Minister gaf niet veel hoop voor spoedige indijking Lauwerszee POLITIEMAN VERKLAARDE: VAN R. LUISTERDE VERHOOR AF MOGELIJK STERFT CHESSMAN VANDAAG IN DE GASKAMER VRIJDAG 19 FEBRUARI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRS. KORTHALS VRAAGT BEGRIP VOOR MOEILIJKHEDEN Nog geen beslissing genomen over volgorde tunnelbouw (Van unze parlementaire redacteur). De minister van verkeer en waterstaat, drs. Korthals, heeft donderdag in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting voor 1960 niet veel hoop gegeven, dat de Lauwerszee op korte termijn zal worden afge sloten. Hij verzekerde bij herhaling dat ook ophoging van de dijken leidt tot de beveiliging die de bewoners van de noordelijke provincies wensen. Hij deed dit zo nadrukkelijk dat daardoor de indruk gewekt werd dat de gedachten ^an de regering in de eerste plaats naar verhoging van de dijken uitgaan. in het noorden zijn dijken verhoogd zonder dat daarbij aan veronacht zaming van de veiligheid gedacht werd. Wat de veiligheid aangaat staat het noorden in prioriteit niet achter bij andere delen van het land. zo verklaarde hij nadrukkelijk. Verder deelde hij o.a. mee, dat zo lang geen beslissing genomen is geen maatregelen in het voornemen liggen die de liquidatie van het bureau Lau werszee tot gevolg zullen hebben. De antwoorden, die de minister drs. Korthals heeft gegeven, op de vragen over de uitvoering van de tunnel bouwplannen in en bij Amsterdam, zijn op een teleurstelling uitgelopen. Althans in zoverre, dat hij nog geen beslissing van de regering bekend ge maakt heeft welke de volgorde van de bouw van de Goen- en de IJtunnel zal zijn, of dat zij misschien tegelijk in uitvoering genomen zullen worden. Wel maakte hij bekend, dat de be slissing nu spoedig is te verwachten, dat de gemeente Amsterdam voor eigen verantwoordelijkheid de bouw van de IJ-tunnel mag voortzetten, doch rekening moet houden met de daaraan verbonden consequenties en dat op de bouw van de Hem-tunnel voorlopig niet te rekenen valt. Amsterdam is een autonome ge meente en mag op grond van zijn eigen verantwoordelijkheid de bouw van de IJ-tunnel voortzetten, onaf hankelijk van de rijksbijdrage, zo vervolgde de minister. Hij voegde er aan toe „als minister van verkeer en waterstaat heb ik daartegen geen bezwaar". Amsterdam zal dan alle consequen ties onder ogen moeten zien, zo De minister vroeg begrip voor de moeilijkheden, waarvoor hij zich ge plaatst ziet. Hij dient namelijk het peil van de totale uitgaven voor de waters? i. aanvaardbaar te houden en moet binnen die grenzen vaststel len welke werken voor uitvoering in aanmerking komen. Voor zijn zienswijze in de zaak van de Lauwerszee verwees de bewinds man naar de nota, die hij enige tijd geleden aan de Kamer heeft aange boden en waarin hij mededeelde de beslissing nog enige tijd te moeten uitstellen. In die nota heeft hij de zaken niet rooskleurig maar ook niet te pessimistisch willen voorstellen. Hij nam aan dat de vele cijfers die gegeven zijn discutabel blijven. Nadrukkelijk wees drs. Korthals het verwijt van de hand van veronacht zaming van de veiligheid, als hij niet onmiddellijk besluit tot afsluiting van de Lauwerszee. Op talrijke, plaatsen Den Haag acht beginsel akkoord voor landbouw thans mogelijk Vervolg van pag. 1 nelux-partners zou moeten beheersen. Nu minister Marijnen op informele wijze met zijn Belgische ambtgenoot 1 de tussen beide landen hangende landbouwproblemen heeft doorge praat, kan men zeggen, dat de sfeer is verbeterd. In het Nederlandse memorandum, zoals dat dezer dagen door de Bel gische „Le libre Belgique" is gepu bliceerd, staat Nedeiland op 't stand punt dat de komende Benelux-confe- rentie zekerheid moet brengen op de volgende drie punten: 1. Een concrete en snelle beslissing over de uitwisseling van groenten en fruit. 