PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Afsluiting van het Veerse Gat gaat weer beginnen.... KONINGIN ELIZABETH SCHONK HET LEVEN AAN EEN ZOON GROTE VREUGDE IN ENGELAND HOGERE UITKERING PER 1 APRIL HAAST ONMOGELIJK VERWACHT... Saluutschoten verwelkomden prinsenkind (Van onze correspondent te Londen) Londen, vrijdagavond. KONINGIN ELIZABETH HEEFT VRIJDAG OM 15.30 UUR HET LEVEN GESCHONKEN AAN EEN ZOON. In een ver klaring van het paleis werd gezegd dat beiden het goed maken. Dit nieuws werd vrijdag onmiddellijk bekend in alle delen van Engeland. „It's a boy", zei iedereen tegen iedereen. De vreugde over de geboorte van een zoon is groot, omdat men er een waar borg in ziet dat Groot-Brittannië in de toekomst weer door een vorst geregeerd zal worden, immers de jongste koninklijke telg komt tweede in rang voor de troonopvolging. De hertog van Edinburgh deelde het met spanning verwachte nieuws mee aan de koningin-moeder, aan prinses Margaret, en de prins van Wales (Charles) op Cheam-school, en vervolgens was het, volgens de traditie, de minister van binnenlandse zaken, Butler, die het eerste van de niet-leden van de koninklijke fami- he op de hoogte werd gesteld. Hij zat een vergadering voor in Exeter, toen hem een briefje werd overhandigd. Hij onderbrak zijn speech en vertelde het nieuws dat begroet werd met een driewerf hoera. In vroeger tijden was de minister van binnenlandse zaken verplicht bij de geboorte aanwezig te zijn (om. elke fraude te voorkomen), maar die verplichting is officieel in 1948-bij de geboorte van prins Charles afge schaft. gerend vorst in Engeland is gebo ren. Men moet tot 1857 terug gaan toen koningin Victoria haar jongste kind kreeg. Het nieuws dat koningin Elizabeth wederom in verwachting was, werd in au gustus van het vorig jaar bekend, toen zij en prins Philip van een vermoeiende Canadese reis terug kwamen. Tijdens die reis had ze al van deelname aan enkele ont vangsten af moeten zien, omdat ze naar het toen heette maagstoornissen had opgelopen. De naam van de jongste prins zal pas na een aantal dagen, ja mis schien weken, worden bekendge maakt. Er werden vanuit het paleis onmiddellijk telegrammen verzonden naar Schotland, Noord-Ierland en de landen van het „Common wealth". Het Lagerhuis dat juist op reces is gegaan zal officieel mededeling krij gen van de geboorte op maandag en dan een motie van gelukwens aan nemen, wat het Hogerhuis dinsdag zal doen. Zodra de geboorte vrijdag bekend werd zijn er bij „Windsor Castle" (het Londense buitenverblijf van de koninklijke familie) 21 saluutschoten afgevuurd en eveneens in Portsmouth door de Royal Navy. Zaterdag om één uur dreunt het kanon in Londen ter begroeting van de jongste spruit van het koninklijk gezin 41 maal. De R.A.F. vliegt dan in grote forma tie dreunend over Trafalgar Square. De vlaggen hangen vandaag overal uit. De bisschoppen van de Church Geboren op vrijdag 19 februari, 15.30 uur Eindelijk werd dan het wachten van een paar honderd mensen voor het grote hek van Buckinghamo Palace, soms in bitter koude wind, beloond. De koninklijke telg zag vrijdag om 15.80 's mddags het levenslicht in de zogenaamde „Belgian suite", een ge deelte van het paleis dat speciaal voor de gebeurtenis is ingericht. Het is een nogal ouderwets appar tement, zij het dan wat moderner gemeubileerd dan de rest van het sombere, stijve paleis. Vier doktoren stonden de vorstin bij en twee vroed vrouwen. Te weten: Lord Evans en Sir John Weir, de huisdokters van koningin Elizabeth, mr. Peel, gynae coloog en dr. Vernon Hall, anaesthe- sist., en de vroedvrouwen sister He len Rowe en haar assistente sister Annette Wilson. Die vier doktoren hadden het bulletin ondertekend dat om 15.45 uur aan het hek van het paleis werd aange plakt en de menigte nieuwsgierig naar voren deed stromen, want ieder een wilde niet hlleen het nieuws ho ren, maar het ook lezen. Om vijf minuten over vier kwam de televisie met een bijzondere uitzending, die het nieuws in duizenden huiskamers bracht. Sinds honderd jaren Het is het eerste kind sedert