„LAND VAN SAEFTINGE RIJP VOOR INPOLDERING" WALCHEREN SPORT EN WEDSTRIJDEN Wintervergadering Walcherse C.B.T.B. te Middelburg MARKTBERICHTEN DINSDAG 23 FEBRUARI i960 PROVINCIAL?, Z R RUW S ft O O (I K A N 7 KRING AXEL DER Z.L.M. Problemen en perspectieven van Euromarkt belicht Het afgelopen jaar is, afgezien van de droogteperiode, een vrij normaal en rustig jaar geweest voor de land bouw. Tot deze conclusie kwam de voorzitter van de kring Axel der Z.L.5L, de heer W. Koster, tijdens de drukbezochte ledenvergadering van deze kring, die in „Het Centrum" te Axel gehouden werd. De opbrengst van de bietenbouw was iets minder dan normaal, maar dit gewas heeft niet zo van de droogte geleden als de pootaardappelen, waarvoor de droog te catastrofale gevolgen had. Op 2 maart zal een bijeenkomst van Zeeuws-Vlaamse aardappeltelers wor den belegd, waarin de mogelijkheden zullen worden besproken tot het voorkomen van dergelijke mislukkin gen in de toekomst. De Z.L.M. bracht ter leniging van de droogteschade 250.000 bijeen. Daar de totale schade vierhonderd miljoen gulden bedraagt, is dit een druppel op een gloeiende plaat. Met betrekking tot de ruilverkave- lingsvoorstellen voor de gronden ten westen van het kanaal Terneuzen Gent, wees de voorzitter erop, dat de Z.L.M. dezelfde mening is toege daan als de C.B.TJ3. Er zijn ge deelten, waarvoor ruilverkaveling noodzakelijk is, doch voor zeer grote delen is dit niet nodig. Het voorstel van rijkswaterstaat om de Wijck- huysepolder te verhogen met uit het kanaal vrijgekomen grond, wekt in grote mate de ontevredenheid van de Z.L.M., daar hierdoor tweehonderd hectare vruchtbare cultuurgrond ver loren zou gaan. De kring Axel stelde daarentegen voor kreken, rietpiassen, watergangen en onvruchtbare gron den met deze grond te dempen en op te hogen, waardoor cultuurgrond zou worden gewonnen. Het land van Saeftinge acht men eveneens rijp voor inpoldering en de daardoor gewonnen bouwgrond zou uitstekend als compensatie dienen voor de gedupeerde land- Restauratie gemeentetoren te Wemeldinge aanbesteed In opdracht van het gemeentebe stuur van Wemeldinge heeft archi tect M. J. J. van Beveren te Middel burg onderhands aanbesteed de res tauratie van de gemeentetoren. Er werd als volgt ingeschreven Fa. I. Woudenberg Zonen te Middel burg 69.200; J. Geschiere te Mid delburg 67.965; Fa. D. M. Geuze Zoon te Middelburg 64.985; D. Huurman Jr. N.V. te Delft 64.900; S. A. Versluijs te Middelburg 62.750. De restauratie zal geschieden onder toezicht van Monumentenzorg. In middels heeft de raad burgemeester en wethouders gemachtigd het werk te gunnen. bouwers. Do heer Koster meende echter uit de kamerverslagen te mogen concluderen, dat aandrin gen hierop bij minister Korthals een „kloppen aan dovemans deur" De heer F. P. de Kubber werd her kozen ais bestuurslid. Uit het finan cieel verslag bleek, dat er aan ont vangsten 5.604,02 en aan uitgaven 1.649,30 was geboekt. Het kassaldo daalde tot 3.954,72. Gezien deze re sultaten besloot men de contributie met 25 procent te verhogen. Na de toespraak van de voorzitter en afhandeling van de huishoudelijke zaken, sprak het lid van de land bouworganisatie der E.E.G., de heer J. J. B. P. van Lierde. over „De Eu ropese landbouwpolitiek in het ka der van de E.E.G.". De heer Van Lierde besprak enkele actuele problemen, onder meer de prijsverschillen binnen de grenzen van de Euromarkt. Spreker meende, dat in de toekomst in Nederland de hoogste graanprijzen zullen worden betaald, daar Nederland in het te- kortgehied voor voedergranen ligt. Hij meende voorts, dat de pachtprij zen zullen stijgen evenals de prijzen van de landbouwmachines. De heer Van Lierde kwam tot de slotsom, dat de E.E.G. voor Nederland gunstige gevolgen kan hebben. Raad Scherpenisse tegen opheffing woonruimtewet Do gemeenteraad