2. Opstelling van een tijdschema voor de liberalisatie en harmonisatie voor zekere welomschreven groe pen van produkten. 3. Een duidelijke afspraak over de wijze, waarop de Benelux binnen de E.E.G. zal samenwerken. Voorts wil Nederland ook een ak koord over de gecondenseerde melk, waarvan de import uit Nederland op het ogenblik in het geheel door de Belgen is stilgelegd. Alle op hoog ni veau gehouden besprekingen over de condens zijn zonder resultaat geble ven. Op het gebied van de tuinbouwpro- duktcn is Nederland vooral ontstemd over de wijze waarop België het sys teem der minimumprijzen toepast. Dit systeem houdt in dat de grens voor Invoer uit Nederland dicht gaat als geen binnenlandse Belgische prijs wordt gemaakt, die gelijk is aan een tevoren vastgestelde kostprijs plus een zekere ondernemersbeloning. Dit minimumprijzen-systeem heeft voor Nederland buitengewoon hate lijk gewerkt ten aanzien van die pro dukten als sla en tomaten, die snel bederven. Ook de E.E.G. kent dit systeem, doch niet een verschil in procedure. Er moet namelijk van te voren overleg worden gepleegd. Scheld e-Rijnv er binding Ook bij de Belgen is er oud zeer. namelijk het probleem van de Schelde-Rijnverbinding. Dit laat ste is in feite geen Benelux-aan- gclegenheid, maar de Belgen wil len, dat thans over deze slepende zaak een bevredigende oplossing wordt bereikt. Nu Nederland hoge eisen stelt ten aanzien van de landbouw, zal bet ter bereiking van bet gestelde doel bereid moe ten zijn de Belgen tegemoet te treden waar het de Schelde-Rijn verbinding betreft. waarschuwde hij. Dus ook of de fi nanciering past in het algemene in vesteringsplan van de regering. Luchtvaart De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer Stijkel, toonde zich erkentelijk voor de uitspraak van de Kamer in de kwestie van de luchtvaartonderhandelingen met Amerika. Hij had aan Amerika me degedeeld, dat hij de afwijzing van het verzoek om landingsrechten voor de K.L.M. in Californië niet kon aan vaarden, omdat zij berustte op een discriminatie van Nederland. Dit im- Sliceert, zo zei hij, dat Nederland op e kwestie zal terugkomen. De staatssecretaris ontkende dat het mo ment van de onderhandelingen on gunstig gekozen zou zijn. Een van de afgevaardigden had dit namelijk verondersteld. Goede kans op stichting glaswolfabriek te Etten De Belgische vennootschap „Isover- bel" S. A. te Brussel, die reeds een glaswolfabiiek te Franiere bij Na men exploiteert, heeft besloten, mede met het oog op de ontwikkeling van de Euromarkt, haar productiemo gelijkheden aanzienlijk uit te breiden door de bouw van een nieuwe fa briek. De raad van beheer van „Iso- verbel" deelde dit mee naar aanlei ding van gepubliceerde berichten be treffende de bouw van een glaswolfa briek in Etten-Leur. „Isoverbel" is de voornaamste leverancier op de Nederlandse markt van glaswol en glasgarens. De onderhandelingen met de Nederlandse autoriteiten zijn thans zover gevorderd, dat er een zeer grote kans beslaat, dat dit be drijf in Etten-Leur zal worden ge bouwd. In de N.V. Isoverbel werken samen het Franse glas- en chemisch con cern Saint Gobain, waarvan de Spie- gelglasfabriek te Sas van Gent deel uitmaakt, het Belgische glasconcern Saint Roch en het Nederlandse con cern N.V. Verenigde Glasfabrieken. De N.V. Isoverbel (40.000 werkne mers, acht glaswolfabrieken, glasfa brikanten sedert 1665), heeft een meerderheidsbelang. PROCES TE BOSTON NIET HET HAASJE. Een haas redde woensdag het leven van twee mensen die dat eens voor hem ge daan hadden. Josef Frischauf en zijn vrouw trof fen de haas verleden week aan in de boss' n bij Schwcrtberg in Oppo'- Oost. :u ijk. Het dier was ,ewond cn de Frlschaufs namen hem nee