PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOENADERING OP DE BENELUX-TOP Kasavoeboe in Kongo als vorst ontvangen Akkoord over Schelde-Rijnverbinding voor Zeeland van belang BELANGRIJKE AFSPRAKEN OVER LANDBOUW HOGERE KINDERBIJSLAG EN INVALIDITEITSRENTEN 203e jaargang - no. 44 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, J 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 febr. '60 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.„Brieyen of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. of 3516); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2 Premiers Eyskens en De Quay zeer voldaan De Benelux „topconferentie" heeft zaterdag geleid tot een be langrijke toenadering tussen Nederland en België op twee pun ten, waarover tot dusverre aanzienlijke meningsverschillen tus sen beide landen bestonden. De Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard, reeds in de tweede helft van de volgende maand besprekingen te beginnen over de Belgische wens voor een verbinding tussen de Schelde en de Rijn en over de land bouwproblemen zijn in beginsel afspraken gemaakt, die van Nederlandse zijde van grote betekenis worden genoemd voor de verdere ontwikkelingen. Zo wel de Belgische minister-president Eyskens, als premier De Quay spraken na afloop van het over leg dat overigens tegen veler verwachting in nog geen vier uur in beslag nam hun grote voldoening uit over de bereikte resultaten. Naar de Nederlandse minister van landbouw, de heer Marijnen, mede deelde, kunnen de resultaten van het gesprek over de landbouw als volgt worden samengevat: •Het voor België uit het E.E.G.-ver- drag voortvloeiende recht de grenzen te sluiten voor groenten en fruit, in dien de minimum prijzen op de bin nenlandse markt niet worden bereikt zal niet automatisch op Nederland worden toegepast. Van Nederlandse zijde zullen maatregelen worden ge nomen om inzakking van dé prijzen op de Belgische markt te voorkomen Alleen indien er een werkelijk ernsti ge situatie in België zal ontstaan, kan de Belgische minister van land bouw in overleg met zijn Nederland se collega tot een noodzakelijke grenssluiting overgaan. In beginsel is afgesproken de kwestie van de harmonisatie en libe ralisatie van de landbouwpolitiek in de twee landen nader te bezien, ook in het licht van de Europese Econo mische Gemeenschap. In het bijzon der is het doel hiervan de mogelijk heid te openen de bestaande Benelux- organen beter te kunnen laten wer ken door de belemmering weg te ne men, die is ontstaan door het uitblij ven van harmonisatie en liberalisatie in het land- en tuinbouwbeleid. Er is een vaste afspraak gemaakt om in E.E.G.-zaken zo nauw moge lijk overleg te plegen en zoveel mo gelijk gezamenlijk op te treden. De Belgische regering is verzocht een oplossing van de kwestie der in voer van gecondenseerde melk in Bel gië te vergemakkelijken door aan passing Van de maatregelen voor ma ximumprijzen. De producenten heb ben in hun besprekingen reeds grote vooruitgang geboekt op de weg naar een oplossing, doch de maximum prijsregeling staat een definitieve oplossing in de weg. Conjunctuur politiek Uit het na afloop uitgegeven commu niqué blijkt, dat ook op andere pun ten resultaten werden bereikt, zo ge tuigen de drie regeringen van hun wil, erop toe ^e zien dat de over heidsinstellingen die aanbestedingen houden, zich strikt houden aan de letter en de geest van het Benelux- aanbestedingsprotocol van 1956. Nederlander bij Pontresina onder lawine bedolven Naar liet Zwitserse persbureau „De- pag" en het Franse persbureau „A.F. P." melden is vrijdagmiddag een 62- jarige Nederlander, de Amsterdamse handelaar W. F. J. Zeegers, door een lawine bedolven en gedood. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van leerlingen van een skkiklas. Kort na elkaar kwamen drie lawines omlaag van de Cluexhang bij Post- resLna. De heer Zeegers was bezig met de daling naar Pontresina toen de sneeuwmassa over hem heen kwam. Spoedig waren vijftig man bezig het slachtoffer uit te graven. Er werd hulpmateriaal aangevoerd en vier honden hielpen zoeken. Na drie en .een half uur stuitte men op een ski. Op 8 meter daarvan vond men kort daarop het slachtoffer, dat bijna twee meter onder de sneeuw lag. Vele po gingen om met kunstmatige ademha ling en zuurstof de levemgeesten weer op te wekken hadden geen resultaat. Minister Gromyko gaat niet naar Ambon De Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft besloten af te zien van zijn voorgenomen bezoek aan Ambon, waar met Russische hulp een technisch instituut wordt gebouwd. Vermoedelijk zal de Sow jet-minister van cultuur, Michaelow, in zijn plaats naar Ambon gaan. Premier Kroesjtsjew van de Sowjet- Unie is zondag in Jogjakarta aange komen, waar hij een dag zal blijven. Hij is met president Soekarno van Bandoeng naar Jogjakarta gevlogen. Op het vliegveld van Jogjakarta werd hij begroet door sultan Ha- mengkoe. Honderdduizend studenten bereidden de Russische premier zondagavond een geestdriftige ontvangst in de universiteit van de stad. Verscheide ne minuten was de lijfgarde alle controle over Kroesjtsjew kwijt. Op muren en verscheidene andere plaatsen in Soerabaja zijn leuzen aangebracht die beledigend zijn voor premier Kroesjtsjew, die thans een bezoek aan Indonesië brengt, zo meldt het Indonesische persbureau Antara, dat echter niet de inhoud van de opschriften vermeldt. De Sow- jet-premier gaat vandaag naar deze havenstad in Oost-Java. De ministers zijn van oordeel, dat de conjunctuurpolitiek op gezette tij den het onderwerp van een onder zoek zou moeten uitmaken. Derhalve is besloten dat aan de vergaderingen van het comité van ministers, die in april en oktober van ieder jaar wor den gehouden, een rapport over de conjunctuurpolitiek zal worden voor gelegd. De ministers hebben de wens uitge drukt dat de vergelijking van de sys temen van directe belastingen van de drie landen verder wordt doorge voerd, vooral wat betreft hun invloed op de economische activiteit. Boven dien hebben zij besloten de verbete ring van de tussen de Benelux-landen gesloten overeenkomsten betreffen de de dubbele belastingheffing ter hand te nemen. De regeringen hebben de problemen, die het afschaffen van de personen controle aan de binnengrenzen van Benelux nog stelt, in beschouwing genomen. Zij hebben de deskundigen verzocht hun werkzaamheden te De- eindigen, 1 teneinde voorstellen aan het comité van ministers, dat in de maand april bijeenkomt, voor te leg gen. Ter conferentie hebben de regeringen gesproken over een ontwerp-over- eenkomst waarbij voor de onderda nen der Beneluxlanden nieuwe waar- brogen worden geschapen voor hun bewegingsvrijheid, de vrijheid van verblijf en van de keuze van hun woonplaats binnen het B.enelux-ge- bied. De tekst van deze overeenkomst zal door het comité van ministers worden vastgesteld in zijn vergade ring van april waarna de overeen komst voor advies zal worden voor gelegd aan de Raadgevende Interpar lementaire Beneluxraad. Aan de deskundigen is opgedragen om tegen eind september 1960 rap port uit te brengen aan het comité van ministers over het vraagstuk van de harmonisatie inzake de vesti gingseisen voor de uitoefening van economische en beroepswerkzaam heden. Goed erenvervoer De ministers hebben de nadruk ge legd op het belang, dat zij hechten aan de studies, die moeten leiden tot de harmonisatie van de wetgevingen en voorschriften met het oog op net opheffen van de belemmeringen in het vrije goederenverkeer. Zij heb ben de deskundigen opgedragen twee keer per jaar rapport over deze aan gelegenheden aan het comité van mi nisters uit te brengen. Koning Boudewijn: Ook in toekomst vriendschap Toegejuicht en toegezongen door duizenden enthousiaste Kongolezen heeft de nationalis tische leider Kasavoeboe zondag een triomfantelijke intocht in Leopoldstad gemaakt. Door geen gevolg te geven aan de uit nodiging tot het bijwonen van een receptie op het koninklijk paleis in Brussel door koning