meer dan honderd jaar, dat uit een re- Kon in gin Elizabeth. Marineblauwe kinderwagen De jongste telg van het Britse vorstenpaar zal slapen in de wieg, waarin 33 jaar geleden zijn moe der lag. Er is nog een tweede, kleinere; met' wit satijn afgezette wieg, die bijna zestig jaar geleden voor de hertog van Gloucester is gebruikt. De koningin heeft voor haar der de kind een marineblauwe kinder wagen gekocht.. De zorg over de baby-suite zal worden toevertrouwd aan de 33- jarige gouvernante van prinses Anne, Mabel Anderson. Maar pas over een maand zal het prinsje naar de kinderkamer op de twee de verdieping van het paleis wor den gebracht. Mabel Anderson is de dochter van een Schotse poli tieman. of England zullen vier gebeden ten hemel opzenden, één voor de konin gin, één voor de infant-prince", één voor het koninklijk huis en één voor het land. Het dorpje Broadchatk (in zuid-west Engeland) gaat er prat op dat het het eerst de klokken heeft laten lui den nadat de geboorte plaatshad. Het gebeier van die kerkklokken klonk over het vredige plaatsje slechts drie minuten en vijftien se conden, nadat de nieuwe prins gebo ren was, dus om 15.33 uur, 15 secon den. Gelukwensen Gelukwensen van overal uit de wereld stromen binnen, o.a. van president Eisenhower en de presi dent van de Duitse Bondsrepu bliek. „France Soir", het miljoe- henavondblad, kwam in Parijs met een extra editie uit en een kop over de gehele pagina: „C'est un garcon". Ja, het is een jongen en Engeland is in feestroes, maar met het flegma van de Engelsen komt die alleen tot uiting in betogingen en manifestaties van ingehouden aard. Hoe meer ont roerd een Engelsman is, hoe minder hij liet laat blijken. VOOR BEJAARDEN EN WEDUWEN Nog geen advies bij S.E.R. aangevraagd (Van onze Haagse redactie) Het ziet er op het ogenblik niet naar uit, dat de uitkering krachtens de Algemene Ouderdomswet en de Alge mene Weduwen- en Wezenwet op tijd zullen worden aangepast aan de huurverhoging van twintig procent, die, zoals de bedoeling is, zal moeten ingaan op 1 april. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft over deze aanpassing- nog geen beslissing bekendgemaakt. Daarom neemt men in Haagse kringen aan, dat de A.O.W.- en A.W.W.-uitkerin- gen eerst verhoogd zullen worden enkele maanden nadat de huurverho ging is ingegaan. De gang van zaken is enerzijds een gevolg van het in de desbetreffende wetten neergelegde systeem, en an derzijds de consequentie van de ge differentieerde loonvorming. De A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen zijn afhankelijk van het indexcijfer der lonen. Wanneer gedurende een aaneengesloten periode van zes maan den dit indexcijfer een afwijking toont van gemiddeld 3 procent, moe ten de uitkeringen daaraan worden aangepast. Dit automatisme der wet kan onder het systeem van de vrijere loonvorming eerst werken wanneer zoveel loonsverhogingen zijn inge voerd, waardoor die het loon-index- cijfer voldoende omhoog hebben ge stuwd. Men rekent er in Den Haag op dat eind april door de loonsverbetering en compensatie van de huurverho ging het indexcijfer zo hoog zal zijn dat automatisch de A.O.W.- en A.W. W.-uitkeringen kunnen worden ver hoogd. Het zal echter nog wel enkele maanden duren voordat de verhoog de uitkeringen zullen worden betaald. Wel is het mogelijk, dat het ministe rie van sociale zaken in bijzondere omstandigheden de uitkering tussen tijds. met een bepaald bedrag ver hoogt, hetgeen ook is gebeurd bij de huurverhoging van 1957. Om dit te kunnen doen is echter ad vies nodig van de Sociaal-Economi sche Raad, doch een dergelijke ad vies-aanvrage is door het ministerie van sociale zaken nog niet ingediend, zodat hieruit al kan worden gecon cludeerd dat een verhoging van de A.O.W.- en A.W.W .