van Scherpenisse heeft zich, in navolging van vele an dere Zeeuwse gemeenteraden, in zijn maandagmiddag gehouden vergade ring uitgesproken tegen het buiten werking stellen van de woonruimte- wet 1947. In een toelichting zei bur gemeester D. C. Bouvvense, dat het tekort aan woonruimte een ophef fing niet toelaat. Met vier stemmen voor en drie te gen nam de raad het principebesluit over to gaan tot de aanleg van een ijsbaan in de Pluimpot. Deze ijsbaan is een onderdeel van een project, dat o.m. de aanleg van drie hectare bos en een speelweide omvat. De Neder landse Heidemaatschappij heeft reeds een begin gemaakt met de egalisa- tïewerkzaamheden. Het krediet voor de aankoop van een nieuwe brandspuit werd verhoogd van ƒ22.000 tot ƒ26.000. Er werden in deze raadsvergadering vier pan den onbewoonbaar verklaard: twee huizen aan de Platteweg, één aan de Langeweg en één aan de Rijksstraat weg. De schooljeugd van Scherpenis se zal ter gelegenheid van de her denking van de bevrijding een boekje ontvangen. Als gemeentebergplaats werd de landbouwschuur Zuidstraat 245 aangekocht. Voor mensen, die de kosten van het bevolkingsonderzoek op t.b.c. 1,50 moeilijk kunnen dragen, zal de gemeente een regeling treffen. De raad besloot in beroep te gaan bij G.S. om het vordere van een woning de voormalige boeren leenbank tegen te gaan. De eige naar wil er een bewaarplaats van maken. Vergadering geref. en herv. mannenverenigingen Inleiding door ds. F. S. Kloosterman De gereformeerde mannenvereni- ging „Herman Bavinck" en de her vormde mannenvereniging „In dienst der Kerk" hielden afgelopen week een gecombineerde vergadering in het Hervormde Kerkcentrum aan het Koorkerkhof te Middelburg. Op deze bijeenkomst sprak ds. F. S. Kloosterman, hervormd predikant te Vlissingen, over het onderwerp, dat op de komende toogdag van de her vormde mannenverenigingen op 22 en 23 maart a.s. te Arnhem aan de orde zal komen „Zijn wij protestanten de reformatie nog trouw Op de te houden toogdag zal het onderwerp vanuit vier ge zichtspunten worden bezien. Bespro ken zullen worden het apostolaire, het oecumenische, het politieke en het sociaal-economische aspect van het vraagstuk. Er is een conservatisme, dat terug wil vallen op „de gereformeerde va deren" en dat de reformatie slechts kent in haar 16e eeuwse verschij ningsvorm. Ds. Kloosterman zag evenwel in een progressiviteit op het stuk van het belijden en beleven geen ontrouw aan de reformatie. De reformatie is een voortgaande zaak. Haar adagium „Het geloof, de ge nade, de Schrift alleen" is bijbels, Zeelandia - Odio 0-2 Vrijwel gedurende de gehele wed strijd is Zeelandia meer in de aan val geweest dan de Brabanders, maar het feit, dat deze toch met een overigens verdiende overwinning naar huis konden, vond zijn oorzaak in de betere afwerking van hun soms vrij aardig combinerende aan- valslinie. De Zeelandianen sprongen roekeloos om met de vele kansen die ze kregen. De afwerking was te traag en onnauwkeurig, zodat men het de betrouwbare Odio-doelman Van de Poel slechts enkele malen werkelijk lastig heeft kunnen ma ken. Toch konden we in deze wedstrijd nog een lichtpunt constateren en wel van sportieve aard. Nadat de overigens goed leidende scheidsrech ter bij de stand 0-2 de thuis club een doelpunt toekende en de Odio-grensrechter daar tevergeefs tegen protesteerde, maakte de Zee- landia-speler Schoenmakers de arbi ter opmerkzaam op zijn verkeerde waarneming, waarop liet doelpunt onder applaus van het publiek terecht werd geannuleerd. Na onge veer 10 minuten kreeg doelman Van de Poel zijn eerste schot van de voet van Henderikse te verwerken, maar enkele minuten later ver scheen Melse alleen voor Mondeel. De Odio-speler faalde echter. Na een kwartier deed rechtsbinnen Bril het beter want met 2 Zeelandia nen op zijn hielen