PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland ongerust over Westduits streven naar faciliteiten in Spanje Kasavoeboe stoot Kanza uit Abako Lagere veertarieven en stimulansen voor Sloeplan BILT „OUDE VERDENKINGEN ZOUDEN HERLEVEN" KUSTVAARDER „ENG0NIA" IN GOLF VAN BISCAYE GEZONKEN VERWACHT. 203e jaargang - no. 46 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 24 febr. '60 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ,3rieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. KWESTIE ROND MILITAIRE VOORRADEN EN OPLEIDING Dinsdagavond werd te Londen van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat de Britse regering zich ongerust maakt over het Westduitse streven tot verwerving van militaire faciliteiten in Spanje. Van officiële zijde wilde men geen enkel commentaar op deze aangelegenheid geven, doch er bestaat weinig twijfel aan dat Engeland sterk gekant is tegen het Westduitse plan. Naar verluidt spruit het Britse verzet uit het volgende voort: Men begrijpt in Engeland niet waarom West-Duitsland mili taire faciliteit in Spanje nodig heeft. Een dergelijk Westduits voornemen zou oude verdenkingen weer in het leven roepen. In dit verband wordt te Londen eraan herinnerd dat Duitsland in de Spaanse burgeroorlog, toen het generalissimus Franco technische hulp bood, van de ge legenheid gebruik heeft ge maakt voor het beproeven van nieuwe wapens en strijdmetho- den, die later in de Tweede We reldoorlog werden toegepast. De Britse regering- is, naar verluidt, niet voornemens thans zelfstandig stappen in deze aangelegenheid te ondernemen. Zij werd in januari jl. ingelicht over het Westduitse voor nemen. Opslagplaatsen De afdeling perszaken van de West duitse regering heeft naar aanleiding van maandag uit Londen gekomen berichten een. verklaring uitgegeven, waarin staat dat Duitsland onder handelingen overweegt met Spanje voor het opslaan van militaire goe deren vlak achter de Pyreneeën. Er wordt in gezegd dat soortgelijke on derhandelingen gaande zijn met Benelux Het ziet er voor de Benelux weer wat hoopvoller uit na de mi nisters-conferentie van zater dag j.l. te Brussel. De besprekingen duurden kort, maar het resultaat is blijkbaar goed geweest, want na af loop werd gesproken over de „uitste kende sfeer", waarin de conferentie verliep. Zoals men weet was er een pijnlijke situatie ontstaan, nadat de Nederlandse regering de parlemen taire bekrachtiging van het econo mische Benelux-verdrag had uitge steld. Onze regering wilde vooraf wat meer klaarheid hebben over de Belgische landbouwpolitiek. Is die klaarheid nu verschaft Als men in de officiële verklarin gen leest, dat de Nederlandse af gevaardigden thans geporteerd zijn voor het bekrachtigen van het eco nomisch Benelux-verdrag zou men geneigd zijn die vraag bevestigend te beantwoorden. Leest men echter de verklaring over de Belgische landbouwpolitiek het grote strijdpunt zorgvuldig na, dan is er voor een bevestiging nog geen ruimte. Alles hangt af van de wijze, waarop de afspraken van de jongste ministersconferentie door deskundigen worden uitgewerkt. In het. nabije verleden had België voor zich het recht opgeëist zijn grens tamelijk willekeurig te mo gen sluiten voor Nederlandse land- bouwprodukten voornamelijk groenten en fruit als prijsdaling of overvloedige aanvoer of wat dan ook daartoe aanleiding gaven. Nu zal België vooruit overleg met Ne derland plegen, wanneer het bepaal de afweermaatregelen wil nemen. Dat is de voornaamste toezegging, welke België heeft gedaan en.... dat is niet veel, want overleg kan soms heel eenzijdig zijn! Voor de nog niet volledig vrijge maakte groente- en fruitprodukten zal geheel worden vastgehouden aan het minimum-prijzen-artikel van het Euromarkt-verdrag. Dit artikel 44 bepaalt, dat een