, Engeland, West- Duitsland en Zweden. De Verenigde Staten en Italië die eveneens tot de grootste scheepsbouwende landen van de wereld worden gerekend, kwamen na Nederland op resp. de zesde en de zevende plaats. Van de zeven voornaamste scheeps bouwende landen konden alleen Zweden en Nederland hun produktie vergroten. In de andere vijf landen werd gemeten naar de tonnage, minder geproduceerd. 0 Het Westduitse federale gerechtshof in Karlsruhe heeft de 27-jarige journa list Lothar Horst Noack veroordeeld tot drie jaar en tien maanden gevan genisstraf wegens het onderhouden van yérradelijke betrekkingen met de Oost- duitse geheime dienst. Zijn 25-jarige vrouw kreeg op grond van dezelfde be schuldiging anderhalf jaar. Volgens de president van het hof had Noack alle inlichtingen die hij kon verkrijgen over de Westduitse Christelijke Democratische Unie aan de Oostduitse geheime dienst doorgegeven. Op deze foto worden de figurendie Sjoukje Dijkstra op het ijs heeft ge zet, door enige leden van de jury eens grondig bekeken. De opbouw van éen reusachtig elektronisch alarmsysteem langs liet IJzeren Gordijn in Europa na dert de voltooiing. Ais het gereed is zal het 86 krachtige zenders en relayeer-stations omvatten, reikende van Noorwegen tot Tur kije. Door middel van dit alarm apparaat zal het geallieerde op perbevel te Parijs onmiddellijk gewaarschuwd kunnen worden, in geval van een verrassende vijan delijke aanval ergens langs de grenslijn tussen het Westen en het Sowjetgebied. Het waarscnuwingsstelsel begint op een punt ver ten noorden van de poolcirkel en gaat dan in een halve-maanvormige boog naar Klein Azië. De totale aanlegkos- ten zullen tussen de 50 en 75 mil joen dollar liggen, voor de elek tronische installaties alleen. Bo vendien zullen de Navolanden in dividueel gebouwen en personeel leveren. De sector van de lijn in Noorwe gen is het eerst gereed gekomen, in aug. 1958. Reeds heeft het in intensieve proefnemingen getoond uitstekend te functioneren. Lang zijn de bijzonderheden hierover geheim gebleven; en nog steeds rijn er details die niet gepubli ceerd mogen worden. Maar het is thans mogelijk een overzicht van het alarmeringssysteem te geven. Het systeem is „Ace High" ge doopt. „Ace" is de afkorting van Allied Command Europe, het ge allieerde opperbevel in Europa het wordt „hoog" genoemd, omdat het werkt met tot in de troposfeer OLYMPISCHE WINTERSPELEN Bronzen medaille voor Barbara Roles De Amerikaanse Carol Heiss heeft in Squaw Valley door een prachtig gereden kuer haar eerste plaats bij het kunstrijden dames veilig gesteld en daarmee voor Amerika de eerste gouden medaille veroverd. Sjoukje Dijkstra heeft, volgens officieuze gegevens, de tweede plaats bij het kunstrijden dames behouden en daarmee de zilve ren medaille gewonnen. Het brons is voor de Amerikaanse Barbara Roles. De Europese kampioene ontving een hartelijk applaus toen zij op het ijs verscheen in een eenvoudig toiletje van koningsblauw. De stevige blon dine begon haar kuer met een mach tige Axel-Paulson, die buitengewoon hoog was en het publiek een „ooooh" ontlokte. Vervolgens kwam een Sal- chow en direct daarna een Fly ing Camel Spin. Terwijl haar muziek overging naar de atmosfeer van het middenstuk, trok Sjoukje snelle fi guren en maakte zii een perfecte dubbele loop. Maar bij een Flying Sit-spin en een dubbele flip kwam zij op beide schaatsen terecht in plaats van op één en deze schoonheidsfout jes kostten haar fracties van punten. In de eindfase presteerde Sjoukje fraai ineenlopende Cherry flip-, Sal- chow- en Axel-PauIson-sprongen, zon der een teken van vermoeidheid te tonen. Terwijl de klok aan het eind van het stadion de laatste seconden wegwerkte, schaatste zij snel van de ene kant van de baan naar de an dere. wisselend van vooruit in ach teruit, daarbij praktisch elke moei lijke stap in het „boekje" van het kunstrijden combinerend. De meeste deelneemsters finishten hun kuer in het centrum van de piste, maar Sjoukje verkoos te eindigen met een snelle spin op één voet in een verre hoek van de ring, terwijl het publiek haar wild toejuichte. Lidya Skoblikova, een blonde 21-jari- ge studente uit het Russische Chel- jabinsk, heeft de 3000 nieter hard rijden gewonnen, nadat zij zondag ook al de titel op de 1500 nieter had veroverd. Op de 1500 meter vestigde zij een nieuw wereldrecord, op de 3000 meter bleef zij slechts een halve seconde boven het wereldrecord. Yvonne Rnegg, een 22-jarige kan toorjuffrouw in een zaak