schoot hij de bal langs Mondeel (0-1). Gutteling maakte bijna gelijk niaav de bal stuitte van de lat terug. Twaalf mi nuten na de rust kreeg linksbuiten Melse van Odio een kansje dat hij dankbaar benutte om de voorsprong tot 0-2 op te voeren. Hoewel de thuisclub door een omzetting nog verandering trachtte te brengen in deze uitslag, het lukte niet meer. R.C.S. - Zeeland Sport 2-2 De Vlissingers hebben ontegenzeg gelijk het beste voetbal laten zien. Hun positïekiezen en plaatsen was beter verzorgd, maar hun voorhoe de, nog zonder Schuit en Hubregtse bleek onmachtig om de kansen te benutten. Voor de rust ging de strijd vrijwel gelijk op en het was geenszins tegen de verhouding, dat Rlteco na een kwartier de score opende toen de R.C.S.-achterhoede verzuimde in te grijpen (01). R.C.S. gv.f zich geenszins gewonnen en met vaak aardige combinaties trok men op het heiligdom van Meyer af. Na een half uur slaagde midvoor Van Eenennaam erin de gelijkmaker in het doel te plaatsen (1-1). De thuis club kreeg nu wat meer vat op het spel der Vlissingers en geheel over eenkomstig het spelbccld bracht Terwiel na 38 minuten de stand op 2-1. Hoewel tot aan de rust de Sou burgers het beste van het spel hiel den, kwamen er geen doelpunten. Na de hervatting trok de thuisclub zich als vanouds in de verdediging terug met het logische gevolg, dat Zeeland Sport gedurende vrijwel de gehele tweede helft op de R.C.S.- helft heeft gespeeld. De R.C.S.-uit. vallen waren op de vingers van één hand te tellen en dat het slechts bij een Zeeland Sport doelpunt is ge bleven, was meer een gevolg van slechte afwerking der Vlissingse aanvallen en onfortuin dan ook het spel van R.C.S. te danken. De gelijk maker was overigens nog een pre sentje van de R.C.S.-doelman die bij een ver schot van de Bart de bal liet glippen (2-2). Voordien had de ze keeper echter door prima werk enkele zeker schijnende doelpunten weten te voorkomen. Met paal en lat als stevige steunpilaren kon R.C. S. deze puntenverdeling uit het vuur slepen. Veere - Wolphaartsdijk 4-0 Als slot van de voetbalcompetitie hebben de elftallen van Veere cn Wolphaartsdijk op het terrein van Veere een wedstrijd gespeeld, die in een ruime 4-0 zege voor de thuisclub is geëindigd. Reeds direct na de af trap namen de gastheren het heft in handen en talrijke aanvallen golfden op het dool van de tegenstander, waarvan de achterhoede aanvanke lijk het gevaar tijdig kon keren. Toch kwam Veere na 20 minuten aan de leiding. Een goed opgezette aan val kwam via de linkervleugel bij midvoor De Nood, die tussen de han den van de Wolphaartsdijk-doelman door inschoot (1-0). Met enthousiast opgezette aanvallen sloegen de gas ten fel terug. Maar goede schoten van Verstelle kwamen niet verder dan doelman Versluijs. Toen de doel man van Wolphaartsdijk 5 minuten voor de rust een afstandsschot van rechtshalf A. van de Broeke niet vol doende kon onderstrepen, zorgde De Nood ervoor, dat Veere met een 2-0 voorsprong kon gaan rusten. In de eerste periode na de rust speelde Wolphaartsdijk energjek en slaagde erin het Veerse doel sterk te bela gen, zonder echter te kunnen scoren. Het korte, doorzichtige spel was ko ren op de molen van de goed reage rende Veerse verdediging, die na lan ge tijd weer op vrijwel volle sterkte was geformeerd. Na een omzetting in de voorhoede kon Veere geleidelijk het initiatief van Wolphaartsdijk gaan overnemen De Veerse voor- waartsen werden door de goed ingrij pende spil Meijer en de beide backs vlot van passes voorzien. Dit leidde tot doortastend aanvalsspel. Zodoen de kon de voorsprong van de gasthe ren tot 3-0 verhoogd worden door een maar stellig ook slechts één kant der waarheid. Nodig is een voortgaande ontvouwing van de bronnen der openbaring. De reformatie stelde het Woord op de voorgrond en bracht de Bijbel on