-uitkeringen op 1 april niet mogelijk is. Bezoek van prins Philip aan Amerika Het nieuws van de geboorte van een tweede prinsje was nauwelijks afge koeld of Buckingham Palace kwam met de officiële aankondiging dat prins Philip in juni van dit jaar een bezoek aan Canada en de Verenigde. Staten zal brengen. Het bezoek zal kort zijn. Van 7 tot 9 juni bezoekt de prins Ottawa, Toronto en New York. Zijn reis houdt verband met de twee de studieconferentie van het Geme nebest, welke onder auspiciën van prins Philip in 1962 in Canada zal worden gehouden. Een miljoen voor Tuindorp Oostzaan De collecte die het Nederlandsche „Roode Kruis" op verzoek van het Nationaal Rampenfonds"' voor de slachtoffers van Tuindorp Oostzaan heeft georganiseerd overschreed vol gens cijfers van gisteren de één mil joen gulden. In 320 van de ongeveer 400 afdelin- fen was de totale opbrengst name- jk ƒ1.000.370,—. 1 Onmiddellijk na het bekend worden van de geboorte van het Britse prins je stroomden duizenden Londenaars naar Buckingham Palace om met eigen ogen de officiële aankondiging op het hek te zien. (Zie inzet foto). (A.N.P.-telefoto) P.Z.C.-zaterdag nummer „ZEE- maar nog geen s kampeerLAND" constateert onze reportagcredacteur in zijn pÈ veertiende reportage, die men vindt op pagina zeven. p Verder in dit 18 pagina's tel- lende P.Z.C.-zaterdagnummer: H Stemmen uit de kerken (pag. 3)„Zee- maar nog geen karn- peerland" (pag. 7)Markante s figuren in kleine Zeeuwse ge- meenschappen (pag. 10)letter- H kundige kroniek en kunst H (pag. 13)Radio en T.V. met §l een vraaggesprek van een on- zer redacteuren met Leon Po- §1 vel (pag. 14)feuilleton en f| Barend Zwerfmans (pag. 16) en de Kinderkrant plus puzzel- s rubriek op pagina 17. Iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiinniiiiiiiiiiimiiiimoiinu Duiker wandelt over zeebodem BIJNA DAGELftKS maakt de 27-jarige Vlïssingse duiker Eevert van de Bosch een „wan deling" over de bodem van het VeersegatRond dood tij schuifelt hij voetje-voor-voetje voort op de plaats, waar vol- j gend jaar in de dam tussen Walcheren en Noord-Beveland j het sluitgat zal „gapen!" Met deze onderzeese „voettochten" i luidt de Vlissingse duiker de hervatting van liet werk aan j het Veersegat in. Want voordat i het leger van dijkwerkers en I rijsylechters voor het derde jaar j in het Veersegat aan de slag gaat, wil de deltadienst van rijkswaterstaat eerst nog de be- i vindingen van duiker Van den Bosch vernemen Iln het toekomstige sluitgat is name lijk reeds vorig jaar een drempel van zand, nylonvellen en grint ge legd en de vlissingse duiker inspec teert deze drempel nu nauwkeurig. Er is overigens weinig avontuurlijks aan deze onderzeese inspectietocht: in het aardedonker kan Van de Bosch weinig meer doen dan met zijn lood zware schoenen tasten naar oneffen heden of beschadigingen, veroor zaakt door een zuigende stroming. Maar tot nu too heeft die inspec tie niets verrassends opgeleverd! De zand-nylon-grint-drempel, waarop volgend jaar de doorlaat- caissons geplaatst zullen worden, heeft herfst en winter uitstekend overleefd. Overigens is de drempel nog lang niet kant en klaar. Het gereedma ken van deze basis voor de doorlaat- caissons vormt zelfs een belangrijk deel van hét werk, dat dit jaar wordt uitgevoerd. Boven op de nylonvellen en het fijne grint, dat vorig seizoen reeds gestort werd, komt nog een laag grof grint en tenslotte een laag asfaltblokken. Volgens plan zou dit grove grint reeds vorig jaar gestort moeten zijn, maar de uiterst lage waterstanden op de Rijn speelden de uitvoerders in de glansrijke zomer van 1959 parten: de aanvoer stag neerde Daarom moet thans nog ongeveer 20.000 ton grof grint (tot bonken van dertig centimeter toe) op de drempel gestort worden. En als dat gebeurd is, zal ruim 60.000 ton zwa re basaltstortsteen in die diepte ver dwijnen. De drempel zal dan schier onaantastbaar sterk zijn: de basalt blokken bieden voldoende weerstand tegen de stroom en nylonvellen, grof en fijn grint zorgen er voor, dat het zand niet „opgezogen" zal worden. Natuurlijk zal het stort-programma zo snel mogelijk worden afgewerkt: ongeveer met ingang van de eerste week van maart zal wekelijks 4000 ton stortmateriaal aangevoerd en gestort worden op de 325 meter lan ge en 70 meter brede drempel Bij het opbouwen 'van de drempel zal zelfs een baggermolen worden