PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gunnen van landingsrechten aan K.L.M. doorkruist Amerikaans plan Burgerlijk bestuur in Algerije hersteld Pleidooien voor lagere veertarieven op de Westerschelde LUCHTVAART VER. STATEN GERICHT OP ROME, LONDEN, PARIJS EN FRANKFORT R.T.C. IN BRUSSEL OVER KONGO EINDIGT VANDAAG VERWACHT. 203e jaargang - no. 41 Directie P. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 febr. '60 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent pei regel met e van bureau i Giro no. 1.- d. „Brieven of adres ilad" 25 cent meer. P.Z.O.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel- 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzee. red, tel 242o. adm tel. Ambassadeur Van Royen na aankomst op Schiphol „Ik ben bijzonder teleurgesteld en verontwaardigd over de ne gatieve resultaten van de luchtvaartonderhandelingen tussen de Verenigde Staen en Nederland", aldus verklaarde dr. J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur in Washington, die woensdagmiddag met het K.L.M.-toestel uit New-York op Schip hol aankwam. Uitvoerig ging dr. Van Royen in op de argumenten welke van de Amerikaanse zijde zijn aangevoerd. De Amerikaanse lucht vaart wil zich nu en in de toekomst concentreren op vier grote Europese toegangs- of uitgangspoorten, namelijk Parijs, Lon den, Frankfort en Rome. Amsterdam is daar beslist niet bij. Hun politiek gaat dus die richting uit en het verstrekken van landingsrechten aan de K.L.M. zou hun plannen doorkruisen. Discriminatie van ons land Vervolgens verklaarde dr. Van Royen „He_t afwijzen van het ver zoek van Nederland is een onver bloemde discriminatie van ons land, dat klein en economisch niet zo een machtig potentieel achter zich heeft staan, ook niet op'het gebied van het luchtverkeer; eigenlijk komen de Amerikanen rond voor dit standpunt uit. Een ander argument van Amerikaan se zijde is om in het luchtverkeer geen liberalisatie tote te passen maar zich te houden aan de mogelijkheden welke door de beide landen op dit gebied geboden worden. Daardoor komt men in conflict met de Neder landse opvatting, immers onze eco nomische basis is voor een belangrijk deel gebouwd op het vrij verlenen van internationale vervoersdiensten in de wereld". Dr. Van Royen betoogde dat de Ne derlandse delegatie de onderhande- Motorbootje voer tegen „Maasborg": een dode Een motorbootje met drie Jonge Noren is maandagavond in Fe Skieufjord, Zuid-Noorwegen, in bot sing gekomen met de Nederlandse kustvaarder „Maasborg" (473 ton, uil Delfzijl). Een van de inzittenden van do mo torboot, de zestienjarigo Toraoergo Klinlenbcrg uit Soerreisa sloeg over boord en verdronk. De twee andere inzittenden, Olav Nilsen en Oddmund Martinson, beiden eveneens zestien, konden door de opvarenden van de „Maasborg" worden gered. In de verslagen over het ongeluk is de Os- lose pers vol lof over het. optreden van do Nederlandse zeelieden. De „Maasborg" zette onmiddellijk een boot uit. Nilsen werd opgepikt van de kiel van de omgeslagen mo torboot waaraan hij zich had vastgeklampt Martinsen kon wor den gered nadat het vaartuigje was omgekeerd en de kajuit was gefor ceerd. Op de „Maasborg" had men het mo torbootje niet gezien. Eerst door het geschreeuw van Nilsen realiseerde men zich dat een ongeluk was ge beurd. Nilsen vertelde dat hij en zijn vrienden verwachtten tijdig voor het Nederlandse schip langs te kunnen varen. lingen uitstekend heeft gevoerd, en er niet nieer uit heeft kunnen halen. Op een vraag of de Nederlandse de legatie bereid was vervoerscijfers van de