naai huis en mankten voor de iaus een bed in hun woning. Woensdagmor gen werd de vrouw van Frischauf wakker door aanhoudend gespring in de kamer waarin de haas huisde. Zij opende de deur en moest terugdein zen voor haar tegemoet slaande vlammen. De woning van het. echtpaar werd grotendeels verwoest, maar dank zij de haas brachten zij er zelf liet le ven af, De haas vluchtte met ver band en al, maar ongedeerd door de vlammen, het bos in. „B" DE BUREN". Joseph J. Vrane- sich deed in Detroit eeri overval op een kruidenierswinkel. De winkelbe diende vertelde hem dat er meer te halen was bij de slager ernaast. Vra- nesich repte zich naar de buurman, waar de politie hem arresteerde. Uitgegomde aantekening in logboek Een Bostons politieman heeft donder dag in het proces Van R. (de Neder landse marconist van de „Utrecht" die beschuldigd wordt van moord op de opvarende Lynn Kauffman) ge tuigd dat Van K. eens „betrant is op het afluisteren van een onderhond van de politie met de eerste scheepsoffi cier over de sclieepslogboeken. Luitenant Cadegan verklaarde al thans dat zijn aandacht getrokken werd door iemand aan de andere kant van het raam op de brug van het ;chip, die luistervinkje speelde. Ge vraagd of hij wist wie dat was ge weest, antwoordde Cadegan dat hij het indertijd niet meteen had geweten maar er nu achter was gekomen dat het Van R was geweest. Een New Yorks rechercheur getuigde, dat Van R. in de nacht van 29 op 30 september tijdens een verhoor op het Bostonse politiebureau aanvankelijk ontkend, maar later erkend had dat hij omgang met mej. Kauffman had gehad. Van R. had zijn logboek mee naar het verhoor genomen om naar zijn zeggen rekenschap af te kunnen leggen voor een periode van twintig mi'nuten op de avond van Lynn Kauff- mans dood. De rechercheur. Mckee- ver, had toen een uitgegomde aanteke ning in het logboek opgemerkt die Van R. niet kon verklaren. Pratend over het scheepsjournaal had Van R. tegen hem opgemerkt dat Lynn van het schip was gevallen voor de loods weer van boord" was. Op de vraag van Mckcever hoe hij dat wist, had Van R. geantwoord: „Ze is in de baai van Boston gevonden". Van R. had ook tegenover Mckeever be kend Lynn geslagen te hebben. Mckeever was erbij geweest dat ka pitein Fallon van de Bostonse moord brigade Van R. tijdens een verhoor een verklaring voorlas, waaromtrent Van R. had opgemerkt de zin over „slaan op het hoofd en in het gezicht" veranderd te willen zien in „slaan in het gezicht" alleen. Daarna had Van R. erkend in Lynns hut geweest te zijn omstreeks 7 uur op de avond van haar dood, toen een andere passagier op haar deur had geklopt en had ge vraagd te komen eten. Mckeever voegde eraan toe dat Van R. had ver klaard bij zijn binnenkomst Lynn te hebben aangetroffen slechts gekleed in een kort broekje en muiltjes, zoals ze later ook dood in de haven van Boston werd teruggevonden. Volgens Van R. had ze geen moeite gedaan zich te bedekken, aldus de re chercheur. Op dit punt, protesteerde Van R's verdediging dat Van R's ver klaringen aan de nolitie onvrijwillig waren geweest en derhalve niet ont vankelijk. Zij verzocht de jury ran verder aanhoren uit te sluiten. De rechter schorste de zitting om het ver zoek van de verdediging te overwegen. Het proces Van R. in Boston. Kapi tein Albert J. de Bruijn van de Utrecht(links) spreekt in het ge rechtsgebouw met William dï Gui- seppe, assistent van de openbare aan klager. Op ontwerp-begroting 1961 Bijna tien miljoen voor Coentunnel (Van onze Haagse redactie) Hoewel minister Korthals in de Kamervergadering van donderdag met een ruime boog is heengegaan om de vraag of juist is dat aan de Coentunnel voorrang zal worden ge geven boven de IJ-tunnel, wordt steeds duidelijker dat deze volgorde naar alle