PAGIM Kinderverhaal heel wat normaler dan zeventig jaar geleden jf B NOVITEITEN op bomende X^oorjnarsijeurs ~öan ozóhh) C tot OZCMV VRIJDAG 19 FEBRUARI 1959 tHUVlNUlAI.. OMA'S KUNNEN GERUST ZIJN (Van een medewerkster) Eén ding hadden de grootmoe ders, die wij ontmoetten na hun bezoek aan de kinderen in Ca nada, op hun kleinkinderen en vooral op hun opvoeding tegen: de televisie. Er waren te veel uitzendingen, het ging de hele dag maar door (want de com mercie betaalt), en in die uit zendingen werd zoveel gevoch ten en geschoten, dat de kinde ren niet meer schrokken „van één dooie meer of minder". Af gezien van de kwaliteit van die moord en doodslag op de beeld buis: Is dit vermaak nu werke lijk gruwelijker dan de ont- spanningsverhalen, die de groot moeders zelf in haar jeugd kre gen voorgezet? Het is waar, er was in 1890, 1900 geen T.V. Er waren geen hoorspe len. Er was ook ander speelgoed dan de bestuurbare raketten, waar in vooral de Amerikaanse speel goedindustrie nu zo deskundig is. Maar in „Alfer en YVala" een vervolgverhaal over twee jonge Batavieren, die vijftig jaar voor het begin van onze jaartelling leef den, maar herleefden in „Voor 't Jonge Volkje" van 1887, gaat het bepaald rauwer toe dan in het rauwste T.V.-spcl. Of vindt U het een aardig trekje van „Alfers vader, dè stoute krijger Al- vos", dat hij, om „zijn leed te verzet ten" (hij was weduwnaar), zich toe legde in het „bevechten van wilde dieren en naburige stammen?" Hij vocht vooral met de Tubanten, en heviger vijanden dan de Tubanten had hij niet, omdat zij eenmaal „het hoornvee zijn vaders geroofd en zijne hut in brand gestoken hadden". Deze Alvos mag dan een „stout krijger" zijn geweest, wij zouden hem vooral een pathologisch-wraakgierig mens noemen. En ieder modern kind, al dan niet uitgerust met pistolen, cow boyhoeden en drietrapsraketten-in- het-klein, zou U kunnen vertellen, dat iemand, die wilde dieren en een naburig volk te lijf gaat, alleen om een persoonlijk verdriet te vergeten, ziek is en verpleging behoeft De jongens in die verhalen, en de meisjes niet minder, spelen zonder uitzondering helfhaftige rollen. Maar om tot een climax vol heldhaftigheid en zelfopoffering te geraken, schie pen de schrijvers eerst de meest af schuwelijke situaties De jongens hebben veelal hun vader al jong ver loren, zij zijn achtergebleven met een, altijd arme, moeder, die door kwalen geteisterd of door Jan-en-al- leman bedrogen wordt. De meisjes daarentegen hebben geen moeder meer: hun vader is een walgelijke stroper, die alleen voor het kleine dochtertje een zacht plekje in zijn hart heeft bewaard en tenslotte door de zachtheid van het blinde kind be keerd, of althans gereclasseerd wordt. Is hij geen boeman, dan is hij een ddbr een geheim verdriet geteisterde flinkerd: een zeeman bij voorbeeld, die na de dood van zijn vrouw zijn dochtertje meeneemt op het schip. Bij de nu onvermijdelijke scheeps ramp, is or door de aanwezigheid van het kind een plaats te weinig in de sloepen. De kapitein wil zich opoffe ren, het dochtertje redt hem op on waarschijnlijke manier of klemt zich op het zinkende schip aan hem vast, om samen met paatje een eerlijk zee mansgraf te vinden. Maar meestal loopt het goed af en dat moet ook wel, want de personen om wie het verhaal draait, zijn of worden allemaal erg deugdzaam, en Na droge zomer fruit schillen! De Btoffon, waarmee sinaasappels, appels en peren worden bespoten om insekten en schimmel te weren, zijn vermoedelijk niet alle onschadelijk. De consumentenbond wijst er in zijn gids van deze maand op, dat het be zwaar van deze bespuiting voor de oogst van dit jaar nog extra aan dacht verdient, omdat het de afgelo pen zomer zo weinig heeft geregend. In een noi-male zomer zou namelijk de regen al een flink deel van de be strijdingsmiddelen van het fruit ver wijderen. De Consumentenbond ad viseert daarom, dit seizoen appelen, peren voor het