K.L.M. over te leggen, ant woordde dr. Van Royen dat men dit onder zekere voorwaarden zeker gaarne had willen doen. Maar het verstrekken van statistisch materiaal zonder van te voren het eens te zijn aan welke eisen de cijfers dienen te beantwoorden is niet mogelijk. Dat Nederlad openlijk uiting geeft aan zijn teleurstelling heeft niets te maken met de werkelijke verhouding tot onze bontgenoot, noch heeft dit consequenties voor onze Navo-ver- plichtingen. De onderhavige aange legenheid moet worden gezien in de juiste proporties, meende dr. Van Royen. „Ik heb minister Herter een memo randum overhandigd waarin de tekst van de motie, zoals deze door de Tweede Kamer is aanvaard, was op genomen. Ik heb de Amerikaanse minister inlichtingen verstrekt over de verklaring, die minister Luns on langs over deze aangelegenheid in de Kamer heeft afgelegd. Minister Herter heeft mijn verklaring aange hoord, maar hij heeft mij bepaald geen hoop gegeven dat het verzoek binnen afzienbare tijd toch nog zou worden ingewilligd. Eerlijk gezegd, de Amerikanen hebben ons van het begin af gewaarschuwd, dat de zaak er niet goed voor stond. De Nederlandse delegatie heeft tij dens de onderhandelingen ronduit kunnen spreken. De Amerikanen hegrijpen onze houding, onze ver ontwaardiging. „Ilc ben er van overtuigd, dat Nederland uitein delijk landingsrechten op Los An geles zal verkrijgen, maar ik kan zeker op dit ogenblik niet aan geven wanneer". KROONRAAD BIJEENGEROEPEN Besproken wordt plaats koningshuis in staat Kongo Op de ronde-tafelconferentie over Kongo in Brnssel is woensdagoch tend besloten, dat het gezag in de Belgische kolonie, die op 30 juni on afhankelijk zal worden, tot aan die datum gezamenlijk door het Belgi sche bestuur en Kongolezen zal wor den uitgeoefend. Tot deze regeling, die na afloop van de conferentie zal ingaan, is besloten door een werk groep van de conferentie, die zich in het bijzonder met het bewind in de In plaats van een voorlopig en vol ledig Kongolees bewind, zoals door verscheidene groeperingen uit Kongo tijdens de besprekingen was geëist, zal een permanente Kongolese dele gatie van zes leden in volledige ge lijkheid met de Belgische gouver neur-generaal het "bestuur uitoefenen in de periode tot de 30e juni en daar bij bevoegdheden hebben, die nog nader zullen worden bepaald. Inmiddels is woensdag officieel in. Brussel bekendgemaakt, dat koning Boudewijn donderdag een zitting van de kroonraad zal voorzitten, die alle vraagstukken, voortvloeiende uit de overdracht van de soevereiniteit aan Kongo, zal bespreken. De kroonraad bestaat uit de koning, de minister raad en alle ministers van staat. Het bijeenroepen van de kroon raad in België is een uitzonderlij ke gebeurtenis. De laatste bijeen komst dateert van de nacht van drie op vier augustus 1914, toen Duitsland aan België de oorlog had verklaard. Wel werd ook in 1950 tijdens de koningskwestie in België de kroonraad bijeenge roepen, maar deze ging uiteen zonder beraadslagingen te hebben gevoerd omdat de socialistische Deze stapel materieel van fotografen en journalisten zal straks plotseling intensief in gebruik worden genomen, zodra de Éngelse koninklijke baby zal zijn geboren. De fotograaf, die er voor de hekken van liet Buckingham- paleis de wacht bij houdt, heeft als koudeverdrijver een thermosfles met wai-me thee meegenomen. Door telefoongesprek gered In een woning in de Hambur- gerstraat te Groningen zijn gisteren een 38-jai-ige zaken- H man en zijn 16-jarige kantoor- juffrouw in het vertrek waar zij aan het werk waren, onwel geraakt als gevolg van