waarschijnlijkheid reeds in de begroting 1961, die in septem ber zal worden ingediend, vaste vorm zal worden gegeven. Volgens zeer betrouwbare informaties, die ons in middels ook van andere zijde zijn bevestigd, is op de ontwerpstukken voor de begroting van verkeer en waterstaat 1961 een bedrag van te gen de 10 miljoen gulden opgenomen voor de aanloopwerkzaamheden aan de Coentunnel, die in de loop van dat jaar zullen worden uitgevoerd. Over de opneming en handhaving van dat bedrag op deze ontwerp-be groting is in het gebruikelijke over leg tussen verkeer en waterstaat en financiën tvissen beide departemen ten reeds overeenstemming bereikt. Uiteraard bestaat, zeker in theorie, de mogelijkheid dat als gevolg van latere coördinatie van alle begro tingshoofdstukken deze post in een volgend stadium nog zou sneuvelen als offer aan het eindcijfer van de totale begroting, doch het wordt weinig waarschijnlijk geacht dat deze post zou worden geschrapt om plaats te maken voor een post ten gunste van de IJ-tunnel. Dertig mensen, onder wie twee hoge gemeentefunctionarissen, zijn door de arrondissementsrechtbank in Miskolc, Noord-Hongarije. veroordeeld tot gevan genisstraffen van lange duur wegens misbruik van gezag en het aanvaarden van steekpenningen, zo meldt het Hon gaarse blad „Esti Hirlap". Het waren steekpenningen van mensen die een flat wilden hebben. In vele gevallen nam men het geld aan zonder de verzoeken zelfs te behandelen. In Zaandam brandde chemische fabriek uit Tengevolge van een hevige ontplof fing in een gastoestel, (lat door een niet-deskundige bij afwezigheid van de zieke chef gisteren werd aangezet op de, tweede etage van de Chemische .fabriek N.V. Vetïra te Zaandam, ont stond een zware brand. Tien leden van het merendeel uit vrouwen be staande personeel werden min of meer ernstig aan het gelaat en aan de handen gewond. Een van de dames sprong in haar angst nit de boven verdieping en kwam in de Zaan te recht. Omstanders haalden liaar eruit. Rookwolken stegen tientallen meters op uit het houten gebouw. De belen dende gebouwen werden snel ont ruimd. Af en toe werd een hevige knal gehoord van een springende gasfles, die de grond en dc huizen in de nabijheid deed schudden. De brandweer rukte met groot materiaal uit. De G.G.D. had handen vol werk om de gewonden eerste hulp te bie den en naar de ziekenhuizen te ver voeren. Het gebouw brandde geheel uit. De foto toont brandweerlieden op een in de Zaan liggende drijvende brand spuit bij het vernielde pand. Geval Baliy: legale arbeids overeenkomst Het „geval Bally" in Diepenveen blijkt terug te brengen tot een legale arbeidsovereenkomst. Onlangs werd bekendgemaakt dat boer A. Kolkman in Diepenveen zijn knecht gedurende veertig jaar zou hebben beloond met een rijksdaalder per week. De dienstverhouding tassen Kolkman en Dally, zo blijkt nu, was in een in dividuele arbeidsovereenkomst vast gelegd, met goedkeuring van de plaat selijke sociale commissie van het Landbouwschap te Diepenveen. Het betreft hier een abnormaal geval. Bally werd voor minder dan een der de als valide werker aangemerkt en de betreffende C.A.O. schept in der gelijke gevallen de mogelijkheid van bijzondere overeenkomsten, waarbij de* condities naar redelijkheid en bil lijkheid worden vastgesteld. Dit is hier ook geschied en de genoemde commissie, bestaande uit vertegen woordigers van werkgevers- en werk nemersorganisaties hebben hun goed keuring aan de overeenkomst gege ven. Er bestaan ook aparte regelingen voor wat betreft de premies, die voor de werkeioosheidwet en de wacht geldregeling worden betaald, t-rwijl voor het bedrijfspensioenfonds geen premie behoefde te worden betaald. Men gaat hierbij uit van het stand punt dat er meer sprake is van een opname in het gezin, dan