stelsel van de mi nimumprijzen mag worden toegepast beneden dewelke de invoer hetzij tij delijk kan worden geschorst of ver minderd, hetzij kan worden onder worpen aan de voorwaarde dat die invoer plaats vindt tegen een hogere prijs dan de voor het betrokken pro- dukt vastgesteld minimumprijs. Dit zelfde artikel bepaalt dat de mi nimumprijzen geen vermindering van het tussen de lidstaten bestaande handelsverkeer tot gevolg mag heb ben, noch een beletsel vormen voor een geleidelijke uitbreiding van het handelsverkeer. it artikel blijft dus onverkort gelden, met als enige restrictie, dat België de andere Euro- marktlanden zonder meer mag uit sluiten maar met Nederland eerst een praatje moet maken. Aan Nederlandse zijde hoopt men nu, dat bij komende besprekingen over de harmonisatie en liberalisatie van de Belgische en de Nederlandse landbouwpolitiek de „hardheid" van het minimum-prijzen-artikel gelei delijk zal afnemen. Dat dient afge wacht te worden en al wachtende daarop zal men er goed aan doen Frankrijk, België, Nederland en De nemarken en dat in de meeste geval len al overeenkomsten zijn bereikt, hoewel nog niet in formele zin. De geruchten dat West-Duitsland streeft naar militaire bases of op leidingsterreinen worden in de ver klaring tegengesproken. Wel, aldus de verklaring, zoekt West-Duits land naar landen die niet aan het eigen land grenzen die bereid zijn de bouw van „logistieke vestigin gen" ten behoeve van Duitsland toe te staan. Een van de landen die hiervoor in aanmerking komen zou Spanje rijn. Ook wordt aan Noor wegen gedacht. Ofschoon het niet met zoveel woorden wordt gezegd, neemt men aan dat Duitsland streeft naar bevoorradings centra die westelijk van West-Duits land liggen, omdat in het eerste sta dium van een oorlog de centra bin nen het bondsgebied wel eens onder de voet zouden kunnen worden ge lopen. Onderhandelingen met Frankrijk en Denemarken waren zo goed als be sloten toen de publieke opinie in De nemarken de regering dwong de zaak maar in de ijskast te zetten. De meeste Denen voelden niet veel voor de aanwezigheid van Duitse militai ren, omdat het Duitse leger in de Tweede Wereldoorlog het land had bezet. Er is nu voorgesteld dat de bewaking van de depots door sol daten van het land zelf zal worden verricht en dat de administratie en het beheer van elk depot in handen van Duitse militairen zou zijn. Opleidingsfaciliteiten Volgens betrouwbare diplomatieke bronnen te Washington zou West- Duitsland aan Spanje, Turkije, Frankrijk en Italië opleidingsfacili- teiten voor zijn strijdkrachten heb ben gevraagd. Men noemt het te Madrid niet uit gesloten, dat onder de opleidings mogelijkheden die Duitsland in Spanje wenst ook die voor de be diening van vliegtuigen en raket ten vallen. Volgens deze bronnen zouden de onderhandelihgen tussen 11 en 14 januari zijn gehouden. Die besprekingen zouden echter zijn gestaakt „onder zekere druk". Een N.A.V.O.-woordvoerder verklaar de gisteren, dat een Spaans-West duits overleg over Westdditse mili- NA TERUGKEER IN KONGO: Daniël Kanza, vice-voorzitter van de Abako, is van zijn func tie ontheven en uit de partij ge stoten, zo is gisteren in een te Leopoldstad door de Abako uit gegeven communiqué meege deeld. Kanza, die een vooraanstaand politicus in het gebied van Thijsstad in Neder-Kongo is en het blad „Kongo" uitgeeft, heeft op de Ronde-Tafelconferentie te Brussel Kasavoeboe, de leider van de '„Abako", verweten dat hij besluiten nam zonder de af vaardiging van de Abako van tevoren te raadplegen. Voorts zijn Edmond Nzeza- Nalndo en Simon Nzeza, die beiden deel uitmaakten van de afvaardiging naar de Ronde- Tafelconferentie, tot nader or der in hun functie in de Abako geschorst. Kanza werd door het hoofdbestuur van de Abako, waarvan Kasavoeboe voorzitter