keelpijn? LEZERS SCHRIJVEN Klanken uit de ether De avonturen van Stikkeltje en Bruunke n n <)\oYeto, 31CM en.... TELEVÏSÏr GEBR. KUNST SUCROSA s i I ri r r r X X X X u X 15 X X 19 X 18 X 85" X êF M X 57 l Li M M DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Slag om Boudewijnskerke Een artikeltje in uw blad van 11 dezer, dat naast hét betreffende raadsverslag van de gemeenteraad van Zoutelando nog enkele „flitsen" uit diezelfde raadszitting geeft, is voor mij aanleiding even naar de pen te grijpen. Een uitlating door de burgemeester van Zoutelande in deze zitting ge daan, als zou onder de bewoners van Boudewijnskerke een Westkappels raadslid zijn rondgegaan om hand tekeningen te verzamelen vóór even tuele aansluiting bij Westkapelle. Ofschoon airede door het Zoute- lands raadslid K. Wouters gecorri geerd, noopt mij niettemin, als zijn de wel het gesignaleerde „raadslid", deze zaak nog iets beter te belichten. Ofschoon dan officieus, maar daar om niet minder waar is het feit, dat in afwijking met het aanvankelijk plan voor gemeentelijke herindeling op Walcheren de minister is geadvi seerd om Boudewijnskerke bij Val- kenisse te voegen. Dat dergelijke in grijpende wijzigingen van het plan worden geadviseerd zonder dat de autoriteiten het nodig oordelen de betrokken gemeenten hiervan in ken nis te stellen, heeft de ontstemming van het gemeentebestuur van West kapelle opgewekt en niet zo zeer de mogelijkheid, dat Boudewijnskerke in de toekomst niet tot Westkapelle zal gaan behoren. In deze geest werd dan ook door ondergetekende het voorstel gedaan om, aleer ook maai een enkele stap te doen om te trachten deze wijzi ging in het plan ongedaan te maken onder de inwoners van Boudewijns kerke een kleine enquête te houden over de vraag waar zij zich via een mogelijke gemeentelijke herindeling het liefst zagen „thuis" gebracht. Persoonlijk heb ik uit gevoelsover wegingen er bezwaar tegen te bevor deren, dat bewoners van Boudewijns kerke, al zou het slechts een kleine minderheid zijn, zich gedwongen zouden moeten voegen bij een ge meente, die niet de plaats hunner keuze zou zijn, welk bezwaar door vrijwel de gehele raad van Westka pelle werd gedeeld. Uit de inmiddels door mij gehouden peiling bleek wel, dat een dergelijke minderheid in elk geval zeer zeker wel aanwezig is. De bewoners van Boudewijnskerke allen goed kennen de, zou "het mij ook gelukt zijn een minderheid te „mixen", die een voor keur voor Westkapalle aan de dag zouden hebben gelegd, doch bewust heb ik mij indertijd gewend tot hen waarbij door mij de meeste sympa thie voor Valkenisse werd veronder steld. In alle gemoedelijkheid is door mij aan hen de betreffende vraag gesteld zonder verder naar enige motivering van hun voorkeur te vra gen. U stelle dus mijn uiterste verbazing toen mij qua de uitlating van de bur gemeester van Zoutelande zulk ver wrongen en onsympathiek beeld on der ogen kwam van een m.i.z. alles zins loyale daad. Burgemeester De Pree zij er echter van overtuigd, dat het gemeentebe stuur van Westkapelle iedere even tuele strijd wenst te voeren met eer lijke wapenen en zonder enige bij bedoeling. P. LIEVENSE. Westkapelle, 13 februari 1960. B.B. bij rampen Bij het zien van de beelden op het televisiescherm van de ramp in Oostzaan te Amsterdam-Noord sprongen er direct verschillende pun ten naar voren, die ik hieronder eens onder aandacht van de lezers zou willen brengen. Ik werd ten zeerste getroffen door de snelle hulp, die daar door de Bescherming Burger bevolking in samenwerking met het Rode Kruis en de Kon. Marine enz. werd verleend, waardoor in luttele uren tijds meer dan 9000 inwoners werden geëvacueerd, van voedsel voorzien en onderdak verleend. Dat is nog eens organiseren! Maar hoe staat het in ons gewest?' Niet zo rooskleurig, daar er hier geen Kon. Marine en leger bij de hand zijn. Wij zijn dus hoofdzakelijk aangewezen op de organisatie Be