PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Explosie in Oostduitse mijn isoleert honderd arbeiders In Italië dreigt een regeringscrisis Zeeuwse raden bijna unaniem tegen opheffing van de woonruimtewet TENMINSTE VIJFTIEN MENSEN OM HET LEVEN GEKOMEN BUITENLANDERS KLAGEN OVER ONZINDELIJKHEID 203e jaargang - no. 45 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hooldredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ipg. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Bij afdaling vein ochtendploeg Naar het Oostduitse persbureau „A.D.N." meldde heeft zich maandag in de Karl Marx-steenkolenmijn te Zwickau in Oost- Duitsland, een hevige ontploffing voorgedaan, waardoor meer dan honderd mijnwerkers van de buitenwereld zijn afgesneden. Er zijn reeds vijftien dodelijk getroffenen geborgen. Vijfentwin tig mijnwerkers zijn tot nu toe gered; enigen hunner zijn ge wond. De gehele reddingsdienst van het Oostduitse mijnwezen is in geschakeld. De ontploffing deed zich voor, toen de ochtendploeg in de mijn afdaalde. Na de ontploffing brak brand uit. De oorzaak van Sneeuwklokjes voor koningin Juliana In de padvinderswereld werd giste ren de geboortedag van lord Ba den Powell gevierd. Ter gelegen heid daarvan heeft gistermiddag een vijftal „blauwe koorden pad- vindsters", begeleid door de presi dente van het Nederlandse Pad- vindsters Gilde, mevrouw N. A. den Haar-Groen uit Leiden op pa leis Soestdijk een bezoek gebracht aan H.M. de Koningin. De padvind- sters Gonda Baars uit Heusden, Heieen Broekema uit Oegstgeest, Hanneke van Cittert uit Utrecht, Fietje Braaksma uit Heerenveen en Mies de Jong uit Nijmegen boden H.M. de Koningin sneeuwklokjes aan. Proper volk In dit blad is kort geleden nog eens geklaagd door een man. die een middenstandsbedrijf wilde begin nen, maar die struikelde over de zware vestigingseisen. Hij zou de voorkeur geven aan vrije vestiging zoals bijvoorbeeld Canada die nage noeg kent. Die kreet om meer vrijheid is al meer gehoord, maar zij vindt geen weerklank in het bedrijfsleven. Dat bedrijfsleven zelf heeft namelijk gre tig om ^vestigingseisen gevi'aagd en daarbij stond uiteraard behalve het belang van het publiek ook dat van een gezonde bedrijfsvoering op de voorgrond. Vermoedelijk het laatste nog wel het meest en dat had tot overdrijving kunnen leiden, wanneer er geen toezicht was geweest op de vestigingseisen. Dat toezicht bestaat en het is al vaak remmend opgetre den, wanneer men de eisen te hoog wilde opschroeven of wanneer er in feite geen eisen te stellen waren. Zo kon het orgaan van het Ne derlands Verbond van Werkge vers dezer dagen een gïappig stukje brengen over de pogin gen om vestigingsbesluiten te ver krijgen voor het schoorsteenvegers- bedrijf en het schoonmaakbedrijf. De Commissie Adviezen Vestigings regelingen heeft zich tweemaal be£lg moeten houden met de vraag of vast stelling van vestigingsbesluiten voor liet schoorsteenvegersbedrijf en het glazenwassers- en schoonmaakbedrijf wenselijk zou zijn. Op 7 januari 1958 kwam er een brief van de staatssecretaris van Economi sche Zaken inzake het verzoek tot vaststelling van bovengenoemde ves- tigingsbesluiten ingediend door de betreffende organisaties en op 7 januari 1960 heeft de commissie aan 'Zijne Excellentie na ampel beraad doen weten, dat een en ander wat haar betreft niet nodig is. Het schoor steenvegen en het glazenwassen is naar haar mening een eenvoudige bezigheid, die hier en daar misschien wel eens een enkeling tot kwade trouw, maar nauwelijks tot beunha zerij kan brengen. Wat de glazenwassers betreft is de commissie verdeeld. De meerderheid is er weliswaar van overtuigd dat de klant in staat geacht moet worden om zelf te constateren of z'n ruiten schoon zijn, maar enkele leden zijn van mening „dat voor de uitoefening van het glazenwassers- en schoon maakbedrijf een zodanige bekwam heid is vereist, dat