der het volk. Met de leer van de H. Geest is evenwel nog slechts een be gin gemaakt. Daar is verder de ver houding van geloof en wètenschap, de mensbeschouwing (existentialis me). de vragen van de verhouding van kerk en overheid en de leer van de ambten. Het kerkgebouw is niet slechts gehoorzaal, doch ook ont moetingsplaats, een wettige repre sentatie van de onzichtbare kerk. Ds. Kloosterman wees tenslotte nog op het gebrek aan eenheid, de voort gaande versplintering en over de verzuiling van ons volksleven. Een groot aantal vragen werd door de Vlissingse predikant tenslotte nog uitvoerig beantwoord. De voorzitter der hervormde man nenvereniging, de heer H. J. Ikklnk, bij wie de leiding berustte van deze bijeenkomst, sloot de vergadering met dank aan de spreker voor zijn belangwekkend betoog. Vaste geldlening voor bouw van zusterhuis Begin 1956 besloot de raad Middel burg met ket bestuur der Godshuis zen een rekening-courantovereen komst aan te gaan, waarbij de ge meente aan deze instelling een kre diet verstrekte van ten hoogste 1 miljoen, uitsluitend bestemd voor de financiering op korte termijn van de uitbreiding en de daarmee verband houdende werkzaamheden van het bij de Godshuizen in exploitatie zijn de gasthuis. De uitbreiding van het gasthuis en de interne verbouwing zijn reeds geruime tijd voltooid. Voor de uitbreiding werd reeds een vaste lening verstrekt van f 2 mil joen. Het krediet van f 1 miljoen heeft het bestuur niet volledig opge nomen; in het bedrag was een stel post begrepen van 200.000 voor dé bouw van een zusterhuis, dat thans nog niet opgericht is. Voor de finan ciering van de kosten heeft het be stuur tevens aangewend de netto-op brengst van de verkoop van onroe- x-ende goederen -in Gent bedragende ruim 426.500- B. en W. hebben het bestuur dei- Godshuizen een aanbieding gedaan voor een geldlening voor de vaste fi nanciering van het restant van de kosten van deze kapitaalsuitgaven onder voorwaarde, dat het béstuur het laatstgenoemde bedrag van 426.500 in rekening-courant bij de femeente laat tot het ogenblik, dat it bedrag nodig is voor de vaste fi nanciering van de stichtingskosten van ccn zusterhuis. Het bedrag der vaste lening kan worden bepaald op 600.000.B. en W stellen de raad nu voor over te gaan tot vaststelling van deze ontwerpbesluiten. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: M. Tas—van Sluijs, d. W. Pop- peMeliefste z. J. E. Mulder—Allaart, d J. PleijteBaaijens, z. B. H. J Geers— Leiendecker, z. G. J, Wisse—Klooster man, d. A. Lauer—Verweij, d. E. Kal- jouw—Poppe, z. K. Dingemauise—Roelse, d. L. J. Geerse—Lorier, z. Overleden: W. J. Haars. 64 j,,. e. v. IC Reifferscheldt. G. A. Carol 78 e. v. J. W. I'. Bos. N. S. van Sorge, 73 J. T. Goedbloed 75 J„ e. v. J. Meulblok. II. J- van Varik 77 j.. wed. v. H. L. Wiessner". J. C. Molenaar 72 j., e. v. A. Koch P. C. Klitenberg 84 j., wed. v. A. Segeler. W - Nedermeijer. 89 j. J. J. Brakman. 20 j. W- Wattel, 81 j-, e. v. A. Tevel. van den Broeke 79 j., e. v. W. Schoe. L. C. de Rijke, 78 wedn. v. P. c. Brand. KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTEN Ecdankt voor Scherpenisse: C. Mole naar tc Leiden. doelpunt van rechtsbinnen Minneboo. Vijf minuten later was het dezelfde speler die opnieuw kon doelpunten (4-0) na fraai samenspel met rechts buiten Jobse. Tot de laagte minuut robeerden de gasten nog tot een oelpunt te komen, waarbij het Veer se doel enkele malen op het nil aan doorboring ontsnapte. Met Wol phaartsdijk in de aanval kwam het einde van deze sportief gespeelde wedstrijd, waarvan de leiding in goe de handen was. Prof. Joh. Booij sprak voor natuurkundig gezelschap Voor de leden van het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg sprak prof. dr. Joh. Booij in het Schuttershof over „Samenhang van neurobioche- mische