van een dienstverband. De heer Kolkman heeft naar zijn zeggen Bally steeds „als kind in huis" behandeld. De rege ling hield in: vrije kost en inwoning, verzorging, kleding en de rijksdaal der zakgeld. Intussen is het geval voor het Land bouwschap in Overijsel een aanlei- ding geweest om aan de algemene in- spectiedienst van het ministerie van I landbouw tc verzoeken een grondig I onderzoek in te stellen in deze mate rie. Dit onderzoek is nog niet vol tooid. Het Wereldgebeuren Atoompolitici het beëindigen der kernproeven maten, kunnen James J. Wads- worth en Somyon Konstantinowilsj Tsarapkin het 'wel met elkaar vin den. In de wandelgangen van het Geneefse volkerenpaleis, aan diners en op recepties ontwikkelt zich tus sen de drie delegatieleiders op de kernproevenconferentie ook de Brit sir Michael Wright behoort tot dit gezelschap niet zelden een on gedwongen gesprek over allerlei on derwerpen die buiten het bestek van de conferentie liggen. Belangstelling voor de schilderkunst hebben Wads- worth en Tsarankin met elkaar ge meen. De Amerikaan schildert land schappen in de staat New York en heeft zich daarmee de bijnaam Grandna Mozes" op de hals ge haald. Die landschappen zijn zo dui delijk herkenbaar, dat zij niet zijn onder te brengen onder de categorie ..hypermoderne kunst" waarover Tsarapkin herhaaldelijk hoofdschud dend een niet laat horen. Ook de wederzijdse kleinkinderen komen wel eens ter sprake. En Tsarapkin ver telt met trots, hoe belust zijn echt genote is op babysitten bij hun doch ter in Moskou. De delegatieleiders zijn in de pe riode van bijna anderhalf jaar. dat zij nu ai over des Kenmu- dels Kern praten, tamelijk goede kennissen van elkaar geworden. Dat zij elkaar hutten de vergaderzaal niet links laten liggen is onder meer toe te schrijven aan het feit dat Tsa rapkin 'die Wadsworth al jaren geleden bij dc Verenigde Naties leer de kennen zich als „een lieer" on derscheidt van velen zijner Russi sche collega's, die zich in hun fulmi- naties tegen het westen wel eens aan onbeleefdheden te buiten gaan. Mar xist Tsarapkin heeft tijdens een ver gadering van de Veiligheidsraad eens geprotesteerd tegen een uitlating van de toenmalige Amerikaanse voorzitter Henry Cabot Lodge die hem als ..de heer van de Sowjet- Unie" betitelde: ..Ik ben de afge vaardigde van de Sowjet-Unie". Lod ge antwoordde, dat die twee aandui dden elkaar niet behoefden uit te sluiten Het bestaan van een goede ver standhouding is zeker niet voor namelijk te danken aan de ge dragslijn, die Tsarapkin ter confe rentie volgt. Zijn beleid wordt hem immers gedicteerd van Moskou uit en hij is er de man niet naar om van dat dictaat ook maar een woord- breed af te wijken. Njet en no zijn woorden, die al herhaaldelijk in de conferentiezaal weerklonken, maai er werden toch ook zoveel positieve klanken gehoord, dat men telkens overeenkwam, dat het zin had met de onderhandelingen voort te gaan. De lieren hebben in die anderhalf jaar al een aantal zinnen op het atoomtractaatpanier gezet, waar over zij het onderling eens konden zijn. Maar er bleef tweedracht (geen driedracht want de Amerikanen en de Engelsen waren het eens) bestaan over de kwestie van de controle en I van de controleerbaarheid. Het wes ten wenst een waterstofdichte con trole omdat het Rusland zelfs niet op het woord van de heer Tsarapkin vertrouwt: de Russen, vanouds be ducht voor snionage. menen dat het westen een inter sieve controle op een kernproevenstakingsakkoord zal mis bruiken voor loerdoelemden. De Amerikaanse mededeling, van vo rige week, dat kleine ondergrondse proeven nog onontdekbaar zijn en dus voorlopig buiten een eventueel akkoord moeten worden gehouden, heeft Tsarapkin met een „onaan vaardbaar" ontvangen. Maar deze week bleek, dat de Rus