gebruik liever te schillen dan te wassen. Al eerder had de bond geadviseerd, schillen van sinaasappels niet te ver werken en appels en peren goed te wassen. Er zijn intussen maatrege len genomen, die het gebruik van schadelijke kleurstoffen uitsluiten, maar het gevaar schuilt nu vooral in de bestrijdingsmiddelen. Reclame vooral goed lezen! De consumentenbond maakt in zijn februarigids de „moderne reclame" in het algemeen een compliment: Ze verschaft vaak waardevolle inlichtin gen en firma's, die te goeder naam en faam bekend staan, spreken wel de waarheid. Maar de bond geeft er meteen een lesje bij in het „lezen" van reclame. Advertenties zijn vaak belangrijker omdat wat er niet in staat, dan om wat er wel in staat. „Leest U", zegt de bond, „in een advertentie voor 'n bepaald merk wasmachine over vele voortreffelijke eigenschappen, maar staat er niets in over bijvoorbeeld roestvrij zijn van de kuip, dan zult U er goed aan doen te proberen, juist daarover betrouwbare inlichtingen of daarvoor garantie te verkrijgen." Er wordt ook gewezen op een paar „verborgen verleiders" in adverten ties: dat zijn middelen, waarmee men ons tot kopen tracht te bewegen, maar die met de zaak waar het orn gaat, niets te maken hebben. Wat heeft, vraagt de gids, het mooie re gelmatige gebit van de een of andere filmster te maken met de kwaliteit van de tandpasta? Niets natuurlijk. Een ander soort verleiders valt min der in het oog; soms worden artike len aanbevolen met behulp van ge leerde termen waarvan geen leek iets begrijpt. Dit maakt op sommige men sen veel indruk, maar, zegt de Con sumentenbond, als een fabrikant wer kelijk iets van belang te vertellen had, zou hij dit wel doen in voor ie der begrijpelijke taal. deugdzaamheid wordt in 1887 zonder mankeren beloond. De verwikkelin gen in die verhalen zijn zo talrijk, dat ge-en zinnig mens erin kan gelo ven, maar omdat ze zo zwaar op de hand zijn, kan men er ook geen speelse fantasie achter vermoeden. Zelfs de vrijetijdsbesteding kan het, in die jaren, niet stellen zonder rouw, heimwee of een saaie sentimentali teit. In een-artikel over het drogen van bloemen en de toepassing ervan, wordt met duidelijke tekeningen en een praktische tekst de techniek van het werkje behandeld. „En nu aan het maken", gaat de schrijver dan verder, „en nu aan het maken, van wat?" Hij geeft een voorbeeld. „Daar is een portret, een portret van uw lieve moeder. Ge hebt wel licht eenen broeder, die ver, heel ver van huis en die zijne Moeder toch zo graag eens zien wilde". Voor deze verre broer kan het kind dan het portret van moeder om kransen met gedroogde bloemen. Maar dan komt het volgende idee: „Als ge uwe Moeder bij voorbeeld uw portret eens zondt, door bloe men omringd, zoudt ge er dan ver- geet-me-nietjes om slingeren? Ze staan lief, aardig en sierlijk, maar zeg, zoudt ge het wel ooit, ooit in uw leven noodig achten om tot Haar te zeggen: ..Moeder vergeet mij niet!" Zou die lieve daartoe ooit in staat zijn Trek zoo ver ge wilt, ieder ogenblik zijt ge in hare ge dachten! Vergeet, de goede God beware U daarvoor, op het pad der ondeugd en der zonde, op den weg van dartelheid en vermaken die Moeder, Zij vergeet U niet! Zij vergeet U nooit!"enz. enz. Honden komen ook vaak in de ver halen voor de jeugd van 1887 voor. nooit als kameraadjes waarmee het kind speelt, altijd als „trouwe ka meraden", die mishandeld of verge ten worden, maar door hun onver woestbare trouw en aanhankelijkheid hun slechte meesters menigmaal tot bezinning brengen. Van de mishan deling wordt dan wel met afschuw verteld, maar het is een afschuw die alleen maar dienst doet om de tegen stelling tussen het Kwaad en het. tenslotte winnende, Goed, zo schril mogelijk te maken. En wat denkt U van een dokter, die (als bladvuling aan het einde van een aflevering) een ten dode opgeschre ven patiënt de cynische troost geeft, dat hij nog best kan genezen omdat de