processen en psychische ver schijnselen". Uitvoerig schetste spre ker de diagnose van geestesstoornis sen in de loop der tijden. In de bijbel wordt het hart genoemd als bron van geestelijke verrichtingen. Hierna volgde een periode, waarbij men dacht dat geesteszieken het gevolg zijn van afwijkingen in de hersenen, afgewisseld door het standpunt dat krankzinnigen bezeten zijn door de monen. Ook de opvatting, dat de gal de oorzaak zou zijn, heeft een tijd lang geheerst: vandaar de afkomst van het woord melancholie. Ten tijde van Freud dacht men deze zieken door psychotherapie te gene zen. Ook hier waren de resultaten te leurstellend. Dat er verband bestaat tussen hersenen en geestesziekten is niet te ontkennen. Vele achterlijken hebben te kleine hersenen of "herse nen met weinig kronkels. In de laat ste jaren ontdekte men, dat sommi ge stoffen in het lichaam gebracht bepaalde vormen van geestesstoor- niss enteweegbrengen. Tot de be kendste behoren het lysergzuur, mescaline en adrenochroom, een af- braakprodukt van adrenaline. Door een toeval kwam men er achter dat spinnen zeer gevoelig zijn voor be paalde stoffen. Deze gevoeligheid komt tot uiting in het spinnen van een web met een bepaald afwijkend patroon. Aan de hand van het pa troon kan men vaststellen welke stof de spin binnengekregen heeft. Prof. Booijhoopt door toediening van stoffen, geïsoleerd uit hersen- vocht, liquor of bloed van geestelijk gestoorde patiënten te kunnen vast stellen welke stoffen er verantwoor delijk zijn voor deze ziekten. Een vol gende stap is dan het vinden van verbindingen die deze stoffen neutra liseren. Maar helaas is men nog lang niet zover. Aan het eind van zijn interessante lezing, welke werd verduidelijkt door dia's en een geluidsfilm, beantwoord de spreker nog verscheidene vragen. WESTKAPEllE Ouderavond o.I. school Vrijdagavond belegde de openbare lagere school te Westkapelle haar jaarlijkse ouderavond onder voorzit terschap van het hoofd der school, de heer I. van der Sande. Deze deel de mee, dat het leerlingenaantal in het hfgelopen jaar steeg en niet on bevredigend mag worden genoemd. In verband met grote animo wil men binnenkort een afdeling Volksonder wijs oprichten. Tot leden van de ou dercommissie werden gekozen me vrouw J. Roelse-Waterman en me vrouw M. Jongepier-Faasse. De avond, waarvoor grote belangstelling bestond, werd verder onder meer ge vuld met hersengymnastiek. AAGTEKERKE Jaarvergadering Z.L.M. Onder leiding van haar voorzitter, de heer S. de Visser, hield de Z.L.M.- .afdeling Aagtekerke vrijdagmiddag in „Amicïtia" haar jaarvergadering. De aftredende bestuursleden A. Blaas en W. Verhage werden herko zen. Deze Z.LM.-afdeline telt thans ruim 60 leden. De burgemeester, de heer J. Geuze, gaf door zijn aanwe zigheid blijk van belangstelling. Ouderavond diaconieschool Vrijdag werd de jaarlijkse ouder avond van de diaconieschool te Aag tekerke gehouden. Nadat de voorzit ter, ds. L. H. W. Theunissen, de sa menkomst geopend had en de mede delingen over het afgelopen jaar wa ren afgehandeld, sprak het hoofd der school de heer C. Klap over het onderwerp „Zeeland... waarheen". De aanwezigen werden geconfron teerd met de snel veranderende toe standen op alle gebieden en de aan passing van school en gezin aan deze snel zich voltrekkende wijzigingen in de eigen omgeving. Daaraan sluitend werd ter toelichting een film van het eiland Walcheren gedraaid. In de pauze werd gelegenheid ge geven om het nieuwe meubilair en liet werk van de leerlingen te bezich tigen. Op deze goed bezochte ouder avond gaf ook de burgemeester, de heer J. Geuze, blijk van zijn belang stelling. DRIE INLEIDINGEN „Niet afwijzend tegen industrialisatie" Maandagmiddag hield de Walcherse C.B.T.B. onder voorzitterschap van de heer I'. Ton in de Bogardzaal te Middelburg zijn