kolen- damp. Ze waren niet meer in 1 staat de vrouw des huizes, die ff Op dat moment ging de tele- H foon en diende zich een relatie ff aan. De zakenman kon enkel n H nog „ja" zeggen en verder slechts wat gekreun voortbren- gen. De man die opbelde, werd if door dat gekreun dusdanig ge- s alarmeerd, dat hij in zijn auto stapte en naar het adres reed. De G.G.D. die was ge- waarschuwd, kon met zuur- stof de kantoorjuffrouw weer bijbrengen. De man is uit zich- ff zelf bijgekomen. H Uit een onderzoek bleek, dat er een lek was in de schoorsteen tussen de tweede en derde eta- ge. Deze schoorsteen liep door m 1 een kast van het kantoor. J llillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Haitink en Jochum dirigenten van Concertgebouw-orkest Het bestuur van de Nederlandse Or- keststichting deelt mede, dat Bernard Haitink en Eugen Jochum zijn be noemd tot eerste dirigent van het Coneertgebouw-orkest. Wegens de door betrokken partijen reeds aan gegane verplichtingen voor het sei zoen 1960-1961, geschieden de be noemingen per 1 september 1961. Zoals reeds eerder werd bekendge maakt zal óverigens ook in seizoen 1960-1961 een belangrijk deel van de concerten van het Concertgebouw-or kest, zowel in Nederland als geduren de de tournee door Amerika en Cana da in het voorjaar van 1961, door de genoemde dirigenten worden geleid. ministers weigerden de vergade ring bij te wonen. Aangenomen wordt, dat de kroon raad behalve de resultaten van de ronde-tafelconferentie, die naar mi nister De Schrijver woensdagmiddag heeft medegedeeld waarschijnlijk vandaag haar werkzaamheden zal be ëindigen, ook de verdere plaats van het Belgische koningshuis in het on afhankelijke Kongo zal bespreken. Tijdens de ronde-tafelconferentie heeft de Belgische minister voor de Kongo ondermeer voorgesteld, dat de Belgische vorst de taak van staats hoofd iii Kongo zal waarnemen totdat de nieuwe staat over een grondwet zal beschikken. De tijd. die daarmee gemoeid zal zijn, wordt geschat op twee jaar. NIEUWE PREFECTEN BENOEMD Roulatiestelsel voor ambtenaren Het Franse kabinet heeft woensdag een grote reorganisatie van het bur gerlijk bestuur in Algerije ingevoerd waarmee in feite het burgerlijk ge zag hersteld is. In een communiqué zijn de namen van nieuwe prefecten van acht der twaalf Algerijnse departementen be kendgemaakt, is 'n reorganisatie van Algiers' stadsbestuur aangekondigd en de overplaatsing van een aantal ambtenaren naar het moederland. De maatregelen zijn bedoeld om bur gerlijke aangelegendheden uit han den van het leger te nemen en de ac tiviteit van wethouders en ambtena ren te beknotten die het jongste op roer hebben gesteund. De nieuwe prefecten, onder wie een Moslem, zijn voor Bone, Constantine Setif, Batna, Oran-Stad, Tizi—Oezoe, Meada en Tiaret. Er zal een ambtenaren-roulatiestel- sel in het leven worden geroepen tussen Algerije en Frankrijk en de burgemeesters van Algiers' districten zullen benoemd worden door de ge delegeerde minister, in plaats van ge kozen. Tot nog toe waren vele pre fecturen waargenomen door de plaat selijke militaire commandanten. Voorts is brigade-generaal Glnestet benoemd tot commandant van de 13e infanteriedivisie in plaats van gene- TWEEDE DAG VERKEER EN WATERSTAAT Op de wereldberoemde Place de l'Opera, het plein voor het operage bouw' in Parijs, heeft de zangeres Georgie Viennouet de Parijzenaars verzocht een petitie te tekenen, waar in wordt gevraagd om gratie voor Caryl Chessman. André Darrigade (links) en George Br assens rechtswaren de eersten die tekenden. Belangstelling voor Sloeplan (Van