scherming Burgerbevolking en het Rode Kruis. Nu moet ik echter tot de conclusie komen, dat de bevol king van Terneuzen en omgeving niet van de ernst der zaak doordron gen is. Gezien het feit, dat de B.B. nog steeds niet op volle sterkte is. Zijn de rampen van 1953 en Fréjus en die rampen in diverse andere lan den, waar vele slachtoffers vielen, reeds vergeten? Deze grote aantal len slachtoffers waren het gevolg van geen of onvoldoende organisatie. Daarom doen wij een beroep op al len, die nog enig plichtsbesef heb ben. Meldt U aan bij de B.B. Voor alle mannen en vrouwen van 17 jaar en ouder is er een taak weggelegd. Een mooie taak zelfs, ook voor da mes. Kijk maar eens naar onze oefe ningen van de verbindingsdienst. Hier bezetten dames de sleutelposi ties van de B.B., namelijk radio- en telefoonverbindingen. Een gemis aan deze apparaten kostte in 1953 hon derden mensen het leven. In Am sterdam echter, isi niemand omgeko men door kou en ontbering. Dit is voor een groot gedeelte toe te schrij ven aan de vlugge evacuatie, die dank zij de moderne hulpmiddelen als radio en telefonie perfect draaide. Verder bij de Dienst Sociale Verzor ging. waar U voor de inwendige mens kunt zorgen in de opvangcen tra. En tenslotte de E.H.B.O.; dit on derdeel spreekt voor zichzelf, name lijk het afvoeren van zieken en ge wonden. U ziet dus, dat de B.B. ook in vredestijd van groot belang is, vooral in ons waterrijke gewest. Hier geldt echter ook: „Eendracht maakt macht". Wacht dus niet tot het te laat is, maar meldt u nu J. M. SEEGERS, plv. HVBD. KERKNIEUWS NED. HEIÏV. KERK Beroepen te Huizen (N.-H.), vac. A. J. Timmer: G. Boer te Lunteren; te Bovenhardinxveld: W. Vroeginde- wey te Blijswijk: te Kampen (ver. vrijz. herv.): J. w. Schaap te Olden- hove. Aangenomen naar Westzaar.-A.ssen- delft: G. Praat, vic. te Amsterdam. Toegelaten tot de evangeliebediening de heren P. Alblas te Utrecht, J. C. de Bie te Sprang, H. Binnekamp te Utrecht, F. A. van Donkorsgoed te De Hulst (Ov.), W. Dijkerman te Leiden, J. van der Hoek te Rotter dam, Ph. Kroes te Apeldoorn, J. Kronenburg te Zeist, F. E. Kuus te Zeist, S. K. Mészaros te Doorn, G. J. Rebel te Huizen (N.-H.), C. Verwaal te Dordrecht, M. A. Westerbeek van Eerten te Laagkeppel. BEROEPBAARSTELLING. De heren H. Binnekamp, Griftstraat 49, Utrecht. J. van der Hoek, Bak kerstraat 43b, Rotterdam, G. J. Re bel, Havenstraat 28, Huizen (N.-H.), allen kandidaat, zijn beroepbaar. GEREF. KERKEN Tweetal te Wassenaar: R. Siertsema te Aalten en H. Tien te Nijkerk, te Leeuwarden (vac. C. van der Wou- de): E. J. Oomkes te Schiedam en W. Diepersloot te IJmuiden. Beroepen te Uithoorn: J. van Da len te Nicuw-Loosdrecht; te Reit- sum: E. C, Kim, kand. te. Groningen; t.e Wissenkerke: A. J. van Gorcum, kand. te Alkmaar: te Jarvis (On tario. Canada)B. Boelens in Nieuw- Zeeland, voorheen te Breda. Bedankt voor Buitenpost: J. H. Kap pers te Sint-Jacobiparochie. Aangenomen naar Erica: J. de Hoop, kandidaat te Harderwijk, die bedankte voor Eernewoude. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Amsterdam (Nieuw-West): B. van Smeden te Rotterdam-Z. Bedankt voor Nleuwpoort: G. Blom. te Meerkerk en voor Haamstede- Kerkwerve: C. Verhage te Hilver sum. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Beroepen te Hendrik Ido Ambacht: D. ^"'sser te Rotterdnm-Z. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Delfzijl H. van der Werf te Emmen. GEREF, GEM E E N T E N Tweetal te Klaaswaal: M. Blok te Rijssen en C. Molenaar te Leiden. Beroepen te Veen: M. Blok te Rijs sen; te Moerkapelle: C. Molenaar te Leiden. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Tweetal te Bruinisse: H. Ligtenberg te Rotterdam-W en Chr. van de Woestijne te Barneveld. S.G.P. hield in Utrecht algemene vergadering De Staatkundig Gereformeerde Par tij heeft gisteren in „Tivoli" in Utrecht haar algemene vergadering gehouden. De vergadering stond on der leiding van ds. P. Zandt. Ds. C. Smits sprak een rede uit, wel ke door ds. Zandt was opgesteld. In deze rede werd grote aandacht ge schonken aan de beginselen waarop de S.G.P. steunt en er werd onder meer in gesteld, dat het staatsabsolu- tisme, in de laatste jaren steeds meer is uitgebreid, „waarbij staatsdwang op staatsdwang is bedreven en de bureaucratie hoogtij viert". Ook werd in deze rede nog eens dui delijk uitgesproken, dat de Staat kundig Gereformeerde Kamerleden hun stem zullen uitbrengen tégen het wetsvoorstel betreffende de voetbal toto. Bij de stemming werden de beide hoofdbestuursleden, ds. Zandt en ds. A. Mieras, met algemene stemmen herkozen. Als nieuw hoofdbestuurslid werd gekozen de heer C. Jansen uit Rotterdam, die de functie van pen ningmeester zal uitoefenen. Uit het verslag, dat werd uitgebracht door de partijsecretaris, ir. C. N. van Dis, bleek dat het aantal kies verenigingen dat de S.G.P. telt, de 3000 nadert. Bij Slepcany (Slowakije) aan de oever van de Zitava zijn resten gevonden van dieren, die vijf miljoen jaren geleden hebben geleefd, aldus meldt het Tsje- choslowaakse persbureau Ceteka. Tot de resten behoren drie schedels van masto donten (prehistorische olifanten) de kaak en een schedel van een rhinoceros en een stuk van de schedel van een hipparlon (een prehistorslch paard). Advertentiej neem dan vlug RADIO- EN T.V.-RUBRIEK scArijven Het leven van Jo Vincent Het leven van een beroemde vrouw is gisteravond voor de VARA-micro- 1 foon voorbijgetrokken. Het leven van een uitermate spontane, hartelijke en charmante vroutv. die voor Bert Garthoff een gemakkelijk, maar te vens dankbaar slachtoffer was. Mevrouw Bos (Jo Vincent) was on der zeer bijzondere omstandigheden naar de Singel Concertzaal te Laren gelokt. Zij zou een unieke opname bijwonen van stereofonische gram mofoonplaten. Zo iets had zij nog nooit meegemaakt en ondanks het feit. dat zij die dag reeds zeven uur les had gegeven, nam zij de moeite om te komen. Zij werd echter het stralende middel punt van een door en door menselij ke uitzending. Oude getrouwen uit haar lange carrière kwamen weer eens voor het voetlicht zoals mej. Emmy van Eden. die haar talrijke jaren trouw begeleidde op de piano. Maar ook Clinge Doorenbos, wie zij wel eens aan de piano begeleidde, wanneer hij in nood verkeerde, om dat zijn vrouw niet beschikbaar was. Allercharmantst werd een vijftig jaar oud liedje voorgedragen met Jo Vin cent aan de vleugel. Bloemen stroomden met oude beken den binnen, zodat het toneel van de Vocht en tocht spannen samen om U het leven ondragelijk te maken. Maar als U Kloosterbalsom (Akker- Balsem) in huls hebt behoeft U ze niet te vrezen. Wrijf bij spierpijn of reuma tiek met de heerlijk verwarmende en dtcp doordringende Kloosterbalsem, het ideale middel waarvan al drie geslach ten zeggen: „Geen goud zo goed." Ook als wondbalsem bij snij- en brandwon den: zuiverond en ontsmettend. Eisenhower brengt bezoek aan Zuid-Amerika President Eisenhower zal in elke hoofdstad van de vier Latijnsameri- kaanse landen, die hij binnenkort zal bezoeken, het parlement toespreken. Maandag zal hij uit Washington ver trekken voor zijn reis van tien dagen naar Brazilië. Argentinië, Chili en Uruguay over een afstand van bijna 25.000 km. De president zal worden vergezeld door de minister van buitenlandse za ken, Herter, diens assistent voor La tijnss merikaanse aangelegenheden. Roy Rubottom, en de zes leden van de natonale commissie voor interame- rikaanse zaken, onder wie zijn broer dr. Milton Eisenhower. Kind onder autobus De tweejarige Peter Groenewold, uit Groningen is maandag aan de Here- weg te Groningen onder het rechter- achterwiêl van een trolleybus ge komen en op slag gedood. (Advertentie/ Een beeld uit het VARA-rudiopro- gramma Dit is uw leven", waarin ditmaal Jo Vincent, de beroemde zan geres, het middelpunt was. Men ziet haar hier (links) in gesprek met