wintervergadering. Op deze bijeenkomst werden korte in leidingen gehouden door de heer G. J. de Jager, voorzitter van de geweste lijke raad van het Landbouwschap en bestuurslid van de C.B.T.B., ir. J. J. van Hennik, rijkstuinbouwcon- sulent voor Zeeland en de heer D. Kasse, lid van de herverkavelings- comniissie Walcheren, die spraken over de akkerbouw, de tuinbouw en de herverkaveling. In zijn openingswoord wees voorzit ter Ton erop, dat er zoveel problemen zijn op internationaal en nationaal terrein en vooral op economisch ge bied. dat het bestuur had gemeend naast de behandeling van de norma le huishoudelijke zaken, van deze ver gadering ook een soort vragenmiddag te moeten maken. Hoe de verschil lende problemen onder de landbou wers leven, bleek na de korte uiteen zettingen van de inleiders, toen ver schillende vragen uit de vergadering op hen werden „afgevuurd". De voorzitter van de gewestelijke raad van het Landbouwschap, de heer De Jager, belichtte in zijn in- OOSTKAPELLE „Sursum Corda" bestaal vijfentwintig jaar Vrijdagavond vierde het christelijk gemengd koor „Sursum Corda" te Oostkapelle met haar begunstigers haar 25-jarig bestaan/Na een wel komstwoord van de voorzitter, de heer L. Wondergem, zong het koor een zestal nummers, vervolgens werd een feestelijk programma afge werkt van schetsjes en voordrach ten. Een zanggroep bracht met suc ces een aantal populaire radioliedjes Aan deze feestavond werkten verder mee mevrouw S. Maas-Rotte, so praan en mejuffrouw R. v. d. Hage, pianiste. Zij mochten voor hun mede werking oen hartelijk applaus en bloemen in ontvangst nemen. De heer Wondergem, die reeds vanaf de op richting voorzitter van „Sursum Cor da" is, kreeg een boekwerk en zijn echtgenote werden bloemen aangebo den. Zaterdag 5 maart geeft het koor een jubileumavond. Hieraan werkt, behalve de bovengenoemde solisten, ook mede het accordeongezelschap „Con Brio" uit Middelburg. „Sursum Corda" werd op 18 febru ari 1935 opgericht en de animo was zo groot dat in korte tijd de vereni ging 50 leden telde. De eerste diri gent, wijlen de heer L. Francke van Domburg, heeft het koor ruim 16 jaar geleid en wist dit al spoedig een goede naam te bezorgen in de Zeeuwse zangerswereld. Gestadig groeide het koor uit tot ruim 60 le den. Het overlijden van deze bekwa me dirigent was voor „Sursum Cor da" een groot verlies. Na de heer Francke hebben resp. de heren W. Gast en G. de Kok de directie ge voerd. De leiding is sinds kort in handen van de heer J. Suurmond te Souburg. Onder zijn bezielende lei ding wacht het koor op betere tijden, want de moeilijkheden waar zovele koren mee kampen zijn ook „Sursum Corda" niet gespaard gebleven. Het ledental bedraagt momenteel 30, nog wel niet verontrustend, maar zowel sopraan als tenor hebben dringend versterking nodig. Een lichtpunt is het kinderkoor, onder-afdeling van „Sursum Corda'' waaruit nu reeds, zij het nog spaarzaam, nieuwe leden gaan toevloeien. Ned. Herv. Kerk Op de onlangs gehouden vergadering van de leden der Ned. herv. gemeen te te Aagtekerke werd de eer L. Francke. tot diaken gekozen. VLASMARKT ROTTERDAM. 22 februari Waterroot vlas: lage soorten van f 1.45 tot f 1.60. middensoorten van f 1.65 tot f 195. best vlas van f 2 tot f 2.49. Dauwroot vlas: lage soorten van f l_20 tot f 1.40, middensoorten van f 1.45 tot f 1.55, best vlas van f 1.60 tot f 1.85 Breekvlas: van f 0 80 tot f 1.45 naar ge lang van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van f 0.60 tot f 1,—. In de waterrootsoorten bestond de pro- duktie ln de afgelopen verslagweek voornamelijk uit middensoorten en en kele lage kwaliteiten. De vraag bleef be perkt-tot de lage soorten cn enkele par tijen van de mlddenkwaliteiten, voor de overige aangeboden soorten was weer weinig belangstelling. De prijzen zijn over de gehele lijn wat lager. De produktie van Dauwrootvlas blijft klein, de vraag blijft voldoende om de enkele partijen op te nemen tegen iets lagere prijzen dan vorige week. Breek vlas is wat meer aangeboden, er kwa men enkele voorverkopen tot stand tegen lagere prijzen dan vorige masr.d. Voor gezwingelde lokken blijft weinig vraag, de prijzen zijn wederom Iets lager. VEEMARKT ROTTERDAM. 