PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Den Haag acht beginselakkoord voor landbouw thans mogelijk Nieuwe veertarieven en vervroegde indijking van Sloe overwogen BILT BEZOEK MINISTER MARIJAAN BRUSSEL HEEFT KLIMAAT GEZUIVERD PRINSES MARIJKE KREEG VAR LANDMACHT BERGMEUBEL BELGISCHE KROONRAAD VOOR SOEVEREINITEITSOVERDRACHT 203e jaargang - no. 42 DagDIad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoof dred.: G. A. de 'Kok. ABONNEMENTSPRIJS 60 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. Aan de vooravond van de Benelux-topconferentie (Van onze Haagse redactie) Na de besprekingen die woensdag te Brussel hebben plaatsgehad tassen de Nederlandse minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, eii z'n Belgische collega, Baron de Vleeschau- wer, acht men het in bevoegde Haagse kringen zeer goed mogelijk dat de Benelux-topconferentie, die zaterdag te Brussel wordt gehouden, een beginsel-akkoord zal opleveren ter oplos sing van het landbouwprobleem. Dit beginsel-akkoord zou dan de basis zijn voor verdere bespre kingen. Het persoonlijk gesprek tussen de heren Marijnen en De Vleeschauwer zal vanavond te Brussel worden voortgezet, zo dat het moeilijke terrein is verkend voor de conferentie officieel een aanvangt neemt. De kans dat bij een onverhoopt mislukken van de topconferentie het Benelux-unieverdrag niet zou worden goedgekeurd en gerati ficeerd, achtten deze bevoede kringen niet waarschijnlijk. Daar voor is de Benelux-samenwerkiug op andere terreinen dan de landbouw al te ver voortgeschreden. Ook het Belgische ministerie van landbouw gaf gisteren te kennen, dat als gevolg van de persoonlijke ge sprekken van de ministers Marijnen en De Vleeschauwer de kans op een toenadering van beide standpunten groot is. Besluiten waren woensdag niet genomen, maar wel zouden de besprekingen van woensdag reeds hebben geleid tot voorstellen ten aanzien van het handelsverkeer in groenten en fruit en de harmonisatie Veruoer De prestaties van Nederland op het gebied van het internationale vervoer, behoren al eeuwenlang tot het beperkte gebied van onze nationale trots. Vervoerders te land, ter zee en in de lucht hebben de Ne derlandse vlag overal ter wereld hoog gehouden en daarbij ook nog goed geld verdiend. Dat laatste moest uiteraard wel eens de afgunst opwekken van bedrijfsgenoten in an dere landen, die zich gesteld zagen tegenover de Nederlandse concurren tie en die in deze concurrentiestrijd al te graag de hulp van hun regerin gen inriepen. Een hulp, die meestal neerkwam op het kunstmatig ver minderen van het Nederlandse aan deel in het vervoer, het weigeren van de onmisbare licenties; het ont houden van landingsrechten enz. De strijd, dié de K.L.M. thans voert voor het verkrijgen van landings rechten op de Amerikaanse west kust is een treffend voorbeeld van behandeling via overheidsmaatrege len. Er is op dit ogenblik echter ook een andere reeks van Nederland se vervoersbedrijven, die ernstig getroffen wordt door maatregelen in een andere staat. Dat zijn de vrachtautobedrijven, die van Neder land op Frankrijk rijden. Op dit ogenblik staan in de Zeeuwse garages een beduidend aantal vracht auto's stil en de chauffeurs lopen zo maar wat rond. Sedert enkele dagen komen geen vergunningen af voor het maken van ritten naar Frank rijk. Dat geldt zowel voor de vrachtauto bedrijven als voor de exporteurs, of Sroducenten, die met eigen wagens un goederen naar de Franse mark ten of naar Franse afnemers bren gen. Het Franse ministerie, dat over de vervoerszaken gaat, gaf voor heen de licenties voor de ritten op vrij vlotte wijze af en wel zo danig, dat men toch wel ongeveer een maand vooruit wist waar men aan toe was. Sedert kort echter worden maar moeizaam licenties afgegeven voor enkele ritten. Het is al gebeurd, dat het vrachtvervoer langs de weg vrij wel stil lag. Daarna kwamen wat meer licenties af, mede omdat Frank rijk in dit najaar door de droogte be hoefte had aan extra hoeveelheden