sen toch wel inzien, dat een totaal akkoord bij ontbreken van oen totale lokaliseringsmogelijkhoid van over tredingen niet mogelijk is. Tsarapkin kwam met tegenvoorstellen uit de bus: hij wilde „tijdelijk vereenvou digde criteria" aanvaarden voor het al of niet inspecteren van een bepaal de gebeurtenis. Kleinere schokjes dan waarover men tot dusver sprak zouden al in aanmerking kunnen ko men om er controleurs heen te stu- Gouverneur Brown van Californië heeft meegedeeld dat Chessman zal sterven als het hooggerechts hof van de staat verder niets on derneemt. En dat is tot op heden (nog) niet gebeurd. Krachtens de wetgeving van Californië kan een gouverneur geen gratie verlenen zonder toestemming van het hoog gerechtshof. Voordat het hof met vier tegen drie stemmen zijn besluit nam om het beroep van Chessman te verwerpen had een der raadsleden van Chessman, George T. Davis, gouverneur Brown een nieuw gra tieverzoek overhandigd. Vorig jaar oktober verwierp Brown reeds een verzonk oin gratie. Gouverneur Brown kan opschor ting van uitvoering van het vonnis voor onbeperkte tijd gelasten, doch zijn secretaris deelde mede dat hij dit niet zal doen "wanneer geen nieuwe juridische ontwikkelingen worden verwacht. Brown heeft medegedeeld dat hij speciaal in verband met de zaak Chessman niet: naar Squaw Valley zal gaan om de opening van de Olympische Winterspelen bij te wónen. De executiedatum van vandaag is de achtste die voor Chessman werd vastgesteld. De voorgaande execu tiedata. waren 28 maart en 27 juni 1952, 14 mei en 30 juli 1954, 14 ja nuari en 15 juli 1955 en 23 oktober 1959. Chessman verblijft nu in een cel op de zesde verdieping van de ge vangenis van San Qeentin, bijna recht boven de gaskamer, waar heen hij mogelijk vandaag zal worden gevoerd. James Hagertv, de woordvoerder van president Eisenhower, heeft in antwoord op talrijke vragen ver klaard dat de executie van Chess man een zaak is die alleen de staat Californië aangaat, en dat de Ame rikaanse president ïn deze geen be voegdheden bezit. Eisenhower heeft talrijke tele grammen en brieven over de kwestie-Chessman ontvangen, ver-" telde Hagerty. Talrijken vragen Eisenhower gouverneur Brown om clementie te vragen, of op andere wijze tussenbeide te komen. Maar er is officieel niets dat de president doen kan, hoewel Eisenhower privé wel contakt kan opnemen met de gouverneur, vooropgesteld dat hij zoiets nodig acht. Het niet-officiële Vaticaanse blad „Osservatore Romano", heeft don derdag in een artikel een beroep gedaan op gouverneur Brown van Californië, om barmhartig te zijn voor Chessman. Gouverneur Brown heeft woens dag geen gratie kunnen verlenen, omdat het hooggerechtshof van Californië geen gTatle heeft willen aanbevelen. Het hof kan echter volgens de „Osservatore Romano" nog terugkomen van zijn negatie ve besluit en de gouverneur zou dan een nieuw besluit kunnen ne men. Inmiddels hebben de Amerikanen vastgesteld, dat bij uitvoering van het Russische voorstel ze-er veel inspectiereizen noodzakelijk zouden zijn om uit te maken of men met een natuurlijke aardschok dan wel met een bomproef te maken had. En tot dusver heeft Tsarapkin steeds eroo gehamerd, dat de reisactiviteit der inspecteurs tot het uiterste beperkt moest blijven. De heren, die „het" buiten de conferentiezaal goed met elkaar kunnen vinden, slagen er dus nog niet in. om een oplossing te vin den voor de vraagstukken waarvoor zij als atoomdiplomaten zijn gesteld. Maar het is, met het oog op de ko mende topconferentie waar niet al leen over kernproeven maar ook over ontwapening-met-controle zal worden gesproken, van groot belang dat zij voortgaan met hun moeizame zoeken. SEMYON TSARAPKIN ....afgevaardigde èn heer...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3