Boudewijn die wel door de bijna 90 overige Kongolese afgevaar digden naar de zaterdag j.l. be ëindigde rondetafelconferentie werd bezocht, kon hij de eerste zijn die in het over ruim vier maanden onafhankelijk wor dende vaderland kon terugke ren. Het enthousiasme op het vliegveld was zo groot, dat de enkele tientallen Belgische politiemannen de menigte niet in bedwang konden houden en Kasavoeboe zelfs zijn van te voren voorbereide redevoering niet kon uit spreken. Terwijl hij in een open auto van het vliegveld naar de stad reed, begroetten de duizenden Kongolezen hem met geroep van „koning" en „redder van het land" en klonk het lied „Kongo dia ngoenga" (Kongo van onze ouders). Om incidenten te voorkomen was de Europeanen in Leopoldstad de toe gang tot de gemeente Dendale, waar de Ahako-leider zijn grootste aan hang heeft, ontzegd. Loyaliteit Enkele uren daarvoor had koning Boudewijn in Brussel de overige Kongolese leiders verzekerd, dat „België op uw loyaliteit rekent, zoals U op de onze kunt rekenen" en de overtuiging uitgesproken, dat de beide volkeren verenigd zullen blijven door banden van oprechte vriendschap. Evenals minister-president Eyskens dat in zijn grote rede op de R. T. C. had gedaan, waarschuwde de Belgi sche vorst de Kongolezen tegen de fevaren, die de onafhankelijke staat unnen bedreigen. „Wij hebben vastberaden de integri teit van uw grenzen verdedigd. U zult op uw beurt dit erfdeel moeten beveiligen tegen de begerigheid van vreemdelingen, die onder voorwend sel van hulpverlening van uw oner varenheid misbruik zouden kunnen maken", aldus de koning. Applaus en toejuichingen volgden op de rede van koning Boudewijn, die aan het slot daarvan de Belgische bereidheid herhaalde om de Kongole zen te blijven helpen. Aardbeving in Algerije eiste 46 levens Zesenveertig inwoners van de dorpen Meloeza en Benihilmane in het berggebied in Oost-Alge- rije hebben zondagochtend, als gevolg van drie aardschokken in ongeveer twee uur tijds, het leven verloren; 88 dorpelingen werden gewond. De eerste schok, die zondag te -9.10 uur werd gevoeld, heeft de meeste slachtoffers geëist. De bestuurder van een hefschroef- vliegtuig, dat boven het getroffen gebied vloog, verklaarde dat van Me loeza slechts „een hoop aarde en stof" was overgebleven (de dorpelingen woonden in van leem en gedroogde modder vervaardigde hutten). Door het Franse leger beschikbaar gestelde hefschroefvliegtuigen heb ben 45 ernstig gewonden naar een ziekenhuis te Setif ongeveer driehonderd kilometer van Algiers overgevlogen. Minder ernstig gewonden zijn naar twee plaatsen in de omgeving van het getroffen gebied overgebracht. De meeste slachtoffers waren on der instortende woningen bedolven. In 1959 hebben zic^. in verschillende delen van Algerije aai-dschokken voorgedaan, die echter geen slacht offers hebben gevergd. Overvallen in Kameroen: zestig doden Tweeënzestig personen zijn omgeko men en een zestigtal gewond bij overvallen die vrijdag door verschei dene rebellenbenden op Dschang, de hoofdplaats van het departement Ba- mileke in Kameroen zijn gepleegd. De veiligheidstroepen doodden vijf tien der aanvallers. De overvallen gebeurden aan de voor avond van een volksstemming over de door de regering voorgestelde grondwet voor het voormalig Frans Kfömeröèn. Dr. Felix Moumie. ver bannen leider van de buiten de wet gestelde Kameroense volkspartij, die voor de recente golf van gewapende overvallen in het land verantwoorde lijk zou zijn, had tot „actieve boy cot" van deze volksstemming opge roepen. Filmregisseur Becker in Parijs overleden De beroemde Franse filmregisseur Jacques Becker is zondag in een Pa rijs ziekenhuis overleden. Becker is 56 jaar geworden. Tot de films die zijn naam vestigden behoren „Antoine et Antoinette" (1946) en „Rendez vous de juillet", welke beide avant-gardistisclie werk stukken tot de voorlopers van de Nouvelle Vague worden gerekend. Voor zijn „Antoine et Antoinette" ontving Becker op het filmfestival 1947 van Cannes de