Emmy van Eden (rechts), die haar altijd op de piano begeleidde en in het midden Joop Koopman. (Advertentie) Vanavond 8.00 uur Journaal 8.20 uur De wereld van vandaag 8.30 uur Zo maar een dag in de lente. Comedie Vrijdag 8.00 uur Weekoverzicht journaal 8.30 uur Gastenboek 8.50 uur Spotlicht 9.45 uur Sport: Jan Cottaar 10.30 uur „Holiday on Ice", ijsrevue uit Parijs. Zaterdag 5.00 uur Voor de kinderen 7.00 uur Olympische Winterspelen 8.00 uur Journaal 8.20 uur Zonder schmink en voet licht 8.55 uur Flits 9.25 uur Weekendshow. Vanaf zaterdag elke avond reportage Olympische Winterspelen. Nog vanavond in uw huiskamer. Philips televisie al vanaf 725, Concertzaal in een bloementuin her schapen w.erd. Het was een uitstekende uitzending één van de beste, die wij ooit voor de radio hoorden en waarbij Bert Garthoff op zijn beminnelijkste wijze talrijke spontane reacties teweeg bracht. VANDAAG Radio Vanavond kan men luisteren naar het Radio Kamerorkest, dat concer teert onder leiding van Maurits van de Berg. De sopraan Riek Waas- Reem is soliste in vier liederen van Marius Elothuis naar teksten van Christian Morgenstern. Ook twee in strumentale -solisten werken mee de altviolist Dick Vos en de hoboïst Evert van Tright. Ze spelen het con certo voor altviool en strijkorkest in G. van Telemann en het concert voor hobo en orkest in C van Benedetto Marcello. (AVRO 20.05). Enige bespiegelingen over 40 jaren evolutie van de automobiel ter gele genheid van de R.A.I. worden gege ven door Tom Nieuwenhuijsen (20.50). Léo Pagano geeft om 22.20 verslag over de Olympische Winter spelen 1960 te Squaw Valley. Hij geeft enige indrukken over de ope ningsdag. T elevisie Didie Smith is een Engelse toneel schrijfster. die verscheidene aantrek kelijke blijspelen heeft geschreven. „Zo maar een dag in de lente'' (Call it a day) is vroeger ook in ons land ten tonele gebracht en heeft hier veel succes gehad. Deze komedie zal nu in een televisiebewerking van Willy van Hemert vanavond worden uitge zonden. Het is een charmant stuk over een dag uit het leven van een zeer Engels, zeer welvarend en.zeer harmonieus gezin, waarvan alle le den in verliefdheidsverwikkelingen raken, verwikkelingen die tenslotte natuurlijk alle op een prettige ma nier tot een oplossing komen. Onder regie van Willy van Hemert zal dit stuk worden uitgezonden in decors van Fokke Duetz. Vooraf wordt de „Wereld van vandaag uitgezonden waarin ir. L. de Jong de laatste ont wikkelingen in de internationale po litiek zal toelichten. De Vlaamse televisie zal de uitvoe ring van dit televisiespel overnemen. Lange Delft 68 Telefoon 2471 Middelburg VRIJDAG 13 FEBRUARI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—21.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 710 Gym. 7.20 Lichte muz. cn reportages. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. voor de vrouw.. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Vrouwen in het Nederland se zakenleven, vraaggesprek. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw 1100 Voor de kleuters. 11.15 Twee piano's. 11.45 Orgelspel. AVRO: 12.00 Strtjkork. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouvvrubr.: Wie won het kalf?, uitslag van de prijsvraag voor veehouders. 12.30 Land. en tuin- bouwmeded. 12 33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draaiorgel. 13 00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Koorzang. 14.25 Voor dracht. 14.45 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Hammondorgelspel en zang. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18 00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties- 18.20 Lichte muz. 18 50 De puntjes op de i. praatje. 19.00 Voor de kinderen- 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 13-30 Het plat teland nu, reportage. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Lezing. 20-20 Declamatie. 20.35 De joden in de westerse cultuur, lezing. 