22 febnlari. Weektotaal 1983. Vette koeien ossen 1066. Varkens 917. Vette koeien pr- in ets per kg. le kw. 295325, 2e kW. 280—295, 3e kw. 255—280. Varkens (lev. gew.) le kw. 152, 2e kw 150, 3e kw. 148 Vette koelen aanvoer korter, handel traag, prijzen van vorige week konden zich met moeite handhaven. Prima's bo ven notering. Varkens (lev gew.) aan voer even groter, handel flauw, prijzen iets boven notering, zware varkens 1.46 per kilo. GRAANBEURS ROTTERDAM. 22 februari. Officieuze noteringen per 100 kg. Tarwe, franco per schip, op vochtconditle. Levering deze week tot f 33.20, schotvrij. Voedergranen: Maalgerst. naar kwaliteit, tot f 25-75. Kippegerst, ld. tot f 26.50. Haver ongepunte op monster, tot t 25.25. Rogge, doorsneekwaliteit, tot f 2125 Peulvruchten, franco Rotterdam: groene erwten, op monster, tot f 38: schokkers. id„ tot f 40. Bruine bonen, boerenschoon op monster, tot f 106. AARDAPPELVEILIVG ROTTERDAM 22 februari. Klei aardappelen 35 mm op waarts: Eigenheimers f 15.50—f 17.50 Bintje f 14.00—f 15.50. Meerlanders f 15 00 f 15.50. iJsselster f 1050—f 11.50. Zandaardappelen 35 mm opwaarts: Noor derling f 11.00—f 12.50. Libertas f 11.00- f 12.50. Voeraardappelen f 350—f 4.25. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VEILING GOES 22 feb. Per kg. Spruiten A II 48—52. B II 21-46, afw 30-43. Witlof A I 54. A II 4S—50. B t 4315 afw 36?0. Groene sav kool 3539. Rode kool 39 Boeren kool üfi —44 Prei I 67. II 53—60. Peen 18—21. Uien 35012. Veldsla 270—300. VEILING BERGEN OP ZOOM 12 feb. Rode kool 32—45. Witte kool 19— 23. Geel kool 28—32- Savooïe kool 19—50 Kroten 526. Waspeen 15—34. Prei 44—89. Spruiten 38—1.14. witlof 33—54. Boeren kool 33—37. Radijs 23 per bos. AARDAPPELTERMIJNMARKT ROTTERDAM 2r feb. Eigenheimer maart i contr. 1250 Furore april 12 contr. 11 40. 34 contr 1150 Alpha april 19 conrt. 10.60 Bintje 35 april 49 contr. 13. 162 contr. 12.80, 51 contr. 12.60. 7 contr. 12.70. 30 contr 12.90 Bintje 45 maart 1 contr. 15.20. 22 contr 15. 8 contr 14.90. april 50 contr. 15 11 contr 15.20, 20 contr 1550. 96 contr 15.80, 10 contr. 15,40, 11 contr. 15.30. Dagomzet 594 contracten. leiding de Zeeuwse landbouwaan- gelegenheden, de algemene land bouwpolitiek en de vraagstukken rond de Euromarkt. Met betrekking tot de Zeeuwse land- bouwaangelegenheden wees hij erop, dat de landbouworganisaties beslist geen tegenstanders zijn van het hui dige streven om in Zeeland industrie aan te trekken. Snreker was ervan overtuigd, dat industrialisatie zelfs een gebiedende noodzaak is voor het Zeeuwse gewest. Hierbij maakte de heer De Jager echter het voorbehoud, dat voor de industrie niet de bes te landbouwgronden moet worden ge bruikt. Ook het garantiebeleid kwam ter sprake, waarna de heer De Jager en kele internationale vraagstukken aan de orde stelde. Hij sprak de hoop uit, dat de geest van samenwerking, ook voor het brengen van offers, tussen de verschillende partners van dc Euromarkt wordt gevonden. Tuinbouw Ir. Van Hennik gaf in zijn rede een globaal overzicht van de huidige stand van zaken in de tuinbouw, waar men niet, zoals bij de land bouw, garantieprijzen kent. Hij wees de Walcherse C.B.T.B.'ers erop, dat Zeeland zich goed leent voor de tuinbouw. Door het klimaat zijn de oogsten in Zeeland bijvoorbeeld regelmatiger dan in het Westland en in Zuid-Lim burg. Hij kwam tot de conclusie, dat er in Zeeland mogelijkheden zijn voor een verantwoorde aanpassing en