grote prijs voor de psychologische film. Andere films die zijn naam hooghielden waren: „Goupi mains rouges". „Derniers atout", „Falbalas 44-45", „Casque d'or" met Siraone Signoret in een grootse creatie, en „Touchez pas au Grisbi" (1953) met Jean Gabin. Becker is het filmvak begonnen als assistent van de regisseur Jean Re noir. Nog zaterdagavond waren voor de Franse televisie korte stukken ver toond uit Beckers nieuwste produk- tie „Le Trou" over ontsnapte gevan genen. Britten vlagden druk voor koningskind H. M. Koningin Juliana heeft aan koningin Elisabeth van Engeland een telegrafische gelukwens ge zonden ter gelegenheid van de ge boorte van liet Engelse prinsje. De koninklijke baby, net derde kind van koningin Elisabeth, woog bij de geboorte 3,26 kilogram, zo is za terdag te Londen officieel meege deeld. PrinSfcCharles woog 3,345 kilogram en prinses Anne 2,721 kilogram. Overal in Engeland werd zaterdag druk gevlagd. Volgens waarnemers waren er sinds de kroning in 1953 niet zoveel vlaggen uitgestoken. Een beeld tijdens de tewaterlating van het m.s. Straat Cumberland" zaterdagmiddag bij de werf De Merwede" te Hardinzveld-Giessen- dam. De doopceremonie werd vol trokken door de echtgenote van mi nister Korthals. Het schip is bestemd voor de Koninklijke Java China Pa- ketvaart Lijnen. Grote groepen belangstellenden ston den gisteren voor Buckingham Pa lace. De artsen gaven geen bulle tin uit, maar de woordvoerder van de koninklijke ftemilie deelde des gevraagd mede dat moeder en kind het goed maken en dat beiden zon dag een goede nachtrust achter de rug hadden. WETSONTWERPEN INGEDIEND Ook wijziging van de ongevalsuitkeringen Bij de Twede Kamer zijn drie wets ontwerpen ingediend, waarbij in verband met de komende huurver hoging en de stijging van de melk prijs een verhoging wordt voorge steld van de ongevalsuitkeringen, renten ingevolge de invaliditeitswet en de kinderbijslagen. Voorgesteld wordt de ongevalsuit keringen te verhogen met 6 pet per 1 april 1960. In afwijking van vroe gere verhogingswetten is, in ver band met de als gevolg van het in werking treden van de algemene weduwen- en wezenwet ontstane si tuatie, voor wat- betreft de wedu- wenrentetrekkers alleen voor toe kenning van de nieuwe bijslag in aanmerking gebracht de weduwe, die niet voor een uitkering ingevol ge de A.W.W. in aanmerking komt, BESLUITEN IN BRUSSEL Tijdens de zaterdag te Brussel gehouden Beneluxconferentïe is overleg gepleegd over de Schel de-Rijnverbinding. De regerin gen van Nederland en België hebben nu besloten zeer binnen kort bun deskundigen aan te wijzen, aan wie zal worden op gedragen bun rapport zo spoe dig mogelijk aan te bieden. Deze beslissing, die van groot belang is voor West-Brabant, is even eens voor Zeeland van belang. Bij deze zaak is namelijk zijde lings het Ivreekrakplan betrok ken. Tijdens dc conferentie kwam een memorandum ter sprake van de Belgische minister van Verkeers wezen, (le heer P. W. Sègers. Daarin werd een concreet voorstel .gedaan voor de aanleg van een Moerdijkkanaal. Dit kanaal zou 60 km lang moeten worden en vla de Westerschelde tot aan de Oosterschelde nabij Woens- drecht moeten lopen. Hier zou het door een haven worden geleid, die door een ten westen van Bergen op Zoom geprojecteerde dijk van de Oosterschelde zal worden afgeschei den. Het kanaal zou dan in noord oostelijke richting afbuigen om langs Zevenbergen te lopen en nabij Moer dijk via een voorhaven in het Hol- landsch Diep uit te monden. Het ka naal zou twee sluizen tellen: een bi) Moerdijk en de tweede aan de Bel gisch—Nederlandse groens op Belgisch grondgebied. In het memorandum worden de totale kosten van dit kanaal geschat op 1.6 miljard Belgische franken (120 mil joen gulden). Nederland zou twintig en BelglG tachtig procent van de bouwkosten dragen voor de werken op Nederlands grondgebied. In feite betekende dit voorstel van minister Segers een volledige terug keer tot het tracee van liet Moerdijk- kanaal, zoals dat destijds door