statistiek één op de honderd lij ders aan zijn ziekte kans op herstel geeft, en de dokter er zojuist 99 men sen aan heeft zien sterven? De jeugd van nu krijgt door de, de grootmoeders blijkbaar veel bezorgd heid aanjagende, T.V., door modern speelgoed en moderne jeugdtijd schriften veel oog voor de wonderen der techniek. Natuurlijk ook voor weinig zachtzinnige gevechten. En natuurlijk komen er in hun lectuur ook bijzonder onwaarschijnlijke ver halen voor. Maar zelfs de griezelverhalen (dat wil zeggen de „goede" griezelverha len, want „Voor 't Jonge Volkje" stond in zijn tijd gunstig genoeg be kend oin met goede moderne kinder lectuur te worden vergeleken) van nu zijn niet werkelijk zwartgallig te noemeii. Ook in ..Robert de duivel", een verhaal van D.L. Daalder in Krïs- Kras, is een woedende hertogin in staat, haar kind bij voorbaat al „aan de duivel te wijden", en ook hier heeft dat kwade gevolgen, maar er is geen twijfel aan: Dit is een sprook je, en geen in zwart zondebesef ge doopte moraal. Wat dat betreft, zijn we er bepaald op vooruit gegaan. De oma's hoeven niet ongeruster te zijn dan bijvoor beeld in 1890 haar eigen grootmoe ders. Bonen en erwten, wel kome afwisseling op het thema aardappe len, vlees en groente. Het is met de peul vruchten maar vreemd gesteld: ze worden wel als groente beschouwd, maar wat de voedings waarde betreft staan ze het dichtst bij vlees en aardappelen. Zij kunnen zelfs een van deze of ook beide in bet menu vervangen. In een peulvruchten maaltijd kunt. U dus al naar het U goed dunkt het vlees of de aardap pelen weglaten of al leen maar bonen of erwten met groente eten! De waarde van zo'n maaltijd wordt groter wanneer U er melk en/brood, rijst, havermout e.d. in ver werkt. Geeft U erw ten- of bonensoep als hoofdgerecht dan is het een goede gewoon te er melk tn te doen of er een paar .neden bruinbrood of rogge brood bij te geven. Wilt U nog een toetje na de soep, dan voldoet een gebakken gerecht heel goed gebakken grutten, pannekoek of drie-in-de-pan) of een beschuit met kaas. Na een steviger peulvruch tenmaaltijd kunt U pap, vla oi' een ander melktoetje kiezen. Kies bij erwten eens als groente: wortelen, knolraap, prei, knol selderij of schorsene- reu; bij witte bonen: wor telen, bieten, spinazie of snij- of sperciebonen uit blik of diepvries; bij bruine honen of ca- pucijners kunt U uien, bieten of knolraap ne men, terwijl een rauw groenteslaatje hij .iede re peulvruchtensoort past. Vooral met stevige bo ne- of erwtesoorten is een vrij slappe puree van aardappelen heel smakelijk. Ook erg gemakkelijk wanneer U weinig of geen jus hebt. Peulvruchten kunnen gebruikt worden in een stamppot of stoofscho tel, b.v.: stamppot rau we andijvie met bruine bonenzuurkoolstamr pot met bruine of wil te boeren- of groene met spliterwten; huts pot met witte bonen. U kunt de bonen be ter niet mee stampen, maar ze, nadat de „pot" gestampt is, er door roeren. Wilt U wél alles men stampen, zorg er dan voor, dat het ge recht niet te droog is. Een rest bonenat kunt U venverken tot soep door het nat te binden met door do zeef wreven gare bonen of aardappelen of met bloem of rauw gerasp te aardappelen. Als vulsel kunnen honen, soepgroente, balletjes gehakt stukjes worst of dobbelsteentjes ge bakken brood dienst dopn Wilt U de smaak van de soep verder va riëren, grijp dan ge rost naar tomatenpu ree of pittige geraspte kaas! Van bruine bo nensoep kan een klein scheutje pikante saus wat bijzonders maken ..de halve weesde trouwe hond... In één San Uw ha gaaf e m ba,m ■Bi SBB handcrème Op de Voorjaarsbeurs, die van 29 februari tot en met 5 maart in Utrecht wordt gehouden, zullen weer verschillende noviteiten te zien zijn. Op vele manieren wordt het leven van „vrouwen zonder beroep" gemak kelijker gemaakt. Zo is er een fabrikant, die medelijden met de huisvrou wen heeft gekregen omdat er, naar hij meent, nog steeds vele kostbare