uitbreiding van het tuinbouwareaal. Hierbij legde hij echter vooral de na druk op een regelmatige en verstan dige toename. Wanneer dit te groot zou worden opgezet, zou dit gemak kelijk moeilijkheden geven bij de af zet. De heer Kasse deed enkele mede delingen over de herverkaveling. „Eindelijk na 12 jaar weet men hoeveel moet worden betaald voor deze verkaveling", aldus spreker. Gemiddeld komt dit per ha op on geveer 600. Dit bedrag wordt hoofdzakelijk bepaald door vijf punten, die per bedrijf in aanmer king zijn genomen: betere water beheersing, drainage, de ontslui ting door aanleg van wegen, de perceelseigenschappen en de con centratie. Naar aanleiding van deze drie inlei dingen was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Eerder op de middag had secretaris J. Watlel ver slag uitgebracht over de gang van zaken van het gewest Walcheren van de C.B.T.B. in het afgelopen jaar. In zijn financieel overzicht maakte penningmeester P. J. Abra- hamse melding van een flink batig saldo. BURGEMEESTER TOT RAAD: Dit iaar mogelük nieuw raadhuis in Sl.-Philipsland Burgemeester L. J. de Jonge van St.- Philipsland heeft tijdens de maan dagavond gehouden raadsvergade ring de verwachting uitgesproken, dat de bouw van het gemeentehuis en die van zes bejaardenwonïngen dit iaar verwezenlijkt zullen worden. De vergoeding over 1959 voor de bij zondere kleuterschool werd vastge steld op 3387.80 voor St.-Philips- land en voor Anna Jacobopolder op ƒ1534. De vergoeding ingevolge de lager onderwijswet werd voor 1960 vastgesteld op ƒ43.48 per leerling. De vergoeding voor de beide kleuter scholen voor 1960 zal voor St.-Phi- lipsland ƒ3387.60 en voor Anna Ja- cobapolder 1534.80 bedragen. Het verzoek van de muziekvereniging ..Concordia" om de iaarlijkse subsi die van 300 op f 1000 te brengen, werd verworpen. On voorstel van de heer J. Verwijs (g.b.) verhoogde de raad het bedrag evenwel met 350. zodat de vereniging jaarlijks op 'f 650 kan rekenen. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd 'n de vaca- ture-L. v. d. Ende benoemd het hoofd van de openbare lagere school, de beer A.. Verwaal. Besloten werd nog de uitbreiding van de begraafplaats zo spoedig mogelijk te laten uitvoeren. Een verzoek van de centrale dienst voor Bouw- en Woningtoezicht om het torenuurwerk te vervangen door een elektrische klok met verlichte wijzerplaats en elektrische luidinstal- latie werd voor nader onderzoek aan gehouden. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op: 20-2 Cahtarl- na W van Londen, Londonbrook van Ant werpen, 21-2 Louise Bock van Emden. 22-2 Menchy van Zee, Norse Commander van Carlshamn. Vlissingen vertrokken op: 20-2 Catharina W naar Den Bommel. 21-2 Londenbrook naar Gooie, Louise Bock naar Antwerpen. Albion naar St. Valery en Caux. Gepasseerd naar Antwerpen op: 20-2 Ab- bedijk van Bremen. Gazelle van Zee. 21-2 Vindicat van Plymouth. Bram van Rot terdam, Hydra van Par. Dahomeykust van Amsterdam, Eagie van Londen. Wes- terschelde van Dublin, Lissekerk van Bremen, Sommelsdijk van New York. Henja van Queensborough, Meerdrecht van Norfolk, Annenkerk van HamburE, Stad-Utrecht van Vlaardingen, Marjan van Harwieh/Teraeuzen. 22-2 Oberon van Londen, Alpherat van B.-Aires, Konny-M van Aviies. Gepasseerd van Antwerpen op: 21-2 Ida- D naar Londen. Isis naar Le-Havre, Quo- Vadis naar Plymouth. Osiris naar Am sterdam. Aegir naar Blambro-Head/Sluis- kii. Axeldijk naar Rotterdam. Togokust naar Bremen, Fen naar Londen. Silva- Dlana naar Kopenhagen. Wltmarsum naar Hamburg, Achilles naar Amsterdam. 21:2 Tempo-D naar Boston. Josef-Swenden naar New-Ross Hilda naar Bridgeton. Angeja naar Londen, Aries naar Avon- mouth, Slellaprima naar Londen, Lean-S naar Swansea, Sagitta naar Londen, 22-3 Abbedijk naar New York.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3