voor het weren van beunhazen niet uitsluitend mag worden vertrouwd op de selectie door de afnemers". Wij zijn niet zulk een proper, volkje, want er schijnen nog steeds „groe pen" te zijn, die niet in staat zijn te beoordelen of hun raam wel schoon Grapjes terzijde latend, mag ge constateerd worden, dat er ge lukkig ook in Nederland gren zen zijn aan de bedrijfsbescherming via vestigingseisen en dat de com missie, die daarover adviseert zeker niet alles aanvaardt. Zij houdt wel degelijk vast aan het voor ieder be grijpbare criterium van de beunhaze rij en wanneer het gevaar voor die beunhazerij niet bestaat, gevoelt zij niet voor het invoeren van vesti gingseisen. de ontploffing is nog niet be kend. Een officiële commissie van on derzoek heeft zich naar de Karl Marx-mijn begeven. Zwickau ligt ongeveer zestig kilometer van Leipzig. Het bericht van A.D.N. was slechts twintig regels lang. Man op bouwwerk onder zand bedolven Op het bouwwerk van de N.V. Du- pont de Nemours aan de Staart te Dordrecht is gistermiddag de 54-ja- rige arbeider P. W. Kok, gewoond hebbend in Dubbeldam, onder zand bedolven geraakt en tengevolge daarvan overleden. De heer Kok stond in een kuil, die men bezig was vol te storten. Hij kon zich niet bij tijds uit de voeten maken en kreeg een lading zand over zich heen. Eer men het slachtoffer had bevrijd was hij al overleden. - Maandagmiddag arriveerde met een tweetal vliegtuigen op Schiphol het ^London Symphonie Orchestra", dat een tournee door onsland zal gaan maken. Op deze foto ziet men de dochter van de eerste dirigent, Jenny Rignold, in gesprek met haar vader Hugo Rig nold (midden) en de tweede dirigent Collin Davis. Soekarno iot Kroesjlsjew: laat ook Aziaat op top toe President Soekarno van Indonesië heeft premier Kroesjtjsjew van de j Sowjet-Unie gisteren uitgenodigd op de komende topconferentie ook ruimte te maken voor de stem van i de Afro-Aziatische landen. De In- donesische president zei dit op een j enorme massabijeenkomst in liet sterk communistische Soerabaja, j waar hij en de Russische premier op i daverende wijze werden toegejuicht, j „De volkeren van Afrika en Azië I zijn verbaasd, dat zij niet vertegen- j woordigd zijn op de topconferentie", j aldus Soekarno. „Zonder vrede in i Azië en Afrika is wereldvrede on mogelijk. Azië is steeds het toneel I geweest van strijd. Denk aan Korea. Vietnam en het Suez-kanaal.. Azië is j het slachtoffer geweest van veel j bloedvergieten en van atoombom men". „Ik heb Kroesjtsjew uitgenodigd om met eigen ogen te komen zien, hoe kolonialisme een bron van oorlog is geweest en ik geloof, dat Kroesjtsjew er nu van overtuigd is, dat wereld vrede een onmogelijkheid is; als Afri ka en Azië buiten beschouwing blij ven". BESLISSING UITGESTELD Liberalen zeggen hun steun op In verband met de begrafenis van Adone Zoli, die voorzitter is geweest van de Italiaanse chris ten-democratische partij, heeft de Italiaanse regering gisteren de beslissing of zij al dan niet zal aanblijven uitgesteld. De Italiaanse liberalen hebben het afgelopen weekeinde besloten, de regering voortaan hun steun in het parlement te onthouden. Het kabinet glijdt naar hun me ning te veel naar links af. Met de monarchisten en de neo-fas- cisten vormen de liberalen, die over 16 van de 596 zetels in de Kamer van Afgevaardigden be schikken, een onontbeerlijke steun voor.de regering. Sicilië De situatie is nog gecompliceerder geworden door dc verkiezing van de rechts-georiënteerde christen-demo craat baron Benedetto Majorana del- la Niccahiara tot regionaal premier op Sicilië. Hij volgt de uiterst linkse Silvio Milazzo op. j Invloedrijke christen-democratische kringen in Rome hebben pressie ge oefend op de Siciliaanse partij-afde ling om een coalitie met de linkse socialisten van Neuni aan te gaan. Het staat echter vrijwel vast dat Nicchara een kabinet zal vormen met steun van de