Nederlandse produkten. Maar nu staan weer vele vrachtauto's stil, omdat er geen licenties zijn. De opmerking is al gehoord, dat Frankrijk toch wel een heel onge wone kijk heeft op de gemeenschap pelijke Europese markt, wanneer het er op uit is het Nederlandse weg vervoer binnen het gebied van die markt aan zeer enge banden te leg- Vermoedelijk willen de Fransen via dat traineren met de licenties tot onderhandelingen geraken, waarbij aan Nederland slechts een beperkt aandeel in het wegvervoer naar Frankrijk wordt gelaten. Voor Nederland, dat zich altijd op het standpunt van de grootst moge lijke vervoersvrijheid heeft gesteld, zou dat een ernstige tegenslag zijn. Het is niet geheel duidelijk wat Nederland op dit ogenblik anders kan doen, dan protesteren en aandringen op een behandeling, die meer in overeenstemming moet zijn met het bestaan van een gemeen schappelijke Europese markt, waar toe zowel Frankrijk als Nederland behoort. Dat is wellicht een zwak middel, maar het zal aangewend moeten worden, want zoals het nu gaat wor den tal van Nederlandse vervoersbe drijven en zelfvervoevende expor teurs en fabrikanten ernstig gedu peerd. En dat mag toch binnen een Euro peso markt niet bestaan! Na de scootmobiel de wiegmobiel: ge zien tijdens de gekste sterrit ter wereld", welke woensdagmiddag in Amsterdam op het „Van R.A.I. tot R.A.I. circuit" werd gehouden. De carosseriebouwers toonden dat vindingrijkheid boven wegliyging en automatic uitgaat: wat te zeggen van deze smaakvolle wieg van het landbouwbeleid tussen Ne- derlang en België. Het bezoek van minister Marijnen aan Brussel heeft het klimaat voor het officiële overleg van zaterdag enigszins gezuiverd. Sinds het Belgi sche blad „Le libre Belgique" in scherpe anti-Nederlandse bewoordin gen kritiek geleverd had op de in- oud van het memorandum, dat door de Nederlandse regering te Brussel was overhandigd, was de stemming in België er niet beter op ge Worden. Oon andere Belgische bladen gaven commentaren, die geheel indruisten tegen de samenwerking die de Be- (Zie slot pag3 kot1) Ter gelegenheid van haar 13e ver jaardag heeft prinses Marijke gisteren op paleis Soestdijk een deputatie ontvangen van de ver bindingsdienst der Koninklijke Landmacht, die een bergmeubel voor de speelkamer aanbood. Daarna ontving de jarige prinses een deputatie van de stichting „Het Vierde Prinsenkind". Hier bij werd ook een geschenk aange boden. Deze stichting organiseert sedert 1947 vakantiekampen voor minder valide kinderen van alle gezindten van 8 tot 21 jaar. In totaal werden deze vakantiekam pen door ruim 32.000 oorlogswees jes en ongeveer 3500 minder va lide kinderen bezocht. Deze deputatie bestond uit: de 14- jarige Dorothé Poulussen uit Ble- rick. Zij heeft een dubbelzijdige heupontwrichting, doch is in staat met behulp van een stok te lopen en de 11-jarige Jan v. d. Mcijdes uit Otterloo, die eveneens moeilijk ter been is tengevolge van een aangeboren ruggebrek. De beide kinderen werden begeleid door mevrouw R. Bovend'eert Drughorn uit Venlo, die reeds vele malen een kamp voor minder va lide kinderen heeft geleid. Het ge schenk bestond uit een tweetal boekenplankjes, vervaardigd door het Goois scheppend ambacht. Foto namens de stichting Het vier de Prinsenkind werd de jarige prin ses Marijke JSfflfcj Iftm verblijd met een tweetal boekenplankjes, haar aange boden door de Ij-jarige Dorotliê Pou lussen uit Blerick en de 11-jarige Jan van der Meijden uit Otterloo. Toestand in Midden-Oosten wordt slechter Het Egyptische blad „Al Akhbar" heeft donderdag gewaarschuwd, dat de strijdkrachten van de Verenigde Arabische Kepublielt niet meer lijde lijk zullen toezien als Israël de be standsovereenkomst schendt. Buiten landse waarnemers in Cairo hechten betekenis aan deze verklaring, die volgens hen de mening van officiële kringen weergeeft. „Al Akhbar" schreef dit donderdag naar aanleiding van de uitspraak van woensdag van de gemengde bestands commissie, waarin Israël aansprake lijk werd gesteld voor de recente inci denten in de gedemilitariseerde zone aan de Israëlisch-Syrische grens. Waarnemers tekenen hierbij aan dat voor de troepen van de V.A.R. in de Syrische en de Egyptische provincie sedert 1 februari de alarmtoestand geldt en dat maarschalk Amer een in spectiereis heeft gemaakt naar de Sinaï en het Syrische grensgebied. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft donderdag op een persconferen tie in New York verklaard* dat er te kenen zijn van een slechter worden van de toestand in het Midden-Oosten. In de sfeer van wantrouwen, die er helaa3 bestaat, kan een maatregel van een der partijen die op zichzelf onschuldig is, leiden tot maatregelen van de tegenpartij die krachtiger zijn dan de toestand vereist. Dit soort ket tingreacties moet voorkomen worden, zo zei hij. Britse artsen voor de nacht naar huis „Geboorte van koninklijke baby niet aanstaande" Lord Evans, de narcotiseur dr. Ver non Hall en Sir John Weir, de koninklijke huisarts, zijn donder dagavond uit Buckingham Palace vertrokken. Dr. John Peel, gynae- loog en lijfarts van koningin Eli zabeth, bracht de nacht door in het paleis. De artsen hebben, met korte tussenpozen, donderdag twaalf uur lang op de koninklijke baby gewacht. Laat in de avond werd bekendgemaakt dat er don derdag de gehele dag „geen teke nen waren geweest, die erop duid den dat de geboorte aanstaande was", en dat donderdagavond de geboorte niet aanstaande was. Prins Philip heeft een afspraak voor hedenochtend in Weybridge, 35 km van Londen, afgezegd, het geen erop wijst dat de geboorte wel zeer binnenkort verwacht wordt. Een uur na het vertrek van de art sen kwam de perschef van de ko ninklijke familie naar buiten en vertelde de mensen die voor de paleishekken wachtten „de artsen hebben het paleis verlaten, de geboorte is niet aanstaande". Op enkele vastbesloten dames na verspreidde de menigte zich toen. Schatten van Dalai Lama worden verkocht De Dalai Lama verkoopt, volgens een bericht van het in India verschij nende Britse blad „The Statesman" zijn fabelachtige rijkdom aan gouden staven, zilver en oude munten om ze om te zetten in geld voor beleggin gen. De waarde van de schatten wordt geraamd op tientallen miljoe nen ropijen. „Dat meisje wordt niet oud" H „Dat meisje wordt niet oud. ze M zal geen twaalf jaar worden", H zo verklaarde de gemeente-arts =j van Montespecchio, een dorpje in de Italiaanse Apennijnen. Die H" dokter is overleden, doch het ff meisje, Filomena Cavani, leeft nog. Zij vierde donderdag,haar ff 102e 'verjaardag en heel Mon- y tespecchio vierde het feest mee. „Ik ben het ieven no<| lang niet ff H moe", zo zei ze donderdag. Ze ff maakt elke zondag nog een wandeling van drie kilometer ff ff naar de kerk. Toen zij 16 jaar f| ff was en in een klooster wilde gaan, kon zij haar roeping niet volgen wegens haar zwakke ge- j§ p zondheid. Op 20-jarige leeftijd trouwde ze. Zij kreeg vier kin- ff deren en vele kleinkinderen, y liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IN EERSTE VERGADERING SINDS 40 JAAR Ultimatum van leger in Kongo? In zijn eerste vergadering sinds veertig jaar lieëft de Belgische kroonraad donderdagavond zijn goedkeuring gehecht aan de over dracht van de soevereiniteit aan Bel gisch Kongo op 30 juni van dit jaar. Onder voorzitterschap van Koning Boudewijn. kwamen de Belgische mi- nistei-s en de achttien ministers van staat twee van hen waren verhin derd de hoge vergadering bij te wo- Minister Korthals tot Tweede Kamer: Niets definitiefs over Kreekrakplan MINISTER KORTHALS heeft gistermiddag in zijn vier uren durende rede in de Tweede Ka mer een aantal belangrijke me dedelingen gedaan over Zeeuw se aangelegenheden, o.m. over de veertarieven. Daarbij ver klaarde de bewindsman bereid te zijn een nadere wijziging te overwegen. Betekent dat nu, dat op korte termijn een verlaging van bepaal de categorieën tarieven zijn te verwachten? Zo ver schijnt het ons nog niet gekomen, vooral niet omdat de woorden van