uren verloren gaan met het „enerverende en tijdrovende" broodsmeren en met het vullen der botervlootjes. Zijn oplossing voor dit probleem is een elektrische broodsmeermachine, die ongeveer 3500 boterhammen per uur van een laagje boter voorziet. Speciaal voor héél grote gezinnen? Voor het zemen van ramen, het schoonmaken van het bad, het wassen van de auto en het afnemen van tegels is er een soort ragebolletje van schuim- plastic, dat met een slang aan de kraan bevestigd kan worden. Niet voor het huishouden, wel voor het zwakke geslacht zijn er schoenen en tassen van struisvogelpoot. Dit materiaal heeft veel weg van krokodil- leleer, het is echter aanzienlijk goedkoper. Een apparatenfabriek introduceert op de Voorjaarsbeurs een theefilter, die past bij de reeds door haar in de handel gebrachte koffiezetautomaat. Op de beurs 'zal men ook kunnen verwijlen in enkele droomkeukens. In zo'n keuken past natuurlijk een nieuwe vaatwasmachïne, die verrijdbaar Is en die men direct kan aansluiten op de koudwaterkraan. Er is geen geyser of boiler meer bij nodig, want de machine verwarmt zelf het wa ter. In de droomkeuken is ook plaats voor een koelkast met een automa tisch ontdooiapparaat. Bestemd voor de verfraaiing van het uiterlijk schoon is een nieuwe toi letzeep, die ïs samengesteld uit bijenwas en honing. Deze nouveauté is af komstig uit Spanje. Ook aan de baby is gedacht. Uit Duitsland wordt „geklimatiseerd doek" voor kinderwagens geïmporteerd. Dit doek heeft een isolerende werking, waardoor de wagen 's zomers koel blijft en 's winters minder koud wordt. Een Amerikaanse noviteit is een elektrische luchtreiniger, die de oorza ken van geurvorming zoals rook neutraliseert, terwijl allergische aandoeningen worden bestreden. Een nieuwe vorm van verwarming die op de beurs geïntroduceerd wordt is een vloerfornuis, speciaal bestemd voor bungalows, kantoren, winkels, woonschepen en dergelijke, waarin een gewone kachel teveel plaats zou in nemen. Het fornuis brandt op olie, de warme lucht wordt door een rooster in de vloer de ruimte ingeblazen. Nog 'n nieuw uitgaans- japonnetje voor de laat ste uitgangetjes van 'dit snel ten einde lopende seizoen? Hier zijn drie voorbeelden: twee glad- aansluitende en één zwierig-wijd jurkje. De twee gladde japonnetjes hebben een minimum aan garnering: het ene draagt een klein byou op de heup waarin te vens de brede ceintuur verloopt. het andere heeft een byou op de schouder dat tevens de stola-garnering accen tueert. Een soepele yer- sey van uitstekende kwaliteit, of een zware zijde zijn de aangewe- zen materialen voor de ze jurkjes. En wie jong is en niet te klein van postuur, kan het middel ste model kiezen, ver werkt in een lichte luch tige stof. (Advertent"*.) BRONNLEY HUIDVERZORGINGSZEEP 1.so De krant, dat wordt mij elke dag opnieuw duidelijker, blijkt een voortreffelijk opvoedkundig in stituut. Speciaal voor onze dochters. U zult over die uitspraak misschien met de ogen knipperen, want onze generatie is grootgebracht in het Halfhartig besef dat meisjes zo lang mogelijk moeten beschut en onkun dig gehouden worden van alles wat er in de boze buitenwereld plaats grijpt. Als je volwassen bent, hoor je het nog vroeg genoeg, was het standpunt van onze moeders. Een domme en volstrekt misplaatste bezorgdheid. Zodra wij volwassen waren was het allang te laat om iets te horen: de meesten van ons hadden dan op een onzachte manier ervaren dat de werkelijkheid niet klopte met de suikeren romantiek van onze bak visromans. En dat was wel zo erg als de deceptie omtrent Sinterklaas, waarover de serieuze paedagogen zo'n drukte maakten. De kranten waren toen misschien ook wat discreter in hun onthullin gen. Maar juist de indiscretie van vandaag duwt ons met de neus op de realiteit, en wij komen er niet meer onderuit dat wij ergens stelling moe ten nemen, een standpunt verdedi gen en, hoe aarzelend ook, de schuldvraag onder