monarchisten, neo fascisten en liberalen. Het zou duidelijk rechts-van-het- centrmn zijn. In Rome Wat de situatie in Rome betreft; in politieke kringen wordt het zo goed als zeker geacht, dat monarchisten en neo-faseïsten het voorbeeld van de liberalen zullen volgen in het weige ren van steun aan de regering. De christen-democraten beschikken in de Maandagmorgen is een vrachtauto op een niet beveiligde overweg nabij Apeldoorn door een personentrein gegrepen en volkomen vernield. De chaufeur van de auto werd hierbij gedood. Op de foto de welhaast onherkenbare wrakstukken van de auto rond de locomotief van de personentrein. Kamer over 273 stemmen, 26 minder dan de volstrekte meerderheid. De secretaris van de liberale par tij, Malagodi heeft zaterdag ver klaard, dat Segni's politiek niet langer aanvaardbaar is en aange drongen op een parlementair debat hierover. Volgens hem heeft de re gering besloten voor links te bui gen en te capituleren in plaats van een centrumkoers van werkelijke vooruitgang te volgen. De regering zou te veel koketteren met de link se socialisten van Pietro Nenni, de derde grote partij in Italië, die sterke banden heeft met de com munisten. Premier Segni en de leiders van de christen-democratische partij zullen de situatie die nu is ontstaan over een dag of twee nauwkeurig onder de loep nemen. Twaalf mensen omgekomen bij iwee branden in V.S. Bij twee branden in Amerika zijn de afgelopen 24 uur twaalf mensen, on der wie negen kinderen, om het le ven gekomen. Te Oberlin in Ohio verbrandden ze ven kinderen in een houten huis dat in een kwartier tij'ds in de vlammen opging. Een meisje van acht jaar bracht nog twee kinderen in veilig heid, maar kwam zelf om, toen zij er nog meer wilde redden. De móe ders van de kleine slachtoffers zaten in een voorkamer naar de televisie te kijken, toen in het achterhuis de brand ontstond door het ontploffen van een petroleumkachel. Een muur van vlammen scheidde hen van de kamers waarin de kinderen sliepen. In Harrisonburg in Virginia kwamen vijf personen, onder wie twee kin deren en een blinde oude man om bij een brand in een huis met twee verdiepingen. De slachtoffers bevon den zich op de tweede verdieping. Negen mensen liepen verwondingen op. ZELFS INGEZONDEN STUK IN NEW YORK TIMES AiN.V.V. wenst krachtig optreden gemeentebesturen De Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingen verkeer (A.N.V.V.) heeft in een brief aan de colleges van bur gemeester en wethouders van de Nederlandse gemeenten de aandacht gevestigd op het toe nemend aantal klachten, dat zij van buitenlandse toeristen ont vangt over de hier te lande aan- „GOESE RAAD en bloc tegen opheffing woonruimtewet". „Aagtekerke zei „neen" tegen afschaffing woonruimtewet", „Kruiningen wil toepassing woonruimtewet handhaven", „Woonruimtewet in Oostburg onmisbaar"Deze en soort gelijke krantekoppen zijn de laatste weken vrijwel dagelijks in de kolommen van dit dagblad te lezenStuk voor stuk zijn die opschriften korte, kernachtige antwoorden op de vraag, die mi nister Klompé van Maatschap pelijk Werk op 20 jannari van dit jaar schriftelijk aan de 101 Zeeuwse gemeenteraden stelde: bestaat er bezwaar om bij wijze van proef de woonruimtewet 1947 in Zeeland buiten werking te stellen? Hoewel de gemeenteraden nog tot 15 maart gelegenheid hebben om antwoord te ge ven op deze vraag, staat nu al vast, dat een verpletterende meerderheid van de 101 ra den het „tegen" uitspreekt. Inmiddels heeft het departement van maatschappelijk werk nog slechts van een klein deel van de gemeenten het antwoord ontvangen. Van onge veer dertig gemeenten uit Zeegland en Friesland (waar de vraag zo als bekend ook een aantal ge meentebesturen is voorgelegd) kwam een antwoord binnen). Welk motief? Niettemin is het aan dit departement zowel uit de antwoorden als uit de krantenverslagen duidelijk, dat een meerderheid van de gemeenteraad