de minister niet helemaal duidelijk waren. Hij verklaarde namelijk, dat hij tij dens besprekingen met Gedeputeerde Staten van Zeeland tarietverlaging afhankelijk had gesteld van een bij drage, door het provinciaal bestuur van Zeeland te betalen in de jaarlijk se tekorten van de Westerscheldeve- ren. De minister vindt het onjuist, dat deze tekorten voor de volle hon derd procent voor rekening van het rijk komen. Gedeputeerde Staten evenwel het is ook gebleken tij dens de jongste, Statenzitting hebben ernstige bezwaren tegen een dergelijke koppeling van de hoogte der tarieven aan een bijdrage van de provincie in de tekorten. „Dit zijn in wezen twee verschillende in de Kamer het telegram voor: „Wij maken bij herhaling bezwaar tegen de koppeling van tarief verlaging aan de provinciale bijdrage in de tekorten. Gelet op de provinciale fi nanciën is dat onaanvaardbaar en dus uitvoerbaar". Aldus het telegram. Dat was een duidelijk standpunt. „Maar toch hoop ik, dat Gedeputeer de Staten in nader overleg met mij bereid zullen zijn hun standpunt te herzien", zei nu gisteren de minister tot de Tweede Kamer. Waarop de l>ewindsniau verder ging-: „Ik ben inmiddels bereid een tariefwijziging tegen een na der te bepalen datum te overwe gen in het vertrouwen, dat alsnog met Gedeputeerde Staten over de ze zaak overeenstemming zal wor den bereikt". De verklaring van de minister was dus niet geheel duidelijk. Stelt hij overeenstemming met het college van Gedeputeerde Staten als een dwingende eis? Of kan, hangende zaken', zeggen Gedeputeerden. En het overleg, reeds nu met een tariei'- liun standpunt hadden zij gisteren verlaging worden gerekend? Moge- nog eens telegrafisch aan do minis- lijk, dat de minister bij de replieken ter uiteengezet. De bewindsman las |zijn antwoord nog wat verduidelijkt. SLOEPLAN Een tweede punt. waarover de mi nister belangrijke mededelingen deed, was het Sloeplan. Hij verklaar de, dat het interdepartementaal over leg over dit plan tot doel heeft de regering over de mogelijkheden van het Sloeplan uitvoerig voor te lich ten. De bewindsman had er geen be zwaar tegen, het resultaat van dit overleg uiteraard nadat het is beëindigd met de streek te be spreken. Minister Korthals maakte terecht een scheiding tussen het „binnendijk- se" en het „buitendijkse" Sloeplan. Zoals bekend hebben de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" alsmede een tot dusver ongenoemde industrie belangstelling voor dit „buitendijkse'" project. „De vestiging van deze buiten dijkse bedrijven kan nog dit jaar beginnen", verzekerde de minis ter. „Er wordt reeds druk over legd, maar liet wachten is nu nog (Zie slot pag. 4 kol. 4) nen na een bespreking van drie uur tot de conclusie, „dat de politiek, die voortvloeit uit de besprekingen op de Ronde-Tafelconferentie pas send is". Het enige voorbehoud, dat de Kroonraad maakte bij het losla ten van de kolonie, was de wens „dat de door de Kongolese afgevaar digden verstrekte waarborgen voor de Belgische belangen zullen worden bevestigd". Inmiddels heeft een woordvoerder van het Belgische ministerie van Kongo gisteren met klem berichten tegengesproken, dat de kroonraad bijeen zou zijn gekomen met het oog op een ultimatum van het opperbe vel van de Belgische strijdkrachten in Kongo. Dit ultimatum zou er op neerkomen, dat het Belgische mili taire apparaat in de kolonie eigen machtig zou gaan optreden, indien de soevereiniteit volgens de op de R.T.C. overeengekomen regelingen aan Kongo zou worden overgedra gen. De kroonraad is uitsluitend bij eengekomen om de Kongolese vraagstukken te bespreken, nu de R.T.C. ten einde loopt", aldus zei de woordvoerder, die nog maals met nadruk berichten over een ultimatum van de militairen van de hand wees. VERWACHT. Geldia tot hedenavond MEER BEWOLKING. Meer bewolking met plaatselijk eni ge regen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere. Zon op Maan op onder 18.01 onder 11.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1