20.50 Europa één, lezing. VARA: 21.00 Quizprogr. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, ge sprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Espe ranto. 23.10 Muziek revue. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.13 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11-40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Dansmuz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Lichte muz. 14.20 Symf.-ork. en mannenkoor. 15.00 School radio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Sopr. en piano. 17.00 Boekbespr. voor de kin deren. 17.15 Kinderkoor, en gram. Inter mezzo. 17 40 Beursber. 17.45 Faniare-ork. 18.20 Gram. 18.50 Regeringsuitz.: Emlgra- tierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Pol. praatje. 19.40 Verz.progr. voor de soldaten. 20.30 Water in Europa, ktankb. 21-00 Fluit en piano. 21.23 Lichte muz. 21.45 Pianorecital. 22.13 Olympische Winterspelen 1960 te Squaw Valley. 22.30 Nws. 22.40 Het raadsel: publieke opinie, lezing. 22.50 Kaleidoscoop. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTs- 20 00 weèkjouraaal. KRO: 20.30 Gastenboek. 20.50 Spotlicht. 21.15 Documentaire film. 21.45 Sportpro gramma. 22.05 Epiloog. NTS: 22.30—23.15 Eurovisie rep. ijsrevue te Parijs. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Intern, jeugdkron. 19.30 Nws. 20.00 Feuill. 20.40 Filmkron. 21.25 T.V.-portret. 21.55 Rep. 22.45 Nieuws en journaal. FRANS-BELG. T.V/PROGRAMMA. 19.00 Langb.kron. 20.00 Journaal. 20.30 Monsieur Beaucaire, opera. 22.00 Act. 22.45 De mantel van Harlekijn, 23.15 Jour naal. Landbouw ontstemd over rijkshulp in droogteschade (Van onze Haagse redactie) In de woensdag gehouden vergade ring van het Landbouwschap heeft het bestuur uitdrukking gegeven aan zijn teleurstelling over de hoogte van het bedrag van 27,5 miljoen gulden, dat de minister van landbouw ter be schikking heeft gesteld als financiële hulp aan de ernstig door de droogte getroffen landbouwers. Vooral was er ontstemming over de voorwaarden, waaronder dit bedrag onder de boeren moet worden ver deeld. Degenen, die over de jaren 1956. 1957 en 1958, buiten de A.O.W.- premie, gemiddeld voor meer dan 1000 gulden in de inkomstenbelasting zijn aangeslagen geweest of wanneer men per 1 januari 1959 valt onder de vermogensbelasting, worden ge acht de geleden schade zelf te kun nen drag" enen krijgen dus geen uit kering. (Advertentie Voor de slanke lijn! EVEN NADENKEN r- 7 8 w 11 11 w 17 2. schepriem; 7. Germaanse letter tekens: 9, herig; 10. model; 12. dit is; 13. bep. maand; 14. beroep; 16. gezindheid, lust; 20. folio; 21. Zweed se munt; 22, geloofsovertuiging, afk.; 24. rund; 25. boom; 27. bep. speel kaart; 28. zee-engte. 1. lichteenheid; 2. vlieg; 3. meisjes naam; 4. als boven; 5. jongensnaam; 6. lisbloem; 8. onnozel; 11. bekende autotentoonstelling, afk.; 14. verge lijk: 15. been, bot; 17. elektr. geladen deeltje; 18. gareel: 19. steekwapen: 23. -kruiser: plezierjachtje: 24. hok: 26. paar; 27. bevestiging. 12 Met een bons komt hij voor het I renbaan zat zo los, dat er wel een I „Wie de torenhaan terugbrengt, I zegt Stikkeltje, „want wie dé Bos- schrijfburcau van de hoofdcommis- groot ongeluk had kunnen gebeuren!" krijgt de Bosdorpse medaille!" dorpse medaille verdiend heeft, mag saris terecht, die zegt: „Nou, jullie „En nu ga als de weerlicht de haan Daar stuiven de Bosdorpse kinderen een jaar lang gratis reizen en een komen er genadig af, dat tref jc.zoeken" zegt de burgemeester, die ineens alle kanten uit. „Waar rennen half uur later naar bed! Gauw, kom en eigenlijk is het misschien maar gelijk met hen naar buiten gaat. En die ineens allemaal heen?" vraagt I mee zoeken!" Maar iemand zegt: goed, dat dit gebeurde, want die to- I dan roept hij hard op het dorpsplein: 1 Bruunke verbaasd. „Ze gaan zoeken" „Wacht even, Stikkeltje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9