een onzer verslaggevers) WAT IS DE MENING van de Tweede Kamer over de veerta rieven op de Westerschelde Ziedaar een vraag, die belang rijk is voor Zeeland. Bij de on langs gehouden Statenzïtting is immers duidelijk naar voren gekomen, dat op dit stuk van zaken de .enige hoop van het provinciaal bestuur is gevestigd op de Tweede Kamer: zij alléén kan met resultaat bij de rege ring aandringen op lagere tarie ven. De eerste dag van het wa terstaatsdebat sprak over dit punt zoals wij gisteren meld den mej. Scliiltkuis (p.v.d. a>), daarbij stellend, dat er be zwaren aan de huidige tarieven kleven. Gisteren, de tweede dag van het debat, waren het met name de antirevolutionaire heer Aantjes en de katholieke heer Van den Heuvel, die de tarieven aansneden. De heer Aantjes sprak merkwaardi gerwijs niet voor zichzelf, maar voor zijn fractiegenoot, de Boskoopse bur gemeester dr. Verkerk. Dit Kamerlid had plotseling griep gekregen, doch had nog kans gezien zijn rede op schrift te stellen, zodat de heer Aan tjes die kon voorlezen. En zoals te verwachten dr. Verkerk was dc man, die in 1958 minister Algera over de veertarieven interpelleerde waren in die rede enkele passages vervlochten over de veertarieven. „Met deze tarieven is het een trieste zaak", sprak de heer Ver kerk door de mond van dè heer Aantjes. En hij betoogde, dat de provincie Zeeland zich tegenover de minister toch wel in een zeer moeilijke positie bevindt. De heer Verkerk stelde nadrukkelijk, dat de tarieven geen enkel beletsel mogen inhouden voor de economi sche ontplooiing van Zeeuwsch- Vlaanderen, dat een gebied is met een grote structurele werkloos heid. Maar bovendien, zo ging de heer Ver kerk alles dus via zijn fractiege noot verder, put de provincie Zee land zich volkomen uit voor de ve ren. Dat wordt vooral het geval in 1e toekomst voor de verbinding Noord-BevelandSchouwen-Duive- land. In dit verband vroeg hij inlich tingen over de stand van zaken rond de verbinding via de Haringvliet brug, die ook van groot belang is yoor Zeeland. Nadrukkelijk stelde de heer Verkerk, dat voor het „netelige vraagstuk" van de verbindingen tussen Zeeuwsch- Vlaanderen met overig Nederland el ke oplossing moet worden bestudeerd. Heeft de minister een standpunt over een enkele jaren geleden gelanceerd plan over de afsluiting der Wester schelde bij Ossenisse en het maken van een doorbraak door de „Kop van Ossenisse" De heer Van den Heuvel, die destijds bij de interpellatie Verkerk een motie indiende inzake de noodzakelijkheid van vrije veren voor voetgangers, fietsers en bromfietsers, verklaarde dat het naar zijn mening nu de tijd is om de in 1958 ingevoerde verho ging af te schaffen, temeer omdat diegenen, die verplicht zijn van de veren gebruik te maken, bij mist of ijsgang tweemaal de Belgische grens over moeten om Zeeuwsch-Vlaande- ren te bereiken of te verlaten. De hogere opbrengst tengevolge van de tarieven van 1958 bedroeg over de periode augustus 1958- augustus 1959 slechts 1,4 miljoen gulden, zei de heer Van den Heu vel. „Dit bedrag dient ten laste van de gemeenschap te komen 1" verklaarde hij. Door afschaffing van de verhoging zal bovendien de verkeersintensiteit stijgen. Ook de pacifistisch socialistische heer H. J. Lankhorst meende, dat de staat hier verplichtingen heeft jegens de Zeeuwen. „Zij dragen ook bij via de belasting aan tun nels en bruggen. Dan moet de staat omgekeerd ook voor de ve ren zorgen", meende hij. Het waren dus deze opmerkingen, die gisteren in de Tweede Kamer over de veertarieven werden ge maakt. Pledooien dus voor verla ging", maar