de onderhandelaars Vau Cauwelaert en Steenberghe in 1954 werd voorge steld. Tot een uitvoering daarvan is het nooit- gekomen omdat België eerst wilde nagaan in hoeverre het Deltaplan van invloed zou zijn op de Schelde-Rïjn verbinding. De Neder landse regering besloot enkele jaren geleden haar vrijheid te hernemen, omdat de toestand in West-Brabant niet langer meer gedoogde, dat struc tuur-verbeterende maatregelen wer den uitgesteld. En dat uitstel zou onvermijdelijk zijn zo lang men niet zou weten hoe het Moerdijkkanaal zou lopen. In West-Brabant werd daarop aangenomen, dat het kanaal geheel van de baan was. Overigens is er sinds praktisch nog niets van structuur-verbeterende werken tot uitvoering gekomen. Vorig jaar juli evenwel vroeg de Belgische regering heropening van de onderhandelingen in het kader waarvan minister Segers zijn hier boven bedoelde nota indiende. Het is echter duidelijk, dat van een uitvoe ring van het plan SteenbergheVan Cauwelaert zonder meer niets kan komen, omdat daarin nog geheel geen rekening is gehouden met de eisen, die de moderne duwvaart stelt. Voor de sluizen bij Moerdijk en de Belgisch-Nederlandse grens was namelijk een wijdte van 18 me ter voorgesteld, terwijl voor de duw vaart minstens 24 nieter nodig is. Vandaar dus, dat nu zaterdag de ministers besloten hebben deskundi gen aan te stellen, die over deze zaa k moeten rapporteren. Deze deskundi gen zijn de directeur generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, en zijn Belgische ambtgenoot, prof. ir. G. Willems. Vermoedelijk zullen zij nog worden bijgestaan door vier niet-technici, waarvan elk der lan den twee zal aanwijzen. In Belgische kringen wordt in dit verband de naam genoemd van de oud-ambassadeur in Bonn, Baron de Gruben, een buitenlands deskundige dus. Dit zou er op kunnen wijzen, dat niet uitsluitend technische aspecten in -het overleg naar voren zullen worden gebracht, maar dat hier sprake zou zijn van formele onder handelingen tussen beide regeringen. Hoewel dus over het principe van een nieuwe Schelde-Rijn verbinding tussen beide regeringen overeenstem ming is bereikt, dat het te verwach- (Zie slot pag. 2 koL 4) mits het ongeval, tengevolge waar van haar echtgenoot is overleden, en het overlijden plaats vonden vóór de datum, waarop de A.W.W. in werking trad, derhalve vóór 1 ok tober 1959. Verder wordt, eveneens ingaan de 1 april 1960, voorgesteld een verhoging van de invaliditeits- renten krachtens de invaliditeits wet met 100 pet, waardoor de totale bijslag op genoemde ren ten van 190 pet op 290 zal wor den gebracht, en êen verhoging van de gezinstoeslag met f5. per week, waardoor het totaal van gezinstoeslag en daarop ver leende bijslag komt te bedragen f 73.per maand. Voorts wordt voorzien in een ver ging van de kindersbijslagen inge volge de kinderbijslagwet ingaande 1 januari 1960 met 12 cent per kind per dag voor de eerste drie kinderen en met 13 cent per dag voor volgen de kinderen. In hetzelfde wetsont werp worden overeenkomstig ver hogingen voorgesteld van de kin derbijslagen ingevolge de kinderbij slagwet voor rentetrekkers en de noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen, alsmede van de kinder toelagen ingevolge de kindertoelage- wet voor gepensioneerden. In deze verhoging is begrepen de integrale verwerking in de kinderbijslag van de duurtetoeslag van 10 cent pèr kind per dag, welke gedurende de jaren 1958 en 1959 naast de kinder bijslag werd toegekend aan werkne mers, wier loon gemiddeld niet meer bedroeg dan f 16.per dag. Geldig tot hedenavond VEEL WIND Aanvankelijk nog opklaringen, maar geleidelijk vanuit het zuidwesten toenemende bewolking, met in de middag kans op regen, vooral in het zuiden van het land. Matige tot krachtige, later mogelijk harde wind tussen zuid en oost. Iets lagere mid- dagtemperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 23 februari Zon op 7.24 onder 1S.07 Maan op 5.17 onder 14.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1