te- gén opheffing is. Bij dit departe ment deelde men ons eehter mee, dat voor het nemen van do ministeriële beslissing niet slechts het „voor" of „tegen" van de gemeentebesturen be langrijk is, maar vooral ook de mo tivering van het antwoord En zoals bekend betreft het niet een soort „stemming!" Voorschrift is slechts, dat de minister de raden hoort, maar voor de ministeriële be slissing behoeft de mening van de ra den niet doorslaggevend te zijn „Er er kan wel veel tegen zijn", zo zei men ons bij het departement, „maar men kan toch stellen, dat eens en ergens begonnen moet worden aan het uitschakelen van deze wet!" In de meeste Zeeuwse gemeenten vraagt men zich echter af of dat tijdstip nu al is aangebroken Want bezwaren zijn er nog vele en het voornaamste is wel, dat de meeste gemeenten, zo wordt ge zegd, nog met een fikse wachtlijst van woningzoekenden zitten Ook vrezen vele raadsleden, dat het voor minder draagkrachtige» moeilij ker wordt aan een woning te komen als de „bescherming" van de woon ruimtewet wegvalt. Een belangTijk argument komt verder van de vele kustgemeenten in Zeeland: het ge vaar bestaat, dat zonder de woon ruimtewet. vele huizen, die voor nor male bewoning in aanmerking ko men, geheel bestemd worden voor huisvesting van badgasten met als gevolg een toenemende woning nood» „Ergens moet toch worden begonnen Geen ramp..,. De „voorstemmers" zijn slechts uit zonderingenZo was op Walche ren Sint-Laurens tot nu toe de enige gemeente, die ronduit toegaf: „Voor ons in het opheffen geen ramp!" Bur gemeester W. Baas van deze gemeen te is de mening toegedaan, dat deze wet „verstarrend werkt" en de raad deelde deze zienswijze. „Ook wij heb ben nog een wachtlijst van woning zoekenden, waarop ongeveer dertig gezinnen staan", vertelde hij ons, „maar toch is overheidsingrijpen niet meer nodig, omdat nu de tijd rijp is, dat de bevolking deze kwestie van vraag-en-aanbod zelf kan regelen". De heer Baas meent zelfs, dat op de duur de opheffing van de woonruimtewet slechts een plei dooi kan betekenen voor een gro ter woningcontingentvoor Zee landWant uls er inderdaad nog zoveel woningnood is", ver- (Zie slot pag. 2 kol4) getroffen verontreiniging en be vuiling van de openbare weg, het strand en andere recreatie gebieden, alsook van grachten, vaarten, sloten en dergelijke. Enige tijd geleden, aldus de natio nale toeristische organisatie, is zelfs van deze verontreiniging en bevui ling gewag gemaakt in een ingezon den stuk in de „New York Times", dat weer is overgenomen in „The Travel Agent", een vaktijdschrift, dat een belangrijke stem heeft in het Amerikaanse reiswezen. Zulke pu- blikaties nu kunnen ernstige schade voor onze toeristische markt beteke nen. Door de grote economische voorde len, die voor ons land uit het toeris me voortvloeien, is het naar de me ning van de A.N.V.V. van belang, dat het Nederlandse volk zich de in spanning getroost om ons land zo aantrekkelijk mogelijk te houden en dus om verontreiniging en bevuiling tegen te gaan. De A.N.V.V. doet daarom een be roep op de colleges van burgemeester en wethouders der Nederlandse ge meenten om eraan mee te werken de zindelijkheid van het stadsbeeld te bevorderen en krachtig naleving af te dwingen van de bepalingen in de algemene politieverordeningen met betrekking tot de straat- en water verontreiniging, waarbij de A.N.V.V. in het bijzonder denkt aan de in vele gemeente bestaande bepalingen, die verbieden honden hun uitwerpselen te laten deponeren op uitsluitend of mede voor voetgangersverkeer inge richte gedeelten van de weg. Geldig tot hedenavond NOORDOOSTELIJKE WIND Over liét algemeen veel bewolking met aanvankelijk in verscheidene de len van het land nog regen. In (le middag enkele verspreide opklarin gen. Overwegend matige noordooste lijke wind. Middagtemperaturen van omstreeks 4 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1