het ziet er toch niet naar uit, dat deze betogen zullen uitmon den in.een duidelijke uitspraak van de Kamer, zoals in 1958 het geval was. Hoewel uiteraard in de politiek alles mogelijk is... HAVEN Veel aandacht werd verder niet be steed aan specifiek Zeeuwse onder werpen. Wel kwamen af en toe Sloe- Èlan en Kreekrakplan ter sprake, ievrouw ir. A. KuiperStruyk (v.v. d.) betoogde, dat de Europoort in de toekomst een belangrijke taak zal krijgen, maar zij vreesde dat dit Slan in afwachting van allerlei no- i's en rapporten door de rege ring te sterk zou worden getempori seerd. „Ik begrijp wel, dat er ook aan- Zie slot pag. 3 kol. 2) Amerikaanse lof voor K.L.M. De Amerikaanse academie voor internationale zaken, een par- ticuliere organisatie in San H Francisco, heeft dezer dagen M een „staatsalmanak" het licht H doen zien die velerlei wetens- n waardigs over alle landen en H vele belangrijke personen be- vat. De K.L.M. komt in deze uitgave goed aan haar trek. De almanak noemt de Neder- |f landse luchtvaartmaatschappij in zijn „eresectie" de „konin- H gin van de lucht" en de „beste luchtvaartmaatschappij ter H wereld". liiirv'fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiili raai Gribius, een van de vier na het oproer teruggeroepen generaals. Generaal MalivoireFilhol de Ca mas werd bevelhebber van de 27e infanteriedivisie in de plaats van de eveneens teruggeroepen generaal Faure Jacques Soustelle weer gewoon burger Het centrale comité van Gaullistische „Unie voor de nieuwe republiek", de grootste partij in het Franse parle ment, verklaarde woensdag in een communiqué „nota te nemen van het besluit van Jacques Soustelle weer gewoon burger te worden en bijgevolg zijn politieke activiteit te onderbre ken," Soustelle was gedelegeerd minister verantwoordelijk voor kernenergie, de Sahara en overzeese gebieden. Aan zijn werkzaamheden kwam op 5 fe bruari een einde als gevolg van zijn standpunt ten aanzien van Algerije. Hij is voorstander van een „Frans Algerije". Het centrale comité gaf het commu niqué uit nadat het een verslag had gehoord van leden die met Soustelle contact over zijn houding hadden op genomen. Soustelle speelde een be langrijke rol in de partij. Na de jong ste gebeurtenissen in Algerije was er een sterke stroming in de U.N.R. om hem uit de partij te stoten, maar te gelijk werd uiting gegeven aan de vrees voor een verdeling van de par tij. Soustelle zelf heeft echter direct tegengesproken dat hij zou afzien van alle politieke actie. „Een man als ik ziet niet af van twin tig jaar Gaullistische actie en vijf jaar strijd voor een Frans Alge rije. Trouw aan mijn ideeën zal ik blijven, doen en zeggen wat mijn geweten mij dicteert. Ik verplicht mij tot niets". „Ik ben weer gewoon burger, geen minister, parlementslid of be stuurslid van de Unie voor de nieuwe republiek", zo zei hij, „en als gewoon burger en strijder zal ik evenals elke Fransman gebruik maken van mijn geestelijke vrij heid". Dochtertje door vader overreden Toen de heer J. Moesbergen aan de Stationsstr. in Woudenberg gisteren zijn auto achteruit de garage naast de woning uitreed, merkte hij niet dat zijn vierjarig dochtertje Joke achter de auto speelde. Het meisje wei"d overreden en was op slag dood. Geldig tot hedenavond VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met plaatse lijk buien. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige zuidweste lijke wind. Temperatuur even boven het vriespunt. ZON EN MAAN 19 februari Zon op 7.50 onder 17.59 Maan-op ,59 onder 10.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1