ingeschakeldWanneer name lijk het grove grint gestort is, krijgt een baggermolen tot taak de drem pel eerst netjes glad te „schuren" alvorens de basaltstenen gestort worden. Natuurlijk zal bij het maken van de drempel ook weer de mecha nische steenstorter worden ingescha keld, die vorig seizoen reeds zijn nut bewees. Minder breed Ondertussen gaapt er tussen het dijk vak aan de Noordbevelandse kust (in 19o8 gemaakt), en het dijkvak aan de Walcherse oever (in 1959 ge vormd) nog een ruim 800 meter brede opening. Aan het eind van dit seizoen zal deze opening echter nog slechts ruim 300 meter breed zijn. Aan sluitend op het Noordbevelandse dijkvak zal op de Plaat van On- Zie slot pag. 2 kol. 4) KORTE PREDIKATIE „Verblijdt U te allen tijde bidt zonder ophouden, dankt onder alles". (II Thess: 5 17). Wat Paultis hier zegt, wekt onze te genstand. Dit is teveel gevraagd. Daar hebben tve geen tijd voor. Een mens heeft ook nog wel iets anders te doen 1 Dezer dagen Jas ik het volgende. Een negervrouw, nog maar pas tot het Christendom over gegaan, zei tot haar buurvrow: „ik bid elk ogenblik van de dag". De buurvrouw antwoordde: daar heb ik geen tijd voor, en jouw gezin is nog groter dan het mijne, hoe doe je dat dan Zij untwoordde: „wanneer ik mij 's morgens aankleed, zeg ik: Hemel se Vader, Gij hebt mij deze kleren gegeven, zonder wélke ik mij scha men zou uit te gaan. Ik bid V, over kleed ook mijn ziel, opdat zij zich nooit hoeft te schamen voor U. Wanneer ik mijn gezicht wasvraag ik, dat ik van binnen even rein mag worden als van buiten. Wanneer ik mijn vuur aansteek en het met vrolijke, vlammen brandt, bid ik, dat de Heilige Geest ook mijn hart ontstéke in vrolijk vuur. Wan neer ik mijn kamer veeg, dan denk ik, zo heeft de Heer alle vuil wegge veegd dat Hij in mij vond". Zou die vrouw hiermee niet heel dicht staan bij wat Paulus bedoelt Zo vaak wordt gezegd: geen tijd Geen tijd voor gebed, geen tijd voor Bijbellezing, m.a.w. geen tijd voor God. Maar gaat het erom, of we elke dag een bepaalde hoeveelheid tijd voor God beschikbaar stéllen, een kwar tier, of een half uur, of een heel uur 7 Laat ilc nu niet zeggen: nee, daar gaat het niet om. Herhaaldelijk lezen we in de Evangeliën, dat Jezus de stilte zocht om biddende de gemeen schap met zijn Vader te zoeken. Arm is de mens, die in ziin dagelijks werkschema niet ook 'tijd voor God heeft uitgetrokken. Toch verwacht God meer. Het ware gebed toast op uit een leven dat een biddend leven is. Een leven, dat niet alleen z'n bijzondere tijden voor God gereserveerd heeft, maar dat in alle drukte geleefd wordt met de ra men naar Boven wijd open. Die vrouw zag alle dagelijkse dingen niet los van haar geloof. De dingen van de dag werden haar tot tekenen, tot wegwijzers naar die Ene, die ons ganse bestaan aanvaardde. Zouden ook onze gebeden, die wij op onze vaste tijden opzenden niet aan kracht winnen, als ze niet zo los stonden van ons verdere leven Zou de blijdschap, die onder christenen zo vaak ontbreekt, niet veel groter zijn, als we geen mensen waren die van tijd tot tijd een gebed doen, maar als we biddende mensen waren? Sluiskil J. G. 2V. Cupédo. Geldig tot hederiavond ZUIDWESTELIJKE WIND. Aanvankelijk zonnige perioden. La ter echter toenemende bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Matige tot vrij krachtige zuidwes telijke wind. Minder koud. ZON EN MAAN 21 februari Zon op 7.46 onder 18.03 Maan op 3.19 onder 12.24 22 februari Zon op 7.44 onder 18.05 Maan op 4.22 onder 13.22 203e jaargang - no. 43 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, f 7.00 p. kw.; fr. p. p. 755 per Irw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 20 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mtmm. p. edvertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regels) 23 ceht per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen' Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Ziertkzee. red. tel. 2425, adm tel. 2094. Prins Charles en prinses Anne hebben een broertje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1