in elektri sche apparaten die haar vader in het Zwitserse Chur heeft, heeft de reuze slalom gewonnen. Tweede werd de Amerikaanse Penny Pitou en derde de Italiaanse Guiliana Minuzzo-Chc- nal. Haakon Brusveen, een 32-jarige keuterboer uit het Noorse Ulaham- mer, heeft dinsdag de 15 kilometer cross country gewonnen. Door een tijd van 51 minuten en 55.5 secon den te maken, bezorgde hij Noor wegen voor het eerst een gouden medaille op deze Olympische Win terspelen. De Zweed Sixten Jernberg, die ver leden week de cross over 30 kilome ter won, werd tweede, in 51.5T3.6 en de derde plaats was voor de Fin Veikko Hakulinen, die op de 30 kilo meter zesde was geworden. „Ik had zelfs niet op brons durven hopen'" vertelde de donkerblonde Noor, „maar blijkbaar had ik vandaag een betere dag dan ooit. Nergens od het parkoers had ik moeilijkheden". Brusveen was als outsider gestart. De favorieten waren Jernberg, Ha kulinen, de Rus Anikin en de Noor se houthakker Hallgeir Brenden, die de titel op de kortste cross country afstand in 1952 en 1956 heeft gewon nen. t A avertenuej reikende golven en omdat de zen ders veelal gevestigd zijn op de hoogste bergtoppen. In april zal een begin worden ge maakt met de opleiding van het Eersoneel dat de installaties moet edienen en onderhouden. De em ployes komen uit verschillende landen en spreken acht verschil lende talen. Zij zullen jongelieden zijn, militairen zowel als burgers, die een zeer nauwkeurig inzicht moeten verwerven in de ingewik kelde techniek van het systeem. Hun opleiding wordt verzorgd door de National Standard Engi neering inc., een dochteronderne ming van de (Amerikaanse) In ternational Telephone and Tele- graphe Corp, die het hele project in opdracht van „Shape" aanlegt. De cursussen zullen worden gege ven op de Italiaanse luchtmacht basis te Latina, 60 km ten zuid westen van Rome. De werking van „Ace High" is volkomen onafhankelijk van de communicatie systemen in ver schillende landen, waar stations gevestigd zullen worden. Dat is van belang omdat die nationale verbindingen op een kritiek mo ment door sabotage of invasie zouden kunnen uitvallen. De wer king van het alarmsysteem is niet onderhevig aan atmosferische storingen en kan niet door vijan delijke zenders worden gestoord. Dat is een gevolg van het tropo- sferische systeem, waarbij de zen ders tot ongeveer 400 km afstand reiken. Zij zenden hun golven over de horizon en in de tropo sfeer, die werkt als een reusach tige spiegel welke de radiosigna len reflecteert. De signalen worden via deze re flectie, op aarde, op een punt ver van het uitzendende station, op gevangen, versterkt en op dezelf de manier verder geleid. „Ace High" overtreft in omvang en betekenis reeds bestaande soortgelijke systemen, te weten „YVhite Alice", in Alaska, Dew- line", dwars door Canada en „Double Jump", het laatste een telexnet van Izmir, in Turkije, via Napels naar Parijs. Aan de opbouw van het grote elektronische net werken ook Eu ropese firma's mede, zoals Krupp (Duitsland), Hennes (Engeland),- Nera (Noorwegen) en Van der Heem (Nederland). Ontslag voor advocaat- generaal in Nieuw-Guinea Officieel is te Hollandia bekendge maakt, dat bij gouvernementsbesluit van 23 februari 1960, de advocaat- generaal bij het hof van justitie te Hollandia, mr. W. C. van Beek, uit zijn ambt ls ontzet, met het daaraan verbonden ontslag uit 's lands dienst. Dit ontslag geschiedt zonder het pre- divan: „eervol." Dit ontslag is een uitvloeisel van het rapport der commissie Witsen-Elias over de censuurkwestie in Neder, lands Nieuw-Guinea. De commissie kwam unaniem tot de slotsom, dat mr. Van Beek wegens zijn rol in de ze zaak niet in 's lands dienst kon worden gehandhaafd. Over het al dan niet toekennen van het predikaat „eervol" liet de commissie zich toen niet uit. Nagekomen advertenties. Heden overleed, na een langdurig smartelijk lijden, ons innig ge liefd kleindochtertje CATHARINA CORNELIA CLAZINA THOLENAAR, op de zo jonge leeftijd van 10 jaar en 6 maan den. De zeer bedroefde grootouders: P. C. Tholenaar C. L. Tholenaar- Slootmaker W. J. Verdaasdonk C. C. Verdaasdonk- Radder Middelburg, 22 febr. '60 Eigenhaardstraat No. 24 en 29. Heden overleed onze beste zwager en oom, de heer JACOB VAN DE PUTTE, in de ouderdom van 62 jaren. Fam. Van de Putte Middelburg, 23 febr. '60 Breestraat 59 De teraardebestelling zal plaatshebben vrij dag 26 februari a.s.. Vertrek van het sterf huis te 3 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6