de ogen zien. Wij kunnen daar alleen maar dank baar voor zijn. De jeugd heeft in elk geval een behoorlijk respect voor standpunten. En wij mogen het ons tot een eer en een onderscheiding re kenen als zij de krant dichtvouwen, peinzend opmerkend: En wat denk jij daar nu an? Daar zijn wij midden in het debat beland voor wij het weten. Een Geneefs advocaat zit, een licha melijk wrak, voor zijn rechters en in de getuigenbank luisteren twee vrouwen en een jonge man. De nood lottige driehoek heeft een verlengde zijde gehad maar wie trekt in de ze trieste historie nu aan het kortste eind? Dan is het psychologisch ogen blik daar om de jeugd, scherp van blik dwars van transigneren waar het de rechtvaardigheid betreft, als ongevraagde jury te laten beslissen. Wie heeft onder deze affaire het meest geleden en waarom? De man? Uiterlijk gezien wel maar innerlijk zal hij overtuigd blijven van zijn gelijk. Zelfs als hij zou be kennen de noodlottige schoten te hebben gelost op een volslagen on schuldige dan nog zou hij zich ver weren met het argument van zijn ver terende jaloezie. Een jaloers mens is bezeten door een krankzinnige rede loosheid. Hij handelt niet bewust, hij wordt gedreven. Tegen jaloezie baat geen verstandige redenering, geen koel beraad, geen briljante Intelli gentie. Othello wil nimmer overtuigd zijn want de jaloezie zelf is een hulde aan zijn persoon, zijn karakter, zijn zelfrespect. De gedachte alleen dat zijn desdemona iemand anders zou durven preferen boven hem maakt hem duivels gevaarlijk. Maar dieper dan die kwellende achterdocht schrijnt het besef, dat een geliefde aan wie niemand ook maar een blik verspilt een dubieus bezit is. Hij mag haar hebben, niemand anders vindt haar de moeite waard...... Nee, de man in de ban van zijn ver nauwd bewustzijn zal zichzelf als slachtoffer, niet als schuldige blijven zien. In wezen is de hele trieste ge schiedenis voor hem alleen maar een samenzwering: hem moést een ramp overkomen, de bliksem slaat altijd in de hoogste toppen. Maar zijn vrouw, zegt dan een jonge stem tegenover ons met verontwaardigd medelijden. Voor haar is het toch wel het ergste om haar man daar te zien zitten als beschuldigde van moord en die ande re vrouw om wie dat allemaal begon nen is. Zijn vrouw? Een krantenverslag noemde haar: „de rechtvaardige" en dat is een heel ouderwetse maar treffende eretitel. Zij kan haar hoofd omhoog houden: zij heeft haar plicht meer dan volbracht, al ïs het mis schien hoogst modern om aan te merken dat zij meer moeder van haar kinderen dan echtgenote van haar man geweest is. Als dat al zo is wie kan zulke boud uitgesproken veronderstellin gen eigenlijk ooit controleren dan strekt het haar des te meer tot eer dat zij in haar functie van vrouw des huizes en moeder van het gezin nimmer haar post heeft verlaten. Zij heeft de sympathie volledig aan haar kant. als zij opstaat om, soli dair tot het einde, met warmte voor hem te pleiten tot aan het ver schaffen van een alibi toe. Maar degene die verliest in het eind is de eenzame vriendin. En hier wordt het leven welspre kender tegen onze dochters dan alle opvoedkundige handboeken. Kijk goed, zeggen wij. wie hier aan het kortste eind trekt. Want wat houdt zij over uit heel deze stormachtige en kwellende episode? Volstrekt niets. Zij gaat zo moederziel alleen de rechtzaal uit, dat haar eenzaamheid als een voelbare kilte om haar heen hangt. De vrouw tegenover haar heeft nog altijd een haam, de warm- te van eën gezin, de voldoening van een vrouw tot het uiterste. Zij heeft alleen de herinnering ver gald door de teleurstelling om een man die ver bleef beneden het ideaal dat zij zich van hem gevormd had. Intelligent, briljant, begaafd maar wilszwak, onvolwassen en grenze loos egocentrisch. Een die alles nam en niets gaf die volledig bezit eis te zonder de genoegdoening van een huwelijk. SASKIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7