is, van zijn functie van ondervoorzitter ontheven na een onderzoek van de feiten". Kanza behoorde tot de Abako-leden die vorige maand het besluit van Ka savoeboe om niet langer aan do con ferentie in Brussel deel te nemen, af keurden en in diens plaats de Kon golees N'gvoevoeloe tot leider van het „Kartel der nationalistische partijen" benoemden. Aan Kasavoeboe is zondag bij zijn terugkeer in Leopoldstad een grootse ontvangst bereid. Volgens dinsdag in Brussel ontvangen be richten is de terugkeer van an dere Kongolese gedelegeerden, die na de Abako-leider in de Kongole se hoofdstad zijn aangekomen, vrijwel onopgemerkt gebleven. Kasavoeboe was de eerste Kongolese afgevaardigde, die in Leopoldstad aankwam nadat België op de Ronde- Tafelconferentie Kongo per 30 juni de onafhankelijkheid had toegezegd. De overige gedelegeerden zijn pas na zondag naar Kongo teruggekeerd, na in Brussel een receptie van koning Boudewijn te hebben bijgewoond, waarop Kasavoeboe geweigerd had te verschijnen. taire faciliteiten in Spanje geen on derwerp is, dat onder de aandacht van de permanente N.A.V.O.-raad te Parijs is gebracht. In de westelijke hoofdsteden was men gisteren over het algemeen weinig gelukkig over de berichten, dat de Westduitse regering: Franco heeft be naderd voor de vestiging van mili taire bevoorradingsbases in Spanje. Vierling geboren in Spaans dorpje De 24-jarige vrouw van de 26-jarige Spaanse werkloze arbeider Jose Pa- .von Otera is gisteren in het plaatsje Lora del Rio bij Sevilla bevallen van een vierling. Moeder en kindèren, drie jongens en een meisje, maken het goed. Het echtpaar heeft reeds een zoontje van achttien maanden. TIJDENS STORM Opvarenden door Franse treiler gered De 498 ton metende Nederlandse kustvaarder „Engonia" is gisteren in de Golf van Biscaye gezonken' na dat het schip in Ven Atlantische storm zware slagzij had gekregen. De tien opvarenden werden tegen de middag opgepikt door de Franse treiler „Capitaine Quemerais". Onder de opvarenden bevindt zich J. G. Brand, stuurman uit Vlissingen. Om half vier had radio Gibraltar liet eerste noodsein van de „Engonia" Zilver voor Sjoukje Dijkstra Sjoukje Dijkstra heeft de tweede plaats bij het kunstrijden dames be houden en daarmee de zilveren me daille gewonnen. De Amerikaanse Carol Heiss veroverde de gouden me daille. Het brons is voor de Ameri kaanse Barbara Roles. (Voor verslag zie pagina 10). opgepikt, korte tijd later ring Bor deaux eveneens de noodseinen van het schip op. Gemeld werd dat dt „Engonia" zware slagzij over bak boord had, en dat de reddingssloep reeds gestreken was. Om kwart voor vijf deelde Bordeaux mee dat pogingen om weer contact te krijgen met het Nederlandse schip, geen resultaat hadden gehad. Het Amerikaanse vrachtschip „American Leader", de Nederlandse kustvaarder „Kemphaan" en enkele visserssche pen, alsmede een vliegtuig van de Franse luchtmacht, hebben dinsdaj ochtend de zee afgezocht, totdat c Franse treiler de sloep met de tien opvarenden vond, in een zeer ruwe zee en bij een storm van windkracht 6 tot 7. De „Kemphaan" had kort voordat de „Capitaine Quemerais" zijn bericht over de redding uitzond, al geseind dat een Franse treiler alle opvaren den van de „Engonia" gered had. De kapitein van de kustvaarder, wiens schip op 30 mijl ten noord oosten van de Spaanse haven Bilbao gezonken moet zijn, heeft meege deeld dat het schip nog dreef toen de bemanning van boord ging. Men ver liet het scnip in een dichte duisternis. De „Engonia" was in 1956 gebouwd, en het schip was eigendom van Dam mers en Van der Heide te Rotterdam, Het schip was onderweg van Pasa- jes naar Antwerpen met een lading erts aan boord. „Het was een wonder, dat de schipbreukelingen de nacht in de kleine reddingsboot zijn doorge komen", vertelde schipper Yvon van de Franse trawler via do scheepsradio aan United Press In ternational. „Zij waren zo versuft, dat zij niet schenen te weten wat er gebeurd was. Het was moeilijk hen te verstaan, omdat zij niet veel Frans spreken, maar we be grepen, dat de lading ijzererts tengevolge van de zware golfslag plotseling was gaan schuiven. De boot maakte slagzij en kreeg een lek. De mannen hadden nauwe lijks tijd om in de reddingsboot te klimmen. Zij vertelden me, dat de Engonia binnen een half uur zonk". Schipper Yvon deelde verder mee, dat hij de reis naar de thuishaven Le Rochelle gewoon voortzette, omdat er geen gewonden waren onder de Nederlanders. De traw ler wordt daar vandaag om streeks één uur in de middag ver wacht. Minister Korthals kondigt aan: (Van een onzer verslaggevers) Minister Korthals heeft giste ren in de Tweede Kamer op vra gen van de Kamerleden Van der JPeijl, Posthumus en Van den Heuvel zijn uitspraken van vo rige week inzake de veertarie ven verduidelijkt. „Het is bepaald niet mijn bedoe ling om met de verlaging van D'WSST-JtS Se "SESSS. de'Welden op de Wester- onrwo m»™. schelde te wachten, totdat ik met Gedeputeerde Staten over eenstemming heb bereikt over de provinciale bijdrage in de verentekorten", aldus verklaar de de bewindsman gistermiddag nadrukkelijk. Er komen dus binnen niet al te lange tijd voor bepaalde categorieën nieuwe utituvp "leu er gueu aau uuai - geen al te grote Illusies te koesteren', (lagere) tarieven. Men zal zich herinneren, dat de mi nister vorige week had betoogd, dat hij een bijdrage van de provincie in de tekorten van de Westerschelde- tarieven noodzakelijk achtte. Het was echter niet duidelijk geworden of hij hangende het overleg over deze zaak met Gedeputeerde Staten reeds nu een verlaging van de tarieven wilde toestaan. Dat laatste is dus we! het geval, zo bleek gisteren. De minister had aan Gedeputeerde Staten een voorstel gedaan ter vermindering van de ta rieven voor voetgangers, bromfiet sers en fietsers, alsmede voor inwo ners van Zeeuwsch-VJaanderen, even wel gekoppeld aan een provinciale bijdrage in de tekorten. Daarop had het college gereageerd met de mede deling, dat daarover nadere overwe ging nodig was. De minister ver klaarde nu gisteren, dat „de verla ging toch kan doorgaan, voordat met Gedeputeerde Staten overeenstem ming is bereikt". Een voorlopige „ontkoppeling" van tarieven en pro vinciale bijdrage zou men dus mo gen stellen. Uit do Kamer werd aandrang op de minister uitgeoefend om zijn voor stellen aan Gedeputeerde Staten in zake de tarieven nu maar bekend te maken, doch dit weigerde de minis ter. „Ik heb geen vrijheid do cor respondentie met het provinciaal be stuur van Zeeland te publiceren", zei de bewindsman. Alleen het over de ze zaak ontvangen telegram van het provinciaal bestuur had hij vorige week met toestemming van Gedepu teerde Staten voorgelezen. Sloeplan De minister heeft tijdens zijn repliek in de Kamer ook het re geringsstandpunt inzake het Sloeplan verduidelijkt. Daarbij heeft hij nogmaals onderscheid gemaakt tussen het „buitendijk se" plan en het „binnendijkse" plan. Over het buitendijkse pro ject bestond geen misverstand: na de daartoe bestemde proeven kan aan de uitvoering daarvan (onder andere ten behoeve van „De Schelde") worden begon nen, vermoedelijk reeds dit jaar. Het binnendijkse project daar entegen valt in diverse fasen uiteen, namelijk afsluitdijk, spuisluis, schutsluis, havenbas sins cn tenslotte een kanaal met uitgebreide kunstwerken naar de Zandkreek. Voor de uitvoering van dit bin nendijkse project stelt de rege ring als voorwaarde, dat het bedrijfsleven belangstelling moet tonen. Teneinde evenwel in dit opzicht stimulerend te werken, overweegt de regering de afsluitdijk in het Zuid-Sloe vervroegd te doen aanleggen. Dan kunnen zich hier reeds be drijven vestigen, die voldoende hebben aan transportmogelijk heden via pijpleidingen enzo voorts. De regering is dus niet volkomen passief ten aanzien van het Sloeplan, aldus de be windsman. Samenvattend zei de minister: „Dit jaar begin van uitvoering van het buitendijkse plan, voorts overwe ging van vervroegde dijkaanleg ter stimulering van vestigingen. Voor de verdere uitvoering van het binnendijkse plan zal moeten worden afgewacht, welke belang stelling het bedrijfsleven toont. Overigens is die belangstelling nog (Zie slot pag. S kol. 2) Enkele kilometers ten zuiden van Maastricht, even voorbij de Sint Pie tersberg wordt, op Belgisch gebied, de beruchte „Stop van Ternaaien" uit de waterhuishoudkundige flessen hals getrokken. De dubbele sluis met de twee nauwe vaargeulen kan als het werk gereed is dan door de scheepvaart „omzeild" worden door een kanaal dat de Maas met het ka naal Luik-Maastricht verbindt. Op de foto: een overzicht van het werk in noordelijke richting. Kroesjtsjew op Bali aangekomen De Russische premier Kroesjtsjew en de Indonesisch president Soekar- no zijn dinsdag uit Soerabaja op liet vliegveld van Den Passar op Bali aangekomen. Met tromgeroffel, bekkenslagen, lie deren uit de veda's en bloemenkran sen werden de beide staatslieden ver welkomd. Direct nadat hij uit het vliegtuig was gestapt, moest Kroesjtsjew de hulde in ontvangst ne men van jonge Balinese meisjes, die hem bloemenkransen om zijn hals hingen. In de ontvangzaal op het vliegveld, waarheen het gezelschap zich begaf, hing een zware geur van wierook, Kroesjtsjew had hier ken nelijk geen last van. want hij begon onmiddellijk energiek de handen te drukken van de mensen, die aan hem werden voorgesteld. Na deze ceremo nie vertrok het gezelschap in auto's naar het verblijf van president Soe- karno te Tampaksiring. dat op circa 60 km van het vliegveld ligt. Soekarno heeft er Kroesjtsjew om standig uiteengezet hoe hij denkt over de internationale politieke vraagstukken. Premier Djoeanda van Indonesië en de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Gro- myko, waren hierbij tegenwoordig. De Sowjet-ambassadeur in Indone sië, Boris Volkow, is met een van de vliegtuigen waarmee Kroesjtsjew en zijn gezelschap naar Djakarta waren gekomen, naar Moskou gevlogen. Een arts had hem met het oog op een lichte ongesteldheid aangeraden voor een tijdje naar de Sow jet-Unie terug te keren, zo deelde een woord voerder van de ambassade te Djakar ta mee. Eisenhower in Brasilia President Eisenhower is dinsdagmid dag uit Puerto Rico in Brasilia, de toekomstige hoofdstad van Brazilië, aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door de Braziliaanse president, Ku- bitschek. Er werd geen formele begroetings rede uitgesproken. Deze zal woens dag in Rio de Janeiro worden gehou den. Wel uitte het Amerikaanse staatshoofd op een ontvangst zijn be wondering voor de futuristische hoofdstad van Brazilië die op 960 km ten noordwesten van de huidige hoofdstad, Rio de Janeiro, gebouwd wordt op een plateau in de wilder nis. De bekende Braziliaanse archi tect Oscar Niemeyer heeft de rege ringsgebouwen en het presidentiële „paleis van de morgenstond", waar Eisenhower zal verblijven, gebouwd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Herter. las later een gezamenlijke verklaring van bei de presidenten voor, waarin „steun werd uitgesproken voor een kruis tocht van het halfrond voor de eco nomische ontwikkeling". Geldig tot hedenavond OPKLARINGEN Op vele plaatsen opklaringen en wij- wel overal droog weer. Overwegend zwakke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets h ZON EN MAAN